Odkalování
Také jsem měl tyto problémy (po výpadku filtru), trvaly mi déle jak týden (asi 10 dní). Zkusil bych měřit NO2 a NO3. Já měl tyto hodnoty NO2 0,3 mg/l a NO3 > 50 mg/l. Proto jsem ještě obden měnil 1/3 vody. Přežily mi i takové rybky jako Ramirézky a Krunýřovci jednopruzí. Asi bych to ještě nechal, eventuálně, dle stavu dusičnanů a dusitanů, měnil část vody.
0 19.05.2009 20:03 sokar – Re: Gerrik
Zkus použít UV lampu a máš to i bez diety.
Sakra, ten zákal je tam zase
Takže zkusím zvýšit teplotu a nekrmit.
to je nejlevnejsi reseni, silu sani muzesh upravit priskrcenim hadice, nebo snizenim/zvysenim rozdilu hladin, parkticke je mit na hadici prisavku, aby ti nahodou nevyskocila z kyblu, pri malym akvarku jde pouzit pet flasu a misto skrceni ji jen prizvednesh, pri ucpani ji zvednech vic a pustish vodu opacne....
0 18.05.2009 08:34 marsz Tu hadičku na vzduchvání a injekční stříkačku?
Je pravděpodobně dobrý, ale ona se ptá na odkalování 9ti litrů.....
9l je nejlépe odkalit tenkou hadičkou jako je třeba na vzduchování. Jakákoliv s větším průměrem jako jsou na těch obrázcích ti během chvilky vysají vodu aniž bys odkalila.
to´s neuvedla, že máš jen 9-ti litrové akvárko
To víš, že ano. Na to ti stačí nějaký odkalovací minizvon
Na 9l ti bohatě postačí odkalovač z tvého prvního odkazu.
www.akva-exo.cz/…
Používá se jednoduše.Napumpuješ vodu do odkalovače,se zvonem se zaboříš do dna a necháš vířit písek ve zvonu(na tomto zvonu je na konci šroubovací sítko,které jsem sundala).Voda s detritem ti odtéká odkalovačem pryč z akva,písek padá na dno.V takhle malém objemu ale budeš muset buď přiškrtit hadici,nebo pracovat rychle.Voda ti rychle vyteče a ty potřebuješ měnit jen 1/3 vody akva,což jsou pouhé 3l.
0 17.05.2009 12:50 Carla Není to moc velké? Mám jen 9 litrové akvarium.
Mám v akvárku taky hrubý štěrk. Odkaluji při výměně vody, ale odkaluji jen tam, kde nemám rostliny. Zvon pěkně vytáhne kal z mezer mezi kamínky. Jde to vidět u skla z jaké hloubky dokáže nečistoty nasát. Používám podobný tomuhle
www.akva-exo.cz/… lehce se s ním všude dostaneš a je dost dlouhý, takže jemnější kamínky víří ve spodní části zvonu a neucpou ti odtok. Má to i zpětný ventil. Raději koupit kvalitní větší, budeš ho používat už pořád.
0 17.05.2009 12:19 Carla Mám na dně akvaria štěrk, potřebuji odkalovací zvon k jeho čištění? Jak ten zvon vlastně funguje, jak se s ním zachází?
Byl by vhodný třeba tenhle??
www.akva-exo.cz/…
nebo tohle
www.akva-exo.cz/…Starší reakce
Tak já blbec jsem měnil vodu, k tomu čistil filtr a samozřejmě voda bílá jak mlíko. Po cca 4-5 dnech diety je voda zase jak křišťál
Jen jsem nekrmil, žádná změna v osvětlení či vzduchování (to nemám)
Ono taky samozřejmě záleží na tom, jakou máš zrnitost dna. Říční písek o zrnitosti 4 mm a více odsaješ hloubkově i s odkalovačem "na dvě věci", ale zkus to uskutečnit s křemičitým pískem o zrnitosti cca 1 mm. V takovém případě je EasyClean nenahraditelný. A jak již bylo napsáno, dá se sehnat tuším ve třeh velikostech - já s nimi odkaluji jak 200 litrové akvo, tak 30 litrové (samořejmě pokaždé s jinou velikostí
)
Nechápu. Já to dělám takhle: 1) zabořím zvon do písku 2) když je písek s detritem cca v 1/2 až 2/3 výšky zvonu, povytáhnu zvon ze dna a druhou rukou přiškrtím hadici - těžký písek rychle klesne zpátky, lehčí detrit pokračuje do hadice a do kýblu 3) posunu se o kousek dál 4) znovu zabořím zvon do písku :o) ...
P.S. To zkrácení schvaluju - zvon je dobré mít kratší, než je výška akvária - jinak dochází k přisávání vzduchu.
Starší reakce
Taky mám Easy Clean a zatím moc spokojený nejsem.
Koupil jsem 60 cm, ale to jsem přehnal... špatně se s ním manipuluje, akvárko mám jen 50 cm.
Zkrátil jsem ho
, už je to lepší, ale stejně místo kalu saju jen čistou vodu...
Nevím co dělám špatně?
Starší reakce
Taky jsem takto předělával akva a šlo to! To 3 dnů byly přestěhovány všechny rybky, byl jsem beze strát!
Tak to filtruj přes molitan.20 cm molitanu a zustane vněm všechno.Já tak filtruju dešťovku.
jejdaaa
,, já jsem to tam hledal před malou chvilinkou - na mojí otázku zde není odpověď- nebo je ale někde mezi 10000000 písmenkami
Zeptejte se "vyhledávače v diskusi", ne mě.
Není zas takový problém dobrat se odpovědi...
takže jak tedy nejvíce urychlit zaběhnutí? jen tak, aby ste věděli, nemáme chlorovanou vodu, máme vlastní-studnu!
Voda z původního akva vám se zaběhnutím moc nepomůže...
To, co "zajišťuje záběh", (nitrifikaci), jsou především bakterie ve filtračních vložkách a na povrchu substrátu, který budete měnit.
Ahoj, píši sem, jelikož nechci zybtečně zakládat nové téma:
Budu měnit dno, to znamená že budu měnit celé AQ. Ale hned po výměně dna a celkově vody, nechci čekat, než se AQ zaběhne, tak že bych třeba odsál 1/2 AQ někde do kyblů a druhou půlku normálně čerstvou vodu! Ale problém je, že mám teď v AQ rozsivky a jak bych to dal do vyměněného dna 1/2 Aq vody a 1/2 čerstvé - i tak tam zůstanou nějaké částečky ROZsiveK... jak to tedy udělat, aby buď: tam nebyly rozsivky anebo, jak vyměnit, aby se dlouho nezaběhávalo!?
Vnejsi filtr je zbytecne drahy, voda se odvadi mimo akva, muzes tak zpusobit potopu. Doporucim ti filtracni hlavu s biomolitanem, vyjde ta na 300-350 korun. pri cisteni jen vytahnes molitan, properes ho ve vode a mas hotovo. Trva to 2 minuty, narozdil od cisteni vnejsiho filtru(mel sem Fluval 204).
Já vůbec nenasávám. Jen zvonem zaštěrchám nahoru a dolů v akvu a valí to samo
0 23.04.2009 13:33 Ipetr [1] 0 23.04.2009 13:25 Bouda – Odkalování :)
Jen detail k tomu odkalování. Pořád někde čtu jak si někdo loknul a podoně
Když to člověk nechce nasávat pusou, tak stačí hadici ponořit do akva skodo celou a pak palcem ucapat. Vytáhnout ven do kbelíku a tradá
Nechápu proč to nikdo takhle jednoduse nedělá
Já si teda naposled loknul z hadice od filtru, když se mi nedopatřením do ní nasál nějakej mech a já se ho rozhodnul profukovat
0 23.04.2009 10:39 Azbine K tomu odkalování bych se chtěla zeptat. Jaký si mám pořídit zvon, když mám v nádrži jemný písek? Ten co teď mám nasaje písek a nečistoty zůstanou.
Já k tomu odkalování zvonem používám ještě umělohmotnou tyčinku, kterou kypřím a upravuji písek (cca 10mm), proklepávám rostlinky a vyháním nepořádek z míst zvonem nepřístupných. Jde o rutinu, za pár odkalení je to v ruce a jde to skoro samo.
jj,dik moc
Nasaď hadici na zvon.Dej si na zem kbelík.nasaj pusou vodu a samospádem nechej týct.Zvonem odsávej místo vedle místa dno uvidíš jak to poliká sajrajt.Odsaj tak jednu třetinu vody.Dolij a hotovo.Stačí?
vim ze to asi zni hloupe,a le jak mam pouzivat odkalovaci zvon???mam jen hadici a zvon (nejake to skrtitko taky...)
Starší reakce
skusim tou striekackou,díky
buť tím malím zvonem nebo já doporučuju na úplně malinká akvárka inněkční stříkačku... Používám ji do 10 litrů,ale na 30 to už by stříkačka byla k zbláznění...
Starší reakce
Mám akvárko docela slušně zarostlé, ale je s podivem, kolik toho těch pár rybek nase..
Samozřejmě neryju zvonem ve dnu. Jen při odkalování rozviřuji nad rostlinami vodu a to co vyplave nasaji. I tak je toho v kýblu poměrně dost. Proto ta úvaha, že v místech, kam se nemohu dostat, toho musí být jako v žumpě, a zda se v těchto místech kal bezpečně rozloží.
jak říkám, já neodkaluju od doby co mám celé dno porostlé už vůbec, jenom měním občas část vody , pokud je toho kalu hodně a je viditelný tak bych ho odsál, ale v dobře zarostlé a stabilní nádrži tento problém měl úplně vymizet, podle mě teda, taky nevím všechno a nemusí to být úplná pravda
meroň napsal: no u dobře zarostlého akvárka se snad ani odkalovat moc dobře nedá, já osobně teda už v podstatě neodkaluju.... Odkalování dna akvária, ve kterém je hodně rostlin a kamenů, je velice obtížné. Kdybych měl odkalovačkou projíždět celé dno, tak bych měl prázdné akvárko ještě než bych ho stačil odkalit. Při pohledu na prezentace různých různých akvárií, které jsou dobře prorostlé nebo těch, ve ktrých jsou umístěny velké kameny, mne napadá, že taková akvária snad ani nejdou odkalit. Je opravdu nutné důkladně odkalovat nebo se na kal v zákoutích vykašlat?
Starší reakce
Jak píše Sid má pravdu
Tak ať se daří.
Hm.. Světlo jsem nějak neuvažoval
Přesto že je to jedna z hlavních podmínek ž ivota v akvu..
Podle mne jste vsadil na špatného koně. Jak jsem uvedl v předchozím příspěvku - hnojit do vody do čerstvě založené nádrže, (a znovuzaložené nádrže přesto, že vám to bylo předtím vytýkáno!), je špatně!
Přesto nemohu vidět příčinu vašich problémů primárně v jakémsi "přehnojení", jak usuzují kolegové...
Chybou ve vašem případě je příliš intenzivní osvětlení spoře rostlinami osázeného akva.
Sám jste mi dal za pravdu, když jste na mou zmínku o nadměrném osvětlení konstatoval:
"...je fakt, že v době, kdy se zákal začal objevovat, tak jsem předtím vyměníl předešlé gla za ty osramy a přidal ty reflektory. Taky je vidno, že po ránu je zákal mírně slabší jak večer, už jsem ale i zkoušel skoro 3 dny nesvítit, zákal se zmírnil jen slabě ale kytky to schytaly docela slušně..."
Závěr: Pohrát si se světlem je podle mne ve vašem případě priorita. Pokud se k podobnému závěru dopracujete také, to - jak si "se světlem pohrát" - ať vám poradí ti, co jim důvěřujete víc, než mně.
Ať z toho není nekonečná debata:
Je nutné jít metodou hlavního článku! Samozřejmě, že aplikovat do nově založeného akva, navíc spoře osázeného, hnojivo do vodního sloupce, je kontraproduktivní. (Pevná hnojiva do substrátu, zejména v podobě jílu, jsou o něčem jiném...)
Ovšem v tomto případě si lze jednoduše spočítat, že aplikací PMDD zvyšoval Beowulfx koncentraci Mg o cca 0,1mg/l, K o cca 0,3mg/l, NO3 o 0,1mg/ a třeba Fe o 0,02mg/l denně.
Nakolik mohlo takovéto hnojení, ukončené někdy kolem 6.3.,
"vygumované" znovuzaložením akvária ve dnech 14.-15.3.!!! a znovuaplikované po dobu zhruba 1 týdne (cca ve dnech 19.-24.3) způsobit, že se opakovaně a setrvale až dosud objevuje zákal, který je tématem tohoto vlákna, nechť si každý odpoví sám. Věřím, že si správný závěr uděláte i vy.
0 29.03.2009 10:48 beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy No musím uznat že kolega Honzin1 měl zatím nejvíce věcné příspěvky a když se zamyslím nad svým problémem tak dávají docela smysl a děkuji za ně, no ne že bych byl hňup ale teď když se tak na těmi některými svými postupy zamyslím, tak si tak někdy připadám, chce to více zkušeností a tady jich člověk jistě nabere dost.
Ještě bych se tedy optal, za jak dlouho z vody asi přibližně odezní účinky PMDD či jejích dodané složky se spotřebují, když vezmeme v potaz že kytky docela rostou a nestagnují.
Z toho všeho jsem tedy pochopil, že k nastolení opětovné rovnováhy v mém akva, je potřeba nechat pořádně nastartovat kytky a nejlépe jim tedy ničím umělým nepomáhat, pravidelně měnit vodu, a obrnit se trpělivostí a bude tedy dobré svíti vším co mám nebo to mám z počátku mírně oslabit, jak jsem tu již psal, že vypnu přední dvě zářivky???????
No jasně. Že tam být živiny být musí. Při nulové úrovni by nic nerostlo. Mě nejde tak uplně o to aby je nedokázali řasy vůbec využít. Stejně vždy nějaké budou. A myslím že je to v pořádku. Jen jich tam nemá být tolik, aby spůsobyly ten hustej zákal. Jen jsem chtěl pisatali dotazu poradit. Že když má nově založené akva, má zákal a ještě hnojí , tak má živyn nejspíš moc. A ve stručnosti popsat jak to funguje. O tom že uplnej nedostatek jedné živiny spůsobí nedostupnost ostatních živin pro rostliny a ty pak nerostou a rostou řasy pro které není nedostatek té oné chybějící živiny zásadní.. To je sice pravda. Ale ktomu se snad pisatel dotazu beowulfx po ustálení akvárka a zbavení se zákalu časem propracuje. Honzin
Přidat reakci
1 ...... [37] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46034x