Odkalování
Ty, co to máš za ryby?
nějaké cichlidy?
Mám taky cca 10 m dlouhou hadici. Nasát to jde normálně pusou.
Jinak určitě záleží na konkrétním druhu ryb ale většina ryb mě při odkalování tahá za chlupy a žádný velký stres jim odkalování evidentně nepůsobí.
V tom případě bych radši zainvestoval do té odsávačky s měchem (radši než plašit rybky vlnobitím), pokud nemáš odtok pod akváriem (což hádám, že jestli máš akvárium v obýváku, nemáš). Ve větších nádržích (což hádám, že máš, když není reálné použití kýblu) to takový problém není trochu vlnobití, protože rybky se mají kam schovat.
A nebo naplníš hadici vodou, jeden konec dáš do akvária a zašpuntuješ (stačí molitan, aby se ti do zvonu nedostaly rybky) a druhý konec zacpeš palcem a odneseš.. nevím, kam to leješ
pak se vrátíš k akváriu a jedeš
Hmm, s 10m hadicí. Každý to nenosí v kýblech.
vodu nasaješ pusou
stará zlatá klasika
Teda nevím, jak bych zvládl odkalování bez rychlých pohybů, to by odkalovač asi těžko nasál vodu. Holt to musí ryby vydržet.
Odkalování je pro většinu ryb stresující. Stres stáhneš na minimum tím, že nebudeš dělat odkalovačem rychlé pohyby.
Ale záleží, jaké máš ryby. Já mám v jednom akvárku docela kamarádského beťáka (kterého pravidelně hladím prstem) a ten mi při odkalování vždy asistuje a vše bedlivě pozoruje
Starší reakce
Když už budeš odkalovat, tak nějaká ta převrácená mušle už nikoho víc nevyděsí.
0 21.12.2017 22:13 MarloCZ Ty ryby tím nějak nevyděsím, že jim budu strkat a posouvat příbytek ?
Ono ty mušle jsou dost lehké a lehce si mi občas při posouvání přetočí vchodem na dno :(
Ulitu odkalovačem odstrčíš a dostaneš se kde potřebuješ.
no tohle mám už zmáknutý, mě jde spíš jak nasávat jen písek a né i rybky z ulit :(
Ty ulity jsou těsně u sebe a na ten písek který je mezi nimi a pod nimi se asi nedostanu (aniž bych jim to nějak nepoboural)
Bude stačit odkalovat tedy jen ten prosor mezi jednotlivími koloniemi ?
Oni ten písek prý stejně nějak pořád přerovnávaj.
Odkalovač s delší trubkou, kde se ten písek jenom zatočí a do hadice se už nedostane.
0 21.12.2017 19:59 MarloCZ Tak dnes jsem objednal tedy pouze ty šnekáče.
Ale měl bych ještě dotaz - jak to dno (jemný 1mm řiční písek) pak odkalovat, když to je samá mušle, které budou (jak doufám) časem plné potěru a malých prcků ?
Máte s tím někdo nějakou zkušenost ?
Starší reakce
Jakmile pochopíš princip a naučíš se proudění vody v hadici a tím i víření a usazování písku regulovat prstem, máš vyhráno. Uvidíš pak, že je to docela snadné.
To je moc málo chce to nejméně výšku akvária.
Mám asi 15 Cm dlouhou tu rozšířenou část trubice.
Záleží jaký zvon. Takovýto je s pískem nanic:
www.akva-exo.cz/…
Musí mít tu rozšířenou část mnohem delší.
Děkuji, odkalovací zvon mám již zakoupený a problém stále setrvává. Vyzkouším vaše tipy.
No máš víc možností. Vyzkoušel jsem všechny (většinou kombinaci), první mi přijde nejlepší a u té jsem zůstal. Ale i tak co pár roků musím použít i bod 2 - dosypat písek:
1. Neodkalovat (tak to dělám já), jen odsávat binec co se válí nad pískem
2. Občas dosypat písek
3. Koupit/vyrobit odkalovací "zvon"
4. Odkalovat do kyblíku a poté z kyblíku slít vodu a nečistoty a písek vrátit do akvária
0 29.10.2017 22:37 Lukáš – Odkalování písku
Dobrý den, v akváriu mám písek a vždy při odkalování se mi odsává i písek. Nějaké rady.
Starší reakce
Tak ono záleží, jak kdo odkaluje. Někdo proletí odkalovačem jen tak trochu nad rostlinami, někdo odkaluje méně často více do hloubky, někdo každý týden jinou část akvária a někteří neodkalují vůbec. Hodně záleží od toho o jaké akvárium se jedná.(kolik je v akváriu rostlinek a kolik rybiček a jakých a jiných obyvatel akvária)
Neodkaluju vůbec, nevidím nic pozitivního v hrabání do dna. Akorát ve dně musí být buď prorostlé kořeny rostlin nebo šneci (piskořky), jinak hrozí zahnívání. Ty máš podle fotky rostlin celkem dost.
Jak často odkalujete? Mám 200 litrů a odkaluji každý týden během výměny vody a přemýšlím, že zkusím frekvenci odkalování snížit, že tím zbytečně odebírám živivny...
Navrchu na písku žádný viditelný "bordýlek" není...
U menšího krevetkárka neodkaluji vůbec a rostlinky jdou o poznání líp, ale není tam v podstatě potřeba "úklidu".
Starší reakce
Njn, co jinýmu vadí, to druhýmu prospívá, ale k tomu se třeba taky časem prolenošíš.
Jediný důvod je ten, že jsem u tohohle akva přílišný estéd a ten bordýlek mi tam prostě vadí
Zatím vítězí jak lenost tak obava do toho moc nevrtat, když to není zcela stabilizované, ale všeho do času
Ono je dost zásadní otázka, zda-li je to odkalování nezbytně nutné, ale odpověď se zde bude hledat velmi nesnadno, protože to či ono rozhodnutí bude ovlivňovat celá řada faktorů.
Takto se o to teď snažím, zavířím tím rukou nebo při výměně vody, něco ten filtr vezme. Budu praktikovat dle rady romana tak aby to nestihlo zapadat do písku hlouběji. Chybama se člověk učí...
Tak to jsem zaváhal, už je to zapadané v písku hlouběji. Nu což, hold vezmu malý odkalovač a zajedu do toho a případně to znovu zasadím, občas něco vyorá piskořka a znovu zasazení evidentně nevadí. Jen to bude strašná drbačka...
Nemám kobercovky, ale nepomůže opačný postup? Já ze špatně přístupných míst dostávám binec při napouštění akvária proudem vody. Chce to ale silný filtr, aby si pak binec nesedl zpět.
Zakroužit odkalovačem těsně nad porostem, zvednout tím onen bordýlek, alespoň částečně a tento odkalit.
Na to bych taky potřebovala odpověď
Starší reakce
Tady si vypočti o kolik se hne teplota v akváriu a pokud nemáš nějaký ryby špeky super cíťové, tak rozdíl 2-3 stupně osádka obvykle jenom ocení.
www.akvamalawi.com/…
Edit: Tak podle prezentace je to v pohodě a tu výměnu bez odkalování doporučuji dělat obden a týden nikoho ničím nekrmit.
Mohu po odkalení dna a odčerpání 1/3 vody z akva, dopustit studenou vodu z kohoutku??? Nebo mám napouštět vodu přibližně stejně teplou jako je v akva??? Mám obavy aby při nastavení teplejší vody cca 24 st. se mi do akva nedostal nějaký nepořádek z bojleru. ( déle odstatá voda a jiné závadné látky.
Starší reakce
Měl jsem Ceratopteris pár měsíců a žil jako mumie: nic se nerozkládalo, nic nerostlo. Akorát se lámal když jsme s ním vrtal. Onehdy jsem ho zrušil. Souhlasím, je náročný na dusík, a já mu ho nechci dát, tak šel ven. Ale ten rozpad u mě nenastal.
Záleží na rozkladu a funkčních bakterii ve filtru.
Ne. Rozloží se vždycky, a vždycky je z toho spousta dusíku.
Maq napsal: No on tam nejspíš bude nějaký průšvih. Ztráty na rostlinách při založení jsou normální, ale aby "bordýlek pokryl dno".
asi jsi ještě neviděl růžkatec který vlivem nedostatku živin hyne a "opadá ".....
Záleží na rozkladu a funkčních bakterii ve filtru. Z vlastni zkušenosti vim že potřebuje hooodně dusíku.
Je potřeba prstem zacpávat hadici na výtoku a tak regulovat. Když se náhodou nacucne písek, zacpat výtok, písek padne zpátky. Takto projet kousek po kousku celý dno. Když se to pustí bez zacpávání, zachvilku je kýbl plnej a nic neodkaleno. Růžkatec tam nikde nevidím, jen šípatky. Úplně rozpadlý listy bych odstranil. Ale nestříhat v půlce listu, pak shnije celý.
Dno není zcela pokryté, ale těch zbytků tam je dost. Takhle vypadají kytky. Zbavit se jich? V neděli už jsem chtěla pořídit první rybky...
Díky všem, zkusím to s tou hadicí a růžkatec nahradím jinýma rostlinama. V neděli je burza, tam nějaké pořídím.
No on tam nejspíš bude nějaký průšvih. Ztráty na rostlinách při založení jsou normální, ale aby "bordýlek pokryl dno", to vypadá špatně. Pomohla by fotka, prezentace, více údajů.
Ty zahnivajici rostliny rozhodne odstran, mohou ti svym rozkladem zvysovat dusitany, ty jsou pro ryby toxicke. Pri odkalovani postupuj, jak ti radil NHKG, jen seberes "neporadek" lezici na dne a max trosku nejpovrchnejsi vrstvu pisku, druhou rukou si regulujes, abys pisek nenasavala.
Pokud má "dno pokryté bordýlkem z rostlin", je tam něco jako založený kompost. Ještě trváš na tom, že tam dusíku moc není?
Růžkatec potřebuje hodně dusiku proto "opadá" a toho po založení akva bez ryb moc neni
Pokud máš na dně písek, nepotřebuješ vůbec odkalovač. Stačí přejet hadicí nad dnem v takové výšce, aby jsi nenasávala písek. Bordýlek je lehčí, to to vezme. Pokud by jsi i tak nasávala písek, můžeš druhou rokou držet druhý konec hadice a v případě, že do hadice se dostane písek, ten druhý konec ucpat. Písek se z hadice za chvilku vysype a můžeš odkalovat dál.
Dno není potřeba přeorávat! A pokud by náhodou zahnívalo, což by se zakořeněnými rostlinami nemělo, můžeš si někde pořídit piskořky.
0 20.03.2017 19:54 Spenata – první odkalování se nepovedlo
Dnes jsem zkoušela poprvé odkalovat a vůbec se to nepovedlo...u předního skla mám růžkatec a ten se mi rozpadá. Je to 4 týdny, co jsem založila AQ a do teď na něj nešáhla, ryby zatím nemám. Dno mám ovšem pokryté bordýlkem z těch rostlin. Chtěla jsem zkusit odkalovat, ale asi mám odkalovač na velkou nádrž a širokou hadici. Vysála jsem tak akorát díru v písku a rozvířila ten bordel, když jsem zvonem zkoušelapohybovat, ten na dně zůstal. A také nevím, co s těma rostlinama, mám je vyhodit? Už jsem chtěla pořizovat rybky, nebude ta voda závadná?
můžete mi poradit vhodny odkalovač? AQ 60x30x30 a hodně rostlinek
Starší reakce
Nesmíš se toho bát a opatrně do toho zajedeš. Nesmíš zvednout substrát jen bordel co je v rostlinách, za chvíli to není vidět. Taky to můžeš dělat když rostliny ostříháš.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46034x