Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 18:00 Muž Planorbella [643] Re: Maq
Souhlas, jen si myslím, že ten echinodorus právě prospívat bude právě díky organickému znečištění.
PS: Přidal bych být Catariou více levatek a okružáků, jde na fotkách krásně vidět, jak se pasou na dně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 17:54 Žena Cataria [13] Re: Maq
Tak mé akvárko je asi nějaká raritka mezi ostatními, protože Limnophila mi nejede od prvního dne založení. Echinodory mi jedou celkem dobře, už několik nových listů a dost se začíná roztahovat. Anubias se mi už taky rozjel. Sagittaria ta mi taky odešla hned na začátku, přežili jen takové zbytečky, kterým ještě "dávám šanci" (místo nich je jiná rostlinka, podobná, ale nedokážu identifikovat - byl to dárek spolu s živorodkami)a Cryptocoryne mi jede jak zběsilý. A ta Alternanthera je spíš pokus za tu Limnophilu, které jsem fandila nejvíc a udájně je "nenáročná", což se mého akvárka netýká. Tak proč by se nemohlo zadařit více náročné rostlince? :-)
Jinak vodu měním 1x za 5-7dní. Krmím 1x za 1-2dny. A rozhodně né nějak moc. :-) A přes aktivní uhlí taky filtruji. :-)
Nechci se hádat, jen píšu, jak to u mě chodí, i když to možná není "ukázkový případ", jak se tyto rostlinky chovají vě většině případů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.05.2019 17:45 Maq Re: Cataria
Doplním: Rostlin máš nejen málo, ale navíc jsi nevybírala příliš šťastně. Ophiopogon je bahenní rostlina, pod vodou neporoste (i když dost dlouho vydrží). Alternanthera Ti na 98% uhyne. Anubias vydrží hodně, ale roste pomalu, akvárko nespraví. Echinodory v čerstvě založeném akváriu často neprospívají, "čekají" na lepší časy. A limnophila je docela dobrá volba, ale ne v takové kalbě organického znečištění.
Doporučuji
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_natans a/nebo další plovoučky.
Zredukovat ryby na polovinu, snížit krmení na čtvrtinu, měnit vodu, filtrovat přes aktivní uhlí (často ho měnit), vzduchovat.

EDIT: Rostlinky se pomalu rozjíždějí, takže brzy jich tam bude určitě víc. Nebude, chcípnou!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 17:38 Žena Cataria [13] Re: afc1886
To světlo je takhle "napálené" jen na ty 2 minutky, aby fotka vyšla líp. Jinak svítím méně. ;-) Rostlinky se pomalu rozjíždějí, takže brzy jich tam bude určitě víc. No a jde mi hlavně o to, že mám plány do budoucna, a ráda bych pak možná vyzkoušela i tento výrobek. Tak by bylo fajn, vyzkoušet si to třeba už na zaběhlém akvárku. :-) Beru to spíš jako výzkumný a zvědavý dotaz. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   27.05.2019 17:29 R Muž afc1886 [14704] Re: Cataria
50 litrů čistý objem, 16 živorodek (dost nadělají) , celkem pěkná světelná palba, vůbec se nedivím, že se tam řasám líbí. Uber na světle, prováděj častější výměnu části vody a ještě bych nasadil mnohem více rostlinek. Tudy je podle mě lepší cesta než přes doktora. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.05.2019 15:57 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: zervajs
zervajs napsal: nemám zkušenost, jen si myslím , že je zapotřebí jít po příčině.
asi OT.

zde google našel zkušenosti :
golias.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.05.2019 15:36 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Cataria
nemám zkušenost, jen si myslím , že je zapotřebí jít po příčině.
asi OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 15:13 Žena Cataria [13]
Ahoj, v akvárku se mi celkem rozrůstá zelená řasa. Nejsem žádný odborník, ale nejspíš se jedná o Cladophoru, Staghorn a Vláknitou řasu. Zaujal mě proto tento výrobek:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Nejedná se o zrovna levnou záležitost a tak bych ráda uvítala nějaký názor, nejlépe osobní zkušenosti s tímto produktem. Děkuji. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2019 21:10 lilu3705 Re: Anthrax
Dobre, uvidíme ako sa to zmení. Zatiaľ veľmi pekne ďakujem za rady. pridala som k svieteniu informácie o režime svietenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2019 20:55 R Muž Anthrax [4787] Re: lilu3705
Tak problém je spíš to přerybnění (moc ryb vzhledem k objemu, filtru, množství rostlin). Kdyby ve stejném objemu bylo 20 neonek, tak filtr dostačující bude. ;-)
Redukce osádky mi přijde jako nejschodnější řešení. + ty častější výměny vody a přidání rostlin.
Edit: Taky bych vyházel ty kameny co obsahují vápník.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2019 20:51 lilu3705 Re: Anthrax
Filter bol uz namontovaný (prilepený) v akváriu (a teda netuším, či sa dá dať preč), predpkladala som, že je volený s ohľadom na veľkosť akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2019 20:34 R Muž Anthrax [4787] Re: lilu3705
Uvažoval bych o redukci osádky. Ty sekavky jsou na takové akva moc velká zátěž. Asi bych zredukoval i jiné druhy ale nevím co tam všechno máš. Seznam v prezentaci není kompletní.
Filtr nic moc a málo zeleně. K tomu výměna vody jen jednou za dva týdny...
Jako první věc bych začal intenzivněji měnit vodu a přidal rostliny. :-)
Edit: Ještě si prosím doplň, čím krmíš, jak dlouho svítíš, popřípadě co tam dáváš za vodu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2019 19:58 lilu3705 Re: Lenka
Tak som pridala informácie ohľadne mojej nádrže. Akvárium funguje už asi tri roky, rastlinám sa darilo, ale posledné mesiace sa im veľmi nedarí a vyzerajú, tak ako na obrázku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 14:57 R Muž Anthrax [4787] Re: Lenka
Doporučuji ti se zde zaregistrovat a udělat si prezentaci nádrže s maximem informací. rybicky.net/nadrze/
Výplň tam jak je nádrž dlouho založená, jak svítíš, jak a jak často probíhá údržba, jakou máš vodu, jak a čím krmíš, jaká je osádka, jaké máš dno, jak jsou na tom rostliny a jestli jich tam máš dostatek, atd. A přidej fotky akvária jako celku. Pak půjde možná lépe poradit. Takhle by to bylo jen hádání. :-)
Edit: Takhle mi tam přijde málo rostlin. Je vidět pozadí, a to není dobře. Když je prosperujících rostlin málo, tak nespotřebují dostatek živin a řasy mají z čeho růst. Navíc tam máš dost velké ryby a průměrný filtr. Kombinace jak stvořená pro řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 14:46 Lenka – problem s rastlinami
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Chcela by som sa opýtať, na základe fotiek, ktoré som pripojila, ako sa mam zbaviť tohto povlaku, ktorý sa mi robí na rastlinách. Som akvaristka - amatérka :), mám akvárium Juwel Rio 180 so zabudovaným filtrom Juwel Bioflow 3.0, svetlo HeliaLux 1000 a neviem teda kde je chyba. Asi ste to možno už aj rozoberali, len neviem si predstaviť, že by som spätne dohľadavala vo všetkých zložkách tohto fóra, či sa o tom niekde písalo. Tak keby sa našiel niekto, kto by mi vedel poradiť ako sa toho zbaviť, budem za každú radu veľmi vďačná. ďakujem pekne
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2019 21:14 Muž Planorbella [643] Re: Jairzinho
Ale pokud se ti tvoří jen na předním skle tak stěrkou pokud se ti to bude chtít každou chvíli sdírat. A nebo okružáci a budeš to mít bez práce ti ti to vyčistí a potom o to budou pečovat dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2019 21:08 Muž Planorbella [643] Re: Jairzinho
Je to akva čerstvě založené? Fotka by pomohla to nemusí být ani řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2019 18:23 Jairzinho – Řasy
Mám 460 l akvárium, které je v téhle slunečné době min. 5 hodin na přímém slunci. Vzniká mi bílá řasa na předním skle. Co s tím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:52 Muž Planorbella [643] Re: Maq
Nevím jestli se to tam vůbec vleze, je to 10cm velká koule, jak na výšku tak na šířku.
Dobrá šneky přendám pryč. Vlastně jsem si to zapříčinit sám jen tak se neobjevila dal jsem ji tam a rozrostla se hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:43 Maq Re: Planorbella
AU by mělo postupně pomoct. I bez proudu. Používám dámské nylonové ponožky.
I když nebudeš krmit, pořád tam bude nějaký organický bordel vznikat - rostliny ho dělají vždy, šneci ovšem taky, a životnost řas je velmi krátká, takže cyklují pořád dokola svinčík a hned z něj žijí.
V takové zavařovačce si můžeš dovolit luxus extra dávky - deset deka AU by to mělo pročistit důkladně. Za dva týdny vyměň.
Sám budu zvědavý na výsledek. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:29 Muž Planorbella [643] Re: Maq
Teď se mi poslední dny, jak je teplo a hodně sluníčka, rozmáchla zelená vláknitá řasa druh nevím jen že je to ta zelená vláknitá. Můžeš mi prosím říct jak proti ní bojovat, stačí aktivní uhlí v čajovém sáčku? Proud nemám jak vytvořit. Když nebudu krmit tak by se neměly rozpouštět organické látky ve vodě ne? Nádrž Kolumbie. Díky za odpověď ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:28 Žena gabinka632 [14] Re: Maq
Přidám do filtru to aktivní uhlí a dám jim ještě méně žrádla. Vodu měním jen jednou týdně, bude stačit výměna 2×, nebo raději 3×? Vodu máme hodně tvrdou (studniční), podle papírového Easytestu od JBL GHd >21, ppm >375 a NO3 50 mg/l, takže tomu taky nepřidá. Tady v okolí je na tom voda dost bídně, i ta z vodárny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.04.2019 20:20 Maq Re: gabinka632
Já se poslední dobou dost opakuji, ale myslím to dobře a mně se to velmi osvědčuje: Chlupaté a vláknité řasy mají moc rády organické znečištění. Ani ne tak detrit ve dně, ale tu část, která se rozpustí, plave ve vodě, adsorbuje na rostlinách a dalších površích.
Pomáhají výměny vody, dostatek kyslíku (organické látky se rychleji rozkládají na minerální), a filtrace přes aktivní uhlí.
V nedobře fungujícím akváriu se účinky neprojeví hned. Je potřeba v tom vytrvat, měnit uhlí ve filtru, a samozřejmě málo krmit (i přežrané ryby se často chovají jako hladové!).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:10 Žena gabinka632 [14] Re: Anďaska
Vzduchování mám, ještě teda zkusím to aktivní uhlí.
Děkuji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.04.2019 20:07 Anďaska Re: gabinka632
Zkusila bych spíš to aktivní uhlí a častější výměny vody + vzduchování ( pokud nevzduchuješ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:04 Žena gabinka632 [14] Re: Anďaska
Takže mám přestat krmit? A na jak dlouho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:04 Silviebaris Re: gabinka632
Hnojivo přidavam jednou za měsic...neni to malo,rostliny potřebují živiny každej den.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:04 Žena gabinka632 [14] Re: Anďaska
Světlo mám Aquael plant, 10W, už ho mám delší dobu a dřív problémy nebyly... Měla jsem v akva i pistii, ale té se nedařilo, žloutla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2019 20:02 Anďaska Re: gabinka632
I kdybys je nekrmila týden, tak hlady
neumřou. Někdy je to i potřeba pro dobro věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 20:00 Žena gabinka632 [14] Re: Planorbella
Už je krmím jen jednou denně a to mají pořádný hlad, kdybych je nekrmila, tak asi umřou hladem, řasa jim nejede.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 19:58 Žena gabinka632 [14] Re: vlka
Hnojivo přidávám jednou za měsíc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.04.2019 19:30 Anďaska Re: gabinka632
Hlavně měnit pravidelně vodu. Jak máš silné světlo? Mě třeba ještě pomohlo přidat aktivní uhlí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 18:44 Muž Planorbella [643] Re: gabinka632
Asi bych teď přestal krmit nebo to alespoň zmírnil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 18:27 Muž vlka [3455] Re: gabinka632
V AQ je: voda, rostliny, kameny, 2 substráty, rybičky, šneci, technika. A přidáváš chemii? Co může způsobovat rychlý růst řas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 17:38 Muž vlka [3455] Re: Planorbella
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Asi „zvyk je železná košile“. Nic měřený, nic dávkovaný, vždy jen tak. Nikomu nic neradím ani nedoporučuji, protože nic v AQ neměřím a nepoužívám chemii. Píšu jen co dělám a používám já.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 16:04 Žena Ninna [2] Re: DH
8-10.30 a potom 16-21 svietim. :-) a nebudem to teda riešiť nejako extra, keď netreba :)
Aj okružáky mám zatiaľ v náhradnom akva, lebo som mala levatky a hodila som tam Helenku na chvíľu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 16:02 Žena gabinka632 [14] – Jak zlikvidovat řasy
Ahoj všem, před pár týdny jsem řešila problém s řasou, snížila jsem dobu svícení na 8 hodin, krmím jen 1 denně, přidala jsem rostliny a ampulárky jsou pryč, ale řasa vesele roste dál a už se rozšířila i na nové rostliny. :-( Mám tam i malé okružáky (asi) a bahnatky (asi), ale řasa je ně moc velká a neritka ji taky nechce. Dnes jsem řasu z větších listu opět rukou setřela, ale brzy tam bude zas. Nevím, co ještě zkusit? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 14:00 Muž vlka [3455] Re: Planorbella
Tož bať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.04.2019 13:55 Muž Planorbella [643] Re: vlka
vlka napsal: ...vše co jde do AQ vyvařuji ve slané vodě...nikdy žádná řasa...
To je dané podmínkami v akváriu, to že kámen sterilizuješ, nezajistí že na něm už nikdy nebude růst žádná řasa. Kdyby nebylo například akvárium "zajeté" a bylo čerstvě založené řasa by se vytvořila jistě i na takto ošetřeném kameni.
Varem zničíš různé nechtěné mikroorganismy nebo jinou havěť ale jakmile dáš kámen do akvária kontaminuje se spórami řas a je je to závislé na podmínkách v akváriu jestli daná řasa propukne nebo ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 13:46 Muž Planorbella [643] Re: vlka
A ta koncentrace? Když napíšeš hrst nebo špetku tak stejně nevíme do jakého objemu vody to manželka dá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 13:31 Muž vlka [3455] Re: Smetany,Planorbella,Anthrax
Sůl je tam, protože ji tam manželka vždycky dá. Špetku, hrst, jak kdy. A namísto spór měly být prasklinky a jiná „dutá“ místa, kam samozřejmě i Savo nepronikne. Var je var. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 12:35 Žena A.K. [17]
Ahoj, máte někdo zkušenost s touto řasou : rybicky.net/nadrz/30273/6.jpg…
zbavit se jí asi nebude složité - jde docela dobře vybrat. Spíš by mě zajímalo, jak jí do budoucna předejdu. Ostatní řasy mi nevadí, naopak dělá mi radost jak se na nich krevetky pasou.
Anička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 12:06 Muž DH [335] Re: Ninna
V profilu nemáš vyplněno, kolik hodin svítíš. Při záběhu akvária není dobré to se svícením přehánět. 6-8 hodin max a vkládat pár hodin pauzu pokud nesytíš CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 11:37 Muž Planorbella [643] Re: Ninna
Já bych na to dal jen samotné okružáky budou to držet na uzdě a když jich dáš trochu víc vyluxují ti to ani nemrkneš. Lepší než hýbat se světlem a nebo nevím co. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 11:34 Muž DH [335] Re: Ninna
Podle obrázku bych neřekl, že máš nějaký problém s řasami. Nějaké řasy se ti tam vždy objeví, kameny nezůstanou stejné, jako když jsi je tam dala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 11:23 Muž Planorbella [643] Re: Anthrax
No právě, a proto mě zajímalo jak vypadají akvárka od vaclav a od Smetany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 11:09 Žena Ninna [2]
Fotka k příspěvku Prikladám aktualnejsiu foto. Čiže znížiť intenzitu svetlá by bolo fajn?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 10:34 jamajcan Re: Ninna
Můj odzkoušený postup proti rozsivce. Odkalení, vyčištění filtru, zlepšení pohybu vody, denně výměna 20% vody. Do týdne by měla být ve věcných lovištích. S intenzitou světla nehýbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 09:37 Muž DH [335] Re: Ninna
Hnědou řasu mám v akváriu i po 8 měsících po založení. Mně pomáhá míň svítit a k tomu okružáci + neritiny. Na to, že se na hnědou řasu doporučují naprosto odlišné postupy ( míň světla/ víc světla) jsem taky narazil. Podle fotky v profilu bych řekl, že snížení intenzity světla v tvém případě pomůže. 24W LED na 50 L mi přijde celkem dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 09:10 R Muž Anthrax [4787] Re: Ninna
Je to rozsivka? Ta by mohla odeznít sama. :-) Dobře na ní fungují taky šneci.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=501