Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2018 17:30 Muž MichalV [327] Re: PetrJ
Ak to bola posledna skladacka do mozajky tak preco nie. Ja som skusal v malom akva LED 1 W/L a riasovy bum bol len kym si nevyzrala ziviny v stlpci, potom zacala kapat/stagnovat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2018 17:05 Muž PetrJ [24] Re: AndreaLulu
Snad to do tohoto tématu patří. Jak mám v prezentaci, na akvárku mám 2 LED pásky a řídím je regulátorem TC420. Maximální intenzitu mám nastavenou na 38%, zkusil jsem intenzitu zvýšit na 43% a za chvíli se objevila na rostlinách u hladiny zelená řasa (asi vláknitá, prostě takové dlouhé zelené vlasy). Po snížení intenzity světla na 38% zase zmizela. To jsem ještě jednou zopakoval a to samé.
Takže opravdu celkem malá změna intenzity osvětlení a hned by byl problém.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.08.2018 19:53 Muž Zahry [21] Re: AndreaLulu
Vezmeš trochu toho písku a ponoříš ho do octa. Pokud písek začne šumět obsahuje vápenec. Takovýto substrát není vhodný pro použití v akvárku. Pokud nešumí je to v pohodě a můžeš ho použít. Tady je video z YT www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 18:54 Žena AndreaLulu [1] Re: Maq
No jistá si nejsem, píšou to tam ale co já vím.. :-O Co je to octový test? Tvrdou vodu mám, to je pravda a ph je cca 7,4 (mám BEN-TEST a vyšší tam ta škála není)

Né oprava, není to tam napsaný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 18:51 Žena AndreaLulu [1] Re: vaaclav
wow, to je šikovný :-) díky za tip. Dnes jsem ale já trubka koupila ten CO2 Optimat...už jsem včera fórum nekontrolovala, pošlu pak foto jak jsem to "aplikovala" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 19:18 Maq Re: AndreaLulu
Mně se z fotek nezdá, že by osvětlení bylo příliš intenzivní.
Jsi si jistá, že ten Tvůj křemičitý písek je opravdu křemičitý? Octový test byl? A nemáš tam jiný zdroj vápence?
Myslím že máš vodu hodně tvrdou a vysoké pH. Tohle by chtělo vědět, než začneš řešit cokoli dalšího. Já vím že bys chtěla hnojit, ale tak to nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 18:07 Žena tramtra [3202] – Japoniky vs řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Když už se dnes přebírám v těch fotkách, něco přidám i sem...
Hodně zařasený mech vláknitou zelenou, pak se na tom začala dělat sinice - mech těsně pod hladinou pěkně na světle. Světlo jsem trochu zvedla a nasadila do boje dvě Krevetky japonské z vedlejšího akvária (ty pořádnou řasu neviděly nikdy). Nejvíc zasažené větvičky mechu jsem ostříhala a nevím proč, nechala jsem si je na okně. Pak mě napadlo zkusit je nabídnou Japonkám...dopadlo to dobře:
Foto 1: stav mechu před stříháním
Foto 2: 8:29 větvička vložena do akvárka (během chvilky si ji jedna krevetka našla)
Foto 3: 11:17 velký progres (vyplašila jsem krevetu)
Foto 4: druhý den...celkem slušná práce
Foto 5: nakonec se postaraly o celé akvárium

Díky holky, jste poklad. palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2018 18:06 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AndreaLulu
Pokud jsi jen trochu šikovná tak za minimální cenu si uděláš z dvou pet lahví svoje vlastní CO2. Návodů jak na to je na internetu spousta www.youtube.com/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 16:58 Žena AndreaLulu [1] Re: vaaclav
oki :-) ztlumím světlo a co se týče toho CO2, co tohle? www.superzoo.cz/…#
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 16:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AndreaLulu
Problém není jen něco nasypat do akvária ale hlavně by jsi musela používat CO2 z lahve nebo burčák (cukr a kvasnice) aby se ti rozpustila a netvořila ta bílá krusta. Lze to kompenzovat také snížením intenzity osvětlení. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 16:25 Žena AndreaLulu [1] Re: vaaclav
Aha :-) a doporučíš mi nějaké fajn hnojivo prosím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 16:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AndreaLulu
Je to živná půda pro řasy a silné světlo musíš nějak kompenzovat například CO2+další hnojivo. Rostlinám se pak tolik nedaří ale řasám ano. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 16:16 Žena AndreaLulu [1] Re: vaaclav
tak jo, díky moc :-) ono to může i za ty řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.08.2018 16:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AndreaLulu
To ti nepomůže, budeš muset dávat klasické CO2 nebo snížit intenzitu osvětlení nebo délku svícení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 16:03 Žena AndreaLulu [1] Re: afc1886
jasně, pardón. Takže mám přidávat CO2? Mám teda jen v tekuté formě od tetra, což mi bylo doporučeno nepřidávat, mám pořídit něco jiného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2018 15:54 R Muž afc1886 [14684] Re: AndreaLulu
Vyhledej si biogenní odvápnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 15:43 Žena AndreaLulu [1] – co se to děje
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nevím jestli to patří zrovna do tohoto tématu ale dívejte, co se to děje :(
EDIT- mívám tam i zelenou řasu ale tu pravidelně odstraňuji a stírám ze skla, dnes jsem si všimla i trochu černé řasy na jednom listu :(
EDIT 2- ve filtru mám aquaclay, coarse foam, fiber a clean water náplň
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2018 12:00 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: MirekSazava
Ok.. jakože teď svitim tak 12a půl hodiny a to od začátku.. v tom asi bude hlavní problém.. zkusím ubrat na 9,5 nebo 10 a uvidíme
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 10:48 Muž MirekSazava [71] Re: Strakááč
8 hodin stačí. Pokud máš slabší světlo, přidal bych max hodinku. Začni na osmi uvidíš, co to s akva udělá, podle toho pak dobu případně doladit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 10:10 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: MirekSazava
O hodinu,nebo dvě?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 08:12 Muž MirekSazava [71] Re: Strakááč
Já bych řekl, že moc svítíš. Zkrať trochu čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2018 07:50 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) – Jak se jí zbavit?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jak se mám zbavit týhle řasy, mám řasu i u nějakých dalších kytek, na skle.. klasika.... to bude určitě i tím vedrem, který mi teď dělá teplotu 28, 29 ale už mi stačí jen sehnat kabel na zapojení ventilátoru,kterej mi strejda sehnal zadarmo ze sbernyho dvora, z nějakýho elektrospotřebiče..
Ale co mám ještě udělat?
Žádnou chemii tam moc rvát nechci..
Dík..
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2018 14:13 Muž cristoph [1] Re: cristoph
pár týždňov po zavedení CO2 z kvasiniek čierna riasa takmer vymizla. + raz do dňa aplikovanie EasyLife Carbo podľa dávkovania na postihnuté miesta. Len pre info prípadných budúcich prispievateľov :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 10:07 Muž cristoph [1] – čierna riasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, po ústupe zelenej riasy sa objavila táto čierna, už sa nerozširuje, ale neviem ako ju odstrániť. Znova by som rád poprosil o rady, starostlivosť o akvárium zostalo, ako je aj v profile.

rybicky.net/nadrze/28591
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 21:00 R Muž ctibum [6919] Re: 1pe2
No jak říkám, raději si ještě počkej, já jsem teoretik, ještě jsem nic takovýho neřešil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 20:57 1pe2
Děkuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 20:52 R Muž ctibum [6919] Re: 1pe2
Tipnul bych si takovou tu Horácovu klasiku - nerovnováha živin a světla ( www.horacovoakvarium.cz/… ).
Hnojíš, byť málo, máš tam nějaké ty bordeláře ancistrusy a živorodky, světla asi celkem dost a k tomu prakticky žádné rychlerostoucí kytky...
Ale počkej si na další názory ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 20:43 1pe2
Fotka k příspěvku Filtr je externi Eheim 4+600 a hnojeni maximalně 1x tydně Easy life profito 45ml ale nepřehanim to raději spiše 1x za 10dnu.Foto nadrže posilam.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 20:29 R Muž ctibum [6919] Re: 1pe2
Zkus ještě přidat informace o hnojení, filtru a údržbě a celkové foto nádrže, nebo lépe, založ prezentaci a tohle všechno tam vyplň... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2018 20:05 1pe2 – Řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den.Jsem zde poprvé a poprosil bych o radu.Chtěl bych se zeptat co je to za řasu.Aqua mam zařizene nově cca 3 měsice.Nadrž je 450l pouštim s osvětlenim C02 denně dale pak na cca 3h UV lampu a k tomu chichiros doktor 3 na rust rostlin a potlačeni řas.V minulosti u stare nadrže jsem měl problem s ruduchou ale měla jiny tvar byla štětičkova a bylo to na dlouho než jsem se ji zbavil... vytahnout koreny a spařiz vařici vodou a pak kartač...ale teď u te nove nadrže s jednou tak většim objemem se mi do toho opravdu moc nechce.Svitim světelnou rampou Juwel led dvě trubice a k tomu Juwel Helialux 1500. na plno 9h plus rozedněni a stmivani.Ph mam od 6.6 do 6.8. K tomu jsem pořidil osazenstvo přisavky thajske parmičky černopruhe a vice pruhe sic pracuji pilně ale tu tmavou řasu moc nelikviduji.Přečetl jsem leda cos ale již mi napady došly krom toho že vytahnout vše z nadrže kde je ta morybundus řasa se mi opravdu nechce ale... Zasilam foto.Předem děkuji za každou odpověď.Petr
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2018 09:38 Muž cristoph [1]
Fotka k příspěvku dakujem vsetkym za rady, odstranenie reflektorov a znizenie svietenia na 8 hod. vyrazne pomohlo, riasy ustupili.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2018 11:56 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: JirkaŠčobák
Naprosto sdílím týž názor. Taky jsem je dřív likvidoval a když nebyli, bylo to na akvariu a množství řas poznat. Nemám tak průkazný důkaz, jako ty, bylo tam víc faktorů, ale výsledek obdobný. Jak se vrátili okružáci, řasa začala mizet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2018 18:53 Muž martmart [106] Re: JirkaŠčobák
Dobre se mi celkem mnozi kruznici.. okruzaky vidim se muchlovat, nejaka drobotina je, ale jestli jsou to okruzazi musim pockat... levatky mlady taky jsou.. no snad se dockam.. potreboval bych jeste jeden kybl trpelivosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2018 17:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: romant
Romant: Odkalovat šnečí výkaly by mě ani nenapadlo :).
Zatím to chci bez hladinovky - Flamingo je tu velmi zakořeněné, husté a mohlo by mu stačit. Budu pozorovat.

Martmart: Lidé jsou občas hysteričtí nebo mají nepodložené obavy. A nesedí to představám současné akvaristiky. 20 okružáku by někteří považovali za “přemnožení” i v 80 litrech :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2018 17:25 R Muž romant [27987] Re: JirkaŠčobák
Měnit vodu ano, ale odkalovat šnečí výkaly netřeba. ;-) Jinak to co popisuješ je velmi vhodné podpořit hladovkou, aby tzv. nebylo jiného než řasového zbytí a je dobré odstraňovat již odumírající listy a nechat dělnickou třídu pracovat pouze na zdravých listech, oni moc dobře vědí který to jsou, čímž se výsledný očistný efekt ještě znásobí. :-) Tedy toliko z mých pozorování a hlášení z dohledových nádrží. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2018 17:20 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Děkuju za uznání!
Boj ale úplně neskončil. V nejbližší době budu muset udělat drobné výměny vody, protože se řasa přetransformovala na šnečí exkrementy a mohla by z toho vzniknout zase jiná polízanice (na druhé straně, živiny pro rostliny jsou fajn). Za 2-3 týdny poreferuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2018 16:39 Muž visek [75] - Tetry
ja mam smulu.kdyz privezu okruzaky tak mi zmizej.a to jsem jenom koupil 1 helenu.pred 1 rokem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2018 14:49 Muž martmart [106] Re: JirkaŠčobák
Mam stejne poznatky, jsou to kombajny..
Zajimalo by me z ceho a kde vznikly ty hysterie okolo sneku... jestli prekrmovaci...
Ja si prinesl hodne zarasene valisnerie, po cca 1cm okruzakovi zustaval krasny holy pruh a po par dnech ciste kytky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2018 13:34 Maq Re: JirkaŠčobák
Pozitivní důkaz. Smekám. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   26.03.2018 08:28 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Okružáci
20 okružáků ve 4l zbavilo rostliny a sklo od řasy za 5 dní.
Po prvním dnu a s deseti okružáky to vypadalo rybicky.net/fotogalerie.php… - hodně listů vypadalo jako ten vlevo, vpravo na skle je vidět kousek černé řasy, vzadu na skle jsou vidět nánosy řas.
Dnes: rybicky.net/fotogalerie.php… Ještě něco se najde, kam se nedostali, ještě nějaký povlak na skle taky, ale z nejhoršího je to venku. Odvedli lepší práci, než jsem čekal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2018 10:17 Muž cristoph [1] Re: Zip
uz som to pri dnesnej tyzdennej udrzbe vymenil, cirax tam mam ano. dakujem pekne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2018 09:36 Muž Zip [277] Re: cristoph
Ano, myslím, že náhrada uhlíku za biomolitan bude lepší, pokud už tam máš Cirax.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2018 21:38 Muž cristoph [1] Re: romant
Dakujem, reflektory som uz odstranil, este trochu skusim skratit dlzku svietenia asi na 8 hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2018 21:02 R Muž romant [27987] Re: cristoph
Ten vtip je v některém limitujícím faktoru, tedy buďmem konkrétní je to ve světle, tedy v délce a intenzitě osvitu. Jinými slovy když se svítí tzv. přiměřeně není zapotřebí se zaobírat otázkou dodatečnýho sycení CO2 tzv. z venku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.03.2018 20:37 Muž Kubaa [718] Re: cristoph
No nejlevnější je nepřidávat CO2 vůbec. Většina rostlin roste i bez něj. A pokud CO2 chceš, tak nejlevnější je burčák, který narozdíl od toho tekutého funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2018 20:33 Muž cristoph [1] Re: Kubaa
a vedel by si mi prosim poradit nejaku cenovo prijatelnu nahradu? povedzme okolo 50e jednorazovo. pretoze teraz do toho nechcem investovat prilis vela. dakujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2018 20:25 Muž cristoph [1] Re: Zip
vdaka za rady, o tej uhlikovej som cital ano ze je viac menej zbytocna a je to skor marketing. myslis ze by som namiesto nej mohol dat tu zelenu, ktora by mala byt prave pre nitrifikacne bakterie, tak zeby som tam mal 2? (mam kupenu jednu nahradnu..)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2018 20:19 Muž Kubaa [718] Re: cristoph
Kapalné "CO2" není CO2 ale jed
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2018 20:13 Muž Zip [277] Re: cristoph
Koukal jsem do tvé prezentace, dle mého názoru tam vůbec úhlíková vata není potřeba (používá se např. po léčení). Mám také Rio, proplachuji bílou vatu 1x týdně, měním ji až se sype (cca za 1-2 měsíce)Ostatní biomolitany proplachuji odhadem tak 1x za půl roku a to jsou náplně jen špinavé ani ne extra zanesené.
Něco ti tam musí ničit nitrifikační bakterie nebo špatně měří test na NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2018 20:05 Muž cristoph [1] Re: vaaclav
so svetlom to moze byt, na trubiciach mam este aj reflektory, na co som zabudol. dam zatial aspon tie prec.

vitriol? myslis hnojenie profito? alebo seachem?
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=1201