Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2019 17:00 Muž hunti [4] – Tvrdá voda
Zdravím, používám RO na změkčení vody. Vždy se mi mícháním 1:1 dařilo držet tvrdost vody v akvárku zhruba na polovině vstupní vody tj. 7 (vstupní má kolem 15). Teď jsem ale při měření vody v akvárku zjistil, že je tvrdost přes 15, něco kolem 17. Přitom RO funguje stále bez problémů, ta má tvrdost 0. Je možné, že se mi z ničeho nic dělá v akva tvrdší voda než je kohoutková? Poslední dobou přidávám více hnojiva a fosforu. Je možné, že by to mohlo být z přehnojení?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2019 10:11 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Radun
Žáden problém. Já překonávam výšku cca 2m a 15 metrů do délky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2019 08:41 Muž Radun [0] – Výtlak za osmózou
Přeji krásnou neděli, chci se zeptat, jestli může za sestavou osmózy nastat nějaký problém s výtlakem vody v případě, že je osmóza 180 cm pod akváriem, nemá někdo zkušenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 20:30 Deepinpeat Re: Maq
No je pravda, že moje RO je poskládaná na ploše asi tak 0,5 m2, jelikož mám 10" filtry + tlačné čerpadlo a ještě rozdvojený odpad na 2 restriktory, páč to má 200 GPD membránu. Ovšem v součinnosti s čerpadlem to skutečně teče. Teda v minulosti sem to nechával různě puštěné přes noc, abych vyrobil dost vody a vždycky mi to přeteklo, protože sem na to zapomněl a druhý den třeba odjel. Teď mi to přeteče za odpoledne, protože mám opačný problém :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 14:24 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: DavFM
Fotka k příspěvku Taky tak. Dva roky bez výměny a jedu porad.... natočeno několik kubíků. predfiktr je už částečně zaneseny ale ještě něco vydrží
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 14:06 Muž Jarry [1433] Re: DavFM
Mě to přišlo trochu vachrlatý na přidělání, ale jak vidím, drží to dobře:-) S vodou máš pravdu, může dávat smysl mít i několik sedimentačních předfiltrů atd. Jinak já teda membrány taky ještě neměnil, předfiltry jednou za min. 2 roky provozu a výrobě kolem 250l vody týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.05.2019 13:41 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Jarry
Fotka k příspěvku Ale i ta nejlevnější osmoza jde přidělat na zeď, ty držáčky jsou součástí balení. Předfiltry rozhodně vyměním rychleji než filtry v těch nadobách.

Nejak to tu nezaznělo, osmozu bych vybíral hlavně podle vody co teče z vodovodu.
Já za tři roky provozu nevyměnil ani předfiltr ani membránu. A to mám posledni rok odpad uškrcen na pomer 3:1 permeat/odpad. A pořád v té vodě jdou dělat neonky, tak není duvod do toho vrtat.
Ale vstupní vodu mam 100 mikro, takže to co u mě funguje, jinde fungovat nemusi.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 11:46 Muž Jarry [1433] Re: Maq
Já jako jednu z hlavních výhod RO s 10" kyblíky vidím to, že se na ní prodávají držáky a jde přidělat na zeď. I když je to celé o dost větší, tak je to uspořádanější, asi před rokem jsem RO předělával - potřeboval jsem navíc přidat DI stupeň a ten jsem v inline provedení nechtěl. Pokud může být RO někde přidělaná ke zdi, pak bych doporučoval toto. Jako přenosné řešení, které jednou za týden připojím někde v koupelně na výrobu kýble vody, bych asi raději doporučil tu malou s inline filtry - ty filtry jsem měnil z preventivních důvodů po roce, takže to není nic hrozného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 11:26 Muž Luky13 [60] Re: Tommo
Já ještě používám konduktometr na měření vodivosti. Kontroluje vodu na vtoku do RO a na výtoku. Když už neteče tak čistá voda vím, že mám vyměnit membránu.
Barometr je taky na zvážení. Ukazuje jak velký tlak je na membránu, kvůli správnému chodu RO ,když není tlak aspoň 3 bary doporučuje se čerpadlo.
Ukazuje i znečištění předfiltrů (sníží se tlak)
Koukni jestli bys ty věci užil.
www.profiplants.cz/…
www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.05.2019 08:12 Muž Tommo [828] Re: gabinka632
Čerpadlo nemusíš kupovat pokud máš dostatečný tlak vody. Množství odpadní vody, záleží na kvalitě vody. Já jsem to nikdy nesledoval přesně, ale odhad je 2/3 odpadu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2019 07:31 Žena gabinka632 [14] Re: Maq
K té reverzní osmóze je lepší dokoupit kromě čerpadla ještě něco, nebo stačí jen to čerpadlo? A kolik bývá zhruba té odpadní vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.05.2019 21:59 Maq
Doplním, že já mám náhodou reverzní osmózy dvě, jednu in-line, druhou s těmi desetipalcovými kyblíky. Není třeba si s tím moc lámat hlavu, protože jádrem celého krámu je vždycky stejná membrána, a předfiltry i za-filtry (mixbed) si může člověk kombinovat po libosti. Vždy je to propojené stejnými hadicemi a spojkami.
S těmi "velkými" je opravdu o cosi lepší manipulace, levnější jsou náhradní náplně, a působí to na mě jako solidnější, s delší životností. Ale mají jednu nevýhodu, která je dost podstatná - zabírají podstatně víc místa. Někdy to nehraje roli, ale pokud to má být např. v malé koupelně, může to být důležité.
Ale v Břeclavi bych si ji pořídil, i kdybych měl v baráku někde probourat příčku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 21:10 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Smetany
Viz mé video - měním tam jen jeden.

Na pohodlnost výměny bych ani nereagoval, u té tvé varianty je to určitě snažší, i když teda u té mé to taky není, jak vidno, nic náročného, ale budiž.
Každopádně to tvrzení o nutnosti výměny všech filtrů a ne jen těch, které chci, by pro mě bylo při výběru zásadní, proto jsem to tedy chtěl uvést na pravou míru - aby si každý mohl vybrat na základě úplných a správných informací. palec

Jinak ještě k těm rychlospojkám, které zmiňuješ - mám tuhle osmózu rok a dva měsíce a zatím bez ztráty kytičky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 21:02 Muž Smetany [1226] Re: ManuChavez
Pokud to tak je tak se za tento výrok omlouvám mám ho zprostředkovaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 20:57 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Smetany
Každopádně tvrzení, že u této osmózy "měníš i filtr který není nutný" není pravdivé, můžeš vyměnit jen ten filtr, který chceš, nemusíš měnit všechno naráz. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 20:12 Muž Smetany [1226] Re: ManuChavez
Hezké ale stejně bych se přikláněl k té dražší. Osobní zkušenost s touto RO nemám ale s těmi rychlospojkami na hadičky ano. Nic nikomu nenutím. Ať si každý zvolí co je mu milejší já jsem si vybral a ty taky tak necháme na ostatních co si zvolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2019 19:54 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: ManuChavez
Hele, minuta a tři čtvrtě, a to jsem zrovna po jídle a těžko se ohejbám. :-)
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 19:47 Žena gabinka632 [14] Re: Smetany
Hodnotu 50mg/l mi ukazuje test, VaK uvadi hodnoty 33mg/l, ale ted nevim, jestli to plati jen pro vodu z radu nebo i studnicni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 18:36 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Smetany
Vždyť je to jen na závit - vytočit a zatočit, a filtr si také vyměním jen ten, který chci.

Mám jí taky.

Stačí odpojit hadičku (drží jí ta modrá závlačka) a vytočit kolínko (z obou stran filtru) a zase zatočit do filtru nového a připojit hadičku.
Nic náročného, práce asi na dvě minuty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 14:31 Silviebaris Re: Smetany
Nevim,ja ji nepoužívam,ale recenze má dobrý,a Gabinka má akva maly,že by byla dostačující,už tak kupovat rostliny a jestě RO bude dost... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 14:29 Muž Smetany [1226] Re: silviebaris
Tak přesně tuhle bych nedoporučil má ji kamarád a výměna předfiltrů je opruz ( rozebereš půl osmózy) a navíc měníš i filtr který není nutný. Jinak výkonově je také dostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 14:26 Žena gabinka632 [14] Re: silviebaris
Ta by stačila? Měla jsem strach, že ne. :-) Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 14:26 Muž Smetany [1226] Re: gabinka632
Tu první pokud by si chtěla používat i na pití čistě pro akvaristiku je zbytečná.( Pokud ti vážně teče z kohoutku 50 mg/ l dusičnanů tak bych zvážil použití i na pitnou vodu) ta druhá je cca stejná jako mám já jen mám ještě čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2019 14:24 Silviebaris Re: gabinka632
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 14:21 Žena gabinka632 [14] Re: Smetany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 14:03 Muž Smetany [1226] Re: gabinka632
Určitě takovou kde se dají vyměňovat samostatně předfiltry. 75gpd bohatě dostačuje. Zvážil bych ještě použití čerpadla ( podle tlaku v řádu) konkrétní značku neporadím nejsem odborník ale sám mám RO okolo 3 tisíc i s čerpadlem a funguje bez problémů už více než 2 roky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 13:47 Žena gabinka632 [14]
Smetany napsal: Aktivní uhlí je fajn a vřele ho doporučuji jen mám takový dojem že samo do vody dává fosforečnany takže určitě fosforem nehnojit. Jinak já bych doporučil výrazně zředit vodu a snížit tím tvrdost zároveň tím srazíš dusičnany. Zvlášť pokud plánuješ další akvárium tak bych doporučil RO není to žádná věda dnes už ani nic nesmyslně drahého a významně ti to ulehčí život.
A jakou RO bys mi doporučil? Už jsem na nějaké koukala, ale nevyznám se v tom.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 20:28 Milan Re: Luky13
už som sa pýtal,nevedú skladom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 20:21 Muž Luky13 [60] Re: Milan
Zkus se poptat v profiplants. Prodavají tam komplet RO s tlakovým čerpadlem i čerpadlo samostatně.
www.profiplants.cz/…
www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 20:05 Milan Re: Maq
Ďakujem,
Nikde nemôžem zistiť ako to stým čerpadlom vyriešiť.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 19:32 Maq Re: Milan
S čerpadlem Ti neporadím, samotného by mě zajímalo, jak to šikovně řešit.
Ale když píšeš, že voda je ze studny, dal bych si záležet na předfiltrech. Není to žádná ohromná věda, předfiltry můžeš řadit jak chceš. Ale ve vodě ze studny se dá očekávat železo a další jemně dispergované částice. Vyjde rozhodně levněji je pochytat na předfiltrech, než si jimi svinit a znehodnocovat membránu.
Jinak s mixbedem na závěr to bude fungovat určitě; otázka je, jak rychle se ten mixbed vyčerpá a začne Ti stoupat vodivost permeátu. Může to být za čtvrt roku, nebo taky za rok; záleží na parametrech a samozřejmě na spotřebě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 16:24 Milan – RO zo studne
Zdravím, plánujem RO, Čtyřstupňová reverzní osmóza s DI filtrem
použiť chcem studničnú vodu. Dusičnany 39 mg/l. Chloridy 22 mg/l, Tvrdosť 22 N-4,4 mmol/l.
Bude to fungovať?
Voda zo studne do suda 1. Sud 1- RO -sud 2 na permeat, sud 3 na odpadnú vodu.
Aké čerpadlo použiť zo suda1 do RO, stačí kit s čerpadlom ktorý sa dodáva k RO ?

Ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 13:05 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Prašan
Už jsme to tu spolu řešili....a věř tomu, že v mém případě, je úplně jedno jaký tlak mám a výsledek je stejný. Takže já dávám přednost v tomto případě rychlosti = vyššímu tlaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 12:49 - Re: muťa
Vyšší tlak rovná sa automaticky horšia výstupná voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 11:13 Muž muťa [554] - RostlinyRe: muťa
Tak jsem prubnul ten Wheelton 75 a výsledek je 150 uS ( vždy jsem nechal RO běžet dýl, než půl hodiny, než jsem měřil ). Tedy jsem vrátil zpět ten Vontron, kde mezitím klesla vodivost permeátu na 75 uS a uvidím, kolik bude na konci napouštění sudu. Pokud se nedostanu tam, kde jsem byl před tím s bývalou membránou, koupím ten Filmtec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 22:41 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Jarry
Vim že je to více, ale pokud jsem ho snížil na čerpadle, tak se nestalo vůbec nic. Jen jsem svých 120 l vyráběl o několik hodin déle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 21:14 Muž Jarry [1433] Re: muťa
Mám dojem, že se jako optimální tlak uvádí 60 psi, což je lehce nad 4 bar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 19:44 Muž muťa [554] - RostlinyRe: DeRosa
6
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 19:30 Muž DeRosa [12] - CichlidyRe: Maq
Jak velký tlak pouštíte čerpadlem do RO.Já to mám prozatím nastaveny na 6 atm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 17:13 Maq Re: ManuelChavez
Jo. A jiná (Vontron) na tomtéž webu má nápis "technology deriving from USA", technologie pocházející z USA. To by odpovídalo tomu co jsem slyšel, že některá z těch firem má v Polsku filiálku pro Evropu.
Podobně můžou mít filiálku v Číně - pro Čínu. A v tom by mohl být rozdíl. Možná.
Jak znám z jiných výrob, v téže čínské fabrice na výrobu určenou pro Západ mají docela jiný metr než na to, co dělají pro zbytek světa (konkrétně žárovičky-LEDky do aut).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 15:13 Muž muťa [554] - RostlinyRe: ManuelChavez
No tak tuhle jsem měl....taky USA. A když srovnám tu cenu s mangala.cz tak je tady levnější. Zítra zkusím ještě tu druhou a jinak objednám zde na trhu. To zase není tak závratná investice.
Navíc letos bych měl mít konečně vodovod a vše se vyřeší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 14:15 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Maq, muťa
Ještě pro úplnost, co jsem koukal na membrány v Polsku, tak tam často je "Made in USA". Třeba na téhle se to dá po přiblížení přečíst:
filtrowana.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 14:10 Maq Re: muťa
Sorry, nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 13:27 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Maq
A máš prosím nějaký odkaz na tu membránu z Polska?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2019 12:43 Maq Re: muťa
Myslím že membrány patří mezi ty nemnohé věci, které se nevyrábějí jen v Číně. Je to docela hi-tech věc. Dokonce jsem svého času pochyboval, zda je v Číně vůbec vyrábějí - ne všechno na aliexpressu je Made in China. Ale kdosi věci znalý mě ujistil, že jo.
Ale membrány se určitě vyrábějí např. vedle v Polsku, já takovou mám, a funguje mi dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2019 12:04 Muž muťa [554] - Rostliny – nová membrána
Zdravím ve spolek.
Vyměnil jsem membránu Filmtec 75 (mangala.cz) za Vontron 75 (Aliexpres). Nyní má permeát vodivost 100 uS, na té staré, rok a půl používané ve velice špatné vstupní vodě, měl permeát vodivost 50 uS.
Otázka zní, čím to? Zahodit Čínu a objednat tady u nás? Vždyť je to stejně všechno Čína, ne? Nebo je Filmtec lepší než Vontron? Ještě mám doma v záloze jednu Čínu - Wheelton 75. Děkuji za rady a názory.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 18:04 Muž Jarry [1433] Re: MonterMonty
Ven z baráku to moc slyšet není a sousedi mají klíče, takže by případně mohli zasáhnout;-) Každopádně - kanystrové filtry už žádné nemám, jediný snímač je teď v sudu s osmózou a ten zapínám, jenom když napouštím. Jinak samozřejmě některé ty snímače mají na sobě vypínač, takže v případě delší nepřítomnosti je možné je vypnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 14:28 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Jarry
a když odjedeš z domu pryč a náhodou se to třeba jen orosí - to Tě asi budou sousedi milovat jak to tam bude řvát hodiny popřípadě celou noc a podobně a stejně to případný únik nezastaví
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 13:27 Muž Jarry [1433] Re: Maq
Je to kravál jako prase, řekl bych větší, než třeba alarm v autě:-)
Mám to jenom jako zálohu, jinak si nařizuju časovač, +- vím, za jak dlouho se mi sud naplní:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2019 12:06 Maq Re: Jarry
Zajímavá věcička. Ale prosím Tě, nedostanu z těch 120 dB infarkt? To je kravál jako prase, ne?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=351