Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Ahoj. Ty otiky jsem mel 4 ale uz se mi odporoucli.
nevim proc proste se jim u me nedarilo a jeden po druhem sli na druhy breh. Myslim ze ten twinstar i cisti vodu a pomaha rustu rostlin. Tak treba kdyz ho budu mit, tak u mne bude otikum lepe. Ale necham si poradit, prece jen to uz trochu stoji. Jo a filtr si myslim ze je vpohode, jen musim koupit novou zarovku. Ta UV lampa v nem nejde.
0 28.02.2017 20:46 Kapr [9] Ahoj. Stale mam problem s rozsivkou, tak uvazuji o koupi twinstaru. Ma tady s tim nekdo zkusenosti? Potreboval bych upresnit jaky typ by byl pro me akva. nejvhodnejsi.
www.twinstar-europe.com/… diky
Světlo je hlavní motor, čím silnější tím více starostí. Já bych ho ještě ztlumil. Já jsem se něčeho podobného zbavil tak že jsem zkrátil dobu svícení dával jsem do akvária CO2Vital a po 14 dnech jsem přidal půl hodiny a týden čekal co se bude dít. Takhle jsem pokračoval až jsem se zastavil někde na 10,5 hodinách naplno rozsvíceného akvária.
diky za rady ohledne PMDD, to objednam a zkusim to snim - po jednotlivych prvcich, ale pokud se teda testu neda verit a i kdyz ukazuuji ze je to v pohode a neni tak jak mam zjisti kolik ceho? je to ciste jen pokus/omyl metoda?
Pro jsme mel rad tohel komplexni hnojivo a jel podle navodu a doporuceneho davkovani. daval jsem i do starsiho akvaria a bylo to v pohode bez nejakych problemu...
ale tam jsem mel jine svetlo...T5 trubice misto LED. u toho LED svetla porad nevim jak ho "idalane nastavit" i v tom bude problem
testy od rataje teda vyhodim a zkusim koupit jine...
Dobré je mít testy na pH, KH, NO3, Fe, PO4, na ten dusík si dávej pozor nesmí ti klesnout na 0 jak jsi sám zjistil. Já mám vyzkoušené že by jsi měl mít NO3 10-20, PO4 0,5-1, Fe 0,1mg/l. Myslím že k podobným hodnotám došel i Marcel G. Já jí měl taky takže vydržať.
hlavně test na NO3 od Rataje je k ničemu, spolehlivě fungují od JBL, či sera.
Tohle je projevem stavu, který romant pojmenoval bordel voda. Pokud to chceš podat vznešeněji, je to eutrofní voda. Sereš tam všeho moc a neptáš se a nemáš ponětí, zda a co z toho rostliny potřebují. Jak píše vaaclav, objednej si PMDD. Do té doby nehnoj, vyměň párkrát vodu, vyhazuj shnilé rostliny, a pozoruj ty zbývající. Až uvidíš, že jim nějaká živina skutečně chybí, tak jim ji dej.
Edit: A nedokazuj z testů, že máš vodu v pořádku. Kdybys ji měl v pořádku, nechcípaly by Ti rostliny a nerostly tyhle šílené řasy.
pravidelne (tak 1* za 14 dni) delam testy:
NO3 (od rataje) - asi 25 mg /l - po zalozeni jsme nem skoro nemeritelnou hodnotu a spoustu sinic, tak jsem na doporuceni zacal pridava NITRO PLUS - dusičnan draselný (KNO3) a dostal se na tuhle hodnotu.
CHSK test (rataj) - neni rozdil mezi vodovodni vodou a vodou v akvariu
NO2 test - skoro neměřitelné - resp. minimalni zbarveni testovane vody.
jestě mam ted objednaný test na zelezo a forfor - ty jsme zatim nemel a nedelal
P.S. Obecně - nejlépe se takovéto věco odkalují hadičkou na vzduchování (pokud nemáš dostatečně dlouhou, koupíš za pár centů v akvaristice).
Co nějaké testy máš, nebo jen používáš hnojivo podle návodu. Měl by jsi si koupit PMDD a rozdělat si jednotlivé prvky zvlášť. V návodu na hnojivo není jasné kolik čeho obsahuje.
Rozhodně neblbni, že bys něco rušil. Toto jsem měl několikrát a jak se akvárium zaběhne a stabilizuje, přestane to. Fyzicky to narušuj, když je toho mnoho, odsávej to, dělej drobné (ne moc drastické) výměny vody.
Posledni mesic mam 39 W LED na 70% vykonu na 8 a pul hodiny denne a menim asi 30% vody kazdy druhy den(+ toho svinstva odstranim co nejvic jde) ale nejak se to mrcha porad drzi. Malo svetla a to z eje donich porad "rypu" jak to odstanuju se uz ale myslim podepisuje na rostlinkach - vetsina jich pomalinku zacala uhnivat. Kobercove rostliny mi odehnily uz vpodstate vsechny...
Co na to dle mne pomaha je striknout ten tekuty co2 primo na ni, ale denni davka vyjde na ofikani tak max na 2 rostliny a nez udelam cele akvario to trva tak pres tyden a to uz je zase zpet tak kde jsem ji znicil...:-/
mě na tohle vždycky pomohlo přidat co2, případně ubrat trochu světlo, ale není to hned. Samozřejmá je pravidelná částečná výměna vody, kvůli resetování živin.
Důležitý je pak udržovat stabilní podmínky.
Zdravim.
mohl by mi prosim nekdo poradit jak se zbavit teto rasy? myslim ze je to rhizoclonium. Tohle na fotce narostlo za 2 dny po tom co jsme mechanizky ocistil vsechny listy (jde to celkem v pohode, je jemna a moc nedrzi. ale hrozne rychel roste)
Na netu jsem nasel dava zcela protichudne navody jak je ji zbavit, zkusil jsme oba (zvednou intenzitu svetla, hnojeji a co2 - nepomohlo) a pak vypnout svetlo a co2 na tyden - taky nepomohlo , navic se mi po tomto zatemneni objevila hneda rasa, pokryla celkem dost rostlinek a ty pomalu rostliny odumiraji. Taky sjme si vsimul ze kdy mi jduo pekne bublinky z fotosyntezy od rostlinek tak z tyhel rasy )hlavne te co je na dne a u dna, to bubla taky celkem pekne :-/)
Hnojim podle doporuceneho davkovani INVITAL FEROX NPK COMPLETE, pridavam tekuty CO2, + jedu i pres bublinky - dropchecker mam zeleny naz zelenozluty.
Nikdy mne u jinych akvarii co jsme mel takovahle rasa netrapila a uz nevim co s tim...
O vikendu chci vymenit dno a premyslim jestli ma cenu zachranovat rostliny plne tady tohodle hnusu, nebo radeji vsechno vyhodit a zacit nova :(
Starší reakce
Dobrá s tím souhlasím, že ji není mnoho. Děkuji za rady
Michalnovas napsal: Voda je mnohem průhlednější. A na řasy také minimálně pomáhá podle zkušeností.
Já jsem tady asi v silné menšině s vírou, že aktivní uhlí někdy proti řasám přece jen pomáhá. Ale například zrovna teď mě zlobí vláknitá řasa, dal jsem v lednu do filtru aktivní uhlí, a po čtyřech týdnech musím uznat, že nepomohlo ani trochu. Aktivním uhlím to asi nevyřešíš. Ostatně Ty tam té řasy máš minimum; všimni si, že v diskusi s Tebou jí ostatní nevěnují skoro žádnou pozornost.
Taková troška řasy vlastně jenom signalizuje, že akvárium nebylo založené minulý týden. Fungující akvárium bez řas je spíš sci-fi.
Michalnovas napsal: Voda je mnohem průhlednější. A na řasy také minimálně pomáhá podle zkušeností. Doporučuji si nastudovat funkci aktivního uhlí, možná budeš překvapen.
Aktivní uhlí mám takové tyčinky, které se používají na Vodarně.
Voda je mnohem průhlednější. A na řasy také minimálně pomáhá podle zkušeností.
Aktivní uhlí už dávno není aktivní, to bych doporučil vyměnit za nějaký moderní substrát, nabízí se zůstat u značky a vybrat něco od Eheimu, jako třeba Substrat pro.
K čemu tam máš to aktivní uhlí?
Filtr schovám nebojte jen musím počkat až povyroste echinodorus, který následně půjde před. A také nemůžu filtr zaterasit, jinak by jeho účinnost stala za nic.
Škoda, mě právě ta funkčnost(jak je pro danou nádrž v daném složení vhodný) příjde daleko důležitější, než to jestli je a nebo není schovanej, k tomu se obvykle majitelé buď propracují a nebo jim je to šumák.
Ve filtru je horní část molitan a spodní aktivní uhlí.
Vím že hodně lidí snáší vnitřní filtry dobře, a opravdu je na některých prezentacích vidět, že se dají docela šikovně schovat za rostlinným džungloporostem apod. Takže ani tak nebrblám nad faktem, že tam nějaký takový filtr je, jako se spíš divím, když nevidím snahu ho pěkně schovat. (A neřeším výkon, to vesměs neumím posoudit.)
Maq napsal: Asi teď napíšu něco do pranice, ale některým věcem se divím:
1) plastové dekorace - nevadí,
2) vnitřní filtr jak stodola, připomínající chemičku - nevadí,
3) dropcheckery, trubičky, hadičky, zdařile doplňující dojem z chemičky - nevadí,
4) rostliny obalené nepřirozenými bublinami CO2 - super,
5) drobnohledný porost přirozených zelených řas - PROBLÉM, vadí!
Dekorace jsou keramické plastové stojí za nic
tento filtr jsem zvolil, protože jsem ho sehnal za super cenu, neboť pořizovací cena vnějšího je pro mě vyšší.
Tak on ten "stodolovej filtr" vůbec nemusí a ani není jak stodola, tedy ve smyslu funkčnosti, je to spíš pod hranou, tedy když budu předpokládat základní náplně od výrobce, tedy biomolitany. Šel bych na to od lesa, tedy možná netradičně a to přistíněním hladiny(plovoučky, povalující se listy vzrůstných rostlin).
Na řasy na skle je nejlepší houbička na mytí nádobí. 1x týdně očistíš sklo zevnitř (i když řasy nejsou vidět) a nebudou tě řasy na skle vůbec trápit.
(Souhlas s Maq.) A chtělo by to asi nejdřív víc a lépe prosperujících rostlin, když máš to CO2.
3 06.02.2017 18:26 Maq Asi teď napíšu něco do pranice, ale některým věcem se divím:
1) plastové dekorace - nevadí,
2) vnitřní filtr jak stodola, připomínající chemičku - nevadí,
3) dropcheckery, trubičky, hadičky, zdařile doplňující dojem z chemičky - nevadí,
4) rostliny obalené nepřirozenými bublinami CO2 - super,
5) drobnohledný porost přirozených zelených řas - PROBLÉM, vadí!
Starší reakce
Je zajímavé, že tak se projevují jenom laliusi. Mám tam i medovky a ty tak nestaví. Aspoň na první pohled s mejma očima poznám, kdo postavil hnízdo.
Jo, říkal jsem jim Bořek stavitel. Co šlo trochu urvat, to použily jako cihly. I poměrně velké věci, jako Salvinie.
Je zajímavé, že v akvárku je spousta Rotaly a kámen na kterém roste Flame moss a ani jedno se v tom hnízdě neobjevuje. Jenom ty řasy.
Nevím jak přímo s ruduchou, ale zakrslíci jsou neúnavní dříči, pořád něco někde okusují. Takže bych i té ruduše asi věřil.
V jednom akváriu se mi objevila ruducha. Relativně nově založená nádrž a naráz jí tam bylo dost. Začal jsem více měnit vodu, zastavil velký filtr a bujení přestalo. Nicméně řasa pořád zůstávala na kamenech. Nakonec jsem zjistil, že mi v boji s ní pomáhají zákrslí čichavci a to zajímavým způsobem. Když sameček staví pěnové hnízdo, doslova ho vystele touto řasou. Vzhledem k tomu že je v té nádrži čichavců větší skupinka a hnízda staví poměrně často, pozoruji hodně znatelný úbytek ruduchy. Má někdo podobnou zkušenost? přikládám fotku torza hnízda nabraného do krabičky od salátu.
Starší reakce
Ano, prodává se různé kamení a někdy je to jenom velmi líbivě zabalenej zeolit, na to se podívej, přečti si co umí, to by mohla být ta správná odpověď na tvůj dotaz.
Díky za odpověď. Teď bych nerad, aby to vyznělo blbě a někoho se nedotknul, ale na to jsem se neptal.
Osobně mám sice v akvárku trochu zelené vláknité a v když chvíli hledám, tak najdu něco co je nejspíš jelení paroh. Ale když mají rybičky naordinovaný den hladovky, tak molly tu vláknitou bez většího odporu zredukujou na obtížně nalezitelné množství a paroh se mi líbí.
Zelený zákal bych rád získal a namnožil v nějakém extra kýbli, zkusil bych pak pěstovat moinu (na samotných kvasnicích a řasách co mám, se mi to nezadařilo). Cladophoru jsem si koupil - pár koulí, se kterýma ancíci na dně hrajou vodní pólo...
Ale i tak mě zajímá, jestli to kamení náhodou nefunguje, případně jak. Může přijít den, kdy se taková vědomost bude hodit.
Tak samozřejme že tam nesmí toho rvát kýbl
ale je pravda že by lidi nejraději aby jim řasy zmizely do druhého dne, nejlépe
S tekutým uhlíkem na mě nechoď, to je eklhaft, kterej když se to přežene a že lidi k tomuto tendenci mají, chtějí se přeci těch prokletejch řas zbavit, dovedou si "hezky" načnout akvárko.
Snížení proudu taky není vždy stoprocentní, to je jenom takovej opisovanej mýtus.
Pravdu díš
Jen bych ještě u Ruduchy zkusil snížit proud v akva a koupil tekutý uhlík. Občas vypnout na chvilku filtr a aplikovat injek. stříkačkou přímo na řasu. Myslím že by to mohlo pomoc. Jinak ustálení akva a pravidelná výměna vody je samozřejmostí.
Řasy jsou přirozenou součástí akvária, kdo říká že je nemá, lže a kdo s nima neustále chce bojovat, nikdy nevyhraje.
Jde jenom o to je držet v rozumné míře, tedy v míře subjektivní akceptace každým daným jedincem.
Poklona, nezkusil tu náhodou někdo tzv. akvarijního řasožrouta? Narazil jsem na reklamu na něj a zní mi to dosti nevěrohodně - štěrk co nasypu do filtru a zázračně zničí řasy, ale nitrifikační bakterie přežijí, rybičky a rostlinky zajásají... No, nezdá se mi to. Ale co kdyby s tím měl někdo dobré zkušenosti?
Starší reakce
Možná to není tak úplně marné.
Stává se, že ruducha má dobré podmínky v mladém akváriu. Potom už tak nezlobí, ale drží se, nechce zmizet, i když pro její další šíření už moc vhodné podmínky nejsou.
V takovém případě ji dorazit nějakou takovou chemií by mohlo přinést trvalé výsledky.
Prosím, berte to jako úvahu - otázku.
trochu s tím počítám ale jiste to není, možná vše změní ten molitan s 201ckou
No, sice to je pěkné, ale tvůj problém to nevyřeší. Až se ruducha po zásahu vzpamatuje, zase se jí bude dařit.
U téměř ročního akva prohravam boj s Ruduchou. Zkusil jsem obecné rady, jako odstranit vlastní stolety půdou vysuseny kořen, snížit proudění, zmírnit nebo naopak zesílit světlo, podpořit růst rostlin a další vše ale nic moc, pomalu s přibývajícím dobou přicházím asi na důvod, kterým je jisté specifikum, a sice rybí osádka v kombinaci se zatím slabou rovnovahou, je škoda že jsem nezačal se svými kapry hned s pulkubikem po kterém se aktuálně sháním
, no zpět k veci, přidal jsem vnitřní pořádný molitan a pro Ruduchu sem zakoupil ve slevě chemii viz foto a hle Tetra opět nezklamala, už po tydnu znatelné úspěchy v podobě odpadajícich stetin. Pro me to není ideální, nejraději bych žádnou chemii ale proč to nezkusit, když jiny boj je zatím marný. Dál jsem poloviční dávku, protože tak jak ke vsemu i k těm ročním okruzakum mám osobní vztah
a pasou se veselé dál, čili kdo chce berte jako určitou alternativní variantu boje s Ruduchou a jí podobnou rasou.
Peroxid vodíku ani nic jiného bych nepoužíval.
0 05.01.2017 16:01 MildaSs – ŘASY
Dobře, zkusím to, mám použít i nějaký prostředek na vymícení řas? Popř. peroxid vodíku? nebo nějakou jinou další věC?
Je třeba to postupně ladit.Toto je první krok a myslím,že bude i jediný.Nečekej,že řasa zmizí hned,ale musíš tomu nechat trochu času.Omezení světla a častější výměna vody je tvůj nejlepší přítel v boji proti řasám.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [30] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43481x