Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Když upečeš kachnu a spálíš ji, tak se taky budeš ptát jen na to, jak odstranit to spálený? Nebude tě zajímat, proč je to spálený? A když ti k tomu někdo řekne, žes ji pekla moc dlouho, tak mu odpovíš, že na to ses neptala?
To akvárko je hodně špatný. Týráš ryby v nevyhovujících podmínkách, i když se ti třeba zdají být spokojené. Pokud si chceš nechat poradit, tak jsi tu správně. Ale pochybuju, že ti tu někdo řekne, ať šneka vezmeš hubičkou na nádobí a dáš ho zpátky a víc nic, když uvidí, v čem žije...
Každopádně je to tvoje akvárko, ty budeš muset řešit problémy, které přijdou. A nikdo tě nebude přemlouvat ani prosit na kolenou, ať s tím něco uděláš
Tak hodně štěstí!
To s tím ale velmi souvisí. Nevyrovnané prostředí v akváriu často znamená růst řas. Všude, i na šnekovi. Registrace proběhla
Vyplň ještě prezentaci nádrže, bude se radit lépe.
0 18.01.2018 07:41 Andrea62 Já se ale neptala na akvárium a že jo mám blbě sestavené nýbrž na šneka.
Tak například neonky raději studenější vodu, Betta teplou. Neonky rády nádrž minimálně 80 cm dlouhou. Další je doporučený minimální objem pro dané druhy. Všechno se dočteš v atlasu...
No, tak to je celkem nářez... Zelenýho šneka pusť z hlavy, to je to poslední, co bys měla řešit... Ta sestava je fakt hodně špatná.
Znovu vřele doporučuju zaregistrovat se a založit prezentaci s maximem informací a celkovou fotkou nádrže.
Při registraci dostaneš pár odkazů pro začátečníky. Přečti si je
Andrea napsal: Chtěla bych se zeptat jelikož jsem začínající akvarista co můžu udělat pro svého šneka. Před cca 14 dny začal takhle zelenat. Můžu ho toho nějak zbavit? Děkuju za odpověď
Tady něco o šnekách a poslední obrázek :
surpanblog.cz/… Ajaj
Není to moc vhodná kombinace rybí osádky
Akvárium o obsahu 50 litrů, 4 živé rostliny. 2 živorodky ostrotlamé, 5 neonek, 2 čističi, 3 čichavci, 3 tlamovci, 1 bojovnice
No, víc by mě asi trápila ta nádrž. Přijde mi dost malá, žádné rostliny a v tom Neonky a Ampulárka... Nechceš se zaregistrovat a založit prezentaci?
EDIT
Jinak si zkusím tipnout, že bez rostlin je ve vodě přebytek živin, do toho asi hodně světla, tak roste alespoň řasa. A roste kde se dá...
0 17.01.2018 20:17 Andrea – Prosím o radu
Chtěla bych se zeptat jelikož jsem začínající akvarista co můžu udělat pro svého šneka. Před cca 14 dny začal takhle zelenat. Můžu ho toho nějak zbavit? Děkuju za odpověď
Starší reakce
To je je sice pravda ale je to pro zahradníky zajímavější parametr než celková tvrdost.
Řeč je o tvrdosti, ne o alkalitě.
Tak proti destilce je všechno kamení ale Praha mimo Káraného má povrchovou vodu. Já mám teď opět 3 dkH a v ZooBraník dokonce sotva 2.
Tož to já vím, ale všechno jsou to tekuté kameny, jen různé tvrdosti. Všechno je relativní, pro brňáka je to měkké, já vyrostl v Lužických horách, kde z vodovodu tekla v podstatě destilka. Asi proto mi to vadí i chuťově na pití a tu kampaň pijte vodovodu nějak nežeru (našly by se i podstatnější důvody).
Podle PVK mi z vodovodu teče 1.06 mmol/L což je v té jejich tabulce asi nejnižší hodnota. Ale sunar mi holt rozpouštěli v neonkové vodě.
V Praze je několik zdrojů vody Želivka, Káraný, mix a v malém množství Podolská vodárna.
web.vscht.cz/… není Praha jako Praha...
Pražská měkká voda?
bydlím tu už mnoho let ale pořád jsem si na ty kameny z vodovodu nezvykl
Nevím. A čím dál míň si mi chce se k řasám vyjadřovat, jsem čím dál nejistější. Napsal jsem jen co aktuálně pozoruji.
Jinak, měkká voda... ta moje je superměkká - <1°dGH, <1°dKH. Jenom tam kde jsem trošku "přitvrdil", tak dva tři stupně, tam se mi ruducha objevila.
=
Jen ještě doplním k debatě o světle, pár příspěvků zpět: Svítím tam dost na to, aby Rotala macrandra byla červená. 12 hodin denně.
Ruducha a měkká voda... dostala jsem Bucku s trochou ruduchy na okrajích některých listů (nic hrozného), původně jsem ji chtěla ručně odstranit, ale mám strach, že listy poškodím. Už dřív jsem dostala Blyxu s trochou ruduchy, ale u té jsem to neřešila a postižené špičky listů ustřihla. Mám pražskou měkkou vodu a akvárko nikdy na štětku netrpělo. Co myslíš, že tahle přinesená udělá? Zůstane? Bude přibývat? Nebo to časem vzdá sama?
0 14.12.2017 16:36 Maq Co mám měkkou vodu, ruduchu jsem neviděl. Až na jednu výjimku (v Mičurinech), když tam nedávám křemičitany a mám tam uhličitany.
Nic netvrdím, jen přispívám do pytle informací.
Pretoze pri BBA, vlaknitych riasach atd. je vacsinou pricina nepomer osvetlenia k organickemu znecisteniu a CO
2 (uz zniem ako Barr
). Tak ako u Jarryho, u mna tiez pomohlo skratit svietenie z 10 h na 8 h.
Neříkám, že by měl víc svítit. Napsal jsem, že nevidím důvod, proč redukovat dobu osvětlení.
Informací o daném akváriu moc nemáme, ale přesto bych posílení světla jako pomoc proti řasám (a zvlášť ruduše) spíše nedoporučil
Píšu z vlastní zkušenosti s totálně zarostlým malým low-tech akváriem ruduchou. Také jsem se kdysi pokoušel bojovat tak, že jsem kytkám přisvítil, abych jim pomohl k lepšímu růstu
Cesta nakonec byla ve výměně filtru, snížení intenzity osvětlení (včetně doby svícení na 8h) a později i dna.
Pro low-tech to stačí bohatě. Nesvítím v žádném z mých akvárek déle než 9 hodin (většinou jen 8) podobně výkonnými svítidly. Problém bude jinde.
Ta zářivka je výkonem nic moc. Mám o chlup více výkonu a na některé kytky to stačí, na některé to stačí tak tak. Jakmile mně některé kytky začnou trochu stínit sousedním kytkám, tak některé přistíněné už mají kritický nedostatek světla.
Už se těším, až si koupím nové LED osvětlení. Mám v plánu Chirios.
U tazatele bych nedoporučil zkrátit svícení na 8-9 hodin. To je příliš krátký den. S tím osvětlením, které má, nemá akvárko přesvícené.
Já bych tedy posílení světla pro boj s ruduchou v žádném případě nedoporučoval. 60l akvárium, vody tam bude max. 55l, 15W zářivka bude pro low-tech nádrž tak akorát (samozřejmě záleží na tom, co tam roste). Chce to foto a popis, osobně bych to tipoval na kombinaci nevhodný filtr - nevhodné hnojení, možná bych naopak začal zkrácením doby svícení na 8-9h a hlavně foto + popis, ona není hustě zarostlá nádrž jako hustě zarostlá nádrž
15W na 60L mi příjde málo. Posílil bych světlo a hnojení rozložil do více menších dávek. Samo pokračovat s výměnami vody a odkalování jak děláš.
ialbn napsala: jestli to není právě tím nepoměrem živin
Jsi na dobré stopě, ale do cíle daleko...
Kdybys měla prezentaci, možná bychom přecejen na něco kápli.
Nádrž mám hustě zarostlou, vodu měním pravidelně jednou za týden a odkaluji zhruba jednou za 14 dní. Napadlo mě ještě, jestli to není právě tím nepoměrem živin. Každý týden přidávám hnojivo.
Jj, to už mi taky pomalu dochází.
Snaha bojovat z řasami vede často paradoxně k jejich další expanzi. Obecně je důležité mít v akváriu rovnováhu mezi světlem/živimami/teplotou, mít hustě zarostlou nádrž, pravidelně měnit vodu (1x týdně) a odkalovat cca 1x měsíčně, při silnějším zarybnení i 1x14 dní.
Máš v akváriu kořen/kořeny?
Udělej prezentaci akvária s fotkami, vše podrobně popiš, vypiš druhy a počet ryb, techniku, ... Bez toho nejde poradit.
Jen střílím, ale štětičkové řase často prospívá větší proud vody, takže pokud máš místo filtru honítko vody, tak může být problém tam.
0 12.12.2017 23:23 ialbn – ...
Prosím o radu, jak se zbavit černé štětičkové řasy? Nejprve byla na rostlinkách, teď je už rozlezlá i po dekoracích. Snažím se na ní aplikovat CO2 tekuté, takže většinou po pár dnech zčervená a zmizí. Ale brzy se objeví znovu a šíří se dál...Co s tím?
Mám 15 W zářivku, svítím 10 hod denně. Akvárium 60 l.
Starší reakce
Díky za reakci, jo je tam toho víc a fotky jsou po mírném úklidu, odsátí i výměně vody, které jsem dnes provedl. Proto tam té dlouhé zelené není moc, ale jinak se jí hodně poslední týden daří
Taky jsem tam dal tento týden Ancistrusy a Ampulárku a docela se činí i když si uvědomuji, že na řasy nejsou největší machři. Ale v akvaristice toho moc neměli a stejně jsem je do akva chtěl
Já tam vidím něco jako sinici, ale bude toho nejspíš víc.
Nezoufej, může být hůř!
Vyměňuj vodu, odsávej hadičkou co jde odsát, odstraňuj odumřelé listy a podobný binec, a pevné nervy, to akvárko si "sedá" a tohle nevypadá na ztracený případ.
Dobrý den,
před necelým měsícem jsem po dlouhé době znovu začal s akvaristikou a založil pro děti nové akvárium. Viz. zatím hodně základní prezentace:
rybicky.net/nadrze/27916
Dlouho jsem studoval co a jak, ale postupně se nám objevují všechny neduhy, které jsou na těchto stránkách popsány. Od mléčné vody, kde jsme podle rad počkali a zmizela, po plíseň na kořenu, která sama také postupně mizí a nyní začaly bujet řasy. Především dlouhá zelená vláknitá řasa.
Rostlin máme myslím poměrně hodně, ale stagnují, i když svítíme myslím celkem hodně. Původně 9,5hod denně, teď jsem ubral na svícení od 5:30 až 7:30 a pak 15:30 až 21:30.
Podle stránek od Horáce (
www.horacovoakvarium.cz/… ), jsem (snad správně) došel k tomu, že nám chybí živiny, a proto od tohoto týden začínám přidávat PlantaPro Micro od Tetra.
Jste podle fotek stejného názoru, nebo navrhujete jiné řešení? Díky předem.
Starší reakce
Podle té fotky to vypadá, že se Ti poměry v akváriu hodně zlepšily.
Diky bohu za inforamciu daka.
Mam dalej hnojit ako mam zadane .
Taková řasa se neřeší, je vlastně pěkná.
Chcem sa opytat mam na skalnom dekoracii je zelena riasa vid na fotke co je to za riasa ako to vyriesim. A stale mam väčšie.
svietim 10 hodin a to svetlo neje take silne. a hnojim easy carbo 5ml každy 2 den uz som prestal asi 1 tyzden.
Starší reakce
Což o to ono to roste jako divé, to byl asi kámen úrazu, ukolébalo mě to k nečinnosti
A nejspíš to podělal tím, že tam došly důležité prvky, které jsem nehlídal.
Sice to je poněkud zjednodušené, ale přesto si myslím, že pro začátek je užitečné pochopit alespoň základní vztahy v ekosystému akvária:
www.horacovoakvarium.cz/…
Potom budeš schopný udržovat akvárko ve stavu, kdy řasa roste minimálně a kytky rostou parádně
Jj tohle jsem zanedbal, jsou tam malé rybky a málo kadí.
Hned jak jsem to zjistil tak jsem valil pro hnojivo a doplnil, ale netuším jak dlouho to bylo na nule. Budu hnojit a čekat.
Podle mě by dodání fosforu a NO3 mohlo stačit, krevetky zlikvidujou vyrostlou řasu a ta by neměla dále růst.
Nejhorší co se ti v rostlinném akváriu může stát je mít NO3 na 0 podle mě je to ideální stav pro spuštění řas hlavně ruduchy. (jelení paroh)
Ahoj všem, prosím o radu zkušenější. V nádrží krevetárium se mi objevily dvě druhy řas (jedna z nich asi bude jelení paroh). Nijak extrémně se z nich nestresuji, krevetkám to vyhovuje a vrtají se nejvíce tam kde roste hlavně ta zelená
Jde mi spíš o to, aby se to nerozlezlo moc. Zelenou namotávám na špejli, ale moc to nejde protože zároveň s ní vytrhávám trávníček což mě prudí.
Jelení paroh průběžně oškubávám jakmile se dá chytit.
Snížil jsem intenzitu osvětlení o třetinu. (svítím 8:00 - 11:00 a 14:00 - 20:00) Zkontroloval jak jsou na tom prvky v akva a hnojím fosfor (byl úplně nula) a NO3 byl také na nule. Snažím se kontrolovat každý druhý den a udržuji v potřebné výši. Ostatní prvky jsou v normě. (starší hodnoty měření v prezentaci odpovídají stávajícím)
Výměna vody každý týden (1/4 - 1/3) je samozřejmostí.
Poradili by jste ještě něco, abych z toho za chvíli neměl jednu velkou mechokouli
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [27] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43483x