Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2018 09:52 Muž Zip [277] Re: Zahry
Jestli to jsou hromady po 3 dnech, tak si osobně myslím, že to není detrit. Nevím jak by to rybky dokázaly. Nemůže to být bordel ze dřeva nebo něčeho v AQ? Co nějaká "extra" náplň ve filtru (ikdyž dle infa v prezentaci to nevypadá).
EDIT: jestli to opravdu tak rychle příbývá, tak by to snad šlo i odpozorovat, kde se to bere ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.05.2018 08:26 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Zahry
Čo to vôbec je? Ja som po červených neónkach 1,5 roka neodkaloval a toto som ešte nevidel.
Čo chytili rotavírus? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2018 08:16 Muž LeRi [315] Re: Zahry
Jak píše vaaclav a já si ještě myslím že ti špatně distribuuje proudění ta rozstřikovací rampa ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.05.2018 21:06 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zahry
Sací koš nemáš až ke dnu a to je ten největší problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2018 20:59 Muž Zahry [21] – Hromadění bordelu = nutné časté odkalování
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, nevím do kterého tématu přesně zařadit svůj problém. Nicméně jelikož se částečně dotýká i odkalování tak to napíšu zde. Jde o to, že se mi na jednom větším místě tvoří obrovské hromady detritu, vše během krátké doby (po odsátí stačí 3 dny a hromada je zpět). Na cca 130l objemu mám 18 neonek červených. Krmím střídmě 1x obden, tak aby ryby zkonzumovaly krmivo do 30s a nic nepadalo na dno. Přijde mi skoro nemožné aby, tak malé rybičky produkovaly takové masivní hromady coze Pročítal jsem i zdejší vlákno s chovem neonek a z toho co jsem pochopil, tak neonka červená by měla patřit k těm "čistotnějším" rybám. Cirkulace vody se mi zdá dostatečná, kytičky se mírně pohupují. Rozstřikovací rampa je umístěna na zadním skle po celé délce, těsně pod hladinou. Toto velké hromadění mě nutí odkalovat každý 3 dny, cca 10l vody. Časté hrabaní/odsávání asi není ideální (neustálé narušování života v akva + nepraktičnost). Zkoušel jsem i na onom místě trošku přeskládat kytky ale výsledek byl stejný...Už si tak nějak nevím rady v čem by mohl být problém, proto bych byl vděčný za jakýkoliv nápad či radu. Předem díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.02.2018 23:48 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Erik.Č
Chce to si zažít nějaký stereotyp a podle toho fungovat. Například každých 7 dní měnit 1/3 vody a co 14 dní odkalovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2018 23:02 Muž Kubaa [718] Re: Erik.Č
Podle potřeby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 22:45 Erik.Č – Odkalovanie
Ako často mam odkaľovať dno akvaria

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 00:24 Muž LeRi [315] Re: Tojsouvěci
A jak tak koukám na to tvé video youtu.be/… tak ty v tom akváriu toho také moc neodkaluješ nanejvýš pár cm čtverečních v poměru k ploše toho dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2018 23:58 Muž LeRi [315] Re: Tojsouvěci
Dám jeden příklad , trochu větší měřítko ale myslím že to nevadí. Kdysi dávno už je to několik 100 let u nás ve městě založili Cisterciánci soustavu propojených rybníků stovky let v nich byla křišťálově čistá voda bylo vidět na metry daleko , žili tam raci - pstruzi a mnoho dalších druhů i ohrožených, až jednou jednoho chytráka napadlo že je potřeba ten první největší rybník zrenovovat, takže udělali jednu novou hráz (tu nejdelší) a co je podstatné překopali dno , následek - už léta není do vody vidět na 10cm a ty živočišné druhy už nikdy nikdo neviděl, to vše včetně všech dalších rybníků tady pod tím , výsledek biologická stovky let udržovaná rovnováha v sedmi rybnících úplně v řiťi , teď už tam žijí jen kapři nic jiného tam nevydrží.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 23:22 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Maq
Ve většině akvárií je předimenzovaná biomasa na plochu dna a objem vody,chybí v nich plankton,řasy,ústrojenci dna,kteří exkrementy a biologický odpad recyklují do přijatelné formy živin koloběhu potravního řetězce.Sediment v akvu se postupem času stává septikem,který je čas od času vhodné upravit do podoby funkčního kompostu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2018 23:22 Muž larix [1420] Re: Maq
Tiež myslím, že otázka "odkaľovať/neodkaľovať" má viacej správnych odpovedí. Záleží od celkového nastavenia akvárka - množstvo rastlín a živočíchov, množstvo a druh krmiva, pH (= intenzita mikrobiálnej činnosti), výmeny vody (a jej kvalita), typ a zrnitosť substrátu, filtrácia plus prúdenie vody, atď. Ja neodkaľujem vôbec, detrit sa nehromadí (ani vo filtri) a dno je myslím úplne zdravé. Takto to vyzeralo v mojom starom akvárku po 9 rokoch bez odkaľovania, v tom substráte nebolo takmer nič viditeľné (keď som dno narušil, samozrejme jemné partikuly detritu tam boli): rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2018 16:15 Muž LeRi [315] Re: Tojsouvěci
Mě drží reliéf větší kameny a kořen , to by musely být rambopiskořky smich a přiznejme si kdo může kvůli dekoracím,rostlinám atd odkalit většinu dna ? U sebe to vidím tak max na 20% . Něco jiného je to třeba u Malawi ale u dostatečně zaostalých nádrží to vidím spíš jako kontraproduktivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.02.2018 15:35 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: LeRi
Piskořky provětrají dno,ale mají nepříjemnou vlastnost,že reliéf akva dokáží při přemnožení srovnat do roviny,redukuji je Helenami a Heleny krevetkami (baští jejich vajíčka),ale k podstatě věci,pokud je rovnováha,tak to funguje.Ale i ta piskořka, se vyhne zahnívajícím zbytkům kořenového systému ,ať uhynulých,nebo vytržených rostlin,většina akvaristů odstaňuje jen jejich části nad substrátem,o krmivu ,včetně živého,které zaleze do dna a plži jej nestačí spotřebovat je snad zbytečná řeč ;-) .Používám krmný prostor,ryba nad ním konzumuje a současně většinou vylučuje,odkaluji i mimo něj,všude tam kde nenaruším kořeny rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2018 15:33 Maq Re: Tojsouvěci
Tojsouvěci napsal: Hotovo je,když přijde bod zlomu,mikrosediment se zanese (spečené dno) a bez přístupu kyslíku začne zahnívat ;-) .
Myslím že ale k tomu je potřeba doplnit, za jakých podmínek se to stane. Proč se mikrosediment zanese a proč začne dno zahnívat? Myslím že to není následek prostého neodkalování, že k tomu musejí být splněné ještě jiné podmínky. Já jsem odkalování nikdy moc nedal a nepamatuju, že bych někdy pozoroval co popisuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.02.2018 14:36 R Muž romant [27987] Re: NHKG
Pokud selže filtrace odkalený dno může zachánit ledasjakou nádrž, ale to je silně spekulativní(je to o bakteriích dnových a filtrových), nikdy to nebude jenom o jednom faktoru, jako obvykle se zde bude jednat o řetěz událostí a možností, jenom jsem uvedl osobní příklad z paxe, kdo si chce přečíst, učiní tak, nikomu svůj názor necpu, každej máme nějaký možnosti a zkušenosti a to co (ne)funguje u jednoho nemusí (ne)fungovat u druhýho, no klasika. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2018 14:29 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: romant
Já se snažím piskořky co lezou nad substrát odsávat, aby jich v akváriu nebylo moc. Párkrát do roka dno srovnám rukou, protože ryby a filtr mi dělají na dně duny. Co pár let dosypu písek. Jinak do dna nezasahuju a zatím to funguje.
Pokud selže filtrace, tak odkalené dno kalamitu nezachrání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 14:27 Morty
Vaaclavovi díky.....ostatní(m) není třeba komentovat;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 14:00 R Muž romant [27987] Re: LeRi
Nic proti tomu, ono proti gustu, však víme. :) Dám tedy jednu z praxe. Bylo to tak nějak jak to píšeš, bez odkalování s velmi pohyblivým dnem v podobě piskořek, ale potom to přišlo, tedy kalamitka v podobě překrmení a následnýho selhání filtru, druhej den dno i akvo mrtvý, úhyn takovýho množství piskořek už akvo nedalo. Jak píšu stávají se všelijaký situace, čímž neříkám, že toto nastane právě u tebe a nebo u jiných, kteří se budou řídit doporučením spolehnout se na piskořky ve větším množství na úkor očistné kůry v podobě občasného odkalení dna. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.02.2018 13:49 Muž LeRi [315] Re: NHKG
Já přestal odkalovat a od té doby se mi úspěšně rozmnožujî Piskořky , už mám několik generací a poctivě pracují ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 13:47 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: muťa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dělám to také tak jen jsem si koupil lepší a průhlednou hadici tahle zelená to zalamování moc nemusí, také jsem jí měl. Odkalovač jsem si udělal. Dřív jsem používal skleněné ale ty přestali vyrábět. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.02.2018 13:30 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: NHKG
Hotovo je,když přijde bod zlomu,mikrosediment se zanese (spečené dno) a bez přístupu kyslíku začne zahnívat ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.02.2018 12:45 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
Proč odkalujete písek? Posbírám hadicí bordýlek nad pískem a hotovo. Do jemného písku toho moc nezapadne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 12:41 Muž powery [250] Re: romant
A už je tu :-P Už ví, co má zkoušet ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 12:38 R Muž romant [27987] Re: muťa
To je tzv. totální odkalovačka. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 12:37 Muž muťa [554] - RostlinyRe: powery
Tohle je video jednoho ze zdejších kolegů. Ten jeho odkalovač, mě inspiroval....mám ho už taky a je to úplně jiná práce (měl jsem menší).

www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 12:36 R Muž romant [27987] Re: powery
powery napsal: Chce to instruktážní video ;)Tak to jsi narazil, já jsem zastáncem osobních nepřenosných zkušeností, jinými slovy to si musí každej pěkně odsloužit sám a naučit pro svojí radost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 12:30 Muž powery [250] Re: romant
Chce to instruktážní video ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 12:28 Morty Re: romant
Díky za tip, v sobotu vyzkouším.... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2018 12:25 R Muž romant [27987] Re: Morty
Široká a vysoká trubka ti ten písek jenom promele ve svým těle a už se nedostane do hadice, což si odladíš i cvikem, jak budeš tlačit a povytahovat samotný odkalovač. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 12:02 R Muž ctibum [6924] Re: romant
A vyšší ta trubka... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.02.2018 12:01 R Muž romant [27987] Re: ctibum
A vyšší ta trubka. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.02.2018 12:00 R Muž ctibum [6924] Re: Morty
Čím širší trubka, tím menší rychlost proudění na vstupu do trubky a tedy menší cuc, řekl bych... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 11:59 Morty Re: Kubaa
Nevim-nevim......odkalovač od Rataje má menší průměr trubky a bere písku ještě víc než Marina(není to Fluval, ale Marina-až teď jsem se podíval na značku). Myslíš, že mám odkalovat jen hadičkou???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 11:54 Muž Kubaa [718] Re: Morty
Aby ti to bralo míň písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 11:52 Morty Re: vaaclav
...a to proč? Aby mi to bralo víc písku????? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 11:28 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Morty
Potřebuješ širší trubku než má ten Fluval :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 11:23 Morty Re: afc1886
...toho jsem se právě bál, mám "odkalovací sadu od Rataje" a pak velký(60cm) Fluval se zpětnou klapkou.
Myslel jsem, že budu odkalovat přes PET láhev, že bude "bordel" odtékat "přepadem" a písek se udrží dole, pak ho můžu vrátit do akva ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.02.2018 11:15 R Muž afc1886 [14695] Re: Morty
Lepší než prst na konci hadice podle mě není, stačí jen trocha cviku. Ještě je dobré mít trochu větší ten odkalovací zvon. Dej odkaz na ten co používáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2018 11:12 Morty – Odkalovaní dna
Ahoj lidi,
mohl by mi někdo poradit prosím? Mám převelice jemný křem. písek a při odkalování dna mi ho dost "vlítne" do odkalovače. Zkoušel jsem "přiškrtit" hadici, ale to mi moc nejde. Neměl by někdo lepší(lehčí) trik?
Díky :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2017 18:39 Muž jethro [7] Re: RE5PEK7
Psal jsem,že to byl jen pokus ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2017 07:59 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: jethro
To jsi tím pádem ale odsál i trochu té čerstvé vody, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 20:36 Muž jethro [7] – odkalování
jeden pokus jsem při odkalování udělal,kdy jsem odkalovač tetra 50cm napojil na delší hadici a přes balkon jsem ji vypouštěl ven/bydlím v přízemí/ a zároven jsem připouštěl vodu z koupelny kdy jsem měl na hadici průtokoměr pro kontrolu./asistoval mi syn/abychom měli kontrolu na výměnu 1/3vody.fungovalo to ale byl to jen jeden pokus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 20:17 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Anthrax
Já jsem to ani nezkoušel, nebylo potřeba. :-)
Navíc mám z každého konce nějakou spojku (na odkalovač a sprchu). Myslím, jestli se hrabu v akváriu, tak několikeré zašprudlování odkalovačem už ryby nevytrhne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 17:14 Muž LeRi [315] Re: Januk17
Já teda teď už nemám co odkalovat ale naposledy před nějakým tím měsícem jsem odkaloval jen těsně nad substrátem a jen tam kam jsem se dostal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 16:44 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Anthrax
Není to prostě žádný cucák smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 16:40 R Muž Anthrax [4786] Re: RE5PEK7
Viz. prezentace. Ale vesměs nic extra. Nejhorší je kakaďák. Ono od něj to neustálé ďobání není nic moc příjemného. :-) Ještě horší to bylo když jsem měl mečovky, ty mi šly po ruce neskutečně.

Ale spíš mě překvapilo, že nejde Wandererovi nasát voda dlouhou hadicí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 16:34 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Januk17
Blbě hop
Drž hadici až u konečku a ukazováčkem a prostředníčkem dělej "vábivý" pohyb a tím detrit trochu rozvíříš a pak ho snáz odsaješ. Hadici můžeš dát podle druhu kytek cca 2-5 cm nad substrát (většina rostlin se ochotně ohýbá, jen opatrně, ať je nepolámeš).
Nebo použij tenkou hadičku, která ti umožní dostat se mezi rostliny.

Ideální je mít svažující se dno smerem k čelnímu sklu.. většina detritu se pak hromadí tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2017 16:28 Muž Jarry [1437] Re: Anthrax
Mě se schovávají malawi tlamovci, ale ty zmiznou při každém pohybu kolem akvária. Terčovci se přijdou pomazlit, občas je musím rukou odstrkávat, když už překážejí moc - a několikrát začali během odkalování klást jikry, jak začala klesat hladina. Obecně si myslím, že si na to ryby rychle zvyknou a stres to pro ně není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2017 16:27 Muž Januk17 [96] - drobne cichlidky – odkalovanie
Mam nádrži rastliny ako mam pomedzi rastlinami odkaliť. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46009x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345-odkalovani?od=201