Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:19 Muž vlka [3444] – dotázek
Fotka k příspěvku Přeji hezký den, máte někdo zkušenosti s tímto způsobem odkalování? Mám AQ vysoké 40 cm a nevím, v jaké poloze má být ten pytlík. Jestli úplně ve vodě, nebo napůl, nebo nad vodou?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 13:39 Maq Re: vaclav
Opět bych se mohl zeptat jak to víš, ale to bychom mohli plkat ještě dlouho. Já už jsem to všechno jednou vysvětlil v článku, redakce (v čele s Tvou oblíbenou Raviolkou) článek přijala, a tak si to můžeš přečíst: www.e-akvarium.cz , číslo 42. :-)
Já už bych se jen opakoval. Je to tam vysvětlené i s tou zrnitostí substrátu, barevně v rámečku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2018 13:32 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Protože v takovém substrátu voda proudí, ať už rozdílem teplot nebo proudem v akváriu. To o čem ty mluvíš platí o bahnu nebo nějakém jemném sedimentu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 13:21 Maq Re: vaclav
Jak to víš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 13:18 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Ještě by jsi měl upřesnit o jaký substrát se jedná, protože u akvarijních písků o zrnitosti 1-4 mm který se běžně v akváriích používá to nebude platit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:49 Maq Re: vaclav
vaclav napsal: asi ta tvá teorie má trhliny
Obsah kyslíku v substrátu není žádná moje teorie. Kdybys četl, dověděl bys se to taky. Ostatně o tom tak trochu píše i D. Walstad, matně si vzpomínám. Moje oblíbená to není, ale vím že jsi ji četl i Ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:45 Maq Re: vaclav
Protože za normálních okolností je hranice mezi oxickou a anoxickou zónou půl centimetru pod úrovní substrátu. Pokud je výš, piskořky utíkají výš.
Ke zhoršené kvalitě vody přispívají samozřejmě i přemnožení plži, kteří produkují odpad.
To není vůbec samozřejmé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:35 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: larix
V případě nedostatku kyslíku v akváriu je možné piskořky vidět na skle, jak směřují přímo k hladině v hojném počtu. Vždy je takový hromadný úprk signalizací nějakého problémus vodou nebo s filtrací. Ke zhoršené kvalitě vody přispívají samozřejmě i přemnožení plži, kteří produkují odpad. maniakva.cz/…
Kdyby dokázaly nedýchat tak dlouho proč by utíkali k hladině a už se do substrátu nevrátily. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2018 12:14 Muž larix [1420] Re: vaclav
Bentické slimáky vydržia až tri dni bez prístupu kyslíka. Takže vežovkám stačí vyliezť k povrchu substrátu v noci a poriadne sa "nadýchať". Zásoba kyslíka im potom vydrží do nasledujúcej noci.

EDIT: pdfs.semanticscholar.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.12.2018 11:57 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Dýchají žábrami tak nevím jak by zadržovaly dech asi ta tvá teorie má trhliny všude přeci nejsou kořeny rostlin.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 11:43 Maq Re: vaclav
Nevím, jejich fyziologií jsem se nikdy nezabýval. Asi nějak umějí "zadržet dech". A v okolí kořenů rostlin kyslík je (přes den).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2018 11:24 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Piskořky dno neprovzdušní, ani náhodou. Ve dně od hloubky cca 0.5 cm kyslík není a neznamená to nic špatného
A co tam dýchají?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 11:01 Muž File1980 [53] Re: Maq
Takže od 0,5 cm je to plně anaerobní prostředí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 10:24 Maq Re: File1980
File1980 napsal: ačkoliv byl v místech, kde jsem vůbec neodkaloval,neměl na kořenech ani náznak hniloby. Piskořky zřejmě odvádějí perfektní práci při provzdušňování dna.
Vykládáš si to úplně nesprávně. Piskořky dno neprovzdušní, ani náhodou. Ve dně od hloubky cca 0.5 cm kyslík není a neznamená to nic špatného. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 10:16 Muž File1980 [53] Re: ctibum
V podstatě to mám s odkalováním podobně jak Horác.Odkaluju už víc jak 1/2 roku jen u předního skla (s frekvencí 3-4 týdny), kde nemám rostlinstvo a dávám sem krmení pro ryby dna.Zbytek nechávám na piskořkách.Nedávno jsem vyndaval echinodor bleherae(pominu to, že jsem si při jeho vyndávání, vyndal skoro 1/2 akvária a jeho kořeny se zdály být nekonečné smich ) ,tak pro mě bylo docela překvapením, že ačkoliv byl v místech, kde jsem vůbec neodkaloval,neměl na kořenech ani náznak hniloby.Piskořky zřejmě odvádějí perfektní práci při provzdušňování dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2018 22:12 R Muž ctibum [6895] Re: pedro144
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 21:27 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pedro144
Pokud odkalíš příliš vody můžeš část vrátit, asi bych přidal ještě filtrační vatu. Aspoň 1/3 bych dal ale čerstvou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 21:16 R Muž romant [27987] Re: pedro144
Ty doma když větráš oknem, taky vracíš ten vyvětranej vzduch nazpět do místnosti? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 15:40 Maq Re: pedro144
Uvolní. Velmi mnoho. Nedělal bych to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 15:37 Muž pedro144 [40]
Prosím zdejší chemiky o názor: můžu vodu odsátou při odkalování vracet po mechanickém přefiltrování biomolitanem zpátky do nádrže? Neuvolňuje se do ní z odkalovaného bordýlku "něco", co bych neměl vracet zpět? Díky.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 17:17 Muž liborass [174]
Vůbec to nevadí, hlava to vysaje skoro do sucha...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 12:25 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: liborass
Jo tu používám na vypouštění taky. Jestli jí nebude vadit, že bude pár minut mimo vodu tak to můžu zkusit i na odkalení. Jen musím "upravit" odkalovací sadu na požadovanou délku, abych to tam vůbec dostal. Toho místa nad akvem moc není :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 11:07 Muž liborass [174]
Já to dělám čerpací hlavou od atmana, vůbec není celá pod vodou, a ještě se mi nestalo, že by to ta hlava nedala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 09:01 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: vaclav
To by šlo jen částečně. Je to čerpací hlava, která musí být pod vodou. A taky musim zachovat aspoň minimalní délku odkalovacího zvonu, aby to nesálo i písek ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 22:52 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Saty
Proč to čerpadlo nepoužiješ při odkalování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 22:44 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyika
Chci se zeptat mám v podstavci menší akva a a přemýšlim jak moc ho mám podložit, aby se dalo ješte odkalovat? Akva je v podstavci velkého akva. Takže zatim leží jen na dřevotřísce a 5 cm polyši (aby se srovnala výška ocelového rámu). Vodu z něj můžu vypouštět pomocí menšího čerpadla, ale jednou za čas když bude potřeba odkalit tak aby voda samospadem ještě odtékala? Nechci ho podkládat zas moc aby byla ještě přijatelná manipulační výška nad akvem. Jak to máte řešené?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2018 09:35 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
To by jsi měj jednou za čas udělat. Rataj dokonce doporučoval po 5 letech substrát z akvária vyndat nechat vyschnout a vrátit zpátky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2018 09:20 Muž Papik [617] – Odkalit dno?
Při poslední údržbě jsem zjistil, že mám dno pořádně zahnojené. Možná proto se mi drží tolik PO4 ve vodě.

V nejbližší době plánuji výměnu gupek za čistotnější tetry ohnivé, viz rybicky.net/forum/6312-jake-dalsi-ryby-k-tem-stavajicim

Myslíte, že bych měl vyndat, co půjde a dno hloubkově odkalit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2018 10:54 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Asi bych neměnil 2x týdně vodu ale jednou za týden 1/3-1/4 určitě a trochu při tom odkalit taky není naškodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 10:46 Muž Roger [1873] Re: bobik0cz
Já do teď odkaloval 1x týdně tak mi tehdy bylo doporučeno kvůli pavčatům, proto se ptám teď když se osádka změnila. To druhé menší se už stabilizovalo asi, jede, kytky se vzapmatovali a ryby vypadají bych řekl spokojeně. Počty sedí tak jak jsou v prezentaci, až na ancitruse,toho daruji zítra. Nejde mi o odkalení jako takové, to mi nevadí, akorát jsem nevěděl zda když budu odkalovat 1x týdně jako u pavích ok, zda to spíše nebude ku škodě než ku prospěchu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 10:32 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Roger
Moc to není.
V tvých počtech ryb co tam zůstane se ztrácím. Pokud se ti to ustálilo, tak vodu měnit nemusíš a vyměníš ji při odkalování 1 x 14dní, pokud opět bude problém (nebo uvidíš hodně nahromazeného detritu na dně) budeš odkalovat (při tom měnit vodu) častěji.

Nehledej v tom vědu :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 10:24 Muž Roger [1873] – Četnost odkalení
Ahoj, chci se zeptat zkušenějších jak často teď odkalovat, rybí osádka u mého 54l akvaria se změnila, paví očka jsem věnoval, v pondělí si přijede pán pro ancitruse, má mnohem větší akvarium a moje osádka se skládá z neonek, danii a pancerníčků, do teď jsem odkaloval 1x týdně (2x týdně měnil vodu).
Podobné se událo i u druhého akvária, změna osádky z pavích oček na razborky klínoskvrné.
Ptám se proto, abych věděl zda odkaleni 1x týdně není pro tyto čistotnější ryby moc, respektive, někde jsem četl souvislosti s odpadními látkami na tvorbu bakterií apod.. (nevím přesně jak to tam bylo, ale v podstatě se tam psalo že časté odkalení má za následek málo živin pro kytky apod. Nevím co je na tom pravdy)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 10:21 Silviebaris Re: dúhovárybka
Tak,tak, pokus se to nafotit a pak se uvidi..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 10:09 R Muž ctibum [6895] Re: dúhovárybka
To ti bez fotky nikdo neřekne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 09:53 dúhovárybka Re: silviebaris
Som už z toho blázon. Dnes to tam nieje. Akoby to zmizlo...čo to mohlo byť??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2018 20:31 Žena tramtra [3202] Re: dúhovárybka
Mě se takhle jednou trblietalo dno (jen asi na třech místech), když se mi rvaly Sekernatky...byly to jejich stříbrné šupiny... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2018 18:37 Silviebaris Re: dúhovárybka
Nehýbe se to náhodou,já jen jestli to nejsou lasturnatky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2018 18:31 dúhovárybka – Trblietky na dne a kamene
Dobrý deň prosím Vás dnes som si našla akoby rozsypané trblietky po polke dna a na jednom kamene. Neviem o tom že by som tam sypala trblietky tak by ma zaujímalo čo by to mohlo byť. Aktuálne bojujem s hnedou riasom ktorá je aj na substráte a tak či to s tým nemá niečo spoločné. ... a prečo túto otázku dávam do odkalovania? Lebo neviem kam takáto otázka patrí a sem sa hodí -aspoň si myslím ja- najviac.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2018 20:00 R Muž romant [27987] Re: Strakááč
Jako prevence dobrý, ale ty piskořky budou rána jistoty. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2018 18:05 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Teď jsem pročetl půlku vlákna o odkalovani a chci se tak zeptat.. mám jemnej písek 0,8-2mm na povrchu a četl jsem tu něco o piskořkách, kyslíku ve dně a zahnivani dna.. můžou většinu řešit i hraboši pancéřníčci? Vím že hrabou celkem hluboko - veskerej teren co jsem nasypal písek vždycky vyrovnaj.. a většinou bordel hlavně po krmení rozvíří po celým akva a zda se mi, že většinu pobere filtr a neco musí sežrat když se pár dní nebude krmit..
Já jen jestli i to je možná prevence před zahnivanim dna a vyhoda v prokysliceni dna :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 18:19 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Jarry
Hele v akva moc proud není a sání je taky prd, je tam přepad... do substrátu zapadnout nemohly, je tam dost jemnej písek vepředu..
To s těma bakteriema bude asi ono.. Mám málo ryb, na to jak silnej je filtr a na to jak jeto velky Akva... do toho dost rychle rostoucích rostlin.. zabinec jsem si přinesl, plovoucky mám dvě, všechno roste krásně.. asi to je tím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.07.2018 12:47 Muž Jarry [1437] Re: Strakááč
Proud je může postupně nést někam, kde je nevidíš, teoreticky můžou i zapadat do substrátu. Bakterie stoprocentně hovínka rozkladají - nechal jsem si v jednom akváriu jedno na dobře viditelném místě a pozoroval celý proces, do úplného zmizení to trvalo odhadem 10 dní. Třeba tam máš více bakterií, nebo jsou účinnější, chtělo by to asi více pozorování:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2018 12:30 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Může mi někdo vysvětlit, "co to jako je?" smich
prostě před třema dnama bylo na dně mraky hovínek.. dneska tam nic nejni a to jsem ještě neodkaloval, vypadá to skoro, že ani nebudu muset..
nevím co za to může, rostlin je tam celekm dost, rostou hrozně moc...
čistej objem toho mého 230l akva má 170l vody zhruba.. ve filtru je čistej objem vody 36l z toho 25l je určeno pro filtrační hmoty a je zaplněno 15l prozatím, časem ještě něco přidám, až nakoupím těch plánovaných 80-100 neonek modrých..
zajímalo by mě, kdo, nebo co má na svědomí to, že hovínka zmizely ? smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2018 23:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Zahry
Toto je super zajímavé!
Máš 100% nějakého živočicha ve dnu, který toto dělá. Zaručeně v noci. Posviť si někdy baterkou.
Každopádně: Komu to vadí? Mizely ti ryby? Rostou ti rostliny? Kde je problém? Máš hnojivo zdarma a vadí ti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2018 20:06 Muž Zahry [21] Re: romant
Fotka k příspěvku Žádný zápach zkažených vajec jsem necítil. Myslím, že okružáky sem v AQ nezahlídl. Ty šnečci co tam mám jsou max. 3 mm velký. Když bych to bral podle zdejšího atlasu tak okružáci jsou větší, to co mi tam leze vypadá jak kružník čínský nebo malý (lepší foto se mi bohužel nepovedlo). Žízaly ani nic jiného jsem též nezpozoroval (netvrdím, že tam nemůžou bejt).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2018 19:11 R Muž romant [27987] Re: Maq
Bubliny normál, bubliny který jsou cítit po zkažených vejcích problém. Krtince bych přisuzoval okružákům, možná překvapivé, ale oni to dovedou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.05.2018 19:07 Maq Re: Zahry
Já bych se neukvapoval. Ta myšlenka krtinců... velmi podobné hromádky dělají žížaly a další podobní tvorové, až po toho krtka.
Naopak bubliny... to se mi nezdá. Jo kdyby to bublalo pořádně, tak snad ano. Jenže @Zahry žádné bublání neviděl.
A když zašťouráte do dna, vám žádná bublina nevybublá? Mně teda jo. Sem tam. Ale stane se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2018 17:28 Muž Zahry [21] Re: NHKG
Založím tedy AQ znovu bez starého dna (nové dno properu a ponechám) a s nižší vrstvou písku. O víkendu se do toho pustím, zapracuji i na větším počtu kytiček. Děkuji všem zúčastněným v této diskuzi za pomoc/objasnění mého problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   17.05.2018 15:51 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zahry
Když dáváš staré dno musíš zasadit spoustu rostlin aby si v něm jejich kořeny udělaly pořádek, když máš vepředu anubiasy a hnědovky tak se nediv že ti to bude hnít. Buď to pořádně osázej nebo to dno vyndej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.05.2018 15:44 Žena lenkalor [580] Re: Zahry
Ryby máš už venku, tak bych vyndala i písek, vypláchla ho v čisté vodě a tu lepší polovinu nebo 2/3 bych zase vrátila. Zasadit rostliny a dělat častější výměny vody. :-)
OT

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46005x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345-odkalovani?od=101