Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 22:06 Muž saint21 [11] Re: matak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 21:48 Muž matak [7] - Endlerky, KrevetkyRe: romant
Ty se mi objevuji docela casto co je na ne nejlepsi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 21:19 R Muž romant [27987] Re: matak
Sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 21:18 Muž matak [7] - Endlerky, Krevetky – Rasy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim dost casto se mi ted objevuje rasa poroste dno a pak uplne i listy rostlin je videt na fotce na ruzkatci. Co to je za rasu a co proti ni? Rodtlinek tam mam celkem dost hlavme toho ruzkatce. Dekuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 16:49 CrazyMonkey Re: Horác
no jasné, dosť som sa poučil z článku o dosiahnutí vyváženého stavu v akva "osvetlenie + hnojenie (CO2)" a teraz som to posunul priateľke ;-) a globálne na stránke mate dosť slušných rád ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2016 20:14 R Muž romant [27987] Re: CrazyMonkey
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 20:12 CrazyMonkey
Nazdar ľudia, ako sa volala stránka kde bolo pekne popísane ako dosiahnuť symbiózu v akvárku t.j. osvetlenie a množstvo hnojiva pri boji s riasami? pamätám si len že to bolo "nejaké meno resp.prezývka"akvarko.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2016 11:53 vecnyamater – řasy
Pomůže proti boji s vláknatými Zelenými řasami častá výměna Vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2016 11:46 Muž Jifi [675] Re: romant
Ta stránka je super, ale v nově založeném akvárku se mění podmínky poměrně zásadním způsobem a mohou se měnit i dost rychle. Než se ustálí nějaká rovnováha ve dně, taky to trvá. Až se ustálí dno, tak je v akvárku úplně jiná rovnováha než po založení.
Takže do začátku to chce sledovat a upravovat podmínky podle toho, jak se daří rostlinám a řasám. Podle růstu řas nebo sinic to chce upravovat podmínky tak, jak to popisuje článek.

Podle mého názoru je dost silné osvětlení na to, že to je akvárko bez dodávaného CO2.
A po založení akvárka bych taky nějakou dobu dno neodkaloval.
A později jen povrchově.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2016 11:01 R Muž romant [27987] Re: Nela
Mrkni na tenhle odkaz, zařaď si akvo do náležitý skupiny a nástin řešení by se měl rýsovat. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2016 10:55 Nela – Hodně řas ve 2 měsíce založeném akva
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, máme 2 měsíce založené akvárium o čistém objemu okolo 130l (detaily viz. prezentace) a dost nás trápí řasy - máme asi 3 druhy zelené a hnědé řasy, tak přemýšlím, co dělám špatně.
Svítím 7 hodin denně - od 14 do 21h - dvěma zářivkami NARVA T5 39W 865, krmím vrchní rybky odpoledne a spodní po zhasnutí světla. Vodu měním asi 30l každý týden společně s odkalováním dna a při tom také ručně odstraňuji řasy a staré listy rostlin. Použila jsem hnojivo v tabletách PowerTabs (www.sklorex-akvarium.cz/…), měly by vystačit na půl roku a dále každý druhý týden používám tekuté hnojivo Easy Life (www.sklorex-akvarium.cz/…).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 22:47 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: michalt
No moje skúsenosti sú opačné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 22:44 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: Sstevo
Silné světlo VS nedostatek živin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 18:11 Jindras Re: Sstevo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 18:01 apotrex Re: afc1886
Ne ne, je to to Rodinné, rybky už tam jsou také, zakládal jsem ho 2.11
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 17:55 Muž Sstevo [2] - akvarium ako v amazonke
Fotka k příspěvku Dobrí den
Mám asi 1 mesíc založené akvarko ze spočátku se mi tam neobjevovala žádná řasa no pak si mi v horní části obevily nejaké vlásočnicové řasy nevim ci se tak menují, nemáte nejakov radu? Nejaké ryby co to požírají a vejdov se tam?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 17:51 R Muž afc1886 [14703] Re: apotrex
Jestli to je to akva 1,tak co tam už dělají ty rybky no Edit-mečovky :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 17:48 apotrex Re: romant
problém s fotkou už jsem vyřešil ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 17:44 R Muž romant [27987] Re: apotrex
Musíš nahrát hlavní fotku té prezentace, jinak to nikdo neuvidí. Mrkni se na tento článek. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 17:44 R Muž afc1886 [14703] Re: apotrex
Dej tomu čas,sám říkáš,že je to nově založené akva,to se poddá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 17:31 apotrex
Ahoj, v nově založeném akvárku se mi začala ve velkém objevovat řasa, mohl by někdo poradit čím by to mohlo být? Foto v prezentaci - rodinné akva. předem díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 16:11 Muž Jifi [675] Re: michalt
Pánové,
vzduchování pomocí vzduchovacího kamínku významně zvyšuje koncentraci kyslíku ve vodě a to během několika hodin, pokud se jedná o malý objem vody.
V práci jsem téměř před 10 roky dělal experimenty, kdy jsme měřili spotřebu kyslíku buňkami (ale živočišnými). Napřed jsme vždycky kalibrovali kyslíkovou elektrodu. Jak? Oprášil jsem starý vzduchovací motorek WAD 2F a pomocí vzduchovacího kamínku jsme okysličovali vodu ve velké kádince. Stačilo to nechat běžet přes noc a voda byla maximálně nasycená kyslíkem. Pak jsme tu okysličenou vodu používali pro kalibraci kyslíkové elektrody.

Bublinky z kamínku mají dohromady velkou plochu a a rychle se ve vodě pohybují. Na styčné ploše pohybujících se bublin a vody dochází k výměně plynů a voda se významně okysličuje.

Já osobně v akvárku žádné vzduchování nemám. Mám dost rostlin a nemám přeživočichováno.

Edit: můžete si klidně udělat experiment, že budete pořádně vzruchovat při stále stejném sycení CO2. A sledujte drop checker, jestli bude nějak měnit barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 15:02 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: ludvik
ludvik napsal: Hraní se slovíčky. Vzduchování sice CO2 přímo měřitelně nevytěsňuje, ale zvyšuje pohyb hladiny a tím urychluje vyrovnávání koncentrace ve vodě se vzduchem.
Ano, jistě, pokud se přidává CO2 pod tlakem a pokud je to vzduchování takové, že opravdu nezanedbatelně hýbe hladinou, tak ano. Jen jsem si právě vždycky myslel, že vzduchování samo o sobě hladinou nijak zásadně nepohybuje a jestli i ano, tak jen na malé ploše nad vzduchovacím kamínkem.

ludvik napsal: A bublinky samy mají nezanedbatelný povrch, takže plochu styku vody se vzduchem také zvětšují :-)

Hmm...to je zajímavý argument. Tak jsem si to tak nějak odhadl zhruba pro své akvárium a opravdu to vzduchování může za vhodných okolností (realistický průtok čerpací hlavou, běžný vzduchovací motorek, průměr bublin jako ze vzduchovacího kamínku) efektivně zvětšit plocu hladiny o procenta nebo taky desítky procent. To opravdu mění situaci, takže vzduchování může koncentraci CO2 opravdu snížit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 14:45 Jindras Re: Amatértom
planta.aquariana.cz/… Tímhle se řídím pořád. A mám kliku,jsem bez řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 14:23 Muž ludvik [1082] Re: michalt
Hraní se slovíčky. Vzduchování sice CO2 přímo měřitelně nevytěsňuje, ale zvyšuje pohyb hladiny a tím urychluje vyrovnávání koncentrace ve vodě se vzduchem. A bublinky samy mají nezanedbatelný povrch, takže plochu styku vody se vzduchem také zvětšují :-)
Takže záleží na tom, jestli máme ve vodě CO2 nad, nebo pod rovnovážným stavem ...

Ale zase kyslík má na řasu prokazatelně negativní vliv (viz např. Twinstar nebo aplikace peroxidu vodíku). Takže pokud nám vzduchování zvýší koncentraci kyslíku, možná to vliv mít bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 14:09 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: cezarmilan
Vzduchování z vody CO2 nevytěsňuje. Alespoň ne v akvaristických podmínkách, tedy poměrně malé koncentrace rozpouštěných plynů, pokojová teplota, atmosferický tlak obyčejného dýchatelného vzduchu nad hladinou, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2015 14:01 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Amatértom
Priamy nie, ale môže vytesňovať z vody CO2 a tak to riase uľahčuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 11:58 Muž Amatértom [514] - Cichlidy
Ahoj chtěl jsem se ještě zeptat.. má na řasu vliv vzduchování ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 10:52 Muž Jifi [675] Re: Jifi
Ještě jsem vlastně mohl dodat, že po vysoké jsem si dodělal postgraduál na Ústavu experimentální botaniky (v AV ČR), tak si ještě nějaké základy o kytkách trochu pamatuju ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 10:34 Jindras Re: Amatértom
Jojo,tak v poho. já jen myslel,že jsi naprostý začátečník,když jsi tam lil tu chemii a hnojiva-na doporučení prodavače. pivo Tak to je jiná. Ale ten venkovní filtr-to platí. je lepší,ve všech směrech. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.12.2015 09:51 Muž Jifi [675] Re: RoFr
Botaniku jsem vystudoval, i když jsme byli zaměření spíše na suchozemské kytky. Ale principy tam fungují stejně.
Jediný důvod, který mě napadá pro tu polední pauzu, je opravdu kompenzace příliš silného osvětlení, kdy rostliny rychle spotřebují dostupný CO2.
Tento problém nemusí řešit ti, kteří dodávají CO2. Znám naopak akvaristu, který má zářivky napojené na vícero spínacích hodin a přes den naopak intenzitu světla zvyšuje, jak postupně zapíná další zářivky. Tak aby simuloval nejintenzivnější osvětlení kolem poledne. Ale taky dodává CO2, takže ho rostliny mají dostatek i přes poledne..
Ale trápení živočichů bych v tom neviděl. Navíc kolem poledne bývá v místnosti dost světla, takže v akvárku tma není, je tam spíš šero. Jako když se pořádně zatáhne obloha.
Jinak indukce kvetení je ovlivněna délkou fotoperiody přes den. I když, ono to vlastně není správné tvrzení, i když se pořád uvádí v učebnicích. Dnes už je známo, že indukce kvetení záleží na délce tmy v průběhu 24hodinového cyklu. Dříve si vědci mysleli, že rozhodující byla délka osvětlení. Dnes už víme, že rozhoduje délka tmy. Proto dlouhodenní kytky vykvetou tehdy, když mají krátkou noc. Dá se to ošidit i tak, že během dlouhé noci se pravidelně rozsvěcuje a kytky pak reagují na krátkou noc a taky začnou kvést. Stačí jedno trochu delší rozsvícení uprostřed noci. To dokazuje, že určující je délka tmy v noci a ne délka světla ve dne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 02:41 Muž ludvik [1082] Re: RoFr
Kdyby ta tráva do týdne porostla řasou, tak ani ten Vietnamec nesvítí 24 hodin denně.

Informace o světle byly zpracované na webu prirodni-akvarium.cz Jenže autor to celé zrušil, z pro mě nepochopitelných důvodů.
Intenzity "na slunci" atp. vycházely naprosto neskutečně vysoké. Ale už si to přesně samozřejmě nepamatuji.

RoFr napsal:
Má zde někdo vůbec představu o světelné úrovni (intenzitě) „na slunci, pod mrakem“, „na slunci, pod mrakem v tropickém pralese“ ???
Nebo s jakou světelnou úrovní, intenzitou vyzařuje zářivka nad akváriem ???

Každý větnamec, co pěstuje marihuanu je přesvědčen, že nějaká světelné pauza je blbost … Jistě se, ale nechá rád od někoho tady na „Rybičkách“ poučit, že dělá chybu… Vím, co je největší tragédie …
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 00:50 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: romant
plovoucky chci už delší dobu, ale musel bych je asi objednat odněkud přes internet...Ohledně dusíků jasno nemám.. vodu měním pravidelně jednou týdně 25l..a žádný extra bordeláře tam nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 00:46 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: michalt
světla sem měnil měl jsem tam totiž původní asi dva roky..nová tam mám ty co jsem psal výše a jsou tam tak týden možná i to bude mít vliv na řasu a vše okolo.. :) Nevím co mě to napadlo, vše mi rostlo pěkně.. pak jsem se v jednom zverimexu nechal překecat a koupil ty hnojící vylepšováky... Do toho jsem voškubal tu mokřanku a ejhle jsem si rozhodil celý akvárko..No v současné době měním vodu častěji než obvykle. A příjde mi právě, že nyní se daří právě akorát té Egerii :-D proto doufám že se rozjede a vrátí to do normálu...pak at si klidně chcípne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 00:40 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: Jindras
filtraci mi poradili tady a příjde mi jako více než dostačující.. Měním 25 litrů týdně..jak jsem psal, předpokládám, že tím, jak jsem výrazně oškubal dominantní rostliny v mém aqua, čímž se dle mého názoru uvolnilo spoustu živit právě těmto řasám.. Psal jsem že jsem si opatřil Egerii ta je rychlerostoucí až až :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2015 23:05 JoKa Re: Jifi
Hlavně mě nekamenujte, já nejsem autor té myšlenky, věty, tvrzení...
Jen jsem ten text přeložil, aby se rozjela diskuze... A hle, povedlo se... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 22:22 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: dokola
Nevím, jestli byla první, ale takovou popularizátorkou téhle metody je Diana Walstad. Tahle "polední siesta" je součástí přístupu, kterému říká El Natural. Konkrétní měření, kterým dokládá opodstatněnost téhle pauzy, bylo poprvé publikováno tady: www.aquaticplantcentral.com/…

V celém příslušném vlákně na tamním fóru se to diskutuje. O celém přístupu vyšlo i několik odborných prací v akvaristických časopisech, které jsem kdysi četl, ale nepamatuji si je. Nezdály se mi moc přesvědčivé. Napsala o tom taky knížku. Tak tam by se dalo dohledat víc taky o vlivu té polední pauzy na hladinu CO2. Ale stejně, tohle je jeden z přístupů, jak udržet pěkný růst rostlin v low-tech nádrži. Není to nějaký rychlonávod proti řasám. Proto to tvrzení, kterým tahle diskuse začala, je samo o sobě značně přehnané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2015 22:09 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Jifi
Jifi napsal: No, to je silně zjednodušený názor.
Ano, vždyť jsem taky jsem uvedl, že je to komplikovanější, než jen ten zhutněný komentář, který jsem napsal. Těch problémů kolem je ještě víc, třeba i když se nějaké CO2 vyprodukuje, kolik z něj ve vodě zůstane do okamžiku dalšího rozsvícení.

Jifi napsal: Edit: rostliny dýchají pořád, ale při dostatečné intenzitě osvětlení převažuje produkce kyslíku nad spotřebou kyslíku.
Ano, omlouvám se, nepřesně jsem se vyjádřil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 22:02 Muž Jifi [675] Re: dokola
Takových blábolů je plný internet ...
Tvrzení, že to řasa nepřežije, je poněkud přehnané. Možná bude hůř růst nebo získají kytky lehkou výhodu (jak zmiňuje romant) a ta křehká rovnováha se vychýlí ve prospěch kytek. Ale bez znalosti designu takového experimentu je to jen vaření z vody. V dnešní době se taky publikuje dost článků s mylnými závěry i v odborných časopisech. Pro někoho, kdo v oboru začíná, je těžké se v tom zorientovat. Stačí blbě navržený experiment a hned je tu senzační výsledek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 21:55 dokola Re: Jifi
Jo taky by mne zajímalo, jak na to přišli, ale dával jsem sem jen odkaz na web, kde to publikovali....také nemám rád spojení "američtí vědci objevili"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 21:36 Muž Jifi [675] Re: michalt
michalt napsal:
Ten důvod k té polední pauze je v tom, že když zhasneš světlo, rostliny přestanou fotosyntetizovat a začnou dýchat. Tím vyprodukují jisté množství CO2, které si ve vodě "schovají" a po opětovném rozsvícení (jakoby jej našly) jej spotřebují a rostou "líp."

No, to je silně zjednodušený názor.
Pravdu bys měl, pokud by po zhasnutí byla okolo akvárka tma. Pokud je akvárko v místnosti, kde je nějaké denní světlo (i rozptýlené), tak to pravda moc nebude.
Podívej se, co je kompenzační bod fotosyntézy.
Nevěřím, že v létě, pokud je akvárko v místnosti s okny, nebudou kytky přes poledne fotosyntetizovat i při zhasnutém osvětlení. V zimě to bude slabší, ale jednotlivé druhy se mezi sebou taky liší v tom, při jaké intenzitě osvětlení dosahují kompenzačního bodu.

Edit: rostliny dýchají pořád, ale při dostatečné intenzitě osvětlení převažuje produkce kyslíku nad spotřebou kyslíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2015 21:28 Muž Jifi [675] Re: Urtman
To vypadá jako Rádio Jerevan :-)
Co na tom řasa nepřežije?
Je nějaký odkaz na konkrétní vědecké články?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 18:58 JoKa Re: dokola
The latest scientific information lets us know that a lighting break of about one hour over midday works wonders as an algae fighting tool. Apparently the plants do not mind this break, but the algae cannot survive it. So add a timer to your lighting set-up!

Pro ty, co by se chtěli zapojit do diskuze a nevládnou angličtinou a nerozklíčují překladač, neb někdy hází fakt bludy, přeložím:
Poslední vědecké výzkumy ukazují, že přestávka ve svícení, tak na hodinu kolem poledního, fungují zázračně jako nástroj pro boj s řasou. Tuto přestávku rostliny téměř nezavnímají, ale řasy jí nemohou přežít. Tak upravte své časovače.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2015 18:23 R Muž romant [27987] Re: dokola
Tak já tomu říkám sedlácká metoda, jak si trošku dopomoci k CO2, prostě nádech, výdech, nádech a spíš bych toto(pauzu) doporučoval do low-tech akvárií. Toť můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 18:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: dokola
Názorů na to je několik. Většina z nich bude mít asi společný závěr v tom, že je to příliš silné tvrzení a polední přestávka sama o sobě boj s řasami nevyhraje.

Ten důvod k té polední pauze je v tom, že když zhasneš světlo, rostliny přestanou fotosyntetizovat a začnou dýchat. Tím vyprodukují jisté množství CO2, které si ve vodě "schovají" a po opětovném rozsvícení (jakoby jej našly) jej spotřebují a rostou "líp." Když je CO2, tak se líp využívají i ostatní živiny a když se vede rostlinám, tak se hůř vede řase. Jako obvykle v akvaristice, není to tak jednoduché.

Třeba já přes oběd nesvítím, ale je to spíš proto, že mám silné osvětlení a potřebuji tu fotoperiodu dostat do rozumných mezí a to je zrovna čas, kdy často nejsem doma. Je to tedy tak lepší z organizačních důvodů. Když je celkový čas osvětlení v rozumných mezích, nemyslím si, že polední přestávka udělá v růstu nějaký zázrak nebo nějakou zkázu. Stejně tak s řasami. Ale někdo jiný se jistě rád podělí se zcela opačnou zkušeností. Tohle pravidlo není jedno z těch tesaných do kamene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 18:10 dokola – proti řasám přestávkou světla?
Jaký jenázor na tuhle radu, já jsem začátečník, ale narazil jsem na to:
The latest scientific information lets us know that a lighting break of about one hour over midday works wonders as an algae fighting tool. Apparently the plants do not mind this break, but the algae cannot survive it. So add a timer to your lighting set-up!

Stránky vypadají celkem solidně, ale bližší info tam není, takže to může být jen pověra

(fish-etc.com/…)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 18:09 R Muž romant [27987] Re: Amatértom
Ze 14 na 10 hodin a nic? No, šel bych na to ještě více od lesa a pořídil plovoucí rostliny, čímž si zároveň zjistíš, jak na tom jsi s dusíkem(podle prosperování plovouček), takže budeš mít tzv. 2v1, rozbiješ lehce to světlo a zároveň máš jakoby permanentní test na dusík, protože to považuji za základ a je třeba dbát na to, aby hodnota dusičnanů nepadala k nulovým hodnotám, čímž netvrdím, že to tak máš. Tekutá hnojiva od Rataje, no nic proti němu, je to zdatnej obchodník, ale obvkyle to je v té či oné formě transformovaný PMDD a proto bych, příště šel rovnou "od kováříčka ke kováři" a případné přihnojení řešil třeba touto formou akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.12.2015 16:22 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Amatértom
Nemám nějakou "zaručenou" radu, protože všechno vypadá být relativně tak, jak má. Ale zaujalo mě, že Ti roste egeria. Moje zkušenost z předchozího akvária byla taková, že když mi šla egeria, nešlo nic jiného a opačně. Zpravidla se tak stalo, když jsem udělal nějaký experiment s přihnojováním.

Možná bys mohl místo "panického lití všech možných tkutých hnojiv od Rataje" zkusit pořádně vyměnit 1/2 objemu třeba třikrát po sobě, vždy s odstupem dvou-tří dnů a pak nějaký čas nepřihnojovat vůbec. Podle Tvé prezentace tam nemáš žádné náročné kytky, které bytostně od přihnojování závisí. Pak by se vidělo, jestli je ta řasa na ústupu nebo ne. Samozřejmě, tohle neodpovídá na otázku, co se stalo a proč se ta řasa vůbec rozjela. Ale může to pomoct odpovědět, jestli je problém v rovnováze chemických živin, ve světle, v organickém znečištění, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 15:27 Jindras Re: Amatértom
Nad tvým dotazem jsou dva odkazy,tam máš vše. Musíš najít příčinu,proč se řasy dělají. Tohle je už důsledek něčeho špatného. Chemií nic nevyřešíš,jen zhoršíš. Já bych otrhal všechny napadené listy a zaměřil se na vodu,něco je špatně. Taky ta filtrace nic moc. Na 100l bych uvažoval o externí. Hlavně teď neflákat údržbu a měnit 1/3 vody,třeba obden. Když se nezbavíš příčiny,řasy budeš mít pořád!!! :-( A hlavně,žádnou chemii,ani hnojiva tam nelej!! A přidat rychle rostoucí rostliny. Dobrá je Ludwigia Repens.Světlo máš docela v poho,tím to nebude. Jak často měníš vodu??!!?? coze
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=1701