Výroba vlastního filtru
Děkuju, až s výkladem od Tebe jsem pochopil co tam píšou. Na ty stránky jsem narazil už dřív ale přepočet cm2/min mi přišlo podobný jako w/l, prostě jen takové vodítko. Vždycky jsem řešil jen objem, vnitřní plochu a délku průchodu filtračním materiálem ve snaze dosáhnout co nejpomalejší filtrace. V Dream garden jsem nahrál fotku jak jsem měl řešenou filtraci do dneška, levá komora přepad z akva, pravá bylo čerpadlo, 2,3,4, biomolitan 45ppi. Pak jsem se Tě zeptal, chvíli jsem louskal Tvoji odpověď a ještě déle ten odkaz na hamburské filtry. Následovala okamžitá předělávka filtrace, z plochy 300cm2 a objemu biomolitanu 30l ,jsem navýšil vyřezáním přepážek a změnou postavení na 1800cm2 a snížil objem filtrační hmoty na 20l. Výkon čerpadla mám 90-180l. Předtím byl průtok 5-10cm/min, teď 0,8-1,6. Dočetl sem se že tak nízká hodnota už také není ideální ale chci to zkusit co to udělá, filtr co "žere" dusík byl vždycky můj sen
Popisuju ranu na jistotu, kdy je nejvyssi sance, ze to bude onco.
Nakonec to myslim rikam vetou: "Nikdo netvrdi, ze jinak nitrifikace neprobiha, ale uvedene se bere jako zaklad pro s jistotou funkcni filtr."
Verim i tomu, ze Ti funguje filtr jinak, a ze je pro to co provozujes slusny. Myslim ze to byl obrazek od Tebe, nebo jsme se o tom bavili, uz nevim, ale tusim ze slo o keramiku, u ktere ja mam jakesi rezervy s jejim pouzitim, nejak mne nema rada, takze treba chce neco jineho, aby to bylo to prave. Tedy poucnou facku od akvaria uz jsem dostal, a radeji se snazim tu hranici co ano a co ne nerikat nejak ostre (pokud nejde o houbicku k myti nadobi na 100l akvarium atp.), protoze leckdy funguje i to, co by snad ani nemelo, nikdy nevime vsechno.
Jinak ty bakterie zpracuji i co neni videt (klidne i prility cpavek), je celkem fuk kde se to rozlozi, pokud se voda otoci filtrem i nekolikrate za hodinu. Takze pokud se to muze rozlozit jinde nez ve filtru, prijde mi to lepsi, nez kdyz to filtr ucpava. Pokud jej to ale sanci ucpat nema, jako ze ma bud predfiltraci a ta se casteji cisti, nebo je dost velky, pak je to jedno a jiste muzes brat za pozitivni, ze Te filtr pripadneho smeti zbavi.
Asi tak k mym nazorum
.
Já tomu co píšeš moc nevěřím. Filtr je na to aby všechno co nasaje a hlavně tu drobnou nečistotu zlikvidoval a bakterie zpracovaly. Už takhle jsem se dozvěděl že při nízkém pH (6,5)tam skoro žádné nejsou a teď mám ještě na ně silné čerpadlo a stejně jsou jen 3 cm pod povrchem. To podle mě to není pravda, protože mě filtr přesto že by neměl funguje už nejméně 10 let.
Hodnoty 5 az 10cm/min pres biomolitan a jeho tloustka do 3cm (ze vice uz nema valny vyznam) jsou overeny experimentalne. Nikdo netvrdi, ze jinak nitrifikace neprobiha, ale uvedene se bere jako zaklad pro s jistotou funkcni filtr. Plati to jak pro interni filtry s kostkou biomolitanu (vezmes plochu povrchu a pak 3cm pod povrchem, abys byl na obou pokud mozno v mezich, a ne vzdy to lze), tak pro Hamburg filtry, a bude to platit i pro jina usporadani. Kdyz si navic uvedomis, ze chces akvarium filtrem prepumpovat 2 az 3x za hodinu, zbytek uz Ti vyjde sam.
Biomolitan se pro ucely vypoctu bere jako volny prostor, a to muze byt u jinych materialu kamenem urazu, protoze cert vi, jak pri jakem prutoku bude voda ochotna proudit treba jemnymi pory keramickych valecku. Nicmene, kdyz se podivas na seznam fitracnich materialu, biomolitan vychazi velice dobre, a co vychazi lepe, muze mit problem se zanasenim jemnych poru. Na webu ty materialy najdes, dam aspon jeden link ke snadnemu porovnani
www.star-fish.eu/… .
Povidani o filtrech najdes take na webu dost, pridam jeden link:
www.janrigter.nl/…
Mimo jine, ty rychlosti proudeni pres biomolitan se nekomu mohou zdat silene nizke, ze ten filtr uz pak nesaje zadny svincik z vody, a v tom ma pravdu. Zrnicka necistot si klidne plavou kolem kostky biomolitanu, bez toho, aby si jich filtr vsiml (tedy moc jich nenasaje). A ono je to tak spravne, protoze spravny filtr ma nitrifikovat, od toho jej mame, ne od toho, aby se kazdou chvili ucpal a musel se co tyden vyplachovat, to by bylo k nicemu. A aby akvarium nebylo plne plovouciho smeti, to uz je o tom, ze v dobre sestavenem a dobre udrzovanem akvariu toho moc ohledne svinciku neplave.
Obcas je slyset, ze jakysi plastovy designove povedeny filtr filtruje dobre, ze nasaje vsechno co je ve vode, ze je kazdy tyden plny svinciku a ze je voda krasne cista. To je ale presne znak interniho filtru, ktery nenitrifikuje, takovy filtr je jen "cednik", nic vic.
Jine to muze byt s externimi filtry, ktere nasavaji vodu pomerne vysokou rychlosti, protoze to cim nasavaji ma urcity prurez (rozhodne to nema velikost kostky biomolitanu jako kostka pro stejne velke akvarium), ale ve filtru samotnem, uz pochopitelne tak rychle voda neproudi.
Za sebe mam celkem jasno, alespon u internich filtru je biomolitan zaklad, je to jednoduche a dobre funkcni. Zkousel jsem nahrait vrstvu biomolitanu u interniho filtru keramickymi valecky (z nich silonem sesita matrace pod vstvickou biomolitanu), zdalo se mi to slusne, ale po nahrazeni cele vrstvy pouhym biomolitanem jsem pochopil, ze tam ty valecky fakt nechci, pac to akvarium mi najednou prijde uplne jine, vylozene kvete pod rukama, kdezto s temi valecky jsem kazdou chvili resil nejake problemy. Mozna je to jen nahoda, mozna ty valecky chteji jiny prutok, a mozna jsem to udelal spatne (jiste ze je to mozne), ale ja vim, ze biomolitan mi funguje a na dalsi experimenty se s dovolenim vybodnu, nemaji pro mne vyznam, kdyz dobre funkcni material mam, neni cenove nedostupny, a je ke koupi i na kazde burze.
Ahoj, kde najdu teorii k těmto výpočtům prosím? Liší se například doporučená rychlost průtoku přes průřez filtrační hmoty podle toho jakou má tato hmota plochu k osídlení bakteriemi(vnitřní povrch materiálu/objem materiálu. m2/m3)? Rozlišuje se plocha kterou má biomolitanová matrace např. 1x1m a plocha kterou má uvnitř díky pórovitosti. Naše bakterie přeci musí mít kyslík a je jedno v jaké hloubce filtračního materiálu jsou když se k nim dostane? Pokud se k nim nedostane tak to znamená že ho spotřebovaly bakterie před nimi, tudíž že odbourání proběhlo? Pokud mám určitý průtok dejme tomu 10l za minutu tak se do filtračního materiálu dostane dané množství kyslíku a dusíkatých látek takže bakterie jsou tím kyslíkem limitované a odvedou stejnou práci bez ohledu na průřez filtru kolmo k proudu vody? Mám na mysli vodu bez pevných nečistot. A průtok v mezích optimálního hydraulického zatížení 7-9 m3 na 1 m3 filtru/hod. Jestli se to týká jen hamburských tak se omlouvám že míchám hrušky s jabkama. Děkuju
Kdybys udelal rohovy Hamburg, mas z kusu biomolitanu o velikosti 100x50cm ctvrtvalec pres celou vysku o polomeru rekneme 32cm. Filtrovat budes pres plochu 50dm2, pri prutoku 2500l/h, tedy zhruba 42l/min, coz je pro nitrifikaci bajecne at je to v plnem prutoku, nebo po zaneseni. Zabere Ti v akvariu asi tak 80l (cisla plus minus autobus, nac zde drobne). Kdyz pouzijes tu zadni stenu 10cm jak chces, zabere Ti 250l, coz sice vzhledem k velikosti akvaria neni stale zadny des, ovsem kdyz se tim nic moc neziska... Voda v akvariu samozrejme musi proudit pres cele akvarium (neustale se michat), protoze kdyby ne, nebude to ono ze spousty duvodu (teplota, ziviny...), takze umisteni filtru, ktery ma nitrifikovat, bych nepovazoval za podstatne (jestli je v jednom rohu, nebo po cele plose).
Stane se, toho jsem si teda nevšiml ani já
Kdžy to tedy shrneme, tak by pak ten průtok možná byl i ok. Ale pravda je, že se bude filtr blbě čistit, když hrubý molitan bude dole. Jak to tedy vyšeřit? Klidně dam udělám cokoliv jiného, pokud to bude splňovat moje očekávání
Mne spletl ten obrazek, kde mas preklep. Spatne jsem pochopil. Psano mas 2x12500 a tak jsem si rikal, ze jednicka pred tim je nechtene hrabnuti do klavesy 1... Vidis co udela takova blbost, ona je tam navic nula na konci
.
Průtok pumpy (pump) bude celkem 2500l/hod, nikoliv 5000l/hod.
Ano, čtu si o hambáčích, asi by nebyl problém dát 3-4cm desku přes celou zadní stěnu a k tomu 2-3 čerpadýlka, co by tedy tahaly vodu nahoru. Nasávání čerpadla by mohlo být ve středu výšky akvária ne? Proč u země? Aby to tahalo binec ze dna?
Nebo jiný nápad na filtr? Chci ho v akváriu, mimo není místo a na boční stěny nic nechci,jedině na zadní i díky tomu, že akvárium bude ve 30cm tlusté zdi a přístup tedy jen ze zadu. Když seženu černý molitan (vím kde) tak to ani vidět nebude a nemusím řešit tapetu či 3D
Stale tahas pres prurez 25dm2 5000l/h, tedy zhruba 83l/min, takze ta voda jde pres medium 33cm/min. I kdyby se to tim celym a svincikem pricpalo na polovinu, je to stale 16cm/min, pro nitrifikaci jeste stale rychle, ale akvarium uz prepumpujes jen jednou za hodinu.
Je to velke akvarium, takze si muzes rict, nebude az tak zatizene, nemusim vodu pumpovat tolikrat, i jednou za hodinu staci, a ze co se pise, plati spis pro mensi akvaria. Jenze chces opravdu pri tom o co se snazis to udelat hur, nez jak to udelat lze?
Potrebujes tim mediem tu vodu tahat vic naplacato, vetsi plochou, tot cele. To o co se snazis, bude dle meho nazoru nitrifikovat podobne, jako by to udelala kostka 25x25x25cm, protoze pro nitrifikaci staci i 3cm biomolitanu se spravne rychlym prutokem, vic pry uz nema zadny valny vyznam. Nakonec, podivej se na povidani o hamburg filtrech, zjistis tam pro konstrukci filtru mnoho zajimaveho.
Jo, už jsem přemýšlel nad tím, že udělam vstup z boku a na druhé straně čerpadlem ven do rampy,která bude na boku zase.
Na druhou stranu, při ploše 250x10cm se celá plocha nezanese ani za rok... takže pohoda. Odpadlé listy vytahuju.
Nějaký lepší nápad na filtr uvnitř akvária?
Tvuj navrh ma dalsi vyraznou chybu. Nejvic se ti bude zanaset ten spodni hruby molitan a v tvem navrhu se k nemu nemas jak dostat bez toho abys vydelal vse nad nim.
Dle wikipedie jsem si spočítal tohle:
plocha bioakvacitu 250x10cm x 10 (cm/min které jsou optimální)= 25 000cm3=25 L/min; 25x60 (minut) = 1500Lúhod filtr. Proč by tohle nemohlo fungovat?
Samozřejmě můžu použít i 4 čerpací hlavy o výkonu každé 600L/hod (po zajetí cca 400), aby se voda nasávala rovnoměrně přes celý molitan.
Komory by tam udělat asi šly a nechápu,proč čerpadlo musí nutně být u dna. Když bude poslední přepážka se spodním vtokem, čerpadlo klidně může být nahoře, voda stoupá nahoru sama a u hladiny to jen čerpadlo/hlava přehodí přes okraj do akvária. Nenáročné a jednoduché řešení a fungující, viz výměna vody, hodím pod hladinu a čerpám pryč (a dokonce, logicky, to je rychlejší než když je čerpadlo u dna kvůli nutnosti vytlačit vodu vysoko, tak proč si to schválně brzdit? Pak je třeba drahé a výkonné pumpy...
i eheim compact 1000 má výtlak 2,1m.
Pokud ten filtr nebude vidět bohatě by ti stačili ten menší filr jen do čtvrtky akvaria. Čím větší akvarium tím více stabilní tím větší dno a nitrifikace funguje dobře.
Pokud by jsi chtěl pak nějaký nápad na nasávání zespoda aby tam nešli ryby atd... tak stačí nechat navrtat díry do tý stěny kde bude filtr nasávat a dát tam ty průchodky jak jsou na skříních aby dejchaly.
Komory nejsou důležité pokud ty hmoty drží tvar nebo jsou vsypané do nějakých košíčků.
Eheim 5000
jako čerpadlo by stačilo si myslim. tady jsou jeho rozměry. Takže by se do 10cm prostoru vešel.
Šířka 82.00 mm
Výška 138.00 mm
Hloubka 126.00 mm
78W příkon
výtlak 3m
Ono zase tak moc stojatý to nesmí být ta voda musí se trošku hejbat nebo slabší pumpa a dá tam nějaký proudový čerpadlo.
Chce to aspoň 4 komorový filtr. První komora přívod vody zespoda pak dvě matrace stejné zrnitosti nejlépe hrubý (PPI10)
+ bílá filtrační vata poslední komora volná a čerpadlo co nejníže nejlépe na dně.
www.akvarista.cz/… Uf... No, zkusím reagovat.
- Urážka myšlena s nadsázkou!
- Přepad NE, není kde, není místo a je potřeba 2x silnější pumpa (resp s výtlakem min 2 metry)
- za předu chci vidět 2,5 metru, ne méně (bude to ve středu obýváku)
- zadní strana na černo, nic vidět nepůjde
- externí kýbly tam nechci, malý objem filtračního media a spotřeba eletriky a cena
- ano, návrh domu byl spojen s návrhem akvária, podle něj taky nejsou v obýváku okna ze západu, aby do akvária nesvítilo (v případě okna s roletou by bylo stejně pořád zataženo)
- průtok jsem nepočítal, ani jsme nezjišťoval, jak se počítá. Když vezmu na jakou plochu v jbl e1501 působí těch "1500" litrů za hodinu, tak pumpa s 1200 a 20x větší plochou media musí přece být daleko lepší (nižší průtok).
Nějaké nápady jak to vylepšit? Na externí akvarko není moc místa, dole vůbec, vedle by bylo docela daleko.
To oslovení je urážka a je jedno jak to myslíš. Jinak na tom obrázku je to špatně, čerpadlo nahoře je nesmysl.
Tady máš 4 varianty přepadů kdy nic nemůže přetéct.
A dodávám ještě odkaz:
www.discus.cz/…
A existuje takzvené overflow. Které nikdy nepřeteče dělá se to tím že vlastně nastavíš výšku trubkou kterou tam vlepíš nebo nějak jinak přiděláš.Jenoduše a prostě by to bylo stejné jako kdyby jsi provrtal skrz akvarium díru a flák tam trubku do výšky co chceš mít hladinu vody. Jen tohle je bez vrtání.
www.ebay.com/… No já teda nevím ale dle mého názoru ti bude akorád ten filtr hyzdi tak akvarium. To by jsi tam musel dát nějakou 3D tapetu a nebo to udělat z desky černého plastu. A dle mého názoru bude lepší vymyslet přepad a z těch 10cm udělat radši tapetu. Né všechny přepady jsou hlasité.
Nebo si tam dát třeba 3filtry nějaký pořádný například Fluval FX6.
Nebo popřípadě neudělat filtr přes celé akvárium, ale třeba do čtvrtiny nádrže a neřešit to jakoby ve vrstvách jak jsou v půdě když se usazuje třeba sediment. Ale mít to v řadě jako jahody. Viz obrázek
Jinak chapu-li to dobre, ostatni se snazime dostat akvarium tam kde zijeme, Ty se snazis postavit barak kolem akvaria a nejak se tam jeste vejit
.
Nacrt na obrazku bych si rozmyslel, medium je k toku vody postavene presne tak, jak je to ve spatne nitrifikujicich filtrech, tece jim voda po dlouhe draze, ale desne rychle, proste system tenka trubka. Zde se dopoctes k nejakym 33cm/min, tam uz se nitrifikaci moc nechce. Kdyz se to zanese, bude to rekneme pulka, tam jeste tak nejak, ale stale to je moc, 5 az 10cm/min je optimalni, a kdyz uz bych neco takoveho delal, sel bych na jistotu.
I kdyz radeji si to prepocitej...
Zdar a sílu, soudruzi akvaristi,
prosím o vaše názory na mnou zamýšlený filtr k 2500 litrové nádrži.
varianta a) viz obrázek
varianta b) externí nádrž 360 litrů, spojené nádoby
Požadavky: nenáročný provoz, rychlá údržba, tichý chod, biologická filtrace, klidné akvárium (rychlost proudění vody, pohyb hladiny jen nejnutnější kvůli mastnotě a odpaření plynů z vody)
Odpadá tedy použití přepadových filtrů, nádrží pod akvárkem a koupě drahých pump, co vytláčí 2m vysoko.
Výhody: nic nepřeteče a není třeba počítat výšky hladin, přepážek kaskádového filtru a podobně.
///Neodpověděl jsem si už vlastně sám?
Starší reakce
Nově ztišená filtrace. Od teď už si jen vrní lepší než předtím to řinčení a tekoucí voda.
www.youtube.com/…Starší reakce
Před vyčištěním. 2cm bordelu na dně. 2 roky na nej nebylo šáhnuto ačkoliv tam je punčocha né vše zachytí
Po vyčištění
Starší reakce
Kdyžtak napište Designerovi je tu často a dobu tu už radí.
Citace od Designer, akorád jsem něco blbě umazal už to není vidět jako citace. Ale nic nekradu jen překopírovávám.
Pokud chci, aby v necem neco zustavalo, rozhodne to nepostavim jako velkou placatou desku, pres kterou neco pomalu tece, ale tak, aby to v tom melo vetsi sanci zustat a proudeni bylo takove, aby bylo vubec schopno to rozumne nasavat. Jenze mne se v akvariu hromady smeti neplavi, a nevidam to ani u jinych fungujicich akvarii, pricemz to vubec neni filtrem. Velke plochy filtru se pouzivaji proto, aby prutok byl vhodny pro nitrifikaci, protoze ta ma ruznou ucinnost pri ruzne rychlosti proudeni vody mediem. Kdyz pak zacnu porovnavat prurez 1dm2 (komora) treba s 10dm2 (Hamburg), proste plochu kolmo k tomu jak proteka voda, musim nutne dojit k zaveru, ze k prepumpovani stejneho objemu vody potrebuji 10x vyssi rychlost proudu vody v tom mensim prurezu. A zacnu-li to provozovat tak, ze dejme tomu 200l akvarium prepumpuji 2x za hodinu, tedy 400l/h, dostavam se na 6.7l/min, u 1dm2 tedy na 67cm/min. Pri tom ma probihat nitrifikace? Snizenim prutoku na 1/10 pak dostanu dobrou nitrifikaci, ale jen pro 40l/h. Takze komory potrebuji postavit jinak, nez aby mediem protekala voda po delce, jenze ty komory jak jsou bezne staveny uz z principu prurez kolmo k prutoku vody zmensuji.
Nemam nic proti externim filtrum, ani proti komoram, ale myslim si, ze by to tady opravdu chtelo trosku teorie, nez nastane praxe, a pokud je to tak jak jsem licil, vazne bych se zacal zabyvat tim, jak ten filtr vlastne funguje, co je a neni schopen delat. Nerikam, ze mensi efektivita filtrace nekterym akvariim nestaci, mnoha staci velice malo ci dokonce ohledne filtru nic, ale ma cenu se pak bavit o slusnem filtru?
Koukni se na jeho druhej obrázek co sem dal
A uvidíš jak má vyřešenou tu regulaci a někdo to tu i psal. Si myslim.
Mimochodem pokud si myslíš že nitrifikace nebude fungovat pokud to poteče celou plochou ba naopak.. U každého to projde kolem všech nitrifikačních ploch. Problém nastává v rychlosti
Slyšel si někdy HMF ? Hambuger filtr?
www.jacik.akva.sk/…
Myslete si kdo co chcete ale u tak malého filtru dělat přepážky je prostě kravina obzvlášť pokud ten člověk používá "2 molitany" a keramiku nebo substrát pro od Eheimu.
A myslim si že v tom odkazu taky bylo něco o rychlosti proudění. Je to doba co jsem to četl netušim.
Nemáš pravdu. Ty přepážky tam nejsou pro srandu králíkům. Jak víš, že nemá tu regulaci udělanou elektronicky a čerpadlo poběží na malý výkon? Plochou se v tomto případě myslí plocha na které žijí nitrifikační bakterie a přes které voda proteče. Tím že tam budou přepážky, tak vodu donutí projít okolo všechn těchto ploch. To bez přepážek nedokáže docílit. To že chce pro 48l externích 9l filtr je jeho věc. Pokud to chce, tak není důvod mu to rozmlouvat. Pokud to chce udělat tak, jak se dělají velké filtry, tak jen dobře. Aspoň si naučí postupy až bude dělat filtr pro velké akvárko.
Dělá to pro 48L nádrž myslíš že v ní bude tolik bordelu aby se to ucpalo nějak nerovnoměrně? že to třeba nasaje velkej lupen?
Myslíš že to u tý přepážky se nestane? Ano stane taky
A vzhledem k tomu že má u čerpadla udělanou regulaci takovou že to tam bude honit vodu ve filtru tak jsou přepážky nevhodný když to bude ještě přes ně protýkat rychleji než 110L/h
Chce to velkou plochu přes kterou to poteče a né pidi plochu v který bude lítat 1200L/h.
A možná že i u tý velký plochy to ani nebude dostatečně fungovat ta filtrace.
Už netušim kolik l/s a jakou plochou to musí protejkat aby to dobře fungovalo
nuze dobra dobra. A jeste tedy jednou otazka mohu to vylepit z plexi skla ? nebo je lepsi sklo...
Ta voda se bude chovat stejně jako proud v obvodu. Poteče tam kde je nejmenší odpor. Díky přepážkám je využita všechna filtrační hmota. U tebe bude využito jen pár procent kde je nemjmenší odpor.
veř tomu že jsou zbytečný a ještě se ti to tam pěkně bude lepit taky myslim na to že tam musíš mít právě umístěné to čerpadlo tim že si tam uděláš přepážky bude to tam pak i v budoucnu vadit a překážet
Je to na tobě. Já mám jen jednu přepážku udělanou přímo na čerpadlo a co ti budu povídat je to přesně to co jsem nechtěl.. Filtraci jsem udělal a pak jsem to chtěl dovybavit jemnou vatou A dát jí tam s takovym porychtungem co sem si slepil ze skla aby to neteklo kolem stran tak to byla šílenost překážela tam hadice šňůra atd.
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
takhle to vypadá nyní i s tou ponožkou akorád hladina měla bejt o 5cm vejš. Čerpadlo výkon 1000L/h
Z cerpadla pujde cast znova zpet na filtraci a zbytek do akvaria. A to ze by se uzavrelo nemyslim tohle cerpadlo co pouzivame v praci dokaze byt zaple a treb 24 hodin zavreny prutok a porad bezi
ale treba to je mozny
EDIT: jinak cerpadlo bude tlacit do 1metru tu vodu takže tak se tam taky stim pocita a nemal by byt problem jinak stema prepazkama si proto nechavam radit na foru nekdo to preferuje nekdo zas ne prave
No pokud máš 2 molitany. a mezi nima máš keramiku nebo cokoliv jsou přepážky zbytečný.
Co si budem povídat voda poteče stejně přes to a je to bez práce. Jediný co se těma přepážkama udělá je to že se zrychlí průtok přes ten molitan či tu keramiku.
a vzhledem k tomu co píše tak má akvarium 48L a chce k tomu udělat 8L filtr a do toho dělat přepážky.. Jako sory ale to je prostě zbytečnost na entou. A navíc čerpadlo z 1200 zregulovat na 110L/h. Se uvaří dle mého
Oki parada dekuji za odkaz ale takto jak je filtr skonstruovany vyhovuje tedy ?? Ty pričky mi byli doporučeny tak bych je tam asi nechal amohu je tedy udělat z plexi skla dekuji moc
Přepážky tam jsou aby donutil vodu téct kama zrovna potřebuje. Přepážky v externím filtru tu má většina lidí a jsou tam důležité. To že ty je nemáš ještě neznamená, že ti to funguje nejefektivněji.
Přesně tak.. Na co složitou elektroniku když matka příroda zařídí vše aby nedošlo k přetečení filtru. Stačí to jen dobře promyslet.
A opět podotýkám proč přepážky u těch molitanů když ti budou stát sami o sobě?
Nebude tam ani docházet k tomu co u těch přepážek k poklesu hladiny od začátku do konce protože to bude prostupovat větší plochou
Tak jeslit sem to dobre pochopil tak by to melo vypdat takto aby sli dolu pricky. Jinak z akva se to bude dostavat dolu nerezovym potrubym primo do filtru kde bude v odsavani nahore udelanana trubka kde bude napojen elektro ventil kdyz dojde k preruseni proudu aby presel do pohotovostniho stavu a natahlo to vzduch a doslo k zavdusneni a nehrozilo preteceni filtru. Samozrejmne bude hlidani hladiny jak v akvariu tak ve filtru ultrazvukovym cidlem na hladinu. Na privodu a odvodu budou elektro ventily ktere pri vypadku produ se uzavrou. Popripade mam stejne doma UPS s dostacujicim vykonem aby odcerpala hladinu ve filtru a doplnila akvariuma po te vse vypla
stejne jako kolega tady z fora jmalyska to bude rizene elektronikou abych predesel problemu s pretecenim ci podobnemu
Externí filtr je docela luxus do relativně malého akvárka, ale budiž. Škody tím nenaděláš asi. Ty přepážky musí jít postupně dolů. Taky jsem je původně udělal všechny stejně a po první dni jsem složitě odřezával vršky aby voda tekla. Mezi první a poslední přepážkou v horní části mám skoro 5cm při celkové výšce filtr 35/40cm (mám dva).
můj názor už to několikrát poběhl... přepážky nejsou vůbec třeba. Molitan se dá uříznout přesně na míru tím pádem není přepážka třeba a nebo popřípadě udělat košíčky z perlinky (běžně dostupné ve stavebnictví)
Jinak vidim blbě to že máš všude stejně velké přepážky zespoda což ze začátku půjde dobře ale potom až se filtr přicpe tak to nebude dostatečné a čerpadlo by pak mohlo jet na sucho.
A za druhé nevidíme ani jakým způsobem se bude dostávat voda z AQ do filtru
Ahoj vsem chtel bych si udelat vlsatni filtr mam doma uz poslepovane akvarium 40x30x40. Doma semi vali mensi akvarko 28x14x20 tak bych z toho chtel udelat filtr. Cerpadlo mam takove ktere precerpa 1200l/h takze je udelana regulace aby to precerpalo dle rad zkušenych 2x objem za hodinu tedy nejakych cca 110l/h. zde prikladam nakres jak bych si to predstavoval vali semi doma napl ne filtru eheim 2222 tak bych ji vyuzil do filtru. Chtel bych se zeptat zda by vadili prepazky z plexiskla o sile 4mm nebo je lepsi sklo predem dekuji snad sem to nejak smislu plne rozepsal
pouzity filtracni naplne od eheim: (mam presne 1l obou dvou naplni)
www.akvaristik.eu/…
www.akvaristik.eu/…
Skús si prečítať ešte raz môj príspevok aj ty a hlavne prvú vetu.
Mám doma u 700l AQ homemade filtr s 25l filtračních náplní. Materiál mě přišel na cca 2500kč i s náplní hadicema a sacím košem. Průtok cca 2000l/h.
www.akva-exo.cz/…
Hlučnost srovnatelná s Eheim profesionell 3 600.
Ted bych rád viděl filtr podobných parametrů továrně vyrobený a za stejnou cenu. Děkuji za link..
To je velice vystizne. Nekdo ho muze dat do stojanu pod akvarium, nekdo ma volno vedle ve skrini, nekomu se pak vejde vyssi, nekdo oceni spis placatejsi, a uz tady bylo i to, ze se vejde jedine nad akvarium...
A pochopitelne nejsme vsichni stejne zrucni, nemame praxi se stejnymi materialy, a nemame stejne snadny pristup k ruznym vecem...
To je pravda. Mám obojí a z toho dělaného mám větší radost. Ale instantní návod na nejlepší filtr je nesmysl. Každý má potřebu jinou a jiné možnosti, jak ho udělat.
Moje řeč koupit umí kde jaké ucho, ale vyrobit jen málo kdo,, a z vlastní zkušenosti vim že i vyrobený filtr "muže" byt i mnohem dražší než original.Ale co....duležitější je že jsem ten filtr vyrobil JÁ SÁM.
Pravda. radost z toho, když se to povede a funguje to jak má, tak to je k nezaplacení
Přidat reakci
1 ...... [29] ...... 71
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113179x