Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 10:55 cherry – Re: ustavprochore
Štěrk jsem zkoušela. Je v pořádku. Nešumí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 09:55 Žena ustavprochore [567] – Re: cherry
ještě zkuste ten štěrk testnout v neředěném octě, jak už vám tu radili ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 09:50 cherry – Re: všem
Fotka k příspěvku Děkuji všem moc za rady. Akvárium jsem vypustila, vyčistila filtr, rostliny, nasypala další vrstvu štěrku z akva prodejny a poté opatrně dolila vodu. Tak snad už to bude v pořádku. Viz foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2009 07:21 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: cherry
Vypustil bych vodu a přisypal písek a opatrně znova napustil (např. na dno položil nějaký tvrdčí papírový pytlýk a vodu lil na něj). Vrstva štěrku asi podle zrnitosti, ale 4 cm by mohly stačit. (podle mě nejvhodnější zrnitost je ca 1-3 mm, já používám ještě jemnější). Co to tam máte za bílý štěrk? Nešumí v octě? Pokud ano, tak ho vyberte a vyhoďte. Do akvárií takový štěrk není vhodný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:40 Romiš
Do rostlinného akva je obohacený substrát překrytý dostatečnou vrtvou čistého křemičitého štěrkopísku téměř "nutností". Jak napsal Johan - jde o to, aby horní vrstva byla dostatečně vysoká. (Výživný substrát je skutečně menším rizikem než hnojení do vody.)
Co se případného promíchání při odkalování týče - v dobře zařízeném a provozovaném rostlinném akva se v podstatě neodkaluje, protože není proč. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:22 Muž mirlun [48] - Rostliny – poznámka ze zkušenosti
rád bych upozornil každého, kdo zakládá akva, aby se nebál investovat do Starého dna a na to nasypat Nové dno. Věřím, že i třeba více vrstev může být vhodných. Nedávno jsem zakládal akva (bez starého dna) a divil jsem se, proč se rostliny nechtějí rozjet. Živiny ve dně jsou pro rostliny základní potrava. A v novém dně bez živin dřív potkáte řasy na rostlinách, než pěkné rostlinky. dobré zkušenosti mám s tabletami ke kořenům, když to jinak nejde. hodně zdaru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:18 Muž Romy [1822] - Cichlidy
Proč hnojit při zakládání akviška?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:15 Polux – Re: cherry
Todle hnojivo tam nedavejte ono i potom postume casu pri odkalovani to stejne veschno vycucnete a znova vam to zakali vodu.Nelip vypustit vydnat a proprat sterk.Znova zalozit ale s vetsi vrstvou sterku aspon 4cm.Hnojivo davejte tekute.Co prodavji treba ty kulicky co se strkaj ke kytkam si stejne vyplavou a opet zkalej vodu.Nelip davejte PMDD ale o tom si musite nejdriv precist!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:09 cherry – Re: Johan
Johan: vrstva je 1-2 cm, bohužel je to moje první akvárium, nevěděla jsem kolik štěrku nakoupit apod., myslíte že to sedimentuje? Co byste navrhoval?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2009 23:05 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: cherry
Jakou máte vrstvu štěrku nad substrátem s hnojivem (z fotky to není dost patrné)? 1cm? Tak to se pak nedivte, že se vám při napouštění zkalí voda, když se proud vody dostává do kontaktu s obohaceným substrátem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:04 cherry – Re: Bob66
Nene, tuhé. No doufám, nerada bych ho zařizovala znovu. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:03 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: cherry
Sory,myslel jsem že to je tekuté hmm počkej a za pár dní se to usadí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 23:00 cherry – Re: Bob66
No dobře, ale potom mi vrtá hlavou, jak tam to hnojivo dostanu potom?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 22:59 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: cherry
Při zakládání akva tam nedávej žádné hnojivo X-) vypusť vodu a napusť novou bez hnojiva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2009 22:50 cherry – Zakalená voda (založení akvária - hnojivo?)
Fotka k příspěvku Chtěla bych se zeptat, zdali ma někdo zkušenosti s tímto hnojivem Aqua Basis plus - JBL? Před 5 hodinami jsem založila nové akvárium a voda je stále velmi kalná kvůli hnojivu a nevypadá, že by se usazovalo. Máte s tím někdo zkušenosti? Co s tím? Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2009 21:37 Muž ghostik [81] – Re: Jansa
Ja si ji vyrobil sam za cca 600,- :o)
Pouzil jsem ji 2x ale hodnekrat pujcil ve svem okoly :o)
rybicky.net/fotogalerie.php…
Do 24hod. bylo po nalevnicich pak jen radne odkalyt a vycistit filtr.

Jinak pak hladovka jak uz psal Romis
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2009 21:24 Romiš – Re: Jansa
Pokud se skutečně jedná o nálevníky, místo UV lampy zkuste použít metodu "hladovky" - několik dní ryby vůbec nekrmte, (klidně 5-7 dní!), a dobře okysličujte vodu, (jedno, jestli prouděním filtru nebo pomocí vzduchování). :-)
Pokud vydržíte nekrmit, po nějakých třech dnech byste měl vidět zlepšení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2009 13:07 Muž Geri [29] - Skaláry
Měl jsem kdysi taky zákal ze špatné doby svícení, upravil jsem hodiny a OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2009 12:59 Usine – Re: Jansa
Nejsi první kdo z tím má potíže. Tady je něco ke čtení.
www.akvarista.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2009 12:51 Jansa – S-fantasta
Momentálne som vo finančnej tiesni a na UV lampu za viac ako 3 tisícky (SKK) naozaj nemám peniaze. V marci sa sťahujeme, zasa musím začať s akva odznova, čiže je tu riziko, že sa nálevník ešte viac rozmnoží. Nemáte náhodou niekto požičať UV lampu? Aspoň na pár dní, samozrejme, nejakú tu euro bankovu za požičanie nájdem. Inú možnosť naozaj nevidím.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 18:10 Muž kchrz [24] – osvětlením nee
Svítím více jak 0.56w/l, takže bych řekl, že tím to neni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 17:39 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky – Re: kchrz
Ja mel tento problem kdyz jsem mel nedostatecne osvetleni. Hneda rasa. Vapadalo to jak zvyreny dedrit a bylo to vsude, sedalo to na rostliny na skla ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 17:36 Muž kchrz [24] – Snad půjde ke dnu
Tak jsem zkusil pokus se sklenicí a po chvíli šlo vše ke dnu. Tedy vypnul jsem vzduchovací kamínek, snižil proud od filtru a jdu čekat a čekat ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 14:12 Žena Archa [14] - Živorodky – Re: Pete
Pete, pozerala som sa na Vase akva, máte zle umiestnenú roztrekovaciu rampu, takto to nemoze ani fungovat, mala by byt na druhej strane ako je na tej fotke, tak aby to prúdilo pekne celým akvom, ja mám Eheim 2222 vo vsetkých akvárkach, rampu tam neuvidíte, lebo sú zarastené :-O, ale pozrite sa na "moje prvé" tam je to umiestnenie nasávania a rampy vidiet, voda je ako kristál, filer cistím raz za pol roka. A inác ten filter nejako moc cistíte, treba menej, raz za 2 - 3 mesiace, ked bude treba ho cistit, tak bude hlucnejsí a bude mat slabý prietok X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 12:04 Muž kchrz [24] – Re: Romiš
Přemýšle. leč jsem jiř 2. den v kuse v práci. vyzkoušim vaše rady, až se dostanu domu a napíši výsledek. díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 08:58 Muž Landvir [57]
waterboy:Podle mě jsou to určitě nálevníci, občas s něma mám taky problém a to už mám akva rok. Casem zmizí sami ale nekdy jsou v akva treba tejden. Drzim palce aby ses jich zbavil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 08:10 Romiš – Re: kchrz
Regulovat můžete přiškrcením kohoutu na výpustní hadici.
Kytky si také nejspíš rády odpočinou, jestli byly dosud na "průvanu". :-)
Přemýšlel jste nad tím, co jsem vám ve svém předchozím příspěvku doporučil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 07:56 Muž kchrz [24] – Upravit průtok
Je možné, že je to cirkulací, tomu se nebráním. Nicméně Tetratec 1200 nemá regulaci průtoku, nebo se pletu? stačí přiškrtit přivodný respektive odvodný kohout? Filtr mi tedy běží naplno.
Je možné, že se díky tomu i nedaří kytkám? Nebo budu muset začít i přihnojovat? No asi jedno po druhém, uvidíme.
Kaýždopádně díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 01:33 Muž Pete [10] – Re: darka
ok, taky vyzkouším. Dík ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 01:32 Muž Pete [10] – Re: Leitlik
Aha, takže upravit ještě výkon a taky směr cirkulace, že? Pokusím se s tím něco zítra udělat-uvidíme co bude. Zatím... a dík.. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 00:56 Muž Leitlik [9] – Re: darka
Ale podle mě je to rada tak pro Waterboye a né pro Pete, ten má úplně jinej problém(jinak s tím praním filtru plně souhlasím). Můj názor je, že Kchrz a Pete maj problém opravdu v cirkulaci vody, ve směru, nebo ve velkém proudu, který nenechá nic sednout na dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 00:48 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Polux
Také nemám problém prát filtr,i když jednou za půl roku ve vodovodní vodě.Ony nitrifikační bakterie nejsou jen ve filtru,ale všude v akvišku.Je teda fakt,že výměnu vody a praní filtru nedělám zároveň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 00:37 Polux – Re: darka
Ja treba tohle vim taky jenze na vycisteni filtru Fluval 305 bych musel vypustit pulku akva protoze pucuju a porad tece bordel tak to proplachuju normal pod kouhoutkem a je to good v akva zadna zmena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 00:34 Žena darka [520] – Re: Pete
Dokud jsem se tady nedočetla,že filtr je nutno prát v akva vodě,ne ve vlažné, a hlavně mimo pravidelnou výměnu vody,mívala jsem zákal taky. Zkuste to, mně dodržování tohoto pravidla pomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 00:25 Romiš – Re: kchrz
Naberte vodu z akva do sklenice a tu postavte pod zdroj světla. Po několika minutách se podívejte, jak se ty drobné částice chovají - zda "jdou za svělem" nebo se usadí na dně sklenice.
Jestli jsou skutečně zhruba 0?1mm velké, můžete zkusit dát do horního koše filtru větší vrstvu filtrační vaty. Vaty dejte skutečně hodně, ale zase ne tolik, abyste filtr ucpal! :))
Průtok filtrem snižte tak, aby voda jen mírně proudila.
Vatou myslím něco takového:
www.zbozi.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 00:24 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: kchrz
Tak si tak říkám,není chyba v cirkulaci vody v nádrži?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 00:18 Polux – Re: kchrz
Tak kdyz je filtr cistej,nicim nehnojite,odkalujete tak to nevim.Nedali jste si do filtru treba nove aktivni uhli nebo raselinu ? Co vim kdyz je to nove tak to do akva flusne bordel.Ale kdyz filtr normal bezi tak by to mel vycistit.A nespad vam tam nakej bordel ? Nebo nenatirali jste pozadi nebo tak neco nakym sajrajtem ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2009 00:06 Muž kchrz [24]
Ve srovnání se mnou máš dle fotek křišťálovou vodu. fakt nevim co s tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2009 23:53 Muž Pete [10] – Re: kchrz
Jsem sám zvědav, mám ten samý problém... tone Rostlinky mi ale normálně rostou, filtruji Eheim 2224 a nemůžu se toho už delší dobu nijak zbavit. Když pustím filtr naplno uženu si ryby, takže musím jet tak na 3/4 výkonu. Vložky ve filtru mam normálně daný, peru co 3 týdny ve vlažné vodě (zatím vlastně 2x a pokaždé jsou skoro čistý).Nepřekrmuji ryby, vodu měním 1x týdně cca 10-15cm. Tak nevím čím to může být... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2009 22:38 Muž kchrz [24] – Spíše plovoucí detrit než zákal
nechtěl jsem zakládat nové téma, tak to zkusím zde.
Mám již několik měsíců zaběhlé akvarium, rohové cca 300l, stále se mi nedaří mít čistou vodu. Nejde o klasický mléčný zákal, pořád ve vodě plave takovej jemnej detrit. Nedaří se mi jej vyfotit, tak to zkusím popsat.
Má to stejný charakter, jako onen "bordel", co vylévám z filtru při čištění, velikost tak desetina milimetru, možná víc. Plave stále ve vodě, usazuje se na kytkách, stačí s nimi zatřást a normálně se z nich práší.
Fitrace - Tetratec 1200 + nyní přidán z původního akvaria Tetratec IN600, jen maličko zlepšeno.
svítím dost. Viz profil (akva noname).
Nehnojim, chemii nepřidávám. Rybám se daří dobře, ale kytky, špatný :(

Poradí někdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2009 00:24 Muž JohnyD [6]
René, děkuji za rady, taky si myslím, že je to velmi dobrý pomocník, teď nemusím spěchat, můžu důkladně odkalit dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2009 20:23 Žena René [2]
Hadici jsem koupila v Obi - mám dojem že průměr je 12*1,5 mm - ta na to jde dobře .
S tím ponořením se neboj - já to měla kolikrát a jede pořád. Jakmile se dostane ta voda při odčerpávání dolu - tak to přestane táhnout - proto to chce naklonit / a tudíž ponořit/ aby to tu vodu znovu nasálo.
Já ho nejvíce používám při odkalování / přes tu punčošku/ - když nechci odčerpávat vodu - to mi moc vyhovuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2009 19:19 Muž Horác [3942] – Re: JohnyD
Koukám, že i odkalování může být pěkná věda :o) ... jestli nejni lepší blekův odkalovač zn. Nivea :-D ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2009 19:06 Muž JohnyD [6]
Děkuji, teď po odkalování už to jde těžce, je tam totiž písek, který se tam dostal. šedý kroužek tam mám také, alestrašně lehce to proklouzávalo. Ještě tam byl takový černý kroužek a ten jsem nedokázal nikam dát, jestli to právě není ta chyba. Hned napoprve jsem se tímto způsobem dostal nad water level tak snad se mi to nepokazí. Jinak jsem se chtěl ještě zeptat jaká hadice se tam připojuje na odčerpávání vody jak je nakreslené na obrázku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2009 19:01 Žena René [2]
já ho mám, nemám problém - naopak jde to dost ztuha - mám tam uprostřed takový šedý kroužek, který těsní. Tak aby to nebyl důvod pro reklamaci. Jinak jsem s ním velmi spokojená - ani baterky tolik nežere jak jsem čekala. Jenom pozor - rád vyrývá rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2009 18:57 Muž JohnyD [6] – odkalovač multivac - montáž
Ahojky, chci se zeptat, mám odkalovač multivac, nevím si rady. Je tam nástavec na prodloužení odkalovače, nemůžu přijít na to jak to prodloužení zafixovat, aby se nehýbalo, protože vždy když zabořím odkalovač do štěrku se mi multivac zkrátí a pak se dostanu pod hladinu water level. Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.01.2009 18:28 Romiš Re: jaa
To určitě nemusíte. :-) Nebo alespoň ne tak důkladně. :)
Ale "vyvětrat" akvárium každý týden výměnou části vody je velmi dobrý návyk! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 18:12 Muž jaa [5] Re: Romiš
a ak mam teda toho detritu (kalov) ve dnu len male mnozstvo, tak sa v tom nemusim ripat s odkalovacom raz tyzdenne (ako niektory akvaristi vravia ze je nevyhnutnost) az kym z toho nevycucnem aj posledne "rybie hovienko"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 18:05 Romiš Re: jaa
...cakal som ze tam bude toho hodne viac a nieje tam skoro nic kalov... Hodnoty NO3 mam stabilne 10plus minus. Ako si to mam vysvetlit?
Kal (neboli detrit = organický odpad sestávající z výkalů živočichů, odumřelé živočišné a rostlinné hmoty a z nespotřebovaného krmiva) je za přítomnosti kyslíku přeměňován činností nejrůznějších bakterií na mineralní látky. Ty pak zhusta slouží jako živiny pro rostliny.
Jestliže nemáte akviško nadměrně přerybněné a pokud vám "fungují" rostliny, poznáte to např. právě na snižování koncentrace NO3. :-)
Je běžné, že do rostlinných akvárií se musí m.j. dodávat i NO3. Třeba i výměnou části vody za zdrojovou s vyšším obsahem NO3. :)
Mam teda menit vodu aj ked si tym vlasne zvišujem obsah dusičnanov?
Určitě vodu měňte! :-)
Jednak je vaše akviško nejspíš tím typem, kterému trocha NO3 "navíc" z vodovodní vody neuškodí, ale krom toho pravidelnou částečnou výměnou nejspíš doplníte rostlinám i jiné živiny.
Na druhou stranu tím odstraníte nebo - lépe řečeno - snížíte koncentraci těch látek, které rostliny nedokážou vůbec nebo jen částečně odčerpávat. :-)
(Vyvětrat akviško není nic špatného! Naopak! :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 17:00 Muž jaa [5]
tiez mam mensiu otazku. Netyka sa neodstatej vody,ale nieco stym ma spolocne. Je to ohladne odkalovania. Mam 200l akva asi tri mesiace zabehnute, dno ma vysku od troch do desiatich centi. Priznam sa este som neodkaloval. No povedal som si ze nebudem kaslat na udrzbu bo by ma to mohlo neskor mrziet. Tak som to chcel dnes odkalit. No ked som odkalovaci zvon aj zarazil az spodne skola a rupal to snim, tych kalov zasa az tak moc neslo (cakal som ze tam bude toho hodne viac a nieje tam skoro nic kalov) rybiciek mam tak normalne. Hodnoty NO3 mam stabilne 10plus minus. Ako si to mam vysvetlit?
a este jeden dotaz. Niekde som cital ze pravidelna vymena vody je hlavne z dôvodu odstranenia dusičnanov za kava. No ked som zmeral dusičnany vo vodovodnej vode tak sa bližili ku triciatke. Mam teda menit vodu aj ked si tym vlasne zvišujem obsah dusičnanov?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46006x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345-odkalovani?od=2001