Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2011 10:52 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Beastie
vypadá to na zahnívání dna, proto se v něm dělají bublinky a smrdí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2011 10:46 Žena Beastie [314]
Zdravím, nevím jestli neodkaluji špatně, protože poslední dvě odkalování mi přijde, že ta voda co vypouštím strašně smrdí ( voda v akváriu ale nesmrdí).
Jedná se o 54litrovou nádrž, nezměnila jsem žádné návyky - odkaluji stále jednou týdně, jednou za 2-3 týdny properu filtr, vodu dolévám mírně odstátou a bohužel dost rychle ( akvárium je na skříni kam lezu štaflemi a bolí mě ruce, pokud tam stojím moc dlouho a snažím se udržet ten kybl při pomalejším dolévání). Odkaluji jeden kýbl občas plus, pokud mi přijde, že jsou tam další nečistoty ( kýbl má 10l). Odkalovací zvon nastrčím do štěrku a zahrabávám ho tam, dokud odkaluji nečistoty. Snažím se nic nevířit, posouvám se těsně nad dnem aby se zvířené nečistoty nasály. Takhle se prohrabuji všude po akváriu kde dosáhnu. Jedna část dna šíleně bublá, když do ní hrábnu, ale to bude pravděpodobně tím rychlým naléváním vody - dělá to bublinky co se asi usazují ve dně.
Nezměnila jsem ani krmení ani osvětlení, jen mi víc uhnívají valissnerie - ta druhá květina se nad nimi strašně roztahuje, upíná se na ně kořeny a snaží se je zamordovat. Anubis ale má nové lístky, neznámá květina roste jak "z vody". Ani znečištění vody není větší - šneci se pořád drží na stálém počtu okolo 30ti kousků, žádné přemnožení, ani nepřekrmuji ( sice je náročné krmit vločkovým razborky, co neradi lezou k hladině, musím to vymyslet lépe, protože když se to snažím potopit já razborky se mě bojí. Ancík ale zbytky potravy ze štěrku sbírá, takže žádné tlení.

Je možné, že mám prostě špatné dno? Dnes jsem odebrala 20l vody, uvidíme jak to bude příští týden. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 15:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: vlacek
do 12L s bublifukem a 3cm pisku.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 15:24 Muž vlacek [402] Re: jakub111
Na pisek mam jinou metodu - pancernicci a trochu proudu od filtru :-) Me se na pisku nedrzi prakticky zadny svincik, protoze pancici ho svym vrtanim do dna neustale zvedaji a ten se pak chyta ve filtru. Vysledkem je ciste dno, nevyhodou castejsi prani filtru. Nevim ale samozrejme co mas za osazenstvo a jestli o panciky stojis, takze jen jako namet na zamysleni :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 15:14 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: katterinecka
no ja mam ruzny substraty.... a von je slusnej rozdil mezi aquaclayem a cernym piskem od flexiobkladu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 14:50 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Moucha
to já mám jednu hadici a jeden zvon, případně tam nasadím jen průhlednou trubku. To mám jak na 10l tak na 400l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 13:49 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: katterinecka
odkalovaci zvon je z 15mm, pak pomoci kousku hadic mam redukci az na 4mm no a pak jsem zbytky hadic napojil na sebe takze na vytoku to ma prumer 8mm, kdyz se to nekde ucpe je to snadny rozebrat, kdyz jsem mel jen 4mm hadici tak to melo maly prutok

vyhoda je ze muzes mit nekolik ruzne dlouhych zvonu, pripadne, kdyz mam tezsi substrat tak vyhodim 4mm a zvon napojim rovnou na 6mm

takze cela sestava 25cm prum. 15/17mm (odkalovac);; 2cm prum. 12/14mm (zde bylo nutno dotesnit pomoci teflon pasky), 2cm prum. 10/12mm, 2cm prum. 8/10mm, 2cm prum. 6/8mm (redukce);; cca 1m prum. 4/6mm,cca 1m prum. 6/8mm,cca 1m prum. 8/10mm ("hadice")

metr hadice stoji par kacek, ta nejtlustsi hadice tvorici zvon je mirne prohnuta a pomerne pevna, takze se snadno dostanu i do koutu.....

kdyz potrebuju odsat kal z litru, tak odpojim zvon a necham na "hadici" jen cast redukce 6/8mm a perfektne to pasuje do sazece (snadno se zarazi do vidlice sazece, kousek redukce zamezuje vyklouznuti), ktery pouziji jako nasadu.... prehnutim hadice snizuju prutok, pokud to chci zaskrtit, tak na prelozenou hadici 4/6mm pasuje 5mm strikacka a udrzi to perfektne zaskrceny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 12:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Moucha
to měníš průměry hadic tak dlouho než to začne fungovat? nebo máš nějakou nastavitelnou stoličku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 12:16 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: jakub111
tomu bordylu se rika detrit, odkalovac si muzes koupit nebo i vyrobit, princip je jednoduchy, hadici odsavas samospadem vodu do kyble ci primo do odpadu, proud vody vytvari tubulence a unasi substrat s detritem, v dokalovaci pak dojde ke zmene rezimu proudeni a unaseci sala vody se zmensi takze tezsi substrat pada nazpatek na dno a voda s detritem pokracuje do hadice a pric.... rychlost proudeni se reguluje prumerem hadice, pripadne rozdilem hladin....

da se vyrobit z ruznych PET lahvi, trubek, ci hadic, ja ho mam z ruznych prumeru pruhlednych PVC hadic, jenz pasuji do sebe od 15mm do 4mm, ale ja mam aquaclay a ten je lehci nez pisek... je docela sikovne si to pri zakladani akvarka nacvicit....

pokud je neporadku vic, lze vytvorit neco jako vysavac... do kyblu pridas cerpadlo s filtrem, ktere vraci vodu z kyble do akva.... ale to se tu probira kazdou chvili, staci hledat (radsi pomoci googleho, mistni vyhledavani moc neslouzi)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 11:50 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: jakub111
v akvárku se nepoužívá vysavač, ale odkalovač. Pokud tam máš tolik odpadu (zvláště ty "hovínka", zbytky dřeva ničemu nevadí) tak ti nic jinýho nezbyde. Chce to trochu cviku a moc písku neodsaješ. Konec hadice co vede do kýblu musíš zacpat prstem a pouštět jen trochu vody, kdyby to hodně nasálo písek tak zacpat úplně a počkat až napadá zpátky do akvárka.
Kdyby ti to ani tak nešlo a toho písku si odsál víc, tak sliješ vodu, písek propláchneš a dáš zpátky do akvárka (ale aď tak neodsaješt celej písek z akvárka :-) )
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2011 11:29 jakub111 – problém
Fotka k příspěvku poradíde mi? Mám v akvárku nějaký bordel myslím si že to jsou kousky z velkého kořenu anebo hovínka ryb. koupil bych si vysavač ale mám v akvárku písek a proto se bojím že to vyluksuju i tím pískem. Nemáte s tím někdo skušenosti? děkuji :-O
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2011 17:20 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Johan
nebo tyckou zvirit kal, pripadne lze pouzit proud vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2011 14:40 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: naxy
V nižších rostlinách neodkalovat. ;-) Nebo jen bordel na povrchu, který je vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2011 14:37 Muž Sentinel.czech [0] - Asie
Ahoj, mám dotaz k odkalování, jak se odkaluje dno abych se zbavil nečistot a nepoškodil floru - nějaké nižší květiny? je na to nějaká finta (jako širší zvon nebo něco jiného)?

Díky za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2011 21:23 R Muž romant [27981] Re: krousson
Tak, tak, polechtej odkalovacím zvonem jenom tu vrchní vrstvu a bude to O.K. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2011 21:19 Muž krousson [0] - Živorodky – odkalování
Zdravím, chtěl bych se zeptat když mám v akva dva druhy písku (staré a nové dno od rataje) jak to mám odkalit, aby se mi tyto dva druhy nesmíchali? Mám zabořit zvon jen kousek do horní části nebo jak ? Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2011 12:29 R Muž romant [27981] Re: Moucha
To s Tebou, tak jak jsi to popsal souhlasím a zároveň vím, že když bude dodrženo těch několik zásad jak jsem popsal, tak to funguje. Měl jsem už ani nevím kolik let podobný akva, jako tazatel a neodkaloval jsem nikdy. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2011 12:12 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: romant
odkalovanim, potazmo vymenou vody se snazime zabranit hromadeni nekterych latek
existuje i reseni odkalovani pomoci rostu tj. ze pod substratem je rost, a pri vymene vody se vypousti vody pres ten rost

pri odkalovani nejenze odstranujeme detrit, ale i kyprime substrat a podporime (prechodne) proudeni ve dne

kdyz neodkalujeme, mohou zacit probihat hnilobne procesy, takze je treba s tim pocitat
ale dost zalezi na slozeni dna, rostlin, mnozstvi a druhy zivocichu, mocnosti dna, zrnitosti, proudeni, bilanci latek/zivin atd.
jinymi slovy, muze to fungovat, ale taky nemusi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2011 16:53 R Muž romant [27981] Re: JuraH.
Pokud budou prosperující rostliny výrazněji převažovat nad producenty odpadu v podobě rybek, tak bych odkalování neřešil a nechal bych to na rostlinách ať si samy poradí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2011 16:37 Muž JuraH. [5] – odkalování
Jde mi pouze o odpověď na otázku: Je třeba odkalovat ? Mám 25ku a chtěl bych to nechat pořádně zarůst, takže se přes rostliny vlastně ani moc k tomu dnu nedostanu...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 19:41 Silurus Re: Designer
Tož já jsem kdysi dostal od dědy hadičku na stáčení vína.Sloužila mi snad 20 let než mi ji rozkousal pes.Pro účel odkalování velmi vyhovovala oproti plastickým,kterých jsem již mimochodem vyzkoušel X typů a nevyhovovující je hlavně ohebnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 13:34 R Muž Silent [5949] Re: Silurus
A co hadici k filtrům. www.akvaristik.eu/… mají různé průměry a za slušné ceny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2011 13:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Silurus
Kdyz nekdo nema uvedeno od kud je, je pak tezke, aby nekdo poradil konkretneji.

V Praze takove hadice, tedy cire beztlake, kupuji za prijemnou cenu zde: www.vjrousek.cz

Kdyz na to ale prijde, nasel jsem snadno i Inet obchod s takovymi hadicemi:
www.konekt-hadice.cz/…

Ona cira hadice ma hodne do sebe... i kdyz jednou jsem pochopil i jeji minus, kdyz jsem spatne vyhodnotil jeji konec :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2011 19:19 Muž Lucky005 [197] Re: Silurus
proc potravinarskou? nestaci zahradni hadice ruznych prumeru, tloustek a barev v libovovlne delce k dostani v Hoby-marketech a nebo www.mountfield.cz/…?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2011 18:53 Silurus – Hadička na odkalování
Zdravím!Prosím můžete poradit,kde seženu potravinářskou hadici cca 2m na odkalování dna?Týden hledám na netu a bez úspěchu.Koupil jsem PVC hadici,která je tvrdá a špatně se ohýbá.AQ mám 60cm vysoké.Předem dík za radu!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2011 20:17 Muž fido16 [631] Re: NHKG
Taktéž odkaluji každý týden. Snažím se toho odsát co nejvíc. Jinak je tam toho celkem hodně hlavně od rostlin odumřelé listy atd ale to se snažím denně sbírat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2011 08:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fido16
Já dřív taky odkaloval do hloubky, ale měl jsem zrnitost asi 5÷10mm. Teď při zrnitosti 0,6÷1,2 stačí přejet hadičkou po povrchu štěrku a je odkaleno. Ale já bych teď už ani odkalovat nemusel. Většinu nečistot nasaje vnitřní filtr, je v něm asi 10x víc bordelu než dokážu odkalit a musím ho čistit každý týden.
Takže za sebe doporučuju jemnější štěrk, ale s ním jsou 2 jiné problémy - rostliny v něm moc nedrží, je třeba je zatížit a derit je na něm vidět...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2011 08:16 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: fido16
odkaluju tydne, do hloubky cca 2cm, protoze mam aquaclay a jilovy hnojivo ve dne, jen pred filtrem to mam bez jilu a tam odkaluju celou hloubku....
navic mam akva dost zarostli takze co neodkalim spotrebujou rostliny nebo bakterky, mam i piskorky i kdyz s aquaclayem je to dabelska kombinace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2011 20:11 Muž fido16 [631]
Díky za odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2011 19:47 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: fido16
Odkaluji každý týden,tedy důkladně tak jednou za dva týdny(až odedna),jeden týden jen posbírám odkalovačem bordel po povrchu a hadicí mezi kameny,také mám piskořky-mohu vřele doporučit(dno mám písek o zrnitosti 0,6 - 1 mm)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2011 19:32 Žena Xlienka [276] - Amerika
Taky odkaluji týdně, ale pouze z povrchu písku. Hlouběji pouze dle potřeby, většinou tak po 4 až 6 týdnech. Pokud z toho skoro nic nejde tak do dna nerýpu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2011 19:26 Muž fido16 [631]
Cauky chci se zeptat jak casto odkalujete? Ja odkaluji jednou za tyden. A zda se mi ze je tam celkem dost toho bordylku od ryb a rostlin. Tak se chci zeptat jak to kdo odkaluje aby to vybralo co nejvic toho bordelu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 17:05 R Muž romant [27981] Re: Váza
Odkalovat můžeš klidně co těch 14 dní, ale vodu měň pravidelně týdně těch 30%. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 17:02 Muž Váza [6]
Díky moc za rady. Určitě tedy pořádně odkalím. Rybek mám opravdu celkem hodně. Měl jsem jich méně, ale přítelkyně si jednoho dne nečekaně nějaké přinesla domu... Plánuji odkalovat a tím i vyměnit 1/3 vody jednou za týden max. 14 dní.
Jinak rybky jsou v pohodě. Nezdá se mi, že by tam měli nějaký problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 14:08 R Muž romant [27981] Re: HaDaS
Velmi dobrej postřeh, ale myslím si, že i s takovýmto dnem se akvárko dá úspěšně provozovat, ale určitě s menším počtem rybek, tak aby ve dně nedocházelo k nežádoucím hnilobným procesům, ale to je volba majitele. Tou hloubkovou orbou se většinou situace jenom zhoršuje, proto bych i zde volil to mírné a hlavně pravidelné odkalení vrchní vrstvy substrátu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 14:02 HaDaS Re: romant
Jasně, špatně jsem si vyložil do odkalování "polechtáním" :-) .
Z fotek v jeho prezentaci mi připadá zrnitost dna docela velká na "lechtání". Vše bude zapadávat do dna a lehkým odkalováním toho dostane ven méně, než bude záhodno. To je pouze můj osobní názor, hlavně když se jedná o čerstvě založené akva. Udělal jsem obdobnou chybu jako Váza při mém prvním pokusu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 13:54 R Muž romant [27981] Re: HaDaS
Vždyť jsem kolegovi po přiznání rybí osádky to odkalování doporučil. S Tvým doporučením stran té výměny vody naprosto souhlasím a připojuji se. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 13:50 HaDaS Re: Váza
Rybek tam máš hóóóódně na to, že je akva zrovinka založený. Měň vodu měň a hodně často, vzduchuj a zároveň kontroluj chování rybek.

Pro romant : Já bych radši s odkalováním začal, ten odpad z rybek tam bude dělat pěkný nepořádek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 12:30 R Muž romant [27981] Re: Váza
To dno můžeš velmi zlehka povrchově polechtat odkalovačem, ale hlavně do něho nerejpej. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 12:27 Muž Váza [6] Re: romant
Rybky už tam jsou a produkujou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 11:51 R Muž romant [27981] Re: Váza
Pokud v akváriu nejsou ještě žádní producenti detritu, tak bych do dna rozhodně zbytečně nešťoural a jenom vyměnil tu vodu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 11:47 Muž Váza [6] – Výměna vody 9 dní starého akva
Ahoj, mám 9 dní založené akvárium (112 l viz profil). Budu teď měnit 1/3 vody. Mám jí vyměnit formou odkalení nebo zatím raději jen odpustit vodu hadičkou od dna (bez odkalení)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 16:01 Muž jiri2105 [1]
půl roku :-) Já to jednou nechal čtrnáct dní a přes vrstvu kabelu už ani nešlo prohlídnout. Takže tedy platí hloubkově nevysávat aby se neničily bakterie, jesli jsem dobře pochopil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 14:52 R Muž Silent [5949] Re: maxo
Tak to máš pravdu. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 14:50 Muž maxo [9] Re: Haimdol
No jo, ale mi co mame afriku s jemny pieskom a bez rastlin tak tam je to asi trochu ine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 14:48 Muž maxo [9] Re: Xlienka
Dakujem za radu, nabuduce skusim. Odkalovac mam podobny, takze by to malo ist.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.03.2011 14:48 R Muž Silent [5949]
Upřímně já odkaluji 1-2x do roka a to jen tak do 2cm hloubky. Prostě to častěji nepotřebuji. Nádrž je poměrně slušně zarostlá a dno je už za ta léta dobře "zajetá" a bakterie detrit velmi účinně mineralizují takže žádný volný odpad nezůstává. Hloubkově odkaluji tak po pěti letech. Vodu samozřejmě měním pravidelně, ale bez odkalování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.03.2011 14:42 Žena Xlienka [276] - Amerika
Písek do hloubky neodkaluji, pouze z vrchu nasaji odpad co se tam nashromáždil. Používám tenhle www.akvarista.cz/…. Stačí podržet odkalovač chvíli tak 1-2cm nad dnem a koukat jak to nasává pouze odpad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 14:33 Muž maxo [9] Re: jiri2105
Tak toto zaujima aj mna. Vcera som sa trapil s odkalovanim dna /frakcia 0,8-1,2/ a mam pocit ze som to len prekopal. Voda v kybli bola cista a pritom na povrchu piesku sa tvoril taky hnedozlty povlak. Odkalovaci zvon mam 20cm vysoky s priemerom cca 6cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 14:27 Muž jiri2105 [1] – Odkalení písčitého dna
Odkalování oblázků dělám jen povrchově ale písek odkaluji hloubkově až na dno AQ. To vše jednou týdně a přesto se vždy kolem pátýho dne začíná dělat na písku u skla zelený povlak. Zřejmě řasa,ale jinde nic. Někde jsem četl že se v pisku drží nějaké užitečné bakterie,tak jestli je tím vysáváním neničím. Písek mám na odkalení povrchu moc jemný, nebo moc široký odkalovač. Zajímal by mě názor někoho kdo má písčité dno,případně jaký odkalovač je na to vhodný.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 45997x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345?od=851