Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2020 11:15 Muž Buldr [7] Re: Roger
... a když si zvyknou, tak lezou po všem, co se strčí do akvária. Ve velké nádrži si candáti navykly natolik (cizí předmět = krmení), že jsou zvědavé i na ruku. Ono krmení, respektive živé krmení artémií je taková divočina - žravé šílenství, že se celé obyvatelstvo může zbláznit. Začal jsem odkalovat se síťkou, vždy mi do všeho fušují nějaké ryby (speciálně pancéřníček malý a neonky), nejednou se mi stalo, že s kalem skončil i nějaký prcek v kýblu. Nyní končí na síťce a jde obratem zpět. Stress ... ne, hned jede zpět a začne se motat okolo nůžek, zvonu, škrabky.

Mají to na háku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.05.2020 10:41 Muž Roger [1100] Re: nenda
Je podle mě relativní zda mají vůbec stres, pokud u toho neděláš psí kusy jako trhání kytek apod.. nebo taky nehoupeš svými pohyby moc vodou a zda neodebereš více jak polovinu vody že se ryby mačkaj tak stres z toho moc nemají, naopak například u mě je většina zvědavá a odkalovačku ochutnávají apod.. jde asi i ozvyk. Pokud budeš odkalovat v klidu, normálními pohyby tak sám uvidíš že jim to buď nevadí a když ano tak si zvyknou. Rozhodně je nelovit ven ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.05.2020 13:52 Žena silviebaris [1434] Re: nenda
Nechat v akváriu,přelovení je větší stres... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2020 13:46 Muž nenda [0]
Zdravím chtěl jsem se zeptat jestli při odkalovani dna je lepší rybky nechat v akvarium nebo je přemístit do jiné nádoby. Co je pro ně lepší abych je zbytečně nestresoval. Děkuji.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2019 19:27 Muž JirkaŠčobák [3219] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez filtruRe: Dinecek
Nepoužívám zvon a když náhodou někdy odkaluju, dokážu zvířit detrit nad substrátem tak, abych ho odsál. Co píšeš, neřeším. Jediná má starost při odkalování je neodsát substrát. Toho dosáhnu regulováním průtoku na výstupním konci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2019 19:17 Žena Dinecek [26] – Odkalování bez zvonu
Ahoj, prosím, je tu někdo, kdo odkaluje bez zvonu čistě tak, že trošku rozvíří detrit těsně nad substrátem a bordel odsaje? Nepoužívám zvon a dělám to tak. Ale napadlo mě, zda tím nemůžu třeba rozvířit dusíkaté látky v akváriu více než s tím zvonem? A ublížit tak rybám? Mám výživný substrát, tak jsem nevěděla, zda by tam byl zvon vhodný na použití. Ale teď o tom začínám uvažovat z druhého konce :-) .

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.10.2019 12:48 Muž Antha [38] Re: vlka
Fotka k příspěvku Ahoj, taky jsem měl tento odkalovač, dokonce snad 3x ale už ho nepoužívám. Přijde mi, že časem hadice pokaždé zkřehne a začne praskat. Po opravě zalepením v místě poruchy pak praskne o kousek dál. Řešil jsem to nákupem jiné hadice s vhodným průměrem v domácích potřebách nebo pořízením jiného odkalovače. Víc, než tenhle zvon na konci se mi osvědčily vyšší válcove koncovky. Jen to nemá ten balónek...

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2019 13:20 Muž vlka [1414] – Prasklá hadice
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hezké odpoledne. Určo znáte tento odkalovač. Řešil někdo z vás prasklou hadici v místě, kde se ohýbá? Třeba máte někdo nějakej zlepšovák? Díky.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 15:14 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: paví očko
Zvon jen přitlačím trochu na rostliny tak abych je nějak výrazně nepoškodil, bývá tam docela dost bordelu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.09.2019 14:27 Muž Smetany [1220] Re: paví očko
Nijak. Prokořeněné dno není třeba odkalovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2019 13:27 Muž paví očko [0]
mám dotaz, jak odkalujete dno akvária když ho máte zarostlé ?
snad mi někdo poradí

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 17:43 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Fotka k příspěvku Tak čistě bílý je jen zásypový písek a ten je opravdu jemný 0,0x pokud jde o písek do filtrací tak ten je poměrně barevný. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 16:25 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fid0
Stačí odkalit a máš ho znovu čistý, každé dno bude chytat nějakou barvu většinou zelenou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 15:36 R Muž afc1886 [8180] Re: Fid0
Většinou to jsou akvária, které se založí na nějakou dobu vyfotí a zruší. Potom se dá u některých akvarií písek po čase vyměnit, ale v dlouhodobém akváriu ta bílá tak pěkná nezůstane napořád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 15:32 Muž Fid0 [2] – otazka
Ahojte, uvazujem pri znovuzalozeni akvaria pouzit cast bieleho piesku 0,5-1mm ... vidim vela akvarii a vsade je piesok krasny ... otazka je ci ta mala zrnitost sposobuje ze sa vykal posuva dalej a zachytava sa inde, alebo je s tym tolko prace ze to stale treba cistit ???

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 19:25 Muž vlka [1414] Re: Yirka
Jasan. Dyť to tam vysvětluju. Odkalování mají všichni spojené s výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2019 18:45 Muž Yirka [8193] Re: vlka
Když větráš z kuchyně do obýváku, pořád tam zůstává starý, vydýchaný vzduch.
Když při odkalování vracíš vodu zpět, vracíš tam starou vodu.
A o tom to je. Ona totiž výměna vody za novou sama o sobě je důlěžitější než odkalení. ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 18:37 Muž vlka [1414] Re: Wanderer
Fotka k příspěvku Kluci všem vám moc dík. Jsem zvyklej z houbařských vebů na tykání, takže mi můžete klidně všichni tykat, ju? Odkalení beru jako zbavení dna detritu, kterého tam mám vzhledem k dosti rybičkám hodně. A při odkalení do kýblu bych asi musel vycucnout víc jak půlku AQ, takže v hůře přístupných místech volím nejdříve ,,do pytlíku,, a pak do kýblu. Moc nerozumím větrání ,,z obýváku do kuchyně,, ale zese když vysávám, tak jen v jedné místnosti.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.01.2019 13:05 Muž Wanderer [1904] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Olin
Špatně to není, ale je to dvojí, zbytečná práce. Jednodušší je vypustit vodu přímo s bordelem, než ji tam vracet zpátky a znovu vypouštět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:56 Muž Olin [533] Re: Yirka
Osobně také odsávám dno klasicky zvonem a voda tece rovnou do kýble, ale Vlka dal dotaz a já mu odpověděl.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:49 Muž Olin [533] Re: Yirka
Takze je to špatně kdyby to tak udělal?? Že by pak vyměnil vodu po odkalení??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2019 12:47 Muž Yirka [8193] Re: Olin
Nemyslím si. Mám malou pětadvacítku a odkaluji ji stejně jako dvoustovku.
Je to jen o volbě nasávacího koše, v mém případě těleso větší injekční stříkačky, a citu ukazováku na konci výpustní hadice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:40 Muž Olin [533] Re: Yirka
Souhlasím. Ale když se pak vymění voda tak jak má tak je vše v pořádku. A na takové malé akva kde je při odkalování voda hned pryč je to řekl bych vhodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   05.01.2019 12:18 Muž Yirka [8193] Re: Olin, vlka.
Ovšem ten způsob odkalování, kdy voda, byť bez určitých nečistot, jde zpět do nádrže je poněkud nešťastný.
Asi tak, jako doma větrat z obýváku do kuchyně bez otevření oken, jestli mi rozumíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:10 Muž Olin [533] Re: vlka
Pytlík nad hladinou, z něj pak teče zpět do akva čistá voda bez nečistot. Zadejte si název odkalovače na youtube a tam Vám vyjedou nějaké videa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:19 Muž vlka [1414] – dotázek
Fotka k příspěvku Přeji hezký den, máte někdo zkušenosti s tímto způsobem odkalování? Mám AQ vysoké 40 cm a nevím, v jaké poloze má být ten pytlík. Jestli úplně ve vodě, nebo napůl, nebo nad vodou?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 13:39 Maq Re: vaclav
Opět bych se mohl zeptat jak to víš, ale to bychom mohli plkat ještě dlouho. Já už jsem to všechno jednou vysvětlil v článku, redakce (v čele s Tvou oblíbenou Raviolkou) článek přijala, a tak si to můžeš přečíst: www.e-akvarium.cz , číslo 42. :-)
Já už bych se jen opakoval. Je to tam vysvětlené i s tou zrnitostí substrátu, barevně v rámečku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2018 13:32 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Protože v takovém substrátu voda proudí, ať už rozdílem teplot nebo proudem v akváriu. To o čem ty mluvíš platí o bahnu nebo nějakém jemném sedimentu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 13:21 Maq - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vaclav
Jak to víš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 13:18 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Ještě by jsi měl upřesnit o jaký substrát se jedná, protože u akvarijních písků o zrnitosti 1-4 mm který se běžně v akváriích používá to nebude platit. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:49 Maq - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vaclav
vaclav napsal: asi ta tvá teorie má trhliny
Obsah kyslíku v substrátu není žádná moje teorie. Kdybys četl, dověděl bys se to taky. Ostatně o tom tak trochu píše i D. Walstad, matně si vzpomínám. Moje oblíbená to není, ale vím že jsi ji četl i Ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:45 Maq - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vaclav
Protože za normálních okolností je hranice mezi oxickou a anoxickou zónou půl centimetru pod úrovní substrátu. Pokud je výš, piskořky utíkají výš.
Ke zhoršené kvalitě vody přispívají samozřejmě i přemnožení plži, kteří produkují odpad.
To není vůbec samozřejmé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:35 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: larix
V případě nedostatku kyslíku v akváriu je možné piskořky vidět na skle, jak směřují přímo k hladině v hojném počtu. Vždy je takový hromadný úprk signalizací nějakého problémus vodou nebo s filtrací. Ke zhoršené kvalitě vody přispívají samozřejmě i přemnožení plži, kteří produkují odpad. maniakva.cz/…
Kdyby dokázaly nedýchat tak dlouho proč by utíkali k hladině a už se do substrátu nevrátily. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2018 12:14 Muž larix [1311] Re: vaclav
Bentické slimáky vydržia až tri dni bez prístupu kyslíka. Takže vežovkám stačí vyliezť k povrchu substrátu v noci a poriadne sa "nadýchať". Zásoba kyslíka im potom vydrží do nasledujúcej noci.

EDIT: pdfs.semanticscholar.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.12.2018 11:57 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Dýchají žábrami tak nevím jak by zadržovaly dech asi ta tvá teorie má trhliny všude přeci nejsou kořeny rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 11:43 Maq - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vaclav
Nevím, jejich fyziologií jsem se nikdy nezabýval. Asi nějak umějí "zadržet dech". A v okolí kořenů rostlin kyslík je (přes den).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2018 11:24 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Piskořky dno neprovzdušní, ani náhodou. Ve dně od hloubky cca 0.5 cm kyslík není a neznamená to nic špatného
A co tam dýchají?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 11:01 Muž File1980 [48] Re: Maq
Takže od 0,5 cm je to plně anaerobní prostředí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 10:24 Maq Re: File1980
File1980 napsal: ačkoliv byl v místech, kde jsem vůbec neodkaloval,neměl na kořenech ani náznak hniloby. Piskořky zřejmě odvádějí perfektní práci při provzdušňování dna.
Vykládáš si to úplně nesprávně. Piskořky dno neprovzdušní, ani náhodou. Ve dně od hloubky cca 0.5 cm kyslík není a neznamená to nic špatného. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 10:16 Muž File1980 [48] Re: ctibum
V podstatě to mám s odkalováním podobně jak Horác.Odkaluju už víc jak 1/2 roku jen u předního skla (s frekvencí 3-4 týdny), kde nemám rostlinstvo a dávám sem krmení pro ryby dna.Zbytek nechávám na piskořkách.Nedávno jsem vyndaval echinodor bleherae(pominu to, že jsem si při jeho vyndávání, vyndal skoro 1/2 akvária a jeho kořeny se zdály být nekonečné smich ) ,tak pro mě bylo docela překvapením, že ačkoliv byl v místech, kde jsem vůbec neodkaloval,neměl na kořenech ani náznak hniloby.Piskořky zřejmě odvádějí perfektní práci při provzdušňování dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2018 22:12 R Muž ctibum [5430] - Snažím se to nezahubit...Re: pedro144
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 21:27 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pedro144
Pokud odkalíš příliš vody můžeš část vrátit, asi bych přidal ještě filtrační vatu. Aspoň 1/3 bych dal ale čerstvou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 21:16 R Muž romant [27726] Re: pedro144
Ty doma když větráš oknem, taky vracíš ten vyvětranej vzduch nazpět do místnosti? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 15:40 Maq Re: pedro144
Uvolní. Velmi mnoho. Nedělal bych to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 15:37 Muž pedro144 [40]
Prosím zdejší chemiky o názor: můžu vodu odsátou při odkalování vracet po mechanickém přefiltrování biomolitanem zpátky do nádrže? Neuvolňuje se do ní z odkalovaného bordýlku "něco", co bych neměl vracet zpět? Díky.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 17:17 Muž liborass [139]
Vůbec to nevadí, hlava to vysaje skoro do sucha...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 12:25 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: liborass
Jo tu používám na vypouštění taky. Jestli jí nebude vadit, že bude pár minut mimo vodu tak to můžu zkusit i na odkalení. Jen musím "upravit" odkalovací sadu na požadovanou délku, abych to tam vůbec dostal. Toho místa nad akvem moc není :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 11:07 Muž liborass [139]
Já to dělám čerpací hlavou od atmana, vůbec není celá pod vodou, a ještě se mi nestalo, že by to ta hlava nedala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 09:01 Muž Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: vaclav
To by šlo jen částečně. Je to čerpací hlava, která musí být pod vodou. A taky musim zachovat aspoň minimalní délku odkalovacího zvonu, aby to nesálo i písek ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 22:52 R Muž vaclav [11657] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Saty
Proč to čerpadlo nepoužiješ při odkalování. :-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 61

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií Přidat příspěvek • Zobrazeno 42210x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/4345-odkalovani