Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Světla s takovým programem "jako v přírodě" už na trhu jsou
shop.miga.cz/… jen ta cena
malyLibor: ...To tvé nepravidelné rožínání a zhasínání mnohem přesněji napodobuje přírodu než to naše...
Ivaha: ...Joo, na tom taky něco bude...
Nepravidelné rožínání a zhasínání "přirozenější" bude, ale jen v uvozovkách.
Abyste se skutečně alespoň trochu k napodobení přírody přiblížila, musela byste zohlednit mnohem podstatnější nepravidelné změny, a to především v intenzitě ozáření a jeho spektrálním složení. Věřím, že je to jen otázka času, kdy s nástupem LED osvětlení příjdou i patřičné programy, které si s tím, co píšu, snadno poradí. Otázkou je, jestli pak skutečně budeme přírodě o krok blíž...
Zatím bych se přiklonil k variantě "monotónního", (pomocí spínacích hodin časově regulovaného), zato přiměřeně intenzívního a spektrálně vyváženého osvětlení.
(A nezapomenout, že zdroje umělého osvětlení stárnou, což rostlinky, narozdíl od lidského oka, vnímají velmi citlivě.
)
Jo, a pak je tu ještě varianta každý tyden každý den měnit načasování
Joo, na tom taky něco bude
Aspoň jsi mi dneska zvednul náladu.
Zatím prostě budu svítit tak, jak si vzpomenu.
Zajímalo by mne, proč si myslíš, že mraky a bouřky v tropických oblastech nastávají denně přesně na minutu.
To tvé nepravidelné rožínání a zhasínání mnohem přesněji napodobuje přírodu než to naše, ale my máme ty spínací hodiny, abychom na to nemuseli myslet a aby to někdo rožínal a zhasínal, když nejsme doma. Je to asi tak, že lepší je zhasínat pravidelně než vůbec. Samozřejmě nejlepší je zhasínat nepravidelně... I když kdo ví? Třeba někde v JA je nějaká řeka, kde se stahují mraky přesně ve stejný čas... ale to je asi blbost, viď?
To nevím, kde by se ho tam vzalo moc
Spíš jí asi něco chybí, zkusím pod ní strčit trošku toho Florapolu, tím asi nic nezkazím.
...ty spodní listy na plevuňce jakoby žloutnou a dírky tam jsou. A ty horní - nový se mi zdají tako zparchantělý, pokroucený. Podle toho, co je v atlasu, takhle naopak reaguje na příliš draslíku...
Nechci spekulovat o příčinách toho, co se s vaší plevuňkou děje - na to se mi nedostává potřebných informací. Že ale nepůjde o důsledek nadbytku draslíku, (a tím třeba k odblokování vápníku), to bych si dovolil předpokládat. Kde by se vám v akva tolik draslíku vzalo, když s ním nepřihnojujete?
A jak dlouhé je to"delší svícení"? A tohle už jsem psal na spodku této stránky a taky to může pomoci:Nějaké informace na odstranění příčiny jsou zde:http://horacovoakvarium.cz/clanek_rasy_svetlo_a_ziviny.htm(hodně opakovaný odkaz). I když s hnědou řasou to asi moc nepomůže.
Foto jsem nahrála k nádrži, je dnešní.
rybicky.net/nadrze/15540
To delší svícení jsem testovala a právě přibívalo zelené. Když svítím kolem 8 hodin denně tak se zelená nedělá.
Hodily by se fotky. Jinak bych zkusil to delší osvětlení pravidelně(třeba měsíc, jestli se ale neobjeví moc té zelené)a pak možná ta hnědá řasa zmizí. Jestli ani to nepomůže kup 18W.
0 02.08.2012 17:46 Cristine – Hnědá řasa
Ahoj, akvarko jede 2 měsíce, 30l, filtrace, zářivka 11W a tady bude asi problém, protože akva stojí v tmavém koutě, je tu málo světla. Přerybněno není.
Na rostlinkách se dělá hnědá řasa. Nic kalamitního, ryby to zvládají, rostliny taky, ale nevypadá to hezky. Když svítím denně dlouho tak ubyde hnědé, ale pak se na skle udělá trochu zelené řasy.
Pokud bych přidala silnější osvětlení, je možné že hnědá řasa zmizí? Mám koupit 18W a dát ji tam samotnou, nebo přidat druhou 11W na 30l akvária?
Tak, tak. Podobný jsem koupil elektroworldu. A stím seřizování je to docela sranda vždycky je tak dvakrát až třikrát přetočím, než se mi je podaří seřídit
Já mám ty hodiny za stejnou cenu z Hornbachu, a tak myslím že budou určitě k sehnání i v nějakém elektru, nebo "kutilském" obchodě
To nemusíš, prostě pak jen srovnáš čas a je to
u nás vypadával tuto zimu proud celkem často, pak jsem se divila jak to akvárko divně svítí, ale to se spraví pootočením kolečka
Nebo se dají koupit digitální hodiny, v těch je baterie pro displej a čas běží bez ohledu na výpadky, ale jsou o dost dražší a podle mne zbytečné, já mám radši ty mechanické.
No, když my Ikeu máme krapet z ruky - široko daleko nic
. Ale děkuju za tip, jezdí tam sousedi docela často, tak jim možná řeknu.
Side, děkuju. Ony ty spodní listy na plevuňce jakoby žloutnou a dírky tam jsou. A ty horní - nový se mi zdají tako zparchantělý, pokroucený. Podle toho, co je v atlasu, takhle naopak reaguje na příliš draslíku. Tak jsem z toho právě trošku vedle, jak to teda s ní je. Pravda ale je, že už když jsem si jí kupovala (letos v květnu), tak jsem moc nepočítala s tím, že by mi šla - ale zkusit jsem si to chtěla. Mám tedy něčím přihnojit? Doma mám akorát JBL Florapol, že bych ho zkusila po částech vpravit pod jednotlivý rostliny?
Aha.. No tak já počkám až po plánovaném výpadku proudu
Je to opravdu jednoduché, až to uvidíš naživo tak ti to bude určitě hned jasné
Jediná nevýhoda je, že když na čas vypadne proud, musí se pak znova seřídit kolik je aktuálně hodin, protože se celé časování posune
Určitě na to přijdeš, chce to vyzkoušet. Jak to budeš mít v ruce, tak to půjde, uvidíš. Nebo si to v IKEA nech předvést!
No... snad na to časem příjdu..
Ani ten návod co k tomu je (ke stažení) mi nepomohl
Na vnitřní stupnici se nastaví otáčením aktuální čas, na vnějším černém kolečku jsou zoubky, které se stlačí směrem dolů a v tuto dobu jsou hodiny sepnuty. Za 24 hodin si můžeš navolit pauzy jak chceš.
A jak tydle spínače fungují? Tam se nastaví čas nebo jen doba, po které se to má vypínat a znovu rožínat jako u "budíku na vaření"? V elektrice se moc nevyznám
...chtěla jsem se z toho rozboru dovědět draslík a ten jsem tam stejně nenašla...
Draslík se neměří ani v komplexních vodárenských rozborech. Obvykle ho ve vodě bývá spíš málo a o tom, jestli ho je pro kytky dostatek, se dá naštěstí poměrně lehce přesvědčit - projevy jeho deficitu bývají zřetelné. Obvykle se tvoří drobné dírky v nejstarších listech a tyto předčasně odumírají. Lehké přihnojení draslíkem může jako prevence pomoci, ublížit by nemělo. O tom, jakou formu, (a kolik), draselného hnojiva použít, napoví ostatní údaje ve vašem rozboru.
(Taky si můžete pořídit test na měření obsahu draslíku, např.
www.akvaristika.inshop.cz/… ,případně si jej nechat laboratorně změřit, obojí je ale cenově poněkud náročnější.)
Já mám u akvárií tyto spínače, jsou jednoduché a levné:
www.ikea.com/… Ta spotřeba je pěkná
, podívám se po nich. Teď sice budu mít ještě nějaký další výdaje, tak s hodinama ještě chvíli počkám, ať nedostanu doma přes prsty
- ale budou. Zatím se budu snažit dodržova aspoň přibližně stejný časy svícení (jsem doma, tak při troše disciplíny z mojí strany by to mělo jít).
Nedávno jsem kupoval digitální za 126,-kč. Také jsem měřil jejich spotřebu a na měřáku to ukázalo 0,2w, takže ani to skoro nic nežere. A navíc, když zhasne akvárko (večer), jde se spát. Takže jak psal Sid, hodiny mají jenom výhody.
Proti pohledu kytičkáře rozhodně nic nenamítám - chtěla jsem se z toho rozboru dovědět draslík a ten jsem tam stejně nenašla. Kvůli plevuňce - ovšem nijak zvlášť na ní netrvám, chtěla jsem si ji prostě zkusit (ale začala se teď kroutit, tak asi půjde do kopru).
Budou tam krevetky, takže pro ty asi opravdu bude měkká.
Ale to už jsem od řas někde jinde
, tak prosím OT.
...Si říkám, jestli nebude až moc měkká?...
To bude záležet na účelu, kterému má sloužit. Já se na ni dívám svým "pokřiveným" pohledem kytičkáře...
Si říkám, jestli nebude až moc měkká? Každopádně na pití je vynikající
Tak ty spínačky možná přece jen pořídím (troje - to bude mít manžel radost
), nejdřív stejně musím dořešit osvětlení místo těch lampiček...
Pořiďte si spínací hodiny, (investice do 100,- Kč), a nelamte si hlavu.
BTW: Vodu máte dost dobrou!
A když teda nezhasínám pravidelně, má to efekt i tak (ve smyslu lepší aspoň něco než nic)? Pokud se nepolepším k pravidelnosti nebo nepořídím spínač - mám zhasínat aspoň, když si vzpomenu nebo se na to radši vykašlat?
Já zhasínám (pauza) pravidelně, tím se mi zvýší obsah CO2 ve vodě a řasy v pohodě. Ono ani v přírodě nepálí sluníčko pořád, ne?
No já taky spínač zatím nemám, takže záleží kdy si na to vzpomenu
A teďka o prázdninách taky vstávám později takže rožnu třeba v 9 a zhasínám kolem 8-9 večer. Jinak s tím hnojením se mi do toho taky moc nechce takže jsem ráda za tydle odpovědi. Stonkovky se rychle přizpůsobily, ani moc neshodily listy a rostou jako z vody
Hlavně ta mokřanka. Na fotkách je ještě taková menší(úplně vlevo), teď už je skoro u hladiny. A řekla bych, že pistia začíná kvést.
Přestávku během dne dělám, ale jen, když si vzpomenu
(nemám spínač). Jen nevím, jestli mám vůbec během dne zhasínat, když to není pravidelně... aby to nebylo kontraproduktivní a řasy se mi naopak nezačaly dělat třeba... Každopádně zhasínám to nový akvárko odpoledne, když na něj svítí sluníčko.
Když jsme u svícení, tak mně akva zhaslo právě teď... svítím večer z téhož důvodu. Rozsvěcí se za pět osm, abych po probuzení mohl koukat na krásu akvárka, zhasne před jedenáctou, rozsvítí se po dvanácté, zhasne před třetí a pak se rožne po šestnácté a zhasne ve třiadvacet... to abych se začal chystat do pelechu
A řasy prakticky žádné, něco málo na skle a na kamenech,a le to spasou šneci.
Zkus vodárnám poslat mejl. Já jim psala včera, jestli je možný někde zjistit hodnoty vody k nám dodávaný (na jejich stránkách toho moc není), tak mi paní dnes slíbila, že mi zašle rozbor. Doufám, že bych ho zítra mohla mít, pokud na to nezapomene.
Řasa se mi dělá jen na anubiasu (ty "tečky"), na molitanovým filtru takový chomáčky jako z řasokoule - což mi nevadí, no a na nových kytkách trošku takovýho svinčíku, ale to nevím, jestli to není tím, že jsou ještě emerzní nebo čím. Na starých nic není.Světlo mám 36W na 112l, hnojení jen od ryb. Jo a asi svítím dost hodin, protože se chci večer aspoň chvíli dívat na rozsvícený akvárko - ale nějaký potíže to asi zatím nezpůsobuje (navíc ráno rozsvěcím později, když teď o prázdninách nevypravuju do školy a nevstáváme brzo).
Je to přesně jak říká Sid. Každá nádrž je zcela jiná a každá voda je jiná. My tady na Hané máme naprosto jinou vodu než vy na Opavsku. Nicméně já bych to s hnojením taky nepřeháněl, rozhodně ne dokud vám rostliny ořádně nezakoření a nezačnou růst... ale ani pak ne. Ale já jsem ten low tech
Já raději méně světla, méně hnojení, ale tomu odpovídající rostlinky, kterým to vyhovuje.
Znát obsah železa a manganu nestačí.
Od neděle tam asi nebudou všechny rostliny, ale to není podstatné; za důležitější považuji, že na "umělé" přihnojování je jich velmi málo.
O "poměru živin a světla" jsem se vám snažil něco naznačit v předchozím příspěvku.
Nemůžete vycházet z nějakých "tabulek", ale z konkrétních podmínek. Obě nádržky, které zmiňuji, by měly být podle "obecných pravidel" když ne silně přesvícené, tak alespoň intenzívně osvětlené. Přesto si vystačí s přirozeným hnojením - výměna vody + detrit.
Já myslela kvůli poměru živin a světla. Znám z údajů vodovodů a kanalizací jen železo a mangan a nic moc už ne. A ta fotka je aktuální, ale taky ty kytky jsou nové a jsou tam od neděle.
...Já mám celkem 36W na cca 60l vody... Neměla bych po zlepšení vody v akva začít přihnojovat?
A já 30W (2x15W/T8/840) na 20 l vody nebo taky 18W DZ/840 na 12 l a hnojení jen výměnou části vody a (střídmým) krmením rybek. Ono to není jen o světle...
Bez znalosti parametrů vaší vstupní vody půjde jen o tipovací soutěž, jestli přihnojovat, případně čím a kolik; z této fotografie, (pokud ukazuje aktuální stav),
rybicky.net/fotogalerie.php… bych si dovolil vyslovit názor - v žádném případě ne!
Dovolím si vstoupit do rozhovoru.. Já mám celkem 36W na cca 60l vody. Není to (třeba oproti vám) moc? Neměla bych po zlepšení vody v akva začít přihnojovat? I když asi pořád bez dusičnanů ne? Když mám ty živorodky. Bordýlku je tam docela dost.
Však to je dobře. U mne se rostlinkám daří. Světla mám 78W na 300 litrů, což je myslím docela dost, CO2 tam pouštím ze saké, co si vyrábím na chuť a občas přidám Fe colour + od Rataje... když si vzpomenu... ale hlavně, mám keramzitové dno, a to je z čistého jílu. Tam je asi dost různých pro rostlinky dobrých prvků... Ale že bych to zkoumal, to zase ne. Ale tvoje valisnerky jsem chuděry zasadil až tu minulou neděli a už mají všechny první list. Moc se mi líbí.
Trošku poupravím růst tý vallinerie - ano, asi 2 nebo 3 rostlinky už došly k hladině. ALE trvalo jim to od podzimu do teď - ale já ničím nehnojím, světla moc nemám, CO2 nepřidávám, tak holt ten růst je pomalejší. Zato se ale kroutí a že by v dohledný době hodlala zarůst hladinu to taky nevypadá. Spíš se rozrůstá co do množství.
No, jedna kabela byla růžkatec a zbytky kryptokoryny kalatkolisté, druhá kabela rohatec a valisnerie, kterou mi paní prodala jako asiaticu, ale byla to zřejmě gigantea. Vůbec se jí nekroutily listy a měly délku ke dvěma metrům. Tak mám místo ní zatím 5 rostlinek skutečné V.asiatica od ivahy. Ta sice tvrdí, že jí se dorůstá 10 cm. Mně už vyrazila první lístky a předpokládám, že 50-60 cm doroste velmi rychle
Tak to ti závidím. To mně se stalo jen na chvíli, než se rostlinám přestalo dařit. Každý druhý den jsem musela zaštipovat a vyhazovat listy vallisnerie a růžkatec, protože už jsem měla opravdu džungli
Co bych za to dala teď...
Jó, toho bych si ale vážil.
No, je to kráska. Dej si inzerát, určitě ji udáš. Ta patří do o hodně většího akvárka než máš ty.
A s těmi rostlinkami to byl spíše napůl vtip. Já mám rostlin často na rozdávání a nikdo je nechce. Víš jak mi bylo před týdnem líto vyhodit dvě kabele rostlin? Jenže byly moc velké, no, vyrostly mi i ze třístovky.
No nevím jestli se jim bude natolik dařit.. Já bych se potřebovala zbavit spíš té samičky pancéřníčka. Pořád mi rotlinky vykopává
No, myslím, že o ně bude dost zájemců
Hlásím se jako první, ale samozřejmě pokud bude někdo potřebnější, počkám si
O zastínění rostlin plovoučkami jsem taky četla. Proto jsem je umístila na místa, kde jsem pod ně rostliny nesadila, a snažila jsem se zajistit aby se moc nepohybovali (i kvůli té pistii, že prý to nemá ráda), takže stojí na místě. A s tím přemnožením (pokud vůbec se jim bude dařit) počítám. Kdyžtak ty velké budu pak dávat pryč. (jak jsem se dočetla na foru)
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [45] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43629x