Reverzní osmoza
Sediment a carbon nemám původní, ale pokaždé, když jsem je preventivně měnil, nepřišlo mi, že je to na výměnu. Určitě tedy neměním po 3000, ani 6000l
KH jsem měřit nezkoušel, měřím vodivost a tlak na vstupu první membrány, DI filtry používám jen pro mořskou vodu - mám udělanou odbočku s ventily, takže buď stáčím vodu hned za membránami pro sladkovodní akvárium, nebo to pošlu ještě přes DI. Také odtáčím vodu jen přes membrány, abych zbytečně nevyčerpával mixbed těmi prvními litry, kdy je vodivost poměrně vysoká.
Chceš říct,že máš sediment a carbon filtr ještě původní? To by potom vypadalo na to,že výrobci aby měli odbyt,tak v návodu na použití uvádějí předfiltry měnit cca po protečení
6000l vody,někteří dokonce i po 3000 l.Sám mám zkušenost,že po vyrobení cca 14000 l permeátu
jsem naměřil 2 stupně KH ikdyž by teoreticky měla být nulová.Dotázal jsem se na tuto skutečnost prodejce a ten mi sdělil,že předfiltry už jsem měl dávno několikrát vyměnit.Mebrána údajně nejvíc trpí působením chloru ve vodě.Možná to taky bylo tím,že jsem mebránu oplachoval nepravidelně,ale to už nezjistím.Vstupní vodu mám tvrdou a to 20-22 stupňů.Přemýšlím o tom koupit membránu novou a za tí ještě DI filtr.
Také už mám na membránách něco natočeno (určitě ne 20 let, ale dost desítek kubíků už přes ně proteklo) a stále z nich teče to samé, jako když byly nové. Podobnou zkušenost mám i s těmi sediment a carbon filtry. Osmóza jede několikrát týdně, takže oplach ani nemám nainstalovaný
Ten oplach raz za čas je asi po koľkých litroch?
To všetko záleží na kvalite vstupnej vody.RO mám dobrých 15-20 rokov a membránu som nemenil.Tá v podstate pri dobrej starostlivosti vydrží(raz za čas oplach).Sediment a carbon filter som za ten čas menil raz i to po ich rozobratí som sám skonštatoval,že to ešte nebolo potrebné.Takže som ich menil skôr preventívne.Kvalitu na vstupe a výstupe permanentne monitoruje inline monitor.
A to se ještě nebavíme o potřebě častěji měnit mebrány a filtry. Taky budu brát 75GPD na tě 50L mi to bude stačit
Úplne zbytočná a prehnaná investícia.No jedine,že máš chovňu tak pochopím toľko litrov za cca 2 hoďky.Inak mám tu 75GPD a dáva mi vodivosť 0 a 100 litrov mám dostatočne rýchlo na to aby som doma spravil výmenu vody i 2-3 krát týždenne.Čerpadlom si síce zlepšil účinnosť a máš preto menší odpad ale zároveň voda na výstupe je v o to menšej kvalite.I keď to preženieš cez dve membrány.
Ahoj, děkuji za zprávu. Právě jsem od té nejlevnější upustil. Dívu se pravě u mangala.cz na třístupňovou a že bych ji vytunil o další membránu. Má tam i akci že k ro dá další sadu filtrů zdarma. Čerpadlo zatím vynechám. Ještě čekám jak dojde tds meřák ať vím jak na tom jsem s vodou
S tou základní RO z Rostlinných-akvárií sem kdysi taky začínal.A vodu jsem dělal celou noc.Ve vaně bylo tolik odpadní vody že se s tím zalíval záchod snad dva dny.Pak sem trochu zainvestoval a koupil Čtyřstupňovu reverzní osmózu s DI filterm na Profiplanstu.Ještě jsem si ji trochu vytunil:zapojil jsem za sebe 2 x mambranu 200 GPD zapojil čerpadlo (který musí sílou odpovídat těm membránám) .Ted vodu vyrábím při tlaku 9 bar 100 L za cca.1.5-2 hoď. a ve vaně je odpadu jen pár kýblů.Ale taková sestava přijde bratru na 8.000,- až 9.000,- .
Ano na vystupu mam 4 bary. Tak na to kaslu objednam obyc ro a kdyztak pridam dalsi membranu.
To jsem si myslel že klesne kvalita ale nebral jsem to moc v potaz
S väčším tlakom stúpa učinnosť to je pravda,ale pri vyššej učinnosti a tlaku,
klesá kvalita prefiltrovanej vody.Síce budeš mať menší pomer odpadovej vody, ale zato menej kvalitnú vodu na výstupe.
Pokiaľ si spomínam písal si že máš na prípojke zregulovaný tlak na 4 bary / možno sa mýlim
/ Osobne si myslím že by bolo asi jednoduchšie vyriešiť odbočku pred touto reguláciou, než ho zvyšovať čerpadlom. Ako som na začiatku písal výsledok je závislý od tlaku - pri vyššom tlaku je efektyvita lepšia - maximálny tlak do membrány Ti nepoviem, ale dá sa to nájsť. Druhý faktor je teplota vody - pri vyššej teplote je to lepšie - max teplota ??? neviem.
Mám od sledované že v zime / pustená len studená voda / bol pomer cez deň 5:10 L, v noci 5:9.5L - mierna zmena tlaku spôsobená menším odberom z rozvodu. Minulý týždeň bol pomer 5:8L - teplejšia voda.
Pomocné čerpadlo je skoro nutné keď bývaš na 12 poschodí a vyššie, kolega tam má sotva 3.5baru - účinnosť už prudko klesá. Tu je pár prevádzkových parametrov pre membránu
www.mojavoda.sk…
Tak a jsem z toho úplně v pasti. Na jedné stránce kde jsem se dotazoval na osmózu. Mi bylo sděleno že pokud bych chtěl osmózu co nejlépe využít a ušetřit na odpadní vodě, mám uvažovat o osmóze s pomocným čerpadlem. Že daleko více využiji efektivitu. Teď mám v řádu 4bary a s čerpadlem by se tento tlak zvýšil v osmóze na 6,7bar. Co si o tom myslíte? Má to smysl nebo ne?
Aha děkuji. Taky mě mohlo napadnout že je to jakoby do série za sebou
Ta druhá membrána se zapojuje na odpadní hadičku té první.
Tak to není tak hrozné. No já se nejspíš ro nevyhnu. Protože Lka mi nejdou a myslím že je problém právě tam
Edit: Tak mě to vychází na 4x160L akva na prvni výměnu cca 80L vody na akva abych to srazil. Ale nepočítám s tím že bych vyměnil celou polovinu jen vodou s RO, pěkně postupně. Jinak co jsem se díval za 1300,- je RO nová z rostlinných akvárií. Jedná se o základ ale na výměnu jednou za 2-3 týdny by mohla stačit. Má s ní někdo zkušenost?
Pri výmene vody v AQ dávam 20L RO + 30L vodovod + odpar dolievam RO vodou - výsledok v J240 je cca 180ppm.
Tak na dešťovku stejně nevytvořím tlak tak. Nic jiného nezbývá než řád. Uvidím po neděli co ještě naměřím v akváriích
Nad tým som tiež rozmýšlal, len keď som videl koľko je v tom "bordelu" tak ma to prešlo - nevieš čo si tam naleješ / odkiaľ vietor fúka / a je to dosť nestabilný zdroj vody.
Tak něco do sebe to má ta druhá membrána. Jinak vstupní vodu mám 325ppm. Tak bych to potřeboval srazit. Jediná možnost je ro. Leda to zkusit na dešťovku
Keď som začínal s RO tak to bolo tak 1:3 , po pridaní rozširujúceho kitu 1:2. "Výroba" 5L RO vody je časove tak na 18 - 19 minút. Podla TDS meráka mám výstup RO 5ppm a odpad 420ppm.
Tak to jsem překvapený to jsem čekal že to bude třeba na těch 200L 20L odpad. Ale je to dost. Je sice pravda že celých 200L budu potřebovat jen na začátku v budoucnu to bude míň.
Ne, naopak. Ja mám třeba při vytváření 20L RO vody necelých 40L odpadní vody (na vstupu z kohoutku tedy celkem 60L) , kterou pak zalévám na balkoně nebo splachuji WC, abych ji nějak užil.
Ale u 400L odpadní vody tedy nevím, kam bych jí pustil a jakým stylem...leda hadicou na zahradu
Pomer RO vody a odpadovej vody zaleží od teploty a tlaku. Dá sa tomu pomôcť tým že pridáš ešte jednu membránu. Ja to riešim tak že na jeden 5L kanister RO vody mám zhruba jeden kýbel 9L odpadnej vody a tou potom splachujem WC. Je to pri dvoch membránach a tlaku cca 4.2 baru. Pri 200L za deň sa klasickému odpadu asi nevyhneš
Počkej tak to nějak nechápu. Uděláš 200L vody a z toho je 30L odpad?
V základnej zostave je to väčšina.
Ja osobne mám až 6:1, ale zas ja mám nízky tlak.
Dobře. V baráku mám komplet rozvod vody v novotě. Dokonce za počítadlem vody mám regulátor a ten je nastaven na necelé 4 bary. Další věc mě zajímá jak je to s tou odpadní vodou. Bohužel nemám možnost ji napojit do odpadu tak připadá v úvahu pouze nějaká nádoba. Ve sklepě mám i kanálek ale uprostřed místnosti tak by to někteří nemuseli rozdýchat kdyby tam byla hadička. Kolik vody je z toho cca odpadní když protočím třeba 200L za den?
Štandartne je v rozvode cca niečo okolo 4 bary, takze do RO pušťaš "plný tlak".
Plnej
Starší reakce
Tak RO ti výrazně pomůže k tomu aby jsi mohl pěstovat další druhy rostlin a CO2 je další stupeň kdy se okruh druhů rozšiřuje ale dávej si pozor na světlo to je nejdůležitější parametr růstu rostlin ale i řas.
Ahojte, zaujimal by ma nazor na reverznu osmozu z pohladu kvality vody. V lokalite kde byvam mam velmi tvrdu vodu(podla testov az do 20-30dKH, tvrdost 56 dgH), tiez vysoke pH 8-8,5. Vseobecne sa rastlinam moc nedari, jedine co rastie je valisneria a cryptocoryne. Pripisujem to tym parametrom vody. Kedze ma to trapi a chcel by som aby sa v akvariu darilo viac rastlinam, zaujimalo by ma ci by pouzitie osmozy pomohlo k zlepseniu vyssie uvedenych parametrov. Resp ak by som dolieval iba demineralizovanu vodu do akvaria, ci by to pomohlo. Tiez mam problem s riasami - mozno aj prave kvoli tomu ze mam malo rastlin, nesveitim silnym svetlom(mam 65W LED rampu ale ide na polovicny vykon), akvarium amm mimo denneho svetla. Ak by som mal viac rastlin, znizil by sa aj podiel zelenej riasy v akvariu? Rad by som docielil krasne zarastene akvarium, s cistou vodou, ale obavam sa ze bez CO2 a osmozy to asi nepojde. Mylim sa?
Starší reakce
Aký to potom bude mať význam, keď všetky látky ktoré RO odfiltruje naleješ do AQ ??? Takže určite nie
Odpadnú vodu z RO môžeš ju použiť na kvety, alebo do splachovača a tak podobne.
Tak mám osmózu 75-ku plus úsporný kit a dostanem sa k 1:2L.Teplota vody 14°C,skúšal som pustiť studenú aj teplú naraz ale studená sa pretláča do teplého potrubia,asi rôzne tlaky.
Budem meniť 60% vody z osmózy a 40% normálna.
Je vhodné použiť odpadnú vodu (tých 40%) do akvária?
Starší reakce
Veľa záleží od tlaku. každá desatinka je dobrá. Pri tlaku 3.9 je to 1:2.4L. Svoje tam hrá ešte teplota vody - čím studenšia tým je to horšie. Pri tlaku 4.1 baru mám 5L kanister zhruba za 20 minút.
No,dosť tej odpadnej vody ale pri mojej tvrdosti vody,asi ju musím kúpiť.
Mám takú zostavu a idem na 1 liter vody z osmózy cca 2 - 2.2 litra odpadnej vody pri tlaku 4.1bar.
Zdravím,chcem kúpiť osmózu 75GPD+Kit spořící vodu.Vodovodná voda má 20dGH.Dostanem sa s týmto kitom k pomeru čistá:odpadná 1:1?Týždenne potrebujem tak 35L osmickej vody.Tlak je asi do tých 4 bar.
Starší reakce
Spomínal som i začínajúcich akvaristov.Apropo rieky Amazonu majú v priemere pH pH 6.6 ± 0.2
(o tom sú aj štúdie,dá sa to dohľadať) Dôležitejšie preto ako pH je merať vodivosť prípadne ppm.A treba rozlišovať či sú tie parametre mimo alebo počas obdobia dažďov.
Len zopár riek je ozaj black water,väčšina sú clear - white water.Taký príklad black water je rio Negro kde sa pH hýbe niekde inde pH 4.5 ± 0.9
Oba víme co dělat s vodou. Ale řeč tu byla o něčem jiném. A začátečník se to potřebuje naučit a bez testů nebo měřáku se to naučí těžko.
Práve preto to musíš dobre nariediť a nie aby si mal 7,5.
Ak to dá niekto 50/50 tak je nad slnko jasné prečo tých 7,5 ostane.
Radovane já mám několik druhů divokých skalár. Ale kdyby měl ve vývojové vodě pH 7.5 tak potěr asi mít nebudu. Nemá smysl to tu dal rozpitvávat. Máš pěkné ryby. Fandím ti ať ti to plave.
Chovatelia terčov či divokých foriem skalárov(tie mám i ja) často tiež nemajú rovnakú vodu.A práve preto sa podľa toho zariadia.Nie je pravda,že napr.terče potrebujú k úspešnému odchovu rašelinový výluh.Je fajn ale nie je to nutnosť.Terče i divoké skaláre sa jednoducho dajú odchovávať na správne namiešanej vode z RO.
Vodu som si meral v mojich začiatkovch.Na meranie pH som sa po skúsenostiach vykašľal.Meriam prioritne vodivosť.Odchoval som si rôzne l-sumce,skaláre,sewellie a.i. ktoré tu všetky nebudem rozpisovať.Nie je to ani o náhode, ani o vode ktorá mi tu tečie z vodovodu,nakoľko pri týchto spomenutých odchovoch som si vodu pripravoval z RO sám.Áno pre začínajúceho akvaristu je dôležité poznať v prvom rade svoju vodu a na to potrebuje zmerať všetko,vrátane pH.Aby sa neskôr vedel odpichnúť.
Ako píše DavFM,tak aj môj Adwa pH meter bude už problém otvoriť.
pH odporúčam merať akvaristom ktorí prekrmujú a pritom zabúdajú meniť vodu.Nakoľko vtedy vie pH rapídne padať dole a nechceme predsa aby nám chovanci uhynuli.
0 24.11.2019 01:08 RoFr – Jen tak
Pánové, to co tady píšete se nečte dobře !!! K problematice je třeba delší text než několik řádek ve fóru, kdy tu navíc plete více věcí dohromady.
Pokuste se mi prominout, že docházím k závěru, že vaše odchovy jsou spíše dílem náhody nebo lépe štěstím na vaši lokalitu a s ní související vodu…
Samozřejmě, nic ve zlém !!! a také mi promiňte, že teď zrovna nemám čas a náladu na delší psaní. (Nejdříve musím soukromě napsat Raviolce, možná vám dojde proč… a snad už i tam ten pán se svými demagogiemi skončí…)
Shimi napsal: "Pokud je nízká uhličitanová tvrdost, je i nízké pH." - To není tak úplně pravda. V Krkonoších, respektive konkrétně ve Vrchlabí, je velmi měkká voda (0.300 - 0.900 mmol/l, KH2, GH2) a PH leze klidně k 8, záleží podle lokality. Já mám třeba 7.2, kolega o pár ulic vedle má 7.9.
A víš proč je tam pH takové jaké je? Protože vodárny přilívají louh aby jim to nežralo trubky. Já si ale do vody žádný louh neliju a v přírodě je to taky tak. Nulová uhličitanová tvrdost, spousta kyselin (listí, rašelina atd.) a najednou má ta voda pH 4. Větší uhličitanová tvrdost znamená větší schopnost kyseliny neutralizovat (tzv. "je tam pufr") a tudíž stejné množství kyseliny sníží pH méně.
Tak máš zkušenosti víš jakou máš vodu a umíš to odhadnout. Nicméně když michaš vodu a nevíš tak to zmeriš. A zrovna jsem čet článek, když H.Linke rozmnožil prvně Alty. To pH tam asi neuvádí pro nic za nic. Ale asi máš pravdu jsi zkušenější chovatel než já. Tím bych to uzavřel jsou to zbytečné dohady.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x