Výroba vlastního filtru
Jak bude filtr široký je dost zásadní věc právě pokud jde o čeřicí přepážky.
Tomu nerozumím. Znamená to, že musím v čeřící přepážce dodržet konkrétní rychlost proudění vody aby fungovala?
0 22.05.2019 19:35 Dan88 – Vnitřní komorový filtr
Ty frézované česle bych ještě promyslel, určitě bych je nedělal do poloviny sloupce, tím bys částečně přišel o hlavní výhodu přepadu a to je sběr hladiny. Hřeben se dělá kolem 3-4cm vysoký a je to víc, než dostatečné, cokoliv delšího podle mě přináší jenom nevýhody (půjde to snadno poškodit / zlomit, bude to divně vypadat, bude se to špatně čistit atd.). Pokud nepoužiješ lištu a přilepíš hřeben rovnou na sklo, bude to vypadat čistě - šlo by to udělat i tak, že bys zezadu v místě přepadu přilepil použek skla a hřeben na něj tak, aby lícoval s tou hlavní přepážkou.
Díky za rady,
Přeci jenom si chci filtr vyrábět sám, oslovit sklenáře aby mě řezal "kousek" černého skla a na něm se pokoušel vyřezávat česle...
Jedině nasadit česle plastové, to však už mění mojí představu o čistém vzhledu, a výška nebude cca 20-30 cm. Představa byla taková, že to budou tenké řezy cca 1cm od sebe od úrovně hladiny do poloviny vodního sloupce. Ze zadní strany vyztužené aby se nezlomili.
Jsem docela perfekcionista, chci aby to bylo dokonalé

Nevymýšlel bych vymyšlené / ověřené, řezání ani vrtání skla není pro trochu vybaveného sklenáře problém, můžeš se zeptat i na to černé sklo, případně by to šlo řešit nějakou fólií za sklem (např.
www.hornbach.cz/… ). Sklo je obecně levné, dostupné, pevné, dobře se lepí silikonem, nevidím moc důvod pokoušet se ho v tomto případě nahrazovat jiným materiálem

Jak bude filtr široký je dost zásadní věc právě pokud jde o čeřicí přepážky.

0 22.05.2019 12:57 Dan88 – Vnitřní komorový filtr
Po brouzdání po internetu se mě nejvíc líbí HPL deska, dělaj se z toho treba steny na WC. Má to odolnost proti oděru a je to vhodné do vlhka, prý je to zdravotně nezávadné. Jádro může být černé stejně jako povrch.
Teď jestli to můžu dát do akvária, má s tím někdo zkušenosti? Česle chci delat od hladiny zhruba do poloviny vodního sloupce. Přepážky dělat chci, chci dat do první komory biokvarcit a do druhé něco sofistikovanějšího.
Černé sklo bude asi dost drahé a s řezáním to nevidím reálně. Černé desky tipu plexisklo při škrábání řasy poškrábu (tuším že to moc nevydrží)
Plexisklo chci použít na přepážky (čeřící)
Co myslíte ta HPL deska? Znáte jí někdo? Víte jak se chová?
Presne takovy filtr mam. Mrkni ke me do prezentace. Material je cerne plexisklo. Mam to slepene akvarijnim silikonem a drzi to v pohode.
Oba způsoby se dají spojit. Většinou 2/3 u dna, 1/3 u hladiny.
Já bych naopak nedělal nic jiného, než přepad. Nespoléhal bych moc na to, že spodní sání bude ze dna bude nasávat bordel - i kdyby ano, tak je to podle mě skoro až nežádoucí, bordel ze dna je asi lepší odkalit, než posílat do filtru (pokud to není vyloženě mechanický filtr, který se často čistí). Přepad navíc udrží čistou hladinu, což si myslím, že je prospěšnější. Fungovat budou obě varianty, já osobně mám lepší zkušenosti se sáním do filtru z hladiny.
Mám takový filtr, je ze skla, které jsem z vnitřní strany "natřel" černým silikonem. Na jedné straně je přepad, potom 2 přepážky a na druhé straně vyvrtaná cca 20mm díra na trubku od čerpadla. Funguje to velmi dobře, nedělal bych to z plastu, bude vždycky problém s lepením na sklo. Tady je to trochu vidět:
rybicky.net/fotogalerie.php… Je škoda uvažovat u takového filtru o přepadu, nechal bych si ho jen jako pojistku a udělal díru u dna. Přepážky nedělej spíš něco na způsob hamburského filtru a máš možnost použít černé sklo.

Taky to budeš muset přilepit/utěsnit silikonem, což nevím, jestli plast pobere... Do skla se vrtat dá a ten hřeben (česlo) jsem viděl na nějakém eshopu prodávat plastový nasazovací na hranu skla jako doplněk ke komorovým filtrům...
www.multiplast.cz/…
www.hornbach.cz/…
Jen nevím, jak hodně požaduješ jeho odolnost vůči poškrábání (je to plast).
Existuje i černé sklo, to se Ti ale bude složitě opracovávat (vrtání, frézování)
0 22.05.2019 07:58 Dan88 – Vnitřní komorový filtr
Dobrý den,
chci si vyrobit vnitřní filtr do nového akvária.
Má představa je taková, že přes celou boční stranu udělám filtr schovaný za černou desku, do které si vyfrezuji na jedné straně slabé drážky coby česle. Na druhé straně otvor pro nasazení vytoku z čerpadla do akvária. Za černou deskou udělám klasické komory, které budou vyplněny filtračními médii. Abych se zepředu nekoukal do filtru, akvárium v tomto místě prelepím černou tapetou.
Moje otázka zní: z jakého materiálu udělat předěl akvárium/filtr. Musím být černý, odolný proti poškrábání při údržbě. Ale musí být možné do něj vrtat/frézovat.
Prosím o rady místních odborníků
Děkuji
Dan
Starší reakce
Můžeš dát prosím fotku tak, jak to máš nainstalovaný za provozu?
Trochu jiný, provrtaný víčko od HT 40. Nicméně situace je prakticky stejná, i když ho sundám.
Na sání máš pořád to provrtaný udělátko?
Před pár dny přepad přestavěn, teď je ze 40 mm HT odpadní trubky a funguje dokonce hůř, než z té 20 mm PPR. Zkusil jsem i odvzdušnit koleno přepadu, to se sice povedlo, ale i tak problém s nedostatečným odtokem do filtru přetrvává. Sání se klidně celé potopí třeba 2 - 3 cm pod vodu, něco málo z toho teče, ale ta pumpa to pumpuje zpátky rychleji.
Starší reakce
Jo, může být. Rozhodně je jednodušší nejdřív to zkusit ufiknout a navařit níž, než jezdit pro nový trubky a stavět ho znova z tlustších trubek (který budu krz to poměrně malý rohový vykrojení ve vystužení do akvária už dost blbě prostrkávat).
Už tomu začínám rozumět, pořád mě mátla ta blinda. No chybu bych viděl v tom, že máš ten T-kus moc vysoko.
No, přijde mi to takové nějaké divné, zdá se mi, že je zde i možnost aby se to samo zavzdušnilo a pak bude filtr-čerpadlo na suchu.
Já to vždycky dělám tak, že vodu saje z vodního sloupce spíše nade dnem a hladinu vody v akváriu určuje ten T-kus.
Přesně tak. Ty díry taky mají zabránit tomu, aby se tam dostal nějaký bordel, který by to mohl ucpat. Šance, že se to ucpe celý kolem dokola je výrazně menší.
Na výstupu (to je ta krátká trubka bokem) je teď samozřejmě navařené koleno a další trubka směr filtr.
Takže máš ve vodě 2 trubky a vodu to nasává u hladiny těma dírkama dokola?
V zaslepovacím víčku je díra.
Hmm, já ten tvůj přepad nějak nemůžu pochopit. Tak jak jsi ho slepil, to přece funguje jako spojené nádoby, bude nasávat, doku nedojde v akváriu voda. Nebo jsem něco přehlídl? Podle mě tam máš jeden záhyb navic a zavzdušňovací trubku máš zaslepenou.
No a ikdyby to bylo správně, tak z PPR trubky 20mm to má malou kapacitu, aspoň 32 odpadní nebo lepenou PVC.
Mám robený komorový filter, pôvodne z 30mm odpadného potrubia - boli presne také problémy ako popisuješ. Výmena za 40mm to vyriešila
P.S. v prezentácií mám fotku s pôvodným potrubím ktorý robil problémy

Jo, už si taky uvědomuju, že tam váha vody nenatahuje další vodu. Otázka zní, pomůže, když přidám (nebo dám širší) trubku až do místa, které už je mimo akvárium, čili až za to nejvyšší místo, kde se překonává stěna?
Přepad musí mít větší průměr, protože je to samospád takže 30 - 40mm nebo těch tvých trubek potřebuješ víc minimálně 2. Ty vodovodní mají moc silnou stěnu takže to chce trubky odpadní.

Tak jsem si také vyrobil vlastní komorový filtr. Načetl jsem tohle fórum, vzal menší akvárium (~40 litrů), do něj jsem vlepil skleněné přepážky, voda mi do něj přepadem teče, uvnitř je čerpadlo, to žene vodu zase zpátky do rozstřikovací rampy, potud všechno ok. Problém je, že mi z nějakého důvodu nedostačuje kapacita přepadu. Udělal jsem ho z 20 mm PPR trubky, v "čerpací hlavě" jsou vyvrtané desítky 2mm a 3mm otvorů, při běžném provozu část z nich vidím třeba centimetr pod hladinou, ale prostě po nějaké době mi klesne hladina ve filtru a akvárium se začne blížit přetékání, aniž by se zvýšil průtok přepadem. Čerpadlo je Synca Silent 0.5 (700 l/h nominál, podle grafu výrobce ~200 l/h při rozdílu hladin 1 metr, což je přibližně stav u mě), mám i silnější, ale s tím je ta situace samozřejmě jenom horší. Zkoušel jsem přidat víc otvorů a ty, u kterých to bylo možné, rozšířit, to ovšem nepomohlo. Co s tím? Udělat přepad z 25 mm PPR trubky? To ho tam možná zkoseným otevřeným rohem akvária ani nedostanu.
Starší reakce
Super děkuji, přesně něco takového jsem potřebovala, aby mi to někdo udělal celý, to mi hodně ulehčí ;) Určitě toho využiju
Jsi z toho severomoravského konce. Objednej si akvárium u Fardy, nemáš to daleko a dodá ti ho včetně přepážky, čerpadla, trubek a molitanu. Na přání i černého. Nevím, co chystáš za pozadí, ale ta přepážka jde udělat i z černého skla, nad tím bych taky zauvažoval.

Děkuji vy jste zlatí

Dobře děkuji ;) A ještě se při té příležitosti zeptám, molitan do filtru se dá někde koupit na míru? nebo podle dostupných musím přizpůsobit rozměr přepážky? Objednávám prakticky vše online a nikde jsem nenarazila na možnost ustřižení na míru...
Objem filtrační hmoty by měl být 2 - 4% objemu nádrže. Větší je lepší. Geometrii už si spočítáš a kam to dáš, záleží na tobě. Je to v podstatě jedno. Já ho mám z boku. Zvaž estetiku a praktičnost údržby. Byť na tenhle filtr netřeba prakticky sahat. Doporučuji zvážit umístění topítka za filtr. A musí se ti tam samozřejmě vejít čerpadlo.
Dobrý den. Jelikož jsem naprostý lajk a vůbec tomu nerozumím, chtěla jsem poprosit o radu a názor jaké by měly být rozměry přepážky u akvária s rozměry 150x40x50 (dxšxv)? A na jakou stranu je lepší ho umístit, jestli z boku nebo spíše na zadní stranu akva? Díky. Budu si zadávat objednávku na výrobu a chci to mít pěkně sepsaný

Starší reakce
V čem je matala lepší než modrý biomolitan ?
Ten můj filtr je zatím bez přepážek a není tam co fotit, obyčejné skleněné akvárko cca 80cm délka, hloubka 50cm, výška 45, přepážky jsem si uřízl dvě, ale zatím nevlepil, takže nejsem ničím omezen a vlepím to tam, až budu vědět jak velké komory zvolit.
Dal jsem dal do předfiltru, který je mimo filtr, 500g filtrační vaty střední a před to jednu desku 5cm ppi20 akvacitu 20x30 a zachytává to parádně i jemnější částečky. Po pár dnech je ve vatě místy hnědý hnus, či jak to odborně nazvat, takže se bakterie činí.
Spočítal jsem, že při 700 litrech za hodinu je rychlost proudění cca 6-7 cm za minutu ve filtru, což by podle zdrojů na netu mělo být optimální.

Do krevetaria bych volil jednoznačně jemnou kostku toho nejjemnejsiho. Tzn bublinkače. Dělají se i větší než na tvých uváděných stránkách. A dokonce levnejsi a to o dost. (
www.akvapotreby.com/… ) tady objednávám ja.
Z tohoto černého bioakvacitu PPI30 mám HMF v nádrži Vanička na krevetky. Funguje bezvadně, ale mám podezření, že "sežere" část malých krevetek. Neocaridiny se množí jako myšky, takže část přežije. Po každém porodu vidím spoustu minimláďat, ale větší velikost doroste jen část. A je i vidět, jak se některé zanořují do biomolitanu, takže dost možná prolezou dovnitř a čerpadlo/hlad je zde zahubí.
U Sulawesek si toto prostě nerisknu, safety first



Souhlasím ale do miniakvarii je ten molitanovy bublinkač topovy materiál.
Pokud se chceme bavit o the best filtračních materialnech do velkých akvárií tak ukážu scim jsem nadšený a vidím v tom budoucnost. U mě urcite.
Matala...
Nezávadný materiál; staly; různé hrubosti (oka jsou větší než u biomolitan tm.; samonosný - nepotřebuje podperu;
Nějakou dobu ho testují pro mou budoucí monstrum nádrž - 80 procent filtru bude Matala. Zbytek biomolitan.
Upozornuji! Tento matros ale doporučuji do velkych/větší akvárií.
Moc děkuji, přesně toto jsem potřeboval (paradoxně ani prodejci nebyli schopní takto jasně a podrobně odpovědět). Nebude to do externího, ale do dovnitř krevetária, s napojením na čerpací hlavu (reálný průtok cca 200 l/hod). Našel jsem na webu tyto bublifukové molitany i hodně velké a v hezké béžové barvě:
www.zooshop-eu.cz/…
Mě ten modrý bioakvact vadí a trvá dlouho, než se zabarví. Ucpávání/časté čištění zde nevadí, já se stejně snažím organický bordel co nejrychleji dostávat z akvárka, dříve než se začne rozkládat. Navíc ze svého akvapravěku si pamatuji, že díky hustotě docela dobře filtrovaly i jemné nečistoty. Takže možná vypustím i komoru s jemnou filtrační vatou a uhlí dám jinam.
Václav
Ano, je to jiný materiál než bioakvacit i jinak dělané póry. Musel se pravidelně čistit, jinak se ucpával a zasviněný molitan některé bakterie dokázaly skoro rozložit. Na druhou stranu je to luxusní velkoplošná a bezpečná pastvina pro krevetky. Jako vždy - něco za něco.
Já se těmhle bílím pěnám obloukem vyhýbal připadá mě to že je (a dříve bylo) dělané z matrací a to mě nikdy moc dlouho nevydrželo.

Přidat reakci
1 ...... 71 72
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113300x