Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 16:49 Muž LiborSprysl [9015] Re: fido16
Pak snad WC s odděleným vstupem z nádrže...Bože já bych chtěl mít vaše starosti... smich hop ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 16:41 Muž fido16 [631] Re: LiborSprysl
To je řešení. :-) Ale bez ryb to není ono :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 16:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: fido16
Ještě je varianta - bez ryb smich Hochu všechno co žere, to také musí s...vyměšovat... :-P Bo jinak by to chcíplo na prasklá střeva... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 16:35 Muž fido16 [631] Re: Sera
Mě jde spíše o bordýlek co je po rybách jde na bílém šťerku dost vidět takže přemýšlím zda nedám spíš hnědý aby se to vizuálně ztratilo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 15:46 Muž Ad@m [1051] Re: fido16
Čo tak narezať pásy ?x? cm z napr. umelohmotnej podložky pod stoličku a nalepiť na ne čiernu tapetu? Potom ich stačí nalepiť na akva obojstrannou lepiacou páskou. Zakryje to štrk a opticky zníži AQ viď prezentácia môjho akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 15:14 Muž fido16 [631]
Takže to vidím následovně odbagruju co půjde, teda pokud zrovna nevyměním celé dno ale k tomuto se moc nepřikláním. Takže asi odeberu co půjde a zasypu křemičitým šťerkem a bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 08:07 Muž Yirka [9118] Re: fido16
Bílý písek ti jen ztěžka zůstane celý bílý for ever. To bys musel mít nějaké sterilní prostředí, což není pro akvárium to pravé. A nepomůžeš si ani každodenním odkalováním, což by, mimochodem, bylo také kontraproduktivní.
I proto většina akvaristů používá přírodní přirozené písky, popřípadě jejich černou alternativu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 07:42 Muž LiborSprysl [9015] Re: fido16
A co dát jen ten černý? coze smich ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.05.2012 07:08 Muž muťa [554] - RostlinyRe: fido16
Taky můžeš ješte častěji odkalovat. Ale to je rada nad zlato, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2012 21:39 Muž fido16 [631]
čauky chci se zeptat nemá někdo z vás nějakou vychytávku jak udělat aby tolik nebyl vidět detrit po rybách na bílém písku? Říkal jsem si že bych tam přisypal trochu černého štěrku aby to nebylo tak moc vidět kdo mi poradí nějakou fintu? Díky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.05.2012 18:21 R Muž romant [27982] Re: Roketka
Rybky mohou být takový malátný, sdržovat se u hladiny a mít snahu jakoby lapat po vzduchu. O ty N látky se jedná o dusitany NO2, existují na ně testy, ale když se akvárium sleduje a podle reakce rybek se to dá odsledovat a ihned zareagovat. Ty výměny doporučuji dělat obden v objemu 1/3 akvária min. týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 18:18 Žena Roketka [9] - LabyrintkyRe: romant
Díky za upozornění, budu tedy měnit vodu 2x týdně. Projeví se to nějak viditelně, že je tam víc N látek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.05.2012 18:09 R Muž romant [27982] Re: Roketka
Pokud jsi měnila filtr stylem kus za kus, tak bych byl ostražitej a radši častěji měnil vodu, protože zvýšený hodnoty N látek v takovýchto případech bývají častým doprovodným jevem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 18:08 Žena Roketka [9] - LabyrintkyRe: katterinecka
Měla by být založená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 17:55 Žena Katha85 [74] Re: Sid
U mě se víří voda tvrdě :-D Díky za pochvalu - to potěší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 17:47 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Roketka
založ si tady prezentaci a určitě ti někdo poradí konkrétněji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 17:38 Žena Roketka [9] - LabyrintkyRe: katterinecka
No právě, v dobře zaběhnutém... Teď jsem měnila filtr, mám teď atmana. Terpve začínám, nepřijde mi, že dělám všechno dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 17:31 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Roketka
v dobře zaběhlém akváriu část detritu spotřebují bakterie nebo pak rostliny, není to něco co by tam leželo dokud to neodsaješ ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 16:52 Žena Roketka [9] - LabyrintkyRe: Katha
Děkuju za reakce. Tak já to nechám, zkusím to odkalit při další výměně vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 16:50 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Katha
palec
Tedy - až na to zvýří... :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.05.2012 16:28 Žena Katha85 [74] Re: Roketka
Ahoj,

často se mi to také stává, i když jen odsávám vodu - hadičkou mířím kousek nad dnem, abych nechytala kamínky, ale jen exkrementy a uhnilé lístky, ale jakmile doleju vodu, tak se dno zvýří - i přes to, že vodu vylívám pomalu přes ruku a pak je zase nepořádek - lístečky, detrit který se uvolní z kořenů a podobně, bohužel pointa akvaria neni v čistoskvoucí nádržce (i když mě osobně by se to moc líbilo mít akvarium furt jako ze škatulky a voňavý :-D), ale ten malý nepořádek je pro biologickou rovnováhu potřeba a preferují z něj živé rostliny, ty dodávají kyslík rybkám a tak dokola :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 15:54 R Muž romant [27982] Re: Roketka
Když tím odkalovačem to dno polechtáš, tak by se to mělo uvést do normálního stavu, řekl bych a nebo nedělat nic nechat si poradit bakterie, to ale bude trvat o trochu dále než ten odkalovač.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2012 15:43 Žena Roketka [9] - Labyrintky
Ahoj, jsem akvaristka začátečnice, mám akva asi dva měsíce, ale chuděry rybky to zatím přežívají. Teď jsem odkalovala dno, ale přitom jsem trochu měnila sestavu kytek. Problém je v tom, že by to potřebovalo odkalit celé znova. Jak jsem ty kytky tahala ven, nanesl se mi na dno strašný bordel. Mám to tedy odkalit ještě jednou?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   16.04.2012 17:29 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pavelka
Fotka k příspěvku Pokud máš jemnější písek chce to mít odkalovač s vyšší širší částí. Asi něco takového.
:-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.04.2012 15:59 Muž Yirka [9118]
A nejlepším regulátorem průtoku=možnosti nasátí písku do zvonu je citlivý prstík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 11:24 R Muž romant [27982] Re: Moucha
Určitě, zapomenout se dá na spoustu věcí. :) Nejdůležitější je, aby si tu techniku odzkoušel každej sám osobně ve svým akváriu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 11:20 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: romant
a taky se nesmi zapomenout na vlastnosti substratu, postupne zanaseni hadic (zvysuje se drznost sten a tim i zmenseni prutoku) atd.

např ja pouzivam na flexiobklady 10ml injekcni strikacku a na Aquaclay mam 25cm dlouhou 15mm lehce prohnutou PVC hadici oboje pripojuji ke stejny soustave PVC hadic pasujicich do sebe (od 4/6 do 10/12, kdyz potrebuju vyssi prutok tak jen vypojim potrebny pocet dilu, cistit se to da pomoci umelyho lyka-pevnej provazek a kousku hadru, jako lauf od flinty)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 09:42 R Muž romant [27982] Re: OP
No, vždyť jsem napsal, že si to musí každej odladit podle sebe, jak mu to bude nejlíp vyhovovat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 09:22 Muž Shrimpman [36] Re: romant
Taky záleží jak moc nízko je konec hadice od zvonu, metr a půl na zemi pod aqua má větší tah než půlmetr ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 09:03 R Muž romant [27982] Re: scorpion075
Ano, měl jsem na mysli průměr hadice a napsal jsem zvonu. Takže ideál je větší zvon a menší průměr hadice, by se to tam v tom zvonu jenom tak převalovalo a nemělo snahu utíkat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.04.2012 08:55 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: romant
Musim tě trochu poopravit. Čím menší průměr zvonu tím větší tah. Proto aby jsi minimalizoval odsátí písku je lepší větší zvon :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 08:25 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pavelka
Já odkaloval pouze jednou a myslím, že už nikdy víc. Akvárku trvalo tři měsíce, než se zase dalo do kupy. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 08:17 R Muž romant [27982] Re: pavelka
Budeš odkalovat jenom v místech, kde Ti to rostliny dovolí a při troše cviku s odkalovačem to půjde i tak, že nebudeš vysávat ten písek. Samozřejmě, že se stane a to asi u všech materiálů co jsou použitý jako dno, že se troška nasaje s vodou. Průměr toho odkalovacího zvonu bych volil spíše menší, aby to nemělo takovej tah a písku to s sebou bralo co nejméně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2012 08:05 pavelka Re: romant
a jak mám odkalovat hloubkově když mám celkem dost hustý porost a dno z flexi obkladů(vysaju i to dno ..)-nebo to něčím rozrýváte a ihned odkalujete??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 21:17 R Muž romant [27982] Re: usine
Nevidím v tom problém, odkaluješ na místech kde Ti to rostliny dovolí, filtr pereš po částech, prostě podle potřeby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.04.2012 21:10 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Naprosto souhlasím z Danilou. Odkaluji na volných místech každý týden už nějaký ten rok. Filtr čistím po částech co tři - čtyři měsíce a určitě při odkalení, abych měl v čem náplň vyprat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 20:54 R Muž romant [27982] Re: Danila
Jenom bych doplnil k tomu "narušení přirozenýho prostředí" může dojít tehdy, když se společně s hloubkovou orbou provede i čištění filtru, tak to mělo být napsáno v mojí původní reakci na Tvůj příspěvek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.04.2012 20:48 Žena Danila [4489] - Sumci
Já svoje krevetárka odkaluju, i když ve výrazně delších intervalech ...TAm platí to, co Roman zmínil a to, že pokud je dostatek rostlin a minimum havěti produkující humus,není údržba tak častá:-)
Ale odkalila bych ho určitě. Není od věci si občas otestovat vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 20:23 Muž Shrimpman [36]
Já jsem svý krevetárko ještě neodkaloval a ani to nemám v plánu. Nebo bych měl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.04.2012 20:17 R Muž romant [27982] Re: Danila
Mě vůbec nevadí, že jsi se do mě pustila, to je jenom dobře. :) Je to přeci o názoru a o diskusi. Nikoho nestraším, pokud to tak vyznívá, tak je to moje chyba v neobratné formulaci. Nejsem odpůrcem odkalování, to rozhodně ne, jenom si myslím, že odkalovat by se mělo podle potřeb, takže klidně i tím hloubkovým zarytím odkalovače do dna. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.04.2012 20:06 Žena Danila [4489] - Sumci
Fotka k příspěvku A jedno domácí - opět hloubkově odkalovaný a to několik let
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2012 20:03 Žena Danila [4489] - Sumci
Fotka k příspěvku Příklad jednoho hloubkově odkalovanýho akvária v Braníku...
Omlouvám se za kvalitu, mám to ňáký narušený...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   15.04.2012 20:00 Žena Danila [4489] - SumciRe: romant
Romane, chápu, že Tvým přesvědčením je de facto neodkalovat hloubkově dno s tím, že binec v něm je přirozený a bakterie ho zvládnou.
V případě, že se tohle provádí, strašíš tím, že dojde "k narušení přirozeného prostředí", což já osobně pokládám za blábol.

Asi bych se do Tebe nepustila tak drsně, nebýt toho, že tuto teorii Tebou hojně zmiňovanou na Rybičkách, občas zaslechnu od klientů tady v Braníku a následky?

Při použití hrubšího substrátu dna a průměrném či vyšším zarybnění je ve dně hromada bince, o plynech z hnití nemluvě.Pokud mi klient následně přinese vzorek vody, tak po proměření mi vstávaj zbytky vlasů hrůzou na hlavě.

Co se týče narušení prostředí, pak jsou asi všechny naše nádrže co máme v profilech (nějakých sedm akvárií o objemu cca 2000 litrů) mnoho let naprosto narušený... :-D o dalších v Braníku ani nemluvě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2012 16:14 Muž j0hny [86]
Menit vodu, kludne 2x tyzdenne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2012 16:09 pavelka Re: romant
co tedy radíte? předělat celé? nebo jen častěji měnit vodu a spraví se to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   13.04.2012 15:45 R Muž romant [27982] Re: Danila
Dášo, kacířská myšlenka. Ono když se nepřekrmují ryby, akvárium není nějak extrémně přerybněno, ve dně zasazen dostatečný počet rostlin a do dna nasazeny třeba pomocníci piskořky, ta se to hloubkový odkalování stává spíše kontraproduktivním opatřením a pokud je prováděno častěji a pravidelně, tak bych to naopak považoval za narušování fungujícího prostředí. To samozřejmě neplatí v momentě, kdy je dno zahnípaný, tam je potřeba do toho pořádně zarejt, ale to je vždycky o těch příčinách, protože zahnojený dno, je až důsledek nějakýho stavu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2012 15:30 pavelka Re: Danila
rybicky.net/profil/10452
jen jsem se nepřihlásil ... odkalování opravdu nedělám hloubkově - asi bych vysál za chvíli všechen písek. A problémy začaly opravdu poté co jsem hodně rozhrábnul dno vytržení kryptokoryn - veliký trs
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2012 15:23 Žena Danila [4489] - Sumci
Co je to "klasické odkalování"?

Většina lidí pod pojmem odkalování vidí "vyluxování dna" aniž by zasáhli do substrátu.

Je to nejčastější příčina problémů s vodou a s řasami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2012 14:49 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: pavelka
Bohužel kvůli absenci prezentace neznáme vaše akvárko...ale co píšete, tak jste asi rozhodil v akva rovnováhu. Záleží jak dlouho vám už problémy přetrvávají.
Ohledně sinice: nebylo by od věci změřit NO3 a fosfor. Více viz vlákno:
rybicky.net/forum/4641-sinice

Co se týká odkalování, tak stačí použít zvon a tím to můžete odkalit i hloubkově. ;-) (Tedy za předpokladu, že na dně nemáte nějaký výživný substrát typu Florapol, aj.). Když akva běží 3 roky, byla by škoda to celkově měnit.

Edit: Ta prezentace by se vážně hodila, neboť takto nevíme žádné informace a nemáme přehled jak akva vypadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2012 14:34 pavelka Robi
zdravím všechny a prosím o radu. začala se mi nyní hodně rozšiřovat sinice myslím že to je od doby co jsem vytrhal (a tím rozvířil dno) kryptokoryny a znovu zasázel - větší zásah. klasicky odkaluju 1x za 14 dní ale akva běží asi 3 roky... Myslíte že by bylo vhodné provést celkové vyčištění??-přece jen v písku bude dost usazených nečistot... Přiznám se že se mi do toho moc nechce ale zase ta sinice mě štve .. a nový vzhled by mi taky nevadil ...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 45997x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345-odkalovani?od=651