Reverzní osmoza
Abych Ti úplně rozuměl, co přesně myslíš tím "dostal čistý výstup"? Jak vlastně kontroluješ účinnost oplachu?
0 26.02.2018 22:37 - Aj keď je tam restriktor,tak sa v podstate počas chodu membrána sústavne oplachuje.Veľa tu robí vstupná voda.Ja oplachujem tak raz za pár mesiacov a výstup mám nulový.
Tu je potreba si odsledovať aké je zanesenie pri prvom oplachovaní a ako rýchlo sme schopný opláchnuť membránu na toľko aby zas tiekla ,,čistá,, voda.Preto nevidím zmysel v oplachovaní po činnosti.A už vôbec nie vtedy ak RO beží viac krát ako 1x týždenne.Práve včera som oplachoval po niekoľkomesačnom chode a trvalo mi to ani nie 1-2minuty,než som dostal čistý výstup.
Reverzní osmóza typ OSMOTROL se po každém odběru vypláchne automaticky .Je to sice jiná vesnice,ale myslím si,že to má své opodstatnění na kvalitu permeatu a životnost membrány
.
Klidně ji po pracovním režimu neoplachuj. Je to věc každého stejně tak zuby. Ty si večer po celém dni taky nemyj, a myj si je jen ráno než někam vyrazíš
Blbé přirovnání ale jestli mohu tak to tak budu dále provozovat. Jsem pro oplach před, po a během pracovního režimu.
...aby se třeba očistila (opláchla) po té co několik hodin šlapala?
Nevidm zmysel oplachovať po.
No tak tohle uz je jiná masinka
Já mám tu obyč za 13 stovek.
Díky pánové!!!
Závěr je tedy takový, že častým oplachem nemůžu nic zkazit. Minimálně před a po. A pokud budu doma při výrobě vody, klidně i na chvíli při filtraci.
Oplachuj před i po. Hlavně nenechávej vyschnout membránu, když ji chceš schovávat, znehodnotí se tím.
Ja ji používám cca 1x za týden a je stále připojena k potrubí, před použitím zapnu oplach na cca 5-10 minut a totéž po skončení.
Tady dostaneš různé odpovědi. Co člověk/akvarista to názor.
Hledej odpověď u vyspělých RO (tady se používají jednoduchá zařízení).
Idelani je oplach před, po i během provozu. Třeba má mašina má automatický oplach v provozu co 4 hodiny.
Čekej ale spousty jiných názoru
Ahoj, pořídil jsem si RO. Je to pro mě novinka, nikdy jsem ji neměl a není mi jasná jedna věc. Kdy oplachovat. Mám k ní restriktor s oplachovacím ventilem. Kdy tedy oplachovat? Po použití, před použitím? Nebo například když vím, že jím náhodou 14 dní nebudu potřebovat, tak jí po týdnu vytáhnout a propláchnout? Normálně počítám s tím, že pojede min. jednou týdně.
Děkuji za rady!!!
Starší reakce
U mě se taky vodivost nemění
Díky za poznatky, dobrý vědět že demi voda je taková "svině"
Nejde o pH, jde o "řídkost" té vody. Je v ní tak málo rozpuštěných iontů, že i to, co se normálně rozpouští hrozně nerado, se v tom malinko rozpustí.
Ale netřeba to dramatizovat, myslím. Já mám na tom akvárku šmouhu právě z křemičitanu, takovou tu "neodstranitelnou". To je moje kontrola - jak ta šmouha bude mizet, vím, že se sklo rozpouští. Jenže šmouha drží a vodivost mi stoupá z jednoho na dva µS.
Ak je to ozaj tak, ze destilka vie leptat sklo, tak to je pre mna nova informacia. RO vodu skladujem kazdy tyzden od nedele do soboty v skenenej nadrzi pod akvariom. Fungujem takto asi rok a zatial nebadam problem. A co potom akvaria, kde je celorocne pH este nizsie ako cca 5,6 RO vody?
A zase jsou různé typy skel......
Přesto díky a fajn že ji změříš... kolik měla voda původní hodnotu?
Zas tak strašný to není. Mám tu lahev od mléka plnou běžné destilky asi půl roku. Není viditelně poškozená. Ale mohl bych zmeřit vodivost...
takový mám vyhlídnutý... ale pro potravinařské kapaliny jsou určené PE nebo třeba i HDPE a chtěl jsem nějaké názory, protože toto toto tema se tu moc nerozebíralo..
slovo "potravinařska kvalita" ale taky není úplně stoprocentní ( Jenom trochu doplním pokud mohu. Čistá demineralizovaná voda je opravdu silné rozpouštědlo. Obyčejná destilka je po pár letech schopná naleptat sklo jak páry kyseliny fluorovodíkové. To zanemená že správně by se demineralizovaná voda neměla skladovat ve skleněných nádobách) a skleněné nádoby/láhve jsou v potravinařstvi zcela vyhovující..
Ked pouzijes sud urceny na potravinarsky ucel, chybu urcite neurobis. Zacinal som s beznym zahradnickym sudom, ale zakratko som ho menil, lebo smrdel chemiou a neverim, zo do vody nieco neuvolnoval.
Z plastu, ale z jakého nevím. Takový ten klasický, zelený s černým víkem.
ten sud na destovku je z ceho?
Za mě cca 0-1uS (nemění se) připravuju 120l a nemívám to v sudu déle než cca 24 hodin (počítáno od počátku napouštění) kvůli prostoru, resp. kvůli drahé polovičky a s tím souvisejícím klidem v domácnosti.
nejsem chemik proto ty dotazy.
Nerad bych koupil nádrž ( cca 200litrů) na permeát a pak bych zjistil že samotná nádrž je nevhodná tím že něco do ultračisté vody pouští.
Neřeším plastové mikročástice ty jsou klasickým měřákem nezjistitelné (ten měří jen rozpuštěné soli)
Já mám permeát okolo 10 uS (nemám dočištění iontoměničem) a v kanystrech od destilky (2 uS) se to ani nehne.
všem díky za info.
Byl bych rád za doplnění informace vsupní vody tedy permeátu(µS) co jde do nádrže/sudu a výstupní včetně toho jak dlouho tam byla.
Já používám tento maltovník
www.hornbach.cz/…
Nejlíp se mi s ním manipuluje...vyhovuje mi že to nemá úzké hrdlo jako barel nebo kanystr. Doufám že nic škodlivého se z něj neuvolňuje...
Já mám potravinářské sudy z LLDPE. Vodu si chystám 1-2 dny před výměnou...
0 21.02.2018 14:50 Maq Já na to mám staré 120L akvárium.
Liju tam vodu o 1 µS, a odebírám z něj 2 µS. Na dně se vytvořil lehounký poprašek zelené řasy! Lehounký je tak, že při pohledu shora je dno čisté, ale při čelním pohledu se zelená.
pH bývá pod 6, a je to jistě převážně kvůli rozpuštěnému CO2. Vzduchování by na tom nemělo mnoho změnit; jak píše Kubaa, čistá voda v rovnovážném stavu se vzduchem má pH 5.6.
Ale! Nevylučoval bych možnost, že v tom bublajícím vzduchu bude nějaký droboučký prach. Čili znečištění. Nepatrné, samozřejmě.
Ajo..já používám pouze RO.
To netuším, je to mimo rozsah testu JBL, prostě pod 6.
Já nejdřív napouštím studenou vodu rovnou z kohoutku, abych mohl zapnout topítko v sudu a pak teprve začnu dopouštět vodu z RO, takže pH bude počítám kopírovat kohoutkovou. No pohyb vodě určitě neuškodí, když už mi to tam stejně vrčí, tak asi můžu klidně bublat i v sudu
Jake pH máš? Provzdušněná destilka má pH 5.6 - kvalitní permeat by měl být asi něco podobného.
No já tady někde četl, že se vzduchuje proto, aby se srovnalo pH...nebo, něco v tom smyslu. U mě je permeát kyselý až, až. Zkoušel jsem ale přes noc vzduchovat a stejně to nepomohlo
antiA napsal:V jakých nádržích .....
Sud na dešťovou vodu, ale je tam max. 24 hodin, jelikož si ji chystám těsně před výměnou.
Zatím kanystry od destilky, asi PET, a vodu neskladují dlouho. Ale také nad tím uvažuji. Asi koupím nějaký potravinářský kanystr.
Já používám 220l PE sud na dešťovou vodu, tak doufám, že se z toho nic neuvolňuje. Při té příležitosti se také zeptám - občas někde čtu názor, že je dobré mít v sudu vzduchování, ale nikde jsem nevyčetl jiný důvod, než že by se ta voda měla hýbat. Má to nějaký smysl? Vodu obvykle vyrábím 1-2 dny předem, abych jí stihl natopit na potřebnou teplotu - teď tedy zkouším vzduchovat, stejně mám kousek od sudu puštěný vzduchovací motorek
V jakých nádržích uchovavate RO vodu aby se nemenily parametry (neuvolnoval bordel). Jedna se mi konkrétně z jakych materialu ony nádoby jsou.
PE, PP, HDPE?
Starší reakce
Pouzivam RO4 75GPD s DI filtrom bez pridavneho cerpadla. Vstupna voda ma 1100µS a permeat ma stabilnych 27µS co znamena ze odstrani 97,5% rozpustenych latok a vyrobca deklaruje 95%. Cize za mna fajn.
Já mám 5u, karbon a pak 1u.
Najprv ide sedimentačný a potom carbon filter.
Vodivost permeatu kolem 10uS bych považoval za uspokojující, ale zatím mi nikdo nevysvětlil hodnotu nad 60uS, přitom zdrojová voda má 500uS. Je mi jasné, že RO nevyčistí vodu dokonale, ale taková hodnota mi přijde dost vysoká, ikdyž mě dostačující.
Ještě mě zarazilo pořadí předfiltrů, set má jako první uhlíkový kokosový filtr a pak 10u sedimentační filtr, nebylo by lepší to mít opačně?
Tak to máš pořád lepší než já, já mám 300 a leze mi z toho 10 +- 2 podle nálady.
Na začiatku som tiež nič na dočistenie nepoužíval,teraz ano.Vzhľadom na postup civilizácie sa u nás i v bežnom potoku či rybníku voda rapídne zhoršila.
To co píšeš je logické a principiálně jistě správné.
Ale jak tak čtu příspěvky různých lidí, leccos je zřejmě možné. Asi záleží i na typu (značce) membrány, zvolených předfiltrech, a taky obsahu jednotlivých minerálů, ne všechny osmóza uloví stejně snadno. A možná další vlivy.
Já například nemám až tak strašně tvrdou vodu a dusičnanů je v ní maličko, a přesto bez DI za membránou se dostanu jen na 8 µS.
To mi nedáva zmysel.Bežný tlak v potrubí napríklad u nás na SK je niekde okolo 2,5 bar čo bohate stačí pri napájaní RO.Ja žiadne čerpadlo ani nič podobné nepoužívam a mám na výstupe 0 us.
A ano samozrejme,nejde ani tak o ten tlak ale zvýšil si rýchlosť prietoku okolo membrány.Takže si čistejší permeat nezískal vyšším tlakom ale rýchlejším prietokom.A o tom som sa snažil písať tiež.Zvýšením tlaku alebo spomalením prietoku nikdy nezískaš čistejší permeat.
O tom tlaku jsi psal, to jo, ale výsledek byl opačný. Čím vyšší tlak mám, tím je permeát čistší.
0 15.02.2018 00:42 - A nepísal som to dookola xy krát!
To se řešilo u mne. Mám špatnou vodu s vodivostí okolo 750 uS. Výsledek byl permeát okolo 50 uS. Nepřišlo se na to čím to je, třeba brát v potaz, že ne se vším si RO poradí. Vliv má jistě tlak na membránu, její stáří, zacházení během odstávky, oplachování.... Mě nakonec pomohl DI filtr na dočištění a teď je vodivost 0 uS. Alespoň první voda co jsem chytal. Dneska napouštím první sud 120l tak uvidím ráno jaký bude výsledek.
Ale pokud máš vodovod a ne studnu jako já, tak těch 100, respektive 60 mi přijde celkem dost. Mám stejnou membránu a tři předfiltry a o dost více dusičnanů, které RO neodbourá na 100%. Proto mám DI na výstupu.
Můžeš dát jiné předfiltry, lze to kombinovat dle libosti. Zásadní zlepšení ale přinese iontoměničový mixbed zařazený za membránou. Z toho už leze voda velmi dobrá. Za cenu zvýšených nákladů...
Zdravím, mám dotaz na RO, mám 3st. RO s menšími předfiltry, membrána Filmtec 75GPD. Vstupní voda má vodivost cca 550uS, nechal jsem RO bežet hodinu dle návodu a výstupní voda měla vodivost 110uS, což by mi stačilo, ale zdá se mi to docela vysoká hodnota. Očekával jsem hodnotu kolem 10-20uS/cm. Nechal jsem si přes noc přefiltrovat prvních cca 40l a nyní má permeát vodivost 66uS, neměla by být nižší? Co to může způsobovat? Vstupní voda má střední tvrdost 2,5mmol/l, Ph 6,45, žádný extrém, jen vyšší dusičnany - kolísají mezi 60-80mg/l.
Nedávno se tu něco podobného řešilo, ale nenašel jsem resumé.
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x