Odkalování
No výborně
takže můj odhad z 12.05.2018 09:07 Neobjeví je sem tam bubliny stoupající ze dna ( zahnívání ) byl už správný
ono to je tak trochu vidět už z těch bočních a čelních fotek dna jak se to dere nahoru. Navíc tam máš velké vrstvy takže nedochází k dostatečnému prokysličení substrátu a je vymalováno
Nedávat staré dno, je to humus.
Já bych to založil znovu jen s pískem/páleným jílem.
Asi se blížíme do finále. Nejspíš fakt brutální erupce ze spodních vrstev
, zkusil sem tu špejli do dna a při vytahování opravdu 2-3 větší bubliny ze dna vystoupají (zkoušel sem to uprostřed nádrže a i v místech kde se u mě hromadí). Ale děje se to jen při píchnutí špejlí ty větší bubliny, normálně sem ze dna takové bubliny, ani menší/ malinký stoupat neviděl. Proto, když se třeba LeRi ptal jestli nevidím stoupat bubliny/bublinky odpověděl jsem ne nevidím. Takže chtěl bych se zdejších zeptat na dvě věci:
1. Co jsem pokazil, že toto nastalo (např. málo kytiček, moc velká vrstva štěrku...)
2. Co s tímto stavem
Předem díky za rady
No tak bych to viděl. Erupce houen ze spodních vrstev...
Tak staré dno je z vyčištěných venkovních nádrží po závojnatkách a dalších rybách. Takže je to vo hov.ách.
Koukám na to teď zblízka a vypadá to jako kdyby se bordýlek propadal do substrátu/ nebo se to staré dno dralo napovrch. Zkusím to s tou špejlí.
Na mobilu to moc dobře nevidím, ale na poslední fotce, vpravo dole, ve světlém štěrku, to tmavé, to je co? Jakoby to leze nahoru skrz štěrk...
Když píchneš do dna nějakou špejlí, nejdou bublinky ? Máš dost vysokou vrstvu písku, tak jestli to vespod nehnije a neodchází plyny jenom skulinami a přitom vezmou i tenhle bordýlek.
No páni, krtek v akvárku.
Ne vážně, to ale fakt vypadá jako by lezlo spíš odspodu než se usazovalo zvrchu.
Selský rozum mi říká, že pokud ti ten bordel neplave, tak to nebudou usazeniny. Tyhle kusy bys přeci musel vidět, ty se usazením nevytvoří... Navíc si nedovedu představit, že by nějaký nepravidelný proud, způsobený třeba špatně umístěným nasáváním nebo skimmerem, vytvořil takhle pravidelné hromádky...
To vypadá jako krtinec
Ne, vážně, když jste v tom bádání.. nešlo by opatrně odkrýt tu vrchní vrstvu a podívat se jak vypadá to staré dno?
Možná je to blbost, ale jestli to opravdu nemůže být ono.
Před naskytnutím onoho hromadění jsem pouze měnil 35 litrů vody 1x týdně, odkalovat jsem nemusel. Teď odsávám ty hromádky každé 2 - 3 dny, protože to jsou ještě v únosných mezích. Odkaluju pomocí Fluval Edge a stahuju jen ten největší sajrajt ze dna, tzn. žádné hloubkové rytí v substrátu nedělám. Pouze jednou u předního skla jsem provedl hlubší odkalení(tvořila se mi tam trošku sinice, snažil jsem se být opatrný nešel jsem až na staré dno), navíc to je již víc jak půl roku a můj problém mě trápí poslední měsíc a půl zhruba. Poslední odkalení hromádek proběhlo včera (při odchytu neonek, abych ten sajrajt zbytečně nerozvířil a nešel do filtru). Dneska už tam jsou opět (viz foto). Zkusím ještě pořídit nějaké lepší fotky dna ze předu a z boku AQ, třeba to pomůže.
Jak často odkaluješ ? Jak hluboko ? Kdy naposled ? A nežli si do kapsy .(Dobrý den. Jakou má staré dno substanci a lze ho použít pod jílový substrát, aniž by zkalil vodu?
rostlinna-akvaira.cz Rostlinna-akvaria.cz píše: Dobrý den, přirovnal bych jej k mokré hlíně. Ano, lze umístit po jílový substrát a vodu pak samozřejmě nekalí.)Mimo jiné je divné že jak tvrdíš odkaluješ ale máš pořád pěkný svah ale z pár fotek bočních a (čelní v prezentaci) bych řekl ze je to dno značně přeorané.
Já tedy nemám zrovna moc zkušeností radit, ale selským rozumem pokud máš ve 150 l akváriu jen 18 neonek, nějakého šneka a pár rostlin a po vyčištění je tam za dva dny ta hromada bordelu znova a dle fotek voda vypadá čistá tak ryby můžu 100% vyloučit. To samé platí o nějakém odpadu (rozkladu z rostlin) a ani mi nepřijde moc pravděpodobné, že by to bylo z filtru.
Já bych se zaměřil na složení dna. Nebo si tady děláš prostě legraci
Určitě poreferuj
Dneska jsem odlovil všech 18 neonek (byl to docela porod je pochytat
) a dal jsem je do malého 50-ti litrového AQ (mám ho jako pokusnou množírnu na kytičky a je tam zaběhnutý filtr). Zároveň jsem opět odsál hromádku ve 150l AQ... Teďka počkám a uvidím jestli se bude zase dít hromadění i bez ryb. Pokud ano, tak mě to bude štvát
, ale zas by se eliminoval alespoň další faktor. Ještě ty piskořky, po delší době od zhasnutí jsem AQ pozoroval, nic co by vypadalo jako piskořka, jediný co sem viděl sou kružníci. V případě dalšího hromadění přijde na řadu asi laborace s náplněmi ve filtru jak radil Maq. No uvidíme dám vědět.
No vida a máme vyřešeno
Jsem teda napnutý možná víc jak tazatel, jak to hledání dopadne
Vždyť sakryš AQ je uzavřený prostor, to musíme vymyslet....
Výš jak Rataj vyrábí staré dno?
Já mám piskořek určitě stovky a tohle nedělají, jedině by to muselo být ve spojitosti s tím starým dnem.
Na tomhle obrázku
rybicky.net/k/forum/823961_2.jpg to má strukturu jako "výkal nebo provázek" to nebude bordel z filtrace.
Mě to teď přijde jako když něco chodí kálet na jedno místo
To jsou jen větší kamínky. Hadice jsem čistil štětkou, když jsem 11.5. kontroloval vnitřek filtru. Zip se ještě ptal na údržbu akva, o AQ se starám sám. Ještě k těm piskořkám, v atlasu se u piskořek píše, že rovnají dno a na nějaký reliéf dna můžeme zapomenout. Neznamenal jsem žádné změny reliéfu dna, resp. jeho narovnání. Akva v provozu skoro rok. Ale kouknu se později po zhasnutí akva jestli náhodou se tam nebude někde něco hýbat.
Co propláchnout hadice?
Co je toto ?
Jenom se do něho podíval. Já navrhuji ty náplně vyndat a dát tam třeba akvacit. Co to udělá.
Filtr už také kontroloval 11.05.2018 19:35
Sleduji taky tuhle záhadu. Postupuješ systematicky.
V dalším kole bych navrhoval otestovat filtrační náplně - tím že je vyndáš. Hlavně Seachem Matrix by mě zajímal.
Vypadá to nepravděpodobně, ale všechno "rozumné" už jsme eliminovali...
Až akvárium zhasne tak teprve vylézají.
Piskořky tam nevidím, jen kružníky.
Nemáš v akváriu piskořky které ti vyhrabávají staré dno napovrch?
Tohle za 2 dny? Je možné, že se to hromadí díky proudu na jedno místo, ale kde se to bere. Pokud bys vyřešil nasávání tohoto do filtru, tak ho budeš mít za chvilku ucpaný, to se tam nemůže zpracovat.
Vypadá to podobně jako výkaly......
To už je skoro na AktaX
EDIT: možná blbost, nesype ti tam někdo něco, staráš se o AQ sám?
Díky za radu budu na to myslet, až vyřeším svůj problém hromadění, pak se ohledně skladby rybiček poradím v příslušném vlákně. Ale teď zpět k mému problému. Všechny kořeny mám od neděle vyndané a pořád se u mě hromadí ve stejné intenzitě
. Tím pádem jako původce problému kořeny vylučuji a vracím se tak ve svém pátrání na začátek. Zítra zkusím přemístit sací koš na druhou stranu akva, tedy na místo kde se děje hromadění a uvidím. Stav 2 dny po odsátí bordelu je patrný z fotek (sou tam opět kvanta sajrajtu bohužel
).
Nebo Okružáky.
Pokud máš kořeny v akváriu je dobré tam mít i nějakého krunýřovce co by se o ně staral.
Zdravím, zatím stále svádím souboj Zahry vs. hromady
. Po 5-ti dnech opět hrouda obřích rozměrů. Vyndal jsem dvě Microsoria Windelov přichycené na dřevě, dva mini Anubiasi + ještě klasickej Anubias, taky přichycen ke dřevu. Udělal jsem si prostor a bordel jsem odsál. Poslední dny jsem pozoroval rybičky a nevšiml si, že by z nich lezly hroudy trusu. Ani při pozorování onoho "zamořeného" místa nebyl vidět ve vodě poletující sajrajt, který by se tam usazoval. Jelikož tu padla idea, že ty hromady nemůžou být od 18-ti neonek a rozpad něčeho ve filtru byl vyloučen, poslední věc co zbyla je teda dřevo. Po bližším průzkumu Ratajových Mangrove kořenů si myslím, že jsem možná našel původce problému. Když sem si dřeva vzal do ruky a přejel po nich prsty (ne nijak extra silně), tak mi na ruce zůstávaly jeho kousky (no spíš kousíčky). Když sem vylejval kýbl s odsátým sajrajtem, tak jsem mezi prsty protřel ten bordýlek a hmatově by to odpovídalo patrně tomu dřevu. Abych se ujistil dřevo jsem z akva vyndal. Microsoria uchycená ke dřevu jsem provizorně umístil do malého akvárka 35l s topením (sou už ke dřevu přirostlý a prozatím je nechci preparovat ven, dokud se nepotvrdí moje teorie), Anubias byl od dřeva oddělen lehce. Zbytek kytiček jsem pohodil do původního akva. Přikládám fotky, před a po odsátí + ty kořeny od Rataje. Uvidíme kam se posunu, dám pak info
Skimmer mě už napadl, že by mohl dělat paseku v proudění. Takže jsem ho vypnul (neběží už dva týdny), nicméně bordýlek se tvoří pořád ve stejné intenzitě na stejném místě. Ještě k zahnívání dna jak psal LeRi, žádné bublinky stoupající ze dna se netvoří, kořeny kytiček vypadají normálně (jsou bílé, nijak se nerozpadají). Sací koš jsem včera poupravil blíže ke dnu jak mě radil Vaaclav.
A co výstup ze skimmeru? Nemůže ten dělat další paseku v proudění? Přijde mi, že je ten bordel na jeho straně... Zkoušel jsi ho otočit na delší stranu nebo šikmo?
Neobjeví je sem tam bubliny stoupající ze dna ( zahnívání ) rostliny mají zdravé kořeny ? Nemáš tam náhodou Piskořky ? Sací koš je na špatném místě vzhledem k reliéfu dna a ještě moc vysoko.
S touhle koulí si dotáhneš do akvária spoustu dalších řas a kdyby jen je.
Nene řasokoule/ Cladophora aegagropil jsou v pohodě a v celku. Žádný rozpad/drcení/ odplavávající kusy se nekoná. Navíc když jsem akvárium zakládal tak řasokoule byla poloviční.
To jsem dával až na úplné dno nádrže, jako první složku substrátu. Na to teprve přišly další vrstvy Ratajova "Nového dna". Nemíchal jsem obě dvě směsi dohromady ve směs jednu. Navíc nikdy jsem se v substrátu nehrabal tak hluboce, že bych vytáhl na povrch "Staré dno". Řídil jsem se radami, že dno se má svažovat k přednímu sklu, kdy vzadu má být vrstva 10-15 cm a vpředu cca 5 - 7 cm. Jelikož jsem do akvárka kombinoval substráty staré dno a nové dno (podle doporučení z návodů od Rataje), tak jsem to provedl při zakládání akva následovně:
1. položení "Starého dna", kdy vzadu u skla vrstva 4 - 5 cm a vpředu max 2 cm
2. nasypání "Nového dna" na vrstvu "Starého dna", takže vzadu u skla je celková výška substrátu cca 13 - 15 cm a vpředu jsem se snažil držet kolem max 6 cm
Z toho co jsem pozoroval, tak to Ratajovo "Staré dno" nijak na povrch neproniká. Ba naopak spíš ten u mě hromadící se sajrajt postupně proniká do dna. Ne nijak extrémně si myslím (specielně vzhledem k mojí záležitosti) a předpokládám, že je to i normální/přirozený stav věcí, kdy dno akvárka je logicky první "fitr". Bakterie žijící v něm rozkládají humáč na námi chtěné (pro ryby neškodné, NO2 na NO3 atd. nejsem chemik to jen co jsem vyčetl a snad právně pochopil) látky a kytičky to spotřebovávají, další bordýlek by měl pochytat filtr a v něm by se tento proces měl opakovat v mnohem větším a efektivnějším měřítku). Rozstřikovací rampu mám složenou z dílů Eheim průměru 16/22mm. Pořídil jsem foto z boku nádrže, aby bylo patrné jak vypadá moje dno (je to jen orientační foto, už při zhasnutém světle v akva a při plném světle v místnosti bohužel, jináč to nešlo a hází to odlesky....ale pro ilustraci snad postačí)
A nerozkašovaly se ti ty řasokoule?
Takže teď teda laboruj s tím nasávacím košem a rampou ale z čeho je ten bordel ? Co to staré dno od Rataje ?
Filtr dle mého vypadá normálně. Osobně filtrační vatu proplachuji. Měním, až když se sype. Co je to ovšem za bordel už mě nenapadá
Hm... zajímavé video nečekal bych, že se tohle může stát při užívání UV lampy (dotyčný z videa to předpokládám asi přehnal se svícením UV). Nicméně zpět k tématu, indikační dioda funguje, takže jsem si jist, že UV lampa nesvítila. Otevřel jsem filtr a nic co by se v něm rozpadalo jsem nenašel. Biomolitany ani nebyly nějak extrémně obalené bordelem, pouze
bílou jemnou filtrační vatu jsem vyměnil za novou, protože ta zašpiněná byla. Z toho co jsem vypozoroval na youtube (ale i jinde), tak zrovna filtrační vata je věc co se po čase mění za novou (dává to smysl, zachytává nejjemnější sajrajt). Koše s Eheim Substrat Pro a s Matrixem nevykazovaly známky znečištění. Filtrační hmoty jsem pročistil v odpuštěné akvarijní vodě. Naposled jsem takto čistil filtr začátkem ledna. Přikládám i foto jak filtr vypadal.
Foto 1: po sundání hlavy filtru
Foto 2: vyndané koše s náplněmi
Foto 3: nádoba filtru po vyjmutí všech košů
Foto 4: detailnější pohled na spodní koš
Jo a ještě jsem upravil polohu sacího koše blíže ke dnu jak mě radil Vaaclav.
To tlačítko jsi mohl i omylem zmáčknout já to při čištění filtru a znovuzapojení vždy raději kontroluju
nebo mohla odejít i ta indikační dioda .
youtu.be/… UV lampu jsem u prozatím v provozu ještě neměl (z toho co jsem vyčetl tak permanentní provoz UV je nesmysl). Filtr otevřu a podělím se o další info. Ještě upravím i sací koš jak psal Vaaclav. Ještě k debatě jestli je to detrit či nikoliv, pořídil jsem lepší fotografii hromádky a vypadá to prostě jako výkaly, na kousky rozpadajícího se kořenu to nevypadá.
Kamaráde koukni se jestli nemáš zapnutou UV lampu a když jo tak si vzpomeň jak dlouho
potom otevři filtr a zděl nám stav.
To nevyzerá na listy, tie takto rovnomerne do hneda nejdú a hlavne sa nehromadia na dne.
Osobne tiež tipujem na nejakú rozpadajúcu sa filternáplň alebo niečo podobného.
@Zahry mal si to v ruke? Akú to má konzistenciu, je to ako h... detrit?
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46034x