Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2018 07:56 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.
Mě taklo už 2h po zapnutí 13mikro a hýbe se mi to od 13 do 20mikro
Jakou máš vstupní vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2018 05:55 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Kubaa
Tak to jsem zvědav, jelikož mě teče stále 47 uS. Co máš za značku membrány, Vontron,nebo Filmtec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2018 00:11 Muž Kubaa [718] Re: prasan
Po hodině pořád 35, no uvidíme zítra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2018 23:23 - Re: Kubaa
Vždy pri spustení je vodivosť vyššia ba ešte niekedy i trocha stúpa.Nechaj trocha odtekať a až potom meraj a chytaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2018 23:15 Muž Kubaa [718] Re: zervan
Tak zapojeno dle návodu, teče z toho litr permeátu za pět minut, což by odpovídalo specifikaci, ale vodivost je docela vysoká, cca 30 us/cm. Usadí se to nebo mám něco blbě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2018 17:40 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Kubaa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2018 17:12 Muž Kubaa [718]
Díky, teď jsem v práci, večer to vyzkouším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2018 17:07 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Kubaa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Teď jsem to zkusil, hadička jde zasunout i s tou pojistkou. Ty podkovičky sundáš, pokud ji budeš chtít vytáhnout.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2018 16:58 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.
Jj to je ono to vytáhneš ven dáš hadičku a pak zase vrátíš tam kde si jí vzal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2018 16:55 Muž Kubaa [718] Re: muťa
Pojistka vypadá jak? Jsou tam takové modré podkovičky, ale ty asi dovnitř nezasunu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2018 16:54 Muž muťa [554] - RostlinyRe: blegon
Ano to jsem si neuvědomil.....tu pojistku ven a pak nacpat tu hadičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2018 16:53 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Musíš vyndat tu modrou pojistku.
Nacpat tam hadičku nadoraz a pojistku vrátit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2018 16:47 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Kubaa
Ty hadičky tam nacpi, na doraz. Mám jiný typ RO, ale pro snazší manipulaci bych to oddělil, vložil membránu a zase poskládal.

Tu hadičku když budeš chtít zase vytáhnout, tak prsty jedné ruky zasuň dovnitř tu pojistku a protitahem druhou rukou vytáhni hadičku. Chce to jen grif.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2018 16:24 Muž Kubaa [718]
Dnes mi přišla reverzní osmóza www.rostlinna-akvaria.cz/… ovšem bez jakéhokoliv návodu k instalaci. Nemáte někdo buď přímo návod, nebo nějaké tipy? Zajímalo by mě například, jak se do těch konektorů strká hadička, prostě ji tam narvu, nebo je na to nějaký sofistikovanější trik? A před vložením membrány musím asi ty tři stupně od sebe oddělit, že?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 21:08 - Re: muťa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 18:46 Muž Kubaa [718] Re: Iceman
Membrána je pro nabité částice špatně propustná, tzn. je RO z permeátu odstraňuje. Stejně tak je špatně propustná pro velké částice. No a nejhůř pro nabité velké částice.

Dobře naopak propouští látky s malými molekulami, které nejsou nabité. Například rozpuštěné plyny. Nebo třeba močovinu - ta má také relativně malou a navíc nenabitou molekulu.

Není to tedy jen čistě mechanické síto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 18:23 Muž Iceman [96] Re: Kubaa
Jaký vliv v tlakovém membránovém procesu má elekrický náboj iontu? Dekuji za vysvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:52 Muž Kubaa [718] Re: muťa
Je to malinko složitější - zabránit částici může jednak její velikost, druhak její elektrický náboj. Právě elektricky nabité částice dělají vodivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:32 Muž muťa [554] - RostlinyRe: prasan
Ale jo. Tohle jsem, četl. Tedy výsledek vyšší vodivosti je dán tím, že membrána propustila větší množství menších částic? Co dělá tu vodivost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:26 - Re: muťa
Sa mi zdá,že to chápeš trocha zle.Membrána len zabráni väčším molekulám prejsť - nič sa v nej nezachytáva - voda membránu obteká - cez membránu sa dostávajú menšie častice.Všetko čo nedokáže membránou prejsť odteká do odpadu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:18 Muž muťa [554] - RostlinyRe: prasan
Přeci kdy je nižší vodivost, tak toto zůstane více v té membraně, od toho tam je aby zachytila co nejvíce. Proč tedy když, čím vyšší tlak mám, tím dosáhnu lepší kvality permeátu? Čím nižší vodivost, tím lepší, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:12 - Re: muťa
Ja by som povedal,že ti tá voda pri zapnutom čerpadle len prefrčí okolo membrány.Nestihne skoro nič cez ňu prejsť.Preto tá nízka vodivosť.A naopak pri vypnutom je na membranu asi moc veľký tlak a tak ti ňou ide viac bordelu ako len čistej vody.No možno nie,len nahlas uvažujem. stydim Osobne by som skúšal asi iný restriktor,pohral sa s tlakom a otáčkami čerpadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:03 Muž muťa [554] - RostlinyRe: prasan
Protože toho membrána propustí méně, zachytí více nečistot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:00 - Re: muťa
A prečo je nižšia vodivosť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 16:26 Muž muťa [554] - RostlinyRe: prasan
Pokud zvýším tlak (zapnu čerpadlo), tak docílím nižší vodivosti permeátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 16:11 -
Čiste teoreticky.
Máš rovnakú membránu,rovnaký restriktor.Tlak v potrubí je cca na SK i v CZ rovnaký.Na takýto tlak sú konštruované i RO.Čo sa stane ak zvíšiš tlak na membránu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 12:35 Muž muťa [554] - RostlinyRe: RoFr
Takže jsem upravil tlak (když už člověk ví jak, tak je to triviální).
Vodivost permeátu stoupla ze 47 na 57 uS. Koncentrát má vodivost 1060 uS (což nikdy neměl). Nechám to ještě nějakou dobu běžet...hodinku a změřím znovu.
Po hodině : stejné výsledky.

EDIT: při vypnutém čerpadle (tlak jen z potrubí cca 2 Bar) má permeát 88 uS a koncentrát 890 uS.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2018 09:38 Muž Driv3r [236] Re: muťa
častečne ho lze regulovat vstupnim tlakem ale zbytek děla restriktor. je asi jedno jaky typ membrany je použit když souhlasi gpd 75 restriktor bude na obě stejny.
Při použití restriktoru z gpd75 na membranu 80++ by se snížil vykon membrany.aspon podle mě:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 09:20 Muž muťa [554] - RostlinyRe: RoFr
Měl bych ještě jednu otázku prosím. V případě použití membrány Vontron 75gpd www.mangala.cz/… by ten tlak byl stejný, nebo by se musel zase měnit a jak? Ono totiž ten set co mám se běžně dodává s touto membránou, ale byla mi prodejcem doporučena Filmtec, že bude lepší na ty dusičnany. Je tedy možné, že byl tlak nastaven pro jiný typ membrány?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 08:37 Muž muťa [554] - RostlinyRe: RoFr
Mnohokrát děkuji. Já nad tím čerpadlem strávil u internetu včera ještě nějakou dobu a našel jsem video, kde je ukázáno jak ten tlak na něm regulovat. Ono totiž na mangala.cz píšou, že je nastaven na 5,5 Bar a je regulovatelný..... Škoda že nikde nebylo jak a čím. A ano ta vstupní vodivost je do 800 uS.

Tady je to video: www.reverzni-osmozy.cz/…

K té úpravě vody. Já tomu nerozumím. Dělám podle toho co je dostupné, jelikož jak je vidno nemohu ředit vstupní vodou. Taky bych byl rád, kdyby to bylo rozvedeno, nebo jak by se to mělo dělat.

Ještě jednou děkuji za příspěvek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2018 08:14 Muž FrantisekP [54] Re: Driv3r
Já mám stejný čerpadlo a taky jsem nevěděl, že se dá regulovat stydim Resp. jsem se po tom nepídil. Odpad mám 1:1 a voda z RO cca 10uS.

Ono by chtělo aby to RoFr rozvedl, ale tuším kam míří a souhlasím s ním...
PS: a je to příspěvek který má hlavu a patu (ve smyslu Muťova problému) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.01.2018 08:07 Muž Driv3r [236] Re: RoFr
Nesmažou upravi smich ta poznamka na MAG-... byla zbytečna a zbytečně ubírá hodnotu tvému přispěvku.
ty regulace čerpadla si tu nevšimnul nikdo i když jsme tlak řešili. palec
bohužel znečistěni vody ma takove že z 800uS dostane 50-80uS

když tedy víš proč je to s vodou podle MAG-...špatné tak to rozvedˇ v jiném vlakně nebo članku,atˇ tu nejsme jen jako blondyny a nemlatíme prazdnou slámu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   16.01.2018 02:32 RoFr Re: muťa
Příspěvek na žádost autora odstraněn redakcí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 22:54 Muž Driv3r [236] Re: prasan
na ktery druh ryby potřebujes přesnější hodnoty než desitky uS?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2018 21:16 - Re: muťa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Začal som to natáčať,no po 4. vypnutí fotoaparátu a 3 kŕčoch v ruke a krku s čelovkou na hlave som rezignoval.(dnes som bol v práci od 04:00 rána do 18:00 poobedia) sad
Podľa vstupnej vody a ,,kvalite,, zanesenia potrubia odpúšťam z RO 5 minút ba niekedy i hodinu.Treba si uvedomiť,že RO ako tlakový systém aj pri uzavretom výstupe cez membránu niečo pustí.Pri spustení RO bude vždy voda na začiatku mať vysokú vodivosť,ba krátkodobo vodivosť stúpa než začne opäť klesať.Vstup mávam otvorený a tak sa na RO prejavuje tlak v potrubí,ktorý kolíše.Prvé 4 videá len teraz sťahujem do PC a minimálne hodinu by mi trvalo nahratie na youtube.Dostal som sa vo videách na 3 či 2 μS,no na ďalší kŕč do ruky som už nemal chuť.Prikladám len fotografie spomenutých snímok a vyhrabanú onú spomenutú nulovú vodivosť.Vo foťáku, aspoň tieto kde som to rukou ešte udržať zvládal mám a nie je problém ti ich nahrať až budem mať čas.Na fotografiách vstupná a výstupná vodivosť:
279/4 - 282/3 - 282/2 a staršia spomenutá fotografia kde je vstup 324 a vystup 0.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 21:08 Muž muťa [554] - RostlinyRe: RoFr
Fotka k příspěvku Čerpadlo a restriktor s oplachovým ventilem (průtok 400ml) je na fotce. Jedná se o koupený a již složený set z mangala.cz www.mangala.cz/… , ale s touto membránou www.mangala.cz/…

Edit : výstupní vodivost He 47-55 uS a NO3 okolo 3 mg/l.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 21:00 Muž muťa [554] - RostlinyRe: RoFr
Vše už to padlo, jen myslím ne ty parametry čerpadla. Podívám se.
Rozbor vody je zde, v příspěvku z 11.1.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 20:53 RoFr Re: muťa
Víte co by normální člověk očekával, když se k němu obrátíte o radu.
Tak normální by bylo, že tady přehledně napíšete, jaké parametry vaší vstupní a výstupní vody dosahujete, jaký máte typ čerpadla ((je na štítku toho čerpadla) typ/výrobce), jakou máte membránu (typ/výrobce) a na jaký průtok máte dimenzovaný restriktor.
Též byste měl zdůraznit, že máte sestavu správně zapojenou, nemáte zaručeně prohozené vstupy a výstupy membrány a i restriktor máte zapojený ve správném směru.

Potom by mělo asi smysl se vaším problémem zabývat. Mně to připadá, jako když se tady na tom fóru spolu baví samé blondýny.
Zvažte tedy, jestli chcete odtajnit tyto parametry vaší RO. Potom vám možná budu moci poradit.
(Parametry vaší vstupní a výstupní vody se tady dají někde dohledat.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 20:02 - Re: Driv3r
To hej namiešaš.Skalár totiž nie je ryba čo by potrebovala dáko bohovsky presné namiešanie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:56 Muž Kubaa [718] Re: Magic
Jo, ale vodivost čisté vody je 0,054 uS/cm , což je z hlediska přesnosti akvaristických měřáků prostě nula.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:55 Muž muťa [554] - RostlinyRe: prasan
Tak určitě bych se rád podíval pro zajímavost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:53 Muž Driv3r [236] Re: muťa
já bych ji ještě do koše nehazel :) dej druhou a budeš mít lepši vodu. pokud tu vodu neplatíš :) u toho filtru budeš regenerovat a časem stejně degraduje ale s tím nemam zkušenost. takhle bys vždy dal jen jednu membranu na misto první a novou za ní.vyměnu vždy až při zhoršení kvality nebo prutoku.jinak budeš měnit membranu a napln.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2018 19:49 - Re: muťa
Ano tečie.Je to neuveriteľné,ale dával som tu onoho času i fotografiu s inline monitoru.Kľudne môžem dať znova :-)
Vstupnú vodu mám niekde okolo 380-390μS.Resp.ti viem natočiť i video ako to po spustení klesá. :-)

Ako napísal Magic: I keď merák možno ukazuje 0,tak tá voda určite namá nulovú hodnotu.Kvalita meradla -sondy,tolerancie,teplota atď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.01.2018 19:49 Muž Magic [879] - RostlinyRe: muťa
muťa napsal: Prostě žádná nezadrží 100% bordelu (nebo teče někomu 0 uS?)

Malá fyzikálno-chemická vsuvka.
I teoretická absolútne čistá voda bude vďaka autoprotolýze mať nenulovú vodivosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:44 Muž Driv3r [236] Re: prasan
nj Parts Per Million (PPM)
ale ano měřím s čim mam a zatím mi to stačí vodu pro skalary na vytření sem zvladl namíchat v poho, takže přepočet bitˇ nepřesný, je použitelny.
kdybis to použival někde na něco s chemijí tak ano (μS) užiješ více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:43 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Hele, tak membránu mám stejně v plánu měnit co půl roku a s tím i filtry. To jsou položky které nejsou pro mě až tak podstatné. Je to můj jediný koníček...mimo.... a mimo.... a mimo.... ;-)

Já to počítám podobně jako ty. Nemyslím že je to membránou a filtry. Prostě žádná nezadrží 100% bordelu (nebo teče někomu 0 uS?) a já mám tak špatnou a tvrdou vodu že je to max, co dokáže zachytit. Budu se s tím muset smířit a pracovat s tím, co jsem schopen vyrobit.

EDIT: jinak tu vodivost měřím Adwou a v microsiemensech (uS), jiné jednotky nepoužívám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2018 19:34 Muž Driv3r [236] Re: muťa
hm tak to je v čoudu :) but druhou membranu nebo ty předfiltry 800=100% s cca 95 procentní učiností jsi na těch 77.víc z ní nevymačneš :-O ted co vyjde levněji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:26 Muž Kubaa [718] Re: prasan
Hlavně každý přístroj má jiný přepočet a ze samotné TDS hodnoty už nikdo nezjistí, co to vlastně znamená (nelze je vzájemně porovnávat).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.01.2018 19:24 - Re: Driv3r
S ppm choď niekam.Čo je ppm? Množstvo dákych(bližšie neurčených) častíc na milión? Dáky americký výmysel? Bez tak sa meria množstvo rozpustených solí vo vode.Mal by si sa zamerať na normálne meranie vodivosti ako ju poznáme.(μS)
Medzi ppm a μS je určitá súvislosť,no ako píšem stále sa väčšina TDS prístrojov zameriava na obyčajné meranie obsahu solí vo vode.Čo pri meraní v ppm nemusí byť pre akvaristiku relevantné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2018 19:22 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Vstupní vodivost do RO je necelých 800 uS.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=751