Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 12:46 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Jericho
nerozumím spojení "týden denně" ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2019 12:25 Muž Jericho [0] – mikro částice
Zdravím všechny. Prosím o radu. Mám cca týden založené 60l akva. Dno Profi soil, kř. písek. Rostliny in vitro.Filtr jede pořád. Seachem stability přidáváno týden denně. Voda měněná první týden 3x 1/3. Svítím 6h denně. Vždy, když akvárko nesvítí, tak ve vodě začnou plavat bílé mikro tečky, vznáší se, jako když sněží. Až do rána jich je víc a víc. Na hladině se udělá slabý jakoby bublinkatý nic extra zákal.Po cca 2h svícení pomalu mizí až zmiznou úplně a voda uvnitř i na hladině je absolutně čistá. Pak zase při zhasnutí se vše pomalu opakuje. Prosím tedy o radu co to vůbec je a jestli mám nějak upravit svícení? Další výměnu vody plánuji až za týden. Bylo mi doporučeno svítit jen zezačátku 6h. Děkuji moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 23:55 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miroslav
Ten seznam ryb to je tedy něco. To se ti moc nepovedlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 23:18 Muž Miroslav [35] – ŘASY
Zdravím ve spolek.Také přidám příspěvek,snad mi ho admin nesmaže.Zakládal jsem akva 10.9.2018 ,vzduchuji,co2 přes diffuser 3v1,filtr fan plus 3 (150-250L)vše jede,jak má,zatim se daří rybám i rostlinám.Ale před měsícem se začala tvorit na rostlinách chlupatá řasa.Nevěděl jsem si rady co stím,přece nebudu vyhazovat rostlinky.Koupil jsem parmičky nádherné 4kousky.Do týdne řasa zmizela ze všech rostlinek,asi jim to chutná,nevim,prostě řasa není. potlesk Za chvili bude roční výročí mého 200litrového akvaria,ještě jsem ho nečistil,neodkaloval,zatim dobrý,jen dolévám vodu,která se odpaří.Jsem spokojen s akváriem,líbí se mi. ;-) :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2019 18:18 Jan Re: Tref
Díky za tip, Limnophila vypadá dobře. A poradíš, prosím i jaké plovoucí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 22:40 Muž Tref [20] Re: Jan
To co tam máš roste hrozně pomalu, osbně bych dal plovoučky a do pozadí dal Limnophilu Sessiliphoru, měl jsem k ní velké opovržení, ale submerzní forma vypadá velmi pěkně a udělá dost práce. Nebál bych se a vzal dva, spíše tři košíky a všechno tam napral, nebude to za víc jak 350Kč i s poštou včetně plovoučky. Řasu co nejvíce odstraň ručně zasaď rostliny a uvidíš, že to bude daleko lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2019 21:06 Jan Re: Anďaska
Ahoj, děkuji za nasměrování. Akvárium bylo založeno už hodně dávno a do té doby už jen občas vyměním nějakou rostlinu. Některé po čase odumřely a tak jsem hledal, kterému druhu to u nás "sedne" :-) Svítím LED páskem se svítivostí 1.324 lm při 12V, ale záměrně do něj peru jen 9V. Plný výkon je moc a takhle alespoň netopí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2019 21:23 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jan
Lepší je na tu špejli přidělat mezizubní kartáček. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.08.2019 20:51 Anďaska Re: Jan
Moc rostlinek tam nemáš a tak může převládat řasa. Ty co tam máš rostou pomalu. Přidala bych rychle rostoucí nenáročné rostlinky do dna a na hladinu plovoučky. Čím víc rostlinek, tím líp ;-) . Tu vláknitou řasu co tam máš odstraňuj namotáváním na špejli. Jak silné je to osvětlení? Kdy bylo akvárium založeno? Vyplň si tady prezentaci ať víme víc informací ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 20:35 Jan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, prosím o radu.
Delší dobu se mi nedaří zbavit se řasy v akváriu o čistém objemu vody 50 litrů. Svítím LED páskem se sníženým napětím v rozmezí 8-11 a 14-21 hodin, zadní a boční stěny akvária jsou polepené černou fólií, na akvárium nedopadá žádné přímé sluneční záření, okna pokoje jsou orientována na sever a sevreo-západ. V akváriu chovám aktuálně pouze Neonky (9), krmím je ob den až dva suchým krmivem TetraMin a opravdu pouze špetku, kterou rybky zbaští do půl minuty. Pro ilustraci přikládám fotografie.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 12:20 Muž Jarry [1433] Re: Smetany
Oni se velmi rozcházejí proto, že opravdu skoro pokaždé zafunguje něco zcela jiného. Naposledy mi zmizela sinice, když jsem zvednul intenzitu světla na dvojnásobek:-) Základ je určitě ale co nejméně organických nečistot ve vodě a z mých zkušeností (užil jsem si toho se sinicí dost) i ve dně - osvědčilo se mi dno co nejnižší, od 2 do 4-5cm - nemají s tím problém ani velké E. Bleherae s 50cm dlouhými listy. Asi pomohou i prosperující rostliny (to je jediné vysvětlení, co mám, pro moje poslední vítězství se zvýšením intenzity světla - nastartovalo to masivní růst rostlin), ale např. v akváriu bez rostlin jsem nikdy problémy se sinicí neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 12:09 R Muž Anthrax [4739] Re: Dave
Filtr čistíš moc často. Čisti ho až když citelně poklesne průtok. Tím čištěním ho nenecháš pořádně zajet.

Pro určení příčiny by to chtělo znát více. Ideální je se zde zaregistrovat a zřídit prezentaci nádrže s fotkou a maximem informací (rostliny, osvětlení, údržba, osádka, krmení, filtrace atd.). rybicky.net/nadrze/ :-)

Edit: Z toho co je vidět, tak tam máš málo rostlin. Vyzkoušej to dno v octu, pokud šumí, tak pryč s ním.

Jinak jak psal Smetany. Více zde rybicky.net/forum/4641
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.08.2019 12:01 Muž Smetany [1226] Re: Dave
To není řasa ale sinice. A na to co s ní se názory velmi rozcházejí. Zkus projít vlákno sinice najdeš tam všechny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 11:56 Dave – Zelená řasa na kamenech a kytkách
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám problém, cca.měsíc po založení akvária, se mi vytvořila řasa, která se rozrůstá. Po prvním odstranění, stále a stále. Mám ničitel řas od Rataje a téměř vůbec to nepomáhá. Nevím co dál... filtrace čištěná co týden
Děkuji za rady
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.08.2019 13:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Daffyn
Jestli to je to jedno akvárium, co máš v profilu, tak to si už v čase založení malým množstvím rostlin a příliš brzy nasazenými rybami (a v příliš velkém množství) o něco podobného doslova žebralo.
Aktualizuj prezentaci, dej fotku celého akvária.

Čistě na likvidaci řas by mohlo pomoci 100 okružáků, ale neodstraní příčiny. Potřebuješ celkově změnit své akvárium na rostlinnou džungli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2019 13:04 Muž UndeR [80] Re: Daffyn
Chtělo by to aktualizovat prezentaci, konkrétně kolik hodin denně svítíš, čím hnojíš a tak dál. Ten problém je potřeba řešit celkově. Popřípadě se dá aplikovat nějaká chemie proti řasám, ale to je asi krajní varianta...zbavit se řasy bude chtít nějaký čas. Já měl kdysi podobný problém, musel jsem poměrně dlouho experimentovat se světlem. Než jsem vychytal odpovídající intenzitu osvětlení aby to nebylo pro rostliny málo a zároveň nebyl světla nadbytek pro růst řas, strávil jsem nad tím moře času. Stejně tak i co se týče hnojiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2019 09:11 Muž Daffyn [4]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobré ráno všem.Potřeboval bych poradit jaká je tohle řasa a jak se dá odstranit.Je na rostlinách už asi měsíc, myslel jsem že to zmizí,ale je toho tam víc a víc.Jsem v tomhle směru začátečník. Mám akvárko teprve půl roku.Budu rád za každou dobrou radu.Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 14:06 Muž KuBvA [40] Re: Anthrax
Teď právě Ne ,sháním růžové akorát není nikdo kdo by mi nabídl za rozumnou cenu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 13:53 R Muž Anthrax [4739] Re: KuBvA
Máš okružáky?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 12:08 Muž KuBvA [40] Re: Anthrax
No tak dají se pořídit ale šlo by to i tak.
A pomůží trochu šneci ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 11:55 R Muž Anthrax [4739] Re: KuBvA
Stáhnul bych to na max. 10 hodin. Pokud nemáš spínací hodiny, tak doporučuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 11:52 Muž KuBvA [40]
Maximálně 12 hodin denně a kytky budu ještě přidávat docela dost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 11:32 R Muž Anthrax [4739] Re: KuBvA
To je relativně silné na těch pár nenáročných kytek. I když záleží jak jsou zářivky staré. No a jak dlouho svítíš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 11:25 Muž KuBvA [40]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dvě tyto zářivkové trubice zasazené v tomhle
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 11:13 R Muž Anthrax [4739] Re: KuBvA
No, pár o příspěvků níž jsem se tě ptal na osvětlení. To je vzhledem k řasám často zásadní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 11:11 Muž KuBvA [40] Re: Anthrax
Jak ke světlu co přesně máš na mysli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 10:56 R Muž Anthrax [4739] Re: KuBvA
Tak to je fajn. Co nejvíc bych to setřel a měnil vodu. Nepravidelná údržba ji celkem sedí. Ještě bych se být tebou vrátil k tomu světlu...
Tekuté „CO2“ by bylo v tomhle případě si k ničemu a Savo ti taky moc nepomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 09:42 Muž KuBvA [40] Re: Anthrax
no ted jsem to skoušel a trochu to jde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 09:30 R Muž Anthrax [4739] Re: KuBvA
Ne, černá řasa je tohle akvaristika-praha.cz/… :-)

To tvoje mi přijde jako rozsivka. rybicky.net/forum/6594 Nejde to normálně šetřit houbičku (čistou) na nádobí? Nebo je to takové pevné?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 09:21 Muž KuBvA [40] Re: silviebaris
Fotka k příspěvku je to vůbec černá řasa ??????
no je na kořenu přiložím foto pořád si nejsem jistý
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 09:12 Silviebaris Re: KuBvA
A nebo tekutý uhlik kápnout na ni...Koupel v savu se taky dělá...Zkus ho přesadit na jiný místo.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 09:10 R Muž Anthrax [4739] Re: KuBvA
Určitě ano. Ale jen krátkodobě. Pokud zůstanou podmínky v akva pro řasu nadále příznivé, tak se bude tvořit znova a znova. :-)
Je to opět o tom, že takto bys řešil následek a nikoliv příčinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 09:05 Muž KuBvA [40] Re: Anthrax
četl jsem tady něco o savu pomohlo by to ???????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 08:58 R Muž Anthrax [4739] Re: KuBvA
Nepíšeš jak svítíš. Jak dlouho? Co to je za zářivky? Možná by stálo za to ten anubias přistínit nějakým rychlerostoucím plevelem. Anubiasu přistínění nevadí. + Z nepravidelné údržby udělat pravidelnou a častější, jak už tu zaznělo. :-)
Edit: Vysadil bych ten bioflor. Protože se nemyslím, že bys potřeboval dodávat železo.
Ale ber to jako odhad. Páč taky záleží co tam dáváš za vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 06:47 Muž KuBvA [40] Re: Roger
Když teď nebudeme řešit toho ancistruse tak je zatím řasa na anubiasu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2019 06:45 Muž Roger [1873] Re: KuBvA
Není to řešení, za prvé není vhodná do tvé velikosti akvária, byla by jak medvěd v malých trenkách, za druhé neřeší to příčinu, ta je potřeba najít, dělej jak píše Ctibum nebo budeš mít za chvíli na každou řasu jednu rybu, máš tam paví oka a ancitruse (pro něho to bude taky malý mimochodem) tak máš co odkalovat každý týden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 22:11 Muž KuBvA [40] Re: ctibum
ja tam nemohu najít přesně ten druh
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.08.2019 22:08 R Muž ctibum [6870] Re: KuBvA
Nehádej a přečti si ten článek... "Jejímu objevení přispívá vysoký stav fosforečnanů, železa a kumulující se nerozložené látky. Pravidelné výměny vody jsou dostatečnou prevencí."
Máš 54 litrů hrubého objemu. Podle fotky tak max 35-40 čistého. V tom živorodky, málo rostlin, údržba max jednou za dva týdny. Do toho mrtvoly ploštěnek a šneků... Tady bych hledal příčinu. Ale černou jsem nikdy nemusel řešit, tak mě třeba někdo opraví...
Rozhodně bych tam ale necpal další rybu a neřešil následek, ale příčinu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 21:35 Muž KuBvA [40] Re: ctibum
děkuji ale mám pocit že je to tím že mi vymřeli šneci (proto že jsem léčil akva od ploštěnek)
pomuze tato ryba Garra gotyla proti černe štetickové rase hmm :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 20:40 R Muž ctibum [6870] Re: KuBvA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 17:08 Muž KuBvA [40]
Dobrý den, omlouvám se jestli už to bylo probíráno ale jak se mám nejefektivněji zbavit černé řasy? hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 23:41 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Cataria
Ahoj nadšenče!
1) Ophiopogon vyndej a strč do bahnitého květináče.
2) Kup 5x tolik té kryptokoryny, té, co ti jde a rozsázej ji po jednotlivých rostlinkách.
3) Hodilo by se ti tam hodit pár kousků ceratophylla nebo Pogostemon stellatus Octopus nebo možná trochu ludwigie. Všechny tyto rostliny bych hodil jen vzplývat - nesázel bych do dna.

Prostě máš velmi malý objem rostlinné hmoty, no.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 20:31 Maq Re: GabrielaS
Totéž co bych mohl napsat tady jako odpověď Tobě, jsem právě náhodou napsal ve vláknu "Rozpadající se listy rostlin" jako odpověď někomu jinému. Snad se bude hodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 13:49 GabrielaS Re: Maq
Na tom se Maq-u asi neshodneme, což ale v pořádku (o tom je diskuze). Nicméně pokud je řasy mnoho, resp. čím dál tím víc, je to špatně. Abych citovala z Horácových zákonů... "Cože? Vy už nemáte v akváriu řasy? ... Nebojte, zase se vrátí." ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 13:15 Maq Re: GabrielaS
GabrielaS napsala: Popravdě - pokud pomineme skutečné řasové kalamity - tak řasy vadí asi více nám vzhledově, než rybám, resp. ekosystému v akváriu.
Řasy významně vadí rostlinám, a tím i celému ekosystému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2019 13:06 Maq Re: Planorbella
Planorbella napsal: Souhlas, jen si myslím, že ten echinodorus právě prospívat bude právě díky organickému znečištění.
Ne. Echinodorus by byl nejradši, kdyby dostával jen minerální živiny. Organické znečištění škodí všem rostlinám.
Vím jak to myslíš - totiž že organické látky projdou dekompozicí a mineralizací, a tím vzniknou živiny. To je sice pravda, ale než ten proces dojde až do konce, tak je to pro rostliny jedině opruz a výhody z toho mají jen bakterie a řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.05.2019 10:43 GabrielaS – Zpět k tématu "Řasy v akváriu":-)
Kolegové, já myslím, že 100% recept na akvárium bez řas zřejmě neexistuje. Popravdě - pokud pomineme skutečné řasové kalamity - tak řasy vadí asi více nám vzhledově, než rybám, resp. ekosystému v akváriu. Za sebe bych řekla 1) trpělivost - řasy se neztratí za den; 2) zvlášť v případě živorodek - pravidelná důkladná péče, tzn. odkalení + výměna části vody; 3)kytky, kytky, kytky, zde si dovolím tvrdit, že čím více, tím lépe, pozorovat a přidat ty rostliny, které v dané nádrži rostou (Maq má ale pravdu - opiopogon neporoste:-) 4) ohledně filtru - kdybych si měla dneska vybrat znovu, popravdě bych ke gupkám asi zvolila co největší kostku biomolitanu a čerpadlo; 5)světlo - s tím si je potřeba trochu vyhrát, než člověk zjistí, co kytkám nejvíce vyhovuje... 6) studovat a snažit se porozumět procesům v akváriu - toto je mnohem důležitější než nákup drahé techniky. Držím palce ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 19:13 Muž Planorbella [643] Re: vaclav
Jak jako, že nebudou co žrát? To ryby a ostatní živočichové v akváriu nekálejí? To aktivní uhlí adsorbuje i výkaly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 18:58 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Cataria
Pokud jde o aktivní uhlí přečti si článek od Horáce. www.horacovoakvarium.cz/… Já bych řekl že jeho nadměrné používání pokud není žádný problém je až nebezpečné, protože bakterie nebudou mít co žrát a to je jak víme problém.
Počet ryb na polovinu asi nemá cenu snižovat zas tak moc jich nemáš ale bude hůř. Já jich mám ve 200 l nejméně 300 a funguje to dobře a to vodu většinou jen dolévám. Chce to mít ale dobrý filtr. Echinodory samozřejmě prospívají sice jim chvíli trvá přelistění ale tvoří si ohromný kořenový systém.
Ne všechny rostliny ti porostou a stává se to i u těch jak se říká nenáročných, hlavně egerie ta se když se jí něco nelíbí tak se dokáže úplně rozpadnout. :-)
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=451