Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 58 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 08:45 blek – Horáci
Tak nevím, jestli je nutné ke Štěpánově pokusu ještě něco dodávat.
Opravdu jsi přesvědčen, že centimetr pod povrchem substrátu dna je stejná koncentrace „živin“ jako u hladiny nádrže?
NO3 (a v nádržích s mizernou údržbou i NO2) se tam pohybuje v koncentracích vyšších o řády. Pokud ten odsátý kal ještě rozšleháš vrtulkou nějakého čerpadla, žádný filtr neodfiltruje to, co v nádrži nepotřebuješ. Nutriční hodnota takové medicíny se dá jistě zpeněžit když jí například začneš distribuovat třeba pod názvem BLIVOJ do místní akvaristiky jako univerzální hnojivo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 07:54 Štěpán
Horáci, proveď pokus. Navoň si silně nějakej papírovej kapesník a dej přes něj nějakej kus molitanu - nějakou molitanovou desku - prostředí se sníženou rychlostí proudění vzduchu tak, aby vůně mohla jen přes tuto desku do volného prostředí. Nech v místnosti. Přijdi do místnosti a čuchej. Vem si ten kus molitanu a vymáčkni si vzduch z něj do nosu, nebo prostě čuchej pod ním. Porovnej sílu vůně. Možná že je tenhle pokus irrelevantní z hlediska odlišných difůzních rychlostí různě velikých molekul dusičňanů a vůně v jinak hustých prostředích vody a vzduchu, odlišnému brždění proudění prostředí v molitanu a ve dně. Ještě také záleží na rychlosti ubývání látky z prostředí - rychlosti rozkladu vůně ve vzduchu a rychlosti spotřebovávání dusíkatých látek rostlinami.

Možnost provedení - dát zdroj vůně do misky nebo hrnce a překrýt molitanovou deskou.

Totiž nejen difůzí se šíří látka, také díky proudění!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2007 02:16 Muž Horác [3942] – to blek
Já stále nechápu Tvou fobii týkající se recyklace vody při odkalování. Když se při tomto způsobu odkalování rýpu ve dně, zvířím DETRIT (a přesunu ho ze dna do nějakého záchytného zařízení - podle typu odkalovače), přičemž voda se vrací zpět do akvária. Ale Ty (i Štěpán - viz téma rybicky.net/forum/538 mluvite o zvíření DUSÍKATÝCH LÁTEK. Z jakého důvodu by voda "ze dna" měla mít nějak výrazně větší koncentraci DUSÍKATÝCH (nebo jakýchkoli jiných) LÁTEK, než voda ostatní? Co je podle Tebe v tom dně drží, co jim brání v tom, aby se slušně a spořádaně rozptýlily do celého objemu nádrže, dbajíce při tom všech fyzikálních a fyzikálně-chemických zákonů, které jim právě toto "nařizují"?
P.S. Znovu podotýkám, že částečnou výměnu vody po tomto "podvodním luxování" považuji za samozřejmou ...
P.S. II O tom, že např. jíl váže na svém povrchu (kladně) nabité ionty vím, ale drtivá většina lidí má v akvárku (z tohototo hlediska dokonale inertní) křemičitý písek. Tak v čem vězí ten fígl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 18:27 pecka
jojo něco takovýho akorát i do rohu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 18:14 Usine
Fotka k příspěvku asi takový
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 17:37 pecka
Nene já mám klaasickej s částečnou výměnou vody ten do rohu tak rovnou při odkalení vyměnuji vodu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 17:06 blek – odkalování
I velmi hustě zarostlé akvárium, ve kterém žijí ryby, se musí pořádně odkalovat. Jinak bude bleskurychle velmi hustě zarostlé řasami všeho druhu. Musíš si pořídit pořádný odkalovací zvon. Jestli tomu rozumím, tak používáš tu SERAndu, která vrací vodu zpátky do akvária. Tu si vystav do poličky, je to úplně na nic, Zvon musí být dostatečně dlouhý (aby nenasával substrát) úzký (aby se dostal do nepřístupných míst) a s hadicí do odpadu nebo kbelíku. (aby se nám zvířené dusíkaté látky nedostali zpět do akvarijní vody) Pokud voda odtéká moc rychle, je třeba hadici přiškrtit nebo zmenšit rozdíl hladin.
Substrát se odkaluje hluboko až ke kořenům cca 1x za 3–4 týdny, zdravým kytkám to nijak neublíží. Samozřejmě že je důležité dobře rozvrhnout vysazení jednotlivých druhů, nejen kvůli odkalování ale, aby to k něčemu vypadalo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 16:17 pecka
nikdo mi nepomůžete hmm hmm hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2007 11:09 pecka – odkalování
Prosím vás když mám velmi hustě zarostlé akva jak můžu odkalovat . Mám odkalovač od sery do rohu a je větší ale i menší mezi kytkama by neměl šanci. Mám to velmi hustě zarostlé třeba nevím jak mám odkalit mezi ludwiga repens hygrophili corymbosa tak prosím pomozte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 23:17 el_Barto
coze? co je to za blbost? aj mam doma to same a staci dvakrat zmacknouta a uz jede samospad? nemas nahodu nejaky vadny kus? mmch ty chlopne tam jsou dve, a podivej se jestli v balonku nemas neporadek, to taky pak dela problem, aj jsem s tim naprosto spokojen, zadne nasavani pusou, dvakrat zmacknes a jedes.....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 20:58 markyz
ano pořád - má to na obou koncích balonku "jednocestnou chlopeň" samospád nefunguje - nemusíš ale zase nasávat(někdo prej i pusou) a zastavíš kdy chceš a to i kuli nasáti něčeho nechtěného...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 20:38 Caleb – to markyz
Ahoj,

z Tveho komentare jsem pochopil, ze tim balonkem pumpujes porad :-) Jak to je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 20:28 markyz
já koupil tento samej(jardik.cardik s modrým balonkem) za asi 135,-Kč, ale po prvním odkalování jsem se rozhodnul trochu ho předělat - je dost na h**** jednou rukou držet odkalovací trubku a odkalovat a druhou mít u země ve škopku a pumpovat... navíc dost trvá než nasajete poprvé...
Trochu jsem to překopal a balonek přemístil blíže k trubce, čili kousek nad hladinu.
(no byla to trochu fuška, protože z trubky tu pružnou hadici sice sundáte, ale jen otočit to nejde - balonek by vám pumpoval vzduch do dna :-D

- jo a taky tím rovnou vyměňuju vodu, takže s přepadem zpět do bazénu se mi nezdál...

P.S.včera jsem zjistil, že v Baumaxu maj balonek s hadičkou na přečerpávání benzínu za nějakých 65,- (hadička je sice jen 4mm a musíte dokoupit zvon, ale cena dost dobrá...)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2007 00:03 Žena kosiska [18] – Zvon
Hm, tak tam se asi vazne nedostanu :) Musim koukat nekde v obchodech, ale vetsinou jsem videla jen ten uplne obyc za 25 Kc, co mam doma :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2007 23:34 Usine
Jde občas koupit v Praze na burze a stojí asi 125 Kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2007 23:01 Žena kosiska [18] – Zvon na pisek
Kde se da tenhle sehnat a kolik tak stoji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2007 22:07 Usine – Blek
Fotka k příspěvku Tentokrát s tebou nemohu souhlasit. Lepší je pořídit si odpovídající zvon.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2007 20:35 blek – :-)
Jedno z rozumějších řešení je pořídit si optimální hrubost písku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2007 16:57 Diax – Odkalování - dno z jemnozrného křemičitého písku
Omlouvám se možná za poněkud hloupý dotaz, rád bych se totiž zeptal jak provádíte odkalování dna z jemnozrného křemiíčitého písku, podle mne se musí odsát i dost písku, mám pravdu? Předem díky za jakékoliv rady a komentáře. Diax.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2007 21:39 Pany
Já sem měl skleněný a ten byl určitě lepší,ale ten umělí obyčejný zvon taky stačí. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2007 19:52 Barča
A jakou používáte odsávačku na ten písek,je nějaká speciální?Nebo stačí ta z obchodu za 22,-Kč? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2007 18:23 Pany
Václav má taky pravdu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2007 18:21 Pany
Klidně to pořádně odsaj já akvárka čistím jednou za 3týdny až měsíc a rostliny mi jdou perfektně. Zrovna jsem si říkal že je asi budu muset protrhat zářivky mi to pak neprosvítí takže se neboj že ti nepůjdou kytky.Jinak ten humus ze dna odsávej když to neuděláš tak se v substrátu usadí zbytky potravy od ryb a hovínek a vznikají tam akorát biopliny které se ze dna uvolnují a rybkam to moc neprospívá.Na druhou stranu jsem byl asi před dvouma rokama u známého co chová terčovce (akvárko asi 1000litrů)-nádhera a ten mi říkal, že ho čistí tak jednou za půl roku docela jsem čuměl no a jak měl krásný a spokojený terčovce.Nevím jestli je má ještě dneska Cau. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2007 18:20 Usine
Bohužel tak to není. Živin je v akváriu většinou nadbytek a pořádným odkalením se roztok aspoň částečně zředí a rostliny ho mohou daleko lépe přijímat. Když nebudeš odkalovat Začne ti černat dno , uhnívat kořeny a růst řasy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2007 17:35 sahula
což nasátí písku mam ošefované tlakem.. horší je to s rostlinkama musi se opatrně.. jen nevim jestli to ma vyznam.. nehnojim rostlinky.. a kdyz nejsou kaly tak nejsou asi živiny pro rostliny a to také není asi dobré..
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2007 17:15 Pany
Musíš tím zvonem jezdit po celémm dně a nejlepší je když to dno tím zvonem ještě budeš prohrabávat dostaneš tím hodně bordelu pryč.Tím zvonem to dno prohrabavej opatrně kvůli nasátí kamínku nebo písku. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2007 15:40 sahula – Odsávání kalů
Když odsvám kaly ze dna stačí zapichnout zvon do dna (štěrku) jen jednou a vysaje mi to kal i z okoli, nebo musim zapichovat zvon ve všech mistech kde to jde aby se odsal bordel všude??? dik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2007 10:12 Štěpán
Fotka k příspěvku ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2007 10:10 Štěpán
Fotka k příspěvku ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2007 10:09 Štěpán
Fotka k příspěvku ...
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2007 10:08 Štěpán
Fotka k příspěvku ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2007 10:06 Štěpán
Fotka k příspěvku Od Tetry mám reklamní příručku "základní informace pro akvaristy, jednoduchá cesta ke krásné zálibě" z roku 1995, která sice není žádné akvaristické veledílo, ale kromě reklamních informací o výrobcích a trestuhodných vět typu "nepoužívejte v akváriu vodu bez úpravy, nalej do toho aqua safe a nejlíp ještě toru min" jsou v ní i užitečné informace, například přehledná tabulka rostlin.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2007 23:36 Sidonius – Video
Je docela s podivem, co firma formátu TETRY pustí do světa...
Skutečně se má při odkalování takto debilně postupovat?
Vzhledem k tomu, že jsem se stal šťastným majitelem reklamního DVD uvedené firmy, (bonus při koupi filtru), které by se dalo charakterizovat titulkem "Postup správného založení akvária a péče o něj", mohu prohlásit: trapný diletantismus.
Abych to nenatahoval - s některými doporučeními, uvedenými v tomto instruktážním filmu, lze souhlasit jen s jistou dávkou sebezapření... (Vždyť rozumy rozdávajícím není nikdo menší, než samotná TETRA...!)
Závěrečný výsledek veškeré předvedené profesionální péče je však hodně rozpačitý - prezentované akvárium "alá TETRA" je nechutně zařasené ruduchou. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2007 16:17 Muž [] – video
Tady si můžeš stáhnout video, kde vidíš, jak se pracuje s odkalovačem. Video má cca 20 megabajtů.
www.miga.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2007 11:49 blek – povrtat
trochu povrtat musíš :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2007 11:01 Barča
Jo a odkaluje se jen na povrchu dna?nebo musím ten zvon "provrtat"skrz písek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2007 10:47 Štěpán
Dočkej času jako husa klasu. Až se zakoření tak bude pokoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2007 10:34 Barča – Odkalování-lítají rostlinky
Co mám dělat,mám hostě osázené akva,ale vždy když odkaluji,tak se nějaké rostlinky uvolní a já je musím znovu sázet,některé to moc dobře nesnáší a hnijou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2007 10:08 Muž richard [1]
přesně jak psal jack. Pro větší akva má smysl malá pet lahev, které tak ve 3/4 uřízneš dno. POdle potřeby můžeš použít uzávěr a provrtat, do něj vložit hadici, nebo nasadit hadici přímo na hrdlo. Pro menší se dá použít něco obdobného, třeba ze stříkačky. Nebo koupit odsávací zvon ve zverimexu. Není to drahé, obyčejný stojí kolem 25 Kč.

POkud je dno porostle rostlinami, těžko jej budeš odkalovat. Odkalování hýbe s pískem a to by vytahalo rostliny. Jediná možnost je pak znovu zasadit. Ale pokud tam máš tolik rostlin, tak nic neodsávej, rostliny to používají jako hnojivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 10:47 zoo – to barca
no ja hadici taky chvilema zastipnu, kdyz chci neco upravit nebo tak, v tom malym prostoru to asi jinak nejde, ale jinak je to akorat
(ta strikacka ma 60 ml)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 10:44 Barča – to zoo
Zrovna jsem na to mrkla.Je to super.Já nemám moc velký akva a než jsem pořádně odkalila,tak byla polovina vody z akva v kýblu. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 09:44 zoo – vyrobeny odkalovac
v mym deniku u zabek (akvarko berusek) je taky hand made odkalovac, ze strikacky a hadice
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 09:15 Jack – Odkalovač
Já jsem si ho vyrobil z malé pet láhvem, které jsem odřezal dno, provrtal uzávěr. Do vyvrtané díry jsem strčil hadici a uzávěr zašrouboval. Funguje perfektně, ale hodí se na velká akvária. Na malá nebo střední by bylo vhodnější použít menší průměr hadice a nějakou mešní nádobku, která by nahradila odsávací zvon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 06:53 Barča
Zajímalo by mě,jestli,když budu mít všude na dně kobercové rostlinky,jestli odpadne odkalování a jestli ne,jaká je technika ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 06:18 neo – ...
Ja u malých bett a v bettariích taky odsávám tou stříkačkou napijenou na hadičku, ale je pravda že to sou nádržky o oběmu 5-ti l. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 01:16 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci
Zkus se podívat blekovi do deníku www.akvarko.cz/… , najdeš jednoduchý a praktický návod včetně fotografií palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2007 00:46 Muž ToGi84 [2]
No, vyrobit to určitě jde, videl jsem třeba u kohosi napojenou tu tenkou filtrovou hadičku na injekční stříkačku(samozřejmě bez jehly), ale to by mě asi mr*lo tím odkalovat větší nádrž, každopádně 150 kč mě za odkalovač rozhodne nevytrhne, ten muj byl dražší, prootže byl nejspíš značkovej :-D :-D :-D (a je jich hafo, ať už dražších, tak levnějších)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2007 23:24 sahula – Odsavač kalů
Mohl by nekdo poradit na jakém principu přesně pracuje odsavač kalů, popřípadně návod jak si ho doma vyrobit? Myslím že to nemuselo být tak složité že :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2007 19:57 jardik.cardik
Fotka k příspěvku palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2007 17:08 jardik.cardik
Fotka k příspěvku no a štěrk vysávám timto je to plastovej zvon napojen na dlouhou hadici a na konci je balonek kterej se mačka a tim nasajete vody myslím že je dost známej
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [58] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46006x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345?od=2851