Reverzní osmoza
Tak to bych ti mohl darovat můj. pH jsem neměřil už tak půl roku. Možná už ta ADWA ani nepůjde otevřít, je to celé zalepené solí.
Jo a u červených neonek jsem pH neřešil, jasně, kápl jsem trošičku kyseliny, ale bylo mi úplně jedno kolik tam je, jestli 4,5 nebo 5,5. Stejně to v takové vodě nejde pořádně změřit. To stejné u apistogramm, mám tam téměř nulovou vodivost, rašelinu, listí, vím, že tam je kyselo, ale kolik, tak to je pro mě nepodstatné. Nanayky, ramirezky, totéž. Prostě hodnotu pH neznám a stejně to funguje.
Pravda, teď se poprvé vytřely alty a komplet to zplesnivělo, přežila jediná jikra, ale asi se nerozplave, už jí není vidět. Na další výtěr rapidně změkčím, ale pH fakt měřit nebudu, možná až tak na třetí pokus...
No a musíš to mít čím změřit. Do háje já už jsem vyhodil měřák. Přišlo mi, že už ho nebudu potřebovat, když to tu přočítám.
"Pokud je nízká uhličitanová tvrdost, je i nízké pH." - To není tak úplně pravda. V Krkonoších, respektive konkrétně ve Vrchlabí, je velmi měkká voda (0.300 - 0.900 mmol/l, KH2, GH2) a PH leze klidně k 8, záleží podle lokality. Já mám třeba 7.2, kolega o pár ulic vedle má 7.9.
Tak chovatelé těchto ryb tu vodu neokyseluji pro nic za nic. Ale to je jedno. Každý má nějaké zkušenosti. Tak si nechme každý to svoje.Priklad ode mně. Pt.scalare Rio Nanay měkká voda pH 6.8 vylíhlo se asi 30 mladých. Další výtěr stejný pár stejná voda ale pH 6.2 . Zplesnivěly 3 jikry zbytek už plave a roste.
Musím s názorem na pH souhlasit, není to až tak důležitá hodnota. Pokud je nízká uhličitanová tvrdost, je i nízké pH.
Zaznamenal jsem dokonce názor jednoho poláka, opravdu odborníka na chov a hlavně odchov vzácných druhů apistogram, že pH není důležité pro jikry, ale pro výskyt mikroorganismů a plísní, které jikru zabijou. Tvrdí, že s UV lampou odchová apistogrammy i při pH 7.
Podľa teba je pre ne čo akože ideál?
Radovane máš částečně pravdu. Ale kadečo je relativní. Neříkej mi že u Terčovců nebo červených neonek je pH šumafuk. Myslím při odchovu.
pH je len orientačný údaj podľa mňa dôležitý viac pre rastliny ako ryby samotné.Ak si vieš namiešať vodu o správnej tvrdosti,tak to výsledné pH bude vyhovovať 80% chovaných rýb u nás v akváriách. pH nie je ani v prírode konštantné,až na pár špecifických lokalít.A v podstate ak je správna tvrdosť,tak neutrálne resp.mierne kyslé pH vyhovuje takmer vždy.Osobne som pH riešil len pár krát i to len orientačne pre vlastnú informáciu a nie potrebu rýb.I bez merania pH som si odchoval kadečo.Základom je GH,KH a vodivosť.Samotné meranie pH bolo mne pri odchovoch šum a fuk.A ak dodržuješ pravidelné výmeny vody,tak sa to pH ani drasticky meniť nebude.Iné to bude pri rastlinách,CO2 a húž, ak to s CO2 ešte akvarista nevie.
Václave to můžeš tady psát do nekonečna. Už osmóza je velký pokrok oproti tomu co bylo kdysi. Myslím,že každý kdo chce množit ryby by se měl naučit pracovat s vodou. Měření tvrdosti a pH by měla být základní dovednost každého akvaristy.
Nikdo netvrdí že se voda vrátí na původní hodnotu což je u tebe pH 8 stačí se podívat na Tillmannovu tabulku.
Souhlas, jenom to "několik hodin" bych změnil na "několik dní".
Určitě musíš postupně a opatrně přidávat vodu a klidně to dělej několik hodin pokud je to velká změna jak v tvrdosti tak v pH. Když to uděláš rychle můžeš o ryby přijít.
0 20.11.2019 16:48 E – preloženie rýb
Dobrý deň,
prosím, aký je správne postup, ak mám ryby (skaláre) v tvrdej vode a chcem ich bezpečne preložiť do mäkkej- upravenej rever. osmózou? Potrebujú nejaké postupné riedenie vody?
Ďakujem
Ja RO tak dlho nemám, ale na pH vstupnej vody som neskončil nikdy. Aj dnešný pokus šlo pH výrazne dole (8>7,4). Preto ma to prekvapuje, že tvrdíte, že skončíte vždy na pH vody z kohútika...
Já si myslím, že v dnešní době, kdy se dá RO běžně pořídit za pár stovek, nemá smysl se takto omezovat - samozřejmě záleží na tom, co člověk chce, když budu chtít mít doma "nějaké" akvárium spíše jako dekoraci, potom s tímto přístupem souhlasím. Pokud je to koníček a zajímají mě konkrétní druhy, nebo biotopy, tak příprava vody je to nejmenší. Stejně bych vodu natápěl v sudu a jestli tam napustím vodou rovnou z kohoutku, nebo přes RO, už je mi celkem jedno. To bychom taky mohli lidem radit, ať si nepořizují mořské akvárium, když jim neteče z kohoutku mořská voda
Míchal jsem měřil jsem nespočetněkrát, pH vody čisté RO s KH kolem 0 nemá moc smysl uvažovat, vždycky jsem skončil na pH vody kohoutkové. Měřeno kalibrovaným Adwa měřákem.
Tak mi to nedalo a zmiešal som si to sám.
Mám odstátu vodovodnú pH 8 (zhruba, tam už test tak presný nie je) a KH 10°dKH.
A mám odstátu RO vodu pH 6,4, KH nula.
Zmiešal som 1:1, výsledok má KH 5°dKH a pH 7,4. Prečo... netuším, ale zamyslím sa.
Edit. Tú neutralizáciu som zjednodušil príliš a ani zanedbať tie soli vo vodovodnej vode nemožno, takže šrtnite si tam tie výpočty a, ako som povedal, si to
proste zmiešajte a zmerajte.
Tá otázka je trochu zložitejšia. Schválne som počítal len čisto koncentrácie, aby som to zbytočne nekomplikoval.
Do toho vstúpi totiž ešte CO2/HCO3 rovnováha a KNK (alkalita, uhličitanová tvrdosť) si nepovedal.
V zásade je výrazne jednoduchšie to proste zmiešať a odmerať.
@vaclav: Tvoja RO voda, Václave, nie je kyslá? Máš na to nejaký špeciálny kontajner?
PH vody po smíchání neklesne spíše při KH 5 mírně stoupne nebo zůstane na hodnotě vodovodní vody.
A to ph drží dlouho, nebo postupně zase stoupá?
Voda z RO bude mať nízke pH, pretože okamžite sa do nej nasáčkuje vzdušný CO2. U mňa konkrétne je to pH 6,5.
Čo sa týka otázky "o koľko", tak to závisí práve od pH RO vody. Ale ak vezmem ako zjednodušený príklad čisto výpočet koncentrácií z tých mojich 6,5 a miešanie 1:1, tak výsledok bude 6,73. (-log((10^(-6,5)+10^(-7,3))/2)
Já bych se držel úplně něčeho jiného.
Vždy bych přizpůsobil obsádku akvária vodě, která je běžně k dispozici z kohoutku, než nějaké extra úpravy. Těmi se do toho zamotáš a místo radosti s nádrží budeš mít v hlavě chemickou laboratoř, protože při každé pravidelné, natož mimořádné výměně vody budeš měřit a řešit jaký byl výsledek.
Něco jiného je to v mimořádných případech nemocí a pod., nebo u chovatelů při rozmnožování.
Dobře ty. Ještě bych doplnil, že ke snížení pH se používá třicetiprocentní kyselina fosforečná. A opatrnost při manipulaci nemusím zdůrazňovat.
Tak to já bych naopak řekl, že nepoklesne
Voda z RO bude mít stejné pH, jako voda, se kterou jí smícháš. Díky nižšímu KH může mít pH tendenci v akváriu klesat ve srovnání s vyšším KH, ale pokud máš KH 10 a naředíš to na 5, tak to nebude nic dramatického. Zkus si koupit litr destiky a dej do ní třeba 100ml kohoutové, pH by mělo být hodně blízko té kohoutkové. S nižsím KH ale bude jednodušší pH snížit a udržet - např. kyselinou, CO2 apod. Já používám na snížení pH CO2, při nízkém kH ho není potřeba přidávat moc a je snadné udržet stabilní požadovanou hodnotu.
Mám dotaz pro zkušené akvaristy.
Mám vstupní vodu: 7,3 ph, 10,1 tvrdost N, 385 uS konduktivita
Pokud smíchám 1:1 s vodou z RO jak bude reagovat ph? Bude stejné tj.7,3? Nebo poklesne?
Díky
Starší reakce
pH vody z RO nemá moc smysl měřit
1l za 10 min. mi přijde málo, asi bude slabý tlak vody.
Tak RO je konečně doma a provedl jsem zkoušku. 1 litr vody udělám za cca 10 minut. Poměr cca 1:4. Výsledná voda 8 ppm (z nějakých 240 ppm) a 5,5 PH (z nějakých 7,3). Vodivost super, nicméně to PH mě trochu zaráží. Čekal jsem, že bude kolem 6. Je to normální? Díky za zkušenosti
Starší reakce
Ono záleží na výškovém rozdílu, velké akvárium mám na nízkém podstavci (cca 45cm), vypouštím samospádem na úroveň podlahy a těch 350l, co měním, trvá cca 50 minut. Chtěl jsem to zrychlit čerpadlem, zkoušel jsem dát na hadici Aquael MK-800 a bylo to samé - silnějším čerpadlem v akváriu by se to ale určitě zrychlilo. Napuštění tím 250W čerpadlem je pak tak 10 minut. Akvárium v patře vypouštím hadicí vyhozenou z okna, takže je výškový rozdíl asi 3,5m a to je fofr, tam měním kolem 200l a to je tak 15 minut.
No já když jsem zkoušel těsnost akvária a vypouštěl celé akvárium asi 2H
tak jsem řekl a dost. Nečekej od toho zázraky, ale řekl bych, že to jede cca jednou tak rychle ;) Což je znát!
To vypouštění dělám taky samospádem a je to vážně opruz, jak to trvá dlouho. Ten nápad se starým vnitřním filtrem se mi líbí, asi to vyzkouším a ulehčím si tak trochu život
No to by u mě bylo asi docela těžko proveditelné...bohužel. Budu se tak zřejmě muset držet zavedeného.
Díky za tip, zrovna potřebuju cca 30 a 60l kanystry, mrknu, co tam mají
tak držím palce, ať to dopadne, tu vodu bych ředil možná trochu víc, tak na 5GH, nebo Ca kolem 30mg/l, z pohledu přípravy vody už je to jedno a mám dojem, že je to obecně doporučovaná tvrdost - sám jsem míchal (a míchám dál, ale teď už cílím hlavně na KH a pH kvůli rybám) vodu na 5GH a byl jsem maximálně spokojen, resp. rostliny byly
Tak když napouštím vodu přímo z řádu, tak mi to trvá tak 20 minut (používám hadici 1/2) a to nebyla nejlepší volba, ale funguje to. Vypouštění jsem řešil samospádem, to ale trvalo více než hodinu. Tak jsem podpořil vnitřním filtrem ze starého setu a je to cca 30 minut
Takže pokud tohle čerpadýlko bude těch 75L napouštět půl hodiny (což je čtvrtina uváděného výkonu), tak jsem s tím v pohodě
Prodejce mne ujistil, že tento průtok při výtlaku cca 1,1 metru bude mít čerpadlo minimálně.
Všem moc děkuji. Pořídím tedy RO a 75L kanystr, který se mi vejde pod skříňku a bude v něm malé čerpadlo. Vodu zkusím mixovat 3,75:1 (RO:kohoutková), tím bych se mohl dostat z 21 na 6-7 GH (nepočítám se 100% výsledkem RO vzhledem ke vstupní vodě). Navíc na podobné úrovni bych teď měl být v akváriu s platinum soil.
To čerpadlo bych si ještě rozmyslel a rozhodně tam dal silnější, já skončil u 250W kalového čerpadla a je to tak akorát, ale měním cca 350l
Tento odkaz jsem našel, bohužel největší kanystr je 60L
A ani více menších se mi nevejde. Ohledně čerpadl mám vytipováno toto
www.svetkaravanu.cz/…. Vejde se do hrdla u tvých kanystrů a ten metr a půl určitě vytáhne
Já na výměny a míchání vody používám levné barely odtud:
nadrze.navsechno.cz/…
Pokud je třeba tvar naležato, za pár korun se dá koupit i něco takovéhoto:
www.nadrzenapalivo.cz/…
Prodávají se i verze s víkem.
Rovnou bych objednal 2 kusy - v jednom míchám vodu, do druhého najednou vypouštím starou při údržbě akvárka, je to jednodušší než tahat kbelíky. Malý problém má kamarádka, plný barel sama neunese
. K dopuštění stačí levné čerpadlo (u mě osvědčený AquaEl Circulator 500), který slouží i jako rezervní při případné poruše. Je dobré dopředu promyslet umístění (výšku) zásobní nádrže a přizpůsobit tomu výtlak čerpadla. Celkově je to rychlé pohodlné řešení, šetřící čas a kapky vody na podlaze/nábytku.
Manželka to ve finále ocení 2x, kromě dobré kávy/čaje bude mít i zásobu výborné živé vody na zalévání kytek
Tak změř ten prostor, ve skříňkách bývá lepší využití místa při obdélníkovém tvaru - pak buď koupit / slepit / nechat slepit sklo, nebo bys při troše štěstí mohl sehnat třeba plastový box vhodných rozměrů.
Super, doufal jsem. Že něco takového půjde udělat
také mě napadlo dát něco do skříňky, nakonec mám 1/3 volnou. Nicméně sem se vejde max 60L kanystr co jsem našel na netu
Nejlepší je mít možnost natáhnout hadičku z RO k akváriu a mít nádrž (ta může být i skleněná) ve skříňce pod akváriem.
Můžeš si udělat odbočky přes ventily, mám tak řešenou odbočku před DI filtrem - na sladkou vodu napouštím do sudu vodu za membránou, v případě potřeby DI filtru jenom přepnu výstup ventily - bohužel se mi nepodařilo sehnat T ventil, tak to řeším 2ma obyčejnými + T kusem. Ohřev nemusíš zas tolik řešit, buď můžeš nechat vodu do druhého dne, nebo použít metodu horké vody, ale když budeš měnit třetinu a bude ta voda o pár stupňů studenější, tak se nic nestane.
No nejlepší věc, která napadla mě, je že prostě hodím pod akvárium co největší barel, který budu schovávat běžně na balkoně. Připravím si do něj přes den vodu z RO (jsem zvědavý jaká to bude rychlost - abych nedělal přes noc
) a domíchám vařicí z kohoutku (zkusím trefit abych dal požadovaných cca 24 stupňů. Pak do toho hodím malé ponorné čerpadlo a přepustím do akva
Přemýšlím, že udělám radost i manželce (zbavíme se filtračních konvic a filtrů v kávovarech) a koupím ten pro domácnost i se zásobníkem viz.
www.rostlinna-akvaria.cz/…. Máte s ním někdo zkušenost? Zajímá mne především, zda lze odpojit hadičku z RO do tlakové nádoby na vodu, kterou bych využíval pro plnění barelu pro akva a poté zase zapojil do láhve. Bude tímto způsobem fungovat tlak, aby vytáhl těch cca 50cm do kohoutku ve dřezu?
Já bydlím v podobně velkém bytě v paneláku. Měním každý týden 100 litrů vody, ovšem v poměru 2:1 (kohoutková vs. RO). Ale otrava to teda je i tak. Vždy je na cca půl dne zabraná koupelna, kde je 50-ti litrový barel s vodou z RO. Nějaký čas zabere její výroba, poté ještě ohřev. Přemýšlel jsem jak to v paneláku vymyslet co nejlépe a jak předejít možným komplikacím, ale na nic kloudného jsem zatím nepřišel.
Myslel si to a obával se. Půjde se tedy do RO
Problém ovšem je, že 100L sud v panelovém bytě 3+1 o 80M2 není ta pravá svěžest
Je tu někdo z panelového domu, kdo řeší přípravu podobného množství RO?
Jak to máte?
Zkoušel jsem část druhů, co tam máš v o něco měkčí vodě (60mg/l Ca a 28mg/l Mg) a tak třetina v tom nešla, zbytek rostl i hodně rychle, ale vzhled nebyl takový, jaký by měl být. Po přechodu na vodu o tvrdosti 5GH (ředil jsem RO:kohoutková v poměru 2:1) byl rozdíl v kondici rostlin opravdu hodně veliký, začaly jít i rostliny, co předtím nešly atd. Kdybych se chtěl zase někdy pouštět do rostlinného akvária, tak s vodou, kde je 130mg/l vápníku, bych to ani nezkoušel. Co půjde a co ne ti asi přesně nikdo neřekne, to budeš muset vyzkoušet, ale může se stát, že za pár měsíců polovinu rostlin vyhodíš a stejně u RO skončíš, jenom tě bude mrzet, že jsi to neudělal hned. Při těch 130mg/l Ca bych to s kohoutkovou ředil tak 4-5:1 (RO vs kohoutková). Být tebou, pořídím si 100l sud, nalil bych tam 15l kohoutkové, 80l RO a bude to tak akorát
Náplň mám od Profiplants ;) Nicméně tím odbočujeme od pro mne klíčové otázky. Je vůbec šance mít akvárium s těmito rostlinami s touto vodou? Nebo se RO nevyhnu?
TDS metr toho asi moc neobjasní, tam je podle mého reálná použitelnost na to, jestli není opotřebená membrána RO, případně vyčerpaný mixbed. Asi nejvíce z toho všeho bych věřil dropcheckeru, pokud je tam dobrá náplň - osvědčila se mi od Profiplants za pár korun, s vlastním mixem jsem nebyl spokojen ani trochu a to jsem to míchal opravdu poctivě.
PH - ph metr, zbytek JBL proscan. Je sice proužkový a hodně lidí na něj nadává. Našel jsem si ovšem dobré světelné podmínky a "kalibruji" s kohoutkovou vodou dle parametrů vody z vodárny. Samožejmě tím nechci říct, že jsou výsledky přesné ;) Navíc při výměně cca 50% vody z kohoutku se zvedla tvrdost. Čekám na TDS metr z číny, ten snad objasní více ;) CO2 dávkuji pomocí skleněné fajfky a nejsem s tím spokojen - tmavě zelený dropchecker (vnější difusér také objednán). Na druhou stranu nevím, do jaké míry mohu věřit dropcheckeru, když se během naplnění měnilo PH i bez toho, aniž bych bral v potaz sycení.
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x