Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 29 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 16:32 - Re: threat
Fotka k příspěvku Prípojky priamo na batériu, stačí jednoducho odmontovať perlátor a namontovať prípojku.Cez prípojku sa dá pustiť voda priamo do RO alebo cez perlátor bežne ako z batérie.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 15:48 threat Re: rriki
JJ díky,já jsem to napsal jen tak,proto ten smajlík.Teď to určitě předělávat nebudu,když to mám pár dnů zkompletované.Možná když budu něco objednávat,tak to objednám.Navíc jsem měl všechno doma i náhradní hadici k pračce,chyběla mi jen nějaká rozdvojka a tu jsem sehnal tu plastovou.Ale jsem rád,že jste mě trochu naťukli,já se na ty mezikuse díval a nějak jsem je nestudoval,protože jsem nechápal na co je tam ta díra uprostřed:-) až teď čtu ty dva řádky popisu a on je tam závit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 15:09 - Re: threat
Fotka k příspěvku a toto,ako medzikus k vodovodnej batérii.Mám doma i prípojky priamo na kohútik batérie.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 15:09 - Re: threat
Fotka k příspěvku Použité mám toto:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 14:08 Muž rriki [818] - CichlidyRe: threat
Šroubovací si kup u Mangaly
ja ho mám
z Rowy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2013 13:22 threat Re: malyLibor
Už nepanikařím:-),prokonzultoval jsem to přes SZ s rriki-m a po preventivním zakoupení nových předfiltrů jsem dal na odpadovou hadičku za restriktor ještě kohout,kterým průtok-odtok s toho předimenzovaného restriktoru ještě doupravuji,pošteloval jsem si to na poměr čisté a odpadní vody na max. 1/2 spíše to je ale na stejno 1/1-něco mezi.Permeát po změření pořád kolem 3-4 uS a vody to udělá 30 litrů za zhruba 6-8 hodin?-nějak jsem to pořádně neměřil ten čas.Tak jsem momentálně naprosto spokojen.
Jen stále řeším,jak by to šlo jednodušeji zapojit na ten přívod vody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2013 11:16 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: threat
Ještě jednou ti píšu - nepanikař. Membrána v té osmoze je vyrobena v USA, je velmi kvalitní. Zřejmě máš o hodně vyšší tlak vody než já, mně neudělá víc než 50 litrů permeátu za den... ale naprosto mi to pro mé účely stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 11:15 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Sid
Ano, pokud dáš vyšší teplotu a tlak, je vyšší poměr permeátu ku retentátu... ale je to nepodstatné, ani kdyby byl poměr 1:8, protože to stejně žádný měřák nezměří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 10:55 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: threat
Já mám necelé tři roky starou RO tu samou jako ty a stejné výsledky. Vstupní voda okolo 800µS a permeát do 3µS. Membránu máš zjevně v pořádku, nech ji pár minut propláchnout a budeš mít lepší poměr... nicméně poměr u těchto malých RO je zbytečné řešit, stejně to máš zadarmo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 10:51 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: christ
Je to tak. Ale neřeš to - on na to časem přijde každý, kdo má osmozu... ale až na to přijdou sousedi, bude zbytečný problém.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:32 threat Re: rriki
Tak jsem se byl podívat na ten restriktor a je tam dokonce 450??Tak objednáme nový.Díky za ochotu-radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2013 21:32 Muž rriki [818] - CichlidyRe: christ
Nemusí.Někteří kolegové akvaristi přesně vědí kolik nastavit na koloně průtok ,aby to s budíkem ani nepohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:30 Muž rriki [818] - CichlidyRe: threat
ta 400 je na 75 GPD ty by jsi tam měl mít 300.pa je ještě 550 a ta je na 100gpd možná tady je zakopanej pes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:27 christ Re: Sid
Jako asi je ten budik starej, ze nepocita ten prutok. Diky bohu;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:18 threat Re: rriki
Restriktor je tam FLOW 400- www.mangala.cz/… ,RO byla kupována u multiply.cz,vody udělá v přepočtu asi kolem 100 l/24 h.Měřím to klasickým EC metrem: www.multiply.cz/… ,je kalibrován v továrně-dle výrobce,ale když mi změří vstupní vodu správně,tak myslím,že taková odchylka by u spodní hranice být neměla,ale s těma procentama schopnosti RO vyčistit vodu mi to taky moc nesedí.Asi zkusím koupit nový ten restriktor,pak už jen membrána.Jsou tyhle špatné: allegro.pl/… -netušíš rriki?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:16 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: christ
Tak jste lepší... :-( No co už s tím, že?! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:10 christ Re: Sid
No prave ze me ukazuje asi litr spotrebu budik maximalne a to jsem dneska udelal cca 55 litru permeatu;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2013 21:07 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: davidek75
Souhlas. (Možná jsem jen Libora správně nepochopil.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 21:07 Muž rriki [818] - CichlidyRe: prasan
Tds metr měří něco jinýho nežli ec metr ,neboli konduktometr.Tím vodivost nezměříš....Teď píšeš ,že máš vodu 240 mikro,ale jinde až 500 mikro.Vodivost si lze i trochu dopočítat membrána 50GPD má účinost cca 95%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2013 20:48 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Sid
jen jsem chtěl potvrdit že poměr pod 1:3 je reálný
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2013 20:48 - Re: rriki
Schválne som to TDS meračom zmeral opäť aby som nekecal.TDS kalibrované u výrobcu.
Vstupnú vodu podľa okolností mám max do 240us a v kadiach po úprave RO:
V prvej 1us v druhej 9us.

Asi sa predsa len budeš musieť zmieriť s faktom,že u vás tá najčistejšia voda asi nie je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 20:47 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: davidek75
Teplota a tlak mají, samozřejmě, významný vliv na výtěžnosti permeátu. Také proto nelze dělat jednoduché závěry ve smyslu, jak se podařilo malyLiborovi. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 20:43 Muž rriki [818] - CichlidyRe: threat
3 mikro čím měříš?30 je reálných.Co se týká RO kolik litrů čisté vody dělá?Pokud dělá nějakých 150l/24h a odpad 800l tak je potřeba zkontrolovat restriktor, pokud tam je.Jeli tam kohout tak poštelovat, což u těhle čín nebývá. Předchozí majitel si to mohl takto nastavit poměr z důvodu tvrdé vody, dal větší oplach ,aby šetřil membránu.Vyřešit se to dá kohoutem a naštelovat odpad třeba 1:3 a změřit vodu.Pokud tečě málo vody a jsou nové předfiltry, může být zanešená membrána.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2013 20:42 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Sid
mám termostatickou baterii na ní si nastavím 25st. a mám poměr 1:2,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 20:19 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: christ
Svého času jsem tu zmínil, že u mne je poměr permeátu : retentátu cca 1,5 : 8,5, a o moc lepší nebyl ani u nové membrány. (Předfiltry měním vcelku pravidelně. :))
Takže ani náhodou, jak uvádí malyLibor, že v realu je poměr permeát : retentát rozhodně nižší než 1:3...
A taky jsem napsal, že při spotřebě 1 kubíku vody (u nás zhruba 80,- vodné + stočné) mi vodoměr ukáže jen nějakých 150 litrů... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 19:06 Muž Burik [727] - AquascapingRe: threat
To ti závidím..já mám 2 měsíce novou RO a teče z toho 20uS
Mám 75 GPD Standart,vstupní voda má nějakých 800uS
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2013 18:47 threat Re: rriki
Mohl bych se zeptat,když s osmózou děláš tak dlouho:koupil jsem použitou RO mini 50 za pár kaček,nečekal jsem žáný zázrak,ale voda mi teče 3uS,vstupní je 716uS,preventivně jsem koupil oba předfiltry a voda stále stejná 3uS,ale mám problém s odpadem,který je 6 litrů na litr permeátu,tlak do membrány jde něco přes 4 bary.Mám špatnou membránu ?Nevím,jak dlouho ji prodávající nepoužil,ale kdyby byla špatná,tak by netekla taková voda,nebo se pletu?RO mám asi měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 18:47 christ Re: threat
Rozdvojku jsem tam samozrejme dal, ale manzelku osmoza stve, cili Kdyz delam vodu napojim a pote odpojim a schovam;) no jak u debi..;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 18:44 christ Re: MichoCZ
Ted jsem zjistil vtipnou vec, vodovodni hodiny na studenou vodu me neberou osmozu;) delal jsem ted hodinu vodu a hodiny se ani nehly;)) cili osmoticka voda zadarmo a to jsem resil odpad;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 18:26 Muž rriki [818] - CichlidyRe: prasan
Pršane,Prašane, to povídej komu chceš o tom 1 mikrosiemensu z osmozy,ale ne mě.Žeivka patří mezi nejlepší vody u mě má od 280 do 300mikro a z osmozy mi teče 7-15 mikro.Bez deionizace na konci a změkčováníí před, lepší vodu nedostaneš a to už s osmozou dělám 18 let ,protože máš stejnou jako tak kecáš.A k výrokům ohledně skalár se nevyadřuju .Hold máte asi lepší ryby na Slovensku
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 17:50 Muž Burik [727] - AquascapingRe: MichoCZ
Jo,tak to mi nedošlo..v tom případě to tak nějak odpovídá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2013 17:38 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Burik
Libor možná myslel samotné vodné. Teď si nevzpomínám jak to tam u nich je, ale jsou místa (třeba u nás na chatě, kde není kanalizace), kde se stočné neplatí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 17:12 threat Re: malyLibor
Mě teda nenapadlo něco méně složitého,když jsem chtěl zanechat to co jsem tam měl.Nechal jsem ventil,který byl pro myčku-ten zůstává jako hlavní a funkční,na to rozdvojku a ventil pro osmózu....a pro tu myčku.Na druhé straně je zapojena pračka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2013 16:50 Muž Burik [727] - AquascapingRe: malyLibor
Moc dobré..většina lidí má představu,že mu protečou miliony do odpadu..přitom je to většinou menší množství vody,než když si napustí večer vanu.
Mám osmozu asi 2 měsíce a jsem moc spokojenej s kvalitou vody.

ale kubík vody nestojí 30Kč :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 16:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: threat
Zbytečně složité, ale určitě funkční :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.12.2013 16:45 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Lulito
Lulito napsala: No takže osmóza je mi k ničemu. 480l bych vyplítvala jen tak.

Inu, nevím, jestli je tohle zrovna rozumný příspěvek... ale beru, že jej napsala žena a ženy nejsou vždy příliš spřátelené s matematikou. Nicméně pojďme se trochu kouknout na čísla:
Vyjděme z předpokladu, že by tvá voda a tlak ve vodovodu byly tak špatné, že by ti vycházel poměr permeát : retentát 1 : 4 jak uvádíš (obvykle je to tak 1:2,5 - 1:3). V tomto případě, počítám-li 1 kubík vody za 30,-Kč, tak máš za 30,-Kč 200 l permeátu, tedy 1 litr permeátu za 30:200= 0,15Kč/l = 0,75Kč/5litrů. 5 litrů destilky tě vyjde na cca.50,-Kč, 5 litrů permeátu, který tady zmiňoval Ivoš na 15,-Kč... co je tedy výhodnější???
A to připomínám, že v realu je poměr permeát : retentát rozhodně nižší než 1:3 a retentát se dá použít na splachování, jak tady už někdo uváděl, pokud se tedy potřebuješ babrat s odpadem za tuhle cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 16:14 threat Re: christ
Fotka k příspěvku Ta plastová rozdvojka stojí 50,-Kč a není s tím skoro žádná práce,nechal jsem původní ventil na pračku a na tom to rozdvojil a dal kulový ventil k osmóze.Na vstup do osmózy jsem použil tohle:http://www.multiply.cz/products/vstupni-sroubeni-1-4-3-8/
Ty asi taky,že ano?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 16:09 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: prasan
prasan napsal: ...V tvojom prípade vidím problém skôr v obsahu solí vo vode.Čo má tiež vplyv na ikry a ich vývoj.

Ano, s tím naprosto souhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.12.2013 15:53 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: christ
Existují rozdvojky ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 15:08 christ
Tak jsem nakonec poridil od rataje aquapro50 dela me to cca 6,5 litru za hodku a odpad je 1:4, cili to se da. Mam vetsi tlak, ale horsi teplotu 15 stupnu, jelikoz je na vyvod pracky a manzelka se s tim holt bude muset smirit a ja taky, ze porad budu namontovavat a odmontovavat osmozu;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 14:00 vikino Re: prasan
Dakujem za vysvetlenie, aj ked s tym z hladiska vyvoja ikier nesuhlasim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 13:16 -
Kyslík je dôležitý práve preto,že sa viaže na všetky prvky(až na pár vynimiek).V tvrdej vode je týchto prvkov viac a nestačí len osmotický tlak na to aby sa tieto dostali tam kam treba.Preto treba viac okysličiť tvrdú vodu aby sa množstvo látok vo vode naviazalo s čo najviac kyslíkom.Je tu však občas problém,že silne prevzdušnená voda máva tendenciu ísť s pH hore.Čo však neznamená ,že sa zmení tvrdosť.

www.biopedia.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 12:49 - Re: Ivoš
Za deň mám 120L a tečie mi to cca 50% na 50%.Chce to dobrú membránu.
V tvojom prípade vidím problém skôr v obsahu solí vo vode.Čo má tiež vplyv na ikry a ich vývoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 12:45 - Re: vikino
Mne osmóza dáva 1us,príde mi to jedno či použiješ katex a anex.Akurát tá voda do odpadu.
Ok, možno som sa v predošlom príspevku nie moc dobre vyjadril.No to okysličenie tak či tak v tvrdej vode potrebuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 12:02 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: vikino
Tak toto jsem už taky v tomhle vlákně vysvětloval :-D Pro mě je zkrátky jednodušší jí kupovat.
A co se týče olova, to dokážu z těla docela slušně dostávat, jedna z celkem příjemných metod je sex ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 11:53 vikino Re: Ivoš
Aha, no oni tu vodu tiez "vyrabaju" z vodovodnej vody... preco kupovat vodu, ked si mozes jednoduchu osmozu zaobstarat sam a vyrabat si rovnaku vodu doma... ??? Dnes tie osmozy nestoja majlant ako volakedy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 11:42 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: vikino
Ale to už jsme se dostali hodně daleko od jádra celé této diskuze protože vše začalo tím, že jsem do tohoto vlákna vložil odkaz na mořskou akvaristiku, kterou mám kousek od baráku, která prodává vodu z RO za 3,- Kč/litr a tu hodlám kupovat smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 11:24 vikino Re: Ivoš
No tak z baraku s olovenymi trubkami by som prasil okamzitre prec, nie to este pil vodu z vodovodu ... uff, ak sa neda odist, tak aspon tu RO aj na pitie... V tomto pripade by som odporucil pouzivat este silno bazicky anex, alebo mixbed (katex+anex) za RO na odstranovanie tazkych kovov, pretoze membrana predsa len nieco pusti, nezachyti vsetko. Anex a Katex je istota. Citujem z mojej stranky: "Tieto anexy majú ešte jednu veľmi dobrú vlastnosť. Vodovodná voda obsahuje okrem dusičnanov často aj mnoho stopových škodlivín, ktoré ryby velmi zdravotne poškodzujú. Anexy použité v trubicovej - anexovej kolone napojenej na vodovodnú sieť dokážu zbaviť vodu saponátov, herbicídov, insekticídov, umelých hormónov, fenolov, chlóru, rôznych karcinogénov a mutagénov."
Aspon toto za RO napojit: www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 11:07 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: vikino
Já jsem se RO zprvu taky bránil jako čert kříži protože jsem si říkal, že u "blbých" skalárů přece nemůže být voda až takový problém. Bohužel v tomto případě je a i na míchání vody si vozím obyčejnou vodovodní z druhého konce Prahy protože má poloviční tvrdost než to, co mi teče ze zdi. Možná je problém i v tom, že v bytě pod námi mají stále ve zdi olověný trubky protože si přece nenechají rozkopat celou koupelnu a to ani v případě, že zbytek baráku ano. Opravdu mi to radost nedělá ale bez vody z RO jsem jednoduše v pr...i.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2013 11:03 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: Burik
ja az todle doplacam (uz uz skoro..) tak jdu do JBL AquaDur basis plus‎. pouzival to i novina.pl a ten by tomu mel rozumet :) (myslim jako krevetkam)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [29] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49715x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=1401