Reverzní osmoza
Proč by ne? Řeší se to většinou další patronou s iontoměniči (mix-bed) na výstupu RO. Hodnota výstupní vody 66µS/cm pro běžné použití v akvariu by mne nestresovala..
Můžu se podělit o pár zkušeností s mojí RO.Při uvedení do provozu v r.2020 byla hodnota na výstupu 37 microsiemens.Po 4 letech provozu se hodnota zvedla na 67 micro.Přes mebránu do této chvíle proteklo asi 10700 litrů vstupní vody o celkové tvrdosti cca 20 stupňů.Takže bych si membránu klidně ještě nějaký čas ponechal.
Ano, to máte pravdu. Mně, pro moje účely změkčení naší tvrdé vody z Moravského krasu a redukci NO
3 , to pro akvárium určitě stačí. Jen mě zajímalo, jaká hodnota je ještě únosná a případně kolik by měla být u nové. Předpokládám, že hodnota blízko 0 se v amatérských podmínkách dosáhnout asi moc nedá...
...Naměřil jsem na výstupu ~66µS/cm... Myslíte, že je to v normě nebo...
No, jako nová ta patrona není, ale jestli je zralá na výměnu, to přece závisí na tom, jak "čistou" vodu potřebujete.
Ahoj, pořídil jsem TDS metr a po delší době jsem připravoval vodu z RO.
Naměřil jsem na výstupu ~66µS/cm a zdrojová voda má skoro 500µS/cm. Myslíte, že je to v normě nebo už je membrána po letech zralá na výměnu?
Díky
Starší reakce
Ahoj, uvažuji o pořízení osmózy pro 2x 20L akvária s krevetami. Nevím ale jaký set pořídit a za kolik.. dokážete mi pomoci s výběrem ? Děkuju moc za pomoc
Starší reakce
Dešťovka toho z ovzduší moc nepochytá horší je že umyje střechu a okapy tak se se radí chvíli počkat až se to umyje a to co nateče můžeš ještě přefiltrovat pak přes aktivní uhlí.
Zdravím, lze využít osmózu k úpravě dešťové vody, případně jak? Dešťovka budu blízko destilce, ale z ovzduší na sebe naváže všechno možné..což nebude pozitivní pro akvaristiku. Případně existuje jiná cesta, jak vodu zbavit těchto látek? Díky
Starší reakce
Odpovím si sám, špatně mi vážila váha, proto 300ppm
nicméně, to tam mají špatně napsané, ta jejich dávka 0.2g je cca 110ppm
Ahoj borci,
mám dotaz, tak nějak jsem večer nudil a koukal jsem na dávkování Equilibria a došlo mi, že mi něco nesedí, pač dle jejich dávkování tady (
seachem.zendesk.com/…) píší, že 0.2g na 1L zvýší na 3GH a 50PPM, tak jsem to zkusil, odpustil si z mé RO vody 1L (9ppm), dodal 0.2G změřil TDS metrem a ten mi píše 300PPM, dělám něco špatně, nebo snad chápu to špatně? Předem díky!
Starší reakce
Denitrat a purigen som s akva vybral, ponechal Matrix a rowafost z dovozu ešte zvýšených kremicitanov.
Jestli máš aktuální prezentaci, tak ve filtru máš Seachem de nitrate, který ti dusičnany snižuje.
Zdravim. Robil som kvapkovy test od JBL. A vyšli mi zhruba tieto hodnoty v mg/l sú primerané alebo potrebujem niečo upraviť?
KH*3
GH*17
PO4*0-0,2
NO2*0-0,01
NO3*0,5
NH4*0-0,05
CU*0-0,05
FE*0,02
SIO2*0,1-0,2
CA*20
MG*0-1
K*0
TDS*9ms
PH*7,3
V akva práve bojujem zo sinicou. Najviacsie problémy som mal stále z nízkym NO3 a vysokým SIO2. Ten sa teraz znížil, keď som za RO pridal mixbed. Prípadne existujú nejaké patrony ktoré by mohol pridať k RO aby vedel zvýšiť NO3,K,MG a minerali? Aby zbytočne nelial veľké množstvo hnojív každý den.
Starší reakce
Přesně tak. Zkusil bych změřit vodu rovnou za membránou. Tam bych nulu nepředpokládal. Jak membrána jak ta pryskyřice v mixbetu má svoji životnost. Ta doba bude záviset na parametrech vstupní vody.
Xklop napsal: ..... Vaše RO je více než tří stupňová a tu nulu u Vás dělá hlavně ten mixbet.....
To si snad budu muset zkusit odebrat vodu před mixbetem, protože když se mě začne zvedat z 0 μS/cm tak nevyměním mixbet, ale jen membránu a jsem zase na nule. Kdyby to lezlo kvůli vyčerpanému mixbetu, tak by s tím membrána přece nic neudělala? Nebo se na to dívám špatně?
Zdravím, těch 30 mikroS u tří stupňové RO není špatné, možná ideálně 20. Vaše RO je více než tří stupňová a tu nulu u Vás dělá hlavně ten mixbet. Takže měřák bude ok.
U Baresiho se řešila tří stupňová RO (nějaký sedimentační filtr, uhlíkový a pak samotná membrána) kde bylo na výstupu 130mS a to je strašně moc...jestli je to tou membránou z druhé ruky... těžko říct.
Tak mám asi nějaký špatný měřák, ale 0 microS/cm je to co naměřím na výstupu své osmozy. Pokud se to začne zvedat nad nulu je čas vyměnit membránu a restriktor. Před membránou mám ještě 2 filtry (1 a 10 mikronový) a uhlíkový. Na závěr proháním vodu ještě přes MIXBED hlavně pro odstranění silikátů.
Jinak nové membrány je třeba řádně propláchnout, obsahují nějakou konzervační látku nebo co a tu je potřeba vyplavit. Takže první kbelík vody po výměně membrány nepoužívám a i ten než udělám tak ji nechávám jen obtékáním hodně propláchnout.
Ahoj, nová membrána v např. tří stupňové RO (sedimentační filtr, uhlíkový filtr a membrána) byla měla na výstupu, bez ohledu parametrů vstupní vody, dosahovat cca 30 mikro Siemens. 130 je minimálně podezřelé.....
Ne byla nová, zabalena originálně.
Teda na bazare, už používanú? Čo tak vymeniť membránu s filtrami.
Koupil jsem na Aukru osmózu. Mám ale problém s výstupní vodou. Dosahuje vodivosti 130 μS/cm. Vstupní vodovodní voda je 500 μS/cm. Čekal jsem, že se vodivost bude blížit alespoň k 50 μS/cm. Myslíte si, že 130 μS/cm je odpovídající? Tlak vody mám 4 bary. Teplota vody asi 10 stupňů.
Starší reakce
Tak pořád se bavíme o ceně za malou RO do 1500Kč, já nevím, proč by měl být nesmysl si jí pořizovat, pokud má např. někdo tvrdou vodu a chtěl by pěstovat rostliny, případně chovat živočichy, kterým se v tvrdé vodě nedaří, nebo se tam nemohou rozmnožovat atd. Je to přece koníček a ten je od toho, aby člověka bavil a pro někoho k tomu patří třeba i trochu experimentování. Přijde mi, že u některých lidí panuje názor "chovej a pěstuj, na co ti teče voda z kohoutku", ale proč bychom se měli takto omezovat, když dnes není žádný problém vodu připravit a chovatel je ochoten toto dělat...
No, i kdyby bylo použití iontoměničů v koloně levnější, shánění čistých koncentrovaných kyselin a zásad ve větším množství je dnes trošku problém a pak ta manipulace, skladování ... Práce s RO je podstatně komfortnější.
Ahoj, někde jsem slyšel než používání ionto měničů katenxu a anexu je dražší a je stím více práce. RO je lepší neřešení. Přesný rozdíl v nákladech neznám.
Mě by zajímalo ještě jedno porovnání, náklady na RO a používání katexu na snížení tvrdosti.
Dejte na misky vah cenu reverzní osmózy a cenu všelijakých vodiček a testů, za které lidi utratí, když neví kudy kam.
odpadna voda ci ucinnost RO zavisi od viacerych podmienok ako teplota, tlak na membrane/membranach.
vela pomozu seriovo zapojojene dve membrany a samozrejme pumpa. Na mobile treaz narychlo neviem najst, ale je pomerne jednoducha tabulka, kde mas tlak v jednom stlpci, teplodu v druhom a ich kombinacia ti da ucinnost membrany.
ja mam 2x 75 gpd + pumpu. vychadza mi to priblizne 1:1.15. oplach zanedbavam inak by to o kusocek bolo horsie. tlacim do RO vodu 8 barmi na na prvej membrane.
Kolik stojí náhradní filtry do osmóz cca?
Na jakou regeneraci? Regenerují je iontoměniče, to je ale úplně jiná technologie úpravy vody.
Mimochodem, řada "problémů" s vysokým KH je dobře řešitelná i iontoměničem-slabě kyselým katexem.
Jestli správně rozumím Vašemu komentáři, tak píšete že každý má jinou vstupní vodu a tím pádem má na výstupu z RO jiný výsledek. Jestli ste to myslel takto, tak je to nesmysl. Výhoda RO je právě v tom, že bez ohledu na vstupní vodě je na výstupu správně fungující RO STEJNÁ voda. U RO pouze s membránou cca vodivost do 30 mikro Siemens, s použít mixbedu třeba i 5 mikro Siemens. Tuhle vodu poté pomocí Ca a Mg připravíte na potřebné parametry, nebo v kombinaci se vstupní vodou v určitém poměru namícháte.
V předchozím komentáři píšete, že jste používal celé akvárium s vodou z RO....a následně Vám vznikly problémy s Halančíky.... byla voda z RO ještě upravená minerály? Ale ani tak bych souvislost s vodou z RO neviděl jako příčinu chobotnatky.
Edit: Vodu z RO lze používat i k jiným účelům než k akvaristice. Nebo si ji lze vytvořit i do zásoby a nepřipojovat RO každý týden. Při této frekvenci bych si typ že vydrží náplně filtrů několik let bez nutnosti něco měnit a membrána ještě násobně víc. Z tohoto pohledu to zase úplně špatná investice není.
Zajímavé , zatím sem všude četl že se tvoří hodně odpadní vody (někdy až 60-80%) . A kolik spotřebuješ na regeneraci ?
U mne je to cca podobně - tvrdost vstupní vody někdy kolísá.
Mám dvě membrány zapojené za sebou v sérii a dává mě to vodu v poměru cca 1:1.Čili zhruba
0,5 l permeátu a 0,5 l koncentrátu/odpadní vody/.
0 19.02.2023 18:35 Xklop [163] - Rostliny Dobrý večer všem, o RO toho bylo napsáno už spousty. Někdy popsány kladné stránky - úprava nevhodné vstupní vody pro předem požadovaný účel. Někdy zase její záporné stránky, jestli to tak lze nazvat - pořizovací náklady, další krám do domu, účinnost.... Aniž bych chtěl dělat někomu reklamu tak hezké video má zpracované p. Mithofer z profiplants.cz (sekce videa).
Když je např vstupní voda příliš tvrdá a chtěl bych pěstovat náročné rostliny, je použití namixované vody z RO dobrá věc. Chov některých ryb, krevetek je též v nevhodné vodě obtížný, ne-li nemožný. Pomocí RO lze toto vyřešit.
Ale upřímně si nemyslím, že je to to první co bych doma u akvária musel mít. Akvaristika není levný koníček. Dost záleží jak má Vaše akvárium ideálně vypadat. Low-tech nádrže lze provozovat celkem za hubičku. Automatizované Hi-tech stojí i statisíce.
Chemismus vody může ovlivnit substrát, nebo třeba fungující biologická filtrace ve filtru, sycení plynným CO2,..... Dále je důležitější než RO, správně zvolené světlo, již zmíněný filtr, nebo substrát. A pak počet a druhová skladba rostlin a ryb. A pak do toho nakombinovat někde RO
Co jsem chtěl říct je, že si nenechte akvaristiku otrávit nějakými negativnímy komentáři, že to nebo ono je naprd, že to nepotřebujete atd...
Jistě. Nešetřit na předfiltru s aktivním uhlím (zažil jsem "předfiltr" ze kterého se sypal velmi jemný uhelný prach). A oplach membrány před a po použití osmozy.
Můžu to samé potvrdit,mám podobnou sestavu 3 roky a výstup je cca 47 micro S.A to dělám 1x do měsíce cca 200 litrů permeátu. A vodu mám turnovskou poměrně tvrdou.Životnost memrány je hodně ovlivněná včasnou výměnou sedimentačního a uhlíkového filtru.
Zase plácáš nesmysly. Dobře sestavená a správně fungujici osmoza s kvalitní membránou dává na výstupu cca"standardní", ověřitelnè výsledky. V mém případě po více jak roce používání výstupní vodu stále do 50 micro.S - mám 2 membrány v serii z důvodu velice tvrdé vstupní vody.
Tak ,aby bylo jasné ,RO pracuje s tím co do sebe dostane . každá voda je jiná a výsledek je vždy jiný nežádoucí látky odbourává stejným způsobem . Proto je důležitá vstupní voda Pokud někdo chce provozovat akvárium s minimální náklady, tak RO jsou vyhozené peníze! Pokud by jste o tom chtěli polemizovat je RO k dispozici .
Negativní důsledky to bude mít tak maximálně na tvou peněženku. Odpovědi na tvé otázky jsou jednoduché.
1) Je nejaka RO vhodna pro mala akvaria? - Každá je vhodná, jde jen o to, kolik do toho chceš vrazit.
2) Jak dlouho takova RO vydrzi fungovat nez se neco pokazi? - Na to ti nikdo 100% neodpoví, protože každý máme jinou vodu, tudíž kartuše vydrží každému rozdílnou dobu a každý se o své věci staráme jinak.
Proč by neměla být RO vhodná pro malá akvaria?
O par postu nize Rybar tvrdi ze by se mela RO pouzivat na vetsi mnozstvi vody. Kdyz ji teda budu pouzivat na male mnozstvi vody, asi to bude mit nejake negatini duskedky. Zajimalo by me jake a jestlu nektera RO je z tohohle pohledu vhodnejsi.
Proč by neměla být RO vhodná pro malá akvaria? Samozřejmě,že je - je to jen o nákladech resp. pokud má sloužit k vyřešení specifických problémů -velmi tvrdá voda, vysoký obsah cizorodých látek - např. NO3.
Myslim ze se to tady pekne zvrhlo. Karasek mel dve jednoduche otazky ktery by zajimaly i me. Nebylo by jednodussi mu odpovedet nez se tady tocit nad detailama jakou ma vodu.
Takze jeste jednou.
Je nejaka RO vhodna pro mala akvaria?
Jak dlouho takova RO vydrzi fungovat nez se neco pokazi?
PS. Kdyby nekoho zajimalo jakou mam vodu tak Brnenskou
z toho co si psal spíš preferuješ osmozu pro větší akvária a ne takový prdítka typu mojí 54 litrovky
Na té reverzní osmóze není nic špatného . Ale měla byste používat pravidelně na větší množství. Z té RO ti poteče jedna třetina vody zbytek jeď pryč . Musíš jí nechat odpustit a podobně. Jak jsem někde uvedl měl jsem RO vodu v celém akváriu jak 70 l,tak skoro v 300 l vše bylo v pohodě do té doby než jsem do 70 l dal halančíky v tom akvariju se objevila chobotnatka rybí . Přitom v akváriu v prodejně se nic takového nenašlo . Používají pouze kohoutkovou vodu . Tedy ty jikry v těch rybách byli celou dobu ,než se dostali do RO . Ta 300l byla s tetrami v pořádku.jde to i bez RO záleží na tom co zvolíš za ryby a rostliny a údržbu akvária .
Ahoj, mohl bys to prosim vysvetlit proc je to nesmysl? Mam male akvarko a chtel bych ryby ktere nemaji rady tvrdou vodu. Zvazuju ze RO koupim, ale z tveho komentare usuzuju, ze je nejaky efektivnejsi zpusob jak se k meke vode dostat. Zvazoval jsem ze si destilku nekde poridim. Ale se spotrebou cca 10l za tyden 500l/rok mi to vychazi na 5000kc a to je podstatne vic nez co dam za RO.
No a kdyz uz se ptam, prihodim dva nezavisle dotazy.
1) Je neco sptneho na teto RO?
aukro.cz/…
2) Mam vodu cca 17dgh. Tvrdost je temer vyhradne tvorena sloceninama vapniku. Cil je dostat se na tvrdost 8 dgh s optimalnim pomerem vapnik horcik. Ctenim diskuzi jsem se dostal k tomu, ze budu vodu z kohoutku resit 1/3 (2 dily RO, 1 dil kohoutkova) a pridavat 20mg MgSo4 na litr. Tim bych mel dostat cca 8dgh a pomer vapnik/horcik nekde mezi 1:2 az 1:4. Je to spravne?
Zvažuji prostě co je pro mě nejjednodušší z hlediska financí, údržby (umírání rostlin atd.) a prostě snažit se vzít v úvahu všechny možnosti
na Invitalu jsem viděl nějakou základní za tři tisíce
Záleží ,jak často jí budeš používat ! Jaká je vstupní voda ? A dělat vodu pro 50 l je nesmysl .
Přidat reakci
[1] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50147x