Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2012 09:43 Muž Vašek [56]
Jeden velmi zkušený místní akvarista, dnes již důchodce, mi poradil jak redukovat řasy v akváriu. Tvrdil, že opatrné přidání 2-3 v octě šumících kamenů by pro moji nádrž mohlo proti řasám fungovat a kytkám nevadit.

Co názor na to ostatních?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.11.2012 21:53 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: marek21
Já bych ty listy nestříhal. Tím jen oslabíš rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 21:51 Muž marek21 [16]
hmm asi moje dalsie postupy budu nasledovne ... zvysim davkovanie KNO3
vystriham cim viac zariasenych listov, co2 budem sledovat a vymenim napln v drop checkeri a len cakat lebo ine neviem co treba robit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 21:35 Muž marek21 [16]
no hnojivo mam namiesane spolu v jednom

a dno mam:
JBL Manado 25l,
Aquaclay Ground - Staré dno,
Aquaclay Ground - nove dno,
Piesok jemný biely

je tam uz toho viac lebo uz viackrat som cele akva odnova prerabal hlavne kvoli riasam ale riasy su stale...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 21:16 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
Co to máš za dno, nebaští ti to právě ono.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 20:45 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
PMDD máš namíchané dohromady? NO3 máš nízké a asi by jsi ho měl dávkovat zvlášť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 20:35 Muž marek21 [16] Re: vaaclav
vacsinou menim vodu vo vecernych hodinach, ale na druhy den je drop checker opat taky ako ma byt cize urcite nie den dva ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 20:28 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
Jde o to za jak dlouho se dostaneš po výměně vody na optimální parametry. Trvá to den dva nebo více než je drop checker světle zelený. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 19:33 Muž marek21 [16]
tak to nemam odsledovane ... hmm nemyslim ze by mohla byt chyba v CO2 ... ide to z CO2 flase ... je tam aj elektromagneticky ventil aj pocitadlo bubliniek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 19:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
Jak dlouho to trvá než zežloutne po výměně vody. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 18:19 Muž marek21 [16]
drop checker pouzivam je pomaly az do zlta ... napln od dennerle.
V tom akvariu je snad vsetko uz ako ma byt len nic nefunguje tak ako by malo byt ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 18:16 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
Důležité je kolik máš obsah CO2 To znamená pH + UT(KNK) nebo jednoduší řešení je drop shecker
www.google.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 18:16 Muž grunda [1781] - Cichlidy
fosfor tlačit do nemusíš, není důvod, přidal bych NO3 a pohlídal si draslík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 18:03 Muž marek21 [16]
CO2 pouzivam tlacim z CO2 flase, cez Sera flore CO2 aktiv 500, + Eheim difuzor z privodu je tecko ...
drop checker naplneny dennerle naplnou ... tlacim maximum co stihaju obez difuzory ...

Svetlo momentalne mam 4x30 W

ako by som mal upravit hodnoty ? teda davkovanie PMDD pre znizenie fosforu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 17:51 Muž milosak [66] - RostlinyRe: marek21
Teoreticky by to mělo stačit, ale mně se osvědčilo NO3 mezi 30 - 50
s fosforem jít dolu cca 0,5.

Další věc je kolik světla ??

Kolik CO2 ?? Jestli používáš ...

Já si NO3 kolem 10 velkym světlem zadělal na všechny řasy co snad existujou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 17:12 Muž marek21 [16]
zdravim

neviete mi poradit ?

jedna sa o 375l akvarium

pouzivam metodu hnojenia pmdd
rano som dal 15ml pmdd do akvarka a teraz meriam
NO3 = 10
PO4 = 1,4

ake hodnoty su este potrebne zmeriat ktore by mi pomohli ?
neustale v akvariu je riasa, uz som asi 3x menil rastlinstvo v akvarku znova to menit uz nebudem ....

skusam vsetke metody vsetke rady kto kde co radi ale ta riasa je stale a stale a stale uz rozmyslam ze z toho velkeho bude malawi alebo neviem co s tym
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 19:29 Žena kahua [223] - Miniakvária
Kouknu a zjistim :-) Njn, ženský jsou rychlejší :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 19:17 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: kahua
tibi.kevar.sk ,svojou činnostou a spalovaním cukru vytvárajú CO2 www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 19:15 Žena petulinakk [2016] Re: kahua
Krystaly, používané na tvorbu nápoje (něco jako kombucha), CO2 je vedleší produkt :-)

Je tu o nich i (místy plamenná) diskuze :-)

rybicky.net/forum/15188
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 19:04 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: slavko
Ku krevetkám (30 l) púšťam TIBI

A to je co?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 18:56 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: kahua
Používanie CO2 nesúvisí s dĺžkou akvaristickej praxe X-) Ja som sa do toho pustil po XX rokoch akvárkovania, ale moje predošlé vedomosti mi s tým veľmi nepomohli.

Vôbec sa toho netreba báť, začínal som burčiakom, meral ako divý, odpájal prívod do akva a podobne. Vymýšľal som kadejaké pretlakové ventily, ktoré mi nakoniec boli na figu a podobne. Bol to dobrý spôsob, umožnilo mi to pochopiť niekoľko súvislostí, ktoré mi neboli jasné. Výhodou je, že si možno namiešať slabšiu dávku, a tak predchádzať počiatočným omylom. Ku krevetkám (30 l) púšťam TIBI, tým nepredávkujem, ani keby som chcel, skôr by to chcelo viac ano

Do veľkého som si vyskladal tlakovú fľašu (5 kg hasičák) so všetkým potrebným, aj na základe informácií na tejto stránke, je to veľmi pohodlné potlesk

Ale moje dcéry idú bez CO2 s relatívne silným svetlom a riasy ich netrápia ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 18:00 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: sporinek
Děkuji, ale já se do CO2 zatím nehrnu, nedělám akvaristiku tak dlouho, abych na to měla odvahu. A až se k tomu dokopu, tak budu chtít pěkné CO2 a ne kvasnicové. Nerada bych si nějakou neopatrností a nešikovností zrušila krevetky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 17:59 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: malyLibor
Mám tam mechy, tak to snad udržim, rvu to každý den :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 16:29 Muž PanJirka [1] - Cichlidy
Zdravím.
Mám asi měsíc a týden od založení akva, po 14 dnech se objevila řasa, ale jak se chytli rostliny zase zmizela, ale ve vodě mám po ní pozůstatek. Plavou mi ve vodě takové malé asi 0,5 cm dlouhé zelené nitky.
Ty furt z té vody nechtějí ustopit, sice se to poslední dobou také zlepšilo, ale furt tam sou. Myslíte že rostřikovací rampa by na to pomohla ?
Jsou viditelné hlavně proti světlu ty částečky, když jsem podívám do akva zblízka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.11.2012 14:28 Muž sporinek [15] Re: kahua
u mne zmizela poté co jsem začal víc "bublat" CO2- začal jsem používat difuzér s keramickou vložkou (místo flipperu) a kytky se "chytly". předtím jsem s ní v AQ bojoval cca 4 měsíce, byl to vopruz tahat to špejlí anebo pinzetou dvakrát fdo týden- řasokoule musel jít pryč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 13:22 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: kahua
No, já to řeším tak, že ji namotávám na špejli a vyhazuju... obvykle mi to trvá tak půl roku až rok od založení akvária. Pak to řasa vzdá a neroste.... Jenže ten rok aby člověk vůbec nepěstoval mechy, protože ta bestie mu je všechny proroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 12:06 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: malyLibor
Tak až přijdeš na to jak se zbavit té dlouhé vláknité, tak se poděl, já taky nevím jak na ní ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:47 Muž jir007 [25] - Živorodky
dobře no.
jak říkáš na předním skle to očistím jednou za měsíc zadní sklo nečistím vůbec...
akorát kde se to drží tak je lebka a kameny no ale nijak extrémní to nebude.. dle mýho řasa vznikla ještě když sem měl umělý kytky teď jsem tam udělal prales tak to snad vypadá že se to pomaloučku ale vážně pomaloučku lepší..
uvidíme časem zatím to tedy hrotit nebudu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.11.2012 22:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jir007
Brotia pagodula jsou nádherní šneci. Ale nepotřebuješ je. Spíš potřebuješ trochu klidu a trpělivosti. Řasa nějaký čas vznikala, potřebovala nějaké podmínky, než se utvořila. Pokud ty podmínky změníš, řasa zmizí, ale ne hned, nějaký čas to potrvá. A řasa taky není tvůj nepřítel, nemusíš za každou cenu zničit každou řasu. Řasy k vodnímu světu prostě patří. A pokud bych ělš jen drobné flíčky na skle, tak bych je z čelního skla jen setřel stěrkou při výměně vody a na zadním skle či na kamenech to ani neřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:31 Muž jir007 [25] - Živorodky
já bohužel ty pagoduly nebo co to je nemám a ani nehodlám již přidávat nic :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:09 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jir007
Tak puntíky na zadním skle akva bych vůbec neřešil... já jsem rád, když se mi někde taková řasa objeví, aspoň mají Brotia pagodula co žrát :-) Já neřeším ani řasu na čelním skle, která se mi objeví vždy po protrhání rostlin. Jak rostliny dorůstají a naběhne parta pagodul, řasa je během pár dní zase fuč. Jediná řasa, která mne štve, je ta dlouhá vláknitá, tu mi nic nežere a mrcha mi prorůstá mechama a to nesnáším... s tou kdyby mi tak někdo poradil... Méně živin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:00 Muž jir007 [25] - Živorodky
ano.
nejlépe je to vidět na zadním skle akva.
jsou tam takové puntíky ale je jich tam habaděj:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 20:05 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: jir007
Čemu říkáš zelená přisedlá řasa? Jsou to okrouhlé zelené flíčky na skle (tam jsou nejlépe vidět) nebo krátká vláknitá? Každopádně na většínu zelených řas jsou skvělí okružáci a pokud nemáš akva zařasené nějak drasticky, tak s řasou nebojuj (většina ryb si ráda uždíbne), jen jí drž trochu nauzdě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 18:59 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: hr
Je to Eheim předfiltr, který je nasazený místo sacího koše v nádrži
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 16:36 R Muž romant [27987] Re: jir007
Ovlivníš, právě tím světlem, ubereš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 16:34 Muž jir007 [25] - Živorodky
jako začátečník živiny neovlivním...
v akvárku mám prales svítím 9 hodin denně vše roste jako pominuté
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 16:32 R Muž romant [27987] Re: jir007
Neritiny já považuji pouze za šneky na parádu, spíš bych se zaměřil na světelný podmínky v kombinaci s ostatníma faktorama. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 16:30 Muž jir007 [25] - Živorodky
pořád bojuju s řasou zelenou přisedlou budu nucen dát alespoň dvě neritiny...
co myslíte pomůže to? palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 13:07 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Losky
moc mi kytky nerostou. Hlavně jen ty Valisnerie. Zbytek nějak stagnuje. Řasy jsou asi způsobené světlem. Používám Led diody. Ale proč se tvoří ty hnědé řasy na kořenech? Zelené asi omezím světlem či krmením ryb, ale s tou hnědou si nevím rady :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 10:58 Muž Vstrom [82] - Malawi
Fotka k příspěvku tady je ta zelená potvora
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 10:58 Muž Vstrom [82] - Malawi
Fotka k příspěvku Ahoj, v akváriu mám nějakou tmavší řasu a pořád nevím, jak se jí zbavit:( Nevíte co s tím?
Kořeny té kytky jsou hnědě obalené, ono to bohužel na foto moc vidět není. Toho bordelu se nelekejte, čistil jsem předfiltr, tak všude plaval sajrajt:)
Pak je tam ještě jedna řasa a ta se drží na valisnerii. Takové nitky zelené
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.10.2012 22:03 R Muž romant [27987] Re: rudyfish
Zaměř se na rychleji rostoucí rostliny, mezi něž ta řasokoule nepatří. Filtr per až tehdy, když se jeho výkon viditelně sníží, poloviční výkon je dobře zajetej filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 22:02 rudyfish Re: romant
fu no ten filter po tyzdni vyzera teda...ale oka skusim to tak...mozno dokupim par rastliniek....co ten mach? ee?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 21:59 R Muž romant [27987] Re: rudyfish
Filtr neper, odkaluj jednou týdně, ale vodu měň 2x týdně alespoň 1/3 akva, tak bych to viděl lepší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 21:58 rudyfish
co sa tyka toho vedlajsieho produktu zavojnatiek pomohol by mi to odburat ten gulaty mach co sa predava ako lopticka? niekto mi to radil neviem ci je to realne...ale dakujem skusit vyradit jednu ziarovku budem prat filter menej a odkalovat dva krat do tyzdna...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 21:57 Muž riso [129] - CichlidyRe: rudyfish
pochybujem ze nejaka mrenka ti bude zrat ruduchu. Tiez by som pouvazoval nad dnom, zda sa mi dost hrube a urcite ti tam zapadava bordel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.10.2012 21:55 R Muž romant [27987] Re: rudyfish
Účinným ničitelem se musíš stát Ty, tím že pochopíš kde děláš chybu, jinak to nepůjde, musíš odstranit příčinu ne následky. Začti se do příslušnýho vlákna a nevymlouvej se. ;-) Jenom ve skratce, máš tam docela dost producentů a málo konzumentů, měň velmi často vodu, moc nekrm, odkaluj pravidelně dno atd, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.10.2012 21:52 Beda81 Re: rudyfish
Asi tam bude vic problemu
Bude zalazet, jak vydatne krmis zavojnatky. Zavojnatky ti do akvaria budou pridavat dost "hnojiva".
Dal si myslim, ze pro tech par rostlin, mas zbytecne silne osvetleni.
A na to "hnojivo" od zavojnatek a silne osvetleni mas malo rostlin.
Jeste bude zalezet na "kvalite" udrzby akvaria.
Nevim jestli delas dobre s pranim filtru kazdy tyden (info z tve nadrze).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 21:52 rudyfish Re: romant
nikde som vsak nenaciel ucinneho nicitela skusal som aj tabletky proti riasam ale nic... kupil som aj nejake mrenky co by to mali zrat a nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 21:48 R Muž romant [27987] Re: rudyfish
Najdi si pojem Ruducha, je toho tady docela dost.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=2101