Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Bez více informací - ideálně prezentace, ti asi nikdo neporadí.
Ale ta řasa na fotce 3 je nádherná. Tu bych z fleku bral do všech mých akvárek.
0 23.03.2017 19:03 fosiczka
Jak silné je osvětlení? Z mojí zkušenosti se hnědá řasa tvoří hlavně jak je nedostatečné osvětlení. Ale přidat osvětlení v tomto stavu akvária by byla cesta do pekel - rozbujelo by mnoho dalších druhů řas. Ideální by bylo, kdyby jsi se zaregistrovala a udělala prezentaci akvária, kde k akváriu toho vypíšeš co nejvíc (počty ryb, typ filtrace, typ osvětlení, parametry vody co znáš, ...)
Můj návrh: Přidat plovoucí rostliny (Salvinia, Limnobium, ...) a rybu co žere hnědé řasy (skoro všechny řasožravé ryby žerou hnědou řasu). Akorát ancistrus (a někteří další krunýřovci) není řasožravá ryba, ale kytkožravá. Až se to spraví tak přidat na osvětlení a v místech kde nestíní plovoučky postupně přidávat normální rostliny.
Kdy bylo založeno, není to čerstvé akvárium?
0 23.03.2017 16:10 Marika – hnědá řasa
Starší reakce
OK díky! Jak se říká tonoucí se stébla chytá
EDIT: Zkusil jsem do toho jít nožem, odříznul plátek dřeva a opravdu hodně to voní po pryskyřici! Ancík přišel o bydlení a já mám možná stopu.
Díky moc za radu!
-to já vám podle fota neurčím,
-lze to zjistit nožem,kdy seškábnete na jednom místě povrch, pokud cítíte vůni borovice ...nebo pryskyřice
-nejde zde jen o borovici, třeba kořen bezinky není vhodný, ale duté tělo a větve jsou vhodné,smrk není vhodný,pokud není z rašeliniště a tak bych mohl pokračovat v několika dalších příkladech
-terpen z borovice Pinen patří mezi bicyklické monoterpeny a má výraznou tendenci reagovat s dalšími chemickými látkami a vytvářet tak nové látky, pokud si to dáte v souvislost ......
-opět, berte to pouze jako pomůcku, nikoliv určení řešení
-uvedu příklad
-pokud je kořen třeba z borovice a nepochází z rašeliniště, tak silice obsažené v něm vám způsobí celou řadu problémů, včetně těch, které zde popisujete
- tím netvrdím ,že je to váš případ, nezáleží kde jste ho koupil, ale z čeho je a co obsahuje
On nepáchá, on může ty řasy podporovat, zdůrazňuji "může" a ruduchu obzvlášť. Ano, mražák bych na čas vynechal.
Možná blbá otázka, ale mohu se zeptat co přesně by mohl kořen v akva páchat? Vodu nikdy žádný z nich nebarvil, pravda je že jsem je nijak extra nedesinfikoval kromě řádného opláchnutí v horké vodě, jeden je z burzy druhy z akvaristiky.
Co se týče krmení, dávám už jen mražené a není problém to chvíli vyměnit za sušené.
Nejsem žádnej chemik, ani specialista rostlinář, ale připodotkunul bych dvě sedlácký rady. Kořeny, možný potenc. zdroj problému, způsob boje je jednoduchý a to dočasné odstranění části a nebo všech a jako další možnou zdrojovu zásobárnu "čehosi" bych viděl v té struktuře krmení, tedy zvláště komáří larvy a patentky můžou býti nositelem zdroje z něhož profitují právě tvoje řasy a v neposlední řadě světlo, tedy to je začátek a konec zároveň, protože pomocí něho se dá regulovat právě rostlinná prosperita.
Léčení proběhlo v karanténí nádrži, do velkého nikdy žádné léčivo ani chemikálie nepřišla. Vodu teď měním v častějším režimu, 2x týdně 1/4 až 1/3 vody. Dnes ráno to byla polovina...Uvidíme co to udělá.
S redukcí osádky mám trochu problém, nemám nikoho v okolí komu ryby dát a ani to dělat nechci, nedám někomu ryby z akva ve kterém je něco špatně a ani nevím co...
Já bych osádku zredukoval a propláchl akvárium častějšími výměnami vody. Nevím co jsi použil za léky pro skaláry a kdy ale takováto kůra akvárium moc neprospívá já po použití antibiotik na sinici musel některé rostliny vyhodit jak byly zdeformované.
To je asi bohužel pravda, ryb tam je více než by mělo...klasická chyba začátečníka, nějak jsem to nedokázal správně odhadnout. Na druhou stranu rybám se zatím daří dobře když pominu parazity u skalár, které se podařilo přeléčit. Začít úplně znovu je ale zatím pro mě děsivá představa...
Díky za názor, kyselinou by se to dalo udělat "jen na zkoušku", každopádně si to nechám jako záložní možnost, jdu si přečíst a nastudovat rašelinu...Dík!
Máš tam poměrně dost ryb, dá se říci že stejně jako já, jen já mám 2x tolik vody. Asi bych akvárium pořádně propláchl a začal znovu. Bór je mikroprvek a tvoje pěstování rostlin není nijak agresivní ani jich nemáš příliš velké množství takže bych o tom neuvažoval.
Je to pravda, s vyšším pH dostupnost bóru pro rostliny prudce klesá. Ale určitě to není tak, že do pH 6.8 to jde a pak najednou nic.
S přidáváním CO2 nemám zkušenosti. Samozřejmě tak lze snížit pH. Ale pokud vím, není tak jednoduché "chvíli" CO2 přidávat a pak vysadit. Je to komplexní zásah do života akvária a má komplexní následky. Možná vyřeší zkadeřené listy, určitě způsobí i něco jiného.
To už bych spíš zkusil opatrně okyselit kyselinou chlorovodíkovou (solnou) nebo sírovou. Opatrně, opatrně, opatrně. Viz kapitoly o alkalitě vody.
A co takhle filtrovat přes rašelinu nebo přidat rašelinný výluh? Ani ne snad za účelem snížení pH/KH, ale je to zásah do chemismu, který by dostupnost některých mikroprvků mohl zlepšit.
Zdravím ještě jednou. Studuji články o vlivu dostatku/nedostatku prvků na růst rostlin.
Zde
maniakva.sweb.cz/… mě zaujala informace o možnosti příjmu Bóru rostlinami maximálně do pH 6,8. Jelikož ty pokroucené listy na Mokřankách ukazují právě na Bór nemůže toto být důvod?
Teď se pouštím na tenký led tak mě prosím nekamenujte
Nemám zkusit trochu snížit pH alespoň na tuto hodnotu? Aktuálně jsem na hodnotě 7 - 7,2 (test Sera pH).
Napadá mě nastavit výtok filtru tak, aby nečeřil hladinu (vzduchování už jsem vypnul před týdnem) a tím trochu zvýšil CO2. Do přidávání CO2 přes kvasnice nebo bombu se mi moc nechce, ale ty kvasnice bych přechodně zkusit mohl...
jj jsem rád za každou radu, sám jsem zvědav co se z toho nakonec vyklube.
Test na vápník ani hořčík tedy nepotřebuješ.
Já jen předávám larixovu zkušenost. Taky si myslel, že vápník co měl musí stačit... a nakonec jeho přidáním vyřešil svůj problém. Vysvětlit to neuměl, ale věřím mu.
Díky za nabídku, k hranicím to mám trochu z ruky
Ale dobrý nápad, kouknu na stránky vodáren jestli tam mají informace co potřebuji.
EDIT: Tak podle údajů z vodárny teče z vodovodu Hořčík: 7,4 mg/l, Vápník 36,8 mg/l. To je poměr pokud jsem dočetl správně vyhovující.
No ja podobne, ale potom som si kúpil test na Mg, zmeral a zistil... že všetko je presne ako som predpokladal, žiadne prekvapenie
Ak náhodou bývaš niekde bližšie pri hraniciach (tak do 100 km od Trenčína), môžem zmerať horčík, kvôli jednému meraniu kupovať test je zbytočné.
EDIT: Ale jednoduchšie by bolo dopátrať sa k rozboru zdrojovej vody, horčík a vápnik by mohol byť uvedený a v akváriu sa ich stav nejako výrazne nemení.
No to je právě ten pešek, test na hořčík jsem nekupoval s tím, že vodu mám tvrdou a bude ho tam dost
Mal by stačiť test na horčík a bežný GH test interpretovať v zmysle: čo nie je horčík, to je vápnik
Test na horčík pre sladkú vodu má JBL.
OK díky. Test na vápník jako jediný nemám
Nevadí, pořídím už jich mám celou baterii a jeden další se tam ještě vleze.
Echinodoře jsem kouknul na kořeny, jsou čistě bílé, našel jsem tam i zbytek jílové tablety co jsem dával při zakládání - měla vydržet půl roku takže to asi odpovídá. Uvidíme jestli se vzpamatuje.
Celé je to celé takové zmatené a selský rozum na to už nestačí
Mokřanky se snaží růst jako divé, přestože je pořád uštípávám kvůli řase, ale nové listy vypadají pořád nemocně. Ostatní kytky taky rostou, jen Densa se hodně rychle táhne k hladině a má málo lístků a daleko od sebe. Ostatní stonkovky rostou a nevykazují žádný problém.
I když s tím obecně mám problém, zkusím chvíli nedělat nic, jen poctivě čistit dno a uvidíme...
Mitroz napsal: Řasy se obejvily tak týden po přidávání Tenso, z toho jsem usoudil, že tam chybí nějaký další prvek a mazal pro testy...
Přiznám se že ohledně té deformace listů jsem za popsaných okolností s radami v koncích. Jen podotknu, že velmi zkušený larix onehdy kdesi popisoval trošku podobné pátrání po příčině, a nakonec uspěl s vápníkem, přestože vodu neměl měkkou a dlouho tomu nechtěl uvěřit.
Růst zelené "chlupaté" řasy by neměl mít souvislost s nedostatkem nějakého prvku. Myslím že nikdo nemá nějaký specifický recept, jak s ní bojovat, a v menším množství je snad skoro všude. Ještě tak nejnadějnější se mi zdá Marcelova hypotéza, že na vině je nízký redox. Redox ovšem není příčina, nýbrž projev nějakého stavu. Nejspíš vyšší hladiny organického znečištění.
Roman zase poskytl zkušenost, že tyhle řasy mají rády železo. To by odpovídalo i Tvé zkušenosti - vyrazily po přidání TC. A vlastně i mě tyhle řasy zlobily víc, když jsem "poctivě" denně přidával TC. Teď ho dávám jen tak třikrát do měsíce a řas mám velmi málo. (Což ovšem může mít i jiné příčiny, obecně celkovou stabilizaci akvária jak už pár měsíců běží.)
Každopádně pokud TC nepomohl (na zkadeřené vrcholky stonkovek), rozhodně bych s tím nebojoval zvýšením dávek. Spíš naopak.
Echinodorus začíná zdechat, žloutnou a hnědnou mu listy , tam kde je ta řasa blednou a jsou průsvitné.
Máš mladé akvárium. V takovém echinodory často zlobí. (Já jsem si koupil nějaké zrovna tento týden, půl roku po založení, a i teď se o jejich osud bojím.) Myslím že mají rády čisté prostředí s vydatným přísunem minerálních živin ke kořenům.
Ale možná není vůbec zle. Echinodory často přelistovávají, tj. po přesazení shazují staré (většinou emerzní) listy. Zřejmě neuděláš chybu, když ty nejhorší (a nejvíc zařasené, že?) rovnou odstřihneš. Taky se zkus jemným podhrábnutím podívat na jejich kořeny - pokud jsou pěkně bílé, je to na dobré cestě a chce to jen vyčkat.
Sorry zapoměl jsem napsat, dávám Tenso coctail pravidelně. Shodou okolností na tvou radu, řešili jsme zkrabatěné a poškozené listy u mokřanky ve vláknu "co se děje s rostlinami". Dospěli jsme právě k Bóru od té doby dávám směs. Koupil jsem ji v Praze na burze na Pankráci je to tohle
www.akvar.eshop-zdarma.cz/…
Řasy se obejvily tak týden po přidávání Tenso, z toho jsem usoudil, že tam chybí nějaký další prvek a mazal pro testy...
Echinodorus začíná zdechat, žloutnou a hnědnou mu listy , tam kde je ta řasa blednou a jsou průsvitné.
To co na Tvých kytkách vidím s největší pravděpodobností nedostatek železa není.
Naopak dostatek železa je snad jedním z faktorů, který prospívá těm Tvým řasám.
Vzhledem k parametrům Tvé vody se mi nezdá, že by chyběl vápník. Sázel bych na některý mikroprvek, snad bór? Jistotu bys získal, kdybys opatrně přihnojil kyselinou boritou (H3BO3). Protože ji nejspíš nemáš, aplikuj některou směs mikroprvků (Tonso Cocktail aj.).
Zdravím a prosím o radu.
Bojuji již nějakou dobu s chlupatou řasou viz fotky v prezentaci. Nejdříve jsem zkrátil intervaly odkalování a výměny vody (NO3 lezl nad 25) a snížil intenzitu osvětlení. Pak změřil jsem většinu hodnot vody (viz měření) a vypadl mi z toho nedostatek železa (hodnoty na nule) čemuž by i odpovídaly zažloutlé a rozpadající se listy.
Mám hnojivo Fe-EDDHMA - doporučené dávkování v návodu je 2 kapky/100 l vody. Dávám 3 dny dvojnásobek, ale železo je stále na nule. Bojím se tam toho nalít více najednou abych neotrávil ryby. Poradíte co s tím?
Díky.
Starší reakce
Jdeš na to špatně, v mnoha ohledech. Příliš "průmyslový" přístup.
To akvárium vzdej; vyhoď písek a rostliny, vymyj savem, a založ kompletně znovu. Předtím si přečti zdejší články a popřemýšlej. Hodně rostlin. A dej si stachanovský závazek, že nejméně dva měsíce od založení se žádného hnojiva či chemie ani nedotkneš. Naučíš se používat základní prostředky - regulovat osvětlení, měnit vodu, doplňovat rostliny, odkalovat, správně používat filtr, atd.
- dno je OK a nešumí v octu?
- dno nezahnívá? (když do něj zaryješ, jdou z něj bublinky?)
- hodnoty NO3 jsou OK?
Vyčištěno savem??? Proč? Tím jsi zabil všechny bakterie a akvárium se znovu zabíhá...
To světlo je šíleně silné na to, že tam máš pár rostlin!
CO2 je pro těch pár rostlin celkem zbytečné.
Pokud jsi chtěl rostlinné akvárium, měl jsi zvolit jiné ryby.
Dal bych rostliny na hladinu. Je potřeba je umístit tak, aby nestínily těm co máš nasezené ve dně.
tablety nvm. používám jílové kuličky od JBL a až se rostlinky rozjedou přihnojuju profitem od easilife
Dobře děkuji ......naposled když jsem ubral světlo tak mi uhnili všechny rostliny mám problém i se zakořenením novych rostlin i když hnojim až moc ..... co ty tablety na správné zakořenění do pudy pomaha to?
0 04.03.2017 18:42 Mistrg – Prosba o radu
Dobrý den přidávám dole foto mého problému akvarium 85 L mám vnějsi filtraci od Tetra Tec na 150 L ...... světlo LEd diody 24W 8000K/3850lm ....dále používám CO2 , Mořskou Sůl 1x /14dní a hnojivo na rostliny AkvaFlor AF-7 + jsem použival tablety Proflor přímo do vody ...... Přijde mi že řady uplně dusí rostliny a rosliny nerostou i když svítím cca 10H denně Už jsem zkusil snad vsechny přípravku proti řase keteré jsou pěkne drahé poradí mi nekdo? Akvarium jsem nedávno kompletne vyčistil Savem i veskere ukryty a dno řasa se pokažde objeví .
vaaclav napsal: Nezlob se na mě ale to jsou hrozné povšechní bláboly, takových už jsem četl spousty.
Tazatel evidentně nemá představu, co čpavek nebo křemičitany jsou. Jsou to pro něj bezobsažná hesla, kterých se chytá v naději na rychlé řešení. Jako když se prodávají antioxidanty jako potravní doplňky, nebo koenzym Q10 v kosmetice. Lidi to kupují, protože reklama říká, že je to přímá cesta ke zdraví a kráse. To není vhodná chvíle začínat diskusi o systematice řas a jejich fyziologii, nebo vysvětlovat, co jsou to enzymy a jak fungují antioxidanty.
Lékař když narazí na takového pacienta, tak mu rozumně poradí turistiku a nepřežírat se zabíjačkou. To už se řeklo mockrát, je to povšechné, a ne vždy to člověka zachrání. Přesto to není blábol a je to rozumná rada, kterou je pacient schopen pochopit.
Jiná věc je, zda bude ochoten se jí řídit. Je to náročnější a méně lákavé, než si vzít úžasnou pilulku.
O řasách bychom si při jiné příležitosti taky mohli povídat odborněji (ne že já bych byl expert). Já jsem v dané chvíli poradil "zdravý životní styl" akvária namísto zázračných vodiček. Je to obecné, řeklo se to už mockrát. A platí to.
vaaclav napsal: Nezlob se na mě ale to jsou hrozné povšechní bláboly, takových už jsem četl spousty. Je to psané noc z patra a ještě to není úplně pravda.
Pravda je, že převážná většina akvaristů rozděluje řasy do několika málo laicky vytvořených skupin (rozsivky, BGA, BBA, GSA, GDA) a vnímá je jako velmi primitivní stvoření, na která zabírají jednoduché postupy typu "uber světlo" (rozsivky), "zvyš dusík" (sinice), "přidej fosfor" (GSA), "měň vodu", "přidej CO2" apod. Tohle primitivní černobílé vidění se samozřejmě dobře hodí pro nekonečné diskuze o řasách na fórech a zvyšování karmy některých guru, ale svědčí jen o tom, že dotyčný o řasách neví ve skutečnosti nic. V první řadě je třeba si uvědomit, že řas existuje nepřeberné množství druhů a naše laické škatulky a mylné přesvědčení (např. že do skupiny rozsivky patří jen jeden druh řas) nás od skutečného porozumění jejich nárokům jen vzdaluje. Rčení "Poznej svého nepřítele" zde platí dvojnásob. Jsem přesvědčený o tom, že abychom dokázali s řasami efektivně bojovat, je nutné poznat jejich nároky a zjistit, co nejlépe omezuje jejich růst a množení. Čpavek se rozhodně v seznamu nepohybuje na předních pozicích. Akvaristé ale mají rádi, když čas od času někdo bouchne do stolu a přijde s nějakou podobnou radikální teorií, které se dá snadno uvěřit, ale špatně ověřit. Řešení, které nabízí Maq (tj. komplexní přístup založený na zlepšení prostředí pro rostliny a zhoršení podmínek pro řasy), mi připadá jako jedno z nejlepších a nejrozumnějších. Je známá věc (a každý praktik to jistě může dosvědčit), že v zaběhnutém akváriu s velkým množstvím zdravých rostlin (a relativně vysokým redoxem), dobře fungující mineralizací (tj. odbouráváním organických látek) a čistou vodou, se řasám daří špatně. Nebo možná bych měl spíše říct, že v tomto prostředí se špatně množí (špatně rostou). Přesné důvody, proč tomu tak je, ale zatím neznáme, a já osobně jsem přesvědčený o tom, že je těch důvodů několik (nikoli jen jeden jediný). Byl bych proto docela rád, když už někdo shazuje příspěvky druhých, aby aspoň nabídl nějaké jiné konstruktivní řešení, o němž je přesvědčen, že je lepší a že funguje. Můžeme pak o tom diskutovat. Očekávám tedy, že nějaké lepší řešení nabídneš.
Tudy to neřeš, to najdeš pravdu spíš v horoskopech. Na to není nějaká zkratka, jedna příčina, kterou odstraníš a bude dobře. Na řasy (včetně sinic) je třeba jít komplexně. Když vytvoříš dobré podmínky pro rostliny, porostou Ti dobře rostliny a řasy budou okrajový problém.
A aby rostly dobře rostliny, to je polovina celé akvaristické vědy. Substrát, voda, světlo, a taky filtrace.
Nezlob se na mě ale to jsou hrozné povšechní bláboly, takových už jsem četl spousty. Je to psané noc z patra a ještě to není úplně pravda.
Kapr napsal: Vychazim z ...
Vím. Ta čpavková teorie se jim z nějakého důvodu zalíbila a teď ji šíří. Je to v zásadě komerční sdělení, nezapomínej. Já jsem minulý týden četl dvě stati od vědců, kteří řasy (včetně sinic) zkoumají celý život a jenom seznam jejich knih a článků na to téma je na několik stránek. Pokud se ve výčtu faktorů ovlivňujících množení řas vyskytl čpavek (přesněji: amonium, protože čpavek nejen řasy zabíjí), tak jako negativní faktor. Samotného mě to překvapilo. Nikde ani slovo, že amonium řasy potřebují (a spousta laboratorních kultivačních médií pro řasy obsahuje výlučně dusičnanový dusík), jen pár zmínek ve smyslu "příliš moc amonia řasám škodí".
Ta teorie stojí za jeden výraz, který mi romant zakázal.
L128 žralo ten list. Potvory sežerou hodně kytek a rostou pomalu. Navíc ty moje odmítaly za dne vylézt z úkrytu.
To neni ancik
ale i toho L128 jsem na tech listech s rossivkou videl. Otazka je jestli ji zral nebo byl jen na vyhlidce
Vychazim z
www.rostlinna-akvaria.cz/… urcite zvazim kazdou radu a co se me bude zdat logicke, tak vyzkousim. Je zajimavy ze rostlinam se dari. Nekterym dobre nekterym mene a nektere chcipaji. Z toho co jsem zjistoval tak jim chybi hlavne zelezo momentalne. Proste budu pokracovat v tom co delam, az me prijde vhodnejsi hnojeni, zacnu s tim a mozna i zapojim co2. Mozna je to zbytecne, ale tak na co jsem tu bombu kupoval ze
A budu doufat ze ta rozsivka driv nebo pozdeji ustoupi.
Myslím že to zrnko informace pochází z toho, že rozsivky mají křemičité schránky. Jenže dost dobře nejde na to jít tak, že z vody vyloučíme všechny křemičitany. A jejich eventuální nadbytek, pokud je něco takového vůbec možné, nemusí vést k rozmachu sinic, ony toho potřebují k životu víc.
Pozn.: Náhodou jsem křemičitany zkoušel do akvária dodávat. Nemůžu zatím říct, zda to mělo nějaký efekt na cokoliv, ale určitě se mně nezačaly množit sinice. (Ani řasy.)
Kapr napsal: Pricina je nespise ... v kremicitanech. Akorat me neni jasne za co muze zvyseni SiO2? Ma to neco spolecneho s cpavkem. Nebo kremicitany a cpavek jsou uplne odlisne na sobe nezavisle veci?
Tudy to neřeš, to najdeš pravdu spíš v horoskopech. Na to není nějaká zkratka, jedna příčina, kterou odstraníš a bude dobře. Na řasy (včetně sinic) je třeba jít komplexně. Když vytvoříš dobré podmínky pro rostliny, porostou Ti dobře rostliny a řasy budou okrajový problém.
A aby rostly dobře rostliny, to je polovina celé akvaristické vědy. Substrát, voda, světlo, a taky filtrace.
Kremičitany nemajú nič spoločné s amoniakom. Kremičitany sú bežne aj vo vodovodnej vode, podľa mojich pozorovaní sa v akváriu časť stráca. Nemám moc prehľad, kto má koľko kremičitanov, koľko je už naozaj priveľa a či to môže spôsobiť nejaký problém. Pozeral som prezentáciu, ancík tam už je, tak sa divím, že aj rozsievky
Cau. Diky za prispevek. Nekteri me psali nebo jsem i od nekoho cetl, ze to rasa neni, ale uz vim ze je, alespon po tom co jsem procetl. Pricina je nespise a to nemam overeno jelikoz nemam testy, (budu objednavat) v kremicitanech. Akorat me neni jasne za co muze zvyseni SiO2? Ma to neco spolecneho s cpavkem. Nebo kremicitany a cpavek jsou uplne odlisne na sobe nezavisle veci? Vsude se uvadi ze je to hlavne problem u nove zalozenych akvarii a u starsich jen kde se neco zanedbava. Jenze ja mam akva 2 a pul mesice vodu jsem menil pravidelne a ne a ne se rozsivky zbavit. Ted menim co 4 dny, ale asi bych mel menit casteji nebo ja nevim co myslis? A dalsi nejspise hloupa otazka. Pomuze me nejak kdyz prozenu vodu pres UV lampu?
Vďaka za upresnenie - nie som biológ a neviem, čo kam patrí. Chcel som skôr povedať, že je to niečo iné ako bežná riasa (zelená / čierna) a nemusí na to Twinstar fungovať - teda určite by som ho nekupoval na tento účel (hlavne, keď ancík je mnohonásobne lacnejší). Skôr by som tipol, že rozsievka zmizla po zabehnutí akvária. Inak mám aj Twinstar, aj Chihiros Doctor. Ak by niekto chcel skúsiť a býva tak do 100 km, som ochotný zapožičať za nejakú zálohu.
Rozsivka patří mezi hnědé řasy - viz
cs.wikipedia.org/…
Měl jsem taky problémy s rozsivkami ve větší nádrži (viz prezentace). Mám Chihiros Doctor Nano (obdoba Twinstaru) a problém s rozsivkami se zlepšuje. Nemůžu ale říct, že za zlepšení může ten Chihiros . Možná za to může zaběhnutí akvária, zmizení NH4, nevím.
Twinstar mám (veľmi zriedka nasadím), ale rozsievku nie, tak nemám vyskúšané. No ale nezdá sa mi, že by na to mal zabrať, rozsvievka nie je riasa a ani na sinicu vôbec nijako neúčinkuje. Pomôcť by mal aj ancík, ten zvládne práce za niekoľkých otíkov a je takmer nesmrteľný (tým nenabádam k zanedbávaniu akvária, ale vydrží kadečo).
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [29] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43480x