Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 16:42 R Muž Anthrax [4762] Re: Kolin87
Měnil bych té vody dvakrát týdně třetinu nebo i častěji menší části. Ale jak už jsem psal nikdo netušíme, jakou dáváš do akvárka vodu. ;-) Taky bych nepřidával fosfor ani mikroprvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 16:37 Muž Kolin87 [18] Re: vaclav
presne to odpovida - reseni u me tedy min svitit,odsavat,menit vodu 1x tydne,modlit se? :-D tablety davam tak 1-2x tydne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 16:22 Muž Jarry [1437] Re: Roger
Já bych to také tipoval na nějaký druh sinice. Jestli to jde z listů snadno sundat, bude to sinice téměř jistě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 16:16 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kolin87
Je to druh sinice taky jsem jí měl. Ty cucky se postupně prodlužují a stačí do listu klepnout a je to pryč ale za chvíli je tam znovu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2019 16:12 R Muž Anthrax [4762] Re: Kolin87
Já nevím. Já sem tohle médium nikdy nepoužíval. Tak se jen se spíš ptám, jestli vítr nemůže vanout odtud. Taky to ale můžou být kecy prodejce. ;-)i
Můj názor je, že když budeš hojit naslepo vším, aniž by to bylo potřeba, tak se klidně může stát, že se podpoří růst řas/sinic.
Edit: MC jsem nikdy neměl neporadím. Ale obecně tyhle rostliny na parádu bych dával do rozjetého akvária a ne do čerstvě založeného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 16:03 Muž Kolin87 [18] Re: Anthrax
ted jsem za blbce :-D vubec mi to nedoslo.. prislo to puvodne jako darek k filtru a bral jsem to jako filtracni medium (lepsi nez molitan) a nejak jsem to nezkoumal. jinak merim sera NO3 testem (kapky). PMDD pridavam,protoze v puvodni 112 to udelalo tenkrat zazraky :-) jinak dalsi prvky zmereny nemam.. dobu sviceni stahnu na cca 8 hodin,jinak mel byh dokoupit jeste jednu lampu nebo je to takhle ok (pro monte carlo apod)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 15:49 R Muž Anthrax [4762] Re: Kolin87
A co ten de*Nitrate? Neudržuje to NO3 na určité úrovní, kterou tvůj test měří jako nulovou (čím měříš?)? A kvůli nulovému NO3 teď hnojíš vším nebo máš změřené i ostatní prvky? Podle mě je brzo hnojit kompletně vším. Jestli tedy po měsíci hnojit vůbec něčím.
Jinak, to co je na tom růžkatci, mi přijde jako sinice. Ale může to být jen zdání z fotky. Je to mazlavé? To zkrácení doby svitu by fakt mohlo pomoct.
Nevím jak často měníš vodu a jakou máš zdrojovou vodu, ale pokud ucházející, tak bych měnil často.
Edit: Ty tablety od Dajany se ve vodě celkem rychle rozpadají. Někteří si tu na ně stěžovali, že prasí vodu. Možná, že i změna krmiva by mohla být krokem správným směrem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 15:42 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Mě by zajímalo co to je za řasu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 15:32 Muž Jarry [1437] Re: Kolin87
No začal bych tím světlem, případně jí zkoušel mechanicky odstraňovat a odsávat, hlavně to chce klid a vydržet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 15:29 Muž Kolin87 [18] Re: Jarry
Ale teď co s tou řasou? :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 15:26 Muž Kolin87 [18] Re: JirkaŠčobák
no Pinantifida se mi celkem rozrostla v předchozím akva. A tady se mi nezdá, že by strádala. Cestičku nemám záměrně, ale dokupoval jsem rostliny, které mi dnes dorazily (Micranthemum Monte Carlo - 5 košů, Hydrocotyle tripartita sp. Japan 2 koše a Bacopa caroliniana taky 2) na dno by to mohlo stačit. Co se týká Ceratophylla tak není v zemi, ale je kleslý (důvod popravdě nevím - jestli je to ta řasa..? možná). Aquascaping se mi líbí, to nebudu kecat, ale snažím se aby se v první řadě rostlinám dařilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 15:26 Muž Jarry [1437] Re: JirkaŠčobák
Neviděl bych to zas tak tragicky v tomto případě, rostliny jsou možná na výjimky voleny docela dobře, na volné dno má předpokládám přijít to Monte Carlo.

Osobně bych na nějakou dobu ubral na délce svícení, voda je poměrně tvrdá (pokud je měření spolehlivé), výstavní rostliny v ní možná nevyrostou, ale něco by jít mělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 15:14 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Kolin87
Zase. Klasika. "Cestička úvozem" a představa, že s volnými, čistými plochami dna a neosázenými kameny, bude vše ok. Samej chemickej vzorec a na rostlinách řasy, které vidím poprvé v životě. H. pinnatifida, která není jednoduchá na úvod, přestože máš CO2. Ceratophyllum zastrčené ve dnu, místo aby vzplývalo a mělo barvu jako moje rybicky.net/fotogalerie.php…

Lidi, zapamatujte si, že ten aquascaping sice jde, ale lidé, kteří ho dělají, často zakládájí akvária pro design, když jsou hotovi, cvaknou si to, zruší a zakládají nový design, často s těmi samými rostlinami, takže ty rostliny fakt mají ošahané (kdyby to měli v TOP stavu udržet dva roky, většina z nich by se vzbouřila a přešla na něco jednoduššího). Kdo je napodobuje, honí do značné míry nereálný ideál a pak se ptá, proč mu bují řasy. No - kvůli tomu ideálu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2019 14:51 Muž Kolin87 [18] – nové akva nová řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím ve spolek, tak jsem si na konci srpna udělal radost a pořídil větší akva (viz prezentace), ale co čert nechce, samozřejmě mi naskočila řasa. Vzniklo to tím, že jsem měl NO3 na 0 mg/l, teď (cca 3 dny) přidávám celkově PMDD vč. KNO3, takže by to mělo být lepší. Ale roste mi tam řasa (nepoznám přesně která to je). Rád bych se jí zbavil. Nějaký rady? (btw v komentu u akva je zmíněno málo světla,je to fakt, mám dokoupit ještě další?) Díky.

Mám teď dokoupený Micranthemum Monte Carlo a Hydrocotyle tripartita sp. Japan a asi to tam budu muset dát, asi budou taky od řasy, co?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2019 19:09 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Buldr
Tej námietke nerozumiem. Ako je i v nej na konci uvedené, "Tohle by samozřejmě neplatilo... také v těch případech, kdy se voda záměrně uměle sytí oxidem uhličitým."
Ergo - rozpúšťaš vo vode COčko? Tak bublinky ti ho zas pomáhajú uvoľňovať z vody nazad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.09.2019 19:06 R Muž ctibum [6908] Re: Buldr
Přečti si znovu poslední větu té citace... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.09.2019 19:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
To co si uvedl tak ale při umělém sycení neplatí. Když jsem měj ještě roztřikovací rampu stačilo jí trochu více natočit k hladině a pH šlo nahoru. Začni přidávat draslík dusík a fosfor a vypni ten vzduch je to zbytečnost i v normálním akváriu z dobrým filtrem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 15:45 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Pokud dodáváš plynné co2 nemůžeš u toho zároveň vzduchovat většina ti toho uteče. To měření pokud nepoužíváš nějaké výluhy je dost nesmysl. Při pH 6,2 a KH 8 by jsi měl po rybách 151 mg/l CO2. Dropchecker je modrý tak to určitě není pravda. NO3 13 mg/l který test dokáže tohle číslo ukázat.
Tebou použité hnojivo jsou jen stopové prvky a neobsahuje žádné makro živiny a protože už máš akvárium 4 měsíce měl by jsi je přidávat. Důsledek vidíš v přímém přenosu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 14:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Buldr
Pokud je no3 a po4 ok, tak nevím. Já tuto řasu nikdy neměl. Ale vypadá to jako řasa Stagghorn. Podle googlu buď moc železa nebo moc krmení. Taky bych zkontroloval filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 12:56 Muž pe3czek [81] Re: Buldr
Bojuji se stejnou řasou ve dvou akva u obou v části kam jde sluníčko... Čekám že řasa ustoupí sama s příchodem kratších dnů a delších nocí... Hodnoty neměřím,neodkaluji, pouze měním část vody... Stejně tak jako ve zbylých třech akva, kde tato ošklivá řasa není...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2019 12:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Buldr
Čím to měříš? Ty nulové hodnoty NO3 nejsou v pořádku. Teoreticky může chybět i fosfor. Při odkalování vrtáš do dna, nebo jen nad povrchem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 23:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: redimek
Lidé jsou optimisté, chtějí mít velké plochy čistého písku a pak se diví, že mají rasy.
Pro začátek dej 60 okružáků a ještě jednou tolik kryptokoryny, co máš. A ještě rozházej vepředu monosolenium.

Pro zajímavost porovnej své akvárium s mým www.facebook.com/… 60 litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2019 20:59 Muž KuBvA [40] Re: KuBvA
KuBvA napsal: Teď právě Ne ,sháním růžové akorát není nikdo kdo by mi nabídl za rozumnou cenu Potom co se trochu víc namnožily okružáci a dál jsem do filtru zpátky aktivní uhlí (vyndané kvůli léčbě no planaria) a taky jak začaly trochu více růst rostliny tak řasa absolutně zmizela není po ní ani stopa jen ty černé fleky tam jsou .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 14:11 redimek Re: Anthrax
Sorry, mám jen mobil lenovo. hmm Takže nic moc. Jinak díky všem kdo mi pomohli.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 07:49 R Muž Anthrax [4762] Re: Sára73
A nebo ten anubias přesunout na jiné místo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2019 07:45 Žena Sára73 [68] Re: Anthrax
Anthrax napsal: Upřímně, z té rozmazané fotky ani nepoznám co je to za řasu.
Koukám na tvou prezentaci. Doplň si ji o délku svícení a intenzitu. ;-)
Nemáš moc rostlin a žádné rychlerostoucí. Takže za mě přidat rychlerostoucí rostliny. K tomu máš ne zrovna čistotné ryby. Takže i časté výměny části vody mohou pomoci. Jednou za měsíc je málo. :-)


K tomu bych ještě dodala, že já bych anubiasy možná něčím zastínila,pokud bude přidáno na rostlinách, tak by neměl být problém, ta fotka fakt nic moc, ale něco podobnýho jsem na nich měla taky, když jsem je pak šoupla "do stínu" vallisnerií, tak to zmizelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2019 22:58 R Muž Anthrax [4762] Re: redimek
Upřímně, z té rozmazané fotky ani nepoznám co je to za řasu.
Koukám na tvou prezentaci. Doplň si ji o délku svícení a intenzitu. ;-)
Nemáš moc rostlin a žádné rychlerostoucí. Takže za mě přidat rychlerostoucí rostliny. K tomu máš ne zrovna čistotné ryby. Takže i časté výměny části vody mohou pomoci. Jednou za měsíc je málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 20:53 Muž KuBvA [40] Re: redimek
Přesně tohle tam mám taky a taky na anubiasu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2019 20:07 redimek
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak tady to máte chlapi.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 20:45 R Muž Anthrax [4762] Re: Jan
Osvětlení prosím řeš v příslušném tématu. Třeba zde: rybicky.net/forum/54 Nebo zde: rybicky.net/forum/11175 Děkuji ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 20:38 Jan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dal jsem na rady, napsal seznam rostlin a manželka se synem v Braníku nakoupili. Jednu rostlinu sice dostali jinou, další dokoupili navíc, ale snad bude množství dostačující. Z původních jsme ponechali pouze tři kryptokoryny a ostatní šlo pryč. Vyměnili jsme "molitan" filtru, všechnu techniku jsme důkladně vymyli, stejně tak akvárium a kamínky důkladně proprali a vyvařili.
S dovolením bych ještě trochu odbočil mimo téma řas a zeptal se na osvětlení. Od kamaráda mám dřevěnou rampu a na ní na několik kusů rozdělený metr LED pásku. Ten má při 12V vysvítit 1.324 Lumenů. Celou dobu jej napájím pouze 9V, ale nevím, jestli to nakonec není málo. Pořídil jsem dvě fotografie se stejným nastavením foťáku pro porovnání. Co si o tom myslíte?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 19:16 Muž Roger [1873] Re: redimek
Až přijdeš na univerzální recept tak si to nech patentovat ;-) jak píše Smetany, bez prezentace a pravdivých údajů ti nikdo nic neřekne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 19:05 Muž Smetany [1226] Re: redimek
A já mám na zahradě škůdce co s nimi?
A teď vážně, chce to o hodně víc informací a fotky takhle ti nikdo neporadí. Ideální by byla prezentace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2019 18:41 redimek
Mám na rostlinách řasu. Jak se jí mám zbavit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2019 15:57 Muž Jericho [0] Re: lenkalor
Děkuji, uvidím co bude :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2019 10:50 Žena lenkalor [580] Re: Jericho
Fotka k příspěvku Ty bílé cucky bude odtržená "plíseň"(nebo spíše povlak) z toho čerstvého kořene. Je to naprosto běžná záležitost, ten povlak dobře žerou okružáci, nebo jde odsávat odkalovaci hadičkou. Ten plovoucí zbytek vezme filtr. :-)
Tady je fotka jednoho mého kořínku, asi tak za 3-4 týdny bylo po povlaku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 19:27 Muž Jericho [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak se mi to povedlo vyfotit a vypada to z blízka takto :-O
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 18:56 Muž Miroslav [35] Re: vaclav
Čau Vašíku,asi blbě jsi koukal,nemám echynodurusy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 13:42 Muž Jericho [0] Re: Anthrax
Měřil jsem laserovým bezdotykovým z práce. Teplo jsem teď měl (no jako normálně v paneláku, ale akva je ve stínu. Přisávání vzduchu v hlavě u výtoku pod hladinou jsem zaškrtil úplně (nemám ryby). Z hlavy kromě spodního výtoku jde taky i vrchem přes rozstřikovací rampu do takový nádoby s filtrací (hrubá vata, jemná vata a De Nitrate Seachem) pod krytem 1 cm nad vodou a čeří trochu hladinu. Na sání je kostka biomolitanu hrubého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 13:29 R Muž Anthrax [4762] Re: Jericho
Teplotou to nebude.
Nevím jaký máš teploměr ale ono se na ně moc spoléhat nedá. Mají často dost velké odchylky.
Nemáš v akva teplo protože je teplo všude okolo? Kolik máš v místnosti? Filtr teplotu vody zvednout umí ale ne moc.
Jak hodně vzduchuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 13:24 Muž Jericho [0] Re: vlka
Díky moc. Zkusím svítit déle. Bylo mi ale doporučeno jen 6h denně kvůli řase. Rostlinky mám objednaný ještě 3 misky a jeden mech, tak je tam vrazím X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 13:23 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Jericho
aha,sry jsem natvrdlý :-(
toto píší :( já nepoužívám)
Předávkovat bakterie pomoci Stability je velmi složité. Užitečných bakterií ve filtru není nikdy dost. Nejhorší věc, která se může stát by byl bakteriální zákal. Ten však sám brzy odezní. Při doporučeném dávkování však nemusíte mít žádné obavy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 13:21 Muž Jericho [0] Re: Jericho
Ještě jsem zapomněl na to, že čerpací hlava mi asi nějak topí, protože teplota v akvu je pořád něco málo přes 27 stupňů. Tak jestli to nezpůsobuje teplota? Ale je mi divný, že to právě hned zmizne po rozsvícení. 7W led. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2019 13:20 Muž vlka [3444] Re: Jericho
Zkus svítit 12 hodin denně a neboj se přidat rostlinek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 12:58 Muž Jericho [0] Re: zervajs
Použijte jedno víčko (5 ml) na 40 l vody první den po založení. Následně použijte každý další den po sedm dní jedno víčko (5 ml) na 80 litrů vody. Tím zajistíte dostatečné nastartování filtru. Tak to stojí v návodu a tak jsem to dělal pro nastartování nového akva. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 12:55 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Jericho
mikrobi se namnoží až mají co žrát, myslím , že do těchto přípravků přidávají trocha amoniaku , no a proto se dávkuje jednou a pak po výměně vody ;-)
Prostě jsis vytvořil zákal ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 12:55 Muž Jericho [0] Re: zervajs
Nálevník to není, ten se mi objevil při výměně vody a hned zmizel. Tohle vždycky zmizí, když se sepne časovač a akvárko 2h svítí. Pak se to zase po zhasnutí namnoží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 12:52 Muž Jericho [0] Re: zervajs
1x denně po dobu sedmi dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 12:50 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: silviebaris
to ale není dávkování dle návodu ;-)
ps:myslíš na mléčný zákal ? ( přemnožení nálevníci..)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 12:48 Silviebaris Re: zervajs
Cely týden,každej den...7krát... X-) nevim,nedávkuji,ja jen vysvětlila to slovní spojení... ;-)
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=401