Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 16:23 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Anthrax
Ty, co to máš za ryby? potlesk nějaké cichlidy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.12.2017 16:13 R Muž Anthrax [4762] Re: Wanderer
Mám taky cca 10 m dlouhou hadici. Nasát to jde normálně pusou. ;-) Jinak určitě záleží na konkrétním druhu ryb ale většina ryb mě při odkalování tahá za chlupy a žádný velký stres jim odkalování evidentně nepůsobí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2017 14:33 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Wanderer
V tom případě bych radši zainvestoval do té odsávačky s měchem (radši než plašit rybky vlnobitím), pokud nemáš odtok pod akváriem (což hádám, že jestli máš akvárium v obýváku, nemáš). Ve větších nádržích (což hádám, že máš, když není reálné použití kýblu) to takový problém není trochu vlnobití, protože rybky se mají kam schovat.

A nebo naplníš hadici vodou, jeden konec dáš do akvária a zašpuntuješ (stačí molitan, aby se ti do zvonu nedostaly rybky) a druhý konec zacpeš palcem a odneseš.. nevím, kam to leješ tone pak se vrátíš k akváriu a jedeš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 14:06 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: RE5PEK7
Hmm, s 10m hadicí. Každý to nenosí v kýblech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.12.2017 14:01 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Wanderer
vodu nasaješ pusou:-D stará zlatá klasika
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 13:51 R Muž afc1886 [14681] Re: Wanderer
Ne u všech odkalovaču musíš nasávat vodu rychlými pohyby. www.rostlinna-akvaria.cz/…
Já jsem tu hadici použil na tento odkalovač a jsem spokojený. www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 13:41 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: RE5PEK7
Teda nevím, jak bych zvládl odkalování bez rychlých pohybů, to by odkalovač asi těžko nasál vodu. Holt to musí ryby vydržet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 12:04 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: MarloCZ
Odkalování je pro většinu ryb stresující. Stres stáhneš na minimum tím, že nebudeš dělat odkalovačem rychlé pohyby.

Ale záleží, jaké máš ryby. Já mám v jednom akvárku docela kamarádského beťáka (kterého pravidelně hladím prstem) a ten mi při odkalování vždy asistuje a vše bedlivě pozoruje smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 07:05 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: MarloCZ
Když už budeš odkalovat, tak nějaká ta převrácená mušle už nikoho víc nevyděsí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 22:13 MarloCZ
Ty ryby tím nějak nevyděsím, že jim budu strkat a posouvat příbytek ?
Ono ty mušle jsou dost lehké a lehce si mi občas při posouvání přetočí vchodem na dno :(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 21:02 R Muž romant [27987] Re: MarloCZ
Ulitu odkalovačem odstrčíš a dostaneš se kde potřebuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 20:38 MarloCZ Re: romant
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku no tohle mám už zmáknutý, mě jde spíš jak nasávat jen písek a né i rybky z ulit :(
Ty ulity jsou těsně u sebe a na ten písek který je mezi nimi a pod nimi se asi nedostanu (aniž bych jim to nějak nepoboural)
Bude stačit odkalovat tedy jen ten prosor mezi jednotlivími koloniemi ?
Oni ten písek prý stejně nějak pořád přerovnávaj.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2017 20:00 R Muž romant [27987] Re: MarloCZ
Odkalovač s delší trubkou, kde se ten písek jenom zatočí a do hadice se už nedostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 19:59 MarloCZ
Tak dnes jsem objednal tedy pouze ty šnekáče.
Ale měl bych ještě dotaz - jak to dno (jemný 1mm řiční písek) pak odkalovat, když to je samá mušle, které budou (jak doufám) časem plné potěru a malých prcků ?
Máte s tím někdo nějakou zkušenost ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.10.2017 07:05 Muž Yirka [9126] Re: Lukás
Jakmile pochopíš princip a naučíš se proudění vody v hadici a tím i víření a usazování písku regulovat prstem, máš vyhráno. Uvidíš pak, že je to docela snadné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2017 04:38 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Lukás
Používám Fluval Edge odlakovač a super.
Třeba tady:
www.zbozi.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 22:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lukáš
Fotka k příspěvku To je moc málo chce to nejméně výšku akvária. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 22:46 Lukáš Re: NHKG
Mám asi 15 Cm dlouhou tu rozšířenou část trubice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 22:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Lukás
Záleží jaký zvon. Takovýto je s pískem nanic: www.akva-exo.cz/…
Musí mít tu rozšířenou část mnohem delší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 22:42 Lukás Re: NHKG
Děkuji, odkalovací zvon mám již zakoupený a problém stále setrvává. Vyzkouším vaše tipy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 22:39 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Lukáš
No máš víc možností. Vyzkoušel jsem všechny (většinou kombinaci), první mi přijde nejlepší a u té jsem zůstal. Ale i tak co pár roků musím použít i bod 2 - dosypat písek:
1. Neodkalovat (tak to dělám já), jen odsávat binec co se válí nad pískem
2. Občas dosypat písek
3. Koupit/vyrobit odkalovací "zvon"
4. Odkalovat do kyblíku a poté z kyblíku slít vodu a nečistoty a písek vrátit do akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 22:37 Lukáš – Odkalování písku
Dobrý den, v akváriu mám písek a vždy při odkalování se mi odsává i písek. Nějaké rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.10.2017 12:35 R Muž afc1886 [14681] Re: Lucasxx
Tak ono záleží, jak kdo odkaluje. Někdo proletí odkalovačem jen tak trochu nad rostlinami, někdo odkaluje méně často více do hloubky, někdo každý týden jinou část akvária a někteří neodkalují vůbec. Hodně záleží od toho o jaké akvárium se jedná.(kolik je v akváriu rostlinek a kolik rybiček a jakých a jiných obyvatel akvária)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2017 12:28 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Lucasxx
Neodkaluju vůbec, nevidím nic pozitivního v hrabání do dna. Akorát ve dně musí být buď prorostlé kořeny rostlin nebo šneci (piskořky), jinak hrozí zahnívání. Ty máš podle fotky rostlin celkem dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2017 12:25 Muž LukšaNM [309] – frekvence odkalování
Jak často odkalujete? Mám 200 litrů a odkaluji každý týden během výměny vody a přemýšlím, že zkusím frekvenci odkalování snížit, že tím zbytečně odebírám živivny...
Navrchu na písku žádný viditelný "bordýlek" není...
U menšího krevetkárka neodkaluji vůbec a rostlinky jdou o poznání líp, ale není tam v podstatě potřeba "úklidu".

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.08.2017 22:06 R Muž romant [27987] Re: Mitroz
Njn, co jinýmu vadí, to druhýmu prospívá, ale k tomu se třeba taky časem prolenošíš. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 22:00 Muž Mitroz [160] Re: romant
Jediný důvod je ten, že jsem u tohohle akva přílišný estéd a ten bordýlek mi tam prostě vadí hmm Zatím vítězí jak lenost tak obava do toho moc nevrtat, když to není zcela stabilizované, ale všeho do času :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.08.2017 21:55 R Muž romant [27987] Re: Mitroz
Ono je dost zásadní otázka, zda-li je to odkalování nezbytně nutné, ale odpověď se zde bude hledat velmi nesnadno, protože to či ono rozhodnutí bude ovlivňovat celá řada faktorů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 21:53 Muž Mitroz [160] Re: NHKG
Takto se o to teď snažím, zavířím tím rukou nebo při výměně vody, něco ten filtr vezme. Budu praktikovat dle rady romana tak aby to nestihlo zapadat do písku hlouběji. Chybama se člověk učí... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 21:51 Muž Mitroz [160] Re: romant
Tak to jsem zaváhal, už je to zapadané v písku hlouběji. Nu což, hold vezmu malý odkalovač a zajedu do toho a případně to znovu zasadím, občas něco vyorá piskořka a znovu zasazení evidentně nevadí. Jen to bude strašná drbačka...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 21:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mitroz
Nemám kobercovky, ale nepomůže opačný postup? Já ze špatně přístupných míst dostávám binec při napouštění akvária proudem vody. Chce to ale silný filtr, aby si pak binec nesedl zpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.08.2017 21:45 R Muž romant [27987] Re: Mitroz
Zakroužit odkalovačem těsně nad porostem, zvednout tím onen bordýlek, alespoň částečně a tento odkalit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 21:39 Žena Amazonka [33] Re: Mitroz
Na to bych taky potřebovala odpověď ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.08.2017 21:36 Muž Mitroz [160]
Zdravím. Mohu se zeptat jak odkalujete pod kobercovkami? V akva krevetín se rozrůstá Micranthemum callitrichoides a začíná být pod ní bordýlek (je to vidět i na fotkách) a vadí mi to. Jenže se do toho bojím hrábnout odkalovačem, abych to všechno nevyoral. Kořínky mají, ale při představě, že to pak musím všechno sázet zpět, nebo to zničím, tak se mi do toho vůbec nechce. Mát na to nějakou fintu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2017 17:14 R Muž romant [27987] Re: Vevod
Tady si vypočti o kolik se hne teplota v akváriu a pokud nemáš nějaký ryby špeky super cíťové, tak rozdíl 2-3 stupně osádka obvykle jenom ocení. www.akvamalawi.com/…
Edit: Tak podle prezentace je to v pohodě a tu výměnu bez odkalování doporučuji dělat obden a týden nikoho ničím nekrmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2017 16:34 Muž Vevod [5] – doplnění vody po odkalení
Mohu po odkalení dna a odčerpání 1/3 vody z akva, dopustit studenou vodu z kohoutku??? Nebo mám napouštět vodu přibližně stejně teplou jako je v akva??? Mám obavy aby při nastavení teplejší vody cca 24 st. se mi do akva nedostal nějaký nepořádek z bojleru. ( déle odstatá voda a jiné závadné látky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2017 22:39 Muž dudak [1885]
Mám ceratopteris v jednom akvárku a roste dost rychle, ale taky dost rychle "opadává - uhnívá" výsledkem je že celkově je pořád stejně velký a každej druhej den stahuju bordel z jeho listů ze dna. Když jsem ho měl ve velkém, tak rostl ještě mnohem rychleji, ale neuhnila ani větvička, když se něco odlomilo, okamžitě zakořenilo a rostlo dál. Zřejmě záleží na více faktorech, jen dusík to nebude, toho je v obou +- stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 21:06 Maq Re: RBeil
Měl jsem Ceratopteris pár měsíců a žil jako mumie: nic se nerozkládalo, nic nerostlo. Akorát se lámal když jsme s ním vrtal. Onehdy jsem ho zrušil. Souhlasím, je náročný na dusík, a já mu ho nechci dát, tak šel ven. Ale ten rozpad u mě nenastal.

Záleží na rozkladu a funkčních bakterii ve filtru.
Ne. Rozloží se vždycky, a vždycky je z toho spousta dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 20:57 Muž RBeil [174] Re: Maq
Maq napsal: No on tam nejspíš bude nějaký průšvih. Ztráty na rostlinách při založení jsou normální, ale aby "bordýlek pokryl dno".

asi jsi ještě neviděl růžkatec který vlivem nedostatku živin hyne a "opadá ".....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 20:55 Muž RBeil [174] Re: Maq
Záleží na rozkladu a funkčních bakterii ve filtru. Z vlastni zkušenosti vim že potřebuje hooodně dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 20:51 Muž powery [250] Re: Spenata
Je potřeba prstem zacpávat hadici na výtoku a tak regulovat. Když se náhodou nacucne písek, zacpat výtok, písek padne zpátky. Takto projet kousek po kousku celý dno. Když se to pustí bez zacpávání, zachvilku je kýbl plnej a nic neodkaleno. Růžkatec tam nikde nevidím, jen šípatky. Úplně rozpadlý listy bych odstranil. Ale nestříhat v půlce listu, pak shnije celý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 20:36 Spenata Re: Spenata
Fotka k příspěvku Dno není zcela pokryté, ale těch zbytků tam je dost. Takhle vypadají kytky. Zbavit se jich? V neděli už jsem chtěla pořídit první rybky...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 20:30 Spenata Rostliny
Díky všem, zkusím to s tou hadicí a růžkatec nahradím jinýma rostlinama. V neděli je burza, tam nějaké pořídím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 20:27 Maq Re: drvi
No on tam nejspíš bude nějaký průšvih. Ztráty na rostlinách při založení jsou normální, ale aby "bordýlek pokryl dno", to vypadá špatně. Pomohla by fotka, prezentace, více údajů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2017 20:21 Žena drvi [2894] Re: Spenata
Ty zahnivajici rostliny rozhodne odstran, mohou ti svym rozkladem zvysovat dusitany, ty jsou pro ryby toxicke. Pri odkalovani postupuj, jak ti radil NHKG, jen seberes "neporadek" lezici na dne a max trosku nejpovrchnejsi vrstvu pisku, druhou rukou si regulujes, abys pisek nenasavala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 20:19 Maq Re: RBeil
Pokud má "dno pokryté bordýlkem z rostlin", je tam něco jako založený kompost. Ještě trváš na tom, že tam dusíku moc není?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 20:15 Muž RBeil [174] Re: Spenata
Růžkatec potřebuje hodně dusiku proto "opadá" a toho po založení akva bez ryb moc neni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.03.2017 20:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Spenata
Pokud máš na dně písek, nepotřebuješ vůbec odkalovač. Stačí přejet hadicí nad dnem v takové výšce, aby jsi nenasávala písek. Bordýlek je lehčí, to to vezme. Pokud by jsi i tak nasávala písek, můžeš druhou rokou držet druhý konec hadice a v případě, že do hadice se dostane písek, ten druhý konec ucpat. Písek se z hadice za chvilku vysype a můžeš odkalovat dál.
Dno není potřeba přeorávat! A pokud by náhodou zahnívalo, což by se zakořeněnými rostlinami nemělo, můžeš si někde pořídit piskořky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2017 19:54 Spenata – první odkalování se nepovedlo
Dnes jsem zkoušela poprvé odkalovat a vůbec se to nepovedlo...u předního skla mám růžkatec a ten se mi rozpadá. Je to 4 týdny, co jsem založila AQ a do teď na něj nešáhla, ryby zatím nemám. Dno mám ovšem pokryté bordýlkem z těch rostlin. Chtěla jsem zkusit odkalovat, ale asi mám odkalovač na velkou nádrž a širokou hadici. Vysála jsem tak akorát díru v písku a rozvířila ten bordel, když jsem zvonem zkoušelapohybovat, ten na dně zůstal. A také nevím, co s těma rostlinama, mám je vyhodit? Už jsem chtěla pořizovat rybky, nebude ta voda závadná? :-( můžete mi poradit vhodny odkalovač? AQ 60x30x30 a hodně rostlinek

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.01.2017 00:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JD1609
Nesmíš se toho bát a opatrně do toho zajedeš. Nesmíš zvednout substrát jen bordel co je v rostlinách, za chvíli to není vidět. Taky to můžeš dělat když rostliny ostříháš. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46006x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345?od=251