Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Zkrátíme na 9 a uvidíme...včera jsme přidali doušku, dnes jedem pro růžkatec, uvidíme, co se stane
12 hodín je moc, stačí 8 alebo 9
Tak špinavé určo není, svítíme v tom zaběhnutém 12 hodin, možná ještě uberem.
kahua napsala: ...je fakt, že v menším akváriu se nám tak řasu povedlo téměř zdolat Riasy sú prirodzenou súčasťou každého akvárka a vďaka nim môžeme sledovať, ako sme na tom. Napríklad ak v akva v rozumnej miere rastie zelená riasa, je to znamením, že sú v ňom vhodné podmienky. Zato keď naskočí ruducha, je jasné, že je prebytok živín alebo svetla.
Rostliny klidně dokup, růžkatec nemusíš. Ten roste jako z vody. Jestli ho máš kousek, za 14 dní ho budeš mít metr. Je to velký pomocník pro boj s dusičnany, později už ale trošku jeho růst leze na nervy
Díky, dokoupíme ještě ty kytičky a snad to bude o.k...je fakt, že v menším akváriu se nám tak řasu povedlo téměř zdolat
Řasa na fotce je z těch téměř neškodných a jak píše Micz, v nově založených nádržích je častá. A po "usazení" podmínek se ztrácí obvykle sama. Doporučil bych upravit režim osvětlení, (zkrátit dobu osvětlení na nějakých 6-7 hodin/den a postupně ji podle aktuálního stavu prodlužovat), a když ne denně, tak alespoň obden měnit podle velikosti akva přibližně 1/4 - 1/3 vody. Nehnojit.
Toho růžkatce tam máme 2 kytičky, ale to bude asi málo. Každopádně moc díky.
V čerstvě založených akváriích je růst řas celkem častý jev.časem může i sám odeznět ale to záleží na mnoha faktorech. Těch červíků není potřeba se bát až nasadíš ryby tak je vyzobou.Ještě je dobrý proti řasám vysadit do akvária třeba růžkatec, spotřebovává velké množství živin.
Ahojky, založili jsme před 3mi dny akvárko, kytky jsme dostali...a tam je zakopaný pes....řasa a bují a vesele
Četla jsem odkazy, co jsou tady a stejně jsem nenašla, co by to mohlo být a jak proti tomu bojovat...a aby toho nebylo málo, tak po skle lezou malý bílý potvory, jsou jak nastříhaný nitě, ale ploštěnky to nejsou, vypadá to spíš jak nějaké vlásenky nebo něco takového...nemáte někdo zkušenost? Díky moc za každý odkaz nebo radu...
1. Žádné takové věci tam neliju, jen léčivo jsem používala (jak už jsem psala).
2. Ty fotky jsou staré. Ale to tam mám taky napsané.
Ale jinak díky za snahu..
Hele, když mi slíbíš, že přestaneš s kravinama, nebudeš tam už lít žádné sajrajty proti šnekům a proti řasám a že se budeš držet rad romanta, Sida a dalších zkušených, tak ti klidně pošlu darem hromádku stonkovek, které do akvárka jen přidáš zatížené kameny, any ti budou růst, likvidovat živiny pro řasy a až se ti rozrostou tvé rostlinky, tak je věnuješ někomu dalšímu.
I když teď jsem koukal na tvé fotky a vypadá to hezky, žádná šílená řasa, nic podobného, a rostlinek taky celkem dost.
majka93 napsala: Ty, co tam zůstaly už začínají zase růst, takže možná bude opravdu problém jen v tom, že jich je málo Nie možno, určite
.
Jo ten odkaz jsem si už taky hodněkrát četla. Ale když nemám skoro žádné rostliny, tak nepoznám, co jim chybí. Ty, co tam zůstaly už začínají zase růst, takže možná bude opravdu problém jen v tom, že jich je málo
Nějaké informace na odstranění příčiny jsou zde:
http://horacovoakvarium.cz/clanek_rasy_svetlo_a_ziviny.htm(hodně opakovaný odkaz).Z kamenů ji jde odstranit savem(kdo spoří může použít i rostok s vodou např.1/10 nebo i víc, ale po delší dobu). V kritické situaci se to dá použít i na hygrophilie, ale více ředěný roztok(1/25)na 2 min.
Pozor:Echinodury savo hodně rychle odrovná a na vallisnerie bych to taky nezkoušel. A stonovky nic nezkazí.
Tak, že nejde sundat. Je i na kamenech a na skle. Ze skla ji oškrabat jde.
...pořád mám problém s přisedlou řasou. Ale je spíš zářivě zelená a delší...
Chtělo by to čitelné fotky...
Jak dobře ta řasa drží na rostlinách?
Rychleji rostoucí rostliny považuji za jedny nejúčinnějších pomocníků při boji s jakoukoliv řasou. Obecně čím více rostlin, tím pro stabilitu akvária lépe. jak jsem Ti psal v jiným vlákně, nějaký to zásobní hnojivo pod kořeny jistě ocení a svůj růst ještě vylepší. Samozřejmě že rybama řádně vyhnojený dno je taktéž velmi dobrou základnou živin.
Starší reakce
Já jsem udělal dobrou zkušenost s 2-3 násobným přečerpáním nádrže za hodinu. Je třeba si uvědomit, že zaběhnutý filtr bude mít svůj výkon cca poloviční oproti papírové deklaraci. V mém případě se v drtivý většině jedná o nádrže bez umělého sycení CO2 a jiného hnojení.
Já mám průtok nastavenej skoro na nejmenší protože to čerpadlo má výkon 350 l/h (menší nebylo) a v tom akva je 60l vody. Četla jsem někde tady na foru, že pro rostliny je nejlepší, když to ten objem pročerpá za hodinu jednou
Jak říká romant tu kostku bych nepral vůbec jen tehdy až se velice sníží průtok filtru a to může trvat i rok. Já jsem kostku molitanu vypral až po roce protože už jsem neměl kam povolovat ventil na čerpací hlavě průtok byl strašně slabý. Po vyčištění vše v pořádku další čištění až se zase zanese
Správně se rozkládající bordýlek nevadí, ten je potřebnej jako živná půda pro bakterie, kterých se tím intenzivním píglováním zbytečně zbavuješ. jakmile bude výkon filtru poloviční, tak je dobře zaběhnutej a teprve když bude výkon ještě více klesat, tak teprve potom lehce promáčknout v akva vodě. Ta doba bude různá, podle zarybnění nádrže, ale biomolitanovou kostku není nutné v některých akváriích čistit ne vícekrát než jednou ročně. Takže trpělivost.
Takže ji nemám prát vůbec? Vím, že někteří ji neperou vůbec, ale nevadí rozkládající se bordýlek, který zůstane uvnitř? Žádný předfiltr nemám. Takže jsem si netroufla ji neprat vůbec
To je dobrý postup a jako další bych přestal co 2-3 týdny prát tu filtrační kostku, to je kontraproduktivní, zbytečně se připravuješ o nitrifikační bakterie.
Starší reakce
Moje nejlepší zkušenost je s vnějším filtrem Eheim. Tichý, spolehlivý, funkční. To je můj názor. Určitě ti někdo poradí i levnější, ale nikdy jsem (zatím) nelitoval.
Když už jseš u těch opatření, tak bych se podíval na ty zářivky a pořídil tam klasický třípásmovky, nevím jak tam ty stávající jsou dlouho, ale tyto speciálky bývají se svojí dleko menší dobou aktivní životnosti velmi často kamenem úrazu, třeba se s tou životností mýlím a potom mě někdo znalejší jistě poopraví. K tomu CO2 bych učinil poznámku, že jeho dodávání, či nedodávání nehraje tak velkou roli, jako jeho nevyvážená hodnota, která nepřirozeně kolísá, třeba tím, že je dodáváno a za pár dní zase ne a potom zase ano. Když dodávat tak pokud možno plynule a konstantní dávky.
Děkuju vám všem za vaše názory, takže teda zkusím sehnat nějaký lepší filtr. Asi spíš ten vnější, vnitřní už dost zavazí i tento. Ale s tím od Atmana mám špatné zkušešnosti, už jsem ho měla. Rozbil se a akvárko vyteklo. Jaký by byl asi tak nejlepší? Jinak to CO2 jsem už zase zprovoznila a paví očka nejspíš poputují k babičce, takže tento problém se snad vyřeší
romant napsal: ...který obvykle při řešení problému zvaném řasy v akváriích nastávají. www.horacovoakvarium.cz/…
Medzi českými a slovenskými akvaristami asi nie je taký, čo by tento článok nečítal
. Díky Jiřímu Horáčkovi
Ja som vybral vnútorný Atman AT - 200 ako najlacnejšiu možnosť, ktorá je pre také akva ako má HankaV optimálny
Ono se to chce na ten problém mrknout trošku komplexně, všechny doporučení co tady již zazněly považuji za kroky správným směrem. Mrkni se třeba na tenhle článek, kde je velmi přesně popsáno těch několik variant, který obvykle při řešení problému zvaném řasy v akváriích nastávají.
www.horacovoakvarium.cz/… začal bych s tím, že bych omezil krmení, pořídil větší filtr a vrátil zpět to CO2 co jste tam měla. světlo bych nechal, akva není nijak extra vysoké, 50cm není žádná divočina a těch 2x 15W bude akorát, nemáte tam žádné extra náročné kytky. A hlavně vyhodit živorodky
hodně odpovědí jste si už sepsala sama, moc ryb, málo světla, špatná fitrace
Mám ve svém akvárku snad všechny druhy řas světa a moc si nevím rady co s nimi (foto v prezentaci). Akvárko je asi trochu přerybněné, to může být jeden z problémů. Takže se zkusím zbavit té spousty pavích ok. Ale myslím, že jen to nepomůže. Napadá mě pořídit lepší světlo a filtr. Ale potřebovala bych poradit, co je potřeba víc a taky jaké. Hlavně se světlem je problém, akvárko je krátké a vysoké, takže by to asi chtělo něco jiného než zářivky (nebo jen nějaké výkonnější?. A může být problém ještě v něčem dalším? Všem předem moc děkuju za radu.
Starší reakce
Mrkni se na tenhle notoricky známej článek a uvidíš do jaký kategorie budeš patřit a podle toho se můžeš orientačně zařídit.
www.horacovoakvarium.cz/… No právě mě za posledních 10 dní začaly dost růst- barva zelená a jsou dlouhý, hlavně na kořenu a některejch kytkách. nechci to nechat zarůst ještě víc..
nevím jestli to má něco společného s tím že mám teplotu okolo 29 v akvrárku kvůli počasí, nebo to začlo růst protože jsem posledních několik dnů světlo trochu omezil aby mě nebudilo..
-už určitě zas svítím s přestávkama kolem 12h a světlo mám silný, ale zas abych ty řasy nepodpořil... Nechci aby to skončilo jako minule, tak nevím co mám dělat.. kdybych zas svělo úpně omezil tak by to odnesli kytky. takyže je to akvárko nově založený jenom starý dno jsem si nechal.. tak jestli mi to neznečištilo to, protože ryby mám zatím jen 2 a nekrmím, taky se mi tam množej ty malí šneci a ty mi to taky dost zaneřádili..
Tak nevím co jiného v této situaci dělat
Většinou je to pouze odstraňování následků, ale příčiny těch řas i po použití nějakého komerčního protiřasového prostředku, zůstávají i nadále a dříve či později bude tu činnost zopakovat, tedy pokud to vůbec zabere. Nikoho neodrazuji, ani pro takovéto metody hehoruji. Každý ať činí dle svého uvážení. Můj názor je takový, že řasy, ty či ony jsou přítomny v té či oné míře v každým akváriu a je jenom otázka jakou míru je majitel ochoten akceptovat a jak je schopen ty řasy tzv. držet pod kontrolou.
Starší reakce
0 10.04.2012 04:55 j0hny [86] Pridavat osvetlenie za ucelom boja proti zelenej riase nieje vzdy 100 percentne.
Ze ti pomaha znizenie intenzity naznacuje, ze je v akvarku nedostatok dalsej zlozky.
Problem je, ze s malym mnozstvom energie sa pracuje preciznejsie - horsie. Moze nastat casom prebytok niecoho ineho, teda dalsi problem. Prebytok a rovnovahu v mikrogramoch len tak hocicim nezmeras ani neodhadnes
Nemam pravdu ?
Z vlasnych skusenosti na to univerzalna rada neexistuje, ale je fakt, ze ked varis gulas za pomoci vahy, nevadi ked das vsetkeho rovnako viac, a vo velkom kotli na gram hore dole nepozeras.
Nie kazdy je vsak vyborny kuchar aby gulas bez pomoci vahy navaril a dochutil tak dobre ( ako napr. Sid )
A na dialku ti ho bez "okostovania" nikto nedochuti, musis sa stat lepsim kucharom.
Starší reakce
"880" vyzařuje poněkud vyšší podíl krátkovlnného (modrého) světla, což řasám a sinicím docela "chutná". Ale označit tento podíl sám o sobě jako zdroj potíží jde sotva.
Že by pomohlo sinici zlikvidovat přerušení svícení na 2 hodiny po dobu 3 dní, to zní jako S.F.
Starší reakce
Byl jsem 4 dny pryč a s akváriem se stalo toto
PMDD Jsem již ojednal, na CO2 se pracuje.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [46] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43481x