Odkalování
Děkuji

mně se právě zdá že krevety toho vzhledem ke svojí velikosti vyprodukují až až, ale je fakt že oproti rybám je to pořád nic

Neboj. Vzhledem k tomu, že to vypadá na minimum odpadu tak to bakterie rozloží a odpad se tím mineralizuje na detrit který v tomto množství využijí rostliny jako živiny.
Děkuji, osádka v tomto mini (nanocube 30l) bude výhradně krevetí - ovšem ty jejich "miniprodukty"

asi mezi kobereček pěkně zapadjí a dostat to ven nepůjde jen tak... z toho mám trochu strach, že se to tam bude hromadit :(
Pokud budou rostliny převažovat výrazněji nad rybí osádkou, tak odkalování nebude nutné. Pravidelná výměna vody je samozřejmostí.

Jak odkalujete hustě zarostlé akva, kde je téměř celé dno pokryté rostlinami?
Mám v miniakva v plánu kobereček z Cuby...
Nebude to vytrhávat rostlinky? Bude to vůbec jako odkalení stačit, když se jen odsaje bordel svrchu, ale hloubkové odkalení prakticky nejde, nebo se to musí kompenzovat častější výměnou vody?
Starší reakce
no v tom případě to teda není taková katastrofa, pokud to dva roky hnilo a neznečistilo to vodu, nic to nezabilo a ještě se to nezvedlo z akvária a neodešlo to po svých. V tom případě nechápu tu paniku
*joking*
No já bych řekl že to ty dva roky hnilo !
Dřív to obře využívaly valisnerie, které rostly jak o závod, ale od té doby co jsem tam přidala tu jednu..asi ludwigia, tak se táhne nahoru, kořen to má jen jeden a snaží se to kytky ubít. Zase jí nechci moc dávat nafrak teďkon, je zbytečné jí prostříhat s tím, že se možná chytnou valissnerky ap řijít tak o procenta zeleně.
Piskořky už objednány, třeba to pomůže. Navíc mě fascinuje, že 2 roky je to vpohodě a najednou bum
Určitě přidej alespoň ty piskořky, neboj, se štěrkem si poradí, akorát nebudou vypadat výstavně. Začínala jsem bohužel také s hrubým štěrkem (a dokonce živorodkami)a piskořkám se dařilo.
Také se mi nechtělo měnit celé dno, tak jsem pouze přidala asi tři kila jemnějšího písku. Propadne dolů a ucpe díry mezi štěrkem. Kal pak nezapadne tak hluboko a jde odkalit. Není to sice ideální řešení, ale funguje to. Možná by také pomohly rostliny s rozsáhlým kořenovým systémem (např. kryptokoryny), které by ten zapadlý bordýlek dokázaly skvěle využít.
jak myslis... drzim ti palce
Děkuji za štědrou nabídku, ovšem bohužel. Zaručeně s tím chci nejdřív počkat, jestli se to spraví samo.
Kdyžtak sem přiběhnu přiznat, jak ste měli pravdu a měla jsem to vyměnit

huz ma ode me nejaky kytky..... navic od soboty budu denne v praglu kvuli vystave, navic vim jaky to je mit problemovy akvarko v praci.... a kdyz muzu, rad pomuzu
neco jako posli to dal.... i me bylo pomozeno
ty seš nějakej hrr, zachraňovat ženský v nesnázích

pristi sobota odpoledne, nebo nedele dopoledne... vyhovuje? dno bych mel uz pripraveny (proprany, odstranena prilis jemna frakce)
dalsi vikendy by byly huz slozitejsi, nejsem prazskej....
dávám jen malinko, razborky se učí. Ještě s tou výměnou rozhodně počkám, navíc jak jsem již psala pracuju dost dlouho do večera, to by spíš byla nějaká sobota neděle.
Budeme mi věřit, sinice jsem se zbavila, tohodle se taky zbavim

to dno je hruby o tom zadna, piskorky jsuo dost silny... a s tim krmenim, davej jen trosku nekolikrat denne a ty rybky se naucej zrat jak z hladiny tak ze dna... hlad je nauci....
kompletni vymena dna s propranim noveho substratu a vymytim akvarka max. jedno odpoledne
jak jsi na tom za tejden ve ctvrtek nebo v patek? ze bych ti helfnul (pripadne to udelal komplet) i piskorky bych ti dal, pripadne dalsi kyti....
jen si musis sehnat jinej substrat, pripadne bych ho koupil v zoo branik a ty by jsi mi to proplatila.....
mel jsem podobnej problem 23L akva, 5cm aquaclay, ale bohuzel prekrmovana mecovka, dno hnilo a produkovalo sirovodik (zkazena vejce) odkalovat jsem mohl jak jsem chtel, nepomahalo, vymenil jsem aquaclay za cernej pisek od flexi obkladu.... pomohlo to
chystam se testovat jeden specialni substrat, pokud by fungoval bylo by to reseni pro tento typ akvarek... jsem na to zvedavej
osobně jsem je v takovém štěrku neměla, ale ony si poradí. Spíš jim bude vadit to zahnívající dno, snad se to spraví. Nejlepší sehnat si je od někoho kdo je má, vždycky jich je hodně (i když to není poznat), než za ně utrácet v akvaristice
Ta frakce je okolo 1cm, myslíš, že to ty piskořky zvládnou? A tak 4? myslela jsem si, že žijou jen v písku, tohle jim asi nebude dělat dobře.
ale na druhou stranu s tím můžeš ušetřit plno dalších promlémů. A nemysli si že jsme dno nikdy neměnili. Je to na tobě, třeba to půjde i bez toho.
vidíš to moc černě,vyber ryby dej je do kýblu s akvarijní vodou a vzduchuj,potom vypusť polovinu vody vyber dno dej nové počkej tak 1 hodinu než se usadí ten největší kal.Zasad kytky dolej vodu,pokud nemáš odatátou může bzt i čerstvá a vpust ryby i s tou čekačkou max 3h práce.Jsou lidé kteří měnili 700l zaběhlé aq,to je potom na půl dne práce.

Výměna dna vpodstatě znamená znovuzaložení akvária, takže souhlas, že by to mělo být až to poslední řešení.
A koukám, vy si to všichni představujete jako hurvínek válku s prominutím

). Vyměnit dno? To znamená všechno odlovit, dát to do vhodného prostředí, opatrně přesunout kytky, vyndat kořenící květiny tak, aby se jim nepoškodil kořenový systém. Poté odsát vodu a nechat alespoň půlku do nového akvária, plus ještě další odstátou vodu. Taktéž to dno vyndat a dát tam nové proprané. To je tak den práce (být den navíc v práci), asi 6 kýblů (co nemám), nádrž pro ryby (co nemám), vhodné prostředí na tuto práci ( což tu taky není).
Zkusím to nejdřív spravit a pak až plánovat takovéto katastrofické scénáře

)
Znovu to zopakuji, filtr proper až v momentě kdy z něho bude velmi pomalu vytékat voda. poloviční snížení výkonu filtru znamená, že je dobře zaběhnutej. Časově to ohraničit lze jen okrajově protože záleží na producentech odpadu a jeho množství, který ten filtr tzv. musí zpracovávat. Řídil bych se tím proudem vody. Do toho dna bych určitě přidal ty Piskořky, jak už psala katterinecka.
začala jsem propírat častěji někdy v únoru po úhynu na vodnatelnost, protože jsem filtr předtím dlouho nepropírala a všechno šlo doháje. Je tam asi dost tenká hranice jak dlouho se to může nechat. Dejme tomu že 3 týdny jsou málo ale 2 měsíce už mi přijdou moc. nějaké zkušenosti?
Pokud se bude i u bublifuku co 3 týdny propírat filtační médium, tak to bude mít pro akvárko stejnej význam. Ten stávající filtr nepovažuji za klasický honič vody, ale je třeba s ním trošku lépe pracovat, jak jsem popsal a nebude třeba ho za bublifuk měnit.

Do 54 litrů je určitě vhodnější bublifuk, než honič vody který tam teď máš. Piskořky jsou také velmi dobrým pomocníkem. Nejúčinnějším řešením by bylo vyměnit dno, jak tu již bylo psáno.
momentálně by asi bylo lepší důkladněji odkalovat, a pořídit si piskořky (snad jim nebude tak hrubé dno vadit)
Jiné dno s menší frakcí samozřejmě je řešením. Ten filtr nech běhat až do tý doby než z něj bude voda sotva vytékat a to nebude po 3 týdnech, ten molitan musí bejt pěkně špinavej a jeho původní barva nebude vůbec vidět. Odkalování a čištění filtru nedělej společně, kdyžtak to střídej.
se samotným dnem ti filtr moc nepomůže. Já raději používám jemnější dno a tím žádné problémy nemám, detrit tam tolik nezapadává, je jen ve vrchní vrstvě.
Častější propírání v akvarijní vodě mi bylo doporučeno, protože ten filtr ( Eheim pickup 2008) nemá dostatečnou filtrační hmotu. Nebudu to s tím tolik přehánět, ten fitlr po dvou i třech týdnech vypadá dobře.
S frakcí toho bohužel moc nenadělám, akvárko jsem nezakládala a je to ta klasický černobílý štěrkový mix. Jediné co bych tak mohla je na dno dát jiné, což si ale nemyslím, že pomůže. Snažím se právě proto dobře odkalovat, rozrýváním toho dna, aby nedocházelo k tomu zahnívání.
Mohu tak maximálně koupit bublifuk s motůrkem, až se to zase sestabilizuje a uvidím, pokud je t o dobrý nápad.
Tvoje problémy tam vidím dva a to jmenovitě častý propírání filtru a nevhodnou frakci toho štěrku, jenž tvoří dno, je prostě dost velkej a ty nečistoty, který tam zapadnou se nesprávně rozkládají a dochází k tomu zahnívání a proto cítíš ten zápach. Jinými slovy Ti nedostatečně funguje nitrifikace a nedochází ke správnýmu rozkladu odpadních látek. Určitě bych ten filtr nechal běhat tak dlouho, než se jeho výkon viditelně sníží a voda velmi pomalu vytéká. Pokud se tomu tak děje po těch 2 týdnech, tak je ta filtrace pro tuto nádrž nevhodná a uvažoval bych o její výměně.
vypadá to na zahnívání dna, proto se v něm dělají bublinky a smrdí
Zdravím, nevím jestli neodkaluji špatně, protože poslední dvě odkalování mi přijde, že ta voda co vypouštím strašně smrdí ( voda v akváriu ale nesmrdí).
Jedná se o 54litrovou nádrž, nezměnila jsem žádné návyky - odkaluji stále jednou týdně, jednou za 2-3 týdny properu filtr, vodu dolévám mírně odstátou a bohužel dost rychle ( akvárium je na skříni kam lezu štaflemi a bolí mě ruce, pokud tam stojím moc dlouho a snažím se udržet ten kybl při pomalejším dolévání). Odkaluji jeden kýbl občas plus, pokud mi přijde, že jsou tam další nečistoty ( kýbl má 10l). Odkalovací zvon nastrčím do štěrku a zahrabávám ho tam, dokud odkaluji nečistoty. Snažím se nic nevířit, posouvám se těsně nad dnem aby se zvířené nečistoty nasály. Takhle se prohrabuji všude po akváriu kde dosáhnu. Jedna část dna šíleně bublá, když do ní hrábnu, ale to bude pravděpodobně tím rychlým naléváním vody - dělá to bublinky co se asi usazují ve dně.
Nezměnila jsem ani krmení ani osvětlení, jen mi víc uhnívají valissnerie - ta druhá květina se nad nimi strašně roztahuje, upíná se na ně kořeny a snaží se je zamordovat. Anubis ale má nové lístky, neznámá květina roste jak "z vody". Ani znečištění vody není větší - šneci se pořád drží na stálém počtu okolo 30ti kousků, žádné přemnožení, ani nepřekrmuji ( sice je náročné krmit vločkovým razborky, co neradi lezou k hladině, musím to vymyslet lépe, protože když se to snažím potopit já razborky se mě bojí. Ancík ale zbytky potravy ze štěrku sbírá, takže žádné tlení.
Je možné, že mám prostě špatné dno? Dnes jsem odebrala 20l vody, uvidíme jak to bude příští týden. Díky
Starší reakce
do 12L s bublifukem a 3cm pisku.....
Na pisek mam jinou metodu - pancernicci a trochu proudu od filtru

Me se na pisku nedrzi prakticky zadny svincik, protoze pancici ho svym vrtanim do dna neustale zvedaji a ten se pak chyta ve filtru. Vysledkem je ciste dno, nevyhodou castejsi prani filtru. Nevim ale samozrejme co mas za osazenstvo a jestli o panciky stojis, takze jen jako namet na zamysleni

no ja mam ruzny substraty.... a von je slusnej rozdil mezi aquaclayem a cernym piskem od flexiobkladu
to já mám jednu hadici a jeden zvon, případně tam nasadím jen průhlednou trubku. To mám jak na 10l tak na 400l
odkalovaci zvon je z 15mm, pak pomoci kousku hadic mam redukci az na 4mm no a pak jsem zbytky hadic napojil na sebe takze na vytoku to ma prumer 8mm, kdyz se to nekde ucpe je to snadny rozebrat, kdyz jsem mel jen 4mm hadici tak to melo maly prutok
vyhoda je ze muzes mit nekolik ruzne dlouhych zvonu, pripadne, kdyz mam tezsi substrat tak vyhodim 4mm a zvon napojim rovnou na 6mm
takze cela sestava 25cm prum. 15/17mm (odkalovac);; 2cm prum. 12/14mm (zde bylo nutno dotesnit pomoci teflon pasky), 2cm prum. 10/12mm, 2cm prum. 8/10mm, 2cm prum. 6/8mm (redukce);; cca 1m prum. 4/6mm,cca 1m prum. 6/8mm,cca 1m prum. 8/10mm ("hadice")
metr hadice stoji par kacek, ta nejtlustsi hadice tvorici zvon je mirne prohnuta a pomerne pevna, takze se snadno dostanu i do koutu.....
kdyz potrebuju odsat kal z litru, tak odpojim zvon a necham na "hadici" jen cast redukce 6/8mm a perfektne to pasuje do sazece (snadno se zarazi do vidlice sazece, kousek redukce zamezuje vyklouznuti), ktery pouziji jako nasadu.... prehnutim hadice snizuju prutok, pokud to chci zaskrtit, tak na prelozenou hadici 4/6mm pasuje 5mm strikacka a udrzi to perfektne zaskrceny
to měníš průměry hadic tak dlouho než to začne fungovat? nebo máš nějakou nastavitelnou stoličku?
tomu bordylu se rika detrit, odkalovac si muzes koupit nebo i vyrobit, princip je jednoduchy, hadici odsavas samospadem vodu do kyble ci primo do odpadu, proud vody vytvari tubulence a unasi substrat s detritem, v dokalovaci pak dojde ke zmene rezimu proudeni a unaseci sala vody se zmensi takze tezsi substrat pada nazpatek na dno a voda s detritem pokracuje do hadice a pric.... rychlost proudeni se reguluje prumerem hadice, pripadne rozdilem hladin....
da se vyrobit z ruznych PET lahvi, trubek, ci hadic, ja ho mam z ruznych prumeru pruhlednych PVC hadic, jenz pasuji do sebe od 15mm do 4mm, ale ja mam aquaclay a ten je lehci nez pisek... je docela sikovne si to pri zakladani akvarka nacvicit....
pokud je neporadku vic, lze vytvorit neco jako vysavac... do kyblu pridas cerpadlo s filtrem, ktere vraci vodu z kyble do akva.... ale to se tu probira kazdou chvili, staci hledat (radsi pomoci googleho, mistni vyhledavani moc neslouzi)
v akvárku se nepoužívá vysavač, ale odkalovač. Pokud tam máš tolik odpadu (zvláště ty "hovínka", zbytky dřeva ničemu nevadí) tak ti nic jinýho nezbyde. Chce to trochu cviku a moc písku neodsaješ. Konec hadice co vede do kýblu musíš zacpat prstem a pouštět jen trochu vody, kdyby to hodně nasálo písek tak zacpat úplně a počkat až napadá zpátky do akvárka.
Kdyby ti to ani tak nešlo a toho písku si odsál víc, tak sliješ vodu, písek propláchneš a dáš zpátky do akvárka (ale aď tak neodsaješt celej písek z akvárka

)
0 31.08.2011 11:29 jakub111 – problém

poradíde mi? Mám v akvárku nějaký bordel myslím si že to jsou kousky z velkého kořenu anebo hovínka ryb. koupil bych si vysavač ale mám v akvárku písek a proto se bojím že to vyluksuju i tím pískem. Nemáte s tím někdo skušenosti? děkuji

Starší reakce
nebo tyckou zvirit kal, pripadne lze pouzit proud vody
V nižších rostlinách neodkalovat.

Nebo jen bordel na povrchu, který je vidět.
Ahoj, mám dotaz k odkalování, jak se odkaluje dno abych se zbavil nečistot a nepoškodil floru - nějaké nižší květiny? je na to nějaká finta (jako širší zvon nebo něco jiného)?
Díky za odpověď
Starší reakce
Tak, tak, polechtej odkalovacím zvonem jenom tu vrchní vrstvu a bude to O.K.

Zdravím, chtěl bych se zeptat když mám v akva dva druhy písku (staré a nové dno od rataje) jak to mám odkalit, aby se mi tyto dva druhy nesmíchali? Mám zabořit zvon jen kousek do horní části nebo jak ? Díky za rady.
Starší reakce
To s Tebou, tak jak jsi to popsal souhlasím a zároveň vím, že když bude dodrženo těch několik zásad jak jsem popsal, tak to funguje. Měl jsem už ani nevím kolik let podobný akva, jako tazatel a neodkaloval jsem nikdy.

Přidat reakci
1 ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46059x