Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 20 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2017 18:46 Maq Re: Driv3r
Špatně jsi DavFM pochopil. Je to jiný princip, říká se tomu demikolona, a probírá se to v jiném tématu.
Existuje to, ale větší počet akvaristů v posledních letech používá reverzní osmózy, snad že je to levnější. Výsledek je podobný, i když u obou platí, že se za drahé peníze dají pořídit vysoce efektivní mašiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 12:24 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
Ale ne nesnažím se předělat ro.
Mám na mysli tohle www.aquaphor.cz/…
Jsou do toho různé náplně od ruznych filtru 20micronu.akt uhlí ,tvrdosti vody.a do těch pak dat ten anex a katex .
Sestavit na míru pro úpravu vody do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 12:21 Muž mrf [0] - CPO, Neo. blue jelly, blue velvet, red cherry – RO membrana
ahojte, hmm kedze mi RO zvysuje PH, aku membranu je najlepsie pouzit na znizenie PH alebo aspon na zachovanie tej vstupnej hodnoty PH - vie niekto? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 11:36 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Ty se ptáš jak z osmozy udělat kolonu? Jako že by jsi do těch předfiltrů dal ionexy? To jsi ale u jiného sportu.Podobný výsledek, ale úplně jiný sport....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 11:08 Muž Driv3r [236]
Mám otázku co misto ro použit jen průtočné filtry.šlo by tim srazit částečně tvrdost vodivost.a další? Tusim ze ta tvrdost bude problém v prutočných filtrech je nahrazován vápník sodikem.ale co použít do těch filtru katex a anex jako u demi?
Pokud by to mělo nějaky význam,zvýšil by se průtok s minimem odpadu.a v pro potřeby akvária by stlačila částečná změna hodnot.(pokud zrovna neteče z kohoutku močuvka)čistá voda z demi nebo ro se stejně řeďí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2017 13:01 Muž dudak [1885] Re: zervan
Vstupní voda už CO2 obsahuje, snížením Kh v osmoze, se proto snizi i pH, často někam kolem 6. Probublanim, případně na vzduchu časem CO2 vyprchá a pH se posune směrem nahoru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 11:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Hm, no máte pravdu chlapi, sa mi nechcelo tomu veriť, tak som skúsil - odobral som vodu priamo z hadičky RO do striekačky a následne zmeral, čiže neprišla ani do styku so vzduchom - a pH bolo pod dolnou hranicou JBL testu pH 6,0 - 7,6. Že voda ležiaca na vzduchu rozpustí CO2 zo vzduchu chápem a že to pri demi vode pohne pH, chápem tiež, ale že priamo na výstupe RO bude nízke pH, to som nečakal. Alebo obsahuje CO2 už samotná vstupná voda a RO ho neodfiltruje? Asi áno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 10:30 Muž mrf [0] - CPO, Neo. blue jelly, blue velvet, red cherryRe: zervan
dobre bral by som aspon tych 7, ale nie aby sa to este zvysovalo ako teraz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 10:10 Maq Re: zervan
Tak to většinou nebývá. Právě proto, že demivoda nemá žádnou pufrační schopnost, trocha rozpuštěného CO2 ze vzduchu v pohodě stačí srazit pH i pod 6.
Ovšem platí to i obráceně - protože pufrační schopnost takové vody je nulová, stačí přidat trošku mineralizované vody, a pH se přizpůsobí té mineralizované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 09:45 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mrf
Úroveň 6,5 nemá ani 100% čistá destilovaná voda, má 7,0 - takže nemožno čakať, že z RO bude tiecť kyslá voda. Pre hodnoty pod 7 treba vodu okysliť - v akvaristických podmienkach pomocou CO2.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 09:38 Muž Magic [879] - RostlinyRe: mrf
Ja mám skôr skúsenosť, že destilke letí pH dole (predpokladám, že naberie CO2 zo vzduchu). Ak ti šlo nahor, tiež mi napadá len nejaká nečistota. Skús znova "po preplachu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 09:16 Muž mrf [0] - CPO, Neo. blue jelly, blue velvet, red cherryRe: navik
nepreplachoval som, tych 10 litrov je jedina voda co nou presla.

chcel by som stiahnut tu vodu na uroven aspon 6,5, da sa este s tym nieco spravit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2017 22:51 Muž navik [908] - SumciRe: mrf
Propláchl jste před prvním sbíráním permeátu RO nebo je těch prvních 10 litrů úplně prvotní voda prošlá systémem RO?

obecně - vzhledem k minimální pufrační schopnosti permeátu může být pH hodně nestabilní a s největší pravděpodobností smícháním s akvarijní či neupravovanou vodou (což si lze na malém vzorku lehce ověřit) se vrátí pH blízko k hodnotě této vody, takže bych si s tím hlavu nelámal. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2017 22:19 Muž mrf [0] - CPO, Neo. blue jelly, blue velvet, red cherry – vyssie ph z RO
Ahojte, neviete mi niekto poradiť čo robiť s mojou RO. Kúpil som novú prečerpal som asi 10 litrov. TDS sa pekne znížilo na úroveň 3-4, NO PH Z RO JE VYŠŠIE NEŽ PH VODY VSTUPNEJ. Vstupná voda PH 7,4 a PH vody z RO 8,1. Čo s tým? predajca mi povedal, že vraj pracuje správne, no podľa mňa nie.

tone

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 01:15 Muž igor82 [0] Re: tkrul
Ahoj,
Moc jsem nepobral v prispevku o revezni osmoze tvoji poznamku k filtrum brita.myslis,ze by se daly tyto filtry pouzit i na upravu vody v akva?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 07:55 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Jarry
Odpad u RO nemusí být tak velký.

1.místo restriktoru u odpadu z osmózy můžeš použít kulový ventil (já to zkusil s jehlovým ventilem od CO2) a protitlak si ručne doladit. S větším protitlakem už nepoteče voda s vodivostí 0µS/cm, ale třeba 10µS/cm, nicméně odpadu bude mnohem míň. Zde záleží na požadavku kvality vody každého soudruha jednotlivě

2.dají se zapojit membrány za sebe, na odpad z jedné osmózy se může zapojit další membrána. Při dnešních cenách nic nákladného. Tady ale záleží už na tvrdosti vstupní vody, nicméně poměr permeát/odpad se zlepší.

O obou těchto možnostech jsem se dozvěděl teprve nedávno od rrikiho, ať to nevypadá, že jsem to vymyslel já.

Co se týče průtočné nádrže, jde to s jednou, možná dvěma. Ale u cca deseti akvárii v bytě...to už je moc hadiček

On ten 200l sud není až tak velký, taký bydlím v bytě a vím o dvou, možná třech možnostech, kam ho dát. Balkon, chodba u výtahu a určitě bych dokázal vyklidit nějakou zbytečně plnou skříň, byť drahá polovička tvrdí, že tam jsou samé důležité věci. Taky by se třeba dalo použít 100l sud a údržbu dělat nadvakrát....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 07:01 Muž Jarry [1437] Re: JoKa
A opravdu potřebuješ RO vodu v nádržích? Já jsem nad ní už vážně uvažoval, dokonce bych i měl kam dát sud a mám tam přívod vody a odpad, ale kdybych vyráběl 100l vody týdně, tak za rok pošlu 25m3 čistý vody do odpadu a to se mi trochu příčí. Při 200l RO vody týdně už to může být i 50m3, to už se nedá podle mě ani nijak zužitkovat (splachování atd.). Já se spíš zase vracím k myšlence využití dešťové vody, které mám nadbytek v podzemní nádrži (takže i v zimě), voda ale nebude čistá - ale možná by byla úprava dešťový efektivnější, než RO, ale zatím jsem nijak nepátral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 00:33 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: JoKa
přitáhneš k akvu RO vodu , vodu z kohoutku -obojí přez plovákový ventil , ty hadičky se daj schovat i do podlahových lišt , pakárna asi bude sladit přítok obou "vod" na požadovanou vodivost ale vzhledem ke stejnému tlaku v obou by to nemělo dělat pasku , zbývá jen vymyslet odpouštěnívody z akva - nějaké čerpadýlko s adekvátním průtokem ? popř přes spínací hodiny , asi by to šlo ...
EDIT : v podstatě ti stačí jen jedna hadička , směšování vody můžeš udělat rovnou za osmózou , jen to bude chtít kvalitní ventily s jemným laděním průtoku ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 00:21 JoKa Re: MonterMonty
A dál?? Nedovedu si to představit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 00:15 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: JoKa
co vyladit průtočné akva ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 00:09 JoKa Re: DavFM
Jinými slovy, nic, aniž bych schraňoval vodu celý týden, v reálném světě neexistuje...

Jak to tedy ti, s 500l akva, dělají?? Všichni jsou sběrači vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2017 22:14 Muž dudak [1885] Re: Maq, DavFM,JoKa
jednu takovou máme v práci, ta by to zvládla za pár minut, ale myslím, že by se ti do koupelny asi nevešla, ani kdybys vyndal vanu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2017 21:51 Maq Re: DavFM
DavFM napsal: požadavek na 200l za 4hod je poměrně nereálný
Jsou takové mašiny, ceny jsou v desítkách tisíc. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:38 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
Nevím jakou máš vodu a jaký je její tlak, ale požadavek na 200l za 4hod je poměrně
nereálný.
A balkón?
Jo, pustíš vodu, osmóza začne pracovat. 1 litr do kanystru,4l do odpadu. Opravdovou rychlost a poměr permeát/odpad ti nikdo neřekne, záleží to na tlaku, teplotě a tvrdosti vstupní vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:31 JoKa Re: DavFM
Něco designově lepšího??
Ne, takhle, jsem v bytě, tohle by bylo v koupelně.
Spíš jsem myslel, že třeba existuje nějaká hyper osmóza, která tohle množství zvládne během čtyř hodin, co tu údržbu dělám...
Nebo nějaká, co má svůj zásobník, třeba 50l a zvládne ho naplnit za hodinu...
Chápu to správně, že otevřu kohout, zapnu osmózu a voda teprve začne "čůrat"?
Jsem analfabet, co se týče osmózy, tak se mi nikdo prosím nesmějte...
Takže všichni, co mají osmózu, mají externí zásobník, ať už je jakýkoli??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:14 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
Sud. Nejsou až tak velké, vlezou se do rohu.
www.obal-centrum.cz/…
EDIT:někde jsem viděl i systém pro využití odpadní vody na splachování.Jak se spláchlo, tak se plnilo mikádo a RO voda šla do sudu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:10 JoKa – Dotaz
Zdravím všechny majitele RO. Dlouho už zvažuji pořízení RO, ale stále mě odrazuje jedna věc. Jak řešíte vodu při jednorázové výměně cca 500 l vody?
Vytiračky neřeším, ale co když je potřeba najednou vyměnit větší množství?
Konkrétně, mám doma necelé dva kubíky v 8i akváriích. A zvykl jsem si udělat týdenní údržbu v jeden den. Prostě udělám vše, najednou... Při poměru míchání 3:1 budu v ten den potřebovat minimálně 200l osmotické vody...
Jak tento problém řešíte? Máte bokem 200l akva, kde tu vodu shromažďujete? ?
Díky za každý názor...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 14:05 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Rybka
Podľa toho, aký chceš výsledok. 3:1 ti dá GH okolo 5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 10:29 Rybka – Reverzní osmoza
Fotka k příspěvku Zdravím,
poradí někdo v jakém poměru ředit vodu z RO z vodovodní dost tvrdou okolo 20. Třeba 3 ku 1?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2017 19:43 Muž Skabis [2] – Úprava vody
Kolik? nebo jak? ovlivňuje PH, sůl na doplňění minerálů po osmotické úpravě? Ustálí jí to? nebo zýší? nebo sníží? potřeboval bych udržet ph 6,5-7.
Zkušenosti s jakým výrobcem máte? Vstupní vodou nemůžu ředit okamžitě mě to zničí PH. Na vstupu 8,6. GH 25.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2016 21:00 Muž MonterMonty [2431] - Amerika
takový dotaz , vytlačí mi osmóza vodu cca 15m na dálku a jedno patro na výšku ?
jde o to že ji budu mít ve sklepě a hadičku s osmotickou vodou chci dotáhnout do pokoje o patro výš ,ať nemusím tahat kýblíky , na filtru pevných částic v baráku je nastaven tlak mezi 0,3-0,4 Mpa

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 14:09 Muž jamro27 [40] - krevetky
postacujuca, su aj lepsie. dost zalezi na vstupnej vode. Ale co by si chcel za tie evri. pomer cena a kvalita su v poriadku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 13:57 jakub – osmoza
Vie mi niekto poradiť aka je tato osmoza? Mate skusenosti?
zvierata.bazos.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2016 13:48 Muž jamro27 [40] - krevetky
staci aj taka, ja osbne pouzivam taketo nieco
www.zdravaveda.com/… len s membranou 75, viem zohnat za 70€ novu nepouzitu.
Vodivost z nej vychadza 0, aj vsetkym co som ju zhanal.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2016 11:25 jakub122 – reverzní osmoza
Ahojte,
nasiel som na nete reverznú osmozu
zvierata.bazos.sk/…

viete mi poradiť či je kvalitna? je tam vyborna cena.
vdaka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2016 19:11 Deepinpeat Re: sonetka
96% je účinnost plně funkční membrány. Na lepší výsledek by bylo potřeba zapojit ještě oinexovou patronu na dočištění, ovšem to pro běžné využití není třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2016 18:48 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: sonetka
to je jednoduché, dokud ti voda tekoucí z osmózy vyhovuje, až ti přestane vyhovovat, membránu vyměníš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 20:51 Žena sonetka [136] - Živorodky
Při jaké hodno vodivosti se má membrána u RO vyměnit? Vstupní voda se pohybuje okolo 540uS/cm
a výstupní je na 19 uS/cm - tedy účinnost okolo zhruba 96%, takže membránu máme ještě ponechat? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   28.02.2016 10:57 Muž Horác [3942] Re: rybar
výběr je celkem široký :o) ... www.robotworld.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 10:09 rybar
To bylo velmi dobře a odborně vysvětleno.Níže byla otázka jiná ? Rostou a plavou v také vodě ryby a jaké? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 21:24 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: rybar
Vážený kolego,domnívám se,že nemáš ponětí o vlivu osmotického tlaku na stěnu buněčného jádra.
Při osmóze dochází k vyrovnávání koncentrací dvou roztoků o nestejné koncentraci přes polopropustnou membránu. Prostupují pouze molekuly vody směrem do místa s vyšší koncentrací rozpuštěných látek. Pokud se buňka nachází v prostředí izotonickém, nedochází ke změnám, protože koncentrace látek v prostředí je stejná jako koncentrace v buňce. V prostředí hypotonickém je koncentrace látek v prostředí nižší než koncentrace látek v buňce a voda proniká přes membránu do buňky. Rostlinná buňka takovému osmotickému tlaku velmi dobře odolává díky přítomnosti buněčné stěny, živočišná buňka však záhy praskne. Tento jev se nazývá plazmoptýza (osmotická lýza buňky). Pokud je koncentrace látek v prostředí vyšší než koncentrace látek v buňce (prostředí hypertonické), dochází k odnímání vody z buňky. Živočišná buňka se svrašťuje, což je tzv. plazmorýza. V rostlinné buňce dojde k oddělení protoplastu od buněčné stěny. Jev se nazývá plazmolýza. Po umístění buňky do roztoku izonického dojde k zpětnému procesu nazývaném deplazmolýza.
Promiň,ale za tvoji poslední větu v příspěvku,palec dolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 19:55 GP Re: rybar
asi stara membrana....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   18.02.2016 19:08 rybar – Ro
Pokud RO udává 190 l na den, tak víc z toho nedostaneš počase se RO zanese a bude dodávat mín. Je třeba vyměnit filtry. Teď mi teče 25 l za 6 hodin Co se tíká vody z RO nejedná se odestilku,a v akváriu roste úplně vše rybám to nevadí .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 15:49 kaga Re: maros77
Nejspíš žádné. Voda z osmozy se blíží destilce...

Buď namíchat s vodovodní, nebo přidat něco jako Sera Mineral Salt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 07:57 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: maros77
Jednoduše řečeno ne, bez dalších úprav je voda z RO v čisté podobě na akava "nepoužitelná"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 23:37 - Re: maros77
Ak si začínajúci akvarista,tak by som to nepokúšal a držal sa osvedčeného miešania.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 18:41 Muž maros77 [0] – Čistá voda z ro
Chcel by som sa opýtať môže fungovať akvárium len s čistou vodou z reverznej osmózy? Neriedenou. Aké rastliny by tam mohli byť, aké ryby, krevetky, slimáky... Darilo by sa vôbec niečomu v takom akvárku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2016 19:42 Muž hanz [27] – RO s vodou ze studny
Zdravim lidicky, mam otazecku k RO... Mel jsem vodu z vodovodniho radu od nasich. GH cca 26. Bral jsem od nich protoze mam studnu s vyrazne zakalenou vodou. Hledal jsem idealni reseni k snizeni tvrdosti, tak jsem pristoupil k RO. Napadlo me, ze bych to napojil na tu studnicni vodu, ale mam strach, aby se mi nezanesli rychle filtry. Kolik toho zvladnou? Vaham prave jestli to radsi nepichnout k nasim i kdyz bydlej cca o 25kg odemne.
No a dalsi vec. Kolik vam protece na studenou vodu z mestskeho radu, kdyz vyrobce udava 190l/h? jde mi o to, ze to nemuzu u nasich hlidat, tak abych vedel za jak dlouho se priblizne napln 50litru barel?
A jestli to tu nekde bylo, tak se omlouvam, nemam prilis casu travit celej den u fora a prolistovavat ho...za kazdou pripominku diky :))

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2015 10:12 GP Re: halenar1984
pokud je moznost a neni k dohledani dokumentace cerpadla, jiste reseni by byl test s paralelnim zapojenim stavajicich membran.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2015 09:43 Muž 150koni [653] Re: GP
Ok, úplně jsem zapomněl ještě na průtok. Nicméně nepsal typ čerpadla ale typ membrány, ale problém jsi podtrhnul perfektně. U čerpadla z tvého odkazu v popisu se píše cituji: Výkon 0,55 ltr/min pro membrány do výkonu 50GPD

Membrána reverzní osmózy 50GPD má výkon cca. 190 litrů za den při dosažení optimálních podmínek tlaku a teploty vody. To je je cca. 0,14 ltr/min. Ale dle mého je toto už množství hotové permeátu. 4 membrány udělají za optimálních podmínek 0,56 ltr/min permeátu a kde je ještě pro průtok čerpadla odpadní voda ? Jak jsem psal, těžko takhle radit od klávesnice. Je to jen teorie. Mi jely 2 membrány bez pomocného čerpadla. Ale u mne je pořádný tlak a průtok ve vodovodním řadu :-)

edit: navíc je průtok pro 4 membrány limitován průměrem hadičky v části mezi čerpadlem a první odbočkou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [20] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49717x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=951