Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 06:34 Muž maros77 [0] Re: Somecheck
Máš to zle zapojené...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2020 21:06 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Somecheck
Tady máš schéma zapojení - www.mangala.cz/… zřejmě to máš špatně poskládáno , jeden vstup a výstup zavře odpad , druhý vstup a výstup zavře RO vodu - místo výdejního kohoutku - připojíš plovákový ventil , pokud máš dvě membrány , tak tu druhou zapojíš na odpad té první a čtyřcestný ventil je až za nimi - před restriktorem (poprř. oplachovým ventilem) , samo pak musíš spojit do jednoho oba vývody RO vody - před čtyř. ventilem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2020 20:53 Muž Somecheck [3] - Amerika – 4 cestný ventil neuzavrie systém
Fotka k příspěvku Tak trápim sa s tým už dlho a neviem si rady. Keď sa mi sud naplní vodou a plavák privrie prívod vody do suda, 4 cestný ventil by mal uzavrieť systém vody.

Problém ale je, že aj po naplnení sudu vodou a privretí plaváku mi stále prúdi voda do odpadu. Vymenil som už plavák za kvalitnejší. Zapojenie na obrázku. Čo môže byť na vine?

Tlak v systéme: 3-4 bary
Membrány: zapojenie paralelne - 2x 75GPD
Restriktor: 420ml
Predfiktre: sediment 5mikron + aktívne uhlie

Ďakujem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2020 21:11 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Somecheck
Vždyť to máš popsané v návodu. Jednoduše to zapoj podle návodu. Na ten plovák je treba vyrobit držák nebo udělat otvor z boku do sběrné nádoby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2020 18:44 Muž Somecheck [3] - Amerika – Zapojenie plaváku na RO
Fotka k příspěvku Ahojte, potrebujem radu ako zapojiť plavák na toto zapojenie RO. Takisto mi nie je jasné, akú má funkciu 4cestný ventil, ktorý bol ako súčasť plavákového kitu. Ďakujem za rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.08.2020 20:17 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: DavFM
No vidíš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 20:16 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kawa
Nebo živorodky.

Vodu nechci,děkuji, zatím je voda tak levná, že se neopatí převážet. Spotřebuju cca 750l denně a stejně se odpadní voda neoplatí sesbírat, naložit na auto a převézt někomu na zalívání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 20:08 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: DavFM
A já mám 800m/s. Můžeš začít chovat Tlamovce nebo Tetry slepé. Tu vodu ti dám jestli chceš.( Když máš odpadní 150 m/s tak to se máš)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 19:51 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kawa
Každý má jinou vodu, v odpadu z mé osmózy by jsi klidně mohl množit skaláry.

Teď máme vodu o vodivosti cca 70 mikroS/cm, odpad má do 150 (dost to na odpadu škrtím, jinak by ten odpad měl do 100).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 19:43 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: DavFM
Jak jinak. Kdybys měl vodu jako já garantuju ti, že ji tam nedáš. Já vím ty máš vždy pravdu i když jí nemáš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.08.2020 17:49 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kawa
Všechnu odpadní vodu z osmózy dám rybám. Ono v té vodě není nic, co tam nebylo před tím, jen je to koncentrovanější. O kolik koncentrovanější to je, tak to už záleží na poměru permeát/odpad.
Takže záleží jaká je vstupní voda a jestli je doma i akvárium, kde se dá odpadní voda se svými prarametry použít.

No a že by se to nehodilo ani na zahradu...to by pak člověk neměl raději ani pít tu vstupní vodu ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 11:25 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
Záleží na tom koľko litrov bude z RO. Ja mám za hodinu cca 18 - 20 litrov pri 18C ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 11:25 Muž Jarry [1437] Re: Somecheck
Promíchat se to může až v akváriu, ale stejně potřebuješ někde skladovat čistou vodu z RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 10:53 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: Jarry
Jarry napsal: Používám takový sud: www.tbaplast.cz/….... ...můžeš v sudu vodu ohřát topítkem, pokud budeš měnit větší množství a pak jen přečerpat do akvária.
Pomocné čerpadlo bych doporučil, pokud máš nízký tlak.

Nemám možnosť skladovať taký sud. Stane sa niečo ak by sa to premiešalo rovno v akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 09:25 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Somecheck
Odpadni vodu jen do odpadu. Tu nelze použít ani na zahradu. V odpadní vodě zustanou všechny mineraly,soli atd. Kdybys ji daval do akva nemělo by to celé smysl
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2020 08:18 Muž Somecheck [3] - Amerika – idealna vodivost pre Juznu Ameriku
Ahojte, dakujem kazdemu za tipy. Tlak som vyriesil - bol pripravety hlavny uzaver studenej vody, uz je to OK. Osmozu som spojazdnil s hodnotami:

Vstupna voda: cca 350 mS
Osmoticka voda: cca 20 mS
Odpadova: cca 350 mS

Co ma dalej zaujima:
1) preco je odpadova voda hodnotovo rovnako, ba horsia ako vstupna? Myslel som, ze tam bude rozdiel trochu.
2) Mozem pouzit odpadovu vodu do akvaria a miesat ju vo finale s osmotickou?
3) Aku vodivost by som mal drzat v akvariu? Aktualne mam okolo 250 mS - je tam japonsky soil, ktory to upravil docasne smerom nadol.

Diky!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2020 11:26 Muž Jarry [1437] Re: Somecheck
Používám takový sud: www.tbaplast.cz/…
Pro JA bych v tvém případě míchal RO:kohoutkovou v poměru 3:1, natočil bych RO, dopustil kohoutkovou, můžeš v sudu vodu ohřát topítkem, pokud budeš měnit větší množství a pak jen přečerpat do akvária.
Pomocné čerpadlo bych doporučil, pokud máš nízký tlak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2020 09:07 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
Tlak sa dá prepočítať podľa tabuľky - keď vieš pomer RO vody k odpadnej vode a poznáš teplotu vstupnej vody. Napr. faktor tlaku 4,0 baru je 0.88 a faktor teploty 18C je 0.804. Ja dostanem pri 7.5 L odpadu zhruba 5.3 l RO vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2020 08:54 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Somecheck
No tak si tam natahneš prodlužku 230V. Jo plovák. Koupíš k reverzní osmóze. Jen si musíš vyrobit držák. Někdo si upravil i plovak z nádržky od WC. Taky to jde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2020 08:18 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: Kawa
Vďaka. Mám 2x 75GPD čiže počítam s dobrým výkonom akurát ten tlak som si nie istý. To čerpadlo potrebuje 230v? Nemám tam zásuvku...

Takže ideš rovno do akva? A ako vieš kedy je napustené? Sleduje ti to nejaký plavák? Máš to nejako zautomatizované?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2020 22:31 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Somecheck
Pokud máš nízký tlak budes mít hodně odpadní vody. Řešení je tlakové čerpadlo k RO.Stojí asi 900 Kč. Doporučuju prikoupit set pro zvýšení výkonu (druhá membrána). Já napoustim do druhého akva 200l. Pak nechávám do druhého dne. V akva je samozřejmě zaběhlý filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2020 21:38 Muž Somecheck [3] - Amerika – Odmeranie tlaku vody a jej skladovanie
Ahojte, potrebujem radu:
1) ako odmerať tlak vody vo vodovodnom potrubí v byte? Jednorázovo bez montáže manometra. Existuje spôsob? Zdá sa mi, že ho máme veľmi slabý a zvažujem použitie RO.
2) koľko litrov vody z RO budem potrebovať do 450L ak vstupná voda má 14gH a 13kH? Cieľ je Južná Amerika.
3) ako ten objem vody odporúčate skladovať a v čom?

Vďaka!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2020 16:55 Muž Mirek64 [68] Re: repssol
Ahoj,
nepoužívám RO ani Seachem Equilibrium, ale poradit můžu. Popletl sis to. Přípravek zvyšuje celkovou tvrdost (dGH) a nezvyšuje alkalitu (dKH). Tvrdost jsi zvýšil o 6 dGH a alkalita zůstává stejná.
Mirek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2020 16:00 repssol – Seachem Equilibrium
Ahoj.Pouzivate Seachem Equilibrium na ro vodu?Pri pridaní 2 malé lyžičky na 20l vody aby som mal 6dkh cc mi tds ukázalo 350ppm.Je to v poriadku?Viete mi poradiť v tomto aby som mal tých 120ppm mäkkú vodu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2020 18:30 Muž teakmon55 [6] Re: Passenger77
Vodovodná má 20Gh,riedim na 5Gh aj v akva. udržujem na 5Gh.Test mám JBL na Gh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2020 17:34 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: teakmon55
Takto se to nedá říct bez parametrů. Prvně si zjisti parametry té kohoutkové vody a pak můžeš zvážit, v jakém poměru přidávat RO. Já jsem na tvrdou a zásaditou vodu z Moravského krasu, co nám tu teče, dával ½/½ a teď zkouším ubrat na 35%RO, protože se to asi negativně projevovalo na ulitách šneků. Zdá se to po změně již lepší, myslím. Ideální je kvalitní měření, ale to bys musel zainvestovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2020 16:45 Muž fido16 [631] Re: teakmon55
Tak nejlepší by bylo kdyby sis pořídil nějaké testy, a vždy vodu před výměnou v akva změřil. A naředit na totožné hodnoty. Dle mého tam liješ moc vody z ro
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2020 21:23 Muž teakmon55 [6]
Zdravím,mením 1/3-56L vody v akvárku z toho 42L z osmózy + 14L vodovodnej.Je to takto dobré alebo radšej meniť komplet 1/3 z osmózy a pridať minerály?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2020 16:58 Muž jarovo [1695] Re: ManuChavez
Tak ma napadlo, ta červená hadička má priemer 6.0mm a originál biela 6,5mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2020 20:13 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: AdrianNo
Koukni se, jestli je dobře, nadoraz, vsunutá hadička do restriktoru.
Tudle jsem jí zle zasunul a jak to přisávalo vzduch, tak to z toho lítalo jak s turbem. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 22:50 Muž AdrianNo [0] Re: jarovo
kontroloval som, je to dotlacene na doraz, sice to nieje uplne zarovno jak to ma ten chlapik vo videu ale viac to tam narvat nejde. asi len kvoli inemu typu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 22:25 Muž jarovo [1695] Re: AdrianNo
www.youtube.com/…

tu je to vidieť ako sa musí membrána dotlačiť aby tesnila ;-) je to na dvakrát, prvý raz sa dotlačí veľké tesnenie a potom to malé vo vnútri.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 22:22 Muž AdrianNo [0] Re: jarovo
no kruzky na nej su oba, to, ci ju mam spravne vlozenu netusim, ale asi hej, po odsrobovani veka na tpm puzdre na embranu som ju vlozil tymi o kruzkami dole, vnutri toho pozdra je otvor rozmerom podobnym ako je ta strana membrany s o kruzkami.. snad pochopitelne napisane :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 21:47 Muž jarovo [1695] Re: AdrianNo
Sipka na restriktore ma byť v smere ako tečie voda a tesnenie je vo vnútri prostredného válca na membráne - tesní priestor pred membránou a za membránou. www.rostlinna-akvaria.cz/… - sú to tie dva malé O-krúžky.
P.S. Ešte taká malá poznámka - máš správne vloženú membránu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 21:40 Muž AdrianNo [0] Re: jarovo
restriktor bol uz osadeny, je tam aj sipka flow, akym smerom ma tiect voda, no skusim ho prehodit... a to tesnenie netusim kde najdem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 21:31 Muž jarovo [1695] Re: AdrianNo
Môžu byť dva problémy - opačne nemontovaný restriktor hmm , alebo nefunkčné spodné / malé/ tesnenie na membráne. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 20:58 Muž Lada50 [165] - RostlinyRe: AdrianNo
Teď jsem se díval pozorněji a je tam kousek restriktoru vidět.Pokud je funkční,tak by měla voda z červené hadičky téct a ne stříkat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 20:27 Muž AdrianNo [0] Re: Lada50
restriktor tam je. na konci cervenej hadicky, len na foto nie je vidno... aj prave preto ze tam je ten restriktor mi to pride divne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 20:24 Muž AdrianNo [0] Re: AdrianNo
Fotka k příspěvku Edit:po hodine pasik skusany na vode z RO uplne min hodnoty vsetko. Zaujima ma.uz len ten prud odpadovej vody z RO. Je to.normal?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 19:45 Muž Lada50 [165] - RostlinyRe: AdrianNo
Z přiložené fotky to není jasné,ale chybí mi tam restriktor.Bez něj osmoza fungovat nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2020 18:58 Muž AdrianNo [0]
Fotka k příspěvku ahojte kupil som RO helixpro 70gdp... membranu som vlozil(snad dobre). a ked som pustil vodu tak z odpadoveho vytoku voda striekala. Kohutik na vstupnu vodu som nemal ani naplno... Otazka je ze ci.je to striekanie ok/alebo.je nieco zle a odpadova voda by mala len tak kvapkat. Navyse po premerani pasikovym testom prefiltrovanej vody som nameral GH 16(vstupna voda ma okolo 40)...nemala by mat vystupna voda parametre blizke k 1?(alebo je test stary? :-D )
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2020 10:20 Muž fido16 [631] Re: -
Jasně záleží na kvalitě vody. Taky si myslím že to s tou membránou není tak horké že by se musela nutně měnit každý rok nebo třeba po natočení těch udávaných 30000L. Díky za poznatek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 20:18 - Re: jarovo, Jarry
Sledujem inline monitor.A nemusíš mať oplachovací ventil.Stačí odpojiť restriktor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 12:28 Muž Jarry [1437] Re: Lada50
Sediment a carbon nemám původní, ale pokaždé, když jsem je preventivně měnil, nepřišlo mi, že je to na výměnu. Určitě tedy neměním po 3000, ani 6000l:-) KH jsem měřit nezkoušel, měřím vodivost a tlak na vstupu první membrány, DI filtry používám jen pro mořskou vodu - mám udělanou odbočku s ventily, takže buď stáčím vodu hned za membránami pro sladkovodní akvárium, nebo to pošlu ještě přes DI. Také odtáčím vodu jen přes membrány, abych zbytečně nevyčerpával mixbed těmi prvními litry, kdy je vodivost poměrně vysoká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 11:46 Muž Lada50 [165] - RostlinyRe: Jarry
Chceš říct,že máš sediment a carbon filtr ještě původní? To by potom vypadalo na to,že výrobci aby měli odbyt,tak v návodu na použití uvádějí předfiltry měnit cca po protečení
6000l vody,někteří dokonce i po 3000 l.Sám mám zkušenost,že po vyrobení cca 14000 l permeátu
jsem naměřil 2 stupně KH ikdyž by teoreticky měla být nulová.Dotázal jsem se na tuto skutečnost prodejce a ten mi sdělil,že předfiltry už jsem měl dávno několikrát vyměnit.Mebrána údajně nejvíc trpí působením chloru ve vodě.Možná to taky bylo tím,že jsem mebránu oplachoval nepravidelně,ale to už nezjistím.Vstupní vodu mám tvrdou a to 20-22 stupňů.Přemýšlím o tom koupit membránu novou a za tí ještě DI filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2020 11:19 Muž Jarry [1437] Re: Prašan
Také už mám na membránách něco natočeno (určitě ne 20 let, ale dost desítek kubíků už přes ně proteklo) a stále z nich teče to samé, jako když byly nové. Podobnou zkušenost mám i s těmi sediment a carbon filtry. Osmóza jede několikrát týdně, takže oplach ani nemám nainstalovaný:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2020 23:44 Muž jarovo [1695] Re: Prašan
Ten oplach raz za čas je asi po koľkých litroch?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2020 23:22 - Re: fido16
To všetko záleží na kvalite vstupnej vody.RO mám dobrých 15-20 rokov a membránu som nemenil.Tá v podstate pri dobrej starostlivosti vydrží(raz za čas oplach).Sediment a carbon filter som za ten čas menil raz i to po ich rozobratí som sám skonštatoval,že to ešte nebolo potrebné.Takže som ich menil skôr preventívne.Kvalitu na vstupe a výstupe permanentne monitoruje inline monitor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2020 19:46 Muž fido16 [631] Re: Prašan
A to se ještě nebavíme o potřebě častěji měnit mebrány a filtry. Taky budu brát 75GPD na tě 50L mi to bude stačit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2020 19:42 - Re: DeRosa
Úplne zbytočná a prehnaná investícia.No jedine,že máš chovňu tak pochopím toľko litrov za cca 2 hoďky.Inak mám tu 75GPD a dáva mi vodivosť 0 a 100 litrov mám dostatočne rýchlo na to aby som doma spravil výmenu vody i 2-3 krát týždenne.Čerpadlom si síce zlepšil účinnosť a máš preto menší odpad ale zároveň voda na výstupe je v o to menšej kvalite.I keď to preženieš cez dve membrány.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49717x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=201