Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 19:31 Muž Vstrom [82] - Malawi
Jemný písek mám kvůli cichlidám. Berou ho do huby a žábrami vypouštějí. Akvárium není u okna. Ty kořeny uhnívají u plovoucí kytky, u tuholistých s tím problém není. Ale čekal jsem, že se nebudou tolik tvořit řasy na kytkách a na skle, nic víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 18:52 Muž RBeil [174] Re: acik
acik napsal: já mu odpovídal na tu řasu na skle,jen jsem dal citovat spatne... :)


aha tak stane se no :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 18:48 amrtin Re: Losky
14 dní je málo,to PMFE má i podpořit při dobrém světle růst rostlin a tím vzít řasám živiny,ale to uhnívání může být tím jemným pískem-zkus část vyměnit třeba za flexi 1-4mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 17:15 Muž acik [416] Re: RBeil
já mu odpovídal na tu řasu na skle,jen jsem dal citovat spatne... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 17:13 Muž RBeil [174] Re: acik
acik napsal: a koukam,ze akva mas u okna? nebude pricina prave to?
Losky napsal: Ahoj, kořeny úplně zhnědly a troufám si říct, že uhnívají, ale to se dá říct asi o 70% celý kytky:( Asi na 4 místech začínají obrážet nové výhonky, tak uvidím


Uhnívání kořenu jen proto že je akva u okna ? se mi nějak nezdá... To spíš na tu řasu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 17:10 Muž RBeil [174] Re: Losky
Zdá se mi že máš moc jemné dno proto ty kořeny hnědnou a hnijou, jsou moc udušené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 17:08 Muž acik [416] Re: Losky
koukam,ze akva mas u okna? nebude pricina prave to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 17:06 Muž RBeil [174] Re: Losky
Takhle moje čelní sklo vypadá po týdnu ani ne... S trocho řasy na skle si nelam hlavu, vezmeš magnet. stěrku nebo škrabku či co a setřeš to a máš čisto :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 17:02 Muž acik [416]
a jak jsi prisel na to,ze ti PMFE zabere?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 16:59 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: amrtin
Ahoj, kořeny úplně zhnědly a troufám si říct, že uhnívají, ale to se dá říct asi o 70% celý kytky:( Asi na 4 místech začínají obrážet nové výhonky, tak uvidím
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 16:56 Muž Vstrom [82] - Malawi
Fotka k příspěvku 14 dní přidávám PMFE a zdá se, že beze změny:( Takhle vypadá čelní sklo po 14 dnech. Dnes jsem nastavil dobu osvitu z 9hod na 8hod.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 17:28 amrtin Re: Losky
Zhnědly?To jim některý prvek chybí,snad železo(někde jsem viděl tabulku),ale zas takovej odborník nejsem.To PMFE pomůže,uvidíš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 21:29 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: amrtin
ahoj,doufám, že to nějak pomůže. Jinak Kytky zatím žijou, ale nějak zhnědly. Snad hnojivo to zachrání :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 17:27 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ivoš
Ivoš napsal: Horác za 5, zkus ale stejnou odpověď v hodinách katechismu, Libor za 2, flašky jsou od stejného výrobku:)
Okno je na jihovýchod, půl dne do něj pere slunce. Jednu důležitou indicii jsem zamlčel aby to nebylo moc jednoduché: před týdnem docela zásadně prořezali ten strom za oknem a nejspíš byla odstraněna ta (ne)správná větev, a tím pádem do jedné flašky začalo prát slunce o něco déle.
Tímto názorným příkladem jsem chtěl demonstrovat ošidnost "univerzálních" rad týkajících se nejen řas v akváriu protože co nádrž, to zcela jiný a univerzální ekosystém, ve kterém nelze slepě aplikovat to, co třeba funguje jinde :)


To že jsou od stejného výrobku ještě neznamená, že by nemohly mít rozdílnou propustnost... ;-) i zmetky se dostanou z linky a například při otevření umí explodovat...Ale vím cos chtěl říci a je to ta nejsvatější pravda. Abychom zůstali u toho katechismu... :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 16:03 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy
Horác za 5, zkus ale stejnou odpověď v hodinách katechismu, Libor za 2, flašky jsou od stejného výrobku:)
Okno je na jihovýchod, půl dne do něj pere slunce. Jednu důležitou indicii jsem zamlčel aby to nebylo moc jednoduché: před týdnem docela zásadně prořezali ten strom za oknem a nejspíš byla odstraněna ta (ne)správná větev, a tím pádem do jedné flašky začalo prát slunce o něco déle.
Tímto názorným příkladem jsem chtěl demonstrovat ošidnost "univerzálních" rad týkajících se nejen řas v akváriu protože co nádrž, to zcela jiný a univerzální ekosystém, ve kterém nelze slepě aplikovat to, co třeba funguje jinde :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 15:50 amrtin Re: Losky
Já mám s PMFE(flourish excel) malou,ale dobrou zkušenost(právě dodělávám první půllitr :-D ).Po cca měsíci slušně potlačilo takovou ošklivou štětičkovou řasu která vznikla z přemíry světla.Dlouhou vláknitou zabilo úplně.Sice zlikvidovalo jávský mech(už mám novej),ale jinak super-kytí se můžou zbláznit X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 15:29 Muž Horác [3942] Re: Ivoš
prostě zázrak, no ... s tím naděláš :o))) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 14:33 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ivoš
Ivoš napsal: Na obrázku vidíte 2 líhně na artemie. Obě byly založeny ve stejný den, jsou v provozu přes měsíc, v obou je voda ze stejného zdroje a obě stojí stále na stejných místech.
Tak jak je možné, že stěna jedné flašky je už týden zarostlá řasou a v té druhé není řasy ani náznak???? :-P


Úhel dopadu světla a odlišná propustnost láhví... ;-) Předpokládám, že nejvíce světla (svitu) jde zleva. Láhve také nestojí na stejném místě... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 14:29 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Otázka pro všechny nebojácné řasobijce
Fotka k příspěvku Na obrázku vidíte 2 líhně na artemie. Obě byly založeny ve stejný den, jsou v provozu přes měsíc, v obou je voda ze stejného zdroje a obě stojí stále na stejných místech.
Tak jak je možné, že stěna jedné flašky je už týden zarostlá řasou a v té druhé není řasy ani náznak???? :-P
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2013 14:51 Muž Vstrom [82] - Malawi
Dneska jedu pro to PMFE, tak jsem zvědavej, jestli se něco změní:)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2013 11:29 Muž Vstrom [82] - Malawi
taky si myslím, hlavně myslím, že na to člověk nemusí každý den myslet, protože občas se mi podaří rybám nedat nažrat, tak bych rád, aby tohle fungovalo tak jak má:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2013 10:34 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Losky
Rozhodně je to lepší a hlavně účinnější řešení,než tekuté CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2013 10:27 Muž Vstrom [82] - Malawi
Mě by zajímalo, zda by ten CO2 set třeba z těch rostlinných akvárií potlačil řasy a pomohl kytkám. Ty peníze bych do toho klidně investoval, aspoň bych nemusel každý den pamatovat na to PMFE.
Má to smysl?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 16:53 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Kalona
Je ale opravdu nutné se těch řas zbavovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 16:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kalona
Fosforu se sice pripisuje rust ras, jenze bez nej nerostou ani rostliny. Ja fosfor do akvaria dokonce umele pridavam, aby bylo vsechno jak ma byt, mam malo ryb, nema moc z ceho se tam dostat.

Pokud vylozene nevis, ze mas v akvariu fosforu prilis mnoho, pricinu rustu ras hledej spis v tom, ze neco v akvariu chybi, a nebo vzhledem k tomu co v nem je, svitis prilis dlouho nebo moc. Rostliny pri delsim sviceni uz nemaji z ceho, ale rase to staci.

At to neni jen teorie, ci jak by nekdo mohl rict "zase nejake vycteninky", sam jsem zkracoval dobu osvetleni tak dlouho, az jsem nasel optimum pro to, cim me akvarium cele dohromady je. Nelibi se mi to "optimum", svitim hodne a jen 5 hodin denne, ale pri nem mi to funguje. Pokud neudelam nejakou zmenu (v intenzite osvetleni ci zavedeni pridavani CO2, pripadne neceho dalsiho co jeste netusim), nemam sanci svitit bez nasledku dele - jak jen pridam na case, rasa je zpet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 16:33 Muž Robo [45] Re: wexli
A co proud vody v akva. Mě se taky dělala sinice a bylo to z důvodu malého proudu v akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 13:11 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: Losky
Já už nad tím Co2 taky kolikrát přemýšlel, ale nakonec jsem usoudil že bez toho vystačím .... kdybych ale kupoval tak nejspíš tady www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 13:08 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: Beastie
V tom případě tam musíš mít opravdu hodně organického odpadu, záleží taky kolik tam máš ryb, jak často měníš vodu a jakou máš filtraci ... nic jinýho než mechanicky odstraňovat řasu, měnit vodu a ubrat osvětlení udělat asi nemůžeš, ještě v nejhorším můžeš zkusit nějaký přípravek .... ale ta pistia na hladině by určitě pomohla ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 13:07 Muž Vstrom [82] - Malawi
Já teda zmírním svit, zatím na 9hod a uvidí se. Případně pokud bych místo toho PMFE používal nějaký CO2 set, můžete něco doporučit? Radši bych nějaký automat, případně automat na dolívání hnojiva:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 13:02 Žena Beastie [318] Re: Ganjamir
se zelenou se smířim, s povrchem na písku se taky smířím..co mi vadí je ten černý přisedlý hnus co nejde sundat ani hrubou stranou houbičky na nádobí co mám na zadním skle a odtamtud se mi to přenáší na listy kytek jako ruducha...s tím se nesmířím, oblezlo mi to i kameny a mám na nich koberec a všechny ulity šneků, i těch živých jsou obsypané! Ampulárku musím čistit kartáčkem na zuby....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 12:58 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: Beastie
V tanganice se s řasama prostě musíš smířit :-D ... a určitě tam stačí minimum slabého světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 12:57 Žena Beastie [318] Re: Beastie
A kdyby 5 hodin denně a ty pravidelné výměny nepomohly, asi byc hse vykašlala na biotop a přihodila nějakou hladinovku jako pistii nebo něco většího co snese proud, protože ta řasa je mnohem ošklivější než jakákoliv tanganika s kytkama...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 12:50 Žena Beastie [318]
Na tomhle tématu by se dal vydělat majlant, kdyby se tady to řešení konečně našlo :) Tedy kdyby nějaké bylo
Mám problémy s řasou v tanganice, mám tam jen dvě rostliny - kryptokorynu kalatkolistou a už dvakrát jsem jí musela oštucovat až na výhonky, jak byla porostlá řasou
Mám v akvárku všechno na co si vzpomenete, hnědou, zelenou, trochu sinice u písku, černý sajrajt na zadní stěně a všech kamenech + ulitách, opravdu pecka
svítím 7 hodin denně a snad svítit přestanu nebo co, měním vodu co týden 50% obsahu, dávám jedlou sodu kvůli PH. NO3 mám na 20mg/l takže ještě někdo problém bude. Mám ubrat svícení třeba jen na 5 hodin?

Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 12:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
To ti povi Roman, mezere ve sviceni rika "nadech a vydech". Ja ho provozuji. Aspon se stihne v pauze zase objevit nejake to CO2 ve vode, kdyz uz se jinak nedodava ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 12:37 R Muž romant [27987] Re: Losky
Hlavně tu dobu osvitu zkrať, pauza je sedlácká metoda jak si pomoci k trošičku vyššímu obsahu CO2, prostě nádech, výdech, nádech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 12:35 Muž Vstrom [82] - Malawi
Já nehnojím ničím, jen ryby. Krmím už raději méně. Jinak ta pauza je vhodná a nebo je lepší svítit v kuse?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 12:30 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: Losky
Určitě by se hodilo koupit i ten Co2 set, ale jde to i bez něj. Jinak 11h je dost, myslím že 8-9 hodin by stačilo, taky záleží kolik k tomu světlu hnojíš, jde o to najít mezi tím světlem, hnojivem a co2 rovnováhu ... můžeš buď přidat hnojivo + co2 nebo ubrat světlo, což to světlo je určitě jednodušší ... jinak k tomu PMFE tady je za 100kč 500ml, a myslím že v tom žádnej rozdíl nebude od komerčních značek www.plantagrow.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   27.08.2013 12:24 R Muž romant [27987] Re: Losky
Neřeš vopičárny(nic proti těm jenž PM a jiné používají) a pošteluj to světlo, dobu svícení. Není tam čemu moc co svítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 12:21 Muž Vstrom [82] - Malawi
Co jsem koukal, tak 250 ml stojí asi 300Kč a při tom dávkování to mám na měsíc a něco. Týdně měním cca 1/3 vody. Tak právě, jestli spíš nestojí za to už koupit CO2 set. Jinak svítím od 9-13h, 14-21h, takže 11hod denně.
Právě se bojím toho, že při tech pokusech půjdou třeba kytky do háje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 11:14 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: Designer
A nebo je ještě jeden způsob přidat na hnojení + třeba to PMFE ... já měl s touhle řasou taky problém a pomohlo obojí, ubral jsem světlo i přidal na hnojení a co2 ... Záleží jak rychlý růst rostlin chceš, jinak to pmfe doporučuji taky dost pomůže ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 11:08 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
ja jsem zase ubral svetlo, zlepsil proudeni v akva (externi filtr), lehke hnojeni, 26°C a kazdy tejden vymena 1/3 vody, kdyz je problem tak obden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.08.2013 11:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Jak dlouho svitis? Ja jsem posledne pouzil postup, ze jsem zkracoval dobu osvetleni. Nakonec z toho bylo mene a mene, az jsem se dostal na pouhych 5h denne. S rasou jsem si pomohl, ale bal jsem se, ze mi neporostou rostliny. Nejspis zbytecne, uz tak kratce svitim snad mesic a funguje to.

Ma predstava je takova, ze jsem udelal to, aby limitujicim faktorem pro rust rostlin v akvariu bylo svetlo. I pri tak kratkem sviceni mirne hnojim a od ras je pokoj, ackoli 30W zarivek nad 54l akavriem neni uplne malo.

Ale to je asi jedno, at si to predstavuji spravne nebo spatne, svitit vhodnou dobu ke vsemu ostatnimu funguje, a jedine jak jsem k tomu umel dojit, bylo zkouset, jak dlouho s tim co mam mohu svitit. Ted po vsech pokusech vim, ze pokud budu chtit svitit dele, pokud nezmenim neco dalsiho, zase budu mit problemy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 09:51 Muž Vstrom [82] - Malawi
Ahoj, mám problém, že se mi na skle a kytkách dělají řasy (zelené chloupky - cca 3mm), asi díky přesvícení, protože se to dělá v dolní části nádrže (asi podlé úhlu led diod CREE). Kolega mi poradil dávkovat PMFE nebo jak se to píše. Jedná se o nádrž Amerika u mě v profilu. Případně dá se to pořešit ještě jinak? Třeba přidávat CO2? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 18:50 Kalona – Phosphateout
Máte stím někdo zkušenosti? Dal jsem to do filtru a prý to má řasy zlikvidovat. Nikde sem se nedočetl za jak dlouho to působí.....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 19:39 Muž r0b1nh0 [4] Re: romant
Ještě jednou díky moc, aplikuji vaše rady a snad se konečně zadaří :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 19:24 R Muž romant [27987] Re: r0b1nh0
Hmm, tak už vzhledem k té časté nepřítomnosti, bych to akvárium zpomalil a to že bych zkrátil svícení na 7-8 hodin. To PMDD, kdž bych použil, tak bych aplikoval do dna v podobě jílovejch kuliček. pmdd-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 19:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: r0b1nh0
No to KNO3 si k tomu rozhodne vem, vem si i KH2PO4 (ktere nejspis nepouzijes). Ono kdyz uz to kupujes, mit je lepsi nez pak zase shanet a tech par korun Te jiste nerozhodi, jde radove o desetikacky. KNO3 si namichej zvlast, at podle potreby (nejlepe merit NO3, test jsem sehnal na burze dokonce jen za 40Kc, a aspon orientacne funguje) muzes a nemusis pridavat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 19:19 Muž r0b1nh0 [4] Re: romant
Rozumím ale jak jsem psal, častěji než 1x týdně to bohužel nejde. Přes rok jsem celý týden na škole a přes prázdniny mám brigádu. Jinak svítím 10 hodin denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 19:17 R Muž romant [27987] Re: r0b1nh0
Já jsem stará konzerva, já bych intenzivně měnil vodu a až teprve potom ve vrhnul na hnojení do vodního sloupce, třeba tím PMDD. Ještě nezaznělo jak dlouho svítíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 19:14 Muž r0b1nh0 [4] Re: romant
Takže přidávat PMDD s obsahem dusičnanů?
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=2001