Odkalování
Přeji hezký den, máte někdo zkušenosti s tímto způsobem odkalování? Mám AQ vysoké 40 cm a nevím, v jaké poloze má být ten pytlík. Jestli úplně ve vodě, nebo napůl, nebo nad vodou?
Starší reakce
Opět bych se mohl zeptat
jak to víš, ale to bychom mohli plkat ještě dlouho. Já už jsem to všechno jednou vysvětlil v článku, redakce (v čele s Tvou oblíbenou Raviolkou) článek přijala, a tak si to můžeš přečíst:
www.e-akvarium.cz , číslo 42.
Já už bych se jen opakoval. Je to tam vysvětlené i s tou zrnitostí substrátu, barevně v rámečku.
Protože v takovém substrátu voda proudí, ať už rozdílem teplot nebo proudem v akváriu. To o čem ty mluvíš platí o bahnu nebo nějakém jemném sedimentu.
Ještě by jsi měl upřesnit o jaký substrát se jedná, protože u akvarijních písků o zrnitosti 1-4 mm který se běžně v akváriích používá to nebude platit.
vaclav napsal: asi ta tvá teorie má trhliny
Obsah kyslíku v substrátu není žádná moje teorie. Kdybys četl, dověděl bys se to taky. Ostatně o tom tak trochu píše i D. Walstad, matně si vzpomínám. Moje oblíbená to není, ale vím že jsi ji četl i Ty.
Protože za normálních okolností je hranice mezi oxickou a anoxickou zónou půl centimetru pod úrovní substrátu. Pokud je výš, piskořky utíkají výš.
Ke zhoršené kvalitě vody přispívají samozřejmě i přemnožení plži, kteří produkují odpad.
To není vůbec samozřejmé.
V případě nedostatku kyslíku v akváriu je možné piskořky vidět na skle, jak směřují přímo k hladině v hojném počtu. Vždy je takový hromadný úprk signalizací nějakého problémus vodou nebo s filtrací. Ke zhoršené kvalitě vody přispívají samozřejmě i přemnožení plži, kteří produkují odpad.
maniakva.cz/…
Kdyby dokázaly nedýchat tak dlouho proč by utíkali k hladině a už se do substrátu nevrátily.
Bentické slimáky vydržia až tri dni bez prístupu kyslíka. Takže vežovkám stačí vyliezť k povrchu substrátu v noci a poriadne sa "nadýchať". Zásoba kyslíka im potom vydrží do nasledujúcej noci.
EDIT:
pdfs.semanticscholar.org/… Dýchají žábrami tak nevím jak by zadržovaly dech asi ta tvá teorie má trhliny všude přeci nejsou kořeny rostlin.
Nevím, jejich fyziologií jsem se nikdy nezabýval. Asi nějak umějí "zadržet dech". A v okolí kořenů rostlin kyslík je (přes den).
Piskořky dno neprovzdušní, ani náhodou. Ve dně od hloubky cca 0.5 cm kyslík není a neznamená to nic špatného
A co tam dýchají?
Takže od 0,5 cm je to plně anaerobní prostředí?
File1980 napsal: ačkoliv byl v místech, kde jsem vůbec neodkaloval,neměl na kořenech ani náznak hniloby. Piskořky zřejmě odvádějí perfektní práci při provzdušňování dna.
Vykládáš si to úplně nesprávně. Piskořky dno neprovzdušní, ani náhodou. Ve dně od hloubky cca 0.5 cm kyslík není a neznamená to nic špatného.
V podstatě to mám s odkalováním podobně jak Horác.Odkaluju už víc jak 1/2 roku jen u předního skla (s frekvencí 3-4 týdny), kde nemám rostlinstvo a dávám sem krmení pro ryby dna.Zbytek nechávám na piskořkách.Nedávno jsem vyndaval echinodor bleherae(pominu to, že jsem si při jeho vyndávání, vyndal skoro 1/2 akvária a jeho kořeny se zdály být nekonečné
) ,tak pro mě bylo docela překvapením, že ačkoliv byl v místech, kde jsem vůbec neodkaloval,neměl na kořenech ani náznak hniloby.Piskořky zřejmě odvádějí perfektní práci při provzdušňování dna.
Pokud odkalíš příliš vody můžeš část vrátit, asi bych přidal ještě filtrační vatu. Aspoň 1/3 bych dal ale čerstvou.
Ty doma když větráš oknem, taky vracíš ten vyvětranej vzduch nazpět do místnosti?
Uvolní. Velmi mnoho. Nedělal bych to.
Prosím zdejší chemiky o názor: můžu vodu odsátou při odkalování vracet po mechanickém přefiltrování biomolitanem zpátky do nádrže? Neuvolňuje se do ní z odkalovaného bordýlku "něco", co bych neměl vracet zpět? Díky.
Starší reakce
Vůbec to nevadí, hlava to vysaje skoro do sucha...
Jo tu používám na vypouštění taky. Jestli jí nebude vadit, že bude pár minut mimo vodu tak to můžu zkusit i na odkalení. Jen musím "upravit" odkalovací sadu na požadovanou délku, abych to tam vůbec dostal. Toho místa nad akvem moc není
.
Já to dělám čerpací hlavou od atmana, vůbec není celá pod vodou, a ještě se mi nestalo, že by to ta hlava nedala.
To by šlo jen částečně. Je to čerpací hlava, která musí být pod vodou. A taky musim zachovat aspoň minimalní délku odkalovacího zvonu, aby to nesálo i písek
.
Proč to čerpadlo nepoužiješ při odkalování.
Starší reakce
To by jsi měj jednou za čas udělat. Rataj dokonce doporučoval po 5 letech substrát z akvária vyndat nechat vyschnout a vrátit zpátky.
Při poslední údržbě jsem zjistil, že mám dno pořádně zahnojené. Možná proto se mi drží tolik PO4 ve vodě.
V nejbližší době plánuji výměnu gupek za čistotnější tetry ohnivé, viz
rybicky.net/forum/6312-jake-dalsi-ryby-k-tem-stavajicim
Myslíte, že bych měl vyndat, co půjde a dno hloubkově odkalit?
Starší reakce
Asi bych neměnil 2x týdně vodu ale jednou za týden 1/3-1/4 určitě a trochu při tom odkalit taky není naškodu.
Já do teď odkaloval 1x týdně tak mi tehdy bylo doporučeno kvůli pavčatům, proto se ptám teď když se osádka změnila. To druhé menší se už stabilizovalo asi, jede, kytky se vzapmatovali a ryby vypadají bych řekl spokojeně. Počty sedí tak jak jsou v prezentaci, až na ancitruse,toho daruji zítra. Nejde mi o odkalení jako takové, to mi nevadí, akorát jsem nevěděl zda když budu odkalovat 1x týdně jako u pavích ok, zda to spíše nebude ku škodě než ku prospěchu.
Moc to není.
V tvých počtech ryb co tam zůstane se ztrácím. Pokud se ti to ustálilo, tak vodu měnit nemusíš a vyměníš ji při odkalování 1 x 14dní, pokud opět bude problém (nebo uvidíš hodně nahromazeného detritu na dně) budeš odkalovat (při tom měnit vodu) častěji.
Nehledej v tom vědu
Ahoj, chci se zeptat zkušenějších jak často teď odkalovat, rybí osádka u mého 54l akvaria se změnila, paví očka jsem věnoval, v pondělí si přijede pán pro ancitruse, má mnohem větší akvarium a moje osádka se skládá z neonek, danii a pancerníčků, do teď jsem odkaloval 1x týdně (2x týdně měnil vodu).
Podobné se událo i u druhého akvária, změna osádky z pavích oček na razborky klínoskvrné.
Ptám se proto, abych věděl zda odkaleni 1x týdně není pro tyto čistotnější ryby moc, respektive, někde jsem četl souvislosti s odpadními látkami na tvorbu bakterií apod.. (nevím přesně jak to tam bylo, ale v podstatě se tam psalo že časté odkalení má za následek málo živin pro kytky apod. Nevím co je na tom pravdy)
Starší reakce
Tak,tak, pokus se to nafotit a pak se uvidi..
To ti bez fotky nikdo neřekne...
Som už z toho blázon. Dnes to tam nieje. Akoby to zmizlo...čo to mohlo byť??
Mě se takhle jednou trblietalo dno (jen asi na třech místech), když se mi rvaly Sekernatky...byly to jejich stříbrné šupiny...
Nehýbe se to náhodou,já jen jestli to nejsou lasturnatky...
0 01.09.2018 18:31 dúhovárybka – Trblietky na dne a kamene
Dobrý deň prosím Vás dnes som si našla akoby rozsypané trblietky po polke dna a na jednom kamene. Neviem o tom že by som tam sypala trblietky tak by ma zaujímalo čo by to mohlo byť. Aktuálne bojujem s hnedou riasom ktorá je aj na substráte a tak či to s tým nemá niečo spoločné. ... a prečo túto otázku dávam do odkalovania? Lebo neviem kam takáto otázka patrí a sem sa hodí -aspoň si myslím ja- najviac.
Starší reakce
Jako prevence dobrý, ale ty piskořky budou rána jistoty.
Starší reakce
Hele v akva moc proud není a sání je taky prd, je tam přepad... do substrátu zapadnout nemohly, je tam dost jemnej písek vepředu..
To s těma bakteriema bude asi ono.. Mám málo ryb, na to jak silnej je filtr a na to jak jeto velky Akva... do toho dost rychle rostoucích rostlin.. zabinec jsem si přinesl, plovoucky mám dvě, všechno roste krásně.. asi to je tím
Proud je může postupně nést někam, kde je nevidíš, teoreticky můžou i zapadat do substrátu. Bakterie stoprocentně hovínka rozkladají - nechal jsem si v jednom akváriu jedno na dobře viditelném místě a pozoroval celý proces, do úplného zmizení to trvalo odhadem 10 dní. Třeba tam máš více bakterií, nebo jsou účinnější, chtělo by to asi více pozorování
0 11.07.2018 12:30 Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) Může mi někdo vysvětlit, "co to jako je?"
prostě před třema dnama bylo na dně mraky hovínek.. dneska tam nic nejni a to jsem ještě neodkaloval, vypadá to skoro, že ani nebudu muset..
nevím co za to může, rostlin je tam celekm dost, rostou hrozně moc...
čistej objem toho mého 230l akva má 170l vody zhruba.. ve filtru je čistej objem vody 36l z toho 25l je určeno pro filtrační hmoty a je zaplněno 15l prozatím, časem ještě něco přidám, až nakoupím těch plánovaných 80-100 neonek modrých..
zajímalo by mě, kdo, nebo co má na svědomí to, že hovínka zmizely ?
Starší reakce
Toto je super zajímavé!
Máš 100% nějakého živočicha ve dnu, který toto dělá. Zaručeně v noci. Posviť si někdy baterkou.
Každopádně: Komu to vadí? Mizely ti ryby? Rostou ti rostliny? Kde je problém? Máš hnojivo zdarma a vadí ti?
Žádný zápach zkažených vajec jsem necítil. Myslím, že okružáky sem v AQ nezahlídl. Ty šnečci co tam mám jsou max. 3 mm velký. Když bych to bral podle zdejšího atlasu tak okružáci jsou větší, to co mi tam leze vypadá jak kružník čínský nebo malý (lepší foto se mi bohužel nepovedlo). Žízaly ani nic jiného jsem též nezpozoroval (netvrdím, že tam nemůžou bejt).
Bubliny normál, bubliny který jsou cítit po zkažených vejcích problém. Krtince bych přisuzoval okružákům, možná překvapivé, ale oni to dovedou.
Já bych se neukvapoval. Ta myšlenka krtinců... velmi podobné hromádky dělají žížaly a další podobní tvorové, až po toho krtka.
Naopak bubliny... to se mi nezdá. Jo kdyby to bublalo pořádně, tak snad ano. Jenže @Zahry žádné bublání neviděl.
A když zašťouráte do dna, vám žádná bublina nevybublá? Mně teda jo. Sem tam. Ale stane se.
Založím tedy AQ znovu bez starého dna (nové dno properu a ponechám) a s nižší vrstvou písku. O víkendu se do toho pustím, zapracuji i na větším počtu kytiček. Děkuji všem zúčastněným v této diskuzi za pomoc/objasnění mého problému.
Když dáváš staré dno musíš zasadit spoustu rostlin aby si v něm jejich kořeny udělaly pořádek, když máš vepředu anubiasy a hnědovky tak se nediv že ti to bude hnít. Buď to pořádně osázej nebo to dno vyndej.
Ryby máš už venku, tak bych vyndala i písek, vypláchla ho v čisté vodě a tu lepší polovinu nebo 2/3 bych zase vrátila. Zasadit rostliny a dělat častější výměny vody.
OT
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46032x