Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2021 15:48 Martin – filtracia
Fotka k příspěvku a skusal niekto system ze su 3 komory, a biomolitan je len v 1. a 3.komore a v strede je cerpadlo? Voda prudi z dola smerom hore a prepadava sa do strednej kde je cerpadlo.Len rozmyslam ako umiestnit filtracnu penu aby to nasavalo z dolo smerom na hor Nasavanie si predstavujem strbinu asi 5cm od dna po celej sirke komory a vysoku 2.5cm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2021 15:44 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin
Dvě matrace 5 cm široké a mezi ně si dej co chceš. Nech si uříznout o 1,5-2 cm širší a o 5 cm vyšší. Nad čerpadlo už nic nedávej. Dobrý je mít udělaná vodítka na molitan, aby ti v nich dobře držel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2021 12:04 Martin Re: skypi
ano, tak som to myslel, velka plocha 50x56cm bez ohladu na objem takze tych 5cm a za filtracnu penu na dno vytlacne cerpadlo a asi 500f seachem purigen mozno zeolit, a na to mozno dalsiu filtracnu penu. Fungovalo by to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2021 06:29 skypi Re: Martin
Při tom profilu standardních 5cm šířky pěny. Fitr uspořádat tak, aby filtrovala co největší povrchová plocha, ne "objem" pěny. A jen ještě poznámka - při podobné koncepci nádrže bych osobně silně zvažoval použití fluidní filtrace s vhodným mediem (např. EA Kaldnes K1 micro)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2021 20:49 Martin – filtracia
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte.Poradili by ste mi s filtraciou aby bola funkcna? Planujem ju na zadnej stene u rohu.Velkost 50x56x(20)? sirku som sa este nerozhodol.Zalezi aku siroku penu dat? Nasavanie pojde od zadnej steny cez velku plochu 50x56.Za cerpaciu hlavu by som dal do sackou rozny filtracny material a navrch este dalsi biomolitan. Co by ste mi k tomu poradili?
akvarium 180x60x60 -tanganika
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 20:09 Muž xuebao [96] Re: _ucx_
PMMA je akrylat. Zminoval jsem ho v dotazu, byt teda divnym slovosledem. Ano, vim, ze se z nej delaji akvaria. Polystyrol je neco jineho, ale taky se z nej dela plexisklo. Ja prave nikde nenasel uspokojivou odpoved, jestli toto levne plexisklo neco uvolnuje. Akrylat je relativne drahy, polystyrol nikoliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 19:56 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: xuebao
Vzhledem k tomu, že za velikou louží se právě z plexiskla vteřinovým kyanoakrylátovým lepidlem lepí celá akvária a to i opravdu velká, tak by neměl být problém. Jen se ujisti, že to je opravdu plexisklo čili polymethylmethakrylát (PMMA) a nikoli polykarbonát, z toho se svinstva uvolňovat můžou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2021 18:29 Muž xuebao [96] – zavadnost plexiskla?
Prosim o nazor. Napadnul me napad udelat si mobilni hambursky filtr do uz zavedeneho akva, kde moc nefunguje klasicka hlava s molitanem. Zavedeneho, proto mobilni, proto neuvazuju vypusteni a lepeni list na steny akva. Jsem na vazkach ohledne materialu. Lze dlouhodobe machat obycejne levne polystyrolove plexisklo v akvarku bez rizika uvolnovani zmekcovadel? Nebo mate nekdo napad na jiny, nezavadny ohybatelny plast v rozumne cenove relaci? O akrylatu existenci vim, ale taky vim, co stoji :-(.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.01.2021 18:29 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ekrman
Tak já ti napíši jak bych to udělal já. Vstup spodem i horem obojí z regulací průtoku. Určitě bez mřížky (ta se hned ucpe). 5cm molitan pak třeba v pytlíku pemza, další 5cm molitan poslední komora prázdná, velká o trochu více než čerpadlo a to na dno (ne čerpací hlavu jako máš ty) můžeš tam dát třeba topení nebo jestli se rozhodneš někdy zahradničit tak i reaktor nebo patronu na CO2. Určitě bych na vývod nepoužil pravoúhlé kolínka ale oblouky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2021 13:13 Muž _Rob_ [80] Re: Ekrman
Máš to vymyšlený dobře, ale moc to hrotíš. :) Hlavní, aby to šlo přes nejhrubší média po nejjemnější a dalo se to dobře udržovat. Horní sání bych udělal přesně tak jak to dělá Aquatlantis na svých bioboxech a sice 2 nebo 3 svislé drážky cca 3x25mm funguje je to jako skimmer parádně. (Vím to protože jsem ho měl).

Zbytečně bych to nepřekombinovával, čím jednodušší tím lepší. :) Ale jinak super a držím palce.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2021 12:25 Muž Jarry [1437] Re: Ekrman
Jestli to ve variantě 04 jsou vodící lišty a ne přepážky, hlasoval bych pro tu. Ale nereguloval bych vstup z hladiny, reguloval bych naopak ten vstup spodem, klidně kusem plexi v nějaké vodící liště atd. Za těmi vstupy bych nechal pár cm mezeru, aby mohla voda volně proudit, pak 3x5cm molitan a hotovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 11:48 Muž Ekrman [2] Re: _Rob_, Re: Shimi, Re: vaclav, Re: ctibum
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
Opět děkuji za postřehy a shrnutí. Nedalo mi to a stejně jsem nad tím nepřestal přemýšlet a udělal jsem dvě poslední varianty na základě vašich rad, postřehů z praxe a také mého pocitu, protože některé věci si člověk asi musí zkazit sám, aby pochopil, že to takhle nejde. Nedokážu například pustit přes duši vstup do filtru pouze vrchem, jak říká Shimi. Asi nějaký osobní blok :-D

Jednu z těchto dvou chci zrealizovat (jaro 2021)

První varianta:
Verze.03. V podstatě stejná jak minulá, ale zvětšil jsem vstup, přidal “vstupní” mřížku a nahoře je otevíratelný, regulovatelný přepad. Počítám, že kostka biomolitanu bude větší, aby voda z přepadu běžela alespoň kousek přes ní. Mezi horní a dolní kostku se bude moci příležitostně vložit vata.


Druhá varianta:
Verze.04. K této variantě nemám v podstatě, co dodat. Vše je vidět na obrázku (nejsou tam nakreslená česla a vstupní mřížka v dolním vstupu). Jen teda pocitově mi to nebude proudit všude rovnoměrně, ale to snad nebude na škodu. Chybí mi tu místo na případně nějakou vatu, snad jedině jí dočasně nacpat do první komory, nebo nějak mezi dva 5cm tlusté molitany. Když si odmyslím, můj pocitový problém s nedostatečným prouděním na hladině filtru, tak se mi tato varianta celkem zalíbila.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.01.2021 11:51 R Muž ctibum [6926] Re: Ekrman
Když už se tu zmínila moje prezentace ( stydim ), tak za mě komorový vlepený (pohledové sklo černé) super, ale dnes bych šel cestou vaclava a Jarryho, tzn. systém Hambuského filtru - ne komory a proudění nahoru dolů, ale přepážky z molitanu. Ty komory při velikosti cca 10 x 10 cm nejsou moc praktické na obsluhu. Sice tam moc často nelezu, ale už se mi například roztrhla síťka se SubstratPro, do poslední komory s čerpadlem mi několikrát přeskočila ryba a dostávat to ven je naprd, málo místa a celkem hloubka. I vyndavání molitanu 10x10x20 cm není moc pohodlné (dá se ale vyřešit rozřezáním na menší části), stejně tak manipulace s čerpadlem. Kdyby byly komory větší, tak 15 x 15 cm, bylo by to asi o něčem jiném, ale to už by zase ubralo moc místa v nádrži.
Přepad s hřebenem na vstupu určitě ano. Nemám a ocenil bych ho.
Držím palce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.01.2021 10:43 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ekrman
Určitě tam nedávej filtr je moc vysoký a časem ti klesne trochu hladina a mohl by být na suchu (chladí se vodou) takže za mě čerpadlo na dno. U těchto filtrů je výhoda že výkon je přibližně stejný a neklesá na 1/2 až 1/3 jako u kyblíků. Pokud jde o použité čerpadlo je to vcelku jedno měl jsem jich spousty (mám jich plné šuple) a ty slabší (600 l/h) nebyly po čase slyšet. Ještě ke konstrukci filtru určitě popřemýšlej u vstupní části o horním stavitelném přepadu sice se ta spodní díra neucpe ale stát se to může a i jako skimmer to může fungovat. Takové vychytávky jsou pak k nezaplacení. Další věc je vývod vody vrtanou dírou ve filtru můžou se tím přenášet vibrace čerpadla na konstrukci a hlavně se to čerpadlo bude blbě vyndávat. Šel bych do oblouku přes hodní hranu filtru. Se skleničkami, sice ne v akva ale vedle něj mám skoro 30 letou zkušenost a udělal jsem si jich už 5 poslední dva hamburské a můžu s klidným svědomím říct že nic lepšího neexistuje a o ceně ani nemluvím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2021 10:13 Muž Shimi [683] Re: Ekrman
Drž se svého původního plánu. Vnitřní komorový filtr je jedna z nejlepších variant, ne-li nejlepší, už jen z bezpečnostního hlediska. Další výhoda, oproti klasickým komerčním vnitřním filtrům s čerpací hlavou, je ta, že při čištění se nedostává bordel z filtru do akvária. Jediné co bych udělal jinak by bylo, že bych vstup do filtru řešil přepadem a ne jak to máš ty u dna. Tím pádem by tam přibyla navíc jedna komora, byly by tam 3, tzn. 2 přepážky. Voda by šla v první komoře z vrchu dolů, v druhé komoře nahoru a ve třetí zase dolů. První komoru bych celou naplnil molitanem PPI20 s tím, že bych úplně nahoru, hned pod přepad dal filtrační vatu, která by se dala tím pádem lehce vyměnit. Druhou a třetí komoru bych zaplnil třeba Pemzou, to už je na tobě. Další možností je pořízení komerčních komorových filtrů, třeba od Juwelu, a samo domo nalepení, není na tom nic složitého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2021 09:27 Muž _Rob_ [80] Re: Ekrman
Ta největší varianta fan 3 by asi úplně špatná nebyla. Nádobu můžeš využít na nějaké úplně poslední médium třeba něco jako drahý purigen (Rataj má tuším levnější variantu) nebo tak něco. Když bude potřeba přidat například uhlí po léčení nebo něco podobného, tak by na to sloužila separátně nádoba filtru, která je docela veliká a celé to bude ještě schované v tom vlepeném. palec
Pánové (a dámy, jsou-li nejaké skryté pod přezdívkou),
díky moc za diskuzi. pivo Takový počet názorů a komentů jsem nečekal, bohužel vyšší počet názorů znamená, že nakonec nevím, co uskutečnit. Je jasné, že na to neexistuje žádný jednotný úzus. Zkusím udělat nějaký průnik všech informací a udělat to co nejvhodnější a nejpraktičtější a na první dobrou (myšleno alespoň na 3-5 let). A když výsledek nebude vhodně fungovat, vyberu vnitřek a udělám z toho něco na styl hamburského, na to stačí málo (vstup / molitan / médium / molitan / čerpadlo).

_Rob_ napsal: Hele vypadá to fakt dobře. Z čeho to budeš vyrábět? …
Slepím to buď z černého skla, pokud seženu nějakou levnou tabulku. Nebo z černé plastové desky z OBI (www.obi.cz/… )

liborass napsal: Za mě je to moc komplikované řešení pro tak "malé" akva. …….. koukni třeba tady rybicky.net/nadrze/25088 , je to podobná velikost akva ;-)
Asi se s tím moc zabývám, jestli by stačila kostka s motorem (jak to padlo vícekrát). Ale právě konkrétně tato prezentace, kterou mám v oblíbených, mi vnukla nápad vlepeného filtru. Možná jsem se jím měl více inspirovat.


Ještě jedna věc, když už jsem získal vaší pozornost. Máte nějaké zkušenosti či doporučení na konkrétní čerpadlo k mému účelu vhodné? Tzn. – regulovatelnost + tichost.
Já osobně mám velice dobrou zkušenost s AquaEL FAN 1 – je tichý a regulovatelný (www.aquael.pl/… ). Dala by se použít ta největší varianta, ale je to v podstatě kompletní filtr, to nepotřebuji, ikdyž by se to dalo použít po přidělání trubky na vstup, který mají řešený zvlášním tvarem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2021 11:44 Muž liborass [174] Re: Ekrman
Za mě je to moc komplikované řešení pro tak "malé" akva. Bohatě by stačila kostka molitanu s čerpací hlavou, nebo rohový hmf filtr. Ale kdyby jsi chtěl mermomoci vlepený vnitřní filtr, tak se koukni třeba tady rybicky.net/nadrze/25088 , je to podobná velikost akva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2021 15:25 Muž Jarry [1437] Re: _ucx_
Já myslel v té hlavní komoře vpravo dole, pokud by byla zcela vyplněna biomolitanem (kromě prostoru pro čerpadlo), že by v tom rohu mohla voda stát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2021 12:58 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ekrman
Tak takhle bych to nedělal místo té přepážky bych dal zarážku a 5cm silný molitan a nahoře možná udělal i česla. Čerpadlo určitě na dno a nic k němu nedávat a oddělit zase molitanem. Takhle by jsi měl ve filtru ryby i šneky a ohrožuje to pak chod čerpadla. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2021 12:15 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarry
Jarry napsaltak bych se bál, že tam budou hluchá místa, kudy nebude voda protékat (spodní roh).
Tohle právě může být záměr. Jednou za čas tam pak jednoduše odsaješ odkalovačkou většinu z toho, co bys jinak musel dostávat z toho molitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2021 11:37 Muž PetrO [752] Re: Shimi
Mno, ok.
Zkusím z nás ve Vodárně navrhnout aby se při nátoku místo česlí začala používat vata palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2021 11:30 Muž Jarry [1437] Re: Ekrman
Názory se různí, ale já mám raději sání do biologického filtru z hladiny přes hřeben - udržuje to hladinu čistou a podle mě do takového filtru bordel ze dna nepatří, ten odstraňuju pravidelným odkalováním.

Co se té předfilrační komory týká, osobně bych jí tam nedělal, pokud dáš molitan hned za tu přepážku, tak bych se bál, že tam budou hluchá místa, kudy nebude voda protékat (spodní roh). Obecně bych to zbytečně nekomplikoval, dal bych sání, za ním pár cm mezera, aby před vstupem do molitanů byla voda volně v celém sloupci, na konec čerpadlo, jak to máš.

Pořád je to 160l akvárium, kde bych se nebál použít někde v rohu větší kostku molitanu s čerpací hlavou a hotovo:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2021 11:01 Muž _Rob_ [80] Re: Ekrman
Hele vypadá to fakt dobře. Z čeho to budeš vyrábět? Do té první části by dal využít "koš" na filtrační kazety třeba od juwelu - celý by to šlo vytáhnout a ještě se dovnitř vejde topítko. Podle mě to fungovat bude - stejný princip jako Aquatlantis Biobox v podstatě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2021 10:56 Muž Shimi [683] Re: PetrO
Za mě by měla být vata to první, čeho se voda při vstupu do filtru "dotkne". A mělo by ji jít velice snadno měnit, právě z důvodu rychlého zanesení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2021 10:15 Muž PetrO [752] Re: Ekrman
Pokud dobře chápu postup vody od sání po výtok, tak se, alespoň podle mého, dávají od vstupu nejhrubší až po nejjemnější filtrační média.
V mém případě: keramické kroužky, molitan, pemza,vata.
Jestli se dobře dívám, tak máš vatu víceméně na vstupu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2021 09:11 Muž Ekrman [2] Re: vaclav, Re: Jarry
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

tak jsem udělal revidovanou verzi. Vypustil jsme nějaké přepážky až na jednu, díky které vznikne říkejme tomu předfiltrační komora, kterou budu moci případně kdykoliv vyčistit a přidat/odebrat i něco na lepší (dočasný) záchyt malých částic.

Takto by to snad mohlo fungovat, což?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2021 13:32 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarry
To už tak u velkých komorových filtrů bývá, zvlášť pokud před nimi je ještě prázdná komora, fungující jako sedimentační nádrž... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.01.2021 09:55 Muž Jarry [1437] Re: Ekrman
Já si myslím, že mít místa s různými průtoky může být výhoda, každý druh bakterií si může vybrat. Mám velký filtr bez přepážek - 200l nádrž, v tom je ve vodídích lištách (tedy bez přepážek) 100l 20PPI biomolitanu a v jednom místě je mezi dvěma deskami molitanu asi 10kg pemzy. Za necelé 3 roky, co je filtr v provozu, jsem do něj nesáhl:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2021 08:44 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ekrman
To co máš nakreslené jsem používal více jak 10 let, pak tu proběhly ohromné diskuse o optimálním průtoku vody filtrem, do jaké hloubky v molitanu se vyskytují bakterie a tak jsem přešel na dá se říci dvojitý hamburský filtr + něco mezi nimi. U mě je to teď nakrájený molitan a pemza. Nemusí se to tak často čistit a nebrzdí to vodu jako ten tvůj systém. Na 30 molitan zapomeň to je moc jemné a ucpe se ti to za chvilku hlavně ze začátku. Udělej si to tak aby jsi tam mohl na chvíli i strčit vatu když to bude potřeba. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2021 08:25 Muž Ekrman [2] Re: nekdo Re: _ucx_ Re: NHKG Re: vaclav
Fotka k příspěvku Díky za reakce.

@nekdo
Díky za info, mrknu na ně. Je to taková věc, že to jde případně udělat i ze starého barelu na sjíždění Berounky smich

@_ucx_
Samozřejmě máš recht, špatně jsem to nakreslil. Přikládám opravený obrázek, at to tu je černý na bílým.

@NHKG, vaclav
Chápu, jak to myslíte. Ale co ta hluchá místa? Například v rozích nebo nahoře v případě proudění vody "při dně"? Bude tam dostatečný proud okysličedné vody?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.01.2021 23:36 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ekrman
Nedělej tam ty přepážky, jen zarážky na 5cm molitan místo nich na konec a začátek a mezi ně můžeš dát co chceš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.01.2021 23:12 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Ekrman
Toto se ti ucpe do 24 hodin od podáního čištění. Na vstupu je potřeba co nejhrubší molitan. A taky bych změnil směr průtoku vody molitany tak, že se zruší přepážky a voda jimi poteče napříč (rovnoběžně se dnem).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2021 22:11 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Ekrman
Molitan PPI 30 na vstupu a za ním PPI 20? Co to má mít za smysl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2021 18:56 Muž nekdo [355] Re: Ekrman
On byl spis nahrazen novým typem, který se jmenuje maxikani ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2021 18:26 Muž Ekrman [2] – Komorový filtr uvnitř akvária
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,

V létě budu pořizovat větší akvárium, ze současných 54l přejdu na 160l.

Přemýšlím, že půjdu do komorového vnitřního filtru. V současné době mám Fluval 107 (S filtrem jsem spokojený, ale měl bych problém se 160l s místem ve skříni pod akváriem, když bych pořizoval větší). Na vnitřním filtru se mi líbí, že je vše na jendom místě - v akvárium, ikdyž zabírá místo. A také žiji v domnění, že lze dosáhnout nižší hlučnosti, protože se eliminují možné vibrace v trubkách apod.

Vytvořil jsem si jakýsi návrh a rád bych ho předložil zkušenějším k posouzení, jestli se má cenu o to snažit. Filtrační objem je cca 8l, to by snad mohlo být dostačující.

Nebo se mi líbí tento styl filtru, ale vzhledem k tomu, že třejmě je už nedostupný, tak se asi moc neuchytil.
www.profiplants.cz/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2020 19:10 linda4578 Re: Výroba skleněného filtru - může to fungovat?
Tak abych doplnila informace, tak výpusť filtru bude utěsněná a mám v plánu tam namontovat silikonovou hadičku, případně to pořeším jinak. Přiznám se, že mě ani nenapadlo tam čerpadlo namontovat "na pevno", ten hluk bych nechtěla zažít. Jinak výpusť chci skrz sklo kvůli rakům, abych zamezila případnému šplhání a úniku. Navíc má být překrytá mříží kvůli jejich bezpečnosti, jelikož se mi u vnitřních filtrů chytali za výpusť a strkali nožičky dovnitř, načež jeden tímhle způsobem o nohu přišel.

Lišty na molitan jsou velice dobrý nápad, děkuju. A co se plochy molitanu týče, tak ho chci mít jako předfiltr, který občas přežije vymytí klidně pod kohoutkovou vodou. Zase tak velký odpad neočekávám. Dřív jsem měla u menší nádrže fluval jen s takovým sranda molitanem a musela jsem čistit jen jednou za 4 měsíce, takže toho bych se až tak nebála. Přeci jen ta osádka na tak objemné akvárium není tak obrovská a rostliny tam budou jen plovoucí.

Jinak všechny návrhy jak to pořešit co nejlépe samozřejmě uvítám :) 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2020 15:27 Muž jarovo [1695] Re: Jarry
Máš pravdu palec silikonová trubka je ako tlmič vybrácií ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2020 15:21 Muž Jarry [1437] Re: jarovo
Mám jeden filtr na boku akvária, výpusť je vrtaný otvor, ve kterém je natěsno strčený kus silikonové trubky, v ní je ve filtru zasunutý výstup s čerpadla a nic nevibruje. Ale musí být kus té trubky ještě za přepážkou směrem do filtru, kdybych strčil trubku od čerpadla až ke sklu, vibrovat to bude, to máš pravdu. Mřížku na výstupu považuju za zbytečnou, nedokážu si představit, že by se něco dostalo proti proudu z čerpadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2020 15:20 Muž Shimi [683] Re: jarovo
To už jsou detaily, které jsem neřešil. Otázka byla, jestli ten filtr bude vůbec fungovat a na to jsem ji dal odpověď, bude. Jestli bude výstup z čerpadla skrz stěnu nebo mimo stěnu, jestli bude jeden vstup nebo jich třeba bude více nad sebou, jestli budou uvnitř filtru vodící lišty pro molitany, atd., atd., to už je na jinou debatu. Pokud bude chtít, tak to můžeme rozebrat úplně dopodrobna, není problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2020 15:08 Muž jarovo [1695] Re: Shimi
Fotka k příspěvku To som si všimol - utesnené a prekryté sieťkou. Následok bude že to bude rezonovať podľa čerpadla. Pár podobných filtrov už mám za sebou a momentálne najlepšie filtračná a "hluková" zostava. s možnosťou výmeny filtračných médií a údržby. Na vstupe je lepšie mať čo najväčšiu plochu filtračného média - nezanáša sa to tak rýchlo.
P.S. Ak sa mýlim, tak sorry.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2020 14:54 Muž Shimi [683] Re: jarovo
Ta výpusť bude utěsněná, aby se tudy nedostávala voda do filtru. Na tom obrázku to má napsané. To je snad logické, že nemůže být vpusť na obou stranách filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2020 14:47 Muž jarovo [1695] Re: linda4578
Tak ako to máš nakreslené to fungovať nebude :-( čerpadlo by nasávalo väčšinu vody z nádrže neprefiltrovanú. Priestor čerpadla musí byť prepojený s nádržou len cez filtračné média, takže výstupný otvor musí byť nad hladinou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2020 14:40 Muž Jarry [1437] Re: linda4578
Mám velký skleněný filtr bez komor a neměnil bych, jen tam mám ty vodící lišty, mezi kterými jsou molitany nastrkané, to bych také doporučil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2020 14:30 linda4578 Re: Shimi
Super, to jsem přesně chtěla slyšet. Selským rozumem mi to smysl dávalo, ale potom, co jsem začala pročítat složité návrhy ostatních, tak jsem přemýšlela, jestli bude něco tak jednoduchého fungovat nebo tam bude nějaký háček. Jinak design je vyřešen, jelikož to bude vestavěno do pseudoskříně, aby to splynulo s ostatním nábytkem. Akvárium bude obloženo, až ke sklu a jedna deska bude zakrývat i ten filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2020 09:28 Muž Shimi [683] Re: linda4578
Není důvod, aby to nefungovalo. Je to klasický komorový filtr, akorát bez komor, ale to nevadí, protože i tak půjde voda přes 100% objemu filtračních hmot. Takže teď ještě zapracovat nad designovou stránkou věci, aby to nějak vypadalo a směle do toho. Budu se opakovat, ale za mě jsou tyhle vnitřní filtry nejlepším řešením. Velký objem filtračních hmot, nulové riziko vytečení a cenově nedostižné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2020 16:36 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: linda4578
Udělej si přidržovací lišty na dva molitany 20x5x25 z hrubého molitanu a mezi to můžeš dát do sáčků cokoliv. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2020 15:58 linda4578 – Výroba skleněného filtru - může to fungovat?
Fotka k příspěvku Ahoj, někdy v příštím roce bych si chtěla nechat slepit akvárium pro raka, ale řeším dilema s filtrem. U externího se bojím vytečení a velkých hadic čouhajících z akvária. A co se vnitřní elektroniky týče, tak mi jí raci velmi rádi rozebírali na součástky, které následně rozstříhali na kousky nebo alespoň poškodili (přísavky, molitany, příliš měkké hadičky). Tak jsem začala přemýšlet, jestli by se to nedalo vyřešit "skleněným filtrem", a sice ne klasickým komorovým (případná údržba by mohla být špatně dostupná a nepříjemná pro manipulaci), ale ve skle by byla vyřezaná zamřížovaná díra kudy by dovnitř proudila voda, potom by byly náplně poskládané za sebou (středně hrubý molitan, jemný molitan a sera siropax nebo eheim substrat pro) na konci by bylo topítko s čerpadlem. Má to šanci fungovat?

Celkové rozměry akvária by byly 140x50x25 (175 litrů) z toho 120x50x25 prostor pro raka a 20x50x25 prostor pro filtr. Plánované osazenstvo: Rostliny - pouze okřehek. Zvířata 1x Cherax quadricarinatus, 10x red cherry nebo japonica.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.08.2020 12:06 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: luckyluke
12 mm = 1/2", 18 mm = 3/4", 25 mm = 1". Je-li hadice měkká a pružná, půjde 16/22 mm na 3/4" redukci. Hlavně nepoužívej pro trvalý oběh vody zahradní hadice, uvolňují se z nich ftaláty (použiješ-li je jen pro občasné napuštění, není s tím problém).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2020 11:59 Muž luckyluke [3]
Dobry den, rozmyslam nad vyrobou vlastneho externeho filtra, ale narazil som na takyto problem.
Akvaristicke hadice, vstupy do cerpadiel su pre rozmery 16/22; 12/16; 9/12 mmm.
Ale spojky a prechodky, ktore sa mi podarilo najst v obchodoch (urcene k zahradnej technike) su oznacene v palcoch v rozmeorch 1/2"; 3/4"; 1" atd. ...

Chcel by som sa teda opytat, ci je to kompatibilny, ci napriklad napojim 12/16 mm hadicu do 3/4" spojky ?
Dakujem

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113139x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=201