Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2015 07:56 GP Re: 150koni
takhle to nefunguje! zalezi na prutoku a charakteristice cerpadla.
muze to byt tak, ze se treba ani tlak nesnizi, ale taky muze padnout hluboko pod 1/2.
edit: je treba k cerpadlu zjistit popis, jako je tu www.reverzni-osmozy.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2015 18:17 Muž 150koni [653] Re: halenar1984
Jen zjednodušeně, pouze matematicky a teoreticky řečeno. Čerpadlo ti dává tlak 0,6MPa a provozní tlak membrány 50 GPD je 0,47MPa. Do sériového zapojení, tedy za sebou, tak jak to máš teď pravděpodobně ty, ti toto stačí. V případě přidáni dalších dvou membrán je budeš už zapojovat do paralelního zapojení, tedy vedle sebe a tudíž se tlak dělí mezi dvě větve a každá z nich potřebuje alespoň 0,47MPa. Teoreticky tedy pro efektivní využití membrán potřebuješ tlak 2 x 0,47 = 0,94MPa. Doufám, že si na to odpovíš sám :-) . Jestli se pletu, opravte mne někdo prosím, abych tady někoho neuváděl v omyl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 14:33 halenar1984 Re: 150koni
Mam tam manometer do membran ide tlak 6bar z pomocneho cerpadla preto sa pytam ze ked pridam dalsie dve membrany ci to bude stihat jedno cerpadlo alebo by bolo lepsie pridat dalsie k tym dvom myslim ze ked to rozdelim na dve a dve tak sa tam tlak strati neaky len ide o to ze kolko ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 09:40 Muž 150koni [653] Re: halenar1984
Nezlob se na mne, ale to je jako říkat pacientovi diagnózu přes telefon. Psát, zda ti bude stíhat jedno pomocné čerpadlo nejde jen tak od pasu. Nota bene, pokud ani nenapíšeš vstupní tlak do systému membrán a potom tlaky na každé membráně co máš na stávajícím systému. Membrána má pro efektivní chod předepsaný tlak. Pořiď manometr každé membráně zvlášť www.mangala.cz/… abys viděl, zda je membrána efektivně využívaná a jestli je, nebo není potřeba čerpadlo. Neříkám že ti poradím zrovna já ale bez těchto informací je to jen jak se říká mlácení prázdné slámy a nikdo se ti podle mne nebude hrnout do rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 08:06 Jindras Re: halenar1984
Kolik té vody potřebuješ? Nevyplatila by se ti nějaká domácí,velká,úpravna? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2015 14:04 halenar1984 – osmoza
Fotka k příspěvku Ahojte prosim vas chcel by som sa spytat chcel by som si spravit na svojej osmoze taky tunning mensi :) mam tam 2 membrany 50 GPD ktore mi denne robia 300 litrov permeatu nasiel som na nete toto zapojenie a otazocka je ked tam pridam 2 dalsie membrany bude mi to stihat jedno pomocne cerpadlo alebo by to chcelo este jedno cerpadielko k tej zostave a ku dvom membranam by som dal jedno cerpadlo pomocne a ku dalsim dvom tiez jedno mala by sa tak vyroba permeatu zvysit o dalsich 300 litrov denne predpokladam :) dakujem
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.12.2015 00:24 Žena sonetka [136] - Živorodky
Ano, dusičnany jsou vcelku problém s těmi si RO poradí špatně, u nás se hodnota vody po filtraci pohybuje okolo obligátních 25mg/l, ale tahle látka zrovna není moc dobrý ukazatel funkčnosti RO :). Na to je určena DEMI kolona, anebo iontové měniče k tomu stvořené.
U nás vyvstal problém co s 25mg dusičnany, když kytkám chybí zbytek a řasám to nevadí, odstranit to nemá smysl, takže jsme do vody přidaly zbytek, troch fosforu, trošku víc draslíku, uhlík a nějaký ten koktail těch správných látek co kytky určitě potřebují a ono to vcelku funguje báječně a kytky rostou jak zblblé. Ono tohle nechce řešit nějak extra do hloubky, jinak se z toho člověk zblbne, chce to řešit spíše plošně a hlavně v dlouhodobém udržitelném horizontu, aby akva běželo za co pokud možno stabilních podmínek ....
Takže říct od podlahy, ano lijte tam čistou vodu z RO jde velice těžko, bo nikdo neví, co v té vodě přesně je, co je v akvárku a jaký to bude mít ve výsledku efekt ...... Chce to zkusit a laborovat, nám trvalo rok, než jsme akva dali do latě a aby fungovalo autonomně a stabilně ... palec
Bádat, bádat a bádat + se setmtam spokojit, že to není dokonalé hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2015 09:39 Muž Paxero [71] Re: Základy osmózy
To s temi dusicnany mohu jen potvrdit. Vstupni voda 100 mg/l, permeat 20-30 mg/l NO3. Nova membrana spise tech 20, trochu starsi spise tech 30. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2015 09:12 Základy osmózy Re: Základy osmózy
Aby to zase někdo nepřevracel, tak ještě dodám, že samozřejmě záleží na tom, jaké látky máte ve vodě. Pokud budete mít vysokou vstupní vodivost, která ale bude tvořena převážně "snadno odstranitelnými" solemi, bude účinnost jejich odstranění poměrně vysoká (třeba i vyšší než těch deklarovaných 95%). Jak už jsem zmínil, u dusičnanů bývá účinnost nižší (třeba i jen kolem 75%), takže když máte ve vstupní vodě třeba 50 mg/l NO3, tak vám může ve výstupní RO vodě pořád zbýt ještě docela velké množství (cca 12 mg/l). Tak to jen pro úplnost (pokud to někoho zajímá).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2015 08:43 Základy osmózy Re: sonetka
Chtěl jsem jen upozornit na to, že u každé membrány RO je deklarována její účinnost, a ta se pohybuje v průměru kolem 95%. Jednoduchou matematikou si tak může každý spočítat, jaké výstupní hodnoty vodivosti může očekávat při dané vstupní vodivosti. To znamená, že když mám vstupní vodivost třeba 100 µS/cm a RO mi odstraní 95% solí, tak mohu počítat s výstupní vodivostí kolem 5 µS/cm. Pokud mám ale vstupní vodivost třeba 1000 µS/cm a RO mi odstraní 95%, tak bude výsledek samozřejmě jiný: 50 µS/cm! To je ta pointa, kterou jsem měl na mysli, když jsem dával link níže. Membrána může v obou případech fungovat bezchybně, ale v prvním případě dá 5 µS/cm a ve druhém 50 µS/cm. Jinak účinnost membrán je u různých látek je různá. Například dusičnany odstraňuje obvykle s mnohem nižší účinností než těch deklarovaných průměrných 95%. Jak správně upozornila sonetka, když se použije ještě demineralizační náplň, tak se lze dostat už opravdu na téměř destilovanou vodu, kdy i při vstupní vodivosti 1000 µS/cm můžeme dosáhnout výstupní vodivosti kolem 1-2 µS/cm. Podle mých zkušeností ale demi náplň vydrží produkovat takovouto vodu jen zhruba na 300 litrů (mám-li vstupní vodu 1000 µS/cm), dalších asi 100-200 litrů dokáže produkovat vodu o 5 µS/cm, a pak už to rychle padá na těch cca 50 µS/cm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2015 17:29 Žena sonetka [136] - Živorodky
Voda je čistá na 95% zhruba, na 99,5% se pak člověk dostane demi kolonou 99,9% klasickou skleněnou destilací .....
Jinak minerály jsou dostraněny z vody dostatečně, až sa samou hranici citlivosti papírkových testů a kapkových testů, takže tu není co řešit. Já liji osobně čistou vodu z RO přípmo do akva a výsledek jsou hodnoty co máme v profilu,kytkám to vyhovuje, rybám taky, tak to neřešíme. Nestabilita vody z RO a její nízké PH je jediný problém, ale to se řeší klasicky jedlou sodou, která velice dobře a jednoduše stabilizuje PH a zlepší pufrační schopnost vody :). Více neřešíme, nemáme mořské akva s korály a slaňocha ... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2015 09:45 Muž Paxero [71] Re: Základy osmózy
Ano, beru zpet. Neni zcela demineralizovana. V mem pripade z tvrdosti GH 30 dela nulu. Souhlasim, ze ne absolutni nulu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 09:38 caliv6 Re: Paxero
Sera testy tvrdosti nemají barevnou srovnávací škálu. Kape se, míchá a čeká na změnu zbarvení. Co kapka, to stupeň. Fatem je, že například KH se zbarvilo lehce do žluta už při první kapce. S další kapkou bylo to zbarvení spíš jen intenzivnější. Meřil jsem to navíc večer, tedy při umělém světle. Nicméně pro chov ta voda bude dostačující. V případě pokusu o dchov bych si stejně pořídil konduktometr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 09:22 Základy osmózy Re: Paxero
Doporučuji přečíst toto: rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 09:13 Muž Paxero [71] Re: NHKG
No, nevim. Z moji osmozy tece GH=0, KH=0. Mereno JBL testem, po prvni kapce zustane v barve testu - neni s cim reagovat. Z moji osmozy tece demineralizovana voda. Jakmile zacne tect jina voda nez demineralizovana, je membrana na odpis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 08:53 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: caliv6
Nechovám terčovce, ale pokud ti to dobře měří, tak ta voda z osmózy není nějak extrémně měkká. Takže by měla jít použít bez ředění. Akorát ryby na ni uvykej pozvolna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 08:21 caliv6 Re: Deepinpeat
Já se pH 7 nebráním. A myslím si, že rybám bude také stačit. Ale vracím se k mé původní otázce. Mohu tedy tuto RO vodu používat čistě bez dalšího ředění vstupní vodou? Pokud ano, konec experimentům.

Jinak s tím pH a alkalitou bojuju už asi 2 měsíce. Všechno dělám postupně a čekám vždy na výsledek provedené změny. A jak jsem psal o té kyselině, tak to teď zkouším v té RO vodě jen abych věděl, jestli a nebo jak dlouho se tam to snížené pH udrží. To kdybych se chtěl někdy v budoucnu nedej bože pokusit o odchov. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 01:51 Deepinpeat Re: caliv6
Když vezmeme v úvahu, že se bez ohledu na výsledky měření kapkovými testy, povedlo nějak rozumně snížit tu alkalitu, tak bych v první řadě zkusil, jestli se pH nebude držet v požadovaných mezích samo od sebe. A tím zkusil, myslím nějak trpělivě to sledovat třeba 14 dní, kam se to hýbe a jak to drží. Až pak, pokud to bude opodstatněné, bych s tím začal něco dělat. Skoro bych se vsadil, že to nebude potřeba.

Jinak ať mě nějaký diskusář opraví, jestli se pletu, ale řekl bych, že minimálně většina akvarijních populací disků by měla bez potíží snášet vodovodní vodu snad s výjimkou tření, takže bych nepředpokládal, že pH 7,5 bude nějak za hranicí únosnosti. Důležité spíš bude, aby ta voda byla čistá. Ale terčovci opravdu nejsou moje parketa, jen přemýšlím, jestli si neděláte s tím pH zbytečnou hlavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 01:09 caliv6 Re: Deepinpeat
Zdravím,
předně děkuji všem za reakce na můj dotaz.
Bohužel musím konstatovat, že zde došlo z mojí strany ( ne však mojí vinou) k mylným údajúm ohledně parametrů vstupní vody.
Dnes jsem několikrát prováděl měření jak vstupní, tak RO vody a byl jsem v šoku! Údaje, které jsem zde uváděl, byly (krom pH - měřeno ADWA AD11) měřeny kapkovými testy Sera, s vyjímkou testu GH. Ten byl proveden testem Rataj. Dnešním dnem jsem s výrobky této firmy defitivně skončil!
Již v minulosti jsem měl (a nejsem jistě sám) s těmito testy problémy. Konkrétně u obou testů tvrdosti je přetrvávající problém s dávkováním kapek. Buď to kape bubliny, nebo to vystříkne proudem. Ustálit to na stabilní kapky znamená přijít o testovací tekutinu pro minimálně další dva testy. Budiž, říkal jsem si. Za ty peníze... Ale to, co jsem zjistil dnes už akceptovatelné není. Koupil jsem dnes GH Sera test a provedl nová měření.
Vstupní voda: (odstátá týden - 200l sud) pH 7,5, KH 6, GH 14.
Voda z RO: (vyrobená včera - 50l sud)- pH 6,9, KH 2, GH 3.
Pododtýkám, že ani jeden z testů (ani Rataj) neměl prošlou expiraci.
Mělo mě to trknout hned, protože ta celková tvrdost neodpovídala ani zdaleka údajům z vodárny. Ale když něco měříte relativně citlivým akvaristickým testem... A to min. 5x po sobě a pořád se stejným výsledkem.... No nic, zpět k tématu.

Takže co byste mi na základě nových zjištění poradil? Až tak stavba "bez malty" to už snad není.:-)
Začal jsem zkoušet znovu (mimo nádrž) ředění vzorků kyselinou fosforečnou. Pufrační schopnosti vody se po RO předpokládám změnily, takže by snad mohlo být pH stabilnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 20:21 - Re: NHKG
Zmeriať si to ku mne môžeš prísť kľudne sám.Mám TDS merač a okrem toho teraz novo kúpený inline monitor pre RO.Oba prístroje ukazujú rovnakú hodnotu.Pár ľudí neodolalo a bolo si u mňa tú vodu premerať.
:-) Som s pod Tatier.Foto z inline monitora som dával pár stránok späť.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 20:03 Žena sonetka [136] - Živorodky
Z RO se dostaneme něco na 40, což už je přijatelné, destilku z toho nemáme, bo by za tím musela být ještě demi kolona a to nemáme. Při měření vody v kohoutku jsme mimo rozsah přístroje :-D tj na 2000 ... :(
Jo když tu chvilku kape voda z kohoutku, tak tam máme krápník :-D
Je to humáč, ani kytky v tak tvrdé vodě nerostou apod, Starguyona odmítala růst, doku jsme vodu neupravili pomocí RO :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 20:02 Deepinpeat Re: NHKG
A nebo je potřeba měřit v akváriu, to by mohlo být zajímavé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 19:58 Deepinpeat Re: sonetka
Já jsem někde slyšel, že v Brně si člověk nemůže mýt nohy, jelikož jakmile ten první šutr vypadne z vodovodu a spadne mu na palec... Zkuste změřit, co Vám z té RO teče. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 19:58 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: sonetka
Podle prezentace máte i přes osmózu GH 10°. To je furt středně tvrdá voda. Tady se baví o vodě 0μS (takže GH 0°) - prakticky destilka a v té by podle mě všecko velmi rychle chcíplo. Prasane, podle mě ti to blbě měří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 19:52 Žena sonetka [136] - Živorodky
Mi používáme v akvárku pouze čistou vodu z RO a nikdy jsem se nebyly schopni dostat pod hodnoty co máme v profilu a to nám kytky rostou v akvárku jak blbé, kolik ryb jsme odchovali, to bude na 100 a nikdy žádný problém ..... Jediný problém co se občas vyskytne, je skokové zvýšení tvrdosti vody, zatím jsme nevypozorovali, z jakého důvodu a díky CO je trošku kyselejší voda, ale to upraví soda ..... Jinak dávkujeme PMDD, sem tam kondiconér, sůl a to je asi tak vše a akva frší jak víno :) tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 18:36 Deepinpeat Re: prasan
Pokud jsou ta zařízená akvária se substrátem a nějakým adekvátním krmením, tak tam evidentně jsou nezbytné prvky v dostatečném množství, kdo ví, co se tam rozpouští a kolik tvrdé vody se tam možná dostane s krmením a tak podobně. Já taky u mnoha ryb používám téměř čistou vodu z RO, ale nemám tam jiné substráty než listí lignocel, což ionty spíš sebere, takže přitvrzuju na 15-30 μS podle druhů. Taky se můžeme bavit o přesnosti měření, přeci jen, 0 je příliš extrémní a nepravděpodobná, pokud to není nějaká RO pro speciální účely. Já jsem chtěl poukázat na to, že látky odloučené z permeátu není možné uspokojivě nahradit pouhým PMDD a že odhad, že voda z RO bude mít GH 2 je vzhledem k té vstupní vodě, bez urážky, mimo mísu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 17:49 -
Niekoľko rokov som používal a občas ešte používam len čistú RO vodu.(možno ma niekto nazve blbcom) U mňa je na výstupe 0 us.V takejto vode som odchoval nejednu rybku.Akvárium nikdy nebolo a ani dolievaním čistej RO nikdy nebude sterilné.
100 ľudí sto chutí,100 akvárií a v každom je to inak.
Neberte ma ako dáky príklad a pod.U mňa to funguje a dlhodobo fungovalo.No môžme mať úplne rozdielny postup a celkový prístup.Odporúčam držať sa osvedčeného,hlavne pri rybách kde by strata mohla ,,bolieť,,.
Problém by možno bol pri akvárkach alias čistá nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 17:39 Deepinpeat Re: caliv6
caliv6 napsal:
Můj dotaz zní, jestli látky obsažené v PMDD nahradí ve vodě plně to, co z ní osmoza vzala a co je důležité pro růst rostlin.
+
Vodu z RO zatím kromě pH změřenou nemám, ale vhledem k relativně nízkým hodnotám tvrdosti vstupní vody očekávám, že bude GH nekde kolem 2, možná i méně.


PMDD vodě to co odloučí membrána RO nenahradí ani zdaleka. Musíte si uvědomit, že PMDD je něco jako doplňková výživa a obsahuje tedy živiny, které nejsou běžně nebo v dostatečném množství obsaženy ve vodovodní vodě. Není to vyvážená a komplentní "strava" pro rostliny. Např. bežně není součástí PMDD vápník, který v nějakém množství jak rostliny tak ryby potřebují a je to jediný prvek, který se nedá v ani v těch extrémních vodách zanedbat. Vývojové vody pro některé druhy ryb jsou opravdu extrémní co se týče minimálního obsahu rozpuštěných látek, to je pravda, ale jsou veci které v nich musí být, i když jen ve stopách.

Tím se dostáváme k vašemu odhadu parametrů vody po průtoku RO. Současné membrány odstraní přes 90% rozpuštěných látek, někdy i dost přes 90%. Troufám si odhadnout, že z té RO poteče při uvedených parametrech vstupní vody permeát o vodivosti asi tak kolem 10 μS. Tedy jinak řečeno, nebude v tom skoro nic a přídavek PMDD nebude k ničemu, jelikož využitelnost živin ( a je jedno zda pro ryby nebo rostliny) je možná jen v případě, že jsou dostupné všechny potřebné živiny a je limitována tou, které je tam nejmíň. Velmi zjednodušeně řečeno, když budete např. mít neomezenou zásobu cihel a žádnou maltu, tak ten barák prostě nepostavíte.

Pokud se nedaří snížit pH o jeden stupeň, tak stačí tu vodu smíchat s vodou z RO v nějakém rozumném poměru. Akvarijní populace terčovců zdaleka nemusí dobře zvládat velmi měkkou vodu, na to pozor. Akvarijní populace jsou do značné míry odlišné od ryb stejného druhu, které plavou v přírodě a jejich odchovy profesionální chovatelé sukutečňují ve vodě, která budu tak polovinu měkčí než výchozí, zde diskutovaná, jen bude mít někdy nižší alkalitu. Odchov importů v prvních generacích je trochu jiná disciplína, ale to je tady rozhodně už OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2015 16:49 JoKa Re: caliv6
Ale i ti špičkový chovatelé terčovců si tu vodu z RO ředí určitým poměrem s běžnou vodou... V té mrtvé vodě by toho moc neodchovali...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 16:27 Jindras Re: caliv6
Ok. Jak myslíš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 16:05 caliv6 Re: Jindras
To si až tak dalece nemyslím. Podívej se na příspěvky uživatele PRASAN v tomto vlákně - rybicky.net/forum/14515…. Rašelinové výluhy, šišky a listy jsou jistě dobrá věc, ale pH s nimi o jeden stupeň, jak bych si představoval, nesundám. A s těmi bakteriemi (měl jsi na mysli nitrifikační, předpokládám) to taky tak žhavé nebude. Ty potřebují hlavně kyslík a ten jim dodám. Kdyby to bylo jak píšeš, tak by nebylo možné vůbec odchovat některé ryby (např. terčovce), kteří potřebují téměř nulovou vodivost, tudíž vodu z RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 15:12 Jindras Re: caliv6
Myslím si,že je to nesmysl,vodu jen z RO. To je vlastně skoro destilka,a v tom nic nežije. PH nesundáš jen -čistou-vodou. Chce to rašelinové výluhy a jiné preparáty. A hlavně čas.Myslím,že by jsi zabil i bakterie,destilkou z RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 12:52 caliv6 – osmoza a PMDD
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s používáním čisté osmotické vody pro akvárium s rostlinami a hnojením PMDD.

Mám 500l nádrž s terčovci a po různých pokusech o snížení pH jsem zvolil nákup RO pro dosažení stabilního pH. Z osmozy dostávám vodu s pH 6,9-7, což je pro terčovcovce horní hranice, takže bych jí moc s ředit nechtěl. U vstupní vody jsem zkoušel kys. fosforečnou, ale do 3 dnů bylo ph zpět. A rašelina a podobné věci mají vliv v řádu pár desetin (odzkoušeno v menší nádrži).
Momentálně držím pH na 7 pomocí CO2, ale to je taky strop, protože pak zase mají ryby potíže s dýcháním.

Chci teď postupnými výměnami vody přejít na téměř čistou osmotickou vodu. Problém ale bude v tom, že mám akvárium částečně osázené rostlinami a těm se to určitě líbit nebude. Není to žádná holandská zahrádka. Jsou tam dva trsy vallisnerií a tři druhy echinodorů po cca 5 rostlinách.
Můj dotaz zní, jestli látky obsažené v PMDD nahradí ve vodě plně to, co z ní osmoza vzala a co je důležité pro růst rostlin.

Ještě doplním základní parametry vstupní vody:
pH - 7,5
KH - 5
GH - 6
NO2 - 0
NO3 - 0

Vodu z RO zatím kromě pH změřenou nemám, ale vhledem k relativně nízkým hodnotám tvrdosti vstupní vody očekávám, že bude GH nekde kolem 2, možná i méně.

Děkuji předem za Vaše názory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 12:45 threat – Rozšíření RO
Zdravím pánové,trochu jsem zrenovoval RO,potřeboval jsem měnit filtry,tak jsem už nekupoval in-line,ale koupil jsem komplet nové kartušové,membrána mi momentálně dělá vodu 40 uS,tak chci koupit i novou membránu,do teď jsem měl 50GPD,novou chci už koupit 75GPD a tu starou 50GPD bych chtěl použít jako druhou-na odpadovou hadičku.Vidí v tom někdo problém?Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2015 00:56 - Re: Fuchs
Ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2015 00:30 Muž Fuchs [169] Re: prasan
A snížím si tím tedy poměr odpadní vody...je to tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 23:47 - Re: Fuchs
Odpad hadičku zapojíš opäť na vstup do druhej RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 19:14 Muž Fuchs [169]
Přatelé máte někdo zkušenosti s RO kde je z první membrány vyvod s odpadní vodou napojen na další membránu? Myslím jako že budou dvě membrány zapojeny do série, měl bych si tím snížit poměr permátu k odpadní vodě. Teď nevím jestli jsem to popsal správně...snad mě někdo pochopí. Předem děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.11.2015 17:23 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Cudlx
Nie, RO len "precedí" časť vody, dajme tomu 1/3, tá bude bez minerálov, v zvyšných 2/3 budú sústredené všetky minerály v koncentrácii 3/2, teda bude mať o 50% vyššiu tvrdosť a aj ostatné parametre. Niečo samozrejme zostane ešte v predošlých filtroch, ale to sa dá zanedbať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 16:36 Muž Cudlx [4] Re: zervan
takže ta odpadní voda má horší hodnoty než na vstupu? já měl za to že všechny ty nečistoty atd zůstanou v RO a ta odpadní voda bude mít podobné hodnoty jak vstupní z vodovodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 16:08 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Cudlx
Cudlx napsal: Jde mi o to když míchám 1:1 osmotickou s vodovodní mohu použít tu odpadní?
Odpadovú určite nie, to je nezmyselné plytvanie, pretože to zmiešané množstvo teda nemuselo prechádzať RO a stačilo spraviť menej vody a tú zmiešať s vodovodnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 15:58 Muž ludvik [1082] Re: Cudlx
Má to dva výstupy. Z jednoho leze čistší voda a z druhého ta samá, co na vstupu? :-)
Cudlx napsal: Taky bych měl dotaz co obsahuje ta odpadní voda s RO?Obsahuje ty zbytky z "přefiltrované" nebo je na podobných hodnotách jako vodovodní? Jde mi o to když míchám 1:1 osmotickou s vodovodní mohu použít tu odpadní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 12:09 Jindras Re: Cudlx
Mám tu levnou,za 1390Kč. Stačí,jsem spokojenej. Voda z ní-ta blbá,mi jde rovnou do odpadu. Díky. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 12:00 Muž Cudlx [4] Re: Jindras
pročti si ten článek všechno je tam napsaný. www.rostlinna-akvaria.cz/… Taky bych měl dotaz co obsahuje ta odpadní voda s RO?Obsahuje ty zbytky z "přefiltrované" nebo je na podobných hodnotách jako vodovodní?Jde mi o to když míchám 1:1 osmotickou s vodovodní mohu použít tu odpadní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 11:58 Jindras Re: prasan
Tak jsem to teď udělal,odpojil jsem to a nechal protékat,je to hrozný tlak vody,bez toho omezovače. Asi 20l jsem nechal protéct. Mám tu velký tlak vody,stačí těch 20l? Nebo víc? Děkuju,tohle jsem fakt netušil. Díky moc. Jdu ještě proplachovat. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 11:52 - Re: Jindras
Na pár minút odpoj restriktor(obmedzovač prietoku) a nechaj vodu silnejším prúdom omývať membránu.Vytekať odpadovou hadičkou.Výstup z RO nechaj zatvorený.Potom zapoj tak ako máš.
No ako často to sa nedá presne povedať,záleží tiež na tej vstupnej vode.(čo ja viem 2x do roka to robievam ja).Ak by si si dokúpil oplachovací ventil a spravil ten bipas,tak je to pohodlnejšie bez odpájania hadičiek.Jednoducho prepneš kohút a oplachuješ membránu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.11.2015 11:44 Jindras Re: Cudlx
Takže ho nemusím kupovat a odpojit ten regulátor a zapojit na přímo? A jak dlouho to nechat protékat-čistit?? A jak často čistit?? Mám ji půl roku,každý týden dělám 40l a o tomhle jsem vůbec nevěděl,díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 11:32 Muž Cudlx [4] Re: Jindras
oplachový ventil je tohle www.rostlinna-akvaria.cz/… na prostředním obrázku je regulátor průtoku a s tím oplch. ventilem vlastně uděláš obchvat toho regulátoru(ještě potřebuješ 2ks. "tečeků") aby voda proudila bez omezení přes RO a tím se pročistila membrána. zrovna včera jsem to zapojoval ;-) a taky mě napadlo že to je asi vlastně zbytečný stačí jen odpojit ten regulátor a udělá to to samí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 11:09 Jindras Re: Burik
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nemám-nic u toho nebylo. Jen takto jsem ji dostal. Nebo co to je,na prostředním obrázku??
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 09:00 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Jindras
Ty nemas oplachový ventil?
Tohle si precti :-)
www.filtracevody.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=1001