Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2008 12:07 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Tomm
Stejné téma se řešilo i tady, snad vám to k něčemu bude:
www.darwiniana.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2008 10:08 Muž maznak007 [12] Re: Sid
Mam presne tuhle doma od vanoc. Jsem maximalne spokojeny. A mozna ze i diky 50GDP membrane je prutok dostatecne maly, ze ani neotoci vodomerem :) Jinak me dava 5litru/h permeatu. Zakladni prametry vstupni a vystupni vody mam v prezentaci nadrze (mereno testy aquar) :)Za 1500 i s postovnym je to dobra koupe :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 22:12 Muž filipsi [1295] Re: Tomm
Zivotnost kvalitni membrany v prumernych podminkach uziti by se mela pohybovat dle zkusenosti uzivatelu v rocich (3-5), pri pravidelne vymene filtru. Ale neptej se me na prumerne podminky a kvalitni membranu. Podle me neni jina cesta, nez obcas zmerit vysledek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:57 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Tomm
Tomme, slibuji, že jakmile si RO pořídím, povedu si statistiku a hnedle, jakmile budu znát precizní odpověď na vaši otázku, dám vám vědět. :) (Jenom jestli nezapomenu, komu jsem slíbil získaná data předat... :-D ) Ale stejně to bude údaj relevantní jen pro mou vodu a můj typ RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:52 Muž filipsi [1295] Re: Tomm
Na jednom americkem webu psali, ze ji meni za 276 a pul dne. Ale jinde sem se docetl, ze dokonce skoro rok a pul. Tak nevim ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:50 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Tomm
Podle vstupní vody,čím tvrdší,tím dřív odejde membrána,o filtrech nemluvě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:46 Tomm Re: Sid
To je jasný, ale zajímá mě, za jak dlouho to nastane?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:38 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Tomm
ty výměny jsou tam uváděny při maximálním využití?
To nevím... :-O Nejlepší by bylo přistupovat k výměnám na základě "zhoršených" parametrů permeátu, příp. poklesu výkonu RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:38 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: Sid
Toť otázka,je to podle tvrdosti vody,a v případě opravdu tvrdé je to i 1:4.Při ceně vody-vodné+stočné= x2 za kubík...Pro doma asi ano,ale pro odchov bude lepší kolona.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:33 Tomm Re: Sid
No dobře, tak ty výměny jsou tam uváděny při maximálním využití?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:31 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Tomm
...jak dlouho to vydrží, je jasný, že je to podle užití...
Tomme, vovovotom to právě je. :) Záleží na mnoha okolnostech, jaká bude "spotřeba" filtrů a membrán... Ale jsem si jistý, že oproti současnému stavu ušetřím - aktuálně mě stojí destilka cca 100,- týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:20 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Hony
Hony, a RO zvládne až 75 galonů za den. (Kolik je to litrů si dohledejte. :) )
Tahle RO by vám měla vyrobit dostatek vody pro výměnu celého objemu akva denně! Ale proč byste tolik vody měnil?! Stačit by mělo nějakých 30 - 50 l týdně.
a nevíš asi parametry vody co z toho de hlavně tvrdost te vody o tu mide protože z kohoutku teče asi 20 dgh www.pepinuvutes.estranky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:14 Tomm Re: Sid
Jj, musel jsem si to přepnout do Angl. Takže jestli tomu dobře rozumím filtry 10 a 12 Euro a membrána momentálně jen 25 Euro. A jak dlouho to vydrží, je jasný, že je to podle užití?? Jo už to čtu filtry měnit každých 6 měsíců a membránu každé 2-4 roky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:06 Hony Re: Sid
side a ta tvoje osmoza co si sem dal dáva 90l deně ja to nepřeložím jo a když chci chovat rybi např terčovce nebo skalary tyk mě tolik vody stačí když mám to akva 150 se mě zda za den málo no ale ja nevím nikdy sem to neměl v ruce
a nevíš asi parametry vody co z toho de hlavně tvrdost te vody o tu mide protože z kohoutku teče asi 20 dgh tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:04 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Tomm
www.aquasafe.de/…
RO 75GPD za 50 Euro, doprava příjde na 15 Euro a ceny náhradních filtrů a membrány si dohledejte. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 21:01 Tomm
Jestli se můžu připojit do diskuze, docela by mě zajímalo, jak je to s dalšími náklady na RO, jsou tam určině nějaké filtry nebo membrány......... zase tomu tolik nerozumím, ale určitě se to bude muset ponějaké době obnovit. Uvažoval jsem také o koupi a vzhledem k stále posilující Kč je určitě výhoda nákupu v zahraničí potlesk . Někde jsem dokonce viděl RO za 50 Euro, což je super cena, ale jde mě o to, kde poté shánět ty nhradní filtry nebo membrány?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 22:48 Nobody – Re: filipsi
S NaCl bychom se nejspíš dostali k mořské akvaristice.Tou jsem se nikdy zatím nezabýval.
Myslím,že v běžné vodovodní vodě,není velký problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 22:03 Muž filipsi [1295] – Re: Nobody
1. Ted uz jo, chybel ti tam predtim ten /m nebo /cm . Proto jsem to nazval rejpanim, ale je to dulezite, jednotka momentu taky neni N.
2. Nojo, ale jakych soli? Co treba NaCl? Co udela vodivost a co tvrdost? Pisu muze a nemusi, u nijak neupravene bezne vody vetsinou souvisi, ale nemusi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 21:45 Nobody
filipsi napsal:(rypnu si podruhe, zase je mas spatne)
(edit - jeste doplneni, jak tvrdou vodu mam nevim v zadnem pripade. Vim jen, jak ji mam vodivou. To spolu muze ale nemusi souviset.)


ad1)co máš s jednotkami?
"Elektrická vodivost vztažená na jednotku délky(vzdálenost mezi měřícími elektrodami)se nazývá měrná elektrická vodivost,jejíž jednotkou je siemens na metr(S/m),v akvaristice se používá jednotka menší - mikrosiemens na centimetr".
ad2)ve většině případů souvisí.Jde v podstatě o obsah solí ve vodě.
Pokud mám uhličitanovou 1 a vodivost 140.Jakou ji mám?Tvrdá asi nebude? ;-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 21:23 Muž filipsi [1295] – Re: Nobody
:-) , ale ma, uplne stejnou jako ten druhy. Jen se musi uvest ty jednotky, ktere od amazonstara chci. (rypnu si podruhe, zase je mas spatne ;-) )
Mas pravdu, kazda v kazdem domku ne.
(edit - jeste doplneni, jak tvrdou vodu mam nevim v zadnem pripade. Vim jen, jak ji mam vodivou. To spolu muze ale nemusi souviset.)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 21:19 Nobody – Re: filipsi
Takový údaj,podle mě,ovšem nemá žádnou vypovídající hodnotu pro akvaristiku.
Když změřím např:0,3,0,4 nebo 1-vím jak mám"tvrdou vodu"?
Nebo je lepší když budu měřit 0,100,150 nebo 300 mikrosiemsů?Tady je to jasnější.
Každá domácí vodárna ten potřebný tlak neudělá. :-) Při dvoupatrovém domku Vám stačí,aby dole(jste nahoře)pustili větší odběr vody a RO je...,než vodárna natlakuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 21:09 Muž filipsi [1295] – Re: Nobody
EC zkratka electrical conductivity (vodivost) a nektere pristroje ji opravdu zobrazuji tak jak amazonstar pise. Nkdy se v zahranici i takhle pouziva. (a neda mi to si nerypnout, jednotky mas spatne ;-) )
No a ten tlak udela hrave kazda domaci vodarna, se studnou asi potrebna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 21:06 Muž filipsi [1295]
amazonstar napsal: Elektricka vodivost....normalni voda co tece v Praze ci v Plzni ma 0.30 az 0.50....studny mivaj pres 1 cela...
....tak by teoreticky mela mit dalsi odpadni voda okolo 1.9 EC a to by uz stalo za to...


Ja se ptam na jednotky, a co to znamena. Protoze me zajima, co by stalo za to, kdyby mela 1.9.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 21:01 Nobody – Re: amazonstar
Od které doby se uvádí elektrická vodivost v nějaké jednotce EC a to v údajích 0,30-0,50? coze
Doteď jsem si myslel,že se vodivost udává v mikrosiemens. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 20:55 Nobody – Re: amazonstar
Vy máte tak silné čerpadlo,které vyvine potřebný tlak,aby reverzní osmóza správně fungovala?
Pokud je malý tlak ve vlastním potrubí vodovodu,tak se před RO přidává čerpadlo pro zvýšení tlaku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 20:45 amazonstar – Re: filipsi
Elektricka vodivost....normalni voda co tece v Praze ci v Plzni ma 0.30 az 0.50....studny mivaj pres 1 cela...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 20:43 Muž filipsi [1295] – Re: amazonstar
1.2 EC - v jakych jednotkach?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 18:28 amazonstar – Re: MiHl
prave kdyz sem meril odpadni vodu z osmozy tak misto 1,2 EC mela 1.4 ,takze kdybych ji prohnal jeste jednou tak by teoreticky mela mit dalsi odpadni voda okolo 1.9 EC a to by uz stalo za to...aspon pro me..zajimalo me jestli uz to tu nekdo vyzkousel a jaky jsou novy moznosti upravy vody.....ty filtry mi zas tak drahy taky nepripadaj .....koneckoncu bych vam nepral pocit kdyz vam vysicha studna.... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 17:56 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: amazonstar
ta odpadní voda moc užitečná není, má takové parametry, že by se z ní nic moc nevytěžilo a zátěž na RO (opotřebení) by bylo o něco větší

voda z akva rovněž, obsahuje větší množství látek a nečistot, takže by se rychleji opotřebovávaly (zanášely filtry)

používat RO k odstranění nečistot a chem. látek (hnojivo,...) určitě jde (voda v akva by tvrdnout neměla), ale opět ty filtry... takže bych to nedoporučil...

samozřejmě, jak zmiňuje Sid, vodu do RO je nutné dostat pod tlakem (pokud to není nějaká hodně drahá hi-tech RO s vlastním zásobníkem, čerpadlem, elektronikou,...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 17:49 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: amazonstar
podle me bych z 1000 litrovy nadrze mohl tu vodu cirkulovat vickrat ne??
To by šlo docela těžko - musel byste tu vodu natlakovat. (Třeba ji znovu dostat do vodovodní sítě... :-D )
Zkuste si vygúglovat informace, na jakém principu RO funguje. ;-) :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 17:45 amazonstar
me by zajimalo jestli ma nekdo z vas zkusenosti s opakovanou cirkulaci odpadni vody z osmozy...podle me bych z 1000 litrovy nadrze mohl tu vodu cirkulovat vickrat ne??
a jeste jednu otazecku...jake jsou zpusoby prefiltrovat vodu z akvarii aby byla zase pouzitelna,bez NO2 a NO3??...zase jenom osmozou??
diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 15:31 jirkaj
Tak to ještě lepší,než jsem čekal.oni nás ty naši obchodníci tak trošku hoblují no .Chci ji pro to že taham do pátého patra zhruba padesát litru týdně na vyměnu pro dvě akva ,dohromady 300 l. a je to na nic-na výměnu je to jen tak tak,mít osmozu,měnil bych víc.pro "S" Kytky zalévám vodou z akvária a když jsem s tím začal,viditelně jim to prospělo.díky za odkazy.J. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 14:35 Muž maznak007 [12] – Re: Štěpán
Jeste jsem to ani nenamotoval.... Ale pocitam, ze pri vstupni vode 30dGH bude koncentrat dobrej tak akorat na zakladani krapnikove jeskyne ;-) Tipuju to na 45dGH :-) No zmerim to kapkovym aquarem... ale pocitam. ze presnost bude tak +- 10stupnu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 14:30 Muž maznak007 [12]
Jirko, Sid ma pravdu. Ja na nej nicmene nedal a za 65EUR is postovnym jsem to koupil tady: www.aquasafe.de/…
Osobne polakum zatim moc neverim. Za tyden od objednani jsem ji mel doma :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 14:02 Štěpán
Co dělat s odpadní vodou z osmózy? Dají se s ní zalévat kytky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 14:01 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: jirkaj
Cena je to pěkná, ale už jsem tu někde dával odkaz, že v polských e-shopech je přesně tento typ RO (75 GPD) k mání za cenu do 2000,- Kč i s dopravným. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2008 13:56 jirkaj – osmoza
Prosím poraďte,našel jsem na adrese www.filtracevody.cz/… osmozu s mě vyhovujícím výkonem za téměř poloviční cenu,než je běžně k sehnání v nasich obchodech,přitom je tam uvedeno,že je vhodná pro akvaristiku.nemáte s tímto typem někdo zkušenost?Je tak nekvalitní,nebo nás naši prodejci tak trošku natahují.Předem díky .J.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2007 00:35 sss
Díky Horác, tak to nepotřebuju ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2007 00:33 Muž Horác [3942] – sss
Zjednodušeně řečeno se jedná o filtraci vody na molekulární úrovni. Výsledkem je demineralizovaná voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2007 00:06 sss
Co to je, nebo k čemu je to dobré ta reverzní osmóza?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2007 23:46 Muž xxsharkxx [19]
nebál bych se toho ;-) má doma prkticky stejnou akorát za cenu 2200,-a šlape mi už rok.Vše je oky X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 23:03 solem – shop
jinak teď jsem od toho chlapa kupoval osobně korály a působí velmi solidně, takže myslím že v tom háček nebude, teda je jasné že asi bude rozdíl v kvalitě a výkonu.:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 17:57 Sidonius – To Anonym
IEM Umkehrosmose 230:
www.aquadiskont.com/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 17:51 Sidonius – To Matlala
Dešťová voda může obsahovat kdovíco... Vlastně všechno, co posbírá ve vzduchu. A mnohdy to přinese i z několikasetkilometrové vzdálenosti - kys. uhličitou, dusičnou, sírovou, chlorovodíkovou... Takže pH může mít někdy velmi nízké! Určo stojí za změření! ;-)
Tvrdost může mít i mírně vyšší, než 0, ale aby měla 10, to bys ji musel nabírat ve vápencovém lomu z kaluže... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 16:40 Muž matlala [798] - Rostliny
to vim řádně ji upravuju a zatím jsem dával jen 1x dneska měl jsem ji z pondělního deště trval celou noc tak jsem to k ránu postavil ven a bylo. A stála od uterka v koupelně a přidal jsem aquatan
nevim změřím to ještě 1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 16:38 tonik666
Dešťovka má mít 0, protože je to odpařená voda a jak známo, soli tvořící tvrdost se neodpařují.
V děšťovce můžou být rozpuštěné plyny, které jsou ve vzduchu, tedy i znečišťující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 16:26 Muž matlala [798] - Rostliny – to sid
ne na moravě přesněji 15 km od Zlína v Martinicích
kolik má podle tebe mít dešťovka? a taky to je měřené testem made in rataj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 16:05 Anonym
Take se mi to zdalo malo, ale kouknul jsem na americky ebay, a ceny se pohybuji neco malo pres 100USD, takze realne. Ale fakt nevim, jak to bude s kvalitou a zivotnosti membrany atd, a jestli uz na samem pocatku parametry odpovidaji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2007 15:23 Sidonius
Dešťovka GH 10?!? Kde to žiješ, Matlalo? U cementárny a vápenky? Vitošov? Hranice? smich
RO - na nějakých německých stránkách jsem něco podobného viděl za cenu kolem 80 EUR. Takže ta cena je reálná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2007 14:52 Muž matlala [798] - Rostliny
no to by mě též zajímalo kde je háček
ale teď zkouším dešťovku která má hodnotu gH na 10 oproti vodovodu 26

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [44] 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49715x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=2151