Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 12:24 Žena gabinka632 [14] Re: Maq
Díky. Snížím dobu svícení, ale se šneky bude problém - už jsem je dala na bazar, že je daruju, ale nikdo je nechce, tak jsem asi v háji. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 12:22 Žena gabinka632 [14] Re: vaclav
Ok, díky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2019 12:17 Maq Re: gabinka632
Snížit
1) osvětlení,
2) biologickou zátěž.
První bych vyhodil ty šneky, ve Tvém akváriu mají přesně opačný efekt, než jaký očekáváš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 11:29 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gabinka632
Těch 10 hodin většinou stačí můžeš udělat i mezeru ve svícení klidně 2-4 hodiny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 11:04 Žena gabinka632 [14] Re: vaclav
Stačilo by tedy svítit třeba jen od 12:00 do 20:00? Není to málo kvůli rostlinám? Teď svítím tak 12 hodin, předtím jsem svítila 14 hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 10:51 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gabinka632
Většinou je to reakce na příliš silné světlo a dobu svícení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 10:22 Žena gabinka632 [14] Re: Anthrax
Je zelená a rostliny vypadají, jako by měly chlupy, vůbec netuším, ale oškubat to nejde a nikomu z obyvatel to nechutná (ani šnekům, radši sežerou tabletku pandíkům) smich Musím to nafotit foťákem, tohle jsou fotky z mobilu, takže nic moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 10:09 R Muž Anthrax [4745] Re: gabinka632
Ten acorus je neakvarijní.
Jinak já tam žádnou řasu moc nevidím. Koukám na to z mobilu :-) Co to je za řasu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 10:04 Žena gabinka632 [14] Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Teď už je to trochu zarostlejší (dnes musím nafotit :-) ). Je pravda, že krmím 2× denně, takže dostanou už jen večer. Ještě se chci zeptat, která z těch rostlin tam nepatří, abych věděla, co vyhodit a nekupovat, prosím?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2019 09:49 R Muž Anthrax [4745] Re: gabinka632
Začal bych přidáním rostlin. Máš jich tam celkem málo. A některé z toho i neakvarijní. Svítíš 12 hodin. To může být moc. Jestli krmíš 2x denně, tak bych to trochu omezil
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 09:39 Žena gabinka632 [14] – Jak zlikvidovat řasy
Ahoj potřebuji poradit, jak se zbavit řas. Mám 54l akvárium (odpoledne nahraji aktuální foto) cca 5 měsíců a nedávno se mi začala na rostlinách a kamenech tvořit řasa. sad Důvodů může být několik: cca před měsícem jsem přidala mech, pak plovoucí rostliny kvůli NO3 (máme studniční vodu a na testu mi to ukázalo hodnoty 50mg/l tak jsem to chtěla stáhnout, ale nepomohlo) a pár týdnů zpátky mi porodily 2 živorodky, takže rázem bylo plno (teď už jsou všechny v nových domovech). Pořídila jsem na řasy 1 neritinku, ale nějak se jí do toho nechce a jsou tam ještě 2 ampulárky (potvory všechno rozryjou, ale řasu taky nee). Jak se těch řas zbavit nějakou nechemickou cestou? Mám přikoupit tekuté CO2 a začít ho do tak malého akva přidávat? Nevím, co s tím ... :-(
Děkuji za pomoc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 23:30 Muž medamedas [6] - TetryRe: brukiz
Děkuji za doporučení. Nejsem ještě moc zbehly v hnojeni. Proto se chci zeptat zhruba jakou hodnotu mg prihnojovat denně? Asi chápu, že přesnou hodnotu co je v akva si budu měřit a postupně upravovat hnojici dávku. Ale aspoň pro začátek od čeho se odpichnout? Je na to vstupní vzorecek nebo logika? Když se chci dostat na 1,5mg/l tak to znamená týdne přidat celkem 1,5mg/l nebo denně? Nebo jak na to? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 23:20 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Maq
Ano, vím. Někde jsi to už rozebíral a přepočítával. Četl jsem to. :-) Ale aspoň orientačně to docela sedí na podmínky v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2019 23:17 Maq Re: brukiz
brukiz napsal: Ideální poměr N a P je 16:1.
Snad ano, ale je třeba dodat, že je to poměr látkový (tedy molární, nesprávně leč běžně řečeno).
Tahle chyba se vyskytla například v nejnovějším Mártyho článku o hnojení, což přehlédl on i schvalující redaktoři.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 21:17 Muž vlka [3444] – Twinstar
Fotka k příspěvku Osobně si myslím, že systém „Twinstar“ má dost podstatnej vliv na tvorbu řas.
Čas od času používám podomácku vyrobený. Viz foto ještě video z youtubka. www.youtube.com/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2019 21:09 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: medamedas
Pokud se v akva objeví GSA, je to snad vždy znamení nízkého obsahu fosforečnanů. Takže přidej a zvedni to na cca 1-1,5 mg/l. :-) Obávat se zvedání nemusíš, pokud máš dost NO3, což už máš. Ideální poměr N a P je 16:1.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 20:53 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Chtěl jsem se prosím zeptat, začíná se mi dělat GSA. Dle měření mám PO4 na 0,2mg. Na GSA by mělo pomocit prihnojovat PO4. Je to v mém případě dobrý nápad? Nebo by přidání PO4 mohlo podpořit bujení jiné řasy?
Popřípadě kolik bych měl prihnojovat. Dle doporučení bych měl zvednout hodnotu na 2-3 mg/l. Pokud ano tak prosím poraďte mi, kolik přesně denně prihnojit na mých 360l čistého objemu vody.
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 07:52 Muž smik [70] Re: medamedas
Tablety jsem kdysi používal od Tropica, ale jsou nejspíš dost drahé a nevím jak je to s dostupností. Pak jsem si dělal svoje z Osmocote. Teď nepoužívámm žádné. Určitě něco slušného bude dělat třeba Dennerle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.03.2019 22:34 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: medamedas
Pokud se ti vrátí OK, tak ho později stejně využiješ. Hlídat dusičnany je to nejhlavnější pro rostliny. Test se opravdu neztratí. ;-)

Říká se, že ideální hodnoty NO3 jsou mezi 15-20 mg/l. Když jsem měl více nebo méně, opravdu jsem měl s rostlinami a řasami problémy. Něco na tom bude a nyní se toho již držím a naprostá spokojenost. palec Pokud ovšem dodáváš správně i všechny ostatní živiny.

Jinak do dna bych momentálně nic nedával, abys nepřehnojil. To bys pak řešil opačný problém s vysokými živinami.

Hlavně tomu nech čas. Jakákoliv změna v akva se ti ideálně projeví až za cca 2 týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 22:12 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Jj špatný test. Dnes opět NO3 kolem 10 až 15mg/l.
No popravdě nyní svitim 6 hodin denně. OK, zkusím přidat ještě NO3 a dostat se zhruba na 20mg/l. Zda se mi totiž, že poslední dny co více prihnojuji NO3, tak je to ku prospěchu. Rostliny jsou vybarvenejsi a trošku poskočily, aspoň se mi zdá. A rasa jakoby se mírně redukovala. Ale je pravda že ta řasa i předtím se držela spíš na stejné úrovni. Takže zvýšení NO3 by mohlo být ku prospěchu.
Výměnu teď dělám zhruba třetinu vody dvakrát do týdne.
Prosím doporučis mi vhodné/kvalitní NPK tablety do dna? Nemám s nimi zkušenost.
Jinak děkuji všem za rady, vážím si pomoci.
imochodem Sera NO3 jsem poslal zpet do známého akva e-shopu a ti poslali k reklamaci. Jsem zvědav na výsledek, prý mi třeba jen vymění jednu složku z testu a pak vrátí. Samozřejmě jsem nemohl čekat 30 dní na vyřízení reklamace, tak jsem koupil jiný test, tak snad vrátí pak peníze a nebudu mít dva testy :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 14:52 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
To už se vyřešilo byl to blbý test :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.03.2019 12:53 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: medamedas
1.3 měření NO3 = 0 tohle je hlavní hlavní problém tvého akvária pokud tedy nemáš špatný test (chtělo by to vyzkoušet) musíš se dostat na 20mg/l, jinak bude pořád hůř. Držel bych se klasiky. NO3 20, PO4 0,5, Fe 0,1, :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 12:42 Muž solty18 [1] Re: JirkaŠčobák
Veľmi pekne ďakujem všetkým za pomoc ste skvelí. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.03.2019 11:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: solty18
Ještě, abys pochopil podstatu problému: Je to v tvé představě, jak má vypadat akvárium. Evidentně si myslíš, že je fajn rostlinné akvárium s volným prostorem pro plavání ryb. On ale existuje něco jako optimální poměr mezi množstvím rostlinné hmoty a množstvím živočišné hmoty. Je jedno, jak je akvárium velké - pokud tento poměr není v rovnováze, budou bujet řasy a akvarista se dostane do spirály, ve které mu neprosperují rostliny kvůli řasám a čím víc rostliny neprosperují, tím víc se řasám daří.
Protože mám víc akvárií a v některých se mi podařilo zbavit řas úplně, mám to už trochu v oku a při pohledu na tvé skaláry, hejnka ryb a některé dost mrňavé rostliny vepředu bych ti z fleku řekl, že tento poměr nemáš dobrý.
Další věc je, že máš akvárium bez sycení CO2, ale měl jsi jako vzory před očima akvária s CO2 a použil dost stonkovek, které bohužel bez sycení CO2 občas neprosperují až tak dobře (ono to jde, ale musí se to umět). Proto mají tvé stonkovky sice pěkné růstové vrcholy, ale jinak se zařasují a nejsou nic extra.
Rostlinné akvárium s volným prostorem na plavání ryb je ve většině případů mýtus. Když je někdo hodně dobrý a bude se často starat, dokáže to. Otázka ale je, co se stane, když nějakou dobu vypadne z kolotoče údržby. Každý vypadne. Proto si osobně nemyslím, že je pro začátečníka dobrý nápad takové akvárium chtít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2019 10:23 Mist Re: solty18
Přesně jak píše nejjasnější, čím víc se do toho teď začneš sr**, tim to bude horší. Máš to prostě komplet rozhozený a nejjednodušší cesta, je na všechno se vykašlat a nechat akvo v klidu bejt. Měnit vodu, Jirka ti pošle 200 okružáků a až akvo bude stabilní, pomaličku začneš přidávat opatrně pmdd a koupíš si i nějakou pěknou květenu. Tohleto experimentování je k ničemu, pokud tomu nerozumíš. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 10:03 R Muž Anthrax [4745] Re: solty18
Ale ten akvaflor přidáváš už déle? Vynechal bych ho. Hodně lidí si stěžuje, že má řasy právě po něm. Stejně tak bych vynechal i fosfor Máš nějaké testy aby jsi věděl, proč přidávat právě to co přidáváš?
Jinak naprostý souhlas s těma rostlinama, ty to potřebuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2019 09:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: solty18
solty18 napsal: Fosfor som vyskúšal až pred pár dňami aj to len raz za dva dni po 2,5ml. A tie riasy sa mi robili aj predtým. Tie hnusné zelené sa objavili asi pred dvoma týždňami. Akvaflor dávam 1 vrchnáčik vždy po čistení akva. Filter je klasika nič momentálne v ňom nie je pridané naviac.
No, protože tam máš stále málo rostlinné hmoty. Koukni, co ti roste a to přidej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.03.2019 09:40 Muž smik [70] Re: medamedas
Za mě. Světlo bych nechal tak jak ho máš. Pokud ho teda máš na těch 5 hodin. Já bych se nebál třeba 1 hodinku zkusit přidat pokud by řasa začala víc vyskakovat vždycky se můžeš vrátit. Ono ve tmě ty rostliny taky neporostou. S Utricularii nemám žádnou zkušenost, ale řekl bych, že ta to světlo potřebuje. Co se týká hnojení. Ono předávkovat dusík zas tak úplně jednoduché není. Možná bych zkusil toho NO3 i trochu přidat. Fosfor bych zatím nedával. Mikro dle návodu. Máš tam čistej říční písek a z něho si nic rostliny nevemou. Mě se obvykle sinice začala objevovat když bylo málo NO3 a hodně PO4. Vodu výměna klasika. Klidně 2xtýdně 30%. Nebál bych se snížit i 1xtýdně 30-50%
Je třeba pamatovat na to že změny se projevují až po nějakém čase. Nic není vidět ze dne na den. Pokud se ta řasa rapidně nezvětšuje a drží se v míře jak máš na fotkách tak bych úplně nepanikařil a držel režim. Může se samozřejmě stát, že některým kytkám se dařit nebude hlavně v čerstvé nádrži.
Možná by stálo za to pod tu Utru píchnout nějaké NPK tobolky do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   06.03.2019 08:33 Žena drvi [2894] Re: medamedas
Teda pánové, nechci vstupovat do vaší učené debaty, ale já bych ztlumila světlo a přestala hnojit úplně, omezila krmení a měnila 2 x týdně třetinu vody. A ty plovoučky bych ještě přidala - teď není čas na estetiku, teď je potřeba zbavit se řasy a sinice. Některý rostliny ti tam, prostě nepůjdou nikdy, s tím se holt nedá moc dělat. A až to bude pořádně zajetý, pak můžeš začít tvořit krajinky - Toť můj názor a moje zkušenost - jak se o tom hnojení začne moc koumat, tak to většinou jde do kelu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 08:15 Muž solty18 [1] Re: Anthrax
Fosfor som vyskúšal až pred pár dňami aj to len raz za dva dni po 2,5ml. A tie riasy sa mi robili aj predtým. Tie hnusné zelené sa objavili asi pred dvoma týždňami. Akvaflor dávam 1 vrchnáčik vždy po čistení akva. Filter je klasika nič momentálne v ňom nie je pridané naviac.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.03.2019 23:04 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Solty18
Taky bys mohl mít víc rostlin. Ani se nedivím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 21:53 R Muž Anthrax [4745] Re: solty18
Jen pro ujasnění. Dáváš ten Akvaflor AF-7 a ještě k tomu přidáváš fosfor? Já jen že fosfor v akvarku kde máš celkem dost ryb chybí málokdy. Co máš ve filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 18:45 Muž medamedas [6] - TetryRe: medamedas
Doplním že CO2 držím okolo 20mg/l,dekuji za každou radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 18:33 Muž solty18 [1] – Ahojte.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosim o radu bo som uz strateny. :-( Je mi jasne ze mam nerovnovahu v akva ale zatial som na nic neprisiel coby zabralo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 18:24 Muž medamedas [6] - TetryRe: smik
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak se zdá že JBL test už funguje lépe. Dnes naměřeno cca 10-15mg NO3.
Přičemž denně hnojim KNO3 a mikro prvky. A týdně dodám do akva zhruba 7mg/l NO3.
Nicméně utricularia mi stáje zloutne a neprospiva, ikdyz se začátku jela hezky a krásně se rozrustala. Přikládám fotku celého akva, včetně detailu utricularie a řasy na ni. Ta rasa by možná mohla být sinice, souhlasí někdo? Přijde mi to kombinace sinice a dlouhé vlaknite.
Co mi doporučíte dal ohledně hnojeni a postupu, držet se stejného co nyní?
Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 21:06 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Sysalka
Nejmenší odpor by bylo, dát těm šnekům do sklenice jen jeden list na zkoušku... Jsem moc zvědav na výsledek, moc tomu nevěřím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 20:41 Žena Sysalka [277] Re: JirkaŠčobák
Vyndat půjdou a zkusím to cestou nejmenšího odporu a to kýble se šneky.
Pak až se bude experimentovat, jestli to nepomůže.

Všem děkuji za názory a rady ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2019 19:47 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: MrMovie
Kéž by to bylo tak jednoduché :-D Já jsem jen napsal, že tato rostlina je dobrý indikátor délky a intenzity osvětlení. Ale problematika růstu řas je daleko komplexnější a je třeba si o tom něco načíst a všechny parametry se pokusit přivést do rovnováhy. Jednoduchá cesta pro dlouhodobě udržitelnou biologickou rovnováhu v AQ není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 19:39 MrMovie Re: Passenger77
To je pěkný hlavolam, jako když zůstává "otevřená" ještě delší dobu po zhasnutí mám natáhnout interval osvětlení? Nezpůsobí to taky další růst řas..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 18:13 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: MrMovie
Souhlasím s Maqem, taky myslím, že pod řasou je BO (vlastní zkušenosti) a to ti nevyřeší roztok se Savem (ten pomůže na řasu jen chvilkově). Ale pravda je, že Anubiasy jsou jedny z nejnáchylnejších rostlin na řasy...pokud jde na ně přímé světlo, tak je to téměř jistota u starých listů.
PS:
MrMovie napsal: Limnophila sessiliflora, která se mi ale přestává líbit (roste u mně nějak blbě, občas dost prodlužuje internodia), dost rychle a hluboko koření a blbě se vytahuje... Dlouhá internodia u L.s. = nižší intenzita nebo délka osvětlení. Vysleduj, kdy večer se Ti "zavírá" a podle toho bych upravil osvit AQ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2019 13:18 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Podobné řasové pokryvy jsem měl tady rybicky.net/fotogalerie.php…
Myslím, že to je vyloženě "starý řasový komplex". Vrstvy. Okružáci mi to sežrali, když jsem přidal nové.
Je škoda ty listy odstřihávat, dají se okružáky vyčistit. Na této fotce je v pravé váze vlevo dole vidět jeden takový vyčistěný list rybicky.net/fotogalerie.php… Je trochu nažloutlý, protože už je starý, ale vzhledem k tomu, jak byl na první fotce o 3 měsíce dřív zařasený, to je fajn.

Pokud se dá anubias vyndat, nemuselo by být zlé dát ho s několika desítkami okružáků na pár dní do kýblu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2019 22:55 Maq Re: Sysalka
Fotka není ideální, ale řekl bych, že to je biogenní odvápnění. Z fotek ve Tvé prezentaci jsem seznal, že máš anubisy na místě hodně osvětleném. To bývá s anubisy často potíž, porůstají řasou, nebo tohle.
Savo s biogenním odvápněním neudělá nic.
Do budoucna bych doporučil přemístit anubisy na míň osvětlené místo. A samozřejmě kyselejší voda, ta Tvoje je asi zásaditá.
(Já osobně bych je koupal v jemňounkém roztoku nějaké kyseliny - jenže to bych si napřed přesně změřil, aby to nemělo pH nižší než 5.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2019 21:34 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Sysalka
Sysalka napsala: JirkaŠčobák: No nevím, kdysi jsem okružáčí "kalamitu" měla a skoro mi sežrali affinisky...
To se ti spíš začaly rozpadat kryptokoryny po nějaké tvé změně a okružáci ti pomohli s likvidací uhnitých listů.
50 okuržáků. Udělej to a nemusíš řešit chemii, která ti pokašle bůh ví co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:04 MrMovie Re: JirkaŠčobák
Tak místo určitě je, jenže nejvíc řízků je samozřejmě od nejrychleji rostoucí kytky v akva což je Limnophila sessiliflora, která se mi ale přestává líbit (roste u mně nějak blbě, občas dost prodlužuje internodia), dost rychle a hluboko koření a blbě se vytahuje, chci ji vyměnit za něco jiného rychlerostoucího a tak ji tam nechci moc množit, vše ostatní vždy po říznutí zasadím (to byla ta třetina...).

@afc1886 fotky jsem přidal, ale nevyznačují se zrovna kvalitou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:04 Žena Sysalka [277] Re: Guppy
Mě fascinuje že z bucek to slezlo samo a na anubiasu toto hmm .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2019 21:02 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Sysalka
Můžeš to zkusit, ale mně se zdá, že je to řasa v kombinaci s biogenním odvápněním, což okružáci asi nevyřeší. A co se týká Sava, použil jsem ho bohudík zatím jen jednou, na ruduchu super, ale na přisedlou řasu bez efektu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.03.2019 20:39 Andaska Re: Sysalka
Kdybys zkoušela Savo, tak řeď 1:20 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 20:36 Žena Sysalka [277] Re: Andaska, Planorbella, JirkaŠčobák
JirkaŠčobák: No nevím, kdysi jsem okružáčí "kalamitu" měla a skoro mi sežrali affinisky...
Ale díky za reakci.

Andaska: Už jsem na tento způsob taky narazila.
Nikdy jsem to nezkoušela, ale asi tedy zaexperimuntuji.

Planorbella: Ha, děkuji, to zní nejlíp a když to zklame tak půjdu na savo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2019 20:35 Muž Planorbella [643] Re: Sysalka
A nebo anubias odvázat pokud to jde a dát do sklenice hodit šneky a bude to rychleji ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 20:33 Andaska Re: Sysalka
A co ty listy namočit do roztoku se savem? Já to tak dělám, když jsou jeho starší listy zařasené. Když odstranit, tak bych je otrhala celé. Udělala jsem to u jednoho anubáče taky a roste v pohodě dál :-).
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=651