Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2017 23:45 JD1609 – odkalování
můžu se zeptat, když má někdo po celém dni mech a husté rostliny tak jak se odkaluje dno?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 13:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: koščurka
Odkalování není nebezpečné, nesmí se ale příliš rozvířit dno a vyměnit příliš velké množství vody, klidně stačí 1/3 akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 10:06 koščurka – koščurka
Ahojte, poradili by ste mi? Začínam s akvaristikou a chcem sa spýtať na čistenie a výmenu vody cez odkaľovací zvon. Je to nebezpečné pre ryby? Niekde som čítala, že sa môže uvolniť amoniak a ťažké kovy a zabiť ryby?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 20:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Mělo by to být nejnormálnější, ale jsou lidé, co to neradi slyší.
A občas beru argument, že by se ryby měly mít kde hýbat.
:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 20:17 Maq Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: V extrémním případě se dostáváme v akváriu, které má tolik rostlinné hmoty ...
Ale proč je to "extrémní" případ? Rostliny jsou zdaleka nejlepší, nejpohodlnější a nejkrásnější filtr. Já jich vždy nacpu to okrasného akvária co to dá. Na rozdíl od Vás k tomu používám i vnější filtr, na mechanickou filtraci a případnou úpravu vody. Ale skoro na všechny trable, o kterých se tady tolikrát píše, bych radil rostliny, rostliny, a ještě víc rostlin.
Měl by to být ten nejnormálnější případ pro všechny, kteří nechtějí v jednom kuse kolem akvária něco složitě řešit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 16:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Jája
Máš pravdu, mám specifická akvária. Na druhou stranu si myslím, že se některé věci použít dají. Nemyslím, že je pro výměnu vody až tak podstatné "filtr nebo bez něj" - důležitější podle mě je množství fungujících rostlin.

P.S. V extrémním případě se dostáváme v akváriu, které má tolik rostlinné hmoty, že majitel spíše než vyměňuje vodu, dolévá odpařenou a vytrhává vegetaci, která se už do nádrže nevejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.09.2016 16:00 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: JirkaŠčobák
Já bych to trochu upřesnila, protože mi to nedá. Ty máš, řekněme, velmi specifická akvária - kromě dost slabého osvětlení jsou bez techniky. Takže to, jak akvaristiku děláš, se nedá použít pro 99 % akvárií zde prezentovaných. Jo, možná ti to v nějakém rozsahu funguje, ale nejde to plošně použít. Pokud by měl Semir89 akvárium stejného typu, pak je tvá rada namístě. Ale obávám se, že jeho akvárium je o něčem jiném.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 15:39 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Semir89
Jen měním vodu (10-20%), kal nechávám. Mám ale dostatek rostlin, které z toho žijí a ve více nádržích vrstvu substrátu mezi 1,8 - 3 cm.

Takto, když doplňuji vodu, napouštím nejchladnější, co u nás teče z kohoutku (cca 15°C) a nenechávám ji odstát.

V případě nutnosti vyměním 30% vody, možná trochu víc (ale raději budu měnit x dní po sobě 20%.

P.S. Velké nádrže jsou u mě to samé co malé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 13:59 Muž Jarry [1437] Re: Semir89
Taky jsem z toho mel trochu strach, ale vypoustim tydne asi ctvrtinu vody ven (cca 100l) a dopoustim vlaznou primo z kohoutku. Je to pak do druhyho dne sodovka, nez plyny vyprchaj, ale na rybach sem nikdy nepozoroval zadnou nelibost :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2016 19:02 R Muž romant [27987] Re: Semir89
Vypouštět společně s odkalením, vodu měnit, to co vidíš není chlór, ale stlačený jiný plyny, který se tím natočením uvolní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2016 18:59 Muž Semir89 [3] - Jižní Amerika – Odkalovani 500l
Zdravim chlapi. Chci se zeptat jak odkalujete vecsi nedrze? Stejne jako male?
Tim myslim vypustit vodu i s kalem pryč nebo je mozne tu vodu pustit pres zvon do nadrze a z nadrze pres filtr ( mam nahradni) poustet tu vodu zpatky?
Jde
mi o to abych nemusel hodne vody vypoustet. Prece jenom pokud odkalim 180x60 dno tak to potrva...

Cistu vodu kdyz napoustim ( z kohoutku) tak normalne vodim ten chlor jako by tam sel plyn..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.09.2016 16:22 R Muž afc1886 [14681] Re: RobertB
Žádné vytahování rostlin,odkal jenom tam,kde se dostaneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2016 16:06 Muž RobertB [2]
Ahoj, chci se zeptat ohledne odkalovani. Odkaluji vzdy jen jemne po povrchu, ale dnes jsem zaryl hloubejc a bylo to uplne jak vapno. Pokud tak zaborim odkalovac tak se me zacinaj vyplavavat rostlinky. Bylo by lepsi je vsechny vindat, odkalit a zas zasadit? Nebo prosim o nejakou radu. Diky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 00:20 Muž Tojsouvěci [3587] - Kytky s čudlamaRe: billec
Vzduchové odkalovače jsou určené pro povrchové sbírání detritu,nevýhodou je, že odsátý kal se zvíří v záchytném systému a je částečně vyplavován zpět do nádrže,je to provizorní řešení a někdy nevhodné oddalování výměny vody.Vhodnější jsou průtokové odkalovače s odsáváním vody z nádrže, na takzvaném principu pračky písku a po odsátí nečistot doplnit akva novou vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2016 23:49 Muž Mislow [304] Re: billec
Ahoj, jeden mam, ale pouzivam ho jen malo, spatne se s nim pracuje, je to dost nemotorny, radej pouzivam el. odkalovac. A to jen ve velkym akvu, kde jsou velky ryby, jako podporu. :-)
P.S.: Jeste musim dodat, asi bude zalezet na vykonu vzduchovaciho motorku taky, pac ten muj urcite ma slabsi vykon nez treba ten nejlevnejsi elektricky a to nepouzivam zrovna nejslabsi vzduchovaci motorek, ale na sesbirani toho jemnyho bordylku to uplne staci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 23:21 billec
Zdravim mate nekdo zkusenost s odkalovace ktery se pripojuje na vzduchovaci motorek?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2016 20:18 Muž Tojsouvěci [3587] - Kytky s čudlamaRe: dieu
youtu.be/… ,možná by to trochu napovědělo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2016 16:38 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: dieu
normálně ho tam nasypu :) ryby s tím problém nemají, ale mám ho fakt jen hrst - pocukrované dno ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 12:41 Muž motýlek [275] – historie
no, mám doma nějaký historický odkalovač - asi dvacet let --- trubka s návlekem na hadičku asi 5mm průměr, na vrchním konci trubky je nějaká záklopka proti zpětnému chodu - funguje to perfektně, sílu sání nastavím rozdílem hladin (tedy jak hluboko dam kýbl) ...
jen někdy se mi stane, že to málo propláchnu a pak se ta záklopka přilepí u musím shora mechanicky uvolnit ... používám i na třítýdenní potěr ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2016 08:57 R Muž romant [27987] Re: dieu
Třeba něco obdobného, prostě aby to mělo dlouhou trubku v níž se písek zatočí a do hadice so ho dostane minimum a nebo nic. Časem se dá naučit ten správnej grif. akvarijni-odkalovace.heureka.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 08:55 Žena dieu [18] - malawiRe: Wendy2
Super,díky moc za radu love
A jak ho tam po tom hodit,bojím se,aby toho neměly rybky plné žábry?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2016 08:49 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: dieu
taky mě to štve, takže odkaluju tak, že vycucám všechen písek, v lavoru ho properu a hodím zpátky, jinak to jde taky, ale na to nemám nervy, chce to trpělivost a zkušenost, časem se to dá naučit tak dobře, že si ho nevycucáš, ale mně by u toho upadly ruce, tak to dělám tak jak jsem psala xD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 08:40 Žena dieu [18] - malawi – Písek do 1 mm
Ahoj, chci se zeptat, jaký použít odkalovač u tlamovců? Vždy, když odkaluji, bere mi to dost písku a to mě štve. hmm
Mám zrnitost do 1 mm.
Díky moc :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2016 16:44 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: alf
Mám takový a spokojenost velká profizoo.cz/…
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2016 16:31 alf – Odkalovačka
Zeptám se prosím,má někdo s tímto zkušenosti nebo je to na nic? aukro.cz/… Milan

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 13:20 Muž Jifi [675] Re: romant
OK, toho jsem si nevšimnul. Na moje oči je to malé rozlišení fotky.
Drť samozřejmě ne.
Já mám klasický štěrk, krásně zakulacené kamínky, jak jsou omleté vodou. Mám to jako vrchní vrstvu a spodní silnou vrstvu mám křemičitý písek, asi 1-2 mm frakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.11.2015 13:13 R Muž romant [27987] Re: Jifi
Štěrk ano, drť ne. Štěrk, tedy pěkně kulatý valounky na jejichž vzhledu se hlavně podílela příroda beru tzv. ve všech velikostech a ani nad 1cm c tím nemám problém, ale to co má tazatel v současnosti na dně, je průmyslově vyrobená drť, takovej ten hrobní zásypovej kámen a to už je jako dno z různých příčin ne zcela vhodné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 13:03 Muž Jifi [675] Re: romant
Já mám taky nahoře podobně hrubý štěrk a se zvonem (nebo jak to nazvat) na konci hadice se to dá i povrchově odkalovat. Horší to je v džungli rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 12:53 Berry Re: romant
Díky za rady. Ono šel bych hned do většího akvária. Ale dům prochází kompletní rekonstrukcí a zatím ho není kam umístit. Ten filtr jsem už četl, že je na nic. Živorodky jsem volil jako nejmín náročnou na chov podle prodejců a co vidím tak je to spíš naopak. 1/3 vody měním cca po 3 dnech. Co vzduchování. Má smysl? Rybky mám pořád u hladiny takže by to asi něco chtělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.11.2015 12:47 R Muž romant [27987] Re: Berry
Jak jsem reagoval na kolegu stran toho tvého dna a efektivního odkalování, to do budoucna nebude dělat dobrotu, doporučuji vyměnit za klasický křemičitý písek, pokud černou variantu tak se podívej na Flexiobklady, spolehlivá a osvědčená varianta. O efektivní filtraci taktéž mluvit nelze, to je tzv. honič vody, tedy výkon má, ale nicotný objem filtračních hmot a to je to oč tu běží, tedy u živorodkový osádky obzvlášť. Takže buď na ten vršek(čerpací hlavu) nabastlit pořádnej kus biomolitanu a nebo rovnou pořídit novou hlavu s tím biomolitanem. Pravidelně jednou týdně měnit min. 1/3 objemu vody.
Edit: I když se zbavíš živorodek, dno stejně vyměň, bude to do budoucna schůdnější varianta.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 12:46 Berry Re: romant
Živorodek se chci postupně zbavit. To už vidím sám, že to dělá bordelu až až.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 12:39 R Muž romant [27987] Re: Jifi
Hmm a v tom je ten problém, to dno co má tazatel je na dvě věci. ;-) Eklhaft a na nic. Tohle odkalovat jde jen velmi těžko, tedy efektivně, tak jak je v akváriu tohoto objemu s živorodkama třeba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 12:36 Muž Jifi [675] Re: Berry
Máš málo rostlin a živorodky nadělají hromadu detritu. Bez odkalování to zavání ekologickou pohromou. I když máš mrňata, dá se v pohodě odkalovat.
Přidal bych rostliny a v případě živorodek bych pravidelně povrchově odkaloval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 12:35 Berry Re: afc1886
to jsem se snažil, bohužel mi nešlo nahrát foto
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 12:26 R Muž afc1886 [14681]
Založit prezentaci pro pořádnou radu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 12:20 Berry
Fotka k příspěvku Zdravím,

v létě jsem zavedl akvárko. Poté dokoupil rybky. Neonky a paví očka. Neonky přes léto vymřeli. Nestačil jsem chladit vodu asi, nevím, ale paví očka OK. Ancistrusy a Pancéřníčci OK. voda se mi pak silně zakalila. Ale paví očka se vytřeli a já s tím nechtěl nic moc dělat než povyrostou.

Ted jsem vše komplet vyčistil. Filtr jsem propral ve vodě ze staré vody. Dokoupil kytky, zbavil se pár maalejch oček, koupil XIPHOPHORUS MACUL. SUNSET. Po třech dnech jsem měnil 1/3 vody. Klasická vodovodní odstátá.

Ted už je zase zakalená po 2 dnech, jakoby do žluta. Rybky pořád u hladiny. Filter mám Pacifik PF-301. Otázka jak je to se vzduchováním. Podle mého je potřeba když jsou rybky u hladiny. k tomuhle filtru je psáno, že jde dokoupit klasická vzduchovací hadička. Nedokážu si představit jak to ale zapojit :-D

PS ty skaláry jsou tam jen přechodně, kupoval jsem najednou i pro kamaráda. Jsou tam od středy a zítra (pondělí jdou pryč)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 11:38 Muž Sstevo [2] - akvarium ako v amazonke
dakujem za radu, pouvazejem nad tym
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 11:25 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Sstevo
Mám ho sice jenom v květináčcích, ale z mé zkušenosti:
-vůbec neplave
-je samozřejmě lehčí než písek co mám, ale odkalovat podle mě půjde.
-rostliny v něm docela dobře koření
-cena dost vysoká
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 09:56 Muž Sstevo [2] - akvarium ako v amazonke
nema niekto skusenost z manadom chcel by som ho do akvaria a nevie ze ci sa lachko odsaje?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   27.09.2015 21:55 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: ercan
Záleží od množství rostlin, pokud jsou tam kořeny rostlin, nemá smysl odkalovat moc hluboko a narušit kořeny. Hlavně u kryptokoryn je to hodně kontraproduktivní. Samozřejmě u částí, kde je jenom písek a je vidět že tam zapadá krmení nebo jiný odpad má smysl odkalovat do hloubky.
Já u zarostých nádrží odkaluji pouze max z 1cm, ale většinou jenom odeberu odpad z vrchu nad pískem, ale v místě krmení odkaluji skoro na dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2015 21:00 Muž ercan [38]
Zdravím ahoj !
Chci se zeptat jak správně odkalovat? Tím myslím jak hluboko. Je lepší odkalovat řekněme jen lehce na povrchu třeba jenom 1-2 cm do hloubky nebo odkalovač zarazit úplně do spodu až na sklo a štěrk komplet pročistit? Vím že někdo má pod štěrkem nějaký substrát tak to by byla asi blbost to dělat do hloubky. Ale co když tam žádný substrát nemám. Možná je to hloupá otázka ale předem dík za info.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2015 01:02 Muž dudak [1885] Re: garggi
na hadici používám taky savo, je to podle mě nejsnadnější cesta, naleju tak 2 deci na konec naplněné hadice obyčejnou vodou a cca po 10 minutách dám druhej konec hadice dolů a něco vody odleju, takhle se savo posouvá dopředu, je to krásně vidět, kde už bylo a kde ne, za hoďku je to jako nový, nakonec jen propláchnout vodou. Dělám to tak 1x ročně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 23:58 Muž garggi [65] - Tanganyika
vaaclav, grunda:
Protáhnete to jako naředěný roztok(to savo), nebo čistý?
Nebo jak?
díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 20:31 Muž grunda [1781] - Cichlidy
savem čistím v podstatě úplně všechno, jen je třeba po vyčištění nechat vše ve vodě 15 min neutralizovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 17:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: garggi
Mám osmimetrovou hadici na odkalování a dělám to tak dvakrát do roka. Je potom čistá jako sklo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 17:07 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: vaaclav
NO, nevím, to savo snad už jen jako poslední možnost a kdyby ani to nepomohlo, tak pak už by jsem to mohl na krátit na půl metry a vyčistit každý ks samostatně, jen by se mi to asi hůř napouštělo.

;-) ;-)

Teď vážně: Ještě mám myšlenku to zkusit protáhnout vlascem na ryby a slzovitým olůvkem(odstranit to mechanicky), ale nevím pokud to dostanu?

Tak, že zatím děkuji všem za cenné rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 16:53 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: garggi
Já čistím hadice savem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 16:35 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: RBeil
Ten hydroxid sodný si radši netroufnu, aby mi něco z těch hadic zbylo. ?
X-) ;-)

romant - kys.cit. zkusím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 16:30 R Muž romant [27987] Re: garggi
Kyselinu citrónovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 16:28 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: radim
Jasně, že mám ty čiré hadice. Mám i nějaké kratší, tak zatím to zkouším na nich, ale na světle je nemám.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46006x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345?od=301