Odkalování
Nejjednodušší, průhledný nasávací ,,zvon,, a možnost ručního ,,škrcení,, ...
Ahoj mám akvarium Juwel RIO 180 a chtěl jsem se zeptat jaký odkalovač pořídit.Díky za rady.
Starší reakce
To se vyladí
já do dna vůbec nesahám, kromě akvaria s Tlamovci, ale tam je to úplná nutnost. Hlavně ať se daří a jen samou radost
Díky, hotovo, první nácuc byl i s pískem, ale pak už jsem to dostala do paže a staré dno jsem nezrasovala, bordelu až až, ale teď už vím jak na to, děkuju. Poohlídnu se až otevřou burzu po vysokém zvonu, ale zatím vydržím s tím, co mám. Ps: škrtila jsem hadici, do kýblu jsem nedosáhla a koordinace a soustředění by neumožnilo zároveň sledovat zvon a dno a ryby pletoucí se a ještě správně zacílit proud do kbelíku (my holky prostě nemáme takovou praxi)
já jsem tak trochu kyblík
Tak dlouhé ruce nemám abych dosáhl až do koupelny a tak lámu (škrtím) hadici.
Ahoj, lehce bez zavrtání do dna, můžeš to korigovat palcem na konci hadice
, ať se daří
Zdravím a omlouvám se za triviální dotaz, ale nepřišla jsem prostě na návod nikde po netu a nechci způsobit kalamitu, tedy:
Mám staré dno a na něm vrstvu cca 3cm písku 3-4mm. Když budu "pořádně odkalovat", vezme mi zvon nejspíše i to staré dno, a to vážně nechci, poslední rýpnutí kořenem udělalo zákal, že nebylo vidět na zadní stěnu. Tak jak na to? Jen to šolichat povrchně? nebo jen do hloubky písku? Jde to vůbec ukočírovat? Předem děkuji za rady. (Stále zabíhám, jistě to není ideální. Odkalovala jsem zatím jen jednou lehce, ale jelikož gupky jsou čuňátka, tak už to je skoro neúnosné a ráda bych dnes udělala pořádnou údržbu.)
Starší reakce
Ano takto lze krásně odkalit hrubý substrát. Na povrchu všeho co je pod vodou jsou užitečné bakterie a těch není nikdy dost. Moc nerozrývat dno
No a ty baktérie z nich udělají postupně ty dusičnany, pokud se o to nepostarají rychleji rostliny
Na čerstvé rybí metabolity v dobře fungujícím akváriu už čeká armáda bakterií a v lepším případě i rostlin.
Ano, detrit už je z hlediska dusíku "zneutralizovaný", z toho už se nic moc uvolňovat nebude. Ale čerstvé rybí metabolity, to je jiná...
...když jsem si dneska koupil testy na vodu, ukázalo mi to dusičnany něco okolo 70-80mg/l. Mezi těmi kameny se drží dost toho detritu, a tak si myslím, že to bude důvodem těch dusičnanů...
Detrit má na koncentraci NO
3 malý vliv. Co ovlivnit může, je "koncentrace" heterotrofních bakterií, což nemusí být pro akvaristu přínosem. Za mne - raději se detritu zbavovat častěji, než málo nebo vůbec.
Lepší by bylo dno vyměnit, jak již bylo řečeno. Pokud ale nechceš, tak sundej zvon a odkaluj jen hadicí. Já odkaluju jen hadicí, jde to v pohodě, ale trvá to déle. Akorát musíš dávat pozor na sílu sání, abys nenatáhl, co nepotřebuješ. To bez problému ukočíruješ na kyblíkové straně hadice palcem.
Fígl je jednoduchý, výměna dna, je to rychlý, účinný, efektivní a při správném postupu i bezpečný pro obyvatele
Ahoj, na to je odpověď, kterou asi nechceš slyšet. Je to nevhodná frakce a do budoucna s tím bohužel budou stále problémy. Odkalovaní budeš provádět s rozhrnováním oblázků, čímž dojde i k rozvíření detritu do vody. Ideální by byla výměna dna za jemnější substrát...
0 16.08.2020 14:38 Jirka – Odkalování mezi velkými kameny
Ahoj,
měl bych takovej dotaz
(Bohužel) Pořídil jsem si do akva tyhle velký oblázky a nějak netušim, jak mám odkalovat.
Do teď jsem zkrátka jen zvon přilepil na kameny a snažil se alespoň něco odsát, ale když jsem si dneska koupil testy na vodu, ukázalo mi to dusičnany něco okolo 70-80mg/l. Mezi těmi kameny se drží dost toho detritu, a tak si myslím, že to bude důvodem těch dusičnanů.
Nemáte teda někdo nějakej fígl jak odkalovat mezi těmahle balvany bez toho abych je musel vyndavat? A nebo myslíte že je těch pár centimetrů detritu u staršího zajetýho akva v pohodě a jen budu častějš měnit vodu? Měnil jsem teď vodu poslední měsíce jen tak 1x za 14(21) dní.
Starší reakce
Mám opravdu pouze písek a s výživnými substráty nemám moc dobrou zkušenost. Raději mám obyč. zeminu a na to písek. Je to opravdu bomba jak to roste. Absolutně bez techniky, pouze s dělaným světlem. Viz 6 L v prezentaci. Takto mám akvária zakládané již přes 40 let. Netvrdím že se mi nerozjede řasa ale nikdy žádná kalamita. Problém sem měl ze studniční vodou ale RO to vyřešila. Jinak dříve žádné substráty nebyly a akvaristika přesto byla. Většinou problém nastal při silném proudění vody.
Omlouvám se za kvalitu fotky ale naše chovná nádrž s hliněným podkladem a štěrkem na tom. Takto to roste.
Tak měl to na svých stránkách ale hledat to nebudu. Vím že se to dost běžně děje a to i v celkem zarostlých akváriích.
Tak nevím, v knize 333x jak a proč od pánů Franka, Rataje, Zukala se píše něco zcela jiného viz. foto 1
A v knize od Rataje akvaristika začíná u rostlin se píše že v prvním roce je dno chudé, optimální je 2-3 roky staré dno, ale nikde nepíše o vyprání substrátu (viz foto 2), a to jsem tuto knihu přečetl celou stejně jako knihu 333x
Tohle je písek z Malše a v akváriích ho mám jistě přes 20 let.Vrstvu mám 10 cm a zatím OK. Ale nikdo neví co může být zítra. To máš pravdu.
Tak už Rataj psal že zhruba po 5 letech by se měl substrát vyčistit protože s ním po takové době bývají problémy.
Třeba máš pravdu.Kdo ví.....
Tak uvidíš že za další dva roky možná dříve nebo později zjistíš že to není zas tak pravda.
Starší reakce
Je podle mě relativní zda mají vůbec stres, pokud u toho neděláš psí kusy jako trhání kytek apod.. nebo taky nehoupeš svými pohyby moc vodou a zda neodebereš více jak polovinu vody že se ryby mačkaj tak stres z toho moc nemají, naopak například u mě je většina zvědavá a odkalovačku ochutnávají apod.. jde asi i ozvyk. Pokud budeš odkalovat v klidu, normálními pohyby tak sám uvidíš že jim to buď nevadí a když ano tak si zvyknou. Rozhodně je nelovit ven
Nechat v akváriu,přelovení je větší stres...
0 11.05.2020 13:46 nenda Zdravím chtěl jsem se zeptat jestli při odkalovani dna je lepší rybky nechat v akvarium nebo je přemístit do jiné nádoby. Co je pro ně lepší abych je zbytečně nestresoval. Děkuji.
Starší reakce
Nepoužívám zvon a když náhodou někdy odkaluju, dokážu zvířit detrit nad substrátem tak, abych ho odsál. Co píšeš, neřeším. Jediná má starost při odkalování je neodsát substrát. Toho dosáhnu regulováním průtoku na výstupním konci.
Ahoj, prosím, je tu někdo, kdo odkaluje bez zvonu čistě tak, že trošku rozvíří detrit těsně nad substrátem a bordel odsaje? Nepoužívám zvon a dělám to tak. Ale napadlo mě, zda tím nemůžu třeba rozvířit dusíkaté látky v akváriu více než s tím zvonem? A ublížit tak rybám? Mám výživný substrát, tak jsem nevěděla, zda by tam byl zvon vhodný na použití. Ale teď o tom začínám uvažovat z druhého konce
.
Starší reakce
Ahoj, taky jsem měl tento odkalovač, dokonce snad 3x ale už ho nepoužívám. Přijde mi, že časem hadice pokaždé zkřehne a začne praskat. Po opravě zalepením v místě poruchy pak praskne o kousek dál. Řešil jsem to nákupem jiné hadice s vhodným průměrem v domácích potřebách nebo pořízením jiného odkalovače. Víc, než tenhle zvon na konci se mi osvědčily vyšší válcove koncovky. Jen to nemá ten balónek...
Hezké odpoledne. Určo znáte tento odkalovač. Řešil někdo z vás prasklou hadici v místě, kde se ohýbá? Třeba máte někdo nějakej zlepšovák? Díky.
Starší reakce
Zvon jen přitlačím trochu na rostliny tak abych je nějak výrazně nepoškodil, bývá tam docela dost bordelu.
Nijak. Prokořeněné dno není třeba odkalovat.
0 01.09.2019 13:27 paví očko mám dotaz, jak odkalujete dno akvária když ho máte zarostlé ?
snad mi někdo poradí
Starší reakce
Tak čistě bílý je jen zásypový písek a ten je opravdu jemný 0,0x pokud jde o písek do filtrací tak ten je poměrně barevný.
Stačí odkalit a máš ho znovu čistý, každé dno bude chytat nějakou barvu většinou zelenou.
Většinou to jsou akvária, které se založí na nějakou dobu vyfotí a zruší. Potom se dá u některých akvarií písek po čase vyměnit, ale v dlouhodobém akváriu ta bílá tak pěkná nezůstane napořád.
Ahojte, uvazujem pri znovuzalozeni akvaria pouzit cast bieleho piesku 0,5-1mm ... vidim vela akvarii a vsade je piesok krasny ... otazka je ci ta mala zrnitost sposobuje ze sa vykal posuva dalej a zachytava sa inde, alebo je s tym tolko prace ze to stale treba cistit ???
Starší reakce
Jasan. Dyť to tam vysvětluju. Odkalování mají všichni spojené s výměnou vody.
Když větráš z kuchyně do obýváku, pořád tam zůstává starý, vydýchaný vzduch.
Když při odkalování vracíš vodu zpět, vracíš tam starou vodu.
A o tom to je. Ona totiž výměna vody za novou sama o sobě je důlěžitější než odkalení.
Kluci všem vám moc dík. Jsem zvyklej z houbařských vebů na tykání, takže mi můžete klidně všichni tykat, ju? Odkalení beru jako zbavení dna detritu, kterého tam mám vzhledem k dosti rybičkám hodně. A při odkalení do kýblu bych asi musel vycucnout víc jak půlku AQ, takže v hůře přístupných místech volím nejdříve ,,do pytlíku,, a pak do kýblu. Moc nerozumím větrání ,,z obýváku do kuchyně,, ale zese když vysávám, tak jen v jedné místnosti.
Špatně to není, ale je to dvojí, zbytečná práce. Jednodušší je vypustit vodu přímo s bordelem, než ji tam vracet zpátky a znovu vypouštět.
Osobně také odsávám dno klasicky zvonem a voda tece rovnou do kýble, ale Vlka dal dotaz a já mu odpověděl.
Takze je to špatně kdyby to tak udělal?? Že by pak vyměnil vodu po odkalení??
Nemyslím si. Mám malou pětadvacítku a odkaluji ji stejně jako dvoustovku.
Je to jen o volbě nasávacího koše, v mém případě těleso větší injekční stříkačky, a citu ukazováku na konci výpustní hadice.
Souhlasím. Ale když se pak vymění voda tak jak má tak je vše v pořádku. A na takové malé akva kde je při odkalování voda hned pryč je to řekl bych vhodné.
Ovšem ten způsob odkalování, kdy voda, byť bez určitých nečistot, jde zpět do nádrže je poněkud nešťastný.
Asi tak, jako doma větrat z obýváku do kuchyně bez otevření oken, jestli mi rozumíte.
Pytlík nad hladinou, z něj pak teče zpět do akva čistá voda bez nečistot. Zadejte si název odkalovače na youtube a tam Vám vyjedou nějaké videa.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46034x