Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odkalování

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Odkalování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 17:43 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Fotka k příspěvku Tak čistě bílý je jen zásypový písek a ten je opravdu jemný 0,0x pokud jde o písek do filtrací tak ten je poměrně barevný. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 17:19 Muž @ vlka [37] Re: Fid0
...bílej jsem zkusil je jednou před lety a po čase se ho zmocnila zelená - řádně vyprat a po čase zase hnědá...a to nemluvím o detritu v bílém písku...už nikdy...osobně dávám přednost řádně vypranému říčnímu písku...pro mě je nejpřirozenější...ale jen můj subjektivní názor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 16:25 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fid0
Stačí odkalit a máš ho znovu čistý, každé dno bude chytat nějakou barvu většinou zelenou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 15:36 R Muž @ afc1886 [4644] Re: Fid0
Většinou to jsou akvária, které se založí na nějakou dobu vyfotí a zruší. Potom se dá u některých akvarií písek po čase vyměnit, ale v dlouhodobém akváriu ta bílá tak pěkná nezůstane napořád.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 15:32 Muž @ Fid0 [1] – otazka
Ahojte, uvazujem pri znovuzalozeni akvaria pouzit cast bieleho piesku 0,5-1mm ... vidim vela akvarii a vsade je piesok krasny ... otazka je ci ta mala zrnitost sposobuje ze sa vykal posuva dalej a zachytava sa inde, alebo je s tym tolko prace ze to stale treba cistit ???

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 19:25 Muž @ vlka [37] Re: Yirka
...jasan...dyť to tam vysvětluju...odkalování mají všichni spojené s výměnou vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2019 18:45 Muž @ Yirka [7751] Re: vlka
Když větráš z kuchyně do obýváku, pořád tam zůstává starý, vydýchaný vzduch.
Když při odkalování vracíš vodu zpět, vracíš tam starou vodu.
A o tom to je. Ona totiž výměna vody za novou sama o sobě je důlěžitější než odkalení. ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 18:37 Muž @ vlka [37] Re: Wanderer
Fotka k příspěvku ...kluci všem vám moc dík...jsem zvyklej z houbařských vebů na tykání, takže mi můžete klidně všichni tykat...ju..???...odkalení beru jako zbavení dna detritu, kterého tam mám vzhledem k dosti rybičkám hodně...a při odkalení do kýblu bych asi musel vycucnout víc jak půlku AQ, takže v hůře přístupných místech volím nejdříve ,,do pytlíku,, a pak do kýblu...moc nerozumím větrání ,,z obýváku do kuchyně,, ale zese když vysávám, tak jen v jedné místnosti...

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.01.2019 13:05 Muž @ Wanderer [1300] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Olin
Špatně to není, ale je to dvojí, zbytečná práce. Jednodušší je vypustit vodu přímo s bordelem, než ji tam vracet zpátky a znovu vypouštět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:56 Muž @ Olin [16] - PterophyllumRe: Yirka
Osobně také odsávám dno klasicky zvonem a voda tece rovnou do kýble, ale Vlka dal dotaz a já mu odpověděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:49 Muž @ Olin [16] - PterophyllumRe: Yirka
Takze je to špatně kdyby to tak udělal?? Že by pak vyměnil vodu po odkalení??
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.01.2019 12:47 Muž @ Yirka [7751] Re: Olin
Nemyslím si. Mám malou pětadvacítku a odkaluji ji stejně jako dvoustovku.
Je to jen o volbě nasávacího koše, v mém případě těleso větší injekční stříkačky, a citu ukazováku na konci výpustní hadice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:40 Muž @ Olin [16] - PterophyllumRe: Yirka
Souhlasím. Ale když se pak vymění voda tak jak má tak je vše v pořádku. A na takové malé akva kde je při odkalování voda hned pryč je to řekl bych vhodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   05.01.2019 12:18 Muž @ Yirka [7751] Re: Olin, vlka.
Ovšem ten způsob odkalování, kdy voda, byť bez určitých nečistot, jde zpět do nádrže je poněkud nešťastný.
Asi tak, jako doma větrat z obýváku do kuchyně bez otevření oken, jestli mi rozumíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:10 Muž @ Olin [16] - PterophyllumRe: vlka
Pytlík nad hladinou, z něj pak teče zpět do akva čistá voda bez nečistot. Zadejte si název odkalovače na youtube a tam Vám vyjedou nějaké videa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:19 Muž @ vlka [37] – ...dotázek...
Fotka k příspěvku ...Přeji hezký den,
...máte někdo zkušenosti s tímto způsobem odkalování...???...mám AQ vysoké 40 cm a nevím, v jaké poloze má být ten pytlík...jestli úplně ve vodě, nebo napůl, nebo nad vodou...???...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2018 13:39 Muž @ Maq [3780] Re: vaclav
Opět bych se mohl zeptat jak to víš, ale to bychom mohli plkat ještě dlouho. Já už jsem to všechno jednou vysvětlil v článku, redakce (v čele s Tvou oblíbenou Raviolkou) článek přijala, a tak si to můžeš přečíst: www.e-akvarium.cz , číslo 42. :-)
Já už bych se jen opakoval. Je to tam vysvětlené i s tou zrnitostí substrátu, barevně v rámečku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2018 13:32 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Protože v takovém substrátu voda proudí, ať už rozdílem teplot nebo proudem v akváriu. To o čem ty mluvíš platí o bahnu nebo nějakém jemném sedimentu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 13:21 Muž @ Maq [3780] Re: vaclav
Jak to víš?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 13:18 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Ještě by jsi měl upřesnit o jaký substrát se jedná, protože u akvarijních písků o zrnitosti 1-4 mm který se běžně v akváriích používá to nebude platit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:49 Muž @ Maq [3780] Re: vaclav
vaclav napsal: asi ta tvá teorie má trhliny
Obsah kyslíku v substrátu není žádná moje teorie. Kdybys četl, dověděl bys se to taky. Ostatně o tom tak trochu píše i D. Walstad, matně si vzpomínám. Moje oblíbená to není, ale vím že jsi ji četl i Ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:45 Muž @ Maq [3780] Re: vaclav
Protože za normálních okolností je hranice mezi oxickou a anoxickou zónou půl centimetru pod úrovní substrátu. Pokud je výš, piskořky utíkají výš.
Ke zhoršené kvalitě vody přispívají samozřejmě i přemnožení plži, kteří produkují odpad.
To není vůbec samozřejmé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 12:35 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: larix
V případě nedostatku kyslíku v akváriu je možné piskořky vidět na skle, jak směřují přímo k hladině v hojném počtu. Vždy je takový hromadný úprk signalizací nějakého problémus vodou nebo s filtrací. Ke zhoršené kvalitě vody přispívají samozřejmě i přemnožení plži, kteří produkují odpad. maniakva.cz/…
Kdyby dokázaly nedýchat tak dlouho proč by utíkali k hladině a už se do substrátu nevrátily. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   09.12.2018 12:14 Muž @ larix [1087] Re: vaclav
Bentické slimáky vydržia až tri dni bez prístupu kyslíka. Takže vežovkám stačí vyliezť k povrchu substrátu v noci a poriadne sa "nadýchať". Zásoba kyslíka im potom vydrží do nasledujúcej noci.

EDIT: pdfs.semanticscholar.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.12.2018 11:57 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Dýchají žábrami tak nevím jak by zadržovaly dech asi ta tvá teorie má trhliny všude přeci nejsou kořeny rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 11:43 Muž @ Maq [3780] Re: vaclav
Nevím, jejich fyziologií jsem se nikdy nezabýval. Asi nějak umějí "zadržet dech". A v okolí kořenů rostlin kyslík je (přes den).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2018 11:24 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Piskořky dno neprovzdušní, ani náhodou. Ve dně od hloubky cca 0.5 cm kyslík není a neznamená to nic špatného
A co tam dýchají?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 11:01 Muž @ File1980 [48] Re: Maq
Takže od 0,5 cm je to plně anaerobní prostředí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 10:24 Muž @ Maq [3780] Re: File1980
File1980 napsal: ačkoliv byl v místech, kde jsem vůbec neodkaloval,neměl na kořenech ani náznak hniloby. Piskořky zřejmě odvádějí perfektní práci při provzdušňování dna.
Vykládáš si to úplně nesprávně. Piskořky dno neprovzdušní, ani náhodou. Ve dně od hloubky cca 0.5 cm kyslík není a neznamená to nic špatného. X-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2018 10:16 Muž @ File1980 [48] Re: ctibum
V podstatě to mám s odkalováním podobně jak Horác.Odkaluju už víc jak 1/2 roku jen u předního skla (s frekvencí 3-4 týdny), kde nemám rostlinstvo a dávám sem krmení pro ryby dna.Zbytek nechávám na piskořkách.Nedávno jsem vyndaval echinodor bleherae(pominu to, že jsem si při jeho vyndávání, vyndal skoro 1/2 akvária a jeho kořeny se zdály být nekonečné smich ) ,tak pro mě bylo docela překvapením, že ačkoliv byl v místech, kde jsem vůbec neodkaloval,neměl na kořenech ani náznak hniloby.Piskořky zřejmě odvádějí perfektní práci při provzdušňování dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2018 22:12 R Muž @ ctibum [3957] - Snažím se to nezahubit...Re: pedro144
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 21:27 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pedro144
Pokud odkalíš příliš vody můžeš část vrátit, asi bych přidal ještě filtrační vatu. Aspoň 1/3 bych dal ale čerstvou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 21:16 R Muž @ romant [27204] Re: pedro144
Ty doma když větráš oknem, taky vracíš ten vyvětranej vzduch nazpět do místnosti? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2018 15:40 Muž @ Maq [3780] Re: pedro144
Uvolní. Velmi mnoho. Nedělal bych to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2018 15:37 Muž @ pedro144 [40]
Prosím zdejší chemiky o názor: můžu vodu odsátou při odkalování vracet po mechanickém přefiltrování biomolitanem zpátky do nádrže? Neuvolňuje se do ní z odkalovaného bordýlku "něco", co bych neměl vracet zpět? Díky.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 17:17 Muž @ liborass [121]
Vůbec to nevadí, hlava to vysaje skoro do sucha...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 12:25 Muž @ Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: liborass
Jo tu používám na vypouštění taky. Jestli jí nebude vadit, že bude pár minut mimo vodu tak to můžu zkusit i na odkalení. Jen musím "upravit" odkalovací sadu na požadovanou délku, abych to tam vůbec dostal. Toho místa nad akvem moc není :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2018 11:07 Muž @ liborass [121]
Já to dělám čerpací hlavou od atmana, vůbec není celá pod vodou, a ještě se mi nestalo, že by to ta hlava nedala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2018 09:01 Muž @ Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyikaRe: vaclav
To by šlo jen částečně. Je to čerpací hlava, která musí být pod vodou. A taky musim zachovat aspoň minimalní délku odkalovacího zvonu, aby to nesálo i písek ;-) .
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 22:52 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Saty
Proč to čerpadlo nepoužiješ při odkalování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2018 22:44 Muž @ Saty [7] - cichlidy jižní ameriky, nově tanganyika
Chci se zeptat mám v podstavci menší akva a a přemýšlim jak moc ho mám podložit, aby se dalo ješte odkalovat? Akva je v podstavci velkého akva. Takže zatim leží jen na dřevotřísce a 5 cm polyši (aby se srovnala výška ocelového rámu). Vodu z něj můžu vypouštět pomocí menšího čerpadla, ale jednou za čas když bude potřeba odkalit tak aby voda samospadem ještě odtékala? Nechci ho podkládat zas moc aby byla ještě přijatelná manipulační výška nad akvem. Jak to máte řešené?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2018 09:35 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
To by jsi měj jednou za čas udělat. Rataj dokonce doporučoval po 5 letech substrát z akvária vyndat nechat vyschnout a vrátit zpátky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2018 09:20 Muž @ Papik [71] – Odkalit dno?
Při poslední údržbě jsem zjistil, že mám dno pořádně zahnojené. Možná proto se mi drží tolik PO4 ve vodě.

V nejbližší době plánuji výměnu gupek za čistotnější tetry ohnivé, viz rybicky.net/forum/6312-jake-dalsi-ryby-k-tem-stavajicim

Myslíte, že bych měl vyndat, co půjde a dno hloubkově odkalit?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.09.2018 10:54 R Muž @ vaclav [9350] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roger
Asi bych neměnil 2x týdně vodu ale jednou za týden 1/3-1/4 určitě a trochu při tom odkalit taky není naškodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 10:46 Muž @ Roger [27] Re: bobik0cz
Já do teď odkaloval 1x týdně tak mi tehdy bylo doporučeno kvůli pavčatům, proto se ptám teď když se osádka změnila. To druhé menší se už stabilizovalo asi, jede, kytky se vzapmatovali a ryby vypadají bych řekl spokojeně. Počty sedí tak jak jsou v prezentaci, až na ancitruse,toho daruji zítra. Nejde mi o odkalení jako takové, to mi nevadí, akorát jsem nevěděl zda když budu odkalovat 1x týdně jako u pavích ok, zda to spíše nebude ku škodě než ku prospěchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 10:32 Muž @ bobikcz [134] - ups .... ono to roste :)Re: Roger
Moc to není.
V tvých počtech ryb co tam zůstane se ztrácím. Pokud se ti to ustálilo, tak vodu měnit nemusíš a vyměníš ji při odkalování 1 x 14dní, pokud opět bude problém (nebo uvidíš hodně nahromazeného detritu na dně) budeš odkalovat (při tom měnit vodu) častěji.

Nehledej v tom vědu :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 10:24 Muž @ Roger [27] – Četnost odkalení
Ahoj, chci se zeptat zkušenějších jak často teď odkalovat, rybí osádka u mého 54l akvaria se změnila, paví očka jsem věnoval, v pondělí si přijede pán pro ancitruse, má mnohem větší akvarium a moje osádka se skládá z neonek, danii a pancerníčků, do teď jsem odkaloval 1x týdně (2x týdně měnil vodu).
Podobné se událo i u druhého akvária, změna osádky z pavích oček na razborky klínoskvrné.
Ptám se proto, abych věděl zda odkaleni 1x týdně není pro tyto čistotnější ryby moc, respektive, někde jsem četl souvislosti s odpadními látkami na tvorbu bakterií apod.. (nevím přesně jak to tam bylo, ale v podstatě se tam psalo že časté odkalení má za následek málo živin pro kytky apod. Nevím co je na tom pravdy)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 10:21 Žena @ silviebaris [179] - ŽivorodkyRe: dúhovárybka
Tak,tak, pokus se to nafotit a pak se uvidi..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2018 10:09 R Muž @ ctibum [3957] - Snažím se to nezahubit...Re: dúhovárybka
To ti bez fotky nikdo neřekne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 09:53 Žena @ dúhovárybka [0] Re: silviebaris
Som už z toho blázon. Dnes to tam nieje. Akoby to zmizlo...čo to mohlo byť??
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 60 61

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií Přidat příspěvek • Zobrazeno 41002x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/4345-odkalovani