Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2021 19:11 Muž vlka [3444] Re: chameleon
Já používám sůl stále, i před mnoha lety jsem ji do AQ přidával...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 18:30 Muž chameleon [63] Re: Silviebaris
Ja som sa dočítal že všetko záleží na množstve ktoré sa pridá. Pri príliš veľkom množstve môže vysušovať rastliny a škodiť aj rybám, pri menších však údajne rastlinám moc nevadí, a rybám dokonca prospieva v niektorých smeroch ako je znižovanie stresu a podobne. hmm Čo je na tom pravdy už samozrejme neviem, preto sa aj zaujímam o túto tému, najlepšie posúdi niekto kto to reálne vyskúšal a vie aké to má účinky :-D Samozrejme jednému fungovať môže druhému už nemusí, ak to Ivodovi pomohlo ako vraví tak dobre preňho :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.03.2021 17:41 Ivodo Re: Silviebaris
Hlavně...nikomu nic nenutím je popisuji svoji zkušenost. Dávam jedlou sůl s jódem. Krupičku neléčím a na pomeranče nestojím :) A kdyby to někomu v akváriu neprospívalo tak nebudou rostlinky kvést a rybičky se množit, což se děje. Kolik lidí tolik názorů. potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 17:19 Silviebaris Re: Ivodo
ta sůl pro ty rostliny asi moc dobrý nebude.. surpanblog.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 15:47 Muž chameleon [63] Re: Ivodo
Otázka len čisto zo zvedavosti, akú soľ si dal do akvária? Obyčajnú kuchynskú soľ, alebo nejakú pre sladkovodné akvária zbavenú minerálov a prídavkov? :-)
A tiež, aké rybky máš v akváriu? Hodila by sa prezentácia pre zvedavých ako ja :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 15:31 Ivodo
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak můj názor je takový, že to je jen o penězích. Musel jsem zkrátit dobu svitu i svítivost viz. obrázek níže. Vyzkoušel jsem všechny možné programy nakoupil jsem různé rostliny a hnojiva, která se minula účinkem. Nakoupil jsem v únoru rostliny u Invital provedení In-vintro, během týdne vyrostly o 5cm táhly se za světlem a zničila je řasa. Nic jsem neřešil dal čtyři lžíce soli do 180 L ostříhal se dnem a nyni to vypadá takto. Zvykají si na vodu sice rostou pomaleji, ale vypadá, že se jim začalo dařit a řasa již čtyři týdny nikde. Při výměně 1/3 týdně dodám lzici soli.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2021 14:38 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Peťule
Já o něm uvažuji ale přijde mě že ten poměr peněz navíc je nepomerny k tomu výkonu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 21:06 Muž cz1khc [226] - a rybky a krevetky a substráty a hnojiva a světlo a focení a PCRe: Xixao
Co zkusit ředěné savo 1/20 na nějaké odolné nenáročné rostlince? Pro začátek 15s -pokud nepomůže a rostlinka přežije zkusit 20s ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 19:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
Tak tohle už je na tebe ale 15 % by asi stačit mohlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 18:55 Žena Peťule [3] Re: vaclav
Svetlo mam uz na 75%, mám raději ještě snížit?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 18:52 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
V prvním řadě bych ubral světlo a hnojil bez draslíku a týdně měnil 50% vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 18:45 Žena Peťule [3] Re: vaclav
Tak jsem vyměnila 60l vody. Otázka.. Nemám dát pauzu s hnojením? Myslíš, že by to mohlo pomoct? Nebo mám hnojit dál, jen vynechat ten draslík? To byly kvanta té řasy, zelený chomáče téměř všude tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 18:37 Žena Peťule [3] Re: Xixao
Ahoj, pardón, ze se vám cpu do komunikace, ale je to 3 měsíce, co jsem vyměnila Multilux Led právě za Helialux Spectrum. Na oko mi nepřijde, že by svítilo víc, ale podává hezčí barvy a to o dost. No a v mém případě se rozjela řasa jako blázen, což těžko říct, zda světlem nebo jak psal Václav, přehnojením draslíkem. Ale je fakt, že jsem svitila na 90%, coz je asi oprvadu moc.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 18:14 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Ivodo
Ahoj.. vidím že máš Juwel helia Lux spectrum... ja mám klasickou juwel led rampu... vidíš v tom v reálu nějakou výhodu kromě barev a stmívání?

Má to větší svítivost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 14:52 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ivodo
Založ si prezentaci s co nejvíce údaji a fotkami. Zajímat by tě měl obsah CO2 v akváriu zvláště u oboru kterému se chceš věnovat je ten obsah dost vysoký. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2021 14:18 Ivodo Re: vaclav
Fotka k příspěvku Jo tak to nevím, začal jsem na 6.5 pH, a postupně jsem v závislosti na osvětlení a rostlinách došel na tuto hodnotu a osvětlení viz. obr., která se mě jeví jako nejvhodnější ryby i rostliny prosperují. Chtěl jsem jít cestou aquascapingu, ale utvrdili mě v tom, že potřeby rostlin a rybyček se budou tlouct a proto jsem se snažil najít pro obé symbiózu potlesk potlesk potlesk
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 13:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Ivodo
Proč máš nastaveno pH tak vysoko? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2021 13:20 Ivodo – Řasa
Fotka k příspěvku Zdravím, asi před rokem jsem začal s akváriem a tak jsem koupil akvárium Juwel 180L používám Juwel HeliaLux SmartControl,Juwel HeliaLux Spectrum 1200,SAGA pH controller + elektroda + pufry, nastaveno na pH7, dodávám CO2 a celý rok jsem bojoval se zelenou, černou a hnědou řasou. Byl jsem rozhodnut ukončit svoje snažení až mě poradila jedna mladá slečna ze zverimexu dát do akvária čtyři lžice soli s jódem. Poslech jsem ji a každý týden když měním 1/3 vody př hop idám lžici soli, kterou rozpustím mimo akvárium. Světe div se je absolutně odřasováno, již měsíc se žádná řasa neobjevila!!!! hop hop
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 20:45 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
Většinou je to silným světlem ale uvidíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 19:32 Žena Peťule [3] Re: vaclav
Jasně, děkuju moc Václave :-) vyměním část vody a už tam draslík nedám. Kéž by to bylo tím ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 19:20 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
V dusíku (KNO3) je ho spousta a v PO4 je ho taky trochu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 19:17 Žena Peťule [3] Re: vaclav
Já to tak mám. Samostatně N, P, K i Fe - tyto dodávám plus ještě Profito. Ale je pravda, že Profito už K obsahuje a dusík myslím taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 19:06 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
Draslík je skoro v každém hnojivu, co používáš. Dírky v listech nejsou jen nedostatek draslíku to by bylo moc jednoduché. Kup si jednotlivé prvky zvlášť třeba 1kg KNO3 prodávají za 79 kč pak víš co tam dáváš a kolik. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2021 15:50 Žena Peťule [3] Re: vaclav
Aha, já jsem četla, že draslíku není nikdy dost a když jsem měla dírky v listech, usoudila jsem, že bude draslíku málo. Moc děkuju a zkusím vynechat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 13:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
Máš to samý draslík ten bych určitě vypustil a zkusil přidat spíš trochu hořčík, pokud je ho ve zdrojové vodě málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2021 10:46 Žena Peťule [3] – Zelená řasa
Fotka k příspěvku Ahoj, prosím o radu. Od té doby, co jsem vyměnila osvětlení z původního Multilux Led na Helalux Spectrum a překopala kompletně celé akva, se mi tvoří zelená řasa. Tvoří se jen na kamenech, kořenech a kobercových rostlinách, přičemž všechny rostliny vč. těch kobercovek krásně rostou (monte carlo asi ne tak dobře). Už nevím, čím by to mohlo být, ale jsem z toho zoufalá rozzureny Snížila jsem osvětlení na 70%, hnojím Profitem od Easy life - 2ml denně, FE - 2ml denně, N - 5ml denně, P - 2,5ml týdně, K - 10ml týdně, CO2 - světle zelený dropchecker. Svítím od 8 do 13, od 13 do 15 jen na 20% a od 15 do 20hod. Prosím poraďte. Moc děkuju!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 21:58 Muž vlka [3444] Re: Xixao
Pokud se jedná o Zelený les, máš tam žalostně málo rostlinek, podle mě moc světla. Přidej rychlerostoucí a plovoučky. Dáváš céóčko, hnojíš a ještě máš velmi výživné dno, podle mě ideál pro řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 21:40 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: cz1khc
Ahoj jasný četl fosforu tam můžu dávat kyble vše nasaje substrat, po odebrání vody u substrátu je hodnota téměř 2mg... když Ve vodě nahoře tak 0.1mg

Co2 dle dropchecker je zelený

Že skla no to jakstak jde ale z listů všech rostlin nejde :)

Proudové čerpadlo mám silné tak že ho musím mít na polovicto už tak se trávník i rostliny chveji až až:)

Osvětlení stáhl na pouze 7 hodin...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 19:09 Muž cz1khc [226] - a rybky a krevetky a substráty a hnojiva a světlo a focení a PCRe: Xixao
Ahoj asi jsi už četl
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 15:58 Muž Filip_CZ [165] - Rostliny
Fotka k příspěvku Ahoj...

Mám problém s gsa zelenou flekovitou rasou... je všude na listech, I na skle jinou rasu nemám...

Svícení jsem snížil z 8 hodin na 7... fosfor jsem měřil dvemi testy a je v normě. Měním 1/2 akvaria týdne... KH 1, PH 6.2, NO3 v normě...

Máte řadu co s tím? Jak se zbavit ji na listech? Na skle asi leda čištěním... v čem by mohl být zadrhel?
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2021 08:18 R Muž Anthrax [4762] Re: Petr1380
Ahoj, bylo by dobré napsat, jaká řasa tě trápí a kde. Na fotce v prezentaci žádná řasa vidět není. Nicméně máš necelé 2 měsíce staré akvárko. To stále není kompletně zaběhlá nádrž. Klidně se může stát, že řasy odezní samy.
Přijde mi, že tam máš dost málo rostlinné hmoty na to, že sytíš CO2 a hnojíš (mimochodem nepíšeš kolik).
Co ten štěrk? Nešumí v octu? Nějaké hodnoty vody nevíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2021 22:25 Petr1380 – Prosba o pomoc
Ahoj, jsem tu nový a prosím o radu. Vyplnil jsem do profilu co mě napadlo, a potřeboval bych poradit s hnojením a bojem s řasami. Čím víc se snažím tím je to horší. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2021 04:24 Žena gabinka632 [14] Re: DanS
Dekuji za pomoc. Prostuduju si jeste jednou hnojeni a prodlouzim to sviceni a uvidim, co to udela... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2021 21:47 Muž DanS [77] Re: gabinka632
Ampulárky, prosím, ne. Okružáky, kružníky, levatky atd. ano.
Při osvětlení bych doporučil pravidelnost bez přestávek a výkyvů a klidně i delší interval - 9 hodin, například. (někomu to i tak funguje - přestávky v osvitu - leč tipnul bych si, že bez výrazného denního přísvitu a slabšího umělého světla). Interval osvitu nedokáži posoudit. Začátek bych řídil nejdelším dnem v roce. Za nejdůležitější považuji pravidelnost ve vztahu k živinám - pokud přihnojovat, tak po malých dávkách, sledovat rostlinky a popřípadě postupně přidávat (ne dřív než po týdnu a výměně části vody).
Vše je jen teorie bez záruky a na základě informací, které jsem pobral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 21:18 Žena gabinka632 [14] Re: DanS
Přikoupím tedy ještě nějaké šněky, zkusím třeba 2 ampulárky. Teď jsem tam přesunula z nana 2 velký okružáky kanadský, ale všechny ryby do nich hned začali vrtat, snad to zvládnou, ale mám strach je tam nechat, už jsem si ně zvykla :)
Co se týče toho svícení, mám ho zkusit spustit od 12 do 20 hodin? Je pravda, že dýl jak 6 hodin jsem svítila snad 5×, jinak 6 i míň...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 20:54 Muž DanS [77] Re: gabinka632
Je to jen odhad, ale za mě by mohl - opravdu jen mohl - být problém v tom denním světle, které nastartuje fotosyntézu, odčerpají se živiny, poté se sepne po nějaké době umělé osvětlení (tipuji odpoledne, aby večer svítilo ... dle fotek v prezentaci) a v ten moment není dostatek živin atd., tudíž se rozradostní řasa. Mimochodem, nepřijde mi to, dle fotek, s těmi řasami, tak hrozné.
Řešením by mohlo být rozsvítit dřív, než na akva dopadnou paprsky denního světla a svítit kontinuálně, než paprsky zmizí nebo nechat vše při starém a přidat živiny odpoledne. Tak bych postupoval.
Nebudu dělat reklamu, ale mně se osvědčil tuzemský výrobce akva hnojiv na "R". Bez CO2 bych použil ten výrobek bez "přívlastku".
Dobrá rada kolegy je, a přírodní, přidat "znečišťovatele".
Možností je i odebrat čtverzubce a nechat rozmnožit šneky.
Tak to je asi tak vše ode mne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 20:24 Žena gabinka632 [14] Re: DanS
Čtverzubce mám už přes rok, akorát ty uluty mi nejdou vylovit. Každý den ho krmím patentkama, tak nejí jen šneky. Dřív jsem měla okružáky kanadské, ale ti velcí uhynuli a malých moc nebylo, ty si asi zobnul, i když ty ulity nejsou od nich...
Akvárium je bohužel naproti oknu, cca 4m od něj u stěny, jinak to u mně ani řešit nejde. Teď v zimě na něj slunce nedosáhne, v létě mám pak zatažené závěsy aby na něj nesvítilo.
Okna mám na východ, tak tu bývá světlo jen dopoledne.
Asi před 3/4 rokem jsem zkusila na ty řasy použít Bio-exit green od easy-life, ale ještě se to zhoršilo. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 20:19 Žena gabinka632 [14] Re: vlka
Omlouvám se, zapomněla jsem zapsat do prezentace, že jsem přidala 10 duhovek, snad už není přerybněno... Už od začátku svítím 5-6 hodin denně, vís ne právě kvůli těm řasám, všude se píše míň svítit... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 20:10 Muž DanS [77] Re: gabinka632
Čtverzubci jen dva, ale prázdných ulit šneků vidím dost. Nelikvidují je ve větší než malé míře? Za mě je to škoda.
Hypotéza (teorie) : Světla dost, rostlin dost, málo CO2 a živin, řasám se daří.
Edit : Jak je umístěno akva vůči dennímu přístupu světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2021 20:04 Muž vlka [3444] Re: gabinka632
6 hodin svícení je dost málo, CO2 Vital je spíš desinfekce, s tím opatrně, rostlinek máš dost, ale podle mě rybiček málo a navíc Platinum Soil, ten neznám a nevím jak ovlivňuje AQ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 19:41 Žena gabinka632 [14] – Dlouhý boj s řasou
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, v Riu 180 už od založení bojuju s řasou a zatím pořád žádný pokrok. Svítím denně 6 hodin, dřív s hodinovou přestávkou, teď vkuse. Dávám Rataj CO2 Vital, dřív Seachem Excel a nic. Od půlky prosince do konce ledna jsem teĎ měnila týdně 50l vody a přišlo mi, že se to spíš zhoršilo než zlepšilo. Řasy tam mám snad všechny druhy - viz. foto. Už vážně nevím, co s tím...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 20:33 Mut Re: Pantomlin
Já jsem akvarko založil na začátku prosince, zelená vlaknita řasa se objevila velmi rychle, když jsme potom na vánoce odjeli a vrátili se asi po 5 dnech, měly všechny kameny a rostliny háro až k hladině :)
Nicméně docela dobře se to dalo odsat při výměně vody a taky jsem zapojil kartáček na zuby. Vodu jsem začal měnit asi jednou za 5 dnů třetinu až polovinu. Před odsatim vody jsem vždy rukou a kartáčkem očistil kameny a rostliny a teď už je to mnohem lepší. Chce to trpělivost. Šneky jsem taky nasadil,na dočištění mi přijdou dobří. Svítil jsem 11 hodin denně. Teď už jen 10 hodin denně. Chce to čas, hlavně no stress. Každopádně řasy jsou přirozené pro vodní prostředí, jen je ho potřeba stabilizovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.02.2021 19:37 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Jája
...Délka tropického dne je cca 12 hodin...
To je sice pravda, ale ne všechny v akváriích pěstované rostliny pocházejí z tropů. :-)
Někdy je výhodnější svítit do akvária delší časový úsek sníženou intenzitou světla; důležité přitom je, poskytnout rostlinám potřebné množství světelné energie za 24 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 17:12 Pantomlin Re: Jája
Ano, udělám podle Vašich rad. Díky všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 16:24 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Pantomlin
Délka tropického dne je cca 12 hodin. Svítit 17 hodin není moc OK. Být tebou začnu na 8 hodinách a postupně bych přidávala na 10 hodin. Pokud by AQ fungovalo, těch 10 hodin bych nechala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 14:11 R Muž Anthrax [4762] Re: Pantomlin
17 hodin je moc. Zvlášť u celkem nové nádrže. Zkrátil bych to na 10 hodin a uvidí se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 13:31 Pantomlin Re: Anthrax
Ano, jsou to hodnoty vodovodní vody, které jsem našel v rozboru o dvě ulice vedle.. Svítím zabudovaným 5W led pásmem. Intenzita snížit nepůjde. Ale ta doba ano. Momentálně svítím třeba třeba i 17 h. Řasy odstraňuji špejlí. A doufám tady v pomoc těch šneků :-) Díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 12:16 R Muž Anthrax [4762] Re: Pantomlin
Jak svítíš? To jsou asi hodnoty vodovodní vody, že? :-) Po třech týdnech bych nečekal zázraky. To se prostě řasy vyskytují. Mechanicky bych odstraňoval to co odstranit jde a přidal bych na hladinu růžkatec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2021 11:07 Muž Longer01 [21] Re: Pantomlin
Já tuhle řasu měl taky v začátku, pomohlo snížení intenzity osvětlení a v mém případě (bok akvária metr od balkónových dveří směr jih) i zatemnění boku. Doba svícení 8 hodin. Mechanicky jsem odstraňoval zelenou řasu (kartáčkem ;-) ), se zbytkem pomohla dělnická třída (šneci)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2021 10:54 Pantomlin – Problém s řasami
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, před třemi týdny jsem si založil 17 litrové nanoakvárium EasyTank od firmy Invital. Osvětlení 5W. Bohužel se mi krátce po založení začala tvořit zelená řasa a žlutohnědý povlak na umělé skále. Před pár dny jsem pořídil 12 krevetek, dnes přidám šneky a Živorodky. Mohli byste, prosím, poradit, co změnit, abych se řas zbavil? Méně svítit? Děkuji předem..

Hodnoty vody:
Tvrdost 419 μS / 13,09 dGH
Uhličit. tvrdost 4,8 dKH / 85 mg/litr CaCO3
Dusičnany 0,2 mg/litr NO3
Fosfáty 0,04 mg/litr PO4
Železo 0
Draslík 7,7 mg/litr K
Amoniak 0
Dusitany 0
Reakce vody pH 7,2°
 
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=51