Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 18:47 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Tom83
Zkus tenhle: www.rostlinna-akvaria.cz/…

Ale chce to k tomu něco takového: www.hornbach.cz/…?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2020 17:26 Muž vlka [3453] Re: Tom83
Nejjednodušší, průhledný nasávací ,,zvon,, a možnost ručního ,,škrcení,, ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 00:07 Muž Tom83 [1] – Odkalování
Ahoj mám akvarium Juwel RIO 180 a chtěl jsem se zeptat jaký odkalovač pořídit.Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 20:57 Muž MatyMaty [15] Re: Luka123
To se vyladí ;-) já do dna vůbec nesahám, kromě akvaria s Tlamovci, ale tam je to úplná nutnost. Hlavně ať se daří a jen samou radost ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 19:15 Žena Luka123 [128] Re: MatyMaty
Díky, hotovo, první nácuc byl i s pískem, ale pak už jsem to dostala do paže a staré dno jsem nezrasovala, bordelu až až, ale teď už vím jak na to, děkuju. Poohlídnu se až otevřou burzu po vysokém zvonu, ale zatím vydržím s tím, co mám. Ps: škrtila jsem hadici, do kýblu jsem nedosáhla a koordinace a soustředění by neumožnilo zároveň sledovat zvon a dno a ryby pletoucí se a ještě správně zacílit proud do kbelíku (my holky prostě nemáme takovou praxi) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 16:28 Muž MatyMaty [15] Re: vaclav
potlesk já jsem tak trochu kyblík :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 16:16 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MatyMaty
Tak dlouhé ruce nemám abych dosáhl až do koupelny a tak lámu (škrtím) hadici. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 13:11 Muž MatyMaty [15] Re: Luka123
Ahoj, lehce bez zavrtání do dna, můžeš to korigovat palcem na konci hadice ;-) , ať se daří ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 13:06 Žena Luka123 [128] – jak, když nechci zvířit staré dno?
Zdravím a omlouvám se za triviální dotaz, ale nepřišla jsem prostě na návod nikde po netu a nechci způsobit kalamitu, tedy:
Mám staré dno a na něm vrstvu cca 3cm písku 3-4mm. Když budu "pořádně odkalovat", vezme mi zvon nejspíše i to staré dno, a to vážně nechci, poslední rýpnutí kořenem udělalo zákal, že nebylo vidět na zadní stěnu. Tak jak na to? Jen to šolichat povrchně? nebo jen do hloubky písku? Jde to vůbec ukočírovat? Předem děkuji za rady. (Stále zabíhám, jistě to není ideální. Odkalovala jsem zatím jen jednou lehce, ale jelikož gupky jsou čuňátka, tak už to je skoro neúnosné a ráda bych dnes udělala pořádnou údržbu.)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2020 07:21 Muž ajajak [228] Re: Jája
Ano takto lze krásně odkalit hrubý substrát. Na povrchu všeho co je pod vodou jsou užitečné bakterie a těch není nikdy dost. Moc nerozrývat dno :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2020 10:47 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vadalbert
No a ty baktérie z nich udělají postupně ty dusičnany, pokud se o to nepostarají rychleji rostliny :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2020 10:35 Vadalbert Re: _ucx_
Na čerstvé rybí metabolity v dobře fungujícím akváriu už čeká armáda bakterií a v lepším případě i rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2020 09:58 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vadalbert
Ano, detrit už je z hlediska dusíku "zneutralizovaný", z toho už se nic moc uvolňovat nebude. Ale čerstvé rybí metabolity, to je jiná... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2020 08:20 Vadalbert Re: Jirka
...když jsem si dneska koupil testy na vodu, ukázalo mi to dusičnany něco okolo 70-80mg/l. Mezi těmi kameny se drží dost toho detritu, a tak si myslím, že to bude důvodem těch dusičnanů...
Detrit má na koncentraci NO3 malý vliv. Co ovlivnit může, je "koncentrace" heterotrofních bakterií, což nemusí být pro akvaristu přínosem. Za mne - raději se detritu zbavovat častěji, než málo nebo vůbec. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.08.2020 08:29 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Jirka
Lepší by bylo dno vyměnit, jak již bylo řečeno. Pokud ale nechceš, tak sundej zvon a odkaluj jen hadicí. Já odkaluju jen hadicí, jde to v pohodě, ale trvá to déle. Akorát musíš dávat pozor na sílu sání, abys nenatáhl, co nepotřebuješ. To bez problému ukočíruješ na kyblíkové straně hadice palcem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.08.2020 21:46 Muž Roger [1873] Re: Jirka
Fígl je jednoduchý, výměna dna, je to rychlý, účinný, efektivní a při správném postupu i bezpečný pro obyvatele ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.08.2020 14:52 Muž Hopri [476] Re: Jirka
Ahoj, na to je odpověď, kterou asi nechceš slyšet. Je to nevhodná frakce a do budoucna s tím bohužel budou stále problémy. Odkalovaní budeš provádět s rozhrnováním oblázků, čímž dojde i k rozvíření detritu do vody. Ideální by byla výměna dna za jemnější substrát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2020 14:38 Jirka – Odkalování mezi velkými kameny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

měl bych takovej dotaz :-)

(Bohužel) Pořídil jsem si do akva tyhle velký oblázky a nějak netušim, jak mám odkalovat.
Do teď jsem zkrátka jen zvon přilepil na kameny a snažil se alespoň něco odsát, ale když jsem si dneska koupil testy na vodu, ukázalo mi to dusičnany něco okolo 70-80mg/l. Mezi těmi kameny se drží dost toho detritu, a tak si myslím, že to bude důvodem těch dusičnanů.

Nemáte teda někdo nějakej fígl jak odkalovat mezi těmahle balvany bez toho abych je musel vyndavat? A nebo myslíte že je těch pár centimetrů detritu u staršího zajetýho akva v pohodě a jen budu častějš měnit vodu? Měnil jsem teď vodu poslední měsíce jen tak 1x za 14(21) dní.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2020 16:22 Muž ajajak [228] Re: vaclav
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám opravdu pouze písek a s výživnými substráty nemám moc dobrou zkušenost. Raději mám obyč. zeminu a na to písek. Je to opravdu bomba jak to roste. Absolutně bez techniky, pouze s dělaným světlem. Viz 6 L v prezentaci. Takto mám akvária zakládané již přes 40 let. Netvrdím že se mi nerozjede řasa ale nikdy žádná kalamita. Problém sem měl ze studniční vodou ale RO to vyřešila. Jinak dříve žádné substráty nebyly a akvaristika přesto byla. Většinou problém nastal při silném proudění vody. :-)

Omlouvám se za kvalitu fotky ale naše chovná nádrž s hliněným podkladem a štěrkem na tom. Takto to roste.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2020 15:55 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Tak měl to na svých stránkách ale hledat to nebudu. Vím že se to dost běžně děje a to i v celkem zarostlých akváriích. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2020 14:10 Muž Roger [1873] Re: vaclav
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak nevím, v knize 333x jak a proč od pánů Franka, Rataje, Zukala se píše něco zcela jiného viz. foto 1
A v knize od Rataje akvaristika začíná u rostlin se píše že v prvním roce je dno chudé, optimální je 2-3 roky staré dno, ale nikde nepíše o vyprání substrátu (viz foto 2), a to jsem tuto knihu přečetl celou stejně jako knihu 333x
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2020 12:34 Muž ajajak [228] Re: vaclav
Tohle je písek z Malše a v akváriích ho mám jistě přes 20 let.Vrstvu mám 10 cm a zatím OK. Ale nikdo neví co může být zítra. To máš pravdu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2020 11:36 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ajajak
Tak už Rataj psal že zhruba po 5 letech by se měl substrát vyčistit protože s ním po takové době bývají problémy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2020 11:12 Muž ajajak [228] Re: vaclav
Třeba máš pravdu.Kdo ví..... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2020 09:42 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ajajak
Tak uvidíš že za další dva roky možná dříve nebo později zjistíš že to není zas tak pravda. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2020 07:42 Muž ajajak [228]
Akvárium bez údržby jde provozovat úplně bez problémů.Mám dvě akvária která poctivě již přes 2 roky neodkaluji a hodnoty vody OK.Jedna nádrž je chovná a jsou v ní samé živorodky a přemnožené.Druhá 220L tam ještě snadněji. Na více k tomu mám ještě studniční vodu která nestojí za nic.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.05.2020 10:41 Muž Roger [1873] Re: nenda
Je podle mě relativní zda mají vůbec stres, pokud u toho neděláš psí kusy jako trhání kytek apod.. nebo taky nehoupeš svými pohyby moc vodou a zda neodebereš více jak polovinu vody že se ryby mačkaj tak stres z toho moc nemají, naopak například u mě je většina zvědavá a odkalovačku ochutnávají apod.. jde asi i ozvyk. Pokud budeš odkalovat v klidu, normálními pohyby tak sám uvidíš že jim to buď nevadí a když ano tak si zvyknou. Rozhodně je nelovit ven ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.05.2020 13:52 Silviebaris Re: nenda
Nechat v akváriu,přelovení je větší stres... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2020 13:46 nenda
Zdravím chtěl jsem se zeptat jestli při odkalovani dna je lepší rybky nechat v akvarium nebo je přemístit do jiné nádoby. Co je pro ně lepší abych je zbytečně nestresoval. Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2019 19:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Dinecek
Nepoužívám zvon a když náhodou někdy odkaluju, dokážu zvířit detrit nad substrátem tak, abych ho odsál. Co píšeš, neřeším. Jediná má starost při odkalování je neodsát substrát. Toho dosáhnu regulováním průtoku na výstupním konci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2019 19:17 Žena Dinecek [205] – Odkalování bez zvonu
Ahoj, prosím, je tu někdo, kdo odkaluje bez zvonu čistě tak, že trošku rozvíří detrit těsně nad substrátem a bordel odsaje? Nepoužívám zvon a dělám to tak. Ale napadlo mě, zda tím nemůžu třeba rozvířit dusíkaté látky v akváriu více než s tím zvonem? A ublížit tak rybám? Mám výživný substrát, tak jsem nevěděla, zda by tam byl zvon vhodný na použití. Ale teď o tom začínám uvažovat z druhého konce :-) .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.10.2019 12:48 Muž Antha [39] Re: vlka
Fotka k příspěvku Ahoj, taky jsem měl tento odkalovač, dokonce snad 3x ale už ho nepoužívám. Přijde mi, že časem hadice pokaždé zkřehne a začne praskat. Po opravě zalepením v místě poruchy pak praskne o kousek dál. Řešil jsem to nákupem jiné hadice s vhodným průměrem v domácích potřebách nebo pořízením jiného odkalovače. Víc, než tenhle zvon na konci se mi osvědčily vyšší válcove koncovky. Jen to nemá ten balónek...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2019 13:20 Muž vlka [3453] – Prasklá hadice
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hezké odpoledne. Určo znáte tento odkalovač. Řešil někdo z vás prasklou hadici v místě, kde se ohýbá? Třeba máte někdo nějakej zlepšovák? Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 15:14 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: paví očko
Zvon jen přitlačím trochu na rostliny tak abych je nějak výrazně nepoškodil, bývá tam docela dost bordelu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.09.2019 14:27 Muž Smetany [1226] Re: paví očko
Nijak. Prokořeněné dno není třeba odkalovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 13:27 paví očko
mám dotaz, jak odkalujete dno akvária když ho máte zarostlé ?
snad mi někdo poradí

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 17:43 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Fotka k příspěvku Tak čistě bílý je jen zásypový písek a ten je opravdu jemný 0,0x pokud jde o písek do filtrací tak ten je poměrně barevný. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 16:25 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fid0
Stačí odkalit a máš ho znovu čistý, každé dno bude chytat nějakou barvu většinou zelenou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 15:36 R Muž afc1886 [14700] Re: Fid0
Většinou to jsou akvária, které se založí na nějakou dobu vyfotí a zruší. Potom se dá u některých akvarií písek po čase vyměnit, ale v dlouhodobém akváriu ta bílá tak pěkná nezůstane napořád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 15:32 Muž Fid0 [2] – otazka
Ahojte, uvazujem pri znovuzalozeni akvaria pouzit cast bieleho piesku 0,5-1mm ... vidim vela akvarii a vsade je piesok krasny ... otazka je ci ta mala zrnitost sposobuje ze sa vykal posuva dalej a zachytava sa inde, alebo je s tym tolko prace ze to stale treba cistit ???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 19:25 Muž vlka [3453] Re: Yirka
Jasan. Dyť to tam vysvětluju. Odkalování mají všichni spojené s výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2019 18:45 Muž Yirka [9126] Re: vlka
Když větráš z kuchyně do obýváku, pořád tam zůstává starý, vydýchaný vzduch.
Když při odkalování vracíš vodu zpět, vracíš tam starou vodu.
A o tom to je. Ona totiž výměna vody za novou sama o sobě je důlěžitější než odkalení. ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 18:37 Muž vlka [3453] Re: Wanderer
Fotka k příspěvku Kluci všem vám moc dík. Jsem zvyklej z houbařských vebů na tykání, takže mi můžete klidně všichni tykat, ju? Odkalení beru jako zbavení dna detritu, kterého tam mám vzhledem k dosti rybičkám hodně. A při odkalení do kýblu bych asi musel vycucnout víc jak půlku AQ, takže v hůře přístupných místech volím nejdříve ,,do pytlíku,, a pak do kýblu. Moc nerozumím větrání ,,z obýváku do kuchyně,, ale zese když vysávám, tak jen v jedné místnosti.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.01.2019 13:05 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Olin
Špatně to není, ale je to dvojí, zbytečná práce. Jednodušší je vypustit vodu přímo s bordelem, než ji tam vracet zpátky a znovu vypouštět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:56 Olin Re: Yirka
Osobně také odsávám dno klasicky zvonem a voda tece rovnou do kýble, ale Vlka dal dotaz a já mu odpověděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:49 Olin Re: Yirka
Takze je to špatně kdyby to tak udělal?? Že by pak vyměnil vodu po odkalení??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2019 12:47 Muž Yirka [9126] Re: Olin
Nemyslím si. Mám malou pětadvacítku a odkaluji ji stejně jako dvoustovku.
Je to jen o volbě nasávacího koše, v mém případě těleso větší injekční stříkačky, a citu ukazováku na konci výpustní hadice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:40 Olin Re: Yirka
Souhlasím. Ale když se pak vymění voda tak jak má tak je vše v pořádku. A na takové malé akva kde je při odkalování voda hned pryč je to řekl bych vhodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   05.01.2019 12:18 Muž Yirka [9126] Re: Olin, vlka.
Ovšem ten způsob odkalování, kdy voda, byť bez určitých nečistot, jde zpět do nádrže je poněkud nešťastný.
Asi tak, jako doma větrat z obýváku do kuchyně bez otevření oken, jestli mi rozumíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:10 Olin Re: vlka
Pytlík nad hladinou, z něj pak teče zpět do akva čistá voda bez nečistot. Zadejte si název odkalovače na youtube a tam Vám vyjedou nějaké videa.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46009x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345?od=51