Odkalování
Do hadičku nasunuji jednorázovou inječní stříkačku (po nasátí vody odpojím) a na opačný konec navlékám průhlednou plastovou trubičku. Výhoda oproti balonkům : viditelný obsah a údržba,levná nahraditelnost. Použití: odsávání Artemií (dá se použít i jako cíleně dávkované krmítko s postupným vyprazdňováním tohoto živého krmiva ), potěrů a dávkování chemikálií.
Jenže když to nedělám se zvonem ale jen hadici tak tohle neudělám. Ty balónky s odkazů vypadají moc slibně!! Díky @Tojsouveci
Buď je na hadici mačkátko nebo nabereš do zvonu vodu, pošleš ji kousek dál do hadičky a dáš zvon pod vodu a už to teče.
Existuje nějaký produkt, jako balónek, kterým bych vytvořila podtlak do maličkých hadic průměru vzduchovacích hadiček a o kus větší hadičky? Malá akva nemůžu odkalovat standardním zvonem a nabírat to pusou mi nepřije jako nejlepší varianta. V malém akva si ani neumím udělat podtlak, jako s velkou hadicí. Tak chci nějaký balónek, něco. v akvaristických potřebách jsem nic nenašla, tak mě zajímá nějaká alternativa, něco jako pipeta nebo odsávačka na děti nebo prostě cokoliv.
Díky moc za tip
Starší reakce
S tím zaléváním pokojovek souhlasím. To jsem slyšel už mnohokrát, ale upřímně jsem asi lýny si pár konviček vody odlít. Moje chyba.
To bylo asi po 3/4 roce jenom. Když sem měl dno 5 a více let, tak to by byl dost humus to dělat takto.
No, pokud to od začátku odkalujes tím stylem, jak jsi popsal, pravidelně, tak ano.
U mě byly roky, kdy jsem na odkalovani ani nesahl (nebylo třeba, tedy až na období, kdy jsem měl kančíky - ti byli opravdové prasátka), a až teď, jak mám v poslední době enlerky a zase zacinaji rodit jako na běžícím pase, tak jsem se pro jistotu chopil odkalovani. No a akvarko má nějakých 15 let, tak tam už jsem opatrný, ať do dna moc nezajizdim. Tam bych se nedivil, kdyby už si i pandořina skříňka žila vlastním životem.
Nicméně, výhledově, nejpozději červen - červenec stejně budu asi měnit dno za japonský substrát, přeci jen by to chtělo se nějak posunout.
Na hodně zašlé akvárium bych si to netroufl.
To bych musel mít rukou jako chobotnice. Nic nehrozí, protože měním velkou část vody. Ryby spokojený. Je to o citu a začátečníkovi to rozhodně nedoporučuji. Filtr čistím několikrát a nikdy jeho jednu polovinu, kde je keramika, která se nezanese. Rostliny tam jsou též.
Jiné scénáře můžou rapidně zvyšovat riziko. Jako živorodky, plynaté dno apod.
A v tom dně samozřejmě spousta parazitů a nic se nerozjelo. Uvidíme za pár měsíců.
Zajímavé téma
Pět let mám založenou nádrž bez odkalovaní.
V podstatě je to v mém případě prakticky nemožné. Dvakrát jsem za tu dobu zažil "kryptonemoc" a tak se hrabání v akvárku snažím minimalizovat na minimum.
Taky si myslím, že když nejde o dno z pálených jílů, nebo dno doplněné různými výživnými vrstvami, je lepší ten písek hloubkově odkalovat přímo do odpadu. Dopustit čistou vodu, nechat vše sednout, a třeba znovu hloubkově odkalit. Vaše metoda je riskantní a přijde mě i pracnější a zdlouhavejší.
Zatím jsi klikař,ale vhodnější je použít odkalovač a veškeré sedimenty z substrátu,včetně plynů současně odsát hadicí do odpadu,doplnit vodu a údržbu filtrace oddálit o min. tři dny.Tvůj postup nedoporučuji,může dojít ke skokovému zvýšení obsahu čpavku a otravě živočichů,je to v v pouhé závislosti závislosti poměru koncentrátu dna a ředěním novou vodou.Nehrabat,nevířit,obsah zapečeného dna se musí odstranit odsátím.
Jednou za čas doslova trhám Kryptokoryny ze dna a to ke kořenům přiložím odkalovač a snažím se ten binec odsát. Ovšem je to porod a akvárium je i tak potom neprůhledné. Filtr to zvládne a na druhý den je opět průzračná voda. A to mám ve dně utrhané konce rostlinek, které tam bůhví co dělají...
No, to je věc, které bych se třeba bál. Nemáš obavu, že tímhle velkým přeházením substrátu vlastně můžeš otevřít nějakou bublinu s nahromaděnými jedovatými plyny?
U mě odkaluju tak, že se rozhodnu udělat nový vzhled nádrže a jak prohrabu písek, tak šecek nepořádek vyplave. Potom jen měním vodu jako při zabíhání a postupně čistím část filtru, která se párkrát zanese. Žádná kalamita, žádné přendávání živočichů. Je to trošku napohled drastické.
Tak nějak jsem tomu pořádně nevěřil, že vedlejším efektem předělávky se krásně ten písek pročistí. Ale asi to budu takto dělat i v budoucnu.
Možná mám víc štěstí jak rozumu, ale myslím, že jsem tomu štěstí šel prevencí trošku naproti.
Jinak by se asi chovaly nádrže, kde jsou nějaké škodlivé plyny v substrátu. Tam nevím zda to stojí za ten risk.
Každé akvárium je specifické. Tak jako existují akvária, které odkalování nepotřebují, tak jsou i akvária kde se bez odkalování neobejdeš.
0 28.03.2023 09:06 Dawy [23] Jak jsem psal, každý si najde svůj způsob, který mu funguje. Na odkalování bordelu používám kýbl vedle akva a regulaci palcem
a na průměru a délce zvonu mě nezáleží. Musí být jen tak velký abych se ve svém členitém dnu dostal mezi všechny kořeny a kameny. Případně ho mohl použít i v Nano akváriu kde je místa ještě méně a taky vody není moc. Obyčejnou výměnu vody ve velkém akváriu dělám stejně jako ty hadicí do vany a zpět z baterie do akva. U Nano akvária stále kyblík.
Jo jo tohle mačkání hadice jsem měl na mysli.
Tak tohle už mám dávno za sebou mám 10m dlouhou plastovou průhlednou hadici měl jsem i silikonovou ale bohužel ta se mě neosvědčila čerpadlo na výměnu už také nepoužívám zas takový rozdíl to se samotíží u mě není. Substrát jsem měl opravdu jemný 0,1-0,3 mm a žádné víření ale díky dlouhému tubusu a správném průměru to jde krásně a stačí občas jen hadici trochu zmačknout, protože je poměrně měkká. Nejdříve odkalím a měl jsem i celé dno porostlé to teď ale nemám, a tak nic nevířím a po odkalení nechám vodu odtéci měním tak 150 litrů. Přetečené kyblíky už jsem nechal za sebou a to jsem pak používal i alarm. Pak jen hadici napojím na sprchovou baterii a dopustím vodu.
Ja na hadici pripinam kolíčky na prádlo nebo ji prsty zmáčknu.
Myslím hadici od odkalovaciho zvonu.
Taky nemám tak dlouhou ruku
. Ale buď měním vodu nebo odkaluji. Já v tom vidím rozdíl. Na výměnu vody použiji zahradní hadici na kterou nasadím malé čerpadlo a druhý konec míří přímo do vany. Ale když odkaluji tak mě stačí kýbl vedle akva kde mě palec na konec hadice dá. Dotaz zněl jak na odkalování s lehkým substrátem a kobercové rostliny. Na hloubkové odkalování štěrku bez koberce z rostlin je průměr a délka zvonu určitě důležitá, ale u povrchového odkalování třeba u soilu je důležitý ten palec
. A když už bych ten kýbl nebo vanu měl fakt daleko, tak jsem viděl jak to zastavování sání provádí lidi "lámáním" hadice. Ve složitěji členitém dnu lze takto odkalovat třeba jen 16/22mm hadicí bez zvonu. Trochu lokálně zvířit bordílek nad kobercem, odsát, zastavit vodu. Zvířit kousek vedle, odsát, zastavit vodu..... Když náhodou nacucnu kytku, stačí "palec" zastavit vodu a nic ze dna nevytrhnu. Dále se mě stávalo když jsem odkaloval bez těch stopek, tak jsem vždy z koberce HC odsál s bordelem i trochu jemného soilu a tak do roka mělo HC tendenci vyplavavat, bylo jako poddolované.... pravidelné stříhání nepomohlo. A musel jsem opětovně vše přesázet.
Takhle s minimem vypuštěné vody odkalím celé 200l akva. Samotnou výměnu vody dělám, přes tu hadici jak jsem psal výše.
Mě to takto funguje, ale každý ať si najde svůj způsob.
A samotné odkalovaání je spíše o technice než zvonu.... mnohem víc než výška nebo průměr zvonu je důležitější palec na konci hadice
Tak odkalování je hodně o zvonu a palec na konci hadice jsem nikdy nemohl použít, protože tak dlouhou ruku nemám.
Co se týká odkalovacího zvonu tak cenu bych vůbec neřešil, jedná se věc dlouhodobé užívání v ceně několika piv.... Možná že leckdy je dražší doprava než samotné zboží, ale to dnes nepřekvapí. A samotné odkalovaání je spíše o technice než zvonu.... mnohem víc než výška nebo průměr zvonu je důležitější palec na konci hadice u kýble a kontrola proudu vody....jak když má chlap problémy s prostatou, start stop start stop a úplně v pohodě povrchově odkalim celé 200 litrové akvárium max na dva 15 litrové kýble. A pakliže mám Iwagumi s kobercem na dně tak jinak než lehkým povrchovým odkalovaním nemám šanci.
Starší reakce
Ahoj,
rád bych znal názory zkušenějších akvaristů, jak čistíte lehký a drobný substrát, např Profisoil Volcano poweder, ve kterém jsou drobnější rostliny. Zvon zde nepřipadá v úvahu, šly by i rostliny. Odsávání hadicí zas není úplně efektivní na drobné výkaly krevet.
Našel jsem techniku jednoho akvaristy, ktery používá balonek na nacpávání krůty, aby zvířil detrit a následně jej odsává.
Jak čistíte dno z lehkého substráty vy?
Díky za rady a názory.
Starší reakce
Ten bazmek od Hagenu jsem koupil v prvním zverimexu po cestě, takže stačí na něho kdekoliv mrknout a popřemýšlet, jestli bude vyhovovat.
Díky, já mám tetra gc 30 a je to prostě dlouhá kontrapce, do nového akva, co má jen 45cm se to až tak nevejde. Plus jak mám ty velké šutry, tenhle široký odkalovač se mi tam nevejde, kouknu na menší zvony.
Ve velkém akva to hadicí pouštím do jímky na dešťovku a pak z toho zalévám, ale vody je toho hodně.
Možná teda koupím menší odkalovač a zkusím to napasovat, spojek a prodlužek a variant mám milion, tak uvidím
Já mám na zahradní hadici tohle
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Balónek jsem vyhodil, z té průhledné hadice udělal přechodku na zahradní hadici, tzn. ustřihl jsem cca 2cm průhledné hadice, nasadil na zvon natrvalo a to celé pak přesně sedí v zahradní hadici.
Na zahradní hadici asi jedině vyrobit, ale to by neměl být problém, stačí koupit trn správné velikosti a na něj něco nalepit, aby to fungovalo jako zvon.
Ale ani tak úplně z popisu nechápu, proč to teď nefunguje. Mně se nejlíp odkaluje odkalovačem od Hagenu, měl by to být ten nejmenší model (asi tento
www.rostlinna-akvaria.cz/… ). Zkoušel jsem větší model a nebylo to ono, moc rychlý. Hadice je 9/12, ale ta by měla jít vecpat do 12/16 a tu jde napojit na rychlospojku zahradní hadice. Nestačilo by to takto?
Já jinak tím malým odkalovačem vyčistím místy dno (hlavně v části, kam padá žrádlo) a chytám to do kanystru, tou vodou se pak zalijou kytky, bývá toho okolo 50l. A na ten zbytek pak vytáhnu zahradní hadici, připojím čerpadlo a odčerpám do záchodu, šlo by to i bez čerpadla, ale s ním je to mnohem rychlejší. Hadici pak cvaknu na spojku na baterii a napustím přímo vodu. Tímto systémem zvládnu odkalit a vyměnit vodu u všech akvárií celkem za necelou hodinu.
Právě že první má být široký díl kvůli rychlosti průtoku v něm (laicky). Což obětovat jeden odkalovač a zkrátit ten zvon?
Existuje něco, co se dá nasadit na zahradní hadici, co by bylo jako úzká hubice od vysavače?
Jde mi o to, že mám v akva teď malé kamínky a do hadice se akorát vejdou, a celý odkalovač je moc dlouhý na to, aby fungoval. Takže hledám nástavec na hadici, jakousi hubici, kterou si zúžím nasávání.
neumím to ani popsat pořádně, nevím, jak bych to hledala v hobby marketu, tak snad někdo z vás poradí
Starší reakce
Znovu zakládat akvárium nemá cenu. Je odkal a sám uvidíš, jestli jdou ze dna bubliny ve větší míře nebo ne. Zatím bych byl v klidu.
Je fakt že hromadný exodus to zrovna není. U hladiny jich je tak max.8, dalších 30 je dole, a to je ještě hromada zahrabaná. Každopádně mě zajímalo jestli mám ten štěrk proprat nebo né ( a nebo jestli to děláte i vy? )což by znamenalo vytahat všechny kytky a aby to pak nebylo kontraproduktivní. Nicméně děkuji všem za odpovědi
Ta zelená ,,vrstvička,, mi přijde jako Sinice. Měl jsem ji na pár místech, ale při odkalování jsem špejlí ,,natlačil,, řasu do odkalovače a naštestí mám od té doby pokoj...
Já si nemyslím že tohle je ten případ je to jen pár plžů, kdyby to, ale byl velký exodus je to známka, že se ve dně něco děje a jiný způsob, než odkalení hniloby si nedovedu představit. Na odkalování nevidím nic negativního dělám to týdně několik desetiletí a žádný exodus řas se nekoná.
Dno vypadá takto.
Jakmile se plži chovají nestandartně asi bych zpozorněl a vyměnil část vody a kouknul se odkalovačem trochu hlouběji jestli nezačíná dno zahnívat.
Sežeň si piskořky, ty dno pročistí a zároveň prokypří.
V tom štěrku je spousta užitečných bakterií, takže propírání spíš uškodí.
Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli se má štěrk čas od času propírat vodou. Asi rok jsem to nedělal, jenom pravidelně odkaluji ale to je spíše povrchové. Četl jsem že je to i naškodu ho propírat, nicméně se mi zdá že tam je dost sajrajtu. Díky za odpovědi.
Starší reakce
Měl jsem ten samý problém a stačí méně krmit. A to v akváriu mám prasátka Gupky které dovedou udělat na dně bordel. Akvárium provozuji bez údržby pouze sestřih rostlin a dolévání vody.
Starší reakce
Používám u ženy v Tanganice el. odkalovač a super. Nedosáhl jsem na konec hadičky a do akvária výška akva je 60 cm. Po odkalení následuje pohodová výměna vody.
Che to pořádný odkalovací zvon a s trochou praxe to půjde samo. Chce to mít jen prst na konci hadice a regulovat průtok vody.
Dobrý den, mám nově akvárium Malawi a na dně bílý křemičitý písek zrna 0,3 mm. Poradil by mi prosím někdo, jak efektivně odkalit veškeré nečistoty tak, aby s tím neodčerpal z nádrže veškerý písek?
Starší reakce
Starší reakce
- léta používané, nic lepšího nenajdete
Přidat reakci
[1] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46028x