Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.04.2019 14:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kata Eš
Mi se na řasy a sinici nejvíce osvědčila častá výměna vody. Potom mi i lépe rostou kytky. Asi to souvisí s Maqovým oblíbeným tématem - organickým znečištěním vody, protože to pomáhá i v akváriích, kde mám dusíkaté látky na minimu. A samozřejmě to chce mít dostupnou kvalitní vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 13:53 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Luky13
Já potřebuji co nejvíce poznatků, proto jsem ráda, že každý napíše svoji zkušenost, jelikož je to strašně individuální a napsat jen, že rasu lze řešit jen světlem, jak skoro ve většině článcích píšou je blbost a pro nováčky peklo. A hlavně, sbírám, jaké prvky to nejčastěji způsobují v běžném provozu(kdyby se šlo do detailu bylo by toho mnohem více, ale ne každý chemii rozumí a ne každý člověk se v tom dobře orientuje, jako někteří naši kolegové, kteří to mají luxusně vychytané ano ) takže super a zapisuji taktéž potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 13:37 Muž Luky13 [60] Re: Kata Eš
Já když jsem hledal ideální poměr světlo živiny tak mi vždy rozsivka vyskočila při snížení světla, když jsem světlo přidal rozsivka zmizela. Řasa se vyskytne vždy, když je málo živin vs světlo nebo naopak. Pak špatná cirkulace vody, špatná údržba akvária. Málo NO3, málo C02. Dlouha doba svícení. Znám to jen okrajově, jsou tu znalejší akvaristé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 13:36 Anďaska Re: Kata Eš
A právě proto se také rozsivky nevyskytují vždy ve stejných parametrech vody. Tím, že jich je mnoho druhů, tak každému vyhovuje jiná "nerovnováha".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 13:30 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Anďaska
Taaaak to každopádně a proto mě štve, že všude uvádí jako řešení snížení světla, což je prostě kravina,jelikož vyvstane jiný problém :) Každopádně křemík si píšu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.04.2019 13:25 Anďaska Re: Kata Eš
Rozsivek je více druhů a ne na každý pomáhá snížit osvětlení, může to fungovat i obráceně. Taky se jim daří ve vodě, kde je nadbytek křemíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 12:39 Muž Planorbella [643] Re: Smetany
Jo to je jen v té první reakční fázi, potom až je rozložené tak nic. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 12:36 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Planorbella
Ano, pokud dáš peroxid přímo na rasu, tak se začne tvořit velké množství kyslíku, který tyto mikroskopické potvory nesnáší a tak hynou :-) Jen bacha ať se při aplikaci drží rybky dal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 12:34 Žena Kata Eš [68] - Labyrintky – Rozsivka, zelená řasa
Ahoj, problém v nadrzi nemám, ale snažím se dát do hromady pár informací na jeden projekt...
Dokázal by mi někdo rozumně říct, jaký je nejčastější problém v nádrži, když vzniká zároveň rozsivka a dlouhá vláknina rasa?
Na rozsivku doporučuji snížit svícení a měnit vodu kvůli amoniaku.
Na zelenou zase zvýšit svetlo.
Což se s oběma rasama ohledně světla anuluje.

Ne vždy je problém v osvětlení, mě zajímá jaké hodnoty ve vodě nejčastěji způsobují tento problém a zatím jsem nikde na kloudne vysvětlení nenarazila :) Díky moc všem za odpověď a samozřejmě majitel pěkně vysvětlene odpovědi bude v projektu zmíněn jako všechny zdroje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2019 12:31 Muž Planorbella [643] Re: Kata Eš
Tou reakcí vzniká kyslík a ten zabíjí ty mikroorganismy a řasy.(pokud ne, tak mě opravte)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2019 12:27 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Smetany
Máš pravdu, peroxid jsem z nouze aplikovala přímo na rostlinu pomocí hadičky a stříkačky. A je fakt, že má pak člověk z nadrze kyslikovou sopku :-D Rasa do pár hodin zbela a postupně během pár dnu odpadá (ne na všechny typy řas funguje).
Tam ani nejde o reakci s vodou, jako o to, že když to nalejes do nádrže jen tak, tak se peroxid tak naredi, že už nemá žádnou koncentraci, on reaguje s mikroorganismy.
Používám ho v práci na čištění operačních nástrojů :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 23:40 Muž Smetany [1226] Re: Planorbella
Pak dej ještě vědět jestli to rozchodil ten mech.
P.S. pokud jde o peroxid mám takové tušení že se aplikuje přímo na řasu a je účinný když zreaguje s vodou potom už nic moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.04.2019 23:26 Muž Planorbella [643] Re: Planorbella
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Po čtyřech hodinách je výsledek jasný nejrychlejší destruktér řasy je teď savo, byť bez chloru. Nádobky v tomto pořadí: savo; peroxid vodíku; tekutý uhlík
Pro porovnání jsem přidal normální právě přidaný kousek řasy(v nádobě se savem jde pěkně vidět rozdíl).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.04.2019 20:57 Muž Planorbella [643]
Už mi nešlo upravit příspěvek
Edit: udělám pokus do jedné misky dám ten roztok sava
Do druhé misky peroxid vodíku 3% ve stejné koncentraci přibližně
Třetí mistička bude obsahovat tekutý uhlík v podobné koncentraci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 20:37 Muž Planorbella [643] Re: Smetany
Nechám to tak a zítra podám hlášení :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 20:16 Silviebaris Re: Planorbella
Ty doma neuklízíš X-) Savo je savo,bez sava-chloru to není savo,ale ta kyselina co jsi zminoval,no to jsem zvědavá,co ti to provede s tím mechem... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 20:13 Muž Smetany [1226] Re: Planorbella
No tak to vůbec netuším co to udělá ale do akvária bych ten kousek teď nevracel. Já používám savo originál bez vůni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 20:12 Muž Planorbella [643] Re: Smetany
Aha až teď jsem si všiml že je to savo bez chloru, jmenuje se to Savo koupelna na rez
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 20:09 Muž Smetany [1226] Re: Planorbella
Já používám obyč Savo a tam je chlór o kyselině nic nevím. Ono ten chlór naruší buňky že by to zmizelo během koupele nečekej když mech po koupeli vrátím do akvária tak řasa za pár hodin zbělá. Pokud to přeženeš tak ti mech zhnědne ale taky ne hned. Jaké máš Savo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 20:00 Muž Planorbella [643] Re: Smetany
30 minut, ale nevidím rozdíl. Obojí žije. 10 ml vody a do toho 12 kapek sava poměr tedy nevím. Ve složení sava vidím kyselinu fosforečnou ale něco s chlorem ne. Co vlastně na tu řasu pomáhá? Asi mám to savo moc dlouho otevřené a neučinkuje :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:47 Muž Smetany [1226] Re: Planorbella
Jak dlouho už ho koupeš? coze Používám roztok 1:20 a mech dávám na 50 vteřin nad minutu už to mech nedá a pod minutu to zase přežívá řasa. Jinak co se týče Okružáků v akváriu se vláknité ani nedotknou ale v tom kýbly kde není co jiného žrát se do ní nakonec pustily (asi za tři dny)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:33 Muž Planorbella [643] Re: silviebaris
Tenhle mech rybicky.net/fotogalerie.php…
Homalothecium lutescens
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:31 Muž Planorbella [643] Re: silviebaris
To jsem kupoval někdy minulý rok na jaře že prý po tom rostou rostliny jak blázen :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:29 Silviebaris Re: Planorbella
jsi nemusel,mohla jsem to ho dát,leží mi doma na parapetě jeětě neotevřenej,možná i prošlej..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:27 Muž Planorbella [643] Re: afc1886
První a poslední zázračná vodička kterou jsem koupil byl tekutý uhlík hnojivo je taky chemie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:26 Silviebaris Re: Planorbella
to musíš tak,aby se z ničím nepohlo,jen s tou řasou...no já nemám bahno... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:26 R Muž afc1886 [14655] Re: Planorbella
Nemám rád chemii, ale kdybych už jí musel použít na zelenou vláknitou,tak jedině www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:25 Muž Planorbella [643]
Tak kousek mechu i s přidaným kouskem řasy se už koupe v roztoku sava palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:20 Muž Planorbella [643] Re: silviebaris
Nedovedu si představit, jak v tom mini akvárku přidržuju mech jednou špejlí a druhou namotávám, to by se mi to bahno na dně hodně zvířilo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:19 Silviebaris Re: ctibum
no mě by zajímalo,z čeho vzniká,v akváriu jsem ji nikdy neměla,ale u krevet se mi občas objeví...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:17 Muž Planorbella [643] Re: Smetany
Dík, savo tedy zkusím na kousku
Na vláknitou řasu mi okružáci nefungují, tobě jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:17 R Muž ctibum [6876] Re: silviebaris
Měl jsem tehdá z Malokvětky koberec, dost na husto a s mejma rukama to prostě nešlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:15 Muž Planorbella [643] Re: silviebaris
Ona je zapletená v mechu to se musí ručně jinak bych namotal i ten mech to jsem zkoušel, ale nechci to pořád vyndávat a tak dokola, mylel jsem to tak že ji úplně zlikvidovat nějakým přípravkem nenlépe tím co mám- peroxid vodíku, zázračný tekutý uhlík mimochodem ten uhlík jsem zkoušel na řasy na skle atd a ani na ně nepomohl dokonce jsem zvýšil dávku no podle mě je to na nic, a ještě něco hypermangan nemám a savo by mohlo poškodit mech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.04.2019 19:15 Muž Smetany [1226] Re: Planorbella
Navrhl bych ti savo ale Václav mě ukamenuje :-) já to tak občas dělám a většinou to vyjde problém je že je velmi tenká hranice kdy ještě nezabiješ řasu a kdy už to poškodí mech. Peroxid by mohl na řasu fungovat ale nemám vyzkoušeno. Jinak teď sem dělal pokus ala Jirka Ščobák a dal mech do 5l kýble a přidal 50 Okružáků a po týdnu je viditelná řasa pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:14 Silviebaris Re: ctibum
jj,tahá,ale to jsem vždy druhou špejlí přidržela u dna,a v pohodě... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2019 19:13 R Muž ctibum [6876] Re: Planorbella
Japonika mi ji vybrala z mechu i z Malokvětky, odkud namotat nešla, páč to tahalo i kytky ze dna ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:09 Silviebaris Re: Planorbella
a zkoušel jsi to namotávat na špejli,a vybírat ji,mě se takhle ztratila,ale to jsem fakt namotávala i několikrát denně po vláknech asi měsíc... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 19:07 Muž Planorbella [643]
Dobrý podvečer, nemáte někdo nápad, jak zlikvidovat zelenou vláknitou řasu zapletenou v mechu? Většiny jsem se zbavil, ale trochu tam zůstane a když ho dám do akvária, tak se zase rozroste a jsem tam, kde jsem byl. Chtěl bych zkusit peroxid vodíku, ten by neměl poničit mech, ale zase otázka, jestli zničí řasu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 18:52 Muž vlka [3444] Re: Kata Eš
Čauky. Problém - musím to zaklepat - s řasama nemám, ale neškodí být připravenej na „cokoli“ a protože je spousta přípravků proti řasám a tento přípravek je kdesi vychvalovám jako „super“ tak jsem se tu poptal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2019 04:07 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: vlka
Ahoj, nechci aby to vyznělo útočně, ale jen opravdu upřímně položena otázka. Ty máš problém s rasama? Pokud ano, co zkusit najít příčinu než tam lit nějaké bleblajzy? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 04:04 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: ctibum
Souhlas, poštěstilo se mi a chytla se na kořenu, který nechávám porust mechem a je opravdu skvělá a vypadá krásně. V druhé nádrži mám podobnou na lavovych kamenech, ale jinde není, jen je kompaktnější a kratší, takže to asi bude jiný druh, možná se chytla z rasokoule, je to mozne? Občas ji ve vodě jemné promackam.
Když uz jsem narazila na tento příspěvek, tak mě zajímá, jaký druh mi tu lavu zdobí, protože je tam fakt super potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 22:12 Muž vlka [3444] – na řasy
Hezký večer, máte někdo zkušenost s tímto přípravkem? www.pets.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 07:05 Žena Maya [30] Re: ctibum
Fotka k příspěvku Tak je to nejaky druh tohohle hnzsu- uplne nepoznsm jaky. Nemam ji u dna ale v jednom akvu na plovouci kytce-myslela jsem,ze sem to s tim donesla... a u druheho akva to mam na kytce na koreni.
Foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 22:33 R Muž ctibum [6876] Re: Maya
Bez fotky to těžko někdo posoudí. Zkus ten článek, jsou tam fotky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 22:23 Žena Maya [30] Re: ctibum
No nevim, u me to vypada jako nejaky druh mechu-coz jsem si prvne myslela
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 22:07 R Muž ctibum [6876] Re: Maya
Fotka k příspěvku Viz článek v odkazu v modrém rámečku: "Chomáče vláknité řasy Cladophora glomerata bývají bezproblémové a velmi dekorativní. Jsou podobné a příbuzné pěstovanému druhu Cladophora aegagrophila."

Já ji mám ve "26" i "61" a vypadá super všude, kde se sama chytne...

Takže já jí jen redukuju, když už je moc dlouhá, prakticky až tak na pár milimetrů délky, ona zase vyroste (naštěstí)... pivo
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 21:57 Žena Maya [30]
Tak jo, nasla jsem rasu:) jelikoz jsem nezkusena, tak jsem myslela ze je to nejaky bordel... no,bordel to je ale jinej

Mam ji v obou akvarkach...
cladophora se ta mrcha jmenuje

Co s ni? tone

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 18:45 Žena gabinka632 [14] Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přidávám lepší fotky z foťáku. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 12:39 Žena gabinka632 [14] Re: Pavla28
To zkusím, díky, snad je vezmou. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2019 12:26 Žena Pavla28 [210] Re: gabinka632
já sem ampulárku zanesl zpátky do zverimexu, zadarmo ať si ji nechají, nebyly proti :-)
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=601