Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 37 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2009 20:09 Muž Jrk [143] – Re: Gerrik
Také jsem měl tyto problémy (po výpadku filtru), trvaly mi déle jak týden (asi 10 dní). Zkusil bych měřit NO2 a NO3. Já měl tyto hodnoty NO2 0,3 mg/l a NO3 > 50 mg/l. Proto jsem ještě obden měnil 1/3 vody. Přežily mi i takové rybky jako Ramirézky a Krunýřovci jednopruzí. Asi bych to ještě nechal, eventuálně, dle stavu dusičnanů a dusitanů, měnil část vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2009 20:03 sokar – Re: Gerrik
Zkus použít UV lampu a máš to i bez diety. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2009 19:24 Muž Gerrik [5]
Sakra, ten zákal je tam zase rozzureny Takže zkusím zvýšit teplotu a nekrmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2009 09:29 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: marsz
to je nejlevnejsi reseni, silu sani muzesh upravit priskrcenim hadice, nebo snizenim/zvysenim rozdilu hladin, parkticke je mit na hadici prisavku, aby ti nahodou nevyskocila z kyblu, pri malym akvarku jde pouzit pet flasu a misto skrceni ji jen prizvednesh, pri ucpani ji zvednech vic a pustish vodu opacne....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2009 08:34 marsz
Tu hadičku na vzduchvání a injekční stříkačku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2009 08:03 Muž Yirka [9126] – Re: olivis
Je pravděpodobně dobrý, ale ona se ptá na odkalování 9ti litrů.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2009 08:01 Muž olivis [32] – zvon
Mám tento typ zvonu a jsem s ním velice spokojen
www.tetra.cz/… palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2009 19:28 Muž Yirka [9126] – Re: Carla
9l je nejlépe odkalit tenkou hadičkou jako je třeba na vzduchování. Jakákoliv s větším průměrem jako jsou na těch obrázcích ti během chvilky vysají vodu aniž bys odkalila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2009 13:13 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Re: Carla
smich to´s neuvedla, že máš jen 9-ti litrové akvárko smich To víš, že ano. Na to ti stačí nějaký odkalovací minizvon :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2009 13:05 Žena Alena.sv [89] – Re: Carla
Na 9l ti bohatě postačí odkalovač z tvého prvního odkazu.
www.akva-exo.cz/…
Používá se jednoduše.Napumpuješ vodu do odkalovače,se zvonem se zaboříš do dna a necháš vířit písek ve zvonu(na tomto zvonu je na konci šroubovací sítko,které jsem sundala).Voda s detritem ti odtéká odkalovačem pryč z akva,písek padá na dno.V takhle malém objemu ale budeš muset buď přiškrtit hadici,nebo pracovat rychle.Voda ti rychle vyteče a ty potřebuješ měnit jen 1/3 vody akva,což jsou pouhé 3l. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2009 12:50 Carla
Není to moc velké? Mám jen 9 litrové akvarium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2009 12:29 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Re: Carla
Mám v akvárku taky hrubý štěrk. Odkaluji při výměně vody, ale odkaluji jen tam, kde nemám rostliny. Zvon pěkně vytáhne kal z mezer mezi kamínky. Jde to vidět u skla z jaké hloubky dokáže nečistoty nasát. Používám podobný tomuhle www.akva-exo.cz/… lehce se s ním všude dostaneš a je dost dlouhý, takže jemnější kamínky víří ve spodní části zvonu a neucpou ti odtok. Má to i zpětný ventil. Raději koupit kvalitní větší, budeš ho používat už pořád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2009 12:19 Carla
Mám na dně akvaria štěrk, potřebuji odkalovací zvon k jeho čištění? Jak ten zvon vlastně funguje, jak se s ním zachází?
Byl by vhodný třeba tenhle??
www.akva-exo.cz/…
nebo tohle www.akva-exo.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2009 06:47 Muž Gerrik [5]
Tak já blbec jsem měnil vodu, k tomu čistil filtr a samozřejmě voda bílá jak mlíko. Po cca 4-5 dnech diety je voda zase jak křišťál ;-) Jen jsem nekrmil, žádná změna v osvětlení či vzduchování (to nemám) potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2009 10:45 Muž keyrumek [2] – Re: vena
Ono taky samozřejmě záleží na tom, jakou máš zrnitost dna. Říční písek o zrnitosti 4 mm a více odsaješ hloubkově i s odkalovačem "na dvě věci", ale zkus to uskutečnit s křemičitým pískem o zrnitosti cca 1 mm. V takovém případě je EasyClean nenahraditelný. A jak již bylo napsáno, dá se sehnat tuším ve třeh velikostech - já s nimi odkaluji jak 200 litrové akvo, tak 30 litrové (samořejmě pokaždé s jinou velikostí :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2009 08:35 Muž Horác [3942] – Re: rjulius
Nechápu. Já to dělám takhle: 1) zabořím zvon do písku 2) když je písek s detritem cca v 1/2 až 2/3 výšky zvonu, povytáhnu zvon ze dna a druhou rukou přiškrtím hadici - těžký písek rychle klesne zpátky, lehčí detrit pokračuje do hadice a do kýblu 3) posunu se o kousek dál 4) znovu zabořím zvon do písku :o) ...
P.S. To zkrácení schvaluju - zvon je dobré mít kratší, než je výška akvária - jinak dochází k přisávání vzduchu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2009 17:56 Muž rjulius [17] – Re: azalka
Taky mám Easy Clean a zatím moc spokojený nejsem.
Koupil jsem 60 cm, ale to jsem přehnal... špatně se s ním manipuluje, akvárko mám jen 50 cm.
Zkrátil jsem ho :-(, už je to lepší, ale stejně místo kalu saju jen čistou vodu...
Nevím co dělám špatně?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 22:51 Muž Jrk [143] – Re: DavidDizzer
Taky jsem takto předělával akva a šlo to! To 3 dnů byly přestěhovány všechny rybky, byl jsem beze strát!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 20:14 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: jajaapaja
smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 19:59 Muž jajaapaja [174] – Re: DavidDizzer
Tak to filtruj přes molitan.20 cm molitanu a zustane vněm všechno.Já tak filtruju dešťovku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 17:25 Muž DavidDizzer [26] – Re: Sid
jejdaaa :-),, já jsem to tam hledal před malou chvilinkou - na mojí otázku zde není odpověď- nebo je ale někde mezi 10000000 písmenkami :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 17:19 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Zeptejte se "vyhledávače v diskusi", ne mě. :)
Není zas takový problém dobrat se odpovědi... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 17:18 Muž DavidDizzer [26] – Re: Sid
takže jak tedy nejvíce urychlit zaběhnutí? jen tak, aby ste věděli, nemáme chlorovanou vodu, máme vlastní-studnu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 17:16 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Voda z původního akva vám se zaběhnutím moc nepomůže...
To, co "zajišťuje záběh", (nitrifikaci), jsou především bakterie ve filtračních vložkách a na povrchu substrátu, který budete měnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 17:09 Muž DavidDizzer [26] – výměna
Ahoj, píši sem, jelikož nechci zybtečně zakládat nové téma:
Budu měnit dno, to znamená že budu měnit celé AQ. Ale hned po výměně dna a celkově vody, nechci čekat, než se AQ zaběhne, tak že bych třeba odsál 1/2 AQ někde do kyblů a druhou půlku normálně čerstvou vodu! Ale problém je, že mám teď v AQ rozsivky a jak bych to dal do vyměněného dna 1/2 Aq vody a 1/2 čerstvé - i tak tam zůstanou nějaké částečky ROZsiveK... jak to tedy udělat, aby buď: tam nebyly rozsivky anebo, jak vyměnit, aby se dlouho nezaběhávalo!? :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 15:50 Muž grizly [145] – Re: MrHahaha
Vnejsi filtr je zbytecne drahy, voda se odvadi mimo akva, muzes tak zpusobit potopu. Doporucim ti filtracni hlavu s biomolitanem, vyjde ta na 300-350 korun. pri cisteni jen vytahnes molitan, properes ho ve vode a mas hotovo. Trva to 2 minuty, narozdil od cisteni vnejsiho filtru(mel sem Fluval 204).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 15:04 Žena Kalupinka [32]
Já vůbec nenasávám. Jen zvonem zaštěrchám nahoru a dolů v akvu a valí to samo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 13:33 Muž Ipetr [1]
A z odkalovačem GC30-50 od Tetry nemusíš ani nasávat.

rybicky.net/vyrobky/p66
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 13:25 Bouda – Odkalování :)
Jen detail k tomu odkalování. Pořád někde čtu jak si někdo loknul a podoně :-D
Když to člověk nechce nasávat pusou, tak stačí hadici ponořit do akva skodo celou a pak palcem ucapat. Vytáhnout ven do kbelíku a tradá hop Nechápu proč to nikdo takhle jednoduse nedělá :)

Já si teda naposled loknul z hadice od filtru, když se mi nedopatřením do ní nasál nějakej mech a já se ho rozhodnul profukovat coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 12:31 Muž Miras [111]
copak zvon, já bych řekl, že je to průměrem hadice, čim větší tim má větší sílu a bere všechno, takže bych zkusil na stávající zvon dát hadici s menším průměrem a mělo by to být v poho ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 10:39 Azbine
K tomu odkalování bych se chtěla zeptat. Jaký si mám pořídit zvon, když mám v nádrži jemný písek? Ten co teď mám nasaje písek a nečistoty zůstanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2009 00:02 Muž Jrk [143] – Re: MrHahaha
Já k tomu odkalování zvonem používám ještě umělohmotnou tyčinku, kterou kypřím a upravuji písek (cca 10mm), proklepávám rostlinky a vyháním nepořádek z míst zvonem nepřístupných. Jde o rutinu, za pár odkalení je to v ruce a jde to skoro samo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2009 23:05 Muž MrHahaha [1] - Tetry – Re: jajaapaja
jj,dik moc
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2009 22:57 Muž jajaapaja [174] – Re: MrHahaha
Nasaď hadici na zvon.Dej si na zem kbelík.nasaj pusou vodu a samospádem nechej týct.Zvonem odsávej místo vedle místa dno uvidíš jak to poliká sajrajt.Odsaj tak jednu třetinu vody.Dolij a hotovo.Stačí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2009 22:45 Muž MrHahaha [1] - Tetry – Re: Jirka
vim ze to asi zni hloupe,a le jak mam pouzivat odkalovaci zvon???mam jen hadici a zvon (nejake to skrtitko taky...)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 21:20 Muž Dixon [13] - Sumci – Re: Hatomi
skusim tou striekackou,díky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 21:17 Žena Hatomi [27] – odkalování
buť tím malím zvonem nebo já doporučuju na úplně malinká akvárka inněkční stříkačku... Používám ji do 10 litrů,ale na 30 to už by stříkačka byla k zbláznění...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 21:08 Muž Dixon [13] - Sumci
Mam akva cca. 10L akva a v nom poter rajvcov.Dneska som im isiel odkalit a robil som to normalnou akvahadickou.Nemate nejaky figel ako alebo cim odkalovat aby som nenasaval aj poter?tou hadickou som ich nasal,nechcem one prist odkalovanim.....poradte :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 00:21 Muž FranzFritz [207] - Tetry
Mám akvárko docela slušně zarostlé, ale je s podivem, kolik toho těch pár rybek nase.. :) Samozřejmě neryju zvonem ve dnu. Jen při odkalování rozviřuji nad rostlinami vodu a to co vyplave nasaji. I tak je toho v kýblu poměrně dost. Proto ta úvaha, že v místech, kam se nemohu dostat, toho musí být jako v žumpě, a zda se v těchto místech kal bezpečně rozloží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 00:15 Muž meroň [18] - Rostliny – Re: FranzFritz
jak říkám, já neodkaluju od doby co mám celé dno porostlé už vůbec, jenom měním občas část vody , pokud je toho kalu hodně a je viditelný tak bych ho odsál, ale v dobře zarostlé a stabilní nádrži tento problém měl úplně vymizet, podle mě teda, taky nevím všechno a nemusí to být úplná pravda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 00:12 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: FranzFritz
meroň napsal: no u dobře zarostlého akvárka se snad ani odkalovat moc dobře nedá, já osobně teda už v podstatě neodkaluju.... palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2009 00:09 Muž FranzFritz [207] - Tetry
Odkalování dna akvária, ve kterém je hodně rostlin a kamenů, je velice obtížné. Kdybych měl odkalovačkou projíždět celé dno, tak bych měl prázdné akvárko ještě než bych ho stačil odkalit. Při pohledu na prezentace různých různých akvárií, které jsou dobře prorostlé nebo těch, ve ktrých jsou umístěny velké kameny, mne napadá, že taková akvária snad ani nejdou odkalit. Je opravdu nutné důkladně odkalovat nebo se na kal v zákoutích vykašlat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 14:15 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy
Dobrá tedy, pokusím se dát na vaše rady a svůj přístup k akva trošku poupravit, každopádně děkuji za dobré rady, kdyžtak později doplním jak se věci mají či dopadly. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 13:26 Muž Honzin1 [7]
Jak píše Sid má pravdu palec Tak ať se daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 13:15 Muž Honzin1 [7]
Hm.. Světlo jsem nějak neuvažoval hmm Přesto že je to jedna z hlavních podmínek ž ivota v akvu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 12:56 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: beowulfx
Podle mne jste vsadil na špatného koně. Jak jsem uvedl v předchozím příspěvku - hnojit do vody do čerstvě založené nádrže, (a znovuzaložené nádrže přesto, že vám to bylo předtím vytýkáno!), je špatně!
Přesto nemohu vidět příčinu vašich problémů primárně v jakémsi "přehnojení", jak usuzují kolegové...
Chybou ve vašem případě je příliš intenzivní osvětlení spoře rostlinami osázeného akva.
Sám jste mi dal za pravdu, když jste na mou zmínku o nadměrném osvětlení konstatoval: "...je fakt, že v době, kdy se zákal začal objevovat, tak jsem předtím vyměníl předešlé gla za ty osramy a přidal ty reflektory. Taky je vidno, že po ránu je zákal mírně slabší jak večer, už jsem ale i zkoušel skoro 3 dny nesvítit, zákal se zmírnil jen slabě ale kytky to schytaly docela slušně..."
Závěr: Pohrát si se světlem je podle mne ve vašem případě priorita. Pokud se k podobnému závěru dopracujete také, to - jak si "se světlem pohrát" - ať vám poradí ti, co jim důvěřujete víc, než mně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 12:55 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Honzin1
Ať z toho není nekonečná debata:
Je nutné jít metodou hlavního článku! Samozřejmě, že aplikovat do nově založeného akva, navíc spoře osázeného, hnojivo do vodního sloupce, je kontraproduktivní. (Pevná hnojiva do substrátu, zejména v podobě jílu, jsou o něčem jiném...)
Ovšem v tomto případě si lze jednoduše spočítat, že aplikací PMDD zvyšoval Beowulfx koncentraci Mg o cca 0,1mg/l, K o cca 0,3mg/l, NO3 o 0,1mg/ a třeba Fe o 0,02mg/l denně.
Nakolik mohlo takovéto hnojení, ukončené někdy kolem 6.3., "vygumované" znovuzaložením akvária ve dnech 14.-15.3.!!! a znovuaplikované po dobu zhruba 1 týdne (cca ve dnech 19.-24.3) způsobit, že se opakovaně a setrvale až dosud objevuje zákal, který je tématem tohoto vlákna, nechť si každý odpoví sám. Věřím, že si správný závěr uděláte i vy. ;-) :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 10:48 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy
No musím uznat že kolega Honzin1 měl zatím nejvíce věcné příspěvky a když se zamyslím nad svým problémem tak dávají docela smysl a děkuji za ně, no ne že bych byl hňup ale teď když se tak na těmi některými svými postupy zamyslím, tak si tak někdy připadám, chce to více zkušeností a tady jich člověk jistě nabere dost.
Ještě bych se tedy optal, za jak dlouho z vody asi přibližně odezní účinky PMDD či jejích dodané složky se spotřebují, když vezmeme v potaz že kytky docela rostou a nestagnují.
Z toho všeho jsem tedy pochopil, že k nastolení opětovné rovnováhy v mém akva, je potřeba nechat pořádně nastartovat kytky a nejlépe jim tedy ničím umělým nepomáhat, pravidelně měnit vodu, a obrnit se trpělivostí a bude tedy dobré svíti vším co mám nebo to mám z počátku mírně oslabit, jak jsem tu již psal, že vypnu přední dvě zářivky??????? :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 09:34 Muž Honzin1 [7]
No jasně. Že tam být živiny být musí. Při nulové úrovni by nic nerostlo. Mě nejde tak uplně o to aby je nedokázali řasy vůbec využít. Stejně vždy nějaké budou. A myslím že je to v pořádku. Jen jich tam nemá být tolik, aby spůsobyly ten hustej zákal. Jen jsem chtěl pisatali dotazu poradit. Že když má nově založené akva, má zákal a ještě hnojí , tak má živyn nejspíš moc. A ve stručnosti popsat jak to funguje. O tom že uplnej nedostatek jedné živiny spůsobí nedostupnost ostatních živin pro rostliny a ty pak nerostou a rostou řasy pro které není nedostatek té oné chybějící živiny zásadní.. To je sice pravda. Ale ktomu se snad pisatel dotazu beowulfx po ustálení akvárka a zbavení se zákalu časem propracuje. Honzin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2009 22:49 Muž Johan [4945] - Rostliny
Sid napsal: Jenže - nikdy nedosáhnete ve vodě tak nízké koncentrace živin, aby je nedokázaly nějaké řasy využít... Ve skutečnosti tomu bývá naopak Stačí se kouknout na moje akvo :-D .

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [37] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46006x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345-odkalovani?od=1801