Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 20:34 threat Re: vaaclav
Samozřejmě,že nejdůležitější je v tomhle případě výška položení akvária,výškový rozdíl mezi horní hranou akvária a místem odtoku,ale to snad nikdo neřeší,to musí být jasné:-)snad.Mě jenom zarazilo,proč by v tom nasávání měl být problém,nebo náročnost,jak naznačil "sid"?Je jasné,že to není jen nějaké malé natáhnutí,ale zase nějak moc,není taky potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 19:51 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Yirka
Já mám 10 metrů hadice, řekl bych že ale na délce až tak nezáleží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 19:42 threat Re: Sid
Já mám hadici klasickou zahradní zelenou,kolem 6ti metrů a taky jen trochu "nacucnu",nevím jak to popsat,ale max. 1/4 většího nádechu a jde to samo.
Jak odkalujete vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 19:23 Muž Yirka [9126] Re: Sid
No, já nasávám cca 8mi metrovou hadici 16/18 a zatím mi na to plíce stačí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 19:14 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Yirka
...Z nasávání dlouhé hadice netřeba mít strach. Stačí trošku nasát, a jak se voda přehoupne...
Chtěl bych být u toho, až budete u dlouhé hadice trošku nasávat, aby se voda přehoupla... :)
(Tedy - pokud ta "hadice" nebude mít průměr hadičky ke vzduchovacímu motorku... :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 18:59 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: vaaclav
Jo v Cechach je ta voda opravdu draha,to je pravda,ja menim 450 litru tydne a to bych se ukybloval! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   01.12.2012 09:13 Muž Yirka [9126] Re: Beastie
Z nasávání dlouhé hadice netřeba mít strach. Stačí trošku nasát, a jak se voda přehoupne přes hranu nádrže, už to povalí samo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 09:06 Žena Beastie [320] Re: Kamilstrom
to zní dobře, problém je v tom, že jsem sháněla asi měsíc patent na tu svojí baterii, abych tam mohla připojit hadici a napouštět. Při prvním použitá to fungovalo dobře, pak jsem to odpojila kvůli běžnému provozu, a včera jsem to zkoušela znova a zaboha mi to nejde zpátky nasadit správně, voda mi teče i okolo místo jen do hadice, divně mi to škytá a mám mokrou půlku koupelny...

václave, čím vytváříte vy ten podtlak? neumím si představit nasávat vodu do 5ti metrové hadice, to bych taky mohla omdlít :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 09:05 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kamilstrom
Při dnešní ceně vodného a stočného se to u většího akvária může trochu prodražit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 01:04 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: vaaclav
Nejsem si jisty,prodava se v Cechach odkalovaci system,kdy se ventil nasroubuje na baterii?Na ventil pak nasroubujeme hadice(ruzne delky)z odkalovacem a proste se pusti voda z vodovodu a ta vytvori podlak a vypousti vodu z akvaria,pak se ventil prepne a muze se napoustet voda z vodovodu zpet.Je to jednoduche a ucelne,ja uz si behani z kyblema ani nedovedu predstavit! :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 20:13 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Beastie
Problém u kupovaných odkalovačů je že mají příliš velký průměr a slabý odvod. Takže většinou nasajete jen skoro čistou vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 19:58 threat Re: Beastie
Nejsnadnější bude pořídit delší hadici,určitě bych nekupoval větší kbelík,proč pořád lítat,osobně odkaluji 500 a 250 l.Taky jsem zkoušel ty "vysavače" na baterky,není to špatná věc-když si člověk dá vlastní,jemnou síťku na ten bordel,ale nakonec to stejně leží ve skříni,když se dá kvalitní síťovina,tak se hned zanese a neustálím čištěním je ještě víc bordelu kolem,s tou původní síťkou se udělá akorát nepořádek v akváriu.
Prostě koupit zahradní hadici za 150,-Kč a máte pokoj,co Vám zbude dáte na zahradu:-),pokud máte.
A pokud se Vám zdá,že Vám nepořádek padá nazpět,tak já osobně jsem zkracoval po kouscích odkalovač,až to nasávalo ten kal,ono když se podíváte při odkalování,tak se ten kal v určitém místě točí a v te výšce je zapotřebí mít ten odvod-konec odkalovače.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 19:47 Žena Beastie [320]
Jak odkalujete veliká akvária? s malým nemám problém, ale zkousela jsem dneska odkalit 360tku, nasála sem, projela sem asi 4cm2 písku a najednou byl můj osmilitrovej kbelíček plný. Plus mi přijde, že se ten písek akorát protočil, ale nic to nenasálo. Větší kbelík nemám, hadice mi až do koupelny nedosáhne. Odkalovač mám Tetra gc 50
nějaký tip? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 21:38 Muž Jirkaass [35]
Jak odkalujete když máte hodně zarostlé akvárium a borde zustává třeba na druhé straně od filtru mezi rostlinama ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2012 21:32 DREDRA Re: itssick
dělám to přesně jak píše muťa ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.10.2012 17:24 Muž muťa [554] - RostlinyRe: itssick
...navíc sílu sání a průtoku reguluj prstem na vypouštěcím konci hadice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2012 10:53 R Muž romant [27987] Re: itssick
Potřebuješ delší a širší trubku na začátek a teprve potom hadici, aby se Ti ten písek v tý trubce zatočil, ale už ho nenasála hadice.
Edit: Prostě něco podobnýho. www.aquapage.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2012 10:40 itssick – dotaz
Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Mám klasický jednoduchý odkalovač s pumpičkou. Dříve, když jsem měla hrubší dno tak odkalování bylo celkem v pořádku, ale spíše povrchové. Nedávno jsem si koupila dno flexiobklady 2-4 mm a začala přemýšlet jak budu odkalovat, anižbych při každém odkalování nasála půlku dna. Dle příspěvků na tomto foru jsem teda začala používat silonku. Tady je zas ale problém, že přes silonku neprojde skoro žádný bordel. Nic dalšího jsem bohužel nevymyslela. Nemáte Vy nějaký nápad? Projela jsem tu snad 50 stránek a nic :-O Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.10.2012 08:29 Muž oniiicek [10] - Rostliny
Fotka k příspěvku Tak dno odkalené, kýbel bol celý čierny po odkalení :-) následne o dva dni vymenená časť vody (bez odkalenia) rybkám bolo hneď lepšie. Rastliny vizerajú tak isto. Nasadil som aj piškorku vežovitú do dna. zatiaľ to vizerá na odbrej ceste. Ten slimáčik nemá žiadne problémy prehrabávať dno aj väčšej zrnitosti...Tu je foto môjho akvarka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2012 08:02 R Muž romant [27987] Re: DREDRA
Měl jsem na mysli fotku akvária tazatele, ale jak píšeš, necháme to piskořkám. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 23:20 DREDRA Re: romant
no nevím ale já o žádné fotce nemluvil,jen jsem citoval původní příspěvek.....ale nebudem se v tom hrabat necháme to piskořkám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 20:54 Muž patamatix [408]
Já mám 2-3 mm,nedávno jsem je tam dal za den zmizeli,sice se asi nezavrtají hluboko,ale zmizet umějí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 17:29 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Fotky děsně skreslujou, skutečná velikost štěrku bývá trošku jiná, to není nějaká výtka, to je jenom takový obecný konstatování, spíš pro původního dnešního tazatele. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 17:28 DREDRA
hmm..tak ted už nezbývá nic jiného,než aby to oniiicek vyzkoušel a pak poreferoval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 17:23 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Logicky ano, i centimetr musí zvládnout. Kamínky na sebe přece nenalíhají v celé ploše...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 17:21 R Muž romant [27987] Re: DREDRA
To není rýpání, to je dobrá připomínka. palec S 1cm nevím, ale s 0,5cm v pohodě, mám odzkoušeno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 17:18 DREDRA Re: romant
Dobrý den,nechci nějak rýpat jen se zeptám,myslíte,že piskořky si poradí s 0.5-1cm hrubým kamením?...já myslím,že ne. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 16:00 Žena sivon [1714] - PlžiRe: oniiicek
O kryptokoryny moc strach mít nemusíš, v takto prohnojeném dnu budou mít kořeny přes půl akvária. Jinak vše již napsal kolega.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   29.09.2012 11:17 R Muž romant [27987] Re: oniiicek
Řádně odkalit, hloubkově a vyměnit alespoň polovinu vody a další vda, tři dny klidně měnit vodu taky(1/3). Do dna bych nasadil šneky piskořky, budou ti to dno prokysličovat svojí činností. Při tom odkalování nečistit filtr. Odkalování za týden zopakovat, už ne v takovým hloubkovým rozsahu. Silně do hloubky odkalovat místa bez rostlin, zbytek co odhadneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 10:53 Muž oniiicek [10] - Rostliny
Dobrý deň,

Chcem sa opytat ohladom aeorbnych činnosti v dne akvaria. Mam rok založene akvarium, dno štrk frakcie pomerne veľke 0,5 - 1cm a hrúbka dna 5 - 8cm Vodu som menil pravidlelne, ale pri vymene som neodkaloval dno. Čo som si všimol, prestalo sa dariť rybkám (mečúne) schudli, a začínajú mať deformované telo (pravdepodobne som ich otrávil). Naproti tomu rastlinkám sa darí (sú krásne zelené). Z dna občas vyjdu bublinky. Čo som sa dočítal, pravdepodobne v dne neprebieha aeróbna činnosť (za prítomnosti kyslíka). Myslíte že sa to naprávý ak povysávam dno, alebo to treba založiť od znova? Neodkaloval som preto, lebo som nechel rypať do koreňovej sústavy rastlín - mám pekné cryptocoryny...len si to odniesli rybky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.08.2012 10:52 Žena sivon [1714] - PlžiRe: patamatix
A můžeš přidat ty piskořky - provzdušní dno, žerou zbytky. Akorát dej pozor, aby na ně moc nezbývalo - krmit jen ryby!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 21:03 Muž patamatix [408]
Děkuji všem za odpovědi,vyberu si čekání ;-) ,zas tak mě to žíly netrhá,čekat už umím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 18:53 yenya Re: patamatix
patamatix napsal: teď jsem to dělal a stejně to nestačilo,když se mě po akvárku prožene ancistrus,tak to je jak auto na prašnej silnici :-D
Nechci nějak prudit, ale ona z akvárka úplně "křišťálová studánka" nebude. Vždycky tam nějaký ten "prach" bude ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 17:55 Muž Horác [3942] Re: Deathbull
Deathbull napsal: Takový čudly čistotný, mě to přijde naprosto ok.)
Navzdory tomu, co jsi právě napsal ... patamatix sem přišel s tím, že nestíhá odkalovat ...
takže tohle konstatování mu asi moc nepomůže :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 16:09 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Takový čudly čistotný, mě to přijde naprosto ok.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 15:59 Muž LiborSprysl [9015] Re: Horác
Horác napsal: Tak jsem se podíval do patamatixovy prezentace ... je fakt že ty neonky a tetřičky toho zas tak moc nenadělají ... ale takovej ancistrus ... Já je měl jeden čas v nádrži s holým dnem ... to by jeden nevěřil :o) ...
Jeden jo, ten by věřil smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 13:48 R Muž romant [27987] Re: Horác
Jasně a na světlejším dně, jsou ty ancistrusí výkaly stejně tak dobře vidět. ;-) Podle mě je to tím "stářím" toho dna. Řekl bych že bude stačit projevit základní vlastnost akvaristy a tou je trpělivost a bude klid. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.08.2012 13:44 Muž Horác [3942] Re: romant
Tak jsem se podíval do patamatixovy prezentace ... je fakt že ty neonky a tetřičky toho zas tak moc nenadělají ... ale takovej ancistrus ... Já je měl jeden čas v nádrži s holým dnem ... to by jeden nevěřil :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 13:42 R Muž Silent [5949] Re: romant
Jo tak jestli je tam to dno teprve 10 dní tak to není divu, že se kal nemění na kvalitní detrit a pluje si nádrží. Chce to tak ten měsíc klidu a ono se to řádně usadí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   19.08.2012 13:39 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Ta nádrž je možná trošku přerybněná, ale nejsou to žádní špindírové, řekl bych že když tomu dáš čas, jak jsem ti psal, tak se to bude normalizovat, jestli jsem to dobře pochopil, tak to součaný dno je tam od 9.8.12, což by mě ukazovalo na tu prozatím nedostatečnou funkci a práci nitrifikačních bakterií. Spíš než na odkalování bych se zaměřil na výměny vody, klidně 2x týdně. Fitru si nevšímat a dát tomu klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   19.08.2012 13:31 Muž Horác [3942] Re: patamatix
Proč hned zabíjet? Prostě jsi přerybnil (což je chyba) ... a za chyby se platí.
V tomto případě častější údržbou ... v horším případě řasama nebo chcípáním ryb ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 13:27 Muž patamatix [408]
No tak to mám jako ty ryby pozabíjet aby jich bylo málo? rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   19.08.2012 13:23 Muž Horác [3942] Re: patamatix
Tak tohle je velice výživné téma :o) ... celých 50 stran jen o odkalování :o) ... kdo si to přečte, tomu přece musí být všechno jasné :o))) ... Pokud máš přerybněno a nehodláš na tom nic měnit, tak holt budeš muset odkalovat častějc ...
O recyklaci vody při odkalování už tu raději nic psát nebudu, bo na mě zas vlítne blek nebo Štěpán a zase se tu začnou řešit pojmy jako koncentrační gradient, Fickův zákon a podobně :o))) ...
P.S. Kdyby snad byl zájem, tak nalistuj únor 2007 :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 13:10 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Mě to dno příjde, že svítí novotou a to by mě ukazovalo na prozatím nedostatečný počty nitrifikačních bakterií, který se na tom rozkladu bordýlku výrazně spolupodílejí, takže jestli je to nějakěj čerstváček, tak bych tomu naopak dal klid a alespoň ten měsíc do toho nerejpal.
Edit: Pokud nemáš, tak bych pořídil šneky piskořky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 13:08 R Muž Silent [5949] Re: patamatix
Tak nezbývá než odkalovat opakovaně, třeba každý den až do vyčištění nádrže. Případně přidat čerpadlo které udělá proud a ten nasměrovat tak aby odpad šel k nasávání filtru. Pak ubude práce s odkalováním. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 13:05 Muž patamatix [408]
teď jsem to dělal a stejně to nestačilo,když se mě po akvárku prožene ancistrus,tak to je jak auto na prašnej silnici :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 13:01 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Odpuštěním při odkalování poloviny vody nic neskazíš, tak se toho neboj a vzhůru do toho. ;-)
Edit: Dočista dočista to nikdy mít nebudeš a ani to není dobrý se o to snažit. Měnit vodu jednou týdně a odkalit dno jednou měsíčně, mě příjde jako rozumnej standart.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 12:55 Muž patamatix [408]
Ahoj,nemáte někdo účinější způsob odkalování? Mám tam toho tolik,že že odkalením vypustím 1/3 vody a nemám čisto,kdybych to chtěl vyčistit pořádně tak jsem bez vody :-D (že mám moc ryb to už vím) ;-) Ale vraždit je kvůli své začátečnické blbosti nebudu pokud jsou fit. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 20:55 Muž fido16 [631] Re: LiborSprysl
:-D no nechám to zatím tak a řešit to nebudu díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2012 18:20 Muž Ad@m [1051] Re: fido16
fido16 napsal: Mě jde spíše o bordýlek co je po rybách jde na bílém šťerku dost vidět takže přemýšlím zda nedám spíš hnědý aby se to vizuálně ztratilo :-)Tie lišty bordel z časti zakryjú, ale ak Ti nevadí pustiť sa do pracnejšej výmeny materiálu dna sú zbytočné

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 62 63

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 46009x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4345-odkalovani?od=601