Odkalování
má to plno věcí který jsou skoro až zbytečný, jako třeba regulátor průtoku (osobně když odkaluju tak potřebuju průtok měnit podle toho co to zrovna nasává, takže prstem a je to jednoduše a hned), samonasávání (co s tím mám zkušenosti u jiného typu tak to ani moc nefunguje), upevnění na akvárium (na co upevnění na akvárium když odkalovač držíš v ruce a neustále jím hýbeš), možná tak ten držák na kýbl se hodí, i velký zvon na odkalování je dobrý, ale takové najdeš i za menší cenu.
Ale nechci tě zas tak odrazovat, já většínou ani neodkaluju, všude mám drobný písek a vystačím si se zvonem za 30kč nebo obyčejnou průhlednou trubkou o průměru hadice
asi preto že je to dosť drahe
a jednoduché odkalovače sa pohybujú cenou do 100 korún,
Proč myslíš, že by to byly vyhozený peníze?
když nevíš co s penězma, tak proč ne
Starší reakce
Jasně vždy tam bude něco s tím se počítá. Hodím tam ještě pár piskořek a uvidím jak na tom akva bude
jinak na bílým písku v akvárku bez kytek budeš mít něco skoro pořád
Navíc akva mám založené 12 dní takže příšte ho nechám delej zaběhnout
tak to odkaluj častěji než jednou týdně, stejně budeš muset častěji měnit vodu když si tam ty ryby dal tak brzo, nevyplatí se být tak hrr
rekl bych, ze by tu zatez do akvarko sneslo, kdyby se ancici pridavali postupne a ne vsichni najednou. Rovnovaha tam sice byt mohla, ale pet takovych spinicu najednou muze pomerne snadno akva rozhodit
jednoduse. neodkaluje se vubec ;)
Když někteří ani neodkalujou. To není možné aby 5 rybek nadělalo takový bordel
Je to možné.
Cauky chci se zeptat mam tyden zalozene akva vcera vecer jsem tam vypustil 5 krunyrovcu a rano jsem se nestacil divit jaky tam byl po nich svincik. Cim to je? V malem akva takovy bordel nebyl cim to? Malo bakterii?
Děkuji
mně se právě zdá že krevety toho vzhledem ke svojí velikosti vyprodukují až až, ale je fakt že oproti rybám je to pořád nic
Neboj. Vzhledem k tomu, že to vypadá na minimum odpadu tak to bakterie rozloží a odpad se tím mineralizuje na detrit který v tomto množství využijí rostliny jako živiny.
Děkuji, osádka v tomto mini (nanocube 30l) bude výhradně krevetí - ovšem ty jejich "miniprodukty"
asi mezi kobereček pěkně zapadjí a dostat to ven nepůjde jen tak... z toho mám trochu strach, že se to tam bude hromadit :(
Pokud budou rostliny převažovat výrazněji nad rybí osádkou, tak odkalování nebude nutné. Pravidelná výměna vody je samozřejmostí.
Jak odkalujete hustě zarostlé akva, kde je téměř celé dno pokryté rostlinami?
Mám v miniakva v plánu kobereček z Cuby...
Nebude to vytrhávat rostlinky? Bude to vůbec jako odkalení stačit, když se jen odsaje bordel svrchu, ale hloubkové odkalení prakticky nejde, nebo se to musí kompenzovat častější výměnou vody?
Starší reakce
no v tom případě to teda není taková katastrofa, pokud to dva roky hnilo a neznečistilo to vodu, nic to nezabilo a ještě se to nezvedlo z akvária a neodešlo to po svých. V tom případě nechápu tu paniku
*joking*
No já bych řekl že to ty dva roky hnilo !
Dřív to obře využívaly valisnerie, které rostly jak o závod, ale od té doby co jsem tam přidala tu jednu..asi ludwigia, tak se táhne nahoru, kořen to má jen jeden a snaží se to kytky ubít. Zase jí nechci moc dávat nafrak teďkon, je zbytečné jí prostříhat s tím, že se možná chytnou valissnerky ap řijít tak o procenta zeleně.
Piskořky už objednány, třeba to pomůže. Navíc mě fascinuje, že 2 roky je to vpohodě a najednou bum
Určitě přidej alespoň ty piskořky, neboj, se štěrkem si poradí, akorát nebudou vypadat výstavně. Začínala jsem bohužel také s hrubým štěrkem (a dokonce živorodkami)a piskořkám se dařilo.
Také se mi nechtělo měnit celé dno, tak jsem pouze přidala asi tři kila jemnějšího písku. Propadne dolů a ucpe díry mezi štěrkem. Kal pak nezapadne tak hluboko a jde odkalit. Není to sice ideální řešení, ale funguje to. Možná by také pomohly rostliny s rozsáhlým kořenovým systémem (např. kryptokoryny), které by ten zapadlý bordýlek dokázaly skvěle využít.
jak myslis... drzim ti palce
Děkuji za štědrou nabídku, ovšem bohužel. Zaručeně s tím chci nejdřív počkat, jestli se to spraví samo.
Kdyžtak sem přiběhnu přiznat, jak ste měli pravdu a měla jsem to vyměnit
huz ma ode me nejaky kytky..... navic od soboty budu denne v praglu kvuli vystave, navic vim jaky to je mit problemovy akvarko v praci.... a kdyz muzu, rad pomuzu
neco jako posli to dal.... i me bylo pomozeno
ty seš nějakej hrr, zachraňovat ženský v nesnázích
pristi sobota odpoledne, nebo nedele dopoledne... vyhovuje? dno bych mel uz pripraveny (proprany, odstranena prilis jemna frakce)
dalsi vikendy by byly huz slozitejsi, nejsem prazskej....
dávám jen malinko, razborky se učí. Ještě s tou výměnou rozhodně počkám, navíc jak jsem již psala pracuju dost dlouho do večera, to by spíš byla nějaká sobota neděle.
Budeme mi věřit, sinice jsem se zbavila, tohodle se taky zbavim
to dno je hruby o tom zadna, piskorky jsuo dost silny... a s tim krmenim, davej jen trosku nekolikrat denne a ty rybky se naucej zrat jak z hladiny tak ze dna... hlad je nauci....
kompletni vymena dna s propranim noveho substratu a vymytim akvarka max. jedno odpoledne
jak jsi na tom za tejden ve ctvrtek nebo v patek? ze bych ti helfnul (pripadne to udelal komplet) i piskorky bych ti dal, pripadne dalsi kyti....
jen si musis sehnat jinej substrat, pripadne bych ho koupil v zoo branik a ty by jsi mi to proplatila.....
mel jsem podobnej problem 23L akva, 5cm aquaclay, ale bohuzel prekrmovana mecovka, dno hnilo a produkovalo sirovodik (zkazena vejce) odkalovat jsem mohl jak jsem chtel, nepomahalo, vymenil jsem aquaclay za cernej pisek od flexi obkladu.... pomohlo to
chystam se testovat jeden specialni substrat, pokud by fungoval bylo by to reseni pro tento typ akvarek... jsem na to zvedavej
osobně jsem je v takovém štěrku neměla, ale ony si poradí. Spíš jim bude vadit to zahnívající dno, snad se to spraví. Nejlepší sehnat si je od někoho kdo je má, vždycky jich je hodně (i když to není poznat), než za ně utrácet v akvaristice
Ta frakce je okolo 1cm, myslíš, že to ty piskořky zvládnou? A tak 4? myslela jsem si, že žijou jen v písku, tohle jim asi nebude dělat dobře.
ale na druhou stranu s tím můžeš ušetřit plno dalších promlémů. A nemysli si že jsme dno nikdy neměnili. Je to na tobě, třeba to půjde i bez toho.
vidíš to moc černě,vyber ryby dej je do kýblu s akvarijní vodou a vzduchuj,potom vypusť polovinu vody vyber dno dej nové počkej tak 1 hodinu než se usadí ten největší kal.Zasad kytky dolej vodu,pokud nemáš odatátou může bzt i čerstvá a vpust ryby i s tou čekačkou max 3h práce.Jsou lidé kteří měnili 700l zaběhlé aq,to je potom na půl dne práce.
Výměna dna vpodstatě znamená znovuzaložení akvária, takže souhlas, že by to mělo být až to poslední řešení.
A koukám, vy si to všichni představujete jako hurvínek válku s prominutím
). Vyměnit dno? To znamená všechno odlovit, dát to do vhodného prostředí, opatrně přesunout kytky, vyndat kořenící květiny tak, aby se jim nepoškodil kořenový systém. Poté odsát vodu a nechat alespoň půlku do nového akvária, plus ještě další odstátou vodu. Taktéž to dno vyndat a dát tam nové proprané. To je tak den práce (být den navíc v práci), asi 6 kýblů (co nemám), nádrž pro ryby (co nemám), vhodné prostředí na tuto práci ( což tu taky není).
Zkusím to nejdřív spravit a pak až plánovat takovéto katastrofické scénáře
)
Znovu to zopakuji, filtr proper až v momentě kdy z něho bude velmi pomalu vytékat voda. poloviční snížení výkonu filtru znamená, že je dobře zaběhnutej. Časově to ohraničit lze jen okrajově protože záleží na producentech odpadu a jeho množství, který ten filtr tzv. musí zpracovávat. Řídil bych se tím proudem vody. Do toho dna bych určitě přidal ty Piskořky, jak už psala katterinecka.
začala jsem propírat častěji někdy v únoru po úhynu na vodnatelnost, protože jsem filtr předtím dlouho nepropírala a všechno šlo doháje. Je tam asi dost tenká hranice jak dlouho se to může nechat. Dejme tomu že 3 týdny jsou málo ale 2 měsíce už mi přijdou moc. nějaké zkušenosti?
Pokud se bude i u bublifuku co 3 týdny propírat filtační médium, tak to bude mít pro akvárko stejnej význam. Ten stávající filtr nepovažuji za klasický honič vody, ale je třeba s ním trošku lépe pracovat, jak jsem popsal a nebude třeba ho za bublifuk měnit.
Do 54 litrů je určitě vhodnější bublifuk, než honič vody který tam teď máš. Piskořky jsou také velmi dobrým pomocníkem. Nejúčinnějším řešením by bylo vyměnit dno, jak tu již bylo psáno.
momentálně by asi bylo lepší důkladněji odkalovat, a pořídit si piskořky (snad jim nebude tak hrubé dno vadit)
Jiné dno s menší frakcí samozřejmě je řešením. Ten filtr nech běhat až do tý doby než z něj bude voda sotva vytékat a to nebude po 3 týdnech, ten molitan musí bejt pěkně špinavej a jeho původní barva nebude vůbec vidět. Odkalování a čištění filtru nedělej společně, kdyžtak to střídej.
se samotným dnem ti filtr moc nepomůže. Já raději používám jemnější dno a tím žádné problémy nemám, detrit tam tolik nezapadává, je jen ve vrchní vrstvě.
Častější propírání v akvarijní vodě mi bylo doporučeno, protože ten filtr ( Eheim pickup 2008) nemá dostatečnou filtrační hmotu. Nebudu to s tím tolik přehánět, ten fitlr po dvou i třech týdnech vypadá dobře.
S frakcí toho bohužel moc nenadělám, akvárko jsem nezakládala a je to ta klasický černobílý štěrkový mix. Jediné co bych tak mohla je na dno dát jiné, což si ale nemyslím, že pomůže. Snažím se právě proto dobře odkalovat, rozrýváním toho dna, aby nedocházelo k tomu zahnívání.
Mohu tak maximálně koupit bublifuk s motůrkem, až se to zase sestabilizuje a uvidím, pokud je t o dobrý nápad.
Tvoje problémy tam vidím dva a to jmenovitě častý propírání filtru a nevhodnou frakci toho štěrku, jenž tvoří dno, je prostě dost velkej a ty nečistoty, který tam zapadnou se nesprávně rozkládají a dochází k tomu zahnívání a proto cítíš ten zápach. Jinými slovy Ti nedostatečně funguje nitrifikace a nedochází ke správnýmu rozkladu odpadních látek. Určitě bych ten filtr nechal běhat tak dlouho, než se jeho výkon viditelně sníží a voda velmi pomalu vytéká. Pokud se tomu tak děje po těch 2 týdnech, tak je ta filtrace pro tuto nádrž nevhodná a uvažoval bych o její výměně.
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46032x