Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 52 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 13:39 JuraS – Re: sustik
každý na řasy má jiný postup..ono záleží vždy na konkrétních podmínkách..řasy jakožto i všechny jiné živé organizmy potřebují k životu vodu, světlo a živiny...kolik světla, jaké vlnové délky (akva osvícené zářivkami má jiné světlo než slunce), voda - (tvrdá, měkká, kyselá, zásaditá) a živiny to je kapitola na dlouhé povídání...obecně..když budou prosperovat v akva kytky tak, že je budeš každý týden nebo ob týden trhat a po kýblech vyhazovat..prostě porostou jak zblázněný tak řasy nebudou mít jednu z částí rovnice..obecně živiny...o tom je to celé..když budeš svítit jako o život třípásmovkami, mát hafo ryb a krmit jak šílený a mít jen šutry a kořeny a jen jeden anubius pak máš na řasy zaděláno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 12:42 sustik – .
mě od řas dokonele pomohli dva šneci,jen občas očistim sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 11:54 Muž BarbarOSA [6] – Re: miesimzelezo
Mas pravdu ano
Som odhaleny :-(
Ale nie v pohode..Treba sa podelit o info ktore zabralo a niekomu tiez moze pomoct..
Cakam len na schvalenie, netusim kedy to bude..Maju to druhy den..
Ked to bude ako som spominal prihodim link..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2010 11:46 miesimzelezo – Re: BarbarOSA
jj to zname, chce to nacpat slamu do akva... ale pockame si na clanok od BarbaraOSA som zvedavy ci tam bude spomenuta i ta slama...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 23:18 Muž BarbarOSA [6] – Re: kortezhugo
jasne zaruceny..
pisal som o tom aj na akva.sk
ale toto je cele zhrnute do jedneho clanku, sice musis do toho nieco vlozit, zadarmo sa v dnesnej dobe nic same neurobi, ale vsetko ok..
a hlavne prirodzena cesta..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 22:50 Muž kortezhugo [983] – Re: BarbarOSA
...tak ze mas "navod"??? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 22:42 Muž BarbarOSA [6] – Re: vodnik
Ahojte akvaristi..
Napisal som clanok ako sa uspesne zbavit riasy, ale este musi byt schvaleny..
Cize netusim kolko to potrva, popisal som vsetko co som vedel, pripadne otazky tam uvitam..
Ked bude zverejneny tak dam sem link..
Mal som velmi vela a roznych rias, par rastlin mi aj odislo kvoli nim..
A so 100%nou uspesnostou som sa ich zbavil a nic sa nevratilo, stale hnojim, pridavam CO2, svetlo svieti aj z okna a ziadna navratnost..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 21:48 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: vodnik
pokud jediný cos udělal je používání řasobijce tak se ani nedivím že se jich nemůžeš zbavit hmm jinak vysavováním akvárka se jich nezbavíš, za čas tam budou zas ;-) takže jak chceš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2010 21:48 S Muž invalida [3881]
krevetky..hladový ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 21:45 vodnik – Re: Petýt
A kolikrát mám potom to akvárium vymýt vodou aby tam pak ještě nebylo cítit savo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 21:42 vodnik – Re: ondrasheq
Ne nevymyslel používám řasobijec a stále to nepomáhá tak přemýšlím o radikálním řezu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2010 16:17 Muž voko [9] - Živorodky
tone Horkou vodu bych do akvárka nelil! Sklo by fakt mohlo prasknout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 16:01 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Petýt
jak tady píšeš o té horké vodě, tak jsem si vzpomněla, že kamoška jednou nalila do akvárka horkou vodu přímo z vodovodu a prasklo jí dno, takže to bude nebežpečné u jakékoli nádrže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 15:58 Petýt
Udělej to jako píše ondrasheq. Pokud to budeš čistit tim savem nebo něčim takovým, tak určitě to nevymejvej horkou vodou, jak tu někdo psal, poněvadž by mohla narušit lepené spoje akvárka(teda jestli nemáš litý:-)).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 15:48 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: ondrasheq
nemyslela jsem ze je to zavadny, ale ze neni potreba kvuli rasam znovu zakladat akvarko a jeste ho tak paranoidne desinfikovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2010 15:36 Muž ondrasheq [10]
Tyhle věci už se tu řešili stokrát, bez výjimky. Plky stranou, k původnímu dotazu:
Pokud jde čistě jen o ty řasy, tak je dostaneš pryč s pomocí vody a hrubější strany houbičky na nádobí (použiješ pochopitelně novou). Savo je spíš na celkovou desinfekci - drastické to rozhodně není, jen je potom potřeba akva pořádně vymýt vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2010 15:15 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Danielll
jinak radit někomu aď si do nově založené nádrže pořídí drazší rybky, protože ty určitě neudělají takový bordel, je docela blbost. Třeba si koupí za 40kč závojnatku místo gupky za dvacku a myslíš že na tom bude líp?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2010 15:12 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Danielll
Tu drastickou část ze savem bych vynechala. Pokud řasy nemají podmínky pro svůj růst tak zmizí samy, nebo s nimi mouhou pomoci některé rybky co je žerou, ale jen na ně se taky spoléhat nedá. A CO2 není nutnost pro dobře fungující akvárium bez řas. Jinak chlor je žiravina, v malé koncentraci to rybky zvládnou, ale naschvál je tomu vystavovat bych nedoporučovala. Ale ve většině vodovodních sítí už se chlor nepoužívá v takovém množství jako dříve. A pokud chlor ochromí řasy, to by mě zajímalo co udělá s bakteriemi kvůli kterým si to akvárko nechal zaběhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2010 14:59 Muž ondrasheq [10] – Re: Danielll
Lepší neodstátá voda? A že chlor "ochromí" řasy, ale kytky a ryby ne?
A to máš něčím podložené nebo sis to vymyslel?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2010 23:09 Danielll – Re: vodnik
To je složité na vysvětlování.... pokud jsi zkušený akvarista určitě by si se neptal!
Jde o to že řasy pod vodou vznikat prostě budou ale je na tobě pokud ti budou vznikat "hodně" nebo "minimálně"... Musíš v akváriu nastolit bezchybný koloběh živin... Nejlepší bude celou nádrž vyčistit vše přeject savem i dno... (po dezinfekci savem nezapomen důkladně vypláchnout horkou vodou) A pak založ akva tím způsobem že nejdříve spustíme (Výkonou filtrafi u vetšího akvária než 100l bych doporučil kombinace vnějšího i vnitřního fitru) Nainstalujeme topítko teploměr... Základ je nejdříve osadit akvárium rostlinami. čím více rostlin tím lépe. Sprovozni výrobu Co2 pomocí kvasnicovace. Takto udělanou nádrž pouze osazenou rostlinstvem nech 2 týdny běžet... fitr(y) se alespon trošíčku zaběhnou a rostlinstvo zakoření... ted je možno přidat ryby. Na rybách také záleží. Vyber nějaké dražší "Které nedělají tolik bordel jako živorodky" (Trus).... ryby přidávej každý týden maximálně dvě... a s celkovím počtem ryb také nepřežěn pak už je jen opravdu důležitá každotýdení výměna 33% vody ( jedné třetiny ) Dovolil bych si doporučit dát vodu do akvária neodstátou bez regulátoru případné řasy chlor ochromí a zpomalí růst kytkám a rybám se nic vážného nestane....! ( omlouvám se za případné chyby nekontroloval jsem po sobě text) ano ano ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2010 23:04 Muž akvaristik [274] - Rostliny – Re: vodnik
Jestli jsem to správně pochopil, pak použij savo.
Co se týče dalšího provozu, aby nové řasy nevznikaly - to je zde mnohokrát popsáno. Ale hlavní je dostatečně svítit, udržovat zdravé rostliny, nepřekysličovat, používat CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2010 23:02 Muž obelix [0] – Re: vodnik
a nebo nějakého žravce např. ancík nebo dva nebo............ :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.06.2010 22:59 Muž Yirka [9123] – Re: vodnik
Nejlepším prostředkem je dobře fungující akvárium. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2010 22:42 vodnik – jak se zbavit řas v akváriu
zdravím mám prosbu chtěl bych kompletně předělat a vyčistit akvárium i od řas a nevím jaký nezávadný prostředek mám použít aby se jich zbavil na dobro.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2010 19:26 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – Re: lumpy
ja na 54 litru svitim 18W zarivkou (driv i 2x15 a pak i 2x18 ale nakonec to jede i takto)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2010 17:58 lumpy – Potřebuji radu
Mám 54litrové akva a 11W zářivku tvoří se mi hnědý řasa hlavne na rostlinách ... kolika watovou zářivku a jakou bych měla pořídit.??
Děkuji za odpověd.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 11:36 Muž karelpavel [18] – Re: technik
Egerii skoro vždy sážu jen po svazcích, myslím že je to úplně jedno ;-) roste jak plevel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2010 10:39 miso21
kup prisavniki a neritini X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 22:50 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: technik
To netusim, to by mohli vediet skor rastlinkari. Predpokladam, ze cim silnejsie osvetlenie, tym viac nahusto mozu byt... Ja som ich vzdy musel mat tak 2-3 cm od seba, ale zasa inym ludom rastu dobre aj ked zasadia cely zvazok na jedno miesto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 20:51 Muž technik [3] – Re: protein007
Na husto jsou společně spíše ty Egerie.. Jak daleko by měly být od sebe?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 20:19 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: technik
Zvycajne stracaju odspodu farbu, ak nie su dostatocne osvetlene, ale mozno toto bude iny pripad... Nie su nahodou zasadene prilis nahusto medzi ostatnymi rastlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 20:03 Muž technik [3] – Re: technik
Další varianta, která mě teď napadla je, že jsem některé rostlinky měl nějaký čas položený na hadru a trochu oschly hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2010 19:50 Muž technik [3] – Re: technik
A zajímavé je, že Egerie nějak začínají odspodu ztrácet barvu. Není to tím, že teď nemají živiny? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 08:49 Muž technik [3] – Re: odkalování
Ještě bych měl dotaz, jak často se má toto kompletní odkalování kamínků dělat? A jak to dělají ti, co mají 1-2mm písek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 07:33 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: rybák
Zrovna tento týden jsem jednomu kolegovi na jeho problém s akva poradil vyměnit najednou cca 80% vody a už mi hlásil, že to pomohlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 07:32 Muž technik [3]
rybák napsal: no odkalování je třeba samozdřejmě ,ale mělo by ti tam zůstat více vody cca.60% (změniš tím náhle chem. vlasnosti vody,když ti zůstane jen 20%.určitě nejsem sám kdo by ti to poradil

Ja to vím, ale nějak jsem byl už rozjetej a nechtělo se mi přestat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 01:36 Muž rybák [0]
no odkalování je třeba samozdřejmě ,ale mělo by ti tam zůstat více vody cca.60% (změniš tím náhle chem. vlasnosti vody,když ti zůstane jen 20%.určitě nejsem sám kdo by ti to poradil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 19:06 Muž technik [3] – Re: odkalování
Konečně jsem se dostal k odkalování. Proběhlo to ve velkém, odkalil jsem cca 1/4-1/3 dna a zbylo jen 20% vody :). Tak doufám, že nebudou rybky protestovat... Ale každopádně to byl humáč jak vyjetej olej nebo bahno. Díky za rady fungovalo to dobře.

Akorát jsem přišel o černé dno, protože se promíchalo s bílými kamínky. Už jsem zapoměl, že neměli všechno množství v černém, takže jsem to namíchal. Raději jsem ho znovu vyzkoušel dát do 8% octa a nešumí. A pro jistotu jsem dal pryč kameny od moře z Turecka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 15:52 R Muž romant [27983] – Re: technik
Tenhle zvon mám taky. Mřížku mám sundanou, odkaluji jednou za týden až 14dní(jak je čas). Do dna nereju, pouze lehce bořím ten zvon a dojde k tomu, že se nepatrně zvíří kamínky dna(frakce3-5mm) a ty se společně s tím bordýlkem v tom zvonu zatočí, pak to chce ten zvom lehce zvednout, tak aby se konec dostal 1-2 cm nad dno a obsah jednoduše vypadne. Nic se extrémně nezvíří a podle toho jaká voda teče z hadice, je přesně vidět kdy ještě teče voda s kalem a kdy už je tzv. čistá. Rozhodně bych se toho nebál, pusť se do toho. Mě to trvá ve 230 litrovým akva, tak půl hoďky(3-4belíky). palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 15:48 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: technik
Ano, tu mřížku vyndejte a odkalujte do hloubky. Nemusíte celé akva "probagrovat" najednou, můžete to dělat po částech. (Třeba týden, každý den kousek.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 15:30 Muž technik [3] – Re: ustavprochore
Tak asi Vás nechápu. Odkaluji tímto www.mamejeradi.cz/… Na spodku je mřížka, aby se nezvedaly kamínky atd... Tu bych tedy měl sundat a zarýt zvonem až na sklo akvária? To abych dal pryč rybičky, protože to bude jednak bordelu a jednak už u 1/3 dna odpustím všechnu vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 14:48 Žena ustavprochore [567] – Re: technik
Uff, tak naposled, vemte to a pořádně do hloubky to odkalte! Všude tam, kde není nic zasázeného. Jestli tam pak dosypete něco jemnějšího, kytky vám poděkují. ;-) (Já právě z toho důvodu, že jsem měla dno "zaběhlé" (asi 25 let :-D), jsem to nechtěla měnit celé, tak jsem jen vybrala největší šutry a prosypala...)
Vaše "projetí zvonem těsně nad dnem" není odkalování, podle mě, když dno i celé akva vypadá takhle, odkalit se občas musí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2010 10:29 Muž technik [3] – Re: technik
Koukal jsem se na vodárny co nám dodávají do řádu a vstupní voda co míchám s RO nemá zrovna nejlepší parametry pro akvaristiku. Celková tvrdost 32,5°dGH a NO3 20,0 mg/l..
To potom asi i to dno vypadá jinak například v ČB, kde je voda úplně jiného složení ;-)
První 3 roky jsem neměl RO, to taky nejspíš napomohlo k rozbujení té řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 21:02 Muž technik [3] – Re: ustavprochore
Vpředu jsou to opravdu letité nánosy, ale to je snad normální ne? Ani nevím jak bych tomu tedy měl zabránit. A odkalováním myslím projetím zvonem těsně nad dnem a odsáním tak toho největšího bordelu.
To je přeci důležité při každé výměně vody, aby se nezvedal detrit ze dna ne?
A pokud jsou dlouhé třeba Egeria Densa, tak je zastřihnu a znovu zasadím do dna. A tím samozřejmě do dna rýpnu. A to je tak 1x za 14dní....
Fotka se téměř nezměnila, teď už rybky šly spát. Ale zítra zkusím něco nafotit a kdyžtak přidat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 19:30 Žena ustavprochore [567] – Re: technik
Nevím, ale to hnědé u čelního skla je co, řasa? Taky si asi nerozumíme, vyměnit jednou týdně část vody a šťourat se každý týden ve dně jsou dost rozdílné věci. (To první pohoda, to druhé chyba!) Tak jak? A co ty fotky? ;-)
A celkem souhlas s "JuraS", rychlerostoucí stonkovky toho s řasami zmohou víc než echináč nebo kryptokorny. A nejspíš nepůjde jen o čerpání živin, ale i o tvorbu látek, které řasám vadí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.03.2010 15:51 JuraS – Re: technik
podle fotky se ti tam stonovky krčí v koutku a listovky zabírají většinu prostoru...proti řasám by to mělo být spíš opačně...počítej s tím, až se ti listovky zakoření, že ti echináče polezou z akva a nebude v něm k hnutí....stonovky ušmikneš nůžkami když budou moc zlobit ale echináče těžko...listovky sají hlavně kořeny a tak likvidují detrit kdežto stonovky listy a stonkem a likvidují živiny které jinak využívají řasy...já měl nedávno řasami prorostlé akva...obměnil jsme kytky, nasázel hafo stonovek a žasy sami zmizly...to že by 3 sae s nimi tolik zamávali nevěřím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2010 15:28 Muž technik [3] – Re: ustavprochore
To dno hrubé je. Neudržované? Jednou týdně odkaluji cca 50% vody už 1/4roku. Krmím málo a třeba 2x týdně nekrmím. Egerie Najas i Densa tam jsou. Bacopa Caroliniana tedy roste uplně nejrychleji, ale hodně na ní parazituje ta vláknitá řasa.. Takže překopat kompletně dno, respektive akvarium? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 23:45 Žena ustavprochore [567] – Re: technik
Co si vzpomínám, tak pořádné odkalení a následné prosypání příliš hrubého dna jemnějším pískem, 1x týdně výměna 1/3 vody (možná víc), namotávání řasy na špejli. Samozřejmě stop hnojení Proflorem, omezení krmení. (Mám mj. paví oka a parmičky, kraťounkou řasu viditelně okusovaly.) Taky jsem dosadila "rychlíky" v podobě Egeria densa a Ceratopterisů a naopak dočasně z akvária odstranila Riccii, ve které se řasa držela nejvíc.
U vás? Chtělo by to alespoň aktuální fotky (celek + časy), ale to dno mi přijde dost hrubé a neudržované a nějaké ty "rychlíky" by se taky vešly. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2010 20:28 Muž technik [3] – Re: ustavprochore
Dajana Proflor jsem taky používal v menší dávce. A taky mám dlouhodobý problém s vláknitými řasami. Co Vám vše pomohlo? Respektive co by pomohlo mému akva?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2010 21:59 Žena ustavprochore [567] – Re: Rona
Na Proflor pozor, já ho taky jeden čas používala (ani ne plnou dávku) a pak jsem zbavovala akvárko zelený vláknitý asi 2 měsíce. To hnojivo obsahuje kromě jiných prvků taky fosfor, takže do akvária s pár echinodory a něco málo stonkovkami určitě nedoporučuju!
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [52] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=2551