Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 38 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2015 18:29 MailoVita Re: patamatix
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ano, během několika dní se to rozneslo po celém akva :( Zatím jsem vypozoroval 3 druhy řas/plísní. Jednak zmíněné černé a hnědé "tečky" na listech. Bílé něco na kořenu a bílý vlasovitý povlak na listech rostlin ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2015 18:14 Muž patamatix [408] Re: MailoVita
Takhle podle té fotky my to nepřijde nějak dramatické,šíří se to i na ty původní kytky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2015 18:05 MailoVita Re: patamatix
Ano, myslím ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2015 18:02 Muž patamatix [408] Re: MailoVita
Myslíš řasu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2015 17:55 MailoVita
Fotka k příspěvku Zdravím, v novém akva (cca 14dní) se mi začala objevovat tato "plíseň" na rostlinkách. 100% jsem si ji přinesl z obchodu, ale to už je jedno. Jak se toto zbavit? Květiny mi začínají v celku rychle odumírat sad
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 18:01 Muž Fuchs [169] Re: romant
Já jsem rád za každou radu, určitě to přeměřím před výměnou a ozkouším si to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2015 16:58 R Muž romant [27987] Re: Fuchs
Já to píšu protože spousta lidí si myslí, že když do akva leje vodu, třeba jako ty z 20 mg/l dusičnanů, že to přeci akvo nemůže sežrat, ale rup ty boty, nula není nemožná a jestli máš třeba o trošku více fosforu, už to může bejt rozhozený. Jak píšu, nemusí to tak bejt, ale moje zkušenosti jsou takový. Ono to zkrácení doby osvitu, taky bude mít na spotřebu živin vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 16:52 Muž Fuchs [169] Re: romant
Tak před výměnou jsem jednou naměřil 10mg/l ale většinou to měřím v prostřed cyklu. J8nak jsem sehnal UV lampu ve sklorexu pujčují jupí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 16:48 R Muž romant [27987] Re: Fuchs
Kolik máš toho dusíku před výměnou vody? Ono je klidně možný že je spotřebován bezezbytku a to je dobrej spouštěč. Netvrdím, že to tak je, ale nízkej dusík se při sinici vyplatí řešit jako první. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 16:43 Muž Fuchs [169] Re: Robo
Tak egerie je, ostatní musím mrknout a asi pořídím. Děkuji za rady.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 16:22 Muž Robo [45] Re: Fuchs
20mg/l NO3 to není zase tak strašné pokud použiješ rostliny které ho sežerou nevidím problém. Taková Heteranthera, Egerie, Limnophila plovoucí Pistie nebo Ceraphilum Demersum nebo jak se jmenuje to jspu největší požírači NO3. Já mám dohromady 6600lm a svítím jen 10 hodin denně a bohatě to stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 13:55 Muž Fuchs [169] Re: Robo
Jo a kolik mají dohromady lumenů? Moje dohromady mají 2750lumenů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 13:53 Muž Fuchs [169] Re: Robo
No vztupní voda má 20mg/l tak že to je problém ale jde to. Já jsem asi svítil dlouho denně 13hod. A to všemi naráz. Teď teda svítím 12hod. Přední rampa a zadní od 12-16 hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 13:22 Muž Robo [45] Re: Fuchs
Já mám třeba menší akva 112L a svítím tam 3x35W T5 i když vím že ty Juwely tolik nedávají. Je pravdou že to tvoje akva je čerstváček a potřebuje delší dobu na zajetí. PO4 podle testu JBL mám mezi 2-3mg/l a vše funguje jak má. Na šutru mám třeba ruduchu ale není to nic hrozného. NO3 udržuju 10-25 mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 13:05 Muž Fuchs [169] Re: Paxero
Dnes koupím test a uvidím. Večer napíšu jak jsem dopadl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 13:04 Muž Fuchs [169] Re: Robo
Prý tam mám moc světla. Teď jsem už změnil polohu rampy a řekl bych že proudu mám až až.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 11:39 Muž Paxero [71] Re: Sid
Kolik mas fosforu (PO4)? Pokud nemas PO4 test, tak zacni tim. Cisti a vymenuj vodu, dokud se s PO4 nedostanes do prijatelnych mezi. Pak res ostatni. Doporucuji JBL PO4 test. Drzim palce!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 10:01 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Robo
Není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2015 09:22 Muž Robo [45] Re: Fuchs
Není sinice z malého proudu v akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 21:44 Muž Fuchs [169] Re: Heimdall
No prý to je že jsem tam moc svítil to jsem už hodně omezil ale víc už nemohu kvůli kytkám hodně mi chřadnou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 20:00 R Muž Silent [5949] Re: Fuchs
Mně to fungovalo, ale je to přece jen chemie a nemělo by se to používat často ani dlouhodobě. Je nutné především odstranit důvod nadměrného růstu sinic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 19:50 Muž Fuchs [169] Re: Heimdall
Moc děkuji, poslední věc nemáš zkušenost s easy life bluexit? Mělo by to být proti sinicím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2015 19:25 R Muž Silent [5949] Re: Fuchs
UV-C projde bez problémů přes křemenné sklo a z toho se také vyrábí krycí trubice v lampách. Běžné sklo vysoké procento záření odrazí do prostoru, navíc pokud bys chtěl použít UV lampu pro osvit nádrže musel bys odstranit veškeré živočichy i rostliny jinak by zaručeně došlo k jejich poškození a možná i usmrcení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 19:19 Muž Fuchs [169] Re: zanek
Pod vodu to dávat teda nebudu, nejsem sebevrah ale kdyby byla nad hladinou? Jak to je s UV-C projde přes sklo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 17:46 Muž Fuchs [169] Re: Heimdall
Aha děkuji, tak musím nějak zkusit sehnat UV lampu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 17:33 R Muž Silent [5949] Re: Fuchs
Tak to bych v žádném případě nedoporučoval. Navíc by takto UV záření nefungovalo, bylo by odfiltrováno hadicí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 17:27 Muž Fuchs [169]
Prosím vás nedá se koupit jen žarovku a dát ji do lampičky a nasměrovat na hadice od filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 15:34 R Muž romant [27987] Re: Fuchs
Zkus nějakou akvaristiku, už jsem se setkal s tím, že se tam dalo na zapůjčení domluvit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 15:33 Muž Fuchs [169] Re: Robo
Právě že nemám od koho. :-( aj bych za to zaplatil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 14:41 Muž Robo [45] Re: Fuchs
Já jsem taky před časem bojoval se zeleným zákalem. Začal jsem měnit velmi často větší objem vody ale nopomohlo to tak jsem si koupil na aukru UV lampu 11W pro zahradní jezírka za 500kč a problém vyřešen. Ty značkové JBL nejsou špatné ale ta cena je příšerná na to že ji použiješ jen jednou. Nebo si ji od někoho půjč
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 14:12 Muž Fuchs [169] Re: romant
Už jsem se i na toto koukal, jakou by jsi mi doporučil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 14:10 R Muž romant [27987] Re: Fuchs
Tak zelený zákaly, to jsou dlouhotraťový záležitosti, ale jedna zkratka možná existuje a jmenuje se UV lampa, mrkni na to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 14:03 Muž Fuchs [169]
Zdravím, myslíte že by jste mi mohli poradit? Už asi 14 dní pojuju se zeleným zákalem vody prý sinice. Ale i po čtrnácti dnes stále jemný zákal je. Světlo jsem zmírnil Filtraci upravil a údržbu rozhodně nezanedbávám. Předem děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   18.01.2015 13:49 Marcel G Re: Robo
Jak jsi sám zmínil, tak pokud byly ty původní rostliny emerzní, tak měly jinou stavbu listů než nové submerzní výhonky. Emerzní rostliny mají obvykle mnohem více průduchů než jejich submerzní verze, a kromě toho mívají také mnohem tlustší kutikulu (voskovou vrstvičku kolem listů) a i celkově bývají jejich listy tlustší (což nemusíš pouhým okem poznat). Kvůli tomu musí po jejich ponoření do vody živiny (vč. CO2) překonávat mnohem větší překážky, aby se do nich dostaly. Proto emerzní rostliny ponořené do vody rostou obvykle několikrát pomaleji než jejich submerní verze. A z tohoto důvodu se pak také budou takové rostliny snažit o to, aby si co nejdříve vytvořily submerní verze listů. Poté, co to udělají, ty emerzní listy obvykle "odepíšou" a "vysají" z nich co nejvíce živin, které pak přesunou do nových (submerzních) výhonků. V této fázi přestávají staré listy růst a začnou odehnívat a rozpadat se. Jakmile listy přestanou růst (nebo rostou velmi pomalu), stávají se mnohem snazším místem pro uchycení řas. Kromě toho vědci nedávno zjistili, že některé druhy řas dokáží získávat živiny i přímo jejich "vysáváním" z rostlin (takže si dokážu představit, že u těchto starých, "obětovaných" listů se na ně řasy slétnou jako moucha na hovno, a taky se na tom trochu přiživí). K podobnému odepisování starších listů může samozřejmě docházet i u submerzních rostlin v případě, kdy daná rostlina nemá k dispozici (v substrátu nebo ve vodě) dostatek některých živin. V takovém případě (aby nezemřela a mohla si dovolit vyhánět nové výhonky) prostě staré listy odepíše a živiny z nich přesune do nových listů. Pokud se ale brzy situace v akváriu nezmění k lepšímu, tak to samozřejmě za pár dní až týdnů skončí s takovou rostlinou špatně. Na nových listech (a rychle-rostoucích rostlinách obecně) se prostě řasy uchycují hůře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 12:02 Muž Robo [45]
Já si koupil před asi 2-3 měsíci Altenantheru abych tam měl nějakou jinou barvu než zelenou.Zasadil jsem po jednom stonku na každou stranu AQ a po pár týdnech zmohutněla a porostla, ale pak se zastavila, ale kolem ní vyrostly další stonky. Na původní rostlince mi začaly na listech rašit černé chomáčky ruduchy. Začala panika a začal jsem uvažovat co jsem udělal poslední změnu. Začal jsem více odkalovat atd. co jsem se dočetl na Horácových stránkách. Pak jsem si všiml že ta ruducha se stále více rozlézá po těch dvou rostlinkách a jinde ne, tedy vlastně jo ještě byla na starých listech Corymbosy mini jen sem tam nějaký chomáček tak jsem napadené listy otrhal. Po několika týdnech kdy se pomaličku ruducha rozlézala po těch dvou Altenantherach jsem se rozhod k radikálnímu řešení a to odtranění těch dvou rostlin. Ustřihnul jsem je u samého dna a zjistil jsem že tou ruduchou byly nepadany jen ty dvě kytky. Nové výhonky jsou naprosto čisté. Původní rostliny byly jak se zdá emerzní a přestaly růst. Tak se ptám proč byla ruducha jen na těch dvou rostlinkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 11:23 Žena Turbínka [2558] Re: visek
Nepomohou určitě, jak už bylo zmíněno. Jediný plž, který si u mě kousl štětičky je clithon sp. Ale ani u něj nemůžeš čekat, že se do ní s radostí pustí a spase větší nánosy. Kdo by jedl "kuřecí" párky ze separátu, když na stejném talíři se směje krásný hovězí steak ;-) Nebo potom další možností jsou mladé parmičky černopruhé, ale u nich pozor na prostor i do budoucna!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 10:59 Muž zanek [2] Re: visek
nepomohou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 07:23 Muž visek [75] - Tetry
mam 2 akvaria .v 200 nemam problem s rasou.ale v 50 jse mi ukazala cerna rasa.je ji hodne na okraji rostlin.zacal jsem mene svitit menim casteji vodu tak schanim sneky -neritiny.ty pry take pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 02:29 Muž DavidDizzer [26] Re: Džouzif
Jako dle mě jsou správně obě verze, teď záleží, jak kdo pochopil můj, protože ono je opravdu pravdou a na tom trvám, že i když jsou v AQ řasy, tak je mítus, že by se nesmělo přidávat žádné hnojení, protože tím se řasy rozšíří. Ano, rozšíří, ale jen zezačátku, než rostliny pořádně nastartujeme chybějícími živinami (třeba jim chybí jen Fe a Mg, ale ostatní jsou v přebytku). I přesto si rostliny začnou brát chybějící např. Fe a Mg a díky tomu začnou správně spotřebovávat i ty ostatní, přičemž díky chybějícímu Fe a Mg normální ostatní živiny spotřebovávat nemohly, a proto tedy správně nefungovaly, nespotřebovávaly, takže tím pádem rostly řasy. Chybějící živiny nastartují spotřebovávní ostatních živin
Takže je mýtus, že když jsou řasy, nehnojte...
Samozřejmě i to lze, ale musíte zjistit, co vlastně a proč jsou v AQ řasy, většinou je to ohledně živin. Pak to může být ohledně přebytečného světla/málo rostlin, malý tok v akváriu > tím pádem nerozhánení živin k rostlinám, přebytek živin samotného hnojení (to už ano, pokud se nejedná o chybějící živiny, které povzbudí vstřebávání ostatních živin!..., a mnoh dalších - je proto mít na paměti dobré vyvážení těchto parametrů a zjištění důvodu, proč se řasy vyskytují :-)
Možná se mnou souhlasit nebudete, ale mám to zjištěno a vždy to fungovalo, navíc, příručky a internet to též potvrzují :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2015 01:49 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Džouzif
Dobře jsi to pochopil.Řasa:zanedbaná údržba(odkalování,výměna vody,zanešená filtrace),nadměrný obsah NO3,přerybnění,nedostatečné množství rostlin,případně i špatný,nebo nevhodný režim osvitu .V nádrži tvojí prezentace bych,provedl hloubkové odkalení a výměnu vody na minimální obsah NO3 a měl to pod kontrolou,.Mnozí mne ukamenují ,ale zkrácením doby osvitu zhoršíš růstové podmínky rostlinám a řase to bude šumafuk.Podstatné je snížení NO3,hnojit potom můžeš,ale při skladbě tvého akva bych tomu nepřikládal význam,organických hnojiv,které Ti nastartovaly růst řas tam budeš mít nadbytek během pár dnů,ale je to jenom tvoje volbs,co s tím uděláš..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2015 21:39 Muž Džouzif [25]
Ehm, tak teď bych mohl být lehce zmaten z předchozích příspěvků. U jednoho je tvrzení, že hnojení při zařaseném akva provádět a v druhém příspěvku opak.

Přesto že začátečník jsem, tak vím že pravda bude někde mezi. Respektive tím chci říct, že změřím hodnoty NO3 a CO2 a podle toho budu hnojit.

Vím také, že řas se nadobro nezbavím a ani nevím jestli bych to chtěl, protože dle mě je takový ekosystém spíš něčím umělým a nepřirozeným. Řasy jsou defacto v každém vodním světě.

Spíš mě ale překvapil ten rychlý nárust zelené a ruduchy.A to i navzdory tomu, že živorodky jsou čuňata. Proudění vody jsem upravil rozstřikovací rampou, čím je pomalejší, ale koloběh funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.01.2015 18:56 Marcel G – Složitý proces
Na otázku, "jak se zbavit řas v akváriu", bych odpověděl asi tak, že "těžko". Řasy jsou v akváriu přítomné vždy, ale ne vždy musejí být pouhým okem vidět. K přemnožení řas může dojít z tisíce a jednoho důvodu, a stabilní podmínky v akváriu samy o sobě nikomu nezaručí, že se mu tam někdy řasy nepřemnoží. Někdo může mít špičkové komponenty (třeba substrát ADA Aqua Soil Amazonia, rostlinky 'in vitro', předimenzovanou filtraci a kdo ví, co ještě), a přesto má v akvárku kalamitu. Rozhodně bych ale řekl, že velkou roli v tom hraje kvalita vody, množství živin, osvětlení a čas (znáte tu detektivku "Čas pracuje pro vraha"). Mně osobně připadá, že mladší (či nezkušenější) akvaristé mívají tendenci vidět všechno černobíle. Jsou to takoví indiáni, kteří mají na všechno radikální názor a se vším jsou hned hotoví. Máš řasy? Pak je to 1) tím, 2) tím a 3) tím. Zkušenější akvaristé se pak chovají jako Rada starších, která ty mladé indiány obvykle zrazuje od ukvapených závěrů a radikálních řešení a trpělivě se jim snaží vysvětlit, že nic není obvykle tak jednoduché, jak se nám v mládí může zdát. Já například ve svých akváriích používám dost silné osvětlení (asi tak silné jako ADA Aquasky ... pokud jste to světlo měl někdo možnost vidět), a rostliny rostou dobře i při relativně střídmém způsobu hnojení. Takže mýtus je spíše tvrdit, že při silnějším osvětlení potřebují nutně rostliny velké množství živin. Rostliny podle mých zkušeností dokáží růst při docela velkém rozptylu koncentrací (a dokud bude ve vodě alespoň malinké množství všech živin, nic dramatického se nestane). Podobně tak černobílé je tvrzení, že velké množství živin nepředstavuje z hlediska přemnožení řas žádné riziko. To může a nemusí být pravda - podle toho, jaké další potlačující faktory ve svém akváriu budeme mít. Pokud tam například budu mít dostatek řasožravců, velké množství rostlin, kvalitní filtraci, dobrý substrát, silné světlo (které bude nutit rostliny k rychlému růstu a větší produkci kyslíku, který zase podpoří činnost mineralizačních mikrobů), a budu provádět časté výměny velkého množství vody (čímž každý týden řasám v podstatě zformátuju hard disk), tak s řasami s největší pravděpodobností problémy mít nebudu. Pokud ale v akváriu těch inhibičních faktorů mít moc nebudu a poskytnu navíc řasám dostatek času, tak se mi tam řasy přemnoží tím rychleji, čím více živin a světla jim poskytnu. A kravina je podle mě tvrdit opak. A pokud už se řasy v akváriu přemnoží, jakékoli další množství živin jejich růst jenom urychlí, takže přidávat kvanta živin do zařaseného akvária je asi to nejhorší, co může člověk udělat.
PS: Nemyslím to zle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2015 16:40 Muž DavidDizzer [26]
Možná to tady zaznělo už mnohokrát, možná to někoho neosloví, možná někoho ano...
Ale důležité parametry, jak nemít řasy, či mít minimum řas je:
Vyvážené veškeré parametry jako je : Svělo, živiny, proud v akváriu (filtrace - proud rozhání potřebné živiny k rostlinám), počet rostlin, a vlastně živiny v podobě hnojení (CO2, PMDD např. atd...)...
Logicky, když je mnoho světla, je třeba více rostliny (rychleorostoucí) a podpoření růst rostlin živinami...

Není pravda mítus, že čím více živin, tím více řas... Když jsou řasy, nehnojíme. To je kravina. My právě potřebujeme podpořit rostliny živinami, protože když rostliny správně neprosperují, živiny se hromadí. A my musíme těmi živinami rostliny podpořit, aby začaly fungovat, tím pádem začnou růst a začnou brát živiny, které spotřebovávají řasy a díky nim rostou. Je to opravdu složitý proces a koloběh ohledně živin, světla, rostlin a cirkulace vody v akváriu. Samozřejmě tohle je velice stručný popis, takže jej prosím nekritizujte, že je obecný či je neúplný a tím pádem nepravdivý. Zlomek z toho nejdůležitějšího jsem zde obsáhl... Prostě vyrovnat parametry vody (živiny, cirkulace, rostliny) a světla....

Asi tak ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2015 15:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Džouzif
Moc svetla k ostatnim potrebam rostlin. Hnojit do vodniho sloupce jednou za mesic, to je fakt k nicemu, predevsim s ohledem na mikroprvky.

Jak pise Roman, zkrat to sviceni a hnoj pokud mozno kazdy den. I malicka davka kazdy den, udela vetsi efekt, nez mnohem vic jednou za mesic, alespon zase u tech mikroprvku. A mkrni se, kolik mas NO3 ve vode kterou do akvaria pouzivas (ten kdo ji dodava to miva na webu). Nekde je to az skoro nula, a pak i kdyz Ti tam kadi zivorodky, nedozenou to, a musis NO3 pridat (pridavat KNO3), zatimco nekomu staci vodu vymenit a ohledne NO3 ma vyhnojeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2015 18:44 R Muž romant [27987] Re: Džouzif
Ač to akvo, vůbec neznám, jednu obecnou radu bych si dovolil vyslovit a tou je zkrácení té délky osvitu na, řekněme 8 hodin a s tím hnojením jednou za měsíc, to bych měl vážné pochybnosti, co tam za několik dní v té vodě zůstane za živiny. Já nejsem kdovíjakej odborník na květenu, ale když potřbuji toto v dohledových nádržích řešit, jdu na to cestou nejmenšího odporu a tou je lehounký přihnojování a to pokud možno vícekrát týdně, třeba PMDD a nepodcenění množství dusičnanů, protože od nich to tak nějak všechno začíná, jak je jich málo, obvykle nastávají problémy, takže držet jejich hodnot někde kolem 10 mg/l mě příjde rozumné, ale moje rady jsou spíš sedlácký a snad i praktický, nejsem chemik, k tomu se ti jistě zdejší sekce vyjádří. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2015 18:04 Muž Džouzif [25]
Ahoj lidi. Ve společenském akva (84l) se mi objevily rovnou 3 druhy řas. Je to klasická hnědá, která se drží převážně na sklech, pak zelená, co se drží na kořenech a některých kytkách jako alternatera splendens nebo anubias a nakonec tam mám i ruduchu, která oblejzá kytky. Nikde v akva ale nevidím řasu na hygrophile (přesto její růst se docela zpomalil).

Zelená a ruducha se mi začaly objevovat po instalaci doplňkového LED osvětlení, přičemž mou snahou o zmírnění rozšíření řas bylo přihnojování Tetra Planta minem. Efekt to má ale opačný a rostliny nerostou zatímco řasa jo.

Svítím přibližně 12 hodin denně jak zářivkou tak i LED, přihnojuji 1x za měsíc dle návodu, osazenstvo 12 živorodek a 3 malý ancistrusy (4cm), 1x týdně měním vodu a v rámci možností odkaluji.

Můžete prosím poradit jak zastavit ten velký růst řas? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 09:22 Muž bertik40 [1] Re: Belisana
Píšou to, jenže já mám ten kámen přilepený na skle, takže mi to asi nepomůže no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 09:16 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: vaaclav
Taky mám opět problém s řasou na kamenech, s tou horkou vodou to zkusím, mohlo by to fungovat i tam, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 09:13 Muž bertik40 [1] Re: romant
Především o ryby, jen ten kámen byl krásný a momentálně nevynikne. Udělal jsem asi chybu, že jsem svítil 14 hodin denně, teď jsem to načasoval na 2 dopo a 4 večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 08:37 Muž bertik40 [1] Re: vaaclav
Ano,mám kořen, ale ta řasa je na zadním kameni-pozadí.
Tím dnem myslíš, že jsem dal velké zrno? Toto mi poradili v akvaristice.
Co by tam mělo být?
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [38] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484?od=1851